CALS: LAAT EFFECT NAZI-PROPAGANDA IN „PANORAMA" Amerikaan zonder spoor verdwenen CONCILIE VOOR NEDERLANDSE KERKPROVINCIE BONT Rechter legt beat-band zwijgen op DE GAULLE OPNIEUW KANDIDAAT Over twee jaar: Senaat akkoord met huwelijk vroege winter maakt hulst aanmerkelijk duurder ï;;;vS uunrder 16-30 uur- a Internering Limburger vindt brief van onbekende soldaat Vriendin Indonesische studenten illegaal Nederland naar Mgr. De Vet RESULTATEN CONCILIE OVERTREFFEN VERWACHTING DAGBLAD VOOR ZEELAND twaalf jaar voor parathion-moord ANDAAG IN Elysée meldt: Partijen weer mysterie in amsterdam geruchten over spionagezaak derde keer synoden Moordenaar hield lijk vier jaar bij zich in huis Zij konden niet wachten jl lOSe JAARGANG Ne. 25067 Voor God, Koningin en Vaderlans Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Wester.de. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 te| 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 8 DECEMfecH 1»65 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTB'JRG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) AMSTERDAM (A.N.P;) De vier le den van de bcatgroep „The Jumping Jewels" mogen niet gezamenlijk op treden zonder toestemming van hun manager, de heer H. Batelaan: óók niet onder een andere naam dan „The Jumping Jewels". Dit heeft de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Sthee- man, beslist in het kort geding dat de manager tegen zijn „Jewels" had aan gespannen. De president verbood de gedaagden tegenover hun opdracht gevers ten onrechte te beweren dat de heer Batelaan de recettes niet meer in ontvangst mag nemen. Elk van de musici moet voor iedere over treding tegen het vonnis een dwang som betalen van 500. De gedaagden werden voorts veroordeeld tot beta ling van de kosten van het geding, begroot op 360. Mr. Stheeman gaf als voornaamste overweging dat de gedaagden hun contract met de heer Batelaan te laat hebben opgezegd. De beatgroep was enige malen buiten medeweten van de manager opgetreden met Rob de Nijs. Deze was als belangstellende in de rechtszaal aanwezig. ARNHEM (A.N.P.) Tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeel de de rechtbank in Arnhem de 31-jari- ?e Bemmelse huisvrouw J. B.-E., we- ïens doodslag op haar vader, de 62- W» tuinder P. E. te B. op 1 mei '62. en wegens zes vermogensdelicten. J;6i cier van justitie had 20 jaar leeist. Verdachte heeft veertien keer be- I vader te hebben vergiftigd J>aJaïhion in zijn koffie te doen. hoi! was dat ze baar vader wilde ,,U1J het leven en uit de zorgen I a... Pp.en Later kwam ze echter op i bekentenissen terug. h„iLtaadsvrouwe van Bemmelse onK?W' me?- mr- M- J- Ferisz, is te- I gaan vonnis in hoger beroep ge- ^an een onzer verslaggevers) De kerstbomen zul- knsten .Jaar onceveer hetzelfde daareni. vori« «Ie hulst «1 volgens de handel duurder zijn. Oor- r!. ,,ln,'Jn hf' vroeg invallen van bfwtn „I en. 11 e st0"ien, die veel twiomen hulst bebben mee" drij :n,rw)il£:|lr'lzf*n 'iggen tegen de Ili ïtw fjlo bij de gros- marktkn rwu' de bloemist de klant S"ag sbderhalvn tegen prijzen van per h guJJcn tot twee gul- niet 1" t Da'. «t er dit jaar Kina 3. hierover op pa- ^idiumXTanSh^KkAKN heeft het ?aatregelen te nnt kablnet opgedragen n de huidioe rpen ter oplossing !an Indonesfe *c™°mi*che Problemen gemier dr nu a^us de derde vice- ^KWe eCOnnmiceu0el LSaleh- Aan het I erSangsr eeei^n oC beleid zou een «wegeung voorafgaan. Kans op regen het k'nMlg' ,™.ede8edeeld avond; geldig tot van- 5'l"Vvmpjeid°ePlflarinscn en en- J' bewolhinr. -i'u'1en: Tnenemen- 'C'n. I ater B ,"'5d dooi enige kk^k1C tot S S ».'1' krachtige V^>^tuuremi8 uü?.°P 8,35 uur' Maan on- »'MM3|?ninforn'atiedlenst Berust op pleitnota's auteurs recht? Het kon een theoretische vraag zijn. In dit geval is ze dat zeker niet. Pag. 7. Anton Geesink, Olympisch kam pioen en filmspeler, gaat zijn veelzijdigheid nog vergroten. Hij treedt op in een nieuwe musical. Pag. 9. Wanneer Nederland in 1972 de Olympische Spelen wil organi seren, zal het in zeer korte tijd moeten beslissen. Pag. 11. Detailhandel en ambacht heb ben het niet zo slecht. Andere sectoren van het midden- en kleinbedrijf zitten er moeilijker voor. Dit zegt mr. R. J. Nelissen, algemeen secretaris van de N.R.K.M. Pag. 13. