Lottowinnaar H. Klomp weerstaat bedelbrieven Een zware slag voor president De Gaulle Kalender ongunstig voor kersttoerisme medisch Siste ervaren orante nteur- ikwerkers merkeden enaar- structeur coldrex de misdaad van giovanni yenturi. EVEN Half miljoen „mazzel" voor sigarenwinkelier EERSTE RONDE VERLOREN Naam bureau II Officie gewijzigd AANBESTEDING uitblazen mevrouw KENHUIS 1AREN KOK KOOKSTER cNTE AXEL van f 1^0' BIJKOMEN VAN DE „SLAG" Grapjas Wij -.en Bah...alweeb dieb vebstobte neus... Maar verkoudheid is meer dan'n neusverstopping alleen.Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex Cme met a"één de hootdJn ^?-ar.het-Verdriift °°k REISBUREAUS OVER TREINVERKEER Volgend seizoen nieuwe Schel de-express DIENSTREGELING GOEDE ZAKEN Door drs. Th. E. Westerterp, lid van de Tweede Kamer OPENBARING OPVALLEND PARALLEL BAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 DECEMBER 1965 aan de Directie, Duinen- I IIS [STRAAT 1 AGD EO SPOEDIG MOGELIJK DE" 30N (011501-3356. Axel maakt bekend,^ vergadering van 30 novem e bepalen, datvoor plan wordt voorberiBid amelijk begrensd aan d m mastraat. aan de oosUyoe aan de noordzijde oo de westzijde door een^^ d( sstïaf&spsr^s lit" behoede tekening ia onder schriftelijke r en wethouders. Binn en gebied: a(val- p-rsïtJïsA - en dergelijke werken aan aden te verharden; aan" te" leggen en bomen ISÏ&w.'jSSSS ameester °°M Tvan uwstraat 6 8 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT - „Toen het eenmaal vaststond, dat ik van de ene (lag op de andere een halve miljonair was gewor den, «ei mijn zoon meteen„Pa, moet je eens goed luis teren. Alle post, die vanaf dit moment binnenkomt, bekijk ik. Daar blijft u met uw vingers af. Je weet niet wat voor brieven er allemaal te verwachten zijn en u bent gek ge noeg om blindelings geld weg te geven aan allerlei „zielige gevallen". Dat soort brieven verdonkeremaan ik. U krijgt ze niet eens te zien". H. C. W. Klomp (51). sigarenwinkelier in Urecht, lottowinnaar tn sinds een maand 450.000 gulden waard, bedient in zijn zaak aan Je Jan van Galenstraat nog even joviaal de mensen als voorheen. Hij is nu in staat alles, wat hem de laatste weken zo ploseling over viel, te overzien en te ordenen. Met plezier en smaak vertelt hij :R MAATSCHAPPIJ RRAFFINADERIJ licitanten op voor de vol- ncties in vaste dienstj mondeling of schrifteli|k afdeling personeelszaken. erover- Die bedelbrieven waren te verwach ten. Logisch. Het verhaaltje over mijn mazzel had breeduit in alle kranten ge slaan. Dat had mijn zoon wel goed ge- rien. Het waren er trouwens zo weinig, dat hij ze niet hoefde te verbergen. Ik zou er niet van ondersteboven zijn ge raakt en was dan al weer „bij de tijd genoeg'' om er niet in te trappen. Ik ben eerder ondersteboven geraakt j van de leuke reacties. Het was gewel dig. Maar goed. om even op die bedel brieven terug te komen, het waren er een stuk of vijf. De mooiste kwam van een dame, die langs haar neus weg om een bedrag van f 10.00. vroeg. Zo van I „dat kan er bij u nou toch gemakkelijk af'. Ze was jarenlang ziek schreef ze, en ze had flinke kosten moeten betalen. Met tien mille zou ze wel een heel eind uit de zorgen zijn. Ja ja... En dan die grapjas, die om f 5000 vroeg. Het hoefde niet voor niets hoor, nee dat niet. Het stond zwart op wit.: „Mijnheer, die vijfduizend piek komt best in orde. Als ik de vol gende keer de lotto win, stuur ik ze per omgaande terug". Nu vraag ik u. Maar ja, het is te proberen natuur lijk. En dan was er nog die sergeant- majoor. Hij vroeg om het geld voor een nieuwe wasmachine, waarmee hij zijn vrouw zou kunnen