Komend jaar bouw nieuw politiebureau Middelburg? Kerstbomen - redelijk in prijs - zeer gevraagd In gesprek met Twee verklaringen over verkoop jachtgeweer Vormgeving aangepast Bonafide handel tegen beunhazen KREDIET GEVRAAGD VAN F 1.325.000.- KRO-opnamen Hulster koor Kat bezorgt bromfietser forse kater 0agbla3 pe 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1965 3 Uitbreiding Premiekeuring in Goes V erkeersmaquette Communicatie m Sluiskil ge~ George v. d. Sijpt TIEN PROCENT MINDER INVOERRECHT BIJ E.V.A. Veel te weinig schietbanen Voor Terneuzense kantonrechter Weinig hagelschade in Zeeland Beunhazer V erwachtingen Opofferingen Risico's Dankbaar De echte Sint Vervoer Zeeuwse arbeiders van en naar Rotterdam Commissaris M. A. Reneman dieten. De mogelijkheid wordt onderzocht tot mobilofonisch contact met de politie korpsen in andere gemeenten. Technisch is", zoals commissaris Re neman zegt, „praktisch alles te verwe zenlijken op het gebied van de interne communicatie". Het is alleen maar de vraag wat kan en wil men er voor beta len. Een alarmeringssysteem waarbij ieder lid van het korps bereikbaar is Kost maar liefst 1 3500,- per man. En dat is nogal wat. Het nieuwe politiebureau Achter de Houttuinen is berekend op een korps sterkte van 65 man in de toekomst, (de huidige sterkte is 42 man), maar kan later nog worden uitgebreid. Ook heeft men rekening gehouden met het herinde lingsplan voor Walcheren. Volgens dit plan zullen volgend jaar Nieuw- en St. Joosland en St. Laurens (samen ca. 3500 inwoners) bij Middelburg worden ge voegd. De bureaus van de rijkspolitie in deze plaatsen zullen dan uiteraard wor den overgenomen door posten van de gemeente-politie Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) HULST De KRO-radio heeft in de St. Willibrordusbasiliek opnamen. ge maakt voor een kerstliederenprogramma met medewerking van het Hulster ge mengd door o.l.v. Jo Ivens. De opnamen zullen op 28 december a.s. 's avonds om half zeven, worden uitgezonden; Het koor zong veelal dezelfde liederen als woens dag jl. toen de AVRO opnamen maakte •voor een televisieprogramma, dat op 24 december a.s. op het eerste net te zien zal zijn. De opnamen hadden een vlot ver loop ondanks de kritische opmerkzaamr heid van klankregisseur Milo. waarmee het koor even ingespeeld moest raken, pe heer Milo was overigens vol lof over het koor en zijn dirigent. GOES De samenwerkende bonden 'au Zeeuwse paardenfokkers en de pro vinciale Shetlandponyvereniging „Zee' land'' zullen vrijdag a.s. op de Grote Markt te Goes premiekeuringen en de monstraties organiseren van veulens, U- en 2,5-jarige paarden en Shetland- Ws. Wat de veulens en paarden be- '"ft zijn er ongeveer 90 inzendingen "e jury zal 35 Shetlanders te beoorde len hebben. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „We hopen, dat in de tweede helft van 1966 be gonnen kan worden met de bouw van het nieuwe politiebureau." Dit zegt commissaris M. A. Reneman van de gemeentepolitie in Middel burg, die er al bijna veertig jaar in politiedienst op heeft zitten- Het wachten is echter niet alleen op de goedkeuring van de raad, maar ook de rijksgoedkeuring voor de bouw is nog niet binnen. En in Mid delburg houdt men er al min of meer rekening mee, dat minister Bogaers de bouw van openbare gebouwen in de naaste toekomst zal temporiseren ten gunste van de woningbouw en de beperking van de overheidsbestedingen. In leder geval krijgt de