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister-presi dent Cals heeft gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix die met 65 tegen 5 stemmen werd aanvaard een aantal geruchten ontzenuwd, ontstaan naar aanlei ding van de „Panorama-affaire". Uit zijn woorden bleek: 1. Mr. Cals heeft op geen enkele wijze contact gehad met prof. De Quay, president-commissaris van de uitge verij „Panorama", over de intrek king van het jongste nummer van Panorama. 2. Het is niet waar dat de ouders van Claus von Amsberg tijdens hun voor oorlogse verblijf in Tangayika lid zijn geweest van de „Auslandorgani- sation" van de Duitse naziparty N.S.D.A.P., zoals een Panoraimaver- haal van de hand van een ex-redac-J teur van het communistische dagblad „De Waarheid" beweerde. 3. Het is niet waar dat Claus von Ams berg Teeds in Afrika lid van de Hitlerjugend is geweest, zoals even eens door Panorama werd beweerd. Mr. Cals bestempelde beide bewerin gen als „je reinste fantasie". De beweringen in Panorama waren te zamen met een hele reeks andere ver denkingen en insinueringen rond de gebeurtenissen van de afgelopen maan den inzake het huwelijk van prinses Beatrix, aan de orde gesteld door de P.S.P.'er Van der Spek. Van zijn ellen lang en onsamenhangend betoog liet mr. Cals in zijn antwoord niets heel. Mr. Cals was merkbaar geïrriteerd door de handelwijze van de heer Van der Spek. die aan mr. Cals bevestiging vroeg van allerlei oncontroleerbare ge ruchten en daarbij poogde de bewijslast naar de regeringskant te verschuiven. A.C.B. (Van onze Par ij se correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft er gisteren mee ingestemd zich kandi daat te stellen voor de tweede ronde van de Franse presidentsverkiezingen. Dit is medegedeeld door de woord voerder van het Elysée. Vandaag zal minister van voorlichting Alain Peyre- fitte een volledige verklaring afleggen. Het staat vrijwel vast, dat de centrum- kandidaat Lecanuet, de vroegere voor zitter van de Franse katholieke volks partij (MRP), die bij de verkiezingen van zondag 5 december bijna 4 miljoen stemmen haalde, of 15.59 pot. zijn kie zers bij de herstemming op 19 december vrij zal laten. Lecanuet zal zijn kiezers aanraden te stemmen op ,.de kandidaat van het minste kwaad". Dat hiervan De Gaulle het meest zal profiteren, ligt voor de hand. De rech tervleugel van Lecanuets aanhang, zal zich op 19 december van stemming ont houden. Het centrum zal zonder enige twijfel voor De Gaulle stemmen, ter wijl de linkervleugel, speciaal de ka tholieke. arbeidersbeweging, zal stem men, terwijl de linkervleugel, speciaal tholieke arbeidersbeweging, zal stem men op Mitterrand. De Gaulle zal op 19 december dus vrij gemakkelijk de 60 pet. kunnen halen die hem door de avondbladen van dinsdag wordt voor' speld. Maar evenwijdig hiermee is nog een andere ontwikkeling gaande. Woensdag zal de MRP, de Franse katholieke volks partij ophouden te bestaan. In haar plaats komt de mouvement democrat, social et européen, een geheel nieuwe cent rum-partij. Ook de Gaullistische partij, de UNR zelf. is hard bezig van etiket te veran deren en zal voortaan ITPA, Union pour le Progrès et l'Actior heten. Alles wijst erop. dat ofschoon De Gaulle nog moet worden herkozen, de verkiezingsstrijd van 1967 voor de kamer nu al in volle gang is. BERICHTEN als zouden de staten van Suriname en de Nederlandse Antillen geen deputatie naar het huwelijk van prinses Beatrix zenden, blijken op een misverstand te berusten. Op de foto: de regeringstafel met van achteren naar voren: de minis ters Lampe, SmallenbroeJi, Samkaldcn en dr. Einaar. Cals, Mr. Cals stelde dat het hem wel moei te had gekost zich nergens in te men gen, toen hij vrijdag van de bewerin gen in