verrassen. Te gen hoge rente nota bene. Wat be zielt zo'n man, vraag je je ai. Hij kan bij het rijk toch zo een renteloos voor schot krijgen. Dan is er per brief ook nog door iemand gevraagd om een bedrag van f 365 precies. Om de belasting te betalen. Nou ja, als je met de betaling van je belasting om hoog zit, is er toch wel redelijk te praten met die mensen, dacht ik zo. Nee, veel leuker waren de reacties van mensen, die ons feliciteerden. De telefoon stond in de eerste* week rood gloeiend Tientallen brieven, bloemstuk ken, planten, die even in de winkel een handje kwamen schudden. Bijzonder leuk, daar zijn we echt door overdon derd. En waar ze het allemaal hadden gelezen en gehoord. Een oude vriend, die ik in 20 jaar niet had gezien, schreef me een briefje vanuit Aruba, daar stond het ook in de courant. Een nicht in Canada schreef me, dat ze het over de wereldomroep had gehoord en een klant stapt op een goede dag binnen, fe liciteert me en vertelt me dat hij een paar dagen daarvoor in de krant in De nemarken had gelezen. Een stukje met een foto daarbij. En dan de klanten, me nu nog binnenkomen en vertellen: M>mp, ik heb er nachten van wakker plegen. Het begon met: als ik dat geld «i eens zou hebben gewonnen. Met mijn vrouw wag ik het al aan het ver- ra. Zoveel voor dit, zoveel voor dat 'Mn nog dit en dat en dat ook. Tot ™jn vrouw op een gegeven moment S ma? h.ou er over °P» dat geld is raiaal niet van ons. Ik ging er ge woon in geloven. (Advertentie) staat hem te woord. Zegt die man:,,Uw man is er niet. O, die is er natuurlijk al mee opgehouden. En wanneer gaat u uit de zaak? Hoe komen de mensen er bij? Vraag je je af. Nee, ik blijf gewoon rustig in de winkel. Ik kan me alleen wat meer permitteren. Ik heb een nieuwe auto gekocht en mijn kinderen krygen er ook een. Ik koop een huis voor mijn dochters, dat gaat door. Maar ver der, nou ja, ik ga met mijn vrouw en een bevriend echtpaar op 6 de cember naar Malaga, met het vliegtuig voor veertien dagen. Net na Sinterklaas en voor Kerstmis weer terug, want ik laat mijn klan ten niet in de steek. Vorige week was ik jarig. Ik nodig zo'n vijftig mensen uit. Vrienden cn kennissen, goede klanten, de hele zaak naar Noord - Brabant voor een goed etentje en een leuk feestavondje. Zoiets kun jc nu doen. Maar ver der nuchter blijven, gewoon je kop er bijhouden. Zonder zich op de horst te slaan, stelt de heer Klomp, dat hij ook aan ande re zaken heeft gedacht. Ja, ik zit veel in het verenigingsleven. Ik weet hest waar het geld kan worden gebruikt. Be paalde gezinnen of instellingen, daar heb ik een zeker bedrag voor uitgetrok ken. Die brieven beschouw ik als flau wekul. Maar iets waarvan ik zeker ben, daar moet mijn geld naar top. Zo ben ik nou eenmaal. Ik hoef er tocli niet al leen de lol van te hebben. Ik ga pas uitkyken als de mensen er een slaatje uit willen slaan. Zoals een paar weken terug, komt er met veel poeha een vertegenwoordiger in de zaak. Hij begint me uitgebreid te feliciteren en legt ondertussen een fol der op de toonbank. Meneer, zegt, hij, ik heb het, dit is iets voor u. De nieuw ste modellen kasregisters. Prima ma teriaal. kijkt u maar eens rustig. Ik kijk. Mooi spul, dat moet ik zegge- Welke zou u willen hebben, meneer. Ik denk, mooi en wijs de duurste aan- f 5000 pietermannen. Die man denkt, dat is voor de bakker. Zo'n vent wint vier eneenhalf ton, heeft langzamerhand de kolder in de kop en uk niet meer op een paar duizend. Vraagt die vent: mag ik die voor u noteren meneer? Ik zeg ben je nou helemaal. Voor dat geld. Ik denk' er niet aan. Ik zou hem wel wil len hebben, maar ik heb al een goeie. En als je er zelf nog maar op kunt zien hoe laat het is, is hij mij goed genoeg. Die vent kijkt even naar me, en zegt toch: „U heeft gelijk meneer, maar ja. ik dacht zo'n man weet ook niet meer hoe hij het heeft, dus het is altijd te proberen. Zo zie je maar. J3e eerste weken had je natuurlijk ook nodige bekijks. Schoolkinderen kngs fietsten, of mensen die zo- fc'WbU liepen en maar wijzen. «Tw ^?