Middelburgse gemeenteraad maandag a.s. een voor stel van b. en w. te behandelen tot het verstrekken van een krediet van f. 1.325.000 voor de bouw en inrichting van een geheel nieuw en modern opge zet politiebureau Achter de Houttuinen. Dit naar een ontwerp van het architec tenbureau Berghoef-Hondius en Lanus uit Aalsmeer. Wat de vormgeving betreft hebben de architecten zich aan moeten passen aan de in de naaste omgeving .staande oude gebouwen, waarvan er enkele op de mo numentenlijst staan. Het politiebureau krijgt daarom een vrij rustige voorgevel met traditionele raampartijen. Geen mo dern glaspaleis dus. zoals men tegen woordig vaak pleegt te bouwen. Commissaris Reneman toont zich ech ter zeer tevreden over de indichting en de geplande outillage. „Het zal heel wat anders worden dan hier", zegt hij wij zend op het uitzonderlijk hoge plafond en de donker geverfde deuren en wanden van zijn werkkamer. Het bureau, waar de Middelburgse politie thans nog ge huisvest is, ligt in het saneringsplan ..Korte Delft". Als het oude pand ge sloopt is zal ter plaatse mettertijd waar schijnlijk een parkeerplaats worden aan gelegd ten behoeve van het winkelcen trum, met zijn bijzonder gezellige, maar veel te nauwe straten. „Dit oude bureau hier is vroeger ken nelijk een school geweest" vertelt de commissaris. Dit is nog te zien aan de schoolborden, die in enkel lokalen zijn achtergebleven. „Maar wanneer nu pre cies het politiebureau hier gevestigd is heb ik tot op heden niet kunnen achter halen", voegt hij hieraan toe. De ligging van het nieuwe politiebu reau Achter de Houttuinen, vlak bij de brandweerkazerne en het gebouw van de B.B., is bijzonder gunstig. Deze drie in stanties kunnen straks bijvoorbeeld ge bruik maken van gemeenschappelijke benzinepompen en een centrale dienst voor het onderhoud van het wagenpark. Naast bureaus voor de zgn. geünifor meerde dienst, de recherche, de admini stratie, afdeling bijzondere wetten en de kinderpolitie krijgt het nieuwe politiebu reau ook een kamer met een verkeers- maquette. Deze zal gebruikt worden voor instructie aan scholieren en aan wegge bruikers. Ook heeft, men plannen voor de oprich ting van een voorlichtingsdienst voor het pulbliek, zoals Amsterdam bijvoorbeeld al heeft. Hierdoor wil men de burgerij instrueren hoe zich te beschermen tegen diefstallen, bijvoorbeeld, en hoe te han delen bij zedenmisdrijven. Natuurlijk ont breken in het nieuwe bureau de arrestan tencellen niet. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de telex- en mobilofoon-installaties. Ook in Middelburg heeft men lering getrok ken uit situaties, die ontstaan als bij de brutale roofoverval op de Amro-bank in Tilburg door een bende gewapende ban 'W. toen de diploma's werden uitge- fkt dacht ik al, dat ik het beste nemen had gemaakt. Vrienden van zeiden het ook, maar ik heb er j"et zo veel acht op geslagen. Maar de staatssecretaris (dr. Wijzei Wn Economische Zaken, red.) met ■tot boek kwam aandragen, was dat jW een verrassing voor me. Een heel prettige verrassing". Dat is het ver- "elvan George van der Sijpt (IS) Koewacht, die in juli van dit jaar puik examen algemene handels- J."n's toor het middenstandsdiploma 'le9de. Het beste examen van de Zlrw'lenp!aats Terncuzen, goede prestaties (twee dikke I i "J" voor handelsrekenen en boek- I; en "oor de andere vier vak- ,emaal achten) werden geho- finpt de aanbieding van het staaf- "Hollands' musea", dat de p SS€crctar's naar hem opstuurde. j,,,.. Prachtig boek met veel repro- ierlrfe Van kunstwerken, die in Ne- klmr."