twee hema Z.L.M. BENOEMT IR. GEUZE TOT ERE-VOORZITTER Epidemie treft ook Overijsel Ir. Geuze hielp Zeeland tweemaal uit diepe nood Weinig nieuwe lichtpunten Afscheid in „Prins van Oranje" te Goes Uitstel executie voor hardhandige slaper" Kostbaar ZLM gedenkboek L1819]-en 2! uur En de be Bloemlezing van karakter eigenschappen Virus belaagt economie Politierechter Middelburg Carnavalspak Kroongetuige Verbranden de la Beije eert bij laandorkest jongeren iterschap? Claus op bezoek bij Haagse politie Vandaag Morgen "JS&SSS"*" ■swatssB»"' DUIZENDEN VARKENS VERGAST! Kosteloos enten Vervoerbepalingen Van nabij en verre Z.L.M. akkoord met verhoging grondcontributie Vlees Geen randstad Afscheidsrede Snelle reactie te Goes Inzittenden van auto gered van verdrinking Tweede lustrum tienerfestival in Kruiningen CARNAVALSMOORD ZUNDERT Vrijdagavond 17 de. Cuna'.maandorkest uit Am nton Kersjes concerteren ebouw te Terneuzen. Het vat de ouverture Oberon Weber. de aria Sweet Handel, der Hirt aut F. Sc-hubert en na de symfonie in es gr, t ithoven. De sopraan An- ije zal als soliste optre- rt wordt gegeven onder de Stichting Zeeuwse DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 DECEMBER 196b onzer verslaggevers) tG Het streekbestuur ands Jongeren Gemeen- en heeft in een brief aan edenvergadering van het lcheren gevraagd om jon- ïemen in het bestuur, of et bestuur een jongeren- sraad te creëren. De PJG selijk, jonge plattelanders e laten nemen van de be- ■n en hen een soort voor- ven. De brief staat ter be de agenda van het water- ergadering van 14 decern- en op de vier genoemde da- kels 's avonds zijn geopen wedstrijd die de samenW« nisaties voor de scholen P ,n e-ezet belooft een succe» De tekeningen zullen woejb- vaarde van f 500. .„duizend tte zullen er zo n tienduize^ isprldjes worden P oese middenstand en °Sp het speldje luidt: Kom g naar Goes. (Van onze correspondent) DEN HAAG De heer Claus von Ams- berg, verloofde van prinses Beatrix, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Haagse politie. Tijdens de rondleiding door het gebouw bezocht de heer Von Amsberg de alarm centrale en de verbindingsdienst, waarbij hem ook het bij de Haagse politie in ge bruik zijnde materieel werd getoond. Na de lunch, die met de hoofdcommissaris en zijn staf werd gebruikt, kon de heer Von Amsberg kennismaken met het poli tiemuseum en de technische opsporings- en herkenningsdienst. uur Winnetou, het grote louilr Concert door Dick Vis- ar) fBas 12 uur Lunchbüeenkoms' d en handel uur De maagd van Neuie» [>20 uur En de hei volgde be* lufceen alibjY^Vi^»ü*e'' 19.30 uur Zondaars Bela Bartok-herdenkin! TEEN vo0r St-J»n. K£„r 20 u. BiUartdemo^ SP uur Niemand 14 i- In «e- Puur Ook uw dochters' „W The south E-TAAL uur prUSkaffP erstraeten 18-43 u OF- Drie soldaten li 19.30 uur Drie ntuur 'os Biljartprijsi'ainp Suys Seriekaarting H uur Ensemble inge dier maagd v 19 en 21 uur volï' na. I4 3- h,t gro,c l9 en 21 uur Winnet 6 SSk" uur Prijst. E vruyssen 15-J" 181 19 en 21.» fek. 18 j- tPEN Troubadour 10 uur De (Van een onzer verslaggevers) GOES. Ir. M. A. Geuze heeft gistermiddag in de Prins van Oranje te Goes afscheid genomen als voorzitter van de Zeeuwse landbouw- maatschappij. De maatschappij heeft hem de hoogste onderscheiding toegekend door hein te benoemen tot ere-voorzittcr. Ir. Geuze is twintig jaar voorzitter geweest. Hij heeft zijn functie neergelegd, omdat spierreuma hem tot beperkingen dwingt. Mogelijk zal ir. Geuze binnen afzienbare tijd ook nog andere werkzaamheden afstoten. Voorlopig blijft hij in elk geval nog voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken en fractievoorzitter voor de CHU in de Eerste Kamer- drukte, de periode Geuze. „De Z.L.M. is moeilijk los te denken van de naam Geuze. Als men in Zeeland de naam Geuze noemt, denkt men tege lijkertijd aan de Z.L.M.", aldus de heer Dekker. Markant De heer Geuze is inderdaad een mar kante persoonlijkheid, die een zwaar stempel heeft gedrukt op de Z.L.M. in de na-oorlogse jaren. Hoe dat mogelijk is geweest, valt ge makkelijk af te leiden uit de bloemlezing van karaktereigenschappen, die gisteren in geschrift en woord van de scheidende voorzitter is gegeven. Bijvoorbeeld: mi nister Biesheuvel: „Hij heeft getoond de man te zijn van de wijde blik, over de Zes- tot zevenhonderd Z.L.M.