°n' ]1« dan- Gek. de men- eten direct dat je een heel ande- ■Ik w Dt. geworden. Maar waarom «n met h ■aJn ,gclukkig nuchter genoeg Niivm wa ?n€n op de grond te ie kam» denkt u van die man van <adaï„V?\ koophandel. Hij komt li» i5'»oai t, bekend is geworden t'nkei. Ik ben er niet. Mijn vrouw H. KLOMP hoofdnVerSt0f>te neus komen koorts, Bestriirl''".en n"en' U voelt u ziek. maar de V\"de sYmPtomerl' Cold,exui, verkoudhe'd- Neem tablet het. 'weelaags Coldrex dp'i" en koorts. Coldrex snelt het herstel en geeft extra weer stand door vitamine C. Neem uw verkoudheid serieus. Bestrijd hoofd pijp, neusverstopping en koorts tege lijk met Coldrex. UTRECHT (ANP) Nederland zal met de kerstdagen minder, hoogstens evenveel als vorig jaar, gebruik maken van de trein. Dit is de verwachting van de reisbureaus, die hun voorspellingen (ten behoeve van de NS) baseren op de ongunstige kalender" en de school vakanties. Een piek in liet vervoer van winter sportliefhebbers wordt in februari ver wacht. Dan verwachten de reisbureaus een grote drukte dan in het vorige seizoen. De spoorwegen houden daar nu al rekening inee. Op een bijeenkomst in Amsterdam heeft de N.S. gisteren een beeld gegeven van het toekomstige toeristenvervoer per trein. Daarbij is o.m. aangakondigd, dat de Schalde-express gehandhaafd blijft (Zwolle - Vlissingen) en dat er een nieuwe Schelde-express zal komen, vanuit Amsterdam naar Vlissingen. Nieuw wordt ook de Veluwe-express vanuit Rotterdam-Den Haog via Amers foort naar Hulsthorst-Zwolle. De proef neming met treinstops in Lisse tijdens de Keukenhof is dermate geslaagd, dat het aantal dagelijkse stops zal worden verhoogd van tien tot dertien en het aantal stopdagen van 12 tot 16. Met ingang van de zomerdienstrege ling 1966, die 27 mei ingaat, zal de auto- "Dit alles heeft een grote verande ring in mijn leven gebracht," vertel de ze hem op een avond. ,,Ik voel vijftig jaar jonger. De opwinding blijkt me goed te doen. Het was toch een geweldig idee van de boekhan delaar om die tunnel te ontwerpen. Die arme kerel! Laten we maar ho pen dat die moderne wonderlijke medicijnen hem weer op de been zul len helpen." Sommige avonden sche nen haar gedachten af te dwalen naar allerlei vreemde onderwerpen. Haar opmerkingen waren moeilijk te volgen en zaak zweeg ze lange tijd, terwijl Giovanni zat te lezen. Op een avond, na een uur van stilzwijgen vroeg ze plotseling: „Wist je, dat ik een bijna volwassen nicht héb?" Giovanni keek op van zijn boek. „Nee. Vertel me eens wat meer van haar." Er brandde 'n geheimzinnig licht in haar ogen. ,,Ik heb een lichtzinnig leven geleid," zei ze, ,,maar de ziek te van de boekhandelaar heeft mijn ogen geopend. Ik ben altijd een ego ïst geweest. Ik moet voortaan aan anderen gaan denken! Ik moet een of ander probleem oplossen dat de hele wereld verbijstert! De mens leeft niet van brood alleen! Deze wereld heeft behoefte aan mijn verbeeldingskracht dat weet ik zeker! En ik mag de mensheid niet teleurstellen!" Drie avonden later zei ze: „Ik zal mijn nicht hierheen laten komen." Giovanni kauwde op zijn sigaar en overwoog de mogelijke gevolgen van dit plan. „Stel je voor dat ze de tunnel ontdekt," merkte