?"seau zijn te zien. En 120 Pp» «W». staan erin. Werkelijk, fotn'. i? boek. Alleen door de het toet rge.yan Her S(jpt lean «mnf(.„wV"ant H'j 's een enthousiast naam J'°!ograaf, die in Koewacht de nen "schone kiekjes" te kun- GEORGE k' p, te»»» oi„y e" van een gezin van laaer» Z en. Hij heeft nooit meer tondhrii,', 6 t°°l en twee jaar lagere Cmaiicl00\ gehadZe hebben itudeerd Zü -,niet 20 erg veel ge~ "temaai' m geloof mei, dat ze atlemaoi „I9 f\enter ziinZe leren mii heeft h"l1el'jk. Een broer van ec" grot» Cf„h "fHelingschef op ker tofï genteel als vlasbewer- WQcht. Dip i frman Smet in Koe- "ttlslid aan hll, m®" 'Jv.erig Perso- 'PreekwonrriJ aar n'et tot in de Ge" Ik hek eeuwigheid van J?t diploma „;Rer slot van rekening wil hjp fet voor niets gehaald, ""k gaan he JL oew,acHt een eigen "lg al een n?nen' s fotograaf. Ik tenDat otwf j v,°or fotohandela- redelijk goed op dit moment. Ik ben al eens achter een zaak aangeweest. Het zal niet zo erg gemakkelijk zijn. Maar dat geeft niet. Je moet niet alles voor niets krijgen, zeg ik altijd maar". ..VERWAAND" is George door zijn prestaties „op dat examen in Terneu ten" niet geworden. Verheugd nam hij tijdens de uitreiking van de diplo ma's op 27 juli j.l. kennis van zijn goede punten op de lijst. „Ik kon er mijn ouders fijn mee verrassen"zegt hij. Zijn goede puntenlijst was ook een blijde verrassing voor de r.-k. Middenstandsavondschool in Koe wacht, waarop hij werd opgeleid. Maar veel is er over zijn cum laude daarna niet meer gesproken. „Het is, dat de staatssecretaris dat boek. stuur de en dat jullie daar nieutos in zien' zegt hij schouderophalend. GENEVE (AFP) Met ingang van 31 december 1965 zullen de douane rechten die van toepassing zfón op de onderlinge handel in industrieproduk- ten tussen de acht landen van de EVA opnieuw worden verlaagd met 10 pro cent. Door deze verlaging worden de dou anerechten die Oostenrijk, Denemarken, Finland, Noorwegen, Portugal. Zweden Zwitserland en Engeland heffen bij de invoer van industrieprodukten die in de partnerlanden worden gefabriceerd, gebrac.it op 20 procent van het niveau van 1.960. Deze verlaging zal de laat ste tussenfase zijn. Op 31 december 1966 zullen de laatste douanerechten ineens worden afgeschaft. Voor Finland zal een uitzondering worden gemaakt, omdat dit land een jaar na het van kracht worden van de conventie van Stockholm lid is geworden. De Finse douanerechten zullen eind 1966 worden verlaagd met 10 procent en eind 1967 geheel worden afgeschaft. De enkele contingenten die nog bestaan, en 'die nog maar zeer klein in aantal zijn, zul len eveneens eind 1967 worden opge heven. Volgens de EVA zullen deze ta riefverlagingen leiden tot het1 ontstaan tussen de landen van de associatie van een werkelijke vrijhandelszone voor de industrieprodukten, en wel drie jaar voor de datum die de ondertekenaars van de conventie van Stockholm zich oorspronkelijk hadden voorgesteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het nieuwe politiebureau in de Zeeuwse hoofdstad, met de bouw ivaar- van men in 1966 hoopt te be ginnen, krijgt een moderne schietbaan, waarop de politie mannen zich terdege kunnen oefenen in het gebruik van vuurwapens. Die baan is hard nodig, want Zeeland heeft tot op heden zegge en schrijve slechts één goedgekeurde poli- tieschietbaan. En die staat in Terneuzen. „Er