-leden en vele genodigden van buiten de provincie nebben het afscheid meegemaakt. Zij wa ren getuigen van de afsluiting van, zoals vice-voorzitter P. J. J. Dekker het uit- (Van een onzer verslaggevers) ÜREDA. Gistermiddag is ,|>n verbod in werking ge Ire- °P 'asl van de veeartse- '"I uindige inspectie in Den Haa« - i oor vervoer van var. p,n en herkauwende dieren, 1°°' ('e'en van de gemeente Pf'e en Eibergen, waar deze enkele bedrijven mond- auwzeer hebben gemeld. p ^artsenijkundige dienst 1 ''Hes in liet werk gesteld 1111 e gevaarlijke ziekte bene- n i e grote rivieren te houden p infectiehaarden te be. ll,aar het schijnt een tfmn*n le zijn. Z''n er boeren die de en )0,L p ngen nie» in acht nemen brenqen "°9 vee b°ven de rivieren ®e9in do m ^aar te verbandelen. dene h week meldden verschei- v"be„s Mj Ui' ,0veriisel' dat hun hconranH kregen boven de Vee3rtscn Van boeven. Voor de evenals bp!''" „deze verschijnselen, da» het mlr.J'6"1® d' zekere ,eke"e" Overiisoi en b'auwzeervirus ook Wh "rondwaart" ^^'-beef, dc minister van v® '«smette bedril! gen>eenten rondom bareCuS verboden Naar w- ve.rvoer van «SLfe?1 hebben ve"„™'LulUbetrou^ tron hebben wg uit Petrol k&ie ook reeds z!(nn0men' schÜnt da w,b.b-en in de gemeonïnagelaten hardnek Rebben in h- Zljn sPoren de en^'ente Neede. !^eirl blijft S~tTle ,in deze 1»! Z*!? Wijft 7oZTin deze ha: denkbeeldig £?edfn' is het j^risch Nederland e ,TamP' waar ^lï£? voor ntet Im ogenblik aten wachten g meer °P zich zeker waar Er worden nog dagelijks in de bossen van Son door de destructor van de NCB duizenden varkens vergast. In 1962 be droeg het totaal vergaste verkens ruim 300.000. De ambtenaren van de veeartse- nijkundige inspectie kunnen op het ogen blik nog met geen mogelijkheid zeggen in hoeverre dit getal dit jaar overschre den zal worden. Men vermoedt echter, dat het trieste resultaat veel groter za] worden dan in '62. In 1962 kon, ondanks de grote verlie zen evenwel de export worden gehand haafd Wel sloten enkele Europese lan den hun grenzen enige tijd voor Neder lands vee en vlees, maar de uitvoer van groenten, fruit, bloembollen en andere produkten bleef normaal doorgaan. Het zuiden van het land exporteerde normaal. Dat is nu niet het geval. Bo vendien wordt ernstig gevreesd voor ver dere lamlegging van de uitvoer. Gisteren is in Heesch (N.B.) een geval van mond- en klauwzeér geconstateerd onder de varkens van landbouwer W. v.d. Ven. Op advies van de veeartsenij kunde dienst in Boxtel moesten op dit bedrijf 81 varkens worden afgemaakt. Tijdens een spoedvergadering van de NCB afdeling Heesch is besloten, dat op vrijwillige basis de landbouwers te Heesch hun varkens kosteloos kunnen laten inenten. Hoe hard de maatregelen echter ook mogen zijn, de epidemieën van 1938 1952 en 1962 hebben de veeartsenijkundige dienst geleerd, dat alleen een rigoureuze bestrijding de ziekte een halt kan toe roepen De minister van Landbouw verbiedt o.a. het vervoer van varkens, runderen, schapen en geiten: Over de Belgische grens langs de weg via Nispen of Wernhout of per spoor via het station Roosendaal. Over de grens naar Duitsland per spoor via Niimegen-Kranenburg of Venlo-Kaldenkirchen. Vanuit het hier volgend omschreven gebied: vanaf het punt, waar de provinciale grens tussen Noord-Brabant en Lim burg de rijksgrens met België raakt Via de rijksgrens in westelijke rich ting tot het snijpunt met de weg Pop pel-Goirle: de weg in noordelijke richting via Goirle tot ringbaan Til burg: via de E-9 weg in noordelijke richting tot Den Bosch; over de pro vinciale grens Noord-Brabant - Lim burg. grenzen heen van het gewest, van het and en zelfs van het Europese continent, ip de wereld, op de toekomst". Mr. J. Schlingemann, die als secretaris an de Z.L.M. jarenlang met de heer leuze heeft samengewerkt: „Een voor- .itter van klasse, met een natuurlijk over wicht, ideeënrijk initiatief, snelle besluit- /orming en vol-menselijk begrip voor nedebestuurders en medewerkers". Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin te Zeeland: „Hij kent de le vensraadsels, hij kent ook de levensvat- oaarheid. Hij heeft veel van zijn kennis gedistribueerd omdat hij veel te distri- oueren had". Ir. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité: „Hij komt altijd snel tot de kern van het probleem, vandaar dat hij ook altijd snel kan beslissen". Mr. F. Huber, burgemeester van Goes: „Hij weet het proza en de poëzie in het leven te combineren". De heer P. J. J. Dekker tenslotte: „Uw werkkracht was onvoorstelbaar groot. U trad uw taak met groot zelfvertrouwen tegemoet" De heer Dekker heeft gistermiddag de kwaliteiten van ir. Geuze uitvoerig be licht. Hij wees erop dat ir. Geuze vanaf het eerste ogenblik een gezaghebbende positie in de kringen van de Z.L.M. heeft ingenomen. Dat hij praktisch boer is ge bleven, heeft velen aangesproken. „U wist wat er leefde op het platteland". Toen de heer Geuze tot voorzitter werd gekozen, (aug. 1945) bloedde de Z.L.M. uit vele wonden. De heer Geuze wist de maatschappij met mr. Schlingemann. in korte tijd weer op te bouwen en groot te maken. De organisatie voldoet volgens de heer Dekker, aan hoge eisen. De financiële po sitie van de Z.L.M. is gezond. Na de ramp in 1953 heeft de heer Geu ze als lid van de herverkavelingscommis sie Zeeland belangrijk werk verricht voor de getroffen gebieden. De heer Dekker sprak van een „in drukwekkende lijst van lichtere functies" die de heer Geuze vervult. „Verantwoor delijke taken, die Zeeland, de Zeeuwse land- en tuinbouw en het Zeeuwse wa terschapswezen ten goede zijn gekomen". Ir. Geuze heeft, volgens de heer Dek ker, de voorlichting aan de leden altijd als een van de voornaamste taken van de Z.L.M. gezien. De heer Dekker bood de scheidende voorzitter twee schilderiien aan van de Belgische kunstenaar Guust Dierkx. Het ene stelt een korenveld, het andere het interieur van een boerenwo ning voor. Ir. Geuze mocht bovendien het eerste in leer gebonden exemplaar van het boekwerk „Van nabij, en verre" in ontvangst nemen. In de verantwoording kan men lezen: „Uit respect en dankbaarheid voor het voortreffelijke werk dat ir. Geuze voor de Zeeuwse land- en tuinbouw heeft ver richt". Een tweede in leer gebonden exemplaar zal de koningin worden aan geboden. De heer Dekker had grote waardering voor het werk van de redac tiecommissie en in het bijzonder voor de heer G. de Kok, de samensteller van net boekwerk. Mevrouw Geuze ontving uit handen van de heer J. Scheele, et oud ste lid van het hoofdbestuur van de ZLM een Zeeuwse broche. De heer Geuze werd nog toegesproken door Ir. Franken, directeur-generaal van de voedselvoorzie ning in Nederland, mevrouw A. Kugel- Swart, presidente van de bond van plat telandsvrouwen in Zeeland, de heer J. van den Bos. namens C.B.T.B., N.C.B. en de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap, ir. A. Luitjens, namens de door de Brabantse Maatschappij van Landbouw en het Landbouwcoöperatiecentrum en ir. J. Prins, de nieuwe voorzitter van de Z.L.M. Ook het bekende Zeeuwse duo „Willem en Ploone" gaf zijn kijk op enkele hoog tepunten uit de periode-Geuze. OP DE FOTO: De vice-voorzitter van de Z.L.M., de heer P. Dekker (rechts), overhandigt ir. Geuze (links) het boekwerk „Van nabü en verre". een onzer verslaggevers) GOES Ter gelegenheid van het af scheid van ZLM-voorzitter ir. M A Geuze is gisteren het gedenkboek ,'vari nabij en verre" verschenen. In woord en beeld schetst het de geschiedenis van Zeeland, met name van agrarisch Zee land. De samensteilers zijn erin geslaagd het gedenkboek een eigentijds cachet te ge ven en het tegelijkertijd een spiegel te doen zijn van het Zeeuwse besef van degelijkheid. Een groot aantal medewerkers stipt tal rijke facetten aan van wat vooral in de laatste decennia, sinds de oorlog, in Zeeland is gebeurd. Drie markerings- punten zijn daarbij uiteraard de oor logsverwoesting, de ramp van 1953 en het Deltaplan. Wat dit laatste allemaal losgeslagen heeft, wordt met nuchtere visie vermeld en becommentarieerd J ?1ede vondst ia de achter in het ge- denkboek opgenomen Kroniek 1945- 1965, die vele feiten, waaronder ook half vergeten, chronologisch weergeeft Fraaie foto's maken het boek tot een kostbaar bezit voor elke Zeeuw en voor ieder die voor de meest in het nieuws zijnde provincie belangsteling heeft. Van nabij en verre" is