hij op „Als ze de hele dag bij je is, zal zé zich spoedig gaan afvragen, waar je iede re dag met lunch- en dinertijd naar toe gaat. Waar wil je haar onder dak brengen?" ..Bij mij natuurlijk!" antwoordde signora Pandolfi met grote waardig heid. „Tot nu toe is mijn leven onge regeld en zelfzuchtig geweest, maar dat gaat veranderen en ik zie in dat de juiste plaats voor dat meisje bij mij is. Ik heb haar al veel te lang verwaarloosd." „Maar hoe kunnen wij het bestaan van de tunnel voor haar verborgen houden?" De oude vrouw gaf geen recht streeks antwoord op zijn vraag. ,,De eerste dag al, toen die vreemdeling de trattoria binnenkwam, had ik een ge voel dat wij een belangrijk detail over het hoofd gezien hadden," merkte ze op, „maar pas gisteravond na het di ner wist ik precies wat het was. Weet jij wat er aan je eetzaal ontbreekt? Afgezien natuurlijk van het feit dat het er vuil is en dat er geen gor dijnen hangen." slaaptrein naar Avignon worden ver vangen door twee nieuwe treinen, te weten naar Narbonne en St.-Rafael, waardoor men de reizigers naar Spanje en de Franse Rivièra beter hoopt te kunnen bedienen. Laden en losen in Den Bosch wordt voorts mogelijk voor de auto-slaaptrein naar Salzburg-Villach Volgend jaar rijden er uit ons land elke week vijf auto-slaaptreinen. Nieuw is ook de Hoornse markt-express op alle woensdagen tussen 2Q juni t.m. 31 augustus en een rondritbiljet voor een tocht over de Limburgse „miljoe- nenlijn", die door een natuurrijk gebied kronkelt. Dit jaar hebben de spoorwegen en be hoorlijk graantje meegepikt van het na tionale toeristenvervoer. Er werden 35.000 achtdaagse abonnementen ver kocht (vorig jaar 13.000), het aantal acht daagse prograxnrnareizen trok 8000 be langstellenden (3300 vorig jaar) en voor de grote reeks vakantiedagtochten meld den zich 160.000 gegadigden, iets meer dan in 1964. Amerikanen kunnen volgend jaar door F/uropa reizen met een Europapas, die 21 dagen geldig blijft en 90 dollar kost. Alleen toeristen uit de beide Amerika's kunnen met de Europapas, zonder bij.- betaling of plaatsbespreking terecht in alle Europese treinen. De veertien Euro pese spoorwegmaatschappijen hebben de Europapas geïntroduceerd naast het al bestaande kwartaalabonnement. DOOR HOWARD SHAW „Volgens mij ziet alles er prima uit; meende Giovanni. Ze tikte tegen haar voorhoofd. „Vol gens jou! laat ik je dan zeggen dat er iets helemaal mis is als de maaltijden opgediend worden!" Gio vanni dacht ernstig na en schudde dan zijn hoofd. „Goed, dan zal ik het je vertellen. In ieder restaurant be hoor je geurtjes uit de keuken te rui ken en het geluid van potten en pan nen te horen!" Giovanni overwoog haar woorden en was het met haar eens. „Ja, zoals het nu is, zou het een verdachte indruk kunnen maken." „Mijn voorstel is." zei de signora. „dat we mijn nicht gedurende de maaltijden in de keuken zetten. Ze kan een pan met Iniro-soep op het fornuis plaatsen. Ze kan een ketel water opzetten. Ze kan van tijd tot tijd de deur openen om de damp en de soeplucht in de eetzaal los te la ten. Ze kan zo om 't kwartier met pannen en potten rammelen." Giovanni stak zijn sigaar aan en deed in stilte een paar trekken.. „Ja," gaf hij tenslotte toe, „dat is Reeds meer dan 600 .jaar maken griezels van deze soort de omgeving van Berchtesgaden onveilig voor bo ze geesten. Niet alleen het schrik wekkend uiterlijk, maar ook koeie bellen worden gebruikt bü deze kcrst-folklorc, die in het Beiers Büttenmandl-Laufen heet. VATICAANSTAD (KNP) Het bu reau van het H. Officie zal voortaan de „congregatie van de geloofsleer" ge noemd worden, zo