wordt altijd wel veel tam tam gemaakt als een politieman een dodelijk schot lost bij een of andere actie, maar wat wil men", verzucht commissaris M. A. Reneman van de gemeente politie in Middelburg. „Met de training in schietvaardigheid is het hier evenals vrijwel over al elders in het land in feite droevig gesteld. Er zijn veel te weinig schietbanen. In Zeeland heeft de politie er zoals ge zegd zelf maar één. Voor het overige moeten we maar ge bruik zien te maken van schiet banen van de militaire garni zoenen. Voor zover er die zijn tenminste. Maar op Zuid-Beve land is bijvoorbeeld geen enkele officieel goedgekeurde baan te bekennen." „Bij dit alles komt nogdat de politie vrijwel nergens gele genheid heeft zich te oefenen in het schieten op bewegende doelen. En dat is nog heel wat anders dan op een stilstaande schietschijf", voegt de commis saris hieraan toe. „Verder zou een politieman ook lopend moeten leren schie ten, zegt hij. „Proeven hebben uitgewezen, dat een goed schut ter, die een schot moet lossen na bijvoorbeeld 25 meter hard gelopen te hebben (wat in een actie normaal, is) een stilstaand doel onzuiver raakt of zelfs he lemaal mist." (Van een onzer verslaggevers) TERNUEZEN Wie heeft een en kelloops jachtgeweer van Canadese ma kelij (kaliber 12) verkocht aan de zand- straler Free O. uit Sluiskil? Was het diens oom Zeno O-, een caféhouder te Boschkapelle, of was het een Belgische zigeuner? Met die vraag hield zich gis teren de Terneuzense kantonrechter mr. C. van Hees, bezig. Zeno O., die van de prins geen kwaad weet, stond als verdachte voor het hekje. Te gen hem waren tegenover de politie be zwarende verklaringen afgelegd door twee getuigen, Free O. en diens - inwo nende zwager J. en H. uit Sluiskil. Free kwam gisteren op die verklaring terug. De zaak is aangehouden tot 18 janua ri a.s., wanneer de twee verbalisanten zullen worden gehoord. De zaak ging aan het rollen, toen de twee genoemde dienaars van Hermandad huiszoeking deden in de woning van Free. Men vond daar het jachtgeweer, echter niet de vergunning, die voor het houden van dergelijk jac'httuig noodzakelijk is. Mevr. O. was zeer voorkomend tegenover de politie. Tijdens het gezellig' onderonsje met de politiemensen verklaarde zij niet beter te weten dan dat haar man het geweer gekocht had van oom Zeno. „Klopt", verklaarde Free de verbali santen desgevraagd, „bij oom Zeno en van een Belgische, zigeuner". De boete, die hij opgelegd kreeg i.v.m. het niet bezitten van een vergunning, betaalde hij - bij schikking - gezwind. Zeno zei over de verkoop van het geweer niets te weten. „Ik heb er niets mee te ma ken". was zijn stereotiepe antwoord op de desbetreffende vragen. Neef Free kwam later op zijn verklaring terug. „Ik heb het geweer van mijn oom ge kocht", heette het nu. En hij bleef bij die verklaring. Oom Zeno bij de zijne. Hij weet van niets. Gisteren herriep Free zijn verklarin gen weer. ..De Belg had het geweer bij zich en heeft het buiten het café van mijn oom aan mij verkocht". Oom Ze no zei niets, alleen, en nogmaals, dat HULST De Onderlinge Verzekerings- Maatschappij tegen Hagelschade' in Zee land te Hulst, had een gunstig resultaat in 1965. Er kwam weinig hagelschade voor in het seizoen. De leden ontvingen 65 pet. van de in 1965 betaalde voor schotpremie terug. Hiermee was een be drag gemoeid van ongeveer f 51.000,-. hij er echt niets mee te maken had ge had. De verklaringen, die Free's zwa ger Van H. tegenover de politie en - gis termorgen - de kantonrechter aflegde, waren gelijkluidend. Die pleiten eniger mate tegen Zeno O. 