nev opperste chef Felle „profronde" in Tweede Kamer Zwart einde van blonde lielde rr r Verdachte van carnavalsmoord „IK BEN ER NIET BIJ GEWEEST..." DERBY DRINK BONT W erkgevers krabbelden terug Rechtbank kwam er niet uit m BEATRIX EN CLAUS 15 DECEMBER IN BRABANT Kroonprins-af .10 DE HAAN MEI „PEE" OP JACHT HUISARTSEN EISEN MEER HONORARIUM DAGBLAD VOOR ZEELAND SJELEPIN (LINKS): IN GROEI GEBROKEN MIKOJAN (DAARNAAST): UITGEGROEID PODGORNY (RECHTS): IN GROEI GEREMD DrLH-AAG/DEN BOSCH Prinses »nH en ^eer Claus von Amsberg iW \vo,gen(le week woensdag (15 hp«« een kennismakingsbezoek fe te kust aan" 16 32 uur' ANDAAG IN Centrale regeling fondsvorming t v Geruild? Verbrand? Plukje haar de nieuwste, de fijnste puur of met'n tic 105e JAARGANG No. 25069 Voor God. Koningin en Vaderland uilgIve: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur; Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leiiendekker. Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 10 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar- taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Het heeft er alle schijn van dat de Russische par tijleider Leonid Brezjnev de op perste leider is geworden van de Sovjet-Unie, nadat gisteren een wisseling heeft plaatsgevonden aan de top van het Russische machtsapparaat. Hierbij diende president Anastas Mikojan (70), nog één van de oude bolsjewie ken, zijn ontslag in om gezond heidsredenen. Mikojans rol is hiermee teruggebracht tot die van een gepensioneerd staatsman, al blijft hij lid van het presidium. Tot president van de Unie van Socialistische Sovjet-republieken is benoemd Nikolai Podgorny, eens gedoodverfd als opvolger van Kroestjev en later van Brezj nev- Podgorny's rol in de opperste Sovjet-leiding schijnt met deze benoeming voorgoed uitgespeeld, Brezjnev en premier Alexei Kosygin Kwamen veertien maanden geleden aan ae macht toen Kroestjev van het Rus sische politieke toneel verdween. Bei fle mannen zorgden ervoor dat het col lectieve leiderschap, voor de aanvang van liet partijcongres in maart 1966, Weer in ere werd hersteld. Ondanks het feit dat Brezjnev als eerste man optreedt, blijven beide lei ders in theorie op gelijk niveau, in te- •.Van een onzer verslaggevers) aan de Provincie Noord-Bra- vi y worden om elf uur in de pro- v©rwacht *100^s*a<* 's-Hertogenbosch Het programma is nog niet vastgesteld, worripZ1J iullen *n elk geval ontvangen knni* - j0r commissaris van de schiinrï' i Kortmann- Waar- ctanr a ?a] P^ar ook een rijtoer daan h hk m.a-ken' z°als zij ook ge- hoofdsteden an(^ere Provinciale berpS Tn,ejtr'x, en de heer von Ams. in Hp ,n Brabant bezocht hebben Waarin iu Yan 6 tot 11 september, van Nprfïi00S de overige provincies zoêk ÏÏ5landu -aandeden". Het be- "fidat cnmm tcr worden Uitgesteld. he> ziekoJu, -ss?rls K°rtmann toen in Het J? lag. het "schifnt °0,t. Breda bezoeken, maar «v neen "ft rfZekerute zijn dat dat ns °P 15 december zal zijn. genstelling tot het bewind van Kroestjev, dat werd gekenmerkt door een eenhoofdige leiding, zo menen di plomatieke waarnemers in Moskou. Hoewel Podgorny, tenminste tijdelijk, aanblijft als een der partijsecretarissen, zullen de presidentiële verplichtingen die in hoofdzaak van representatieve aard zijn al zijn energie vergen, het geen Mikojan trouwens donderdag heeft verklaard. Podgorny's functie van kaderchef, d.w.z. hoofd van de afdeling personeel van de partij, overigens een machtige sleutelpositie in het centrale comité, zal vermoedelijk worden overgenomen door Alexander Sjelepin, de 58-jarige voor malige chef van de veiligheidsdienst. Sjelepin werd destijds van zijn rege ringsfuncties ontheven hij was vice- premier en hoofd van de controlecom missie van partij en staat opdat hij al zijn tijd aan de partij zou kunnen