heeft Paus Paulus VI gisteren in een motu proprio medege deeld. De congregatie blyft naar de aard der zaak als bestuursinstantie dan wel als gerechtelijke instantie optreden. Als afzonderlijke (taken noemt het do cument voor de congregatie: het ondier- zoek van nieuwe leerstukken, de be vordering van wetenschappelijke con gressen, de goedkeuring respectievelijk veroordeling van boeken, die worden voorgelegd ter beoordeling en beoorde ling óver misdragingen jegens het ge loof. In ieder geval, zo bepaalt het do cument, moet de betrokkene zelf ge hoord worden en de mogelijkheid tot verdediging hebben. Ook mag geen veroordeling of verbod uitgaan zonder dat. de plaatselijke bisschop hiervan in kennis gesteld is. In de inleiding zegt de paus in zijn motu proprio, dat de hervorming van het H. Officie een eer ste stap is in de hervorming van de Romeinse curie. Het concilie nam gisteren in de laatste algemene vergadering het schema over de kerk in de moderne wereld met 2111 stemmen voor en 251 tegen aan. Er wa ren 11 ongeldige stembriefjes. Het sche ma kan nu op de openbare zitting van daag worden afgekondigd, evenals het hoofdstuk van schema dertien over hu welijk en gezin, dait met 2.047 tegen 155 stemmen werd aanvaard. Met een apostolische constitutie, die begint met de woorden „Mirificus even. tus" publiceerde Paus Paulus gisteren de normen voor het*jubeljaar, dat door de paus kortgeleden word aangekondigd in aansluiting op het concilie. een goed idee. Dat moet alle gasten misleiden. Maar wat voor soort neisje is die nicht van je?" „Ik heb goede inlichtingen over haar gekregen," antwoordde de oude vrouw, „hoewel ik haar zelf in geen jaren gezien heb. Nu moet ik mijn zelfzuchtigheid goed maken. Mijn ge dachten zijn trouwens voortdurend op zoek naar een groot menselijk pro bleem dat ik zou kunnen oplossen. Ik word rusteloos als ik daaraan denk. Misschien zal ik daarvoor moeten gaan reizen en jullie dus moeten ver laten." Ze zuchtte. „Maar voor het zover is, wil ik aan dat kind de liefde schenken die ik haar in mijn ego isme zo lang onthouden heb. Ze is al op heel jeugdige leeftijd wees ge worden. Toen had ik haar in huis moeten nemen, mijn derde man zou er geen bezwaar tegen gehad hebben, maar ik dacht alleen maar aan me zelf en stuurde haar naar de nonnen. Later deed ik haar op een kostschool in Ravenna. Toen ik verleden jaar bezig was het Engelse menu samen te stellen, kwam ik op de gedachte dat het heel nuttig is vreemde talen te kennen en daarom stuurde ik haar naar een Spaans klooster in Zuerich. Spaans? Spreken ze daar Spaans?" Ze dacht na, maar kon het zich niet meer herinneren. „Het doet er ook niet toe. Het lag in ieder geval tussen een paar bergen." De plaats: het Etruskisch museum in de Villa Giulia te Rome De tijd: 27 juli 1958 om kwart over tien in de ochtend. De omgeving: een paar do zijn verlaten zalen, vol met vondsten uit verschillende graven in en bij de oude steden van Etrurië. Giovanni kende het museum door en door. Hij was er niet gekomen met een be paald doel. Zoals vaker wilde hij slechts een uurtje doelloos rondlopen tussen de meesterwerken van een verdwenen beschaving. In zaal IX haalde hij een vergroot glas uit zijn jaszak, maakte dit zorg vuldig schoon met zijn zakdoek en boog zich voorover om een prachtig bewerkte bronzen helm te bestude ren. Deze helm was een oude vriend voor hem; hij had alle bijzonderhe den al honderd maal bekeken. In zaal X stond hij in bewondering voor een fresco dat overgebracht was uit een grafheuvel in Volaterrae Het stelde trotse krijgslieden voor die te rugtrokken uit een brandende