'De transactie speelde zich buiten het café af. Van H. kon het vanaf zijn zit plaats aan de toog en door het raam gedeeltelijk volgen. Echter maar z< gedeeltelijk, dat Zeno en Free geen re den hebben, om Van H. er lelijk op aan te kijken. Van H. had Zeno met bet ge weer in zijn handen zien staan. En bij hem stond Free. Andere mensen zag hij niet, maar ze kunnen er geweest zijn. Het kantongerecht bereidt zich voor op een enigzins spectaculaire afhande ling van de zaak op 18 januari. Zeno en Free O. worden dan weer verwacht. Van H mag thuisblijven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een boete van 150 gulden of 30 dagen hechtenis en drie maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid, dat was het v°"" nis, dat de Terneuzense kantonrechter, mr C. van Hees, gistermorgen uitsprak over A.J. uit Terneuzen. Deze* was met zijn bromfiets in de nacht van 11 oktober tegen een links van de weg staande lantaarnpaal in. de Zand straat te Terneuzen gereden. De officier, mr. Th. Lebret, had een boete van f 300,- en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. J. achtte zich in veel mindere mate schuldig dan de kantonrechter en de offi cier. Ik moest ineens uitwijken voor een kat. Vandaar, verklaarde verdachte het ongeval. „Had die kat dermate grote af metingen dat u zo'n veelomvattende uit- wijkmethode moest maken?" informeer de de kantonrechter. J. schokschouderde. „Het zal wel een enorme kater zijn ge weest, die verdachte al dit leed heeft be rokkend", opperde de officier van justi tie. Hij wees erop, dat een op verdachte genomen bloedproef had uitgewezen, dat deze een flinke dosis geestrijk vocht had genuttigd. J. beweerde maar vier pilsjes gedronken te hebben. Op de kermis. (Van een onzer verslaggevers) GOES BREDA ROTTERDAM Ruim twee miljoen boompjes en bomen zullen, naar ruwe schatting, met de aanstaande kerstdagen de vlakke Ne derlandse grond met feestelijk groen overhuiven. Bomen uit de eigen streek, eng weggezet in een kamerhoek. Bomen uit „d'n Bels", bomen uit Luxemburg. Reuzebomen uit de Skandinavische lan den op de openbare pleinen. Bomen in winkels en bomen in cafés. Betekent dit alles een enorme ver dienste voor de mensen die het in eerste instantie betreft*, bloemenhandel en kerstbomenhandelaarsDe gelui den uit die hoek ziin beslist niet alle even optimistisch. Natuurlijk een extra- tje zit erin. Maar oh, die beunhaze rijWant de kerstbomenhandel is niet beschermd, vereist geen diplo ma's. „Direct na Sinterklaas de kerstbomen op de markt. Dat is al jarenlang een traditie", zegt de marktmeester van Breda, de heer J. Vermeulen, vergroeid met en verknocht aan het marktwezen. Precies één week voor de kerst leeft dan de bloemenhandel weer op. Maar het is voor de bonafide marktkooplui toch wel heel jammer, dat er, uitgere kend in die tijd, dat er voor hen een extraatje in zit (de kerstbomenhandel). zoveel beunhazen zijn". Van alle kanten wordt hij bijgevallen Janus Brans uit Breda al 35 jaar handelaar in kerstbomen bloemis! Kees Kooien, ook uit Breda, de Rotter dammers Theo Rauxloh en Dirk van der Linden, doen allen hun duit in hel zakje als het gaat over de beunhazerij „Vroeger betekende kersttijd, bete kende moederdag heel wat voor de bloe mist. En wat zien we nu? De uitgevro- ren bouwvakker pikt kersttijd