wijden. Brezjnev, gesecondeerd door Kosygin, was verreweg de meest dominerende fi guur tijdens de zitting. De basis voor „de aflossing van de wacht" in het Kremlin is gelegd in een door Brezjnev gepresideerde geheime bijeenkomst van het partijpresidium, een paar dagen geleden. Aan de vooravond van de zitting van de Opperste Sovjet van gisteren was het opnieuw Brezjnev, die het initia tief nam tot transformatie van de con trolecommissie. Sjelepins verdwijnen uit de top van de commissie en diens ontslag uit een van de 10 vice-premier- functies, heeft voedsel gegeven aan speculaties dat hij niet langer kan wor den beschouwd als een der „kroonprin sen" van partijleider Brezjnev. Het 23e congres van de communisti sche partij, dat in maart in Moskou zal plaatsvinden, zal meer klaarheid bren gen in de Russische machtsstructuur. Na de bekendmaking van de mutaties kreeg de Opperste Sovjet een gehar naste rede van minister van buiten landse zaken, Gromyko, aan te horen. Gromyko achtte het onduldbaar de „Amerikaanse agressie in Vietnam ongestraft te laten voortduren. De Sov jet-Unie zal Noord-Vietnam helpen", zei hij. De kwestie van de Europese lands grenzen beschouwt de Sovjet-Unie als definitief. Schending van welke oostgrens dan ook door de Westduit sers, zal door de Sovjet-Unie als een aanval op eigen grondgebied worden beschouwd. ..Wij hebben niets tegen West-Duitsland. maar wel tegen zijn politiek", voegde Gromyko eraan toe. Kort na elkaar hebben Engeland en de V.S. een beroep op de Sovjet-Unie gedaan om Noord-Vietnam te bewegen tot onderhandelingen over de oplossing van het huidige conflict. Dit gelijktijdige optreden maakt het Moskou duidelijk dat Engeland niet zal ingaan op een vroeger Sovjet-Foorstel om het Amerikaanse optreden in Viet nam te veroordelen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de Tweede Kamer is donderdag by de behandeling van de begroting van Onderwijs en Weten schappen een bikkelhard politiek ge vecht geleverd tussen de hoogleraren Diepenhorst, minister van O. en W.. en Witteveen, woordvoerder van de libe rale oppositie, die bijna honderd mil joen gulden wilde bezuinigen. Minister Diepenhorst heeft daarbij zeer krasse uitspraken gedaan. Zo heeft hij het vorige kabinet er tot tweemaal toe van beschuldigd „misschien min of meer moedwillig de ramingen van de onderwijsbegroting te hebben gedrukt". Deze beschuldiging werd door prof. Witteveen, in dat kabinet minister van Financiën, niet weersproken. De minis ter kwam tot deze uitspraak toen mevr. Van Someren-Downer (V.V.D.) een motie indiende, waarin werd gezegd dat de minister een bedrag van 71 mil joen gulden niet kon verklaren. „Er is aan de noodzakelijkheid van dat be drag geen schijn noch schaduw van twijfel", riep prof. Diepenhorst uit. De minister had bovendien nog drie moties te behandelen gekregen: één van alle vijf de grote fracties, ingediend door dr. L. Albering (K.V.P.), waarin om een prioriteitenschema met kostenra ming voor de komende jaren werd ge vraagd. Twee moties waren afkomstig van dr. Schuring (C.H.U.), die reeds in 1966 de studieduur bij het wetenschap pelijk onderwijs wilde bekorten en in 1967 de taak van de hoofden van scho len wilde verlichten. Minister Diepenhorst heeft zich met een vloed van woorden en argumenten verzet tegen de aanvallen, die vooral de liberale oppositie op zijn plannen had. Doch ook de motie-Albering (K.V.P.) was hem niet helemaal wel gevallig, omdat de opstelling van een prioriteitenschema voor het onderwijs met al ziin facetten een moeilijke zaak is. wanneer men er ook later aan ge houden wordt. De minister produceer de talloze cijfers, die moesten aanto nen welke vaak astronomische bedra gen met de wensen, die op onderwijs gebied nog leven, zijn gemoeid. Prof. Diepenhorst kon