stad. Voorzichtig keek Giovanni rond Hij was helemaal alleen. Hij zette zijn voeten een eindje uiteen, hield een hand op zijn rug, schraapte zijn keel en wees met de andere hand naar het fresco. Het hart van president Charles de Gaulle moet zondagavond in zijn woon plaats Colombey-les-Deux-Eglises wel zyn ingekrompen van smart. Voor de eerste maal in zijn langdurige politieke loopbaan had de 75-jarige generaal zich onderworpen aan een verkiezing door het Franse volk. Met steeds stijgende spanning hebben we in de nacht van 5 op 6 december de stcmbusuitslagen en de verklaringen van talryke politici ge volgd. Het onverwachte is gebeurd: het Franse volk heeft op Sinterklaasdag ge neraal De Gaulle de gard bezorgd. Welk een vernedering voor de „guide" van Frankrijk, zoals hy zich de laatste jaren gaarne noemt. De uitslag van de eerste stemronde slechts 44 pot. va.n de uitgebrachte stem men voor De Gaulie is juist daarom zo pijnlijk, omdat de huidige Franse president op 4 november j.l. had aange kondigd bereid ite zijn zijn ambt 'te blij ven vervullen „indien het Franse volk dit wenst". Die wens nu blijkt niet bij de meerderheid van de Fransen te le ven! Voor de man, die zegt dat hij se dert 1940 de „legitimiteit" van Frankrijk vertegenwoordigt, moet die klap wel hard zijn aangekomen. En toch was al les zo mooi begonnen. Nog enkele we ken terug voorspelden de Franse opinie peilers een meerderheid van 60 a 70 pot. voor De Gaulle, zodat 'hij glansrijk zou worden gekozen bij de eerste ronde. Vrijdagavond hebben wij De Gaulle nog triomfantelijk voor de Franse radio en televisie horen verklaren, dat 5 decem ber zo'n bela ngrijike dag zou worden, ■want dan zouden de Fransen de „nieuwe republiek" definitief kunnen vestigen door op Charles de Gaulle te stemmen. ■Het is op dit ogenblik nog geen 24 uur ma het bekend worden van de uit slagen te vroeg om reeds diepgaand 'te kunnen analyseren welke combinatie van oorzaken de voorlopige nederlaag van De Gaulie heeft bewerkstelligd. En kele factoren kunnen nu wel reeds wor den genoemd. In de eerste plaats heeft genoemd. In de eerste plaats De Gaulie zajm grootsite fout zich .giweg zijn I Toen die hoorden dat er maar één keus eenvoudigweg vergist in de mentaliteit van. zijn eigen landgenoten, de Fransen. generaal kiezen of de chaos zijn er velen geprikkeld geraakt. Zou De Gaulie dan toch aan grootheidswaan zin leiden? Toen De Gaulie zich vervol gens niet verwaardigde om aan de ver kiezingscampagne deel te nemen, behal ve (dan om nogmaals te verklaren, dat er zonder hem alleen maar een grote verwarring zou ontstaan, werden vele Fransen echt boos. Tenslotte was er een echte bezorgdheid bij talrijke Fransen dat de generaal de E.E.G. om hals wilde brengen. Daardoor zou voorlopig, voor wat Frankrijk betreft, een einde komen aan de zo hoopvol begonnen Europese eenwording op supranationale grondslag. Het is vooral de jonge senator Jean Lecanuet (45) geweest, die deze drie factoren van ontstemming, irritatie en bezorgdheid bij vele Fransen ook Gaullisten in zijn campagne meester lijk heeft verwerkt. Lecanuet was ook de kandidaat voor teleurgestelde Gaul listen. Een taal sprekend, even duidelijk en indringend als die van generaal De Gaulie, bleek Lecanuet voor de Franse televisie een openbaring. Vrijdagavond door het lot was hij als laatste spre- klezers duidelijk uiteen, dat nu het ker aangewezen zette hij de Franse ogenblik was gekomen om zonder pa niek en iin alle kalmte te komen 'tot een aflossing van de wacht. Als De Gaulie niet wordt herkozen, betekent dat nog niet een terugkeer naar de onstabiliteit