ITHEKEN De Gaulle haalde absolute meerderheid niet Ijinnlwill Gemini-7-vlucht op weg naar record Bezwarend artikel over Claus ouders: verspreiding van Panorama gestopt DE PRINS-GEMAAL SP0RTFEITEN Actie tegen huwelijk Beatrix gaat door V.V.D. LAAT VAN RIEL VALLEN Nederlander in Zweden vermoord Automobilist vlucht na ernstige aanrijding Colombcy Rovers doden agent bij schietpartij Moeilijkheden met zuurstof DE JEUGD VAN fe-, van f 100,. LENREIZEN DAGBLAD VOOR ZEELAND AGENTEN:BEDORVEN SINTERKLAAS Den Haag verwacht: Willebrands kardinaal ^Vestelijki binnenvering ■schuimrubber hazet-fabrieken Wild-west in Brussel VOORWERPEN LOENA-8 COMMENTAAR Verzoek comité's naar Eerste Kamer ,1,5, JAARGANG Ne. 25065 Voor God, Koningin en Vaderland ;uwstraat 6 8 DPSTAL EN ZOON apark 19 Tel. OI6OO.32474 lelweg 2 Tel. 01641. NLERLANDS EERSTE REISBUREAU aardeCANARlSCHE 3.-) of ISRAEL(/960.-), oordelige reizen naar 4 en VAKANTIEWO- 'erschijnen UITGEBREIDE 3 ontelbare mogelijkheden TREN en wat niet al. Geeft ises, emigratie, en rzekeringen, tel. (01600) 24421/2 beeld van voordelig rel- rer trein: bet 8-daags alge- abonnement. Voor 40.- ,0.- reist u acht dagen lang - le klasse roveel als n wi» •ras door héél bet land. Uitgave: Directeur: N.V. Uitg. Mij. Drs. W. A. J Neerlandia. M. Harkx. HooWret'ac,eur: L Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, J, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Met, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 ,8| 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 6 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. r^TvööTde Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TËRNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTB'JRG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) HERSTEMMING IS NODIG! (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nadat de positie van de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. G. M. Nederhorst, zeer precair is ge weest, wordt thans in Haagse kringen de positie van de liberale fractieleider in de Eerste Kamer, mr. H. van Kiel, druk besproken. Men houdt er daar rekening mee, dat de heer Van Riel over enkele maanden, wanneer de helft van de Eerste Kamer zal worden ver nieuwd, niet in de senaat zal terugke ren. De VVD heeft drie redenen voor on tevredenheid over het beleid dat mr. Van Riel in de afgelopen maanden heeft ontplooid. Dat heeft betrekking op de rol, die de fractieleider heeft ge speeld als adviseur van het hoofdbe stuur van de VVD, op de tweede plaats heeft de heer Van Riel grote onrust te weeggebracht in liberale kring, door zijn aanval op de onafhankelijkheid van he hoogleraren en op de derde plaatu is er een ernstig conflict gerezen tussen ae heer Van Riel en de hoofdredactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Volgens het socialistische dagbad Het vrije Volk, dat deze feiten zaterdag meldde, zou het onbehagen in de VVD een zodanige vorm heben aangenomen, flat men overweegt de heer Van Riel r vaUei\. Het conflict met de NRC neeft betrekking op een brief, die de neer Van Riel zou heben gezonden aan f mede-senator, Sidney van den Bergh 01e het penningmeesterschap van het bestuur van de VVD combineert met een commissariaat bij de NRC. De jBVa.n, Rifl zou hebben gezonden aan je hoofdredactie van de NRC onder B, in in verband niet een uit- riio u van parlementaire redacteur, honfrtrari°'\VelSevallig was geweest. De ^oofdiedactm van de NRC heeft even van hJ w8* ,?p deze veronderstelling üven enig commentaar te on.,!)'311 ïïze correspondent) vin i,«i .8r'. IViHebrands, hoofd wnrHt n.serrptanaat voor de eenheid, iandirtllt" sen°PnHl als