Panorama hoorde, maar hij heeft over de affaire geen enkel con tact gehad met prof. De Quay: „Ik heb hem eerst vanmiddag hier in de Eerste Kamer weer ontmoet". Inmiddels kan vrel worden gesproken van een laat succes van het door Pano rama als bron gebruikte nationaal-so- cialistische propagandablad „Das Hoch- land", dat reeds voor de oorlog zijn le zers wilde doen geloven dat alle Duit sers in Afrika lid waren van de buiten landse afdeling van de N.S.D.A.P. Dit was nog niet t.a.v. de helft van de be treffende groep Duitsers het geval, al dus mr. Cals. Op grond van het feit dat de ouders van Claus von Amsberg juist „goed" waren geweest namen ze bij de inter nering van Duitsers door de Engelse autoriteiten in Afrika een uitzonde ringspositie in. De Engelsen wisten dat de familie von Amsberg zich juist moei lijkheden met de Afrikaanse N.S.D.A.P. op de hals had gehaald door deelname aan allerlei nazistische activiteiten te weigeren. Later werd de familie von Amsberg toch geïnterneerd, omdat Lon den de internering van alle Duitsers zonder aanzien des persoons beval. Mr. Cals ontkende voorts de insinuatie dat hij Claus von Amsberg opgedragen zou hebben te zwijgen over de Afrikaanse tijd van zijn familie. Mr. Cals gaf de verzekering dat alle brieven van verontrusten over de rol die de B.V.D. zou hebben gespeeld in acties rond het voorgenomen huwelyk. stuk voor stuk zullen worden onder zocht. Volgens mr. Cals is er geen en kele reden tot angst. (VERVOLG OP PAGINA 7) (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amster damse politie is gealarmeerd door de spoorloze verdwijning van de 58-jarige Amerikaanse professor Richard Follis, die als voedseldes kundige deel uitmaakt van de staf van het Walter Read medisch cen trum te Washington. Vrijdagmiddag arriveerde hij op door reis naar een medisch congres te Te heran op Schiphol, om een onderhoud te hebben met de Leidse hoogleraai prof. dr. A. Querido, met wie hij zit ting heeft in een onderzoekcommissie, die tropische ziekten bestudeert. Zaterdagnacht om 2 uur werd hij voor het laatst gezien in hotel Schiller op het Rembrandtplein. Maandagmorgen vroeg kwam hij zijn afspraak met prof. Querido niet na en dinsdagmorgen liet hij opnieuw verstek gaan. toen het vliegtuig naar Teheran vertrok, waarop hij geboekt had. „Voor- PROF. FOLLIS (Van onze correspondent) DOUVERGENHOUT Tweeëntwintig jaar geleden op 9 december 1944 schreef een in Nederland gelegerde Amerikaanse soldaat in zyn zakboekje een brief aan zijn vrouw, waarin hy de hoop uitsprak weer spoedig thuis te zijn. De brief werd echter nooit verzonden, want een dezer dagen werd hij gevonden door de heer Jo Daemen uit de Houtstraat 20 te Douvergenhout, in de aardappelschuur van zijn huis. Tussen de balken van het plafond vond hij het boekje, dat zich na twintig jaar nog in zeer goede staat bevond. De onbekende schryver, die slechts tekende met „Dick", zal waarschynlyk niet meer te achterhalen zyn, daar zyn personalia niet in het boekje zyn opgeno men. Wel kwamen er enkele adressen in voor. Jo Daemen, die het boekje var zUn vader kreeg, wil nu deze adressen aanschrijven. al dit laatste", aldus commissaris P. Landman van het bureau Singel, die het onderzoek leidt, „heeft bij ons de rode lamp doen ontbranden. Prof. Fol lis kan misschien in Amsterdam flink uit zijn geweest en daarom tijdelijk zijn ondergedoken, maar hij is er een voudig de man niet naar om een me disch congres van het kaliber als dat in Teheran te laten schieten". Commissaris Landman houdt er reke ning mee dat prof. Follis. die voor zijn verdwijning in hotel Schiller een ver strooide indruk maakte (onder meer door de wijze waarop hij zonder aan leiding fooien gaf), zaterdagnacht tij dens het heersende noodweer in een gracht te water geraakt en verdron ken is. Hij acht echter met het oog op de twee andere buitenlanders (Ka- meda en Berkeley), die de afgelopen maanden in Amsterdam zijn vermoord, een misdaad niet uitgesloten. Voorts onderzoekt hij de mogelijk