mee. de fabrieksarbeider pakt een weekje va kantie rond de mei-week van moeder dag", aldus de klacht van de vakmen sen. „En wat denkt ge van onze risico's?" houdt men ons vanuit diezelfde vak kringen voor. Marktmeester Vertneulen heeft het meegemaakt, dat op de laatste dag voor Kerstmis ruim driehonderd boompjes moesten worden opgeruimd. Evenzoveel harde tikken voor de „echte" kerstbo- menhandelaars. Maar als nu een verkennersgroep zelf gaat leuren met kerstboompjes, buiten de handel omAch, 300 boom pjes. Dat betekent, dat in die betreffen de wijk de gevestigde bloemist en de kerstbomenhandelaar die het om den brode doet. praktisch geen afzet meer heeft. ,,'t Is een zigeunerhandel voor ons geworden", zegt de heer Rauxloh. „Die er hun brood an motte verdiene. die krijge de zeepe d'r an". En hij ver volgt: „Wat denk-u fan de t.v.? So maak u uw kerststukkie klaar?" Enfin, van de kerststukjes, is dus menige handelaar afgestapt, omdat het thuis o.a. door instructies van de t.v. goedkoper zelf kan. Dan loont het de marktkoopman-bloemist nauwelijks z.elf stukjes te vervaardigen om die aan de markt te brengen. En nu ook nog min of meer de dreigende klad in de kerst bomenhandel. Die kerstbomenhandelaren, die zelf moeten kappen, zijn er bereord aan toe. „In de zomer zoek je zo'n dertigtal adressen op. Voor-de-voet-weg word je een prijs geboden van een gulden per stuk. Wil je ze uitzoeken, dan moet je anderhalve gulden betalen. Dan komt het hakken, het vervoer, het marktgeld Voor een standplaatsje in Rotterdam bijvoorbeeld moet je voor tien a veer tien dagen honderdvijftig gulden „leg geld" betalen. De percelen, die je dit jaar 's zomers gekocht hebt, staan nu gedeeltelijk onder water. Met je lies- laarzen aan moet je gaan kappen. Maar ja, je wilt je klanten bedienen". En ,dan komen nog die beunhazen „Ge moet maor 'ns kerstbomen hakke as de sneeuw d'r op ligt. Ge zie-g-et nie. Ge wit niet wa voor ne boom of ge hèt En ge krijgt al die sneeuw in oewe nekzegt Brans, lang vertrouwd met dit bijltje, ook in sneeuw en ijs. Niettemin mag men in het algemeen stellen, dat de verwachtingen van de handel hoog-gespannen zyn. Daarvan getuigen bv. de bloemisten De Wolf uit Hulst en G. Bruel uit Goes. „De be stellingen liggen op dit moment al ho ger dan vorig jaar", zeggen beiden. Ook elders in Zeeland en Brabant is dit zo. „De belangstelling neemt met de toe name der bevolking, toe. Maar boven dien is er dan het hogere welvaartspeil, waardoor iedereen eigenlijk wel een boompje in zijn huis wil hebben", aldus de heer Bruel. Zeeuwse en Brabantse stemmen klinken eenstemmig ten aan zien van de prijsverwachtingen: „On geveer hetzelfde als vorig jaar". Merkwaardig is overigens, volgens on ze informaties, dat de kerstboom in Zeeland of nu de handelaar in Oost- Vte^ndq^en, dan wel bij de kweker in Zundert of elders in den lande bestelt in doorsnee twee a drie kwartjes goedkoper is dan in Brabant. Prijzen van drie gulden voor een boompje van twee meter, van een rijksdaalder voor een boompje van anderhalve meter en van twee gulden voor een boompje van l ,25 meter, ziin in Brabant niet aan de orde. Hoofdzaak is en blijft voor de handel dat de kerstbomen vlot van de hand gaan. Daarover klaagt niemand. Maar dat het heel wat opofferingen kost, daarvan weet bijvoorbeeld de oud-wiel renner Wim van Est uit St.