van de Vierde Republiek, aldus Leca nuet. Hij prees De Gaulie voor alles wat hij in het verleden had gedaan, doch wees er tevens onverbiddelijk op, dat een roemrijk verleden een staatsman nog niet geschikt maakt om de proble men van de toekomst op te lossen. Die toekomst voor Frankrijk ligt in de Euro pese eenwording, zo zei Lecanuet, en dat wil De Gaulie nu eenmaal niet. De ze sympathieke christen-democratische kandidaat Lecanuet wist in vier weken tijd van 1 pet. tot bijna 16 pet. op te klimmen. Te zaïmen met de 32 pot. voor de linkse kandidaat Mitterand en de ruim 8 procent van de splinterkandida ten, was dat voldoende om De Gaulie in de eerste ronde in het zand te doen bijten Ook het succes van Mitterand is ove rigens opvallend. Weliswaar kon hij via de steun van de communisten reeds van af het begin rekenen op ongeveer 25 pet. van de stemmen. Nu hij echter bijna één derde van de uitgebrachte stemmen op zich heeft verenigd en het verschil met De Gaulie slechts 12 pot. bedraagt, kan de president zich naar onze mening niet meer veroorloven te spreken en te handelen als ware hij de verpersoonlij king van Frankrijk. Voor de oplossing van de crisis in de E.E.G. is dit van het allergrootste belang. De overige vijf landen van de E.E.G. zullen dus onge- VERBETERING WEGDEK Door de pro:vinciale waterstaat van Noord-Brabant is aanbesteed het uitvoe ren van het wegdk van het tussen de Wilhelminalaan en de Hortsedijk gele- gen gedeelte van de traverse Helmond in de provinciale weg GeldropHelmond Deurne. Er werd als volgt ingeschreven: N.V. Aann. bedr. Willem d Wijs en zn Made 643.000, NV. Aann. bedr. N.B H.. Zaandam Vught 696.300; N.V. Aug. van Dij ck-Petit Wegenbouwmij Bergen op Zoom 707.000; N.V. Aann. bedr. De Oost hoek, Uden 713.000; N.V. Wegenbouw mij Brabant. Geldrop 716.000: N V. Schapers en De Bont iEndhoven 720.100; N.V. O. Dijkstra's Aann. bedr. Breda 721.000; N.V H.B.M. Nederland, Den Haag 729.000: NV Aann. en Wegenbouw bedr P. Offringa, Vught 737.000; N.V. W. Rasenberg en zn. Breda 737.000; N.V Reef, Oldenzaal Voor burg 743.000, •twijfeld nog minder dan voorheen ge neigd zijn aam de exorbitante verlan gens van De Gaulie tegemoet te komen. Terecht heeft minister Luns vorige week verklaard d-ait de vijf desnoods zonder Frankrijk verder zullen moeten, gaan. Of De Gaulie het na afgelopen zondag zover zal laten komen, wagen we echter te betwijfelen. De onverwachte nederlaag van De Gaulle in zijn eigen land lijkt ons dus alleszins geschikt om de oplossing van de crisis in de E.E.G. te bespoedigen. Zal echter De Gaulie na 19 december nog wel de Franse president zijn? Er hebben allerlei geruchten de ronde ge daan, dat De Gaulie na de smaad hem door het Franse volk aangedaan onmiddellijk zou willen aftreden. Iets dergelijks heeft hij in 1946 ook al eens gedaan. Toen kon hij er echter nog op rekenen dat de Fransen hem nog eens uit Colombey-les-Deux-Eglises zouden terugroepen naar Parijs. Dat is in 1958 inderdaad geschied. Thans echter op een dergelijke smadelijke wijze het schip van staat verlaten, lijkt ons -nieit te pas sen bij de heldenrol die Charles de Gaulie zich heeft voorgenomen op dit ondermaanse te spelen. En dus ziet het er naar uit dat De Gaulle in de komen de twee weken opnieuw naar de gunst van het Franse volk zal dingen. Vorige week donderdag op 2 de cember hebben wij bij de behande ling van. de begroting van minister Luns in de Tweede Kamer gewezen op de historische parallel tussen Napoleon en De Gaulie. Het was op 2 december j.l. precies 160 jaar geleden, dat Napoleon de slag bij Austerliiz had gewonnen en op