samengesteld door de Zeeuwse journalist G. A. de Kok, onder verantwoordelijkheid van een redactiecommissie uit agrarische kring. (Van een onzer verslaggevers) GOES De algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmü Is gistermid dag akkoord gegaan met een verhoging van de grondcontributie van f 2.50. De Z.L.M. heeft vooral voor het voor lichtingsblad meer geld nodig. De ver gadering had geen opmerkingen over de begroting voor 1966. Deze werd sluitend aangeboden en vastgesteld. Voorzitter ir. M. Geuze deelde mee dat met ingang van 1 januari a.s. saneringsregeling II in werking zal treden. Bij beëindiging van een bedrijf zal tienmaal de pachtwaarde van de grond worden uitgekeerd. De heer Geuze had de indruk dat het nogal wat tijd zal kosten eer de regeling zou zijn ingeschoten. (Van een onzer verslaggevers) POORTVLIET/GOES Ir. M. A. Geuze, een markante figuur uit de Zeeuwse landbouwwereld, nam alhoewel nog jong in jaren af scheid van een functie, die voor hem een belangrijk deel van zijn levens werk uitmaakte. Tijdens de algemene vergadering van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij te Goes legde hij, na een twintigjarige ambtsvervulling, zijn voorzitterschap van deze organi satie neer. „Ja, ik ben erg jong begonnen en nu pas 48 jaar", zegt de harde wer ker, die er uiterlijk wel wat ouder uitziet dan hij is. Geen wonder, de vaak haast bovenmenselijk zware ar beid heeft haar sporen achtergelaten en een aanval gedaan op zijn consti tutie. Was ir. Geuze geen rasechte Zeeuw geweest, wellicht had hij dan reeds veel eerder zijn zware taken op an dere schouders gelegd. Maar zo is zijn aard niet. Hij is geboren en geto gen op de riante „Zandhoeve" in Poortvliet op Tholen. „Ik ben hier op de hoeve het vijfde geslacht", zegt hij met de trots van een agrariër, die verknocht is aan zijn eigen grond en aan de traditie, die ermee vergroeid is. Toch moet hij verklaren: „Ik heb mijn portie wel gehad. Twee keer hebben we de Zeeuwse landbouw uit de chaos moeten halen. Toen ik in 1945 na de bevrijding begon was het werkelijk een heksen4ijd. Alles was kapot of stond onder water. Nauwe lijks waren we op adem gekomen toen de watersnood kwam in 1953. Toen konden we alles hier weer eens overdoen." voorzien van aanhalingstekens en vraagtekens. Zo zijn ook bepaalde verwachtingen, die men van de EEG had, in rook opgegaan. De heer Geu ze herinnerde aan wat er in de ge meenschap met de eieren is gebeurd. Sprekend over de verhouding pro ducent-consument zei de heer Geuze, dat in de voedselvoorzieningssector veel risico's naar beneden worden af gewenteld, dus op de agrarische pro ducent. Ook hier vond hij een voor beeld bij de eieren. Bij beneden elke maat zakkende producentenprijzen handhaafden de tussenfases hun mar ges tot het marge-apparaat in de lucht kwam te hangen doordat er geen eieren meer waren. In de runvleessector signaleerde de heer Geuze iets soortgelijks. Doordat iedereen in de tussenfases zijn mar ges vasthoudt dreigt de producent van kwaliteitsrundvlees er de brui aan te geven, zodat men in Nederland genoegen moet nemen met de magere uitstoot van de melkveehouderij en mindersoortig buitenlands vlees. De heer Geuze hoopte, dat een po sitieve beslissing van minister Bies heuvel over de invoering van rente subsidies in de agrarische sector niet lang zal uitblijven. De minister ge lieve de waarheid te bedenken van het klassieke gezegde: „Terwijl de senaat vergadert gaat Saguntum ver loren". Ondanks het zware leven dat hij al achter de rug heeft heeft ir. Geuze zijn karakter niet verloochend. Hij is nog iemand van de generatie land- bouwvoormannen die, zoals een land bouwblad niet zo lang geleden ter ge legenheid van een soortgelijk afscheid schreef, een vers en een citaat niet schroomden. De heer Geuze bracht in zijn afscheidswoord die beschrij ving op zichzelf van toepassing en zei te vrezen, dat hij in deze categorie wel de laatste der Mohikanen zal zijn. Wel echter wilde de heer Geuze be paalde verschijnselen, met het oog merk van vordering gekenschetst, De scheidende voorzitter noemde het van veel belang, dat Zeeland niet langer teruggaat in bevolking en dat er in deze provincie nieuwe bronnen zijn en nog zullen worden aange boord om de welvaartsgroei in ons land en daarbuiten mee te maken. Maar hij zou het geen aantrekkelijk idee vinden ,,een stuk randstad" te worden. Daarvoor heeft hij in die randstad te veel tijd moeten door brengen. De heer Geuze, die het voorzitter schap van de Z.L.M. gecombineerd heeft met het exploiteren van een ei gen landbouwbedrijf in Poortvliet en het lidmaatschap van de Eerste Ka mer, wordt opgevolgd door ir. J. Prins, die van het voorzitterschap een volledige dagtaak zal maken. De heer Prins is al vijf jaar bij de Z.L.M. in dienst. 