reeds thans mededelen dat op grond van de hui dige uitgaven de onderwijsbegroting in 1975 verdubbeld zal zijn. Mocht de gul den verder in waarde dalen dan zal dat nog eens meer dan twee miljard gulden extra kosten. De verlaging van de leerlingcnsqliaal en de klassesplit sing gaan in 1970 rond 440 miljoen meer kosten, terwijl ruim een miljard gulden aan investeringen nodig is om die wensen in de praktijk te brengen. Minister Diepenhorst wilde wel aan de wens van de motie-Albering tege moet komen, maar dacht dan niet aan een prioriteitenschema van 10 jaar of zelfs 6 jaar: vier jaar zou al moeilijk genoeg zijn. Sprekende over het amendement- Witteveen (V.V.D.)dat op het weten schappelijk onderwijs rond 100 mil joen wil bezuinigen, zei de minister let terlijk: „Met stijgende ontzetting heb ik de lijst van de heer Witteveen ge lezen. Ik begrijp niet hoe iemand, ver bonden aan het wetenschappelijk on derwijs, dergelijke gedachten kan koes teren. Men kan de nood bij sommige takken van hoger onderwijs nauwelijks hoog genoeg aanslaan. In mijn woon plaats (Zeist) zijn de konijnen beter gehuisvest, dan menig doctorandus op een universiteit". De bewindsman betoogde dat hij al les doet wat mogelijk is om de facul teiten tot verkorting van de studieduur te bewegen, maar'ook de studenten zelf en het bedrijfsleven moeten meewer ken, o.a. door de waarde die men aan het baccalaureaat wil toekennen. De kamer zal pas volgende week dinsdag stemmen over de vier moties en het amendement. Regen en wind door Shet n'm'I' medegedeeld avond KN M L geldig tot van- dan met nu en naar 1105 uur 0p 8 47 uur' Maan op tel! (iX_^{,Jj|aninforinatiedienst R A.C.B. (Van onze sportredacteur) TETERINGEN En wie ont dekten we tijdens een jachtpartij in de Teteringse hossen naast Te- levizier-ploegleider Kees Pelle- naarsJo de Haan. De Huy- bergse wielrenner die enkele maanden geleden zijn contract niet zag verlengd. En daarom vonden we dit een opzienbarend plaatje. Onze fotograaf schoot op zijn ma nier mee. (Zie onze sportpagina). Veertigduizend gulden voor het blad Kiongozi in Tanzania Dat is het eerste doel van een in drukwekkende actie van de Nederlandse Katho lieke Dagbladpers. Pa gina 7. Primula heet de nieuwe creatie van Fiat. Onze automedewer ker die ook van bloemen houdt schrijft erover. Pa gina 11 De industrialisatie moet over een nieuwe boeg, vindt de K.V.P. Ze heeft er een gedegen rapport aan gewijd. Pagina 5. AMSTERDAM Ziekenfondsautori teiten en huisartsen studeren momen teel op een communiqué, dat een reac tie zal zijn op een circulaire van de landelijke huisartsenvereniging, waarin eisen voor honorariumverbetering wa ren verwerkt. De huisartsen verlangen een verho ging van 50 pc-t. op het honoarium dat zij per ziekenfondslid (thans 18,- tot 12,50 per jaar) ontvangen. Tot 1 januari 1966 zijn de huisartsen in elk geval aan het contract, dat ook de tarieven regelt, gebonden. De zie kenfondsen voelen niét veel voor een verhoging van de vergoeding met méér dan 13,38 procent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nadat reeds veel over leg over regelingen van arbeidsvoor waarden op centraal niveau was mis lukt, is thans ook nog het laatste on derhandelingspunt op een klip gelopen: er is geen overeenstemming bereikt over de vorming van fondsen, met be hulp waarvan georganiseerde werkne mers bevoordeeld zouden worden bo ven ongeorganiseerde. Een door de Stichting van de Arbeid ingestelde studiecommissie is gisteren zonder resultaat uit elkaar gegaan; een verrassende uitslag van maandenlang onderhandelen, omdat een oplossing van het probleem in zicht was. De werkge versvertegenwoordigers zijn echter op toezeggingen teruggekomen. Als reden gaven zijn op dat hun ach terban door perspublikaties over het te verwachten akkoord (en de daar aan verbonden kosten) enorm was op geschrikt, (na aanvankelijke bereid heid), waardoor de werkgeverscentra les het standpunt van hun vertegen woordigers in de commissie niet meer konden dekken. „Wij hadden geen behoefte om te praten over het principe, het ging erom de wijze waarop de zaak geregeld moest worden uit te dokteren", zei een vertoornde heer A. de Boon van het N.V.V. ons gisteravond. „Anders zou den we niet eens aan het gesprek be gonnen zijn en zouden de vakbonden, die reeds fondsen hadden tot stand ge bracht in enkele bedrijfstakken, hun activiteiten niet opgeschort hebben". Ook wat dit betreft gaan de bonden nu de „vrije jacht" in, trachtend bij loononderhandelingen toch de fonds vorming gerealiseerd te krijgen. „En denk vooral niet dat het dan zal blij ven bij de 50 en 10 gulden, die thans aan de orde waren. Dat worden heel wat hogere bedragen", aldus een zegs man. Intussen liggen, overal in het land verspreid, al fondsen tot een gezamen lijk bedrag van 3 miljoen gulden, door verschillende bedrijven of bedrijfstak ken voor 1965 beschikbaar gesteld. De besprekingen over de bestemming en de wijze van uitkering ervan waren opgeschort, maar gaan nu weer volop beginnen, in aansluiting waarop uiter aard meteen onderhandeld zal worden over bijdragen voor 1966. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Een simpele man nelijke zwakheid, de zucht naar blonde meisjes, hebben twee jeugdige Fran sen, de 18-jarige landbouwkundig stu dent Michel uit Metz en de 25-jarige loodgieter René uit Petite Roselle, duur moeten bekopen. Eind juli van dit jaar kwamen zij naar Amsterdam, in de hoop vele blon de meisjes te ontmoeten. Op een ter rasje kregen ze contact met de 25- jarige Marokkaanse handelaar Hassan. Hassan, een prettig charmeur, luisterde naar hen en besloot hun problemen te klaren. In de Warmoesstraat wist hy een geschikt hotel voor Michel en René. Ze lieten zich inschrijven onder een valse naam. omdat ze niet in het bezit waren van een paspoort, maar alleen van identiteitspapieren. Voor de grap kozen ze twee namen van bekende Franse filmsterren, want op blonde meisjes moet je ook in Holland een meer dan goede indruk maken, daar en dat hadden ze inmiddels vastgesteld het aantal ook hier beperkt is. Zover ging alles goed. Een tweede Marokkaan, die ze ook al op een ter rasje ontmoetten, gooide roet In het eten. Hy gaf voor de echte kenner van blondines te zijn. „In Nederland vind je mooie, blonde meisjes", zei de Ma rokkaan bedachtzaam, „maar in Dene marken De jonge Fransen wer den nieuwsgierig. „Neen, niet geblon deerd zoals hier", nam de Marokkaan alle twijfel weg. Michel en René zou den en moesten nu naar Denemarken. Geen geld? Geen nood, zei de Marok kaan. „In Amsterdam kun je heel ge makkelijk ergens inbreken". Michel en René gingen door de knie- en. Op de De Ruyterkade in Amster dam sloegen ze een ruit in van het kan toor van de fa. Vinke en kropen naar binnen in de hoop geld te vinden. Geld zagen ze niet, wel een brandkast op uc tweede etage. Ze brachten de brand kast met een lift naar de eerste etage, waar ze het loodzware gevaarte uit raam op de straat lieten vallen. Op dat moment zonk de blondjeszoe- kers^ het lood in de schoenen. T Rene en Michel (en Hassan, die hun hulpzaam was), weg wilden rijden n een (gestolen) auto, greep de Arnster damse politie hen in de kraag. Gistermorgen bekenden René, Michel en Hassan de diefstallen. Dat de offi cier van justitie niet zo erg op de voor keur voor blondjes gesteld Is bleek de eis: een jaar en zes maanden aftrek i de Toen be in uit met r - 4 st l (Van een onzer verslaggevers) BREDA. - Heeft C. A. J. v. d. B. uit Zundert in de nacht van 2 op 3 maart j.l. zijn vriend Tinus van Hasselt vermoord? Om een antwoord op deze vraag te