-Willebrord mee te praten. Hij is in deze tijd prak tisch niet aan de telefoon te krijgen. ,,'s Morgens vroeg om zes uur ver- trekt-ie", vertelt zijn vrouw, ,,'s Avonds om acht, negen uur is-ie terug. Bomen halen in Limburg. Wegbrengen naar Den Haag. Naar Rotterdam. Kappen. Chaufferen. Verkopen. Stik-druk hit Wumme het". Van Eest weet al enkele jaren wat de kerstbomenhandel be tekent. Het is een stuk van zijn brood winning in een handel, waarmee hii vertouwd is geraakt. De kerstbomenhandelaar kent het ver schil tussen Luxemburgse bomen en bo men, die men haalt van de Brabantse en Limburgse grond. Hij weet, dat hij, als hij aanbiedingen krijgt van twee kwartjes per boom voor een partijtje van driehonderd stuks, drommels goed uit z'n doppen moet kijken: de helft van zijn klanten zouden blijven zitten met een boom, die per se niet goed kan zijn voor die prijs. Hij weet, dat hij, als hij een boom koopt van de kweker of elders, aan vracht, marktgeld enz. nog eens twee kwartjes per boom moet calculeren, terwijl er dan ook nog een paar dubbeltjes resten voor ieder kruis dat onder een boom moet worden ge slagen. Maar daarvoor is hij dan ook een kerstbomenhandelaar en geen beun haas! Met dat al: de eerste duizenden bo men zijn verkocht: aan winkeliers, aan horeca-bedrijven, aan schepen. En terwijl menige bloemist zich nu afzijdig houdt van deze handel in ver band met de risico's, hopen de wel-ri- rico-dragende vakgenoten maar, dat hun risico beloond wordt. Een risico, dat ook de kweker draagt, die de laatste jaren veel meer heeft aangeplant, o.a. omdat ook in onze gewesten de vraag naar hogere bomen toeneemt. En weet u, dat voor een redelijke kerstboom nog altijd een kweekperiode van zo'n vijf tot zeven jaar vereist isMaak dan maar eens een cal culatie. Te meer klemt dit alles, omdat het „Stille Nacht" ook nog heel vaak op klinkt vanonder een boom die gewoon uit de bossen gestolen is ("Yverzien we het resultaat van het Va- ticaans Concilie dan overheerst een gevoel van dankbaarheid. Dank zij het Concilie is de katholieke kerk een opengebroken kerk gewor den. Zij is te voorschijn gekomen uit haar isolement en staat nu midden in de wereld. Zij is tot de mensen ge komen en kan hun noden nu beter verstaan. Rome en de anderen heb ben elkaar in een nieuw licht gezien en daardoor de weg gebaand voor een renaissance van het christendom. Deze aanpassing, deze vernieuwing kan men pas op de juiste waarde schatten als men zich de situatie voor ogen stelt van vóór het Concilie. Dan realiseert men zich eerst goed, welke diepgaande veranderingen zich op tal van punten hebben voltrokken. Dan begrijpt men ook beter de span ningen, die de veranderingen hebben begeleid. Dan aanvaardt men ook, dat het Concilie niet alle vragen in eens heeft kunnen beantwoorden. Alles begrijpen betekent echter nog niet zich met alles kunnen vereni gen. Daarvoor zijn de onopgelost ge bleven vraagstukken te belangrijk. Het betekent echter wel, dat de te leurstelling over hetgeen niet be reikt is, niet de dankbaarheid over het vele goede, dat inderdaad tot stand is gebracht, mag verdringen. Misschien is het ook wel goed, dat alles niet ineens is gerealiseerd. Dan zou wel eens een gevoel van zelfvol daanheid de verdere ontwikkelings gang hebben kunnen afremmen. Nu wordt het heilige vuur brandend ge houden. Nu blijven wij er ons ervan bewust, dat het Concilie geen eind punt is maar slechts een begin. Het Concilie heeft gezaaid maar aan het oogsten zijn wij nog lang niet toe. Er zal in de post-conciliaire .periode heel