55 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Mr. Andreae, offi cier van justitie hij de politierechter te Middelburg, heeft de zaak tegen de 24-jarige Middelburger A. de B. aange houden, omdat hij zich nader wilde he raden op de strafmaat voor de B. Deze had op 25 september 1.1. op het Betje Wolfplein te Vlissingen een matroos op zyn gezicht geslagen. Verdachte zat op de rand van het trot toir te slapen. Toen de matroos hem wakker wilde maken, bleek de B. daar niet van gediend te zijn. Hij sloeg er maar meteen op. Toen beiden later in Middelburg uit de bus stapten mishan delde de B. de matroos nogmaals. De klappen kwamen zo hard aan. dat de matroos geruime tijd in het ziekenhuis heeft moeten liggen. Naar zijn eigen verklaring gaat zijn lin keroog sterk achteruit tengevolge van de mishandeling. Dit laatste deed bij de officier van justitie de deur dicht. Hij vroeg de zaak aan te houden, wat ook gebeurde. Ze werd verdaagd tot 14 april 1966. De zaak tegen de 26-jarige J. v.d. L. uit Biggekerke ging wel door. Hij werd dooi de politierechter mr. Sieperda veroor- (Van onze correspondent). GOES Op de A. J. Kade te Goes is gisteravond om 19.15 uur een personen auto het water ingereden. Door het slech te weer misleid, reed de auto voor de brug linksaf in plaats van er over. De auto dreef tot achter de pakhuizen van de firma Duvekot. Enkele doortastende personen forceerden een deur in het be treffende pakhuis en gooiden met een steen de achterruit van de auto in waar door de twee inzittenden P. W. en M. I, uit Kamperland de inmiddels snel zin kende wagen konden verlaten. De 35- jarige Goesenaar Chr. van Bremen, die de auto was nagedoken verspeelde zijn overjas bij de reddingspogingen De drenkelingen werd gastvrijheid ver leend in de woning van burgemeester Huber, waar zij ook iets warms te drin ken kregen. Van droge kleren wilden zij niet weten omdat zij vrij spoedig door een familielid werden opgehaald. De wa gen ligt op de kanaalbodem te wachten op berging. deeld tot een week gevangenisstraf en een ontzegging uit de rijbevoegdheid van drie maanden met aftrek. De officier van justitie had tegen v-d. L. een week en vier maanden ontzegging met aftrek gevorderd. V.d. L. had dit alles te dan ken aan het feit, dat hij onder invloed van bier en jenever in een vrachtwagen van zijn baas was gekropen. In Vlissin gen had hij er een lichtmast en een plantsoen mee beschadigd. De schade bedroeg f 315,-. De onkosten aan de wa gen van de baas waren nog hoger t.w f 1000,-. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op zaterdag 18 de cember zal in Ons Dorpshuis te Krui ningen het eerste lustrum van het tie nerfestival, georganiseerd door het co mité Concertfonds Kruiningen plaats vinden. De baten hiervan komen ten goede aan de gemengde zangvereniging Crescendo te Kruiningen. Comitévoorzit ter J. Blok is verheugd over de mede werking van de gemeente en de midden stand. De jury zal als volgt worden samen gesteld: M. v.d. Berge uit Kruiningen, en J. Augustijn uit Hoogerheide. Mu- ziekexpresse zal een derde persoon aan de jury toevoegen. Dit jaar zullen er 32 deelnemers zijn. Het eerste jaar startte men met vijf deelnemers. De Flying Electras, die twee jaar achtereen de trofee gewonnen hebben zullen deze niet meer kunnen verdediggn, aangezien de ze band ter ziele is. Opvallend is het dat er veel accordeonisten hebben in geschreven, terwijl het genre van de muziek in vergelijking met voorgaande jaren geheel anders zal zijn. Bekers zijn beschikbaar gesteld door de V.A.R.A., de P.Z.C. en Radio Veronica. De ac cordeonisten zullen worden beoordeeld naar tempo, techniek, voordracht en