ee" ..zekere" OnX v°°r een kardinaalshoed, rlin m tnieuwe aartsbisschop van Tu- het cmtm]fens se"etaris-generaal van taken N jm?r' Fe'icL z°u het purper «rdneion 1 er zou daarmee twee is in f r,1Jogen' evenals al het geval speculatie ISuenens en Cardijn). De nn karHi„-i0mtl'?.nt de benoemingen "an nnnffSS" zl.Jn toegenomen, nadat de n>u, SV'Jde is vernomen dat 'él houden 's een consistorie eenSwA-r6 bealtenis onthuld van Charbel ,e Libanese monnik 18S» spy!? ?'et IkSiaam van de is gaal P'nesfer en kluizenaar :!r hevvaard n €n wordt in een kloos •Advertentie) ^heTKNMf' niedegedeeld "vond: geldig tot van- s''iiklbu?eW„aarM^wolkt mpt plaat- aa" hc kust IHalrfi. ot kpachtige Westelijke .i!] stormachtige van het 'iJJh midden on faturen. elder, 1 aserc tempe- V,!P™Jeral»ur. g verandering Moreel Uur!"61* 18 30 uur' Jer e.50 uu? °P 8,34 uur- Maan on- A.N.VV B U w. kMÏ^kjeinfnrmatiedlenst •«ró'iJS^dedienrt R.A.C.B. Er was bijzonder weinig voet bal. Bij de amateurs ging bij na niets door; in de betaalde sector werden enkele wedstrij den afgelast. Jac. van Eekelen bewees in de St.-Nicolaascross te Middelburg dat hy in uitstekende vorm is. De Rooscndaler won. Het grote duivenfestijn in Et- ten is achter de rug. Men kan van een succes spreken. GVAV kreeg versterking van een Deense voetballer. Hij te kende in Kopenhagen het contract. Lodewijk Prins is de nieuwe schaakkampioen van Nederland. STOCKHOLM (T.T.) In de nacht van zaterdag op zondag is een 20-jarige Nederlander vermoord aangetroffen in een leegstaand huis in het centrum van Stockholm. De jongeman, de 20-jarige II. Drost uit Harderwijk, was aan han den en voeten gebonden en had een lus om zijn nek. Bovendien vertoonde zijn hoofd verwondingen. Hij werd aangetroffen op de tweede etage van een huis in het centrum van de stad (Vatugatan 9). Drie jonge Zwe den vonden hem. Hèt huis was bestemd voor de sloop. Daar vele zwervers hier wel de nacht doorbrachten, heeft de Zweedse recherche onder hen een on derzoek ingesteld. Tot nu toe heeft dit nog geen resultaat opgeleverd. Volgens de politie van Stockholm stond de Nederlandse jongeman, die bediende was in een Zweeds warenhuis goed bekend. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Op de rijksweg Roosendaal-Etten zijn twee personen wagens frontaal in botsing gekomen, tengevolge waarvan de 59-jarige onder wijzeres A. Verpaalen uit Rucphen, met levensgevaarlijke verwondingen in het ziekenhuis is opgenomen. De 28-jarige P. J. uit Etten, die door een verkeerde inhaalmanoeuvre het ongeluk veroor zaakte, sloeg op de vlucht maar werd later in Oudenbosch gearresteerd. Uit de richting Etten passeerde J. een voorligger en kwam daarbij op de linker weghelft in botsing met een te gemoetkomende auto, bestuurd door me juffrouw Verpaalen. Beide wagens wer_ den onherstelbaar vernield. In zorgwek kende toestand werd mejuffrouw Ver paalen opgenomen in het ziekenhuis Charitas te Roosendaal, waar ook haar 65-jarige meerijdende zuster voor lich tere verwondingen wordt verpleegd. P. J. en twee passagiers sloegen na het gebeuren te voet op de vlucht. Aan de hand van het kenteken kon het drie tal in de loop van zondag worden ach terhaald. De lichtgewonde J. een goede bekende van de politie ontkent de wa gen bestuurd te hebben. J. bezit geen rijbewijs, terwijl zijn voertuig boven dien niet was verzekerd. Hij heeft de politie verteld na het verlaten van een café te Sint-Willebrord door onbeken den te zijn neergeslagen en zich niets meer te herinneren, van wat daarna ge beurd is. Vogens zijn verhaal, waaraan weinig geloof wordt gehecht, is zijn overvaller er met zijn auto vandoor gegaan. (Advertentie) bet beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Hoewel Franse in stituten die zich bezighouden niet het langs elektronische weg voor spellen van de definitieve verkie zingsuitslag gisteravond b(j het afsluiten van deze editie het nog voor mogelijk hielden dat presi dent De Gaulle de vereiste abso lute meerderheid (50 percent) zal halen, zag het er voor de 75-jarige generaal niet opwekkend uit. Van de 6.034.903 op dat tijdstip getelde stemmen verwierf De Gaulle 45 percent, Mitterand (socialisten en communisten) 31 percent en Le- canuct, de vertegenwoordiger van het midden en gematigd rechts en bovendien „Europeaan". 17 percent. Om half elf stond het voor de des kundige „vertalers" van verkie- zingsthermometerstanden al vast, dat De Gaulle deze ronde verlo ren heeft. Dit maakt een herstem ming, over 14 dagen, noodzakelijk. De Gaulle zal bij deze herstemming, waarbij hij „uitkomt" tegen Mitterand, waarschijnlijk 60 tot 65 pet. der stem men behalen. Zijn gezichtsverlies is echter niet meer goed te maken. Als Lecanuet zijn kiezers zou advise ren om op Mitterand, in plaats van op De Gaulle te stemmen, dan is zelfs de verkiezing van „de generaal" over 14 dagen hoogst twijfelachtig. De Gaulle heeft vooral stemmen ver loren in de kleine gemeenten. Het Franse instituut voor opinie-on derzoek, dat in samenwerking met het Franse radiostation „Europe-1" even eens de einduitslag probeert te voor spellen, liet eerder in de avond (half elf) weten dat De Gaulle maar 42 tot 45 percent van de stemmen zou krijgen, Mitterand 26 tot 32 percent en Leca nuet 16 tot 20 percent. Ondanks het bar slechte weer in vrij wel heel Frankrijk was de opkomst van de kiezers zeer groot. President De Gaul le zelf stemde in zijn woonplaats Co- lombey-les-deux-Eglises tegen de mid dag, nadat hij in de huiskapel de mis had bijgewoond. Zijn dorp liet hem niet in de steek, al moest er wegens het uitvallen van de elektriciteit in de don kere middaguren bij kaarslicht worden gestemd. Vrijwel het hele dorp stemde voor hun illustere dorpsgenoot. Mitterand had ook een dorp voor honderd percent achter zich. Alle vier de stemmen die in Frankrijks kleinste gemeente La Fare werden uitgebracht, gingen naar Mitterand Maar in zijn eigen woonplaats Jarnac verloor hij Dit temperde overigens de uitbundige vreugde, die gisteravond in Mitterands hoofdkwartier heerste, geenszins. Nu zeker is dat De Gaulle de abso lute meerderheid niet haalt, zal over veertien dagen een nieuwe verkiezing moeten worden gehouden tussen hem en de rivaal met de meeste stemmen. Dat zal Mitterand zijn. Van de kant van Lecanuet is gesuggereerd dat Mit terand zich dan zou moeten terugtrek ken ten bate van Lecanuet, omdat Mit terand in een krachtmeting tegen De Gaulle geen schijn van kans maakt we gens de communistische aanhang, die vele tegenstemmers van De Gaulle af schrikt. In het hoofdkwartier van Mit terand viel gisteravond te beluisteren dat deze er niet aan denkt zich terug te trekken als er een herverkiezing wordt gehouden. De Gaulle, die aanvankelijk zo zeker van zichzelf was dat hij weigerde met zijn rivalen in het verkiezingsstrijdperk te treden, moest ter elfder ure deze hooghartige houding laten varen. Be halve het laten afleggen van allerlei sussende verklaringen inzake de Euro pese samenwerking, moest hij voor de t.v.