krijgen heeft de rechtbank te Breda gis teren (voorlopig vruchteloos) vijftien getuigen verhoord. Op 27 december wordt de zitting voortgezet. Raadsman mr. P. Lap brengt dan drie psychiaters als getuigen a décharge naar voren: dr. Zitrhan uit Bergen op Zoom. dr. Schnitzler uit Utrecht en drs. Snelders uit Breda. Ook de officier, mr. J. Chr. Louët Feisser, dagvaardt dan nog een getuige, Mar. Herijgers, een zwager van het slacht offer. Het ligt wel in de bedoeling dat op diezelfde dag requisitoir en plei dooi worden gehouden. De verdachte ontkende ook gisteren spijkerhard. Hij gaf slechts toe op car navalsavond 1965 die bewuste avond, inderdaad in gezelschap geweest te zijn van Tinus van Hasselt. De verdach te was gekleed in een geel carnavals- pak. In België nadden ze de bloemetjes buiten gezet: het was de laatste avond van carnaval. Op de ochtend van As woensdag werd Tinus dood op zijn erf gevonden. Zware verminkingen duid den op een gewelddadige dood. Verdachte zei dat hij in België zijn geel carnavalspak tegen een ander pak heeft geruild. Vlak bij huis zou zich een lifter in hun gezelschap hebben be vonden. De vrouw van het slachtoffer, ook gisteren ter zitting gehoord, is een week of zes na het eerste onderzoek met de verklaring gekomen dat zij ge zien heeft dat Van de B. die nacht in haar keuken zijn carnavalspak heeft verbrand. „Ook het pak dat hij er on der aan had, heeft hij verbrand", aldus haar bewering gisteren ter zitting. Niet temin is een broek gevonden, die van verdachte afkomstig zou zijn. Verdachte Jos. van de B. luisterde bij dit alles scherp toe. Slechts het even samentrekken van zijn lippen verried zijn inwendige spanning. Een keurige verschijning. Donker pak. donkerblauwe stropdas. Zwarte schoenen, blinkend gepoetst. Van onder zijn donkere wenkbrauwen volgde hij oplettend het vraag- en antwoordspel tussen president, officier, raadsman en getuigen. Geen vlijmend steekspel, vol verras singen. Officier en raadsman stonden voor een grillig mozaïek. Ieder zoekt dat stukje van de legpuzzel, dat hem in zijn patroon te stade kan komen. De publieke tribune, met juridische studenten uit Tilburg, even goed als ook met belangstellende Zundertenaren (van wie echter vele tientallen moesten worden teruggestuurd), collega's van raadsman Lap en collega's van de offi cier van justitie, volgden ieder met eigen interesse het tastend gevecht van officier en raadsman. Van belang daarbij kunnen zijn de verklaringen van getuigen-verbalisan- ten, die tegenover de ontkenning van Van de B. bevestigden dat de ter zit ting getoonde carnavalshoed in de slaapkamer van aVn de B. is gevonden. Bloedspatten daarop zijn afkomstig van een bloedgroep, die niet van verdachte maar wel van het slachtoffer is (Advertenties) 'n Hero produkt HOFLEVERANCIER Voor een vertrouwd adres En heeft Van de B., toen hij 's mor gens vroeg „gewaarschuwd" werd dat zijn vriend dood was, zich thuis eerst gewassen en afgeschminkt zoals hy zelf beweert of ontbrak daar de tijd voor, zodat men moet concluderen dat hij zich 's nachts al zorgvnldig had ge reinigd? Is het plukje haar, dat in de hand van het slachtoffer werd gevonden, in derdaad van verdachte afkomstig? Een deskundige liet ter zake vele twijfels. Is verdachte schuldig aan moord, doodslag, dan wel aan zware mishan deling de dood ten gevolge hebbend? Of gaat hij vrijuit? Op al die vragen zal de Bredase rechtbank antwoord moeten geven. Van de B. zelf houdt vol dat hij on schuldig is. Hij weet van niets. „Ik zij d'r nie bij gewist", aldus zijn antwoord, als de president, mr. A. F. Stemfoort, hem vraagt naar het laatste deel van die dramatische nacht van 2 op 3 maart jl. OP DE FOTO: Zundertenaren verdringen zich voor de toegangsdeur van de pu blieke tribune.

de Stem | 1965 | | pagina 1