het toppunt van zijn macht stond. Door een reeks verkeerde beslissingen is zijn ster toen snel gaan dalen, al heeft heit nog 7 jaar geduurd voor hij volkomen was verslagen. Voor Frank rijk en voor Europa hopen wij, dat De Gaulie door de uitslag van afgelopen zondag de ogen zijn opengegaan. In dien hij bereid is zijn buitenlands beleid te wijzigen, kan hij na een nieuwe ambtstermijn van 7 jaar als president de Franse en Europese geschiedenis in gaan als een ware held. Of geeft De Gaulie er de voorkeur aan zijn poli tieke bestaan als een dolende ridder te beëindigen? IfMllfllllllllllllllllfllllltfHJI UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU LJebben uw kinderen ook zoveel moeite met bet eten, in de dagen na Sinter klaas? Misschien hebben ze trouwens altijd al minder trek in eten. Het is niet ongewoon, dat kinderen tot het aller laatste moment wachten voor ze aan tafel komen. Ze hebben altijd zoveel te doen, zoveel te spelen. Vooral nu ze door Sint weer rykelyk met speelgoed zijn bedacht. De kleintjes zyn er vaak heel moe van. Laat ze dan eerst even uitrusten; ze hebben anders weinig trek en zeker geen belangstelling voor het eten. Dat die be langstelling gestimuleerd kan worden door variatie in gerechten, kleur en smaak wist u waarschijnlijk al. LJoeveel een kind dagelijks moet eten is niet algemeen op te geven. Het ene kind heeft nu eenmaal een grotere behoefte en eetlust dan het andere. In grote trekken is echter wel aan te ge ven wat kinderen uit de verschillende leeftijdsgroepen dagelijks per se nodig hebben. Hieronder volgt een lijstje, waar op u ongeveer kunt zien wat uw spruit nodig heeft aan voedsel: ARTIKEL 4-7 JAAR melk 2 grote bekers (0,5 1) kaas 1 plak (15 g) eieren enige malen p. w. groente (toebereid) 2 lepels (200 g) vruchten zo mogelijk 100 g p.d, vlees 30 a 50 g of vis 75 a 100 g of peulvruchten 50 g aardappelen naar behoefte brood (in sneden) naar behoefte 8-10 JAAR 11-14 JAAR 2 a 3 grote bekers 3 grote bekers 33A 1) 1 plak (15 g) 2 plakken (30 g) enige malen p. w. enige malen p. w. 2 a 3 lepels (250 g) 3 lepels (300 g) zo mogelyk 100 g p.d. zo mogelijk 100 g pd 50 a75 g ±75 g 100 a 150 g 100 a 150 g 75 g 75 a 100 g naar behoefte naar behoefte naar behoefte naar behoefte Ar Ar Tn de winter, en met name in de kerst tijd, die nu met rasse schreden na dert, is de truffel een veel gevraagd ar tikel. Vooral voor de fijne keuken blijft deze zwam een onmisbaar bestanddeel bij de samenstelling van exclusieve scho tels. In de vleeswarenindustrie wordt ze hoofdzakelijk voor paté's gebruikt, maar ze is ook erg geschikt als delicatesse in voorgerechten (bijvoorbeeld omelettes) en in sauzen. Misschien vindt u de ge pelde truffels, die in blikjes uit Frank rijk worden ingevoerd nogal prijzig. De truffelpastei ook in blikjes is wel iets voordeliger. Tn zuidelijke landen Is men inmiddels weer druk bezig met het „oogsten" van deze lekkernij. De truffel groeit vijf tot dertig centimeter onder de grond. Vroe ger had men er speciaal hiervoor afge richte varkens voor, die de zwammen moesten „oogsten". Momenteel worden er vaak honden voor gebruikt. Het sei zoen loopt van december tot februari. Het beroemdste truffelgebied ligt in de Franse streek Périgord. ook wel ge noemd Dordogne, naar de gelijknamige rivier. (Dit gebied komt-steeds meer in trek bij de Nederlanders, als vakantie verblijf en ook wel voor definitieve ves tiging). In Italië is de provincie Pie- mont een in opkomst zijnde truffellevèr- ancier. Spanje is het vorig seizoen voor het eerst biet de uitvoer van truffels be* -gonnen.

de Stem | 1965 | | pagina 5