-camera's ten aanschouwe van heel Frankrijk de strijd aanbinden met zijn gevaarlijkste tegenstanders. BRUSSEL (A.N.P.) Een wilde schietpartij in het centrum van Brussel heeft het leven gekost aan een politie agent. Drie gewapende mannen pleeg den een overval op een warenhuis aan een van de grote boulevards. Zy sloe gen de hoofdkassier neer en maakten zich met een deel van de ontvangsten van vrijdag uit de voeten. Twee van de daders zagen zich bij hun vlucht de weg versperd en zij open den het vuur op de gealarmeerde poli tie. Een agent werd dodelijk door de kogels getroffen. De politie slaagde er in een van de daders, een Algerijn, te arresteren. De man die de schoten op de agent loste, en de derde overvaller zijn echter nog op vrije voeten. Een twaalftal Noorda frikanen werden aangehouden. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De Amerikaanse astro nauten Frank Borman en James Lo- vell, die sinds zaterdagavond in hun ruimtevaartuig, de Gemini-7, om de aarde cirkelen, hebben gisteravond van het ruimtevaartcentrum te Houston toe stemming gekregen de tot dan toe suc cesvolle vlucht een dag voort te zetten. Op dat moment hadden zy de veertien de haan voltooid. Technici, die onmiddellijk nadat de Gemini-7 in een baan om de aarde was gebracht, waren begonnen met voorbe reidingen voor de lancering van de Ge- mini-6 op 13 december, slaagden er gis teren in dit ruimteschip op zijn draag- raket, een Titan-2 te zetten. De astro nauten, die met de Gemini-6 door de ruimte zullen reizen, Walter Schirra en Thomas Stafford, zullen proberen de Gemini-7 tot op een paar meter te be naderen. Het is niet de bedoeling con tact te maken. Borman en Lovell zijn na het aftellen en de geslaagde lancering gaan slapen. Er hadden zich een paar moeilijkheden voorgedaan. Zij werden om 10.30 uur gisterenmorgen gewekt vanuit een in de Philippijnse Zee voor anker liggend waarnemingsschip voor een „routine zuivering" van de afvalgassen van de brandstofcel van de Gemini-7. Zij gin gen daarna weer slapen. De astronau ten, die indien alles goed gaat 14 of 15 dagen in de ruimte zullen blijven, had den zaterdag na de lancering moeilijk heden gehad met de zuurstofdruk in de brandstofcel. Toen de Gemini-7 opsteeg daalde deze druk plotseling, zoals het geval was geweest voor de bijna be korte reis van de Gemini-5, eerder dit jaar. Maar ditmaal werd zuurstof uit het zuurstofsysteem ten behoeve van de ademhaling van de astronauten ont trokken en gebruikt ter verwarming van de zuurstof en ter verhoging van de druk in de brandstofcel. Later ging er een waarschuwingslampje branden, maar na een onderzoek bleek het niet op enige moeilijkheden te duiden. Borman en Lovell hebben meege deeld, dat zij zaterdag een niet-geïden- tificeerd voorwerp en kleine deeltjes van het een of ander hebben gezien. Zaterdag was een ander voorwerpje, vermoedelijk een stukje papier of me taal, langs Lo-vells raampje gevlogen. Men gelooft, dat het een stukje metaal was geweest van de band waarmee het ruimteschip vcor de scheiding beves tigd was geweest aan de tweede trap van de draagraket. Tijdens hun vlucht zullen Borman en Lovell een 20-tal experimenten uitvoe ren. Een tiental heeft betrekking op biologische en medische waarnemingen. Voorts omvat het programma techni sche en wetenschappelijke proeven, on der meer op het gebied van de ruimte- besturing, waardoor de ruimtevaarders eventueel niet meer afhankelijk zijn van de aarde en zich uitsluitend kunnen oriënteren op de sterren. Zij zullen op nieuw veel foto's van de aarde en wol kenformaties maken. Voor het eerst zal worden geëxperimenteerd met ver binding met de aarde door middel van laserstralen. De ruimtevaarders hebben verder toestemming gekregen hun ruim- tepak uit te trekken en gedurende erige tijd wat meer comfort te genieten in hun „ruimte-ondergoed", evenals spe ciaal vervaardigde kleding. De Gemini-7 austronauten ontwaak ten en ontbeten ongeveer 18 uur en 40 minuten