hard gewerkt moeten worden, even hard als de boer moet werken tussen de zaai- en oogsttijd. Er kan onkruid opschieten, het klimaat kan tegen zijn. Ook is het niet onmogelijk, dat de spanningen, die tijdens het Concilie aan de dag zijn getreden, nog ver der zullen doorwerken. Ook curie prelaten hebben menselijke tekort- komingen. Als de concilievaders Rome hebben verlaten, hebben zij het huis weer alleen. De verleiding kan dan ontstaan om wat naar eigen in zicht bij te sturen of wat af te rem men. Dat kan vervelend zijn. De nieuwe ontwikkelingsgang kan echter niet meer worden veranderd. Die weten schap zal een sterke prikkel zijn om eendrachtig voort te bouwen met en onder leiding van de Nederlandse bisschoppen, die zo een belangrijk aandeel hebben gehad in hetgeen in Rome is bereikt. Het vooruitzicht van een nu volgend Nederlands con cilie kan die bereidheid alleen maar versterken. Qezien enkele lacherige reacties fn katholieke landelijke dagbladen blijkt er niet zo erg veel waardering te zijn voor het Roosendaalsejènitia- tief om het Sinterklaasfeest Tbor de Roosendaalse jeugd iets van zijn oor spronkelijke betekenis terug te ge ven. De bisschop van Myra schijnt een belachelijke figuur te worden zo dra men hem weer een beetje pro beert te ontfutselen aan de handen van zakenlieden en reclamemakers, zodra men hem terugbrengt naar de kerk. Niemand zal blijven volhouden, dat de huidige „verering" van Sint Nicolaas nog iets te maken heeft met de naas tenliefde. Het groeit, nadat het vele jaren een doodgewoon pretfeest is geweest, van lieverlee uit naar een periode van enkele weken waarin men waakzaam moet zijn om niet tot een staat van faillissement te wor den opgejaagd. En dan komt de schok. Dan herinnert iemand met een helder verstand zich, dat bisschop Nicolaas tijdens zijn le ven een voorbeeld van christelijke naastenliefde is geweest en dat zo'n voorbeeld navolging verdient. Dat de feestdag van deze Nicolaas vooral voor de jeugd niet alleen een dag van krijgen, maar ook een dag van lief devol geven kan zijn. Dat er voor kinderen onder de mis ook nog een ander soort offer mogelijk is dan het obligate stuivertje dat ze onder de zondagsmis van vader of moeder in de hand gestopt krijgen. Voor één keer worden er dan in een jeugdmis liedjes gezongen op melodieën die bij de jeugd herinneringen oproepen aan al het moois dat ze de avond tevoren of misschien nog wel dezelf de ochtend in overvloed hebben ont vangen. Tekst en melodie hebben hen waarschijnlijk heel wat reëler in de oren geklonken dan de statige liederen uit Valerius Gedenkklank. En ze hebben wezenlijker geofferd dan ooit tevoren. Maar het schijnt niet te mogen. De minst vergeten heilige uit ons vroe gere missaal moet schijnbaar op één lijn blijven staan met de tijger in uw tank en andere geslaagde reclame figuren. Anders wordt hij een schertsfiguur waar je om moet lachen DEN HAAG De commissie vervoer- vergunningen heeft aan C.H. van Oeve- ren te Zierikzee vergunning verleend voor het vervoer van de in dag- en nachtdienst werkzame havenarbeiders voor de Scheepvaartvereniging - Zuid te Rotterdam van Zierikzee, Ouwer- kerk, Nieuwerkerk, Oosterland en Brui- nisse, voorts van Kerkwerve, Brouwers haven, Sonnemaire, Dreischor, Sirjans- land en tenslotte van Burgh, Haamste de, Renesse, Noordwelle en ScharendiJ- ke naar de Rotterdamse havens, over de Grevelingendam en Haringvlietbrug en terug.

de Stem | 1965 | | pagina 3