muzikaliteit. De andere deelnemers naar zuiverheid, ritme en houding. De tienerjury is samengesteld uit C. van Heyst uit Heerle, Lex Heyghen uit Ber gen op Zoom en Ina Schrier uit Oost burg. Nog een ander meisje zal wor den aangezocht in de jury zitting te ne- men. De presentatie zal geschieden door Leontine Blok uit Kruiningen. Tijdens de pauze zal de hammondorganist Ja nus Augustijn en r.oon orgelmuziek ten gehore brengen, 's Avonds zal er een tienerbal zijn, waarvoor muzikale me dewerking zal worden verleend door Ton David en4 The Drifters uit Zalt- bommel, bekend van radio en t.v Het festival begint om half elf 's morgens, terwijl de dansavond om 19.30 zal zijn (Vervolg van pagina 1) Om half acht 's avonds is hij vertrok ken, zo blijkt uit het verhoor. „Samen met een vriend, Herijgers". Hy geeft toe, dat hij zich by Van Hasselt heeft ver kleed. Zelf zegt hij: „Ik trok dat gele pak over m'n bruine kostuum". De president, wat verwonderd: „Dat was uw zondags kostuum". Verdachte: „Ja, edelachtbare". President: „Had u geen eenvoudig kos tuum?" Verdachte zegt, dat hij alleen een blauw- gestreepte werkbroek heeft. Zijn goeie pak m'n enige trouwens had hij meegenomen, omdat het carnaval was en hy niet wist of hij zou gaan werken. Latere getuigen houden het erop, dat Van de B. een grijs pak onder zijn car- navalspak aan had. Verdachte: ,'k Heb geen grijs pak". Rond een uur of negen op die dinsdag avond voegde zich Tinus van Hasselt, het latere slachtoffer, in gezelschap van ver dachte. Dat was bij Ktity's, in een café. Hier brengt de president de hoed ter sprake, die Van de B. daar gedragen zou hebben. Hij toont verdachte een strooien carnavalshoed met rode rand. „Is dat uw hoed", wil mr. Stemfoort weten. „Nee, edelachtbare, 't was een gele", zegt Van de B. „Maar vroeger zei u, dat u een blauwe hoed hebt gehad" houdt de president ver dachte voor. Van de B. ontkent, ook als in de loop van het getuigenverhoor de adjudant van de rijkspolitie F. Visser uit Zundert zeer positief komt verklaren, dat hij zelf die hoed bij Van de B. in de slaapkamer heeft gevonden. „Van de B. was op dat moment nog op de plaats van het mis drijf", vertelt de adjudant. En hij vervolgt zeer positief: „Deze hoed heeft verdachte als zijn hoed herkend". Verdachte, driftig en nog vlugger dan hij gewend is te spreken: „Ze vroegen mij: is dat jouw hoed. Jij bent een' moor denaar. De hoed heb ik amper gezien. En toen duwden ze mij achter slot en gren del". Op de getoonde carnavalshoed zijn bloedspatten gevonden, die niet van ver dachte zelf kunnen zijn, maar wel van iemand, die tot dezelfde bloedgroep be hoort als het slachtoffer Van Hasselt.... Na Kitty's, waar Van de B. een biljet van honderd gulden wisselt, trekt hij met Van Hasselt naar nog enkele cafés, voor dat zij de grens overtrekken, waar dan nog „Dikke Lien" en de „Edelweis" op het program staan. In dat laatste café, in Brasschaat gelegen, zou Van de B. zijn carnavalspak hebben geruild. „Tegen een blauwe kiel en een zak doek", zegt hij. „Die heb ik even aan gehad en toen weer uitgetrokken". Ter zitting komt Van de B. met de (nog niet eerder gehoorde) lezing, dat hij die kiel op de motorkap in de wagen had ge legd en toen waarschijnlijk is kwijt ge raakt. Vroeger had hij steeds gezegd, die kiel „ergens achter in de auto" gelegd te hebben. Die kiel is overigens nooit meer teruggevonden. Rond een uur in de nacht vertrokken Van de B. en Tinus van Has selt uit de Edelweis. Richting Zundert. ,Daar hebben we een lifter opgeno men", zegt Van de B. „Tot vlak bij huis heeft deze meegereden". Die lifter kan hij niet precies uitduiden. „Een tussen-in persoon, niet te groot, niet gek klein ook", zegt verdachte vaag. Douanier P. Verhoeven uit Ulvenhout had die nacht dienst aan de grens bij Wernhout. Hij wordt ter zitting als ge tuige gehoord. Twee auto's uit die drukke nacht zijn deze douane-beambte in de herinnering bijgebleven: de bestelwagen van Tinus van Hasselt is een van die twee. Zeer positief is deze douane, als hij zegt twee inzittenden gezien te hebben, van wie een in een geel pak, geschminkt en met een snor. President, wijzend op verdachte: „Is het deze jongen". Douanier Verhoeven: ,Ja". De heer Verhoeven heeft