na de lancering van hun ruim teschip. Vluehtleider John Hodge zei, dat zij een rustige nacht hadden ge had en goed hadden geslapen. De ruimtevaarders zeiden in een ge sprek met het volgstation te Carnarvon, Australië, dat zij zich verkwikt voel den na hun slaap en geen behoefte hadden om langer te slapen. Toen de Gemini-7 gisteravond boven de V.S. was, maakten technici op het ruimtevaartcentrum te Houston zich op om Borman en Lovell te wekken. Maar het was al niet meer nodig. „Goede morgen... het wordt tijd dat jullie daar beneden eens aan het werk gaan", klonk de stem van Lovell. De Russische maanraket Loena-8. die vrijdag gelanceerd werd, zal vanavond om 22.55 uur het maanoppervlak, in het gebied van de „Oceaan der stormen" bereiken, aldus heeft het persbureau Tass gemeld. De Loena-8 moet niet al leen een zachte landing maken, maar ook foto's van het maanoppervlak ne men. De Prawda heeft gemeld, dat het anderhalve ton wegende maanschip een televisiecamera aan boord heeft. Als de Loena onbeschadigd op de maan te rechtkomt, zal deze camera het lan dingsgebied ongeveer een vierkante kilometer aftasten en de beelden naar de aarde seinen. Dit zullen dan de eerste ter plaatse genomen foto's van het maanoppervlak zijn. De camera is zo ingesteld, dat zelfs beelden van voor werpen, die nog geen millimeter groot zijn, goed kunnen worden doorgegeven. Vannacht werd gemeld, dat het maan schip nog steeds de juiste koers volgt en dat alle instrumenten perfect wer ken. DOOR EEN iraiisluitieg iin de elekbrici- teitscenbrale van Haroulo bij Zwolle heeft het Overijselse gebied ten zuiden van Zwolle en een deel van de Gelder se Achterhoek vrijdagnacht anderhalf •tot twee uur lang zonder elektriciteit gezeten. De storing trad op om twintig voor twaalf en was geheel opgeheven omstreeks half twee. 2fS?1nTnnkUkcn .Frfdfri,ck <Iinks> cape Kennedy de ruimte inraat. Me en Edwin Borman toe als hun vader, vrouw Susan Borman houdt het commandant van de Geminl-7, vanaf hoofd afgewend Foto: Het artikel in „Panorama", alleen door ingewijden gezien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nummer vijftig van het weekblad „Panorama", oplage 400.000 exemplaren, uit gave van De Spaarnestad, wordt niet verspreid. Alle doorzendkan- toren en bezorgers in den lande hebben opdracht gekregen de ver- zendpakketten van het blad onge opend en onverwijld terug te stu ren. Een artikel in dit blad over de ouders van Claus von Amsberg die in Tanganyika gewoond heb ben, is daarvan de oorzaak. Dit artikel zou dinsdag verschijnen, juist op de dag dat de Eerste Ka mer de goedkeuringswet gaat be handelen. In het artikel zijn de ouders van Claus von Amsberg de hoofdpersonen. Zoa'ls bekend woonden zij bij het uit breken van de oorlog in het Afrikaanse Tanganyika, het tegenwoordige Tan zania van president Nyerere. Het ver haal brengt vooral de nazi-activiteiten van de toenmalige kolonisten in dit Afrikaanse land naar voren. Weliswaar in voorzichtige bewoordingen, maar toch duidelijk genoeg dat men door het verhaal de indruk krijgt van zeer ster ke nazi-activiteiten van de nazi-bond waarvan volgens Panorama ook de va der en moeder van Claus von Amsberg lid geweest zouden zijn. Op de scholen van de Duitse kolonis ten, waarop ook de heer von Amsberg zijn eerste onderwijs genoten heeft, zouden de leerlingen eveneens voortdu rend met doel en streven van het nazis me bekend gemaakt zijn. De schrijver van het artikel is de journalist W. Klinkenberg, die vroeger bij de redaktie van het communistische dagblad ,.De Waarheid" gewerkt heelt en thans waarschijnlijk Europees mede werker is voor het nieuwsbureau van Rood-China. Hij