heid van ontvoering naar een land achter het ijzeren gordijn. Hardnekkige, maar oncontroleerbare geruchten in de hoofdstad willen namelijk, dat de ver dwenen professor in Washington niet alleen aan regeringsopdrachten werkte, maar dat hij zelfs lid was van de Ame rikaanse geheime dienst. Merkwaardig in dit verband is ieder geval dat de Amsterdamse politie zich bij het onderzoek laat assisteren door de United States Air Police van de luchtmachtbasis op Soesterberg. Merkwaardig is ook dat prof. Querido gisteren, toen zijn collega niet op de afgesproken tijd kwam opdagen, on middellijk de Amerikaanse ambassade belde. Commissaris Landman ontkende gisteravond ondertussen met klem. van enig spionage-facet in de zaak op de hoogte te zijn. Ondertussen zoeken hij en zijn man nen naar een eveneens onvindbare slanke, blonde vrouw van ongeveer 45 jaar, met wie de professor er tijdens zijn korte verblijf te Amsterdam in geslaagd schijnt te zijn een intieme verhouding aan te knopen. Vrijdagnacht verscheen Follis althans met deze da me. die toen gekleed was in een lange broek, een driekwart jas en een „half open-geknoopt" bloesje, in het Schiller hotel en trachtte hij haar naar zijn ka mer te smokkelen. De portier (die er overigens van overtuigd is dat het hier niet om een publieke vrouw ging), be lette dit en stuurde haar weg. Zater dagnacht heeft de professor de uren, onmiddellijk voorafgaand aan zijn ver dwijning, ijsberend in de hal van het hotel doorgebracht kennelijk wach tend op een afspraak die niet kwam. Vaststaat dat Follis weinig geld bij zich had toen hij zondagmorgen om 2 uui voor het laatst zijn hotel verliet In zijn achtergelaten bagage heeft de politie namelijk voor 2000 gulden aan travellercheques gevonden. IN DE VERENIGDE Arabische Repu bliek zijn veertien personen in staat van beschuldiging gesteld wegens een poging de regering met geweld omver te werpen en president Nasser te ver moorden. Onder de verdachten zijn twee gepensioneerde generaals en twee. eveneens gepensioneerde kolonels. (Van onze correspondent) UTRECHT In een herderlijk schrijven, dat op tweede kerstdag in de kerken wordt voorgelezen, zal een concilie voor de Neder landse kerkprovincie worden aan gekondigd. Het concilie zal worden gehouden om de algemene richtlynen van het Tweedr Vaticaanse Concilie uit te werken en aan te passen aan de situatie in Neder land. Het Nederlandse episcopaat verwacht dat het concilie binnen één tot twee jaar bijeen zal kunnen worden geroe pen. Deze lange termijn wordt nodig geacht voor het treffen van de vereiste voorbereidingen. Een bijzonderheid is. dat naar ver wacht de leken in deze kerkvergade ring een belangrijke plaats zal worden toebedeeld. Niet uitgesloten is dat leken als volwaardige leden zitting zullen kunnen nemen. Volgens de Codex (het kerkelijk wet boek) canon 283 moet in de afzon derlijke kerkprovincies minstens om de twintig jaar een provinciaal concilie worden gehouden om verschillende za ken te regelen. Het eerste Nederlandse provinciale concilie werd in 1865 ge houden in Den Bosch. Het tweede en laatste in 1924 in Utrecht. Mgr. H. van de Wetering, destijds aartsbisschop van Utrecht, zat als president dit concilie voor. Provinciale concilies werden in de oude Kerk veelvuldig gehouden, zowel in het Oosten als in het Westen. Paus Leo de Grote (5e eeuw) drong er bij de Franse bisschoppen op aan, dat. iedere kerkprovincie zoveel mogelijk haar eigen aangelegenheden zou behan delen. In canon 284 wordt bepaald, dat de aartsbisschop of de oudste bisschop du plaats bepaalt waar het provinciale concilie bijeenkomt. Hij is ook de „voor zitter" van dit concilie. ANTWERPEN Alphons van de V. (57), heeft vier jaar lang in de onmid dellijke nabijheid van het lijk van zijn door hemzelf vermoorde vrouw geleefd. Begin 1961 wurgde hij haar tydens een felle twist in haar tijdelijk tehuis te St.