geen lifter in de wagen gezien. Het gele carnavalspak was hem bijzonder opgevallen, omdat hij die nacht alleen maar blauwe kielen had gezien. Een broer van het slachtoffer, zo blijkt uit het verdere verhoor, was 's morgens tegen half zeven Van de B. komen roe pen. Hij had gehoord, dat zijn gedode broer die avond tevoren met Jos van de B. op stap was geweest. Wie deed u open?" vroeg de president. „De vader van Jos", aldus getuige C. T. A. M. van Hasselt, die dan verhaalt, dat Jos door zijn vader geroepen werd. „Ik heb niet gezien, dat Jos zich ge wassen heeft", aldus deze getuige. „Daar kan-ie trouwens de tijd niet voor gehad hebben. Want toen hij beneden was duur- de het maar een paar tellen meer en ging hij gelijk met mij mee naar ons toe. Ach ter op de brommer". Verdachte daarentegen houdt staande, dat hij zich in de keuken grondig gewas sen heeft. „Al die schmink moest er nog af." Getuige opperwachtmeester districts rechercheur A. Gebuis heeft op het kus sen van Van de B. echter geen spoor van schmink gevonden Ernstig houdt de president verdachte onder ogen, dat het bloed, dat op schoe nen van verdachte gevonden is, geen „duivenbloed" is, zoals verdachte aan vankelijk dacht. Van de B. herkent de inbeslaggenomen schoenen inderdaad als een paar schoenen van hem. „De geleerden zeggen", zo houdt de president Van de B. voor, dat het men senbloed is, niet van u, maar van een bloedgroep, waartoe ook het slachtoffer heeft behoord". Verdachte zwijgt. „In de loop van het onderzoek stuitten we op enkele tegenstrijdigheden", aldus luitenant De Maat. „Vroegen we verdach te hieromtrent nader, dan werd hij agres sief, echter niet gefundeerd". Raadsman mr. Lap vraagt nadere infor maties over het onderzoek. „Waarom wel het erf van Van Hasselt doorzocht. Waarom wel het huis van Van de B. Waarom wel de omgeving? En waarom niet het huis van Van Hasselt. Waarom niet de kachel, waarin het nak verbrand zou zijn?" „Waar moet je met zo'n onderzoek be- ginnen? repliceert luitenant De Maat „En als een kachel hard gebrand heeft, zeggen doorgeroerde as-restanten ook maar heel weinig". „Toch niet als zich daar niet-verbrande artikelen, ijzeren knopen of zo, in kunnen bevinden", interrumneert de raadsman. Getuige-deskundige dr. J. Zeldenrust heeft 16 verwondingen geconstateerd, waarvan dertien hoofd- en schedelver- wondingen. Ook bij een geringer aantal verwondingen zou de toestand bijzonder ernstig zijn geweest, zegt hij. Als wapen noemt hij een „zwaar, hard, mogelijk kantig vorowerp". i In de hand van het slachtoffer is een klein plukje haren gevonden. Hierover wordt de getuige-deskundige dr. A. Witt£ nader gehoord. Hij kan, als deskundige, niet verder komen dan een verklaring, dat die haren van verdachte „kunnen" zijn. Van het slachtoffer zelf zijn zij niet. Er resten echter vele mogelijkheden, dat dat plukje haren ook van een ander dan verdachte afkomstig is. Hij vergeleek terzake de conclusies die uit een bloed onderzoek kunnen worden getrokken. Op de groene tafel ligt een carnavals pak van de zus van Van de B., gemaakt van dezelfde stof als het pak, dat Van de B. had. De raadsman wil van deze deskundige weten, of bloed, als het daar doorheen zou dringen, zou spatten? Dr. Witte: „Neen". Mej. dr. H. Jansen uit Den Haag heeft als deskundige de spatten op hoed en schoenen gedefinieerd als bloed van de zelfde bloedgroep als het slachtoffer had. „Het was vers bloed", zegt zij verder. Ook is door haar een bruin pak van ver dachte onderzocht. Daarop zijn een paar kleine vlekjes gevonden, ook afkomstig van bloed van dezelfde bloedgroep als het slachtoffer. Over nadere bloedsporen, o.a. aangetroffen onder de nagels van Van de B., kon zij niets positiefs meede len. i Adjudant F. A. Mulders van de rijkspo litie uit Den Bosch heeft op vijf plaatsen in de auto bloed aangetroffen. Er zou dus meer keren in de auto geslagen zijn, al dus zijn conclusie. Ook gelooft hij, dat buiten op de grond nog geslagen is. Het 17-jarig schoolmeisje E. Mouws, die in Rijsbergen carnaval had gevierd, heeft op diezelfde avond, op weg naar huis, de bestelauto van Van Hasselt gezien. Eerst heeft die auto haar ingehaald, later is de wagen weer teruggereden. Zij zag in de auto een man in een geel carnavalspak. Achter het stuur zat een man in donker blauw. ,Kent u Van de B.?", vraagt mr. Stem foort. Getuige: „Ja, meneer de president". Maar de twee in de bestelauto heeft zij niet herkend, aldus haar antwoord op desbetreffende vragen. „U zou ze ook nu niet herkennen?" .vraagt mr. Lap. „Nee", zegt getuige. Van de B. heeft steeds gesproken, ook ter zitting, over een lifter. Getuige Van Hasselt bevestigt, dat „Josse 's morgens meteen had gezegd, dat Tinus nog met een lifter was meegegaan". N. P. Suijkerbuijk, textielhandelaar uit Prinsenbeek, heeft in die nacht, komend uit België, bij het grenskantoor inderdaad een lifter zien staan. „Die lifter had een blauwe kiel aan", weet deze getuige zich nog te herinneren. Iemand, die die nacht inderdaad had gepoogd te liften, verschijnt ook onder de getuigen: de havenarbeider H. J. Hoppen brouwers uit Zundert. „Ik moest lopen vanaf Wuustwezel", vertelt hy. Ja, inder daad: hy had een paar geschminkte bak kebaardjes en een snorretje. Revolver holster en cowboy-hoed ontbraken niet. Even toch een vleugje carnaval in dty carnavalsdrama. Als lifter had deze gé- tuige echter geen succes gehad. Tegen twee uur 's nachts was hy thuis. President tot verdachte: „Is dit de lif ter waar u over spreekt?" Verdachte: „Nee, edelachtbare",, In de middagzitting verschijnt de kroon getuige: de 33-jarige Johanna C. Herij gers, weduwe van Mart. van Hasselt. Een vrij tenger vrouwtje, die in haar blauw mantelpakje met bontkraag, zwarte hoge pumps, zwart tasje en dito handschoe nen een onberispelijke indruk maakt. Even slechts worden haar emoties haar de baas. Dat is als de president infor meert naar de gevoelens yan yerdachte voor haar. „Hebt u er ooit aan gedacht, dat Van de B. het op u gemunt had?", vraagt mr. Stemfoort. „Daar heb ik het gedacht nooit zo aan gehad", zegt getuige. En zij voegt eraan toe: wijzend op verdachte: „Hij stond veul harder voor de boerderij as m'ne man". De president: „Maar waarom hebt u niet direct de politie gewaarschuwd?" Getuige: „Hij had zo veul gewerkt". En snikkend stoot zij uit: „Zouden mijn zon den nou nooit meer yergeven kunnen worden?" Vaderlijk interrumpeert de president: „Wekenlang wist u iets van het drama en u zwijgt. Kunt u dat verklaren?" Deze getuige, die 's nachts Van de B(. bij haar in de keuken heeft gezien, doet sober haar relaas. Eerst verhaalt zij hoe zij geprobeerd heeft haar man die avond binnenshuis te houden: „Ge bent pas uit geweest". Haar man ging echter toch, iets later op de avond, toen „Josse" al ver trokken was. Getuige had gezien, dat Van de B. zich op het erf omkleedde. „Een geel carnavalspak over een blauw-grijs pak", weet zij zeer positief. Toen vertrok Van de B. met broer Rinus. Later ging ook Tinus. Om half elf ging getuige naar bed. „Plotseling schrok ik wakker", vertelt zij. „Josse stond bij de aanrecht. De deur van de slaapkamer naar de keuken is al tijd open. Hij was z'n pak aan het uittrek- ken. Ik zeg: ,,Wa' ben-de aan het doen." Hij zei: ,,'k Heb Tinusse geslagen." En ik zei: Ge hè-tt-em toch nie doodgeslagen zeker Carnavalspak en de broek, die Van de B. daaronder aan had, trok hy uit. „Dat ging in de kachel", zegt getuige. De president: „En het jasje van het grijze pak?" Getuige: „Dat is er ook bij gestopt. La ter". De president: „Is het niet wat veel om dat allemaal te verbranden?" Getuige: „Hü heeft het er toch inge stopt. Dus zal het wel gegaan zijn". President: „Doofde de kachel niet?" Getuige: „Dat weet ik zo net niet meer" „En verder?", informeert de president. Verdachte is zo' jaar of drie over de vloer gekomen: „Josse wou geen geld. Deed dit uit vriendschap". Mr. Stemfoort wil dan nog weten, hoe Van de B. vertrokken is. „Hij pakte het jasje van Tinus en ver- trok zegt getuige, die hieraan toevoegt, dat zjj gezien_ heeft, dat verdachte eerst papieren uit zijn eigen jasje pakte en dat m de jas van haar man deed. De raadsman wil nog weten, of de nij pen van die grijze broek, die verbrand zou zijn, vol bloed zaten. „En die broek is verbrand?" informeert hij. „Maar dan Ka" dle broek ook nooit gevonden zijn'" zoais in de inleiding gememoreerd: op 27 december wordt het getuigenverhoor xoortgezet.

de Stem | 1965 | | pagina 3