-Gillis bij Brussel. Niet wetende waar hij met het stoffelyk overschot zou blijven, sneed hij het tenslotte in vier stukken, borg de resten in een me talen koffer, die hy volgoot met gips en daarna omringde met drie lagen ce ment. Daarna liet hij die vracht in een ge huurde auto naar zijn eigen woning te Luik voeren, waar hij de koffer ver borg onder een stapel planken. De moord kwam aan het licht nadat de zoon een briefje naar het gerecht had gestuurd, waarin hij schreef al meer dan drie jaar niets meer van zijn moeder te hebben gehoord. Na een uit puttende ondervraging gaf Van de V. de moord op zijn vrouw toe en wees hij de plaats aan waar het stoffelijk overschot te vinden was. Hij zei dat zijn vrouw een onmogelijk karakter had en voortdurend herrie met hem zocht. Voor het Hof van Assisen te Luik, waar nij nu terechtstaat, houdt Van de V. vol dat hij zijn vrouw per ongeluk en zonder enige voorbedachtheid heeft gedood. DJAKARTA (ANP) Twee Indonesi sche studenten, die er lucht van hadden gekregen, dat hun uitzending naar Neder land zou worden uitgesteld, zyn op Dja karta's vliegveld Kemajoran een Garoeda- toestel ingeglipt en daarmee naar Bang kok gevlogen. Vandaar zullen zij waar schijnlijk naar Ne'derland reizen. De persattaché van de Nederlandse am bassade, die de namen van de jongelui op het vliegveld had laten omroepen, om hun te zeggen dat ze pas in januari naar Ne derland zouden vertrekken, zei, dat hij er op het vliegveld geen drukte over had gemaakt, toen de jonge studenten niet kwamen opdagen. Hij zei de teleurstelling te kunnen begrijpen, die ze moeten heb ben gevoeld, na de lange voorbereidin gen. De twee Indonesiërs maken deel uit van een groep van honderd afgestudeerden voor wie de Nederlandse regering studie beurzen voor een voortgezette opleiding beschikbaar heeft gesteld. Tot dusver zijn er al zo'n zestig naar Nederland vertrok ken. De twee jongemannen, die dinsdag op Kemajoran verstoppertje speelden zul len colleges volgen aan de Technische Hogeschool in Delft. Een diocesaan concilie (meestal „dio cesane synode" genoemd), moet om de tien jaar worden gehouden. De bisschop en de priesters van een bisdom komen dan bij elkaar om kerkelijke zaken te behandelen. De priesters hebben alleen maar een adviserende stem. In het bis dom Breda zijn in 1868, 1927 en 1937 diocesane synoden gehouden. V N-'-' (Van een onzer verslaggevers) ROME De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet is, naar hy ons liet we ten, om twee redenen verheugd dat het concilie ten einde is. De eerste reden is er een van dankbaarheid om de be reikte resultaten. Al zyn niet alle de creten even krachtig uitgevallen, het totaalresultaat overtreft veruit de ver wachtingen, zoals de bisschoppen die in 1962 voor de zittingsperiode durf den koesteren. Het Tweede Vaticaans Concilie is nu voorbij, aldus mgr. De Vet, maar de praktische uitwerking zal de komende jaren merkbaar worden. Een tweede reden waarom de bisschop blij is dat. het concilie definitief is af gelopen, is een zeer menselijke. Mgr. De Vet werd in mei 1962 gewijd: sinds dien heeft hij éénderde van zijn tijd in Rome doorgebi acht, als deelnemer aan het cgncilie, of als lid van één der commissies. Dit laatste is nog niet voor bij de bisschop is vorige maand bij voorbeeld benoemd tot lid van het se cretariaat voor niet-gelovigen maar het zal toch minder tijd vergen. Dat betekent dat mgr. De Vet meer tijd zal kunnen besteden aan het besturen van zijn eigen bisdom, dat hem zo zeer ter harte gaat. Ook daarbij zullen de be sluiten èn de ervaringen van het con cilie veelvuldig merkbaar zijn. Mgr. De Vet, die per auto terugreist, hoopt be gin volgende week in Nederland te ar riveren. (VOOR EEN NABESCHOUWING VAN ONZE CONCILIE-REDACTEUR ZIE PAGINA 5, COMMENTAAR OP PAGINA 3). EEN VLIEGTUIG mat 33 toeristen en vijf bemanningsleden aan boord is gis teren kort na het opstijgen van de Ca- narische eilanden neergestort. Men vreest dat geen der passagiers de ramp heeft overleefd. Advertenties) HOFLEVERANCIER Voor een vertrouwd adres I GROTE MARKT ?S rrfda

de Stem | 1965 | | pagina 1