heeft een stuk als los medewerker geschreven en citeert al lerlei uittreksels uit schriftelijke gege vens van de kolonial-Bund de Duitse bond in het vroegere Tanganyika die betrekkingen met nazi-Duitsland onder houden zou hebben. Van deze bond zou den de ouders van Claus von Amsberg volgens de heer Klinkenberg lid zijn geweest. Het artikel roept door zijn inhoud de vraag op of vele Duitse kolonisten in derdaad wel zo los stonden van het Duits nazisme als men heeft doen voor komen gezien de vooral ideologische activiteiten in deze vroegere Duitse kolonie. Panormama verontschuldigt zich voor dit artikel met op te merken dat men ook met deze feiten op de hoogte moet zijn. Een woordvoerder van de Spaarne- staduitgeverij deelde ons gisterenavond mee dat de directie zelf besloten heeft de uitgave terug te nemen. Zij staat niet achter de inhoud van het verhaal en bewijst met het terugnemen tevens dat zij het publiceren ervan zeer be treurt. Het zou niet op de laatste plaaits de wyze zijn waarop het artikel in Pano rama werd gepresenteerd waaraan de Spaarnestad-directie aanstoot lieeft ge nomen. Het artikel liet de redactie van Panorama vergezeld gaan van de mede deling dat hier „zonder enig vooroor deel" een periode uit „de jeugd van de prins-gemaal" werd behandeld", waar over door iedereen wordt gezwegen". Volgens de rijksvoorlichtingsdienst heeft het kabinet met deze kwestie geen enkele bemoeienis gehad. Het zou ook niet op de hoogte zijn met de in houd van 't stuk. De rijksvoorlichtings dienst zei zelf ook niet op de hoogte te zijn van de inhoud van het artikel re den waarom geen commentaar gegeven kon worden. De hoofdagenten van „De Spaarne stad" hadden een bedorven St.-Nicolaas- dag. Zij waren zaterdag al begonnen met het verspreiden van „Panorama" over het net van wederverkopers en be zorgers. Gisteren moesten zij, na een alarm kreet van de directie van ,,de Spaarne stad" opnieuw de straat op om overal zonder opgave van redenen de reeds afgeleverde pakken „Panorama's" op te halen. Het aantal bladen dat aan deze opspo ringsactie is ontsnapt schijnt zeer ge ring te zijn. zodat ..Panorama nr. 50" (met het betreurde artikel erin) verza- melaarswaarde zal krijgen. De uitgeverij van „Panorama" en het technisch bedrijf zijn in een toestand van paniek geraakt, omdat men het er op aanlegt om uiterlijk woensdag een gekuiste ,,nr. 50" uit te brengen. De paginavormen van de „oude" nummer 50, uiteraard zonder de vier pagina's die handelen over de familie von Amsberg, kunnen opnieuw worden gebruikt. Of tegenover de lezers de late ver schijning van „Panorama" met redenen omkleed zal worden onthuld, staat te bezien. Volgens een communiqué van de directie van de Spaarnestad, bevatte nummer 50 een artikel, dat als gevolg van een betreurenswaardig misverstand gedrukt is. Over de inhoud en strekking van dit artikel werd in het communiqué geen melding gemaakt. Een functionaris van „de Spaarnestad". die het artikel (uiter aard) gelezen had, karakteriseerde het tegenover één onzer redacteuren als „nogal bar". Naar verluidt zou het „betreurde" nummer van „Panorama" in Ooster- houte op grotere schaal zbn gedistri bueerd. DEN HAAG (ANP) Het landelijk comité „oud-verzetsstrijders 1940-1945"; het comité „Open Brief" en het comité „Verzoekschrift Staten Generaal" heb ben zich tot de Eerste Kamer gewend met het verzoek de toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix niet te bekrachtigen maar terug te zen den om „in nadere overweging te ne men". In de brief aan de Eerste Kamer wordt opgemerkt, dat het aantal van 65.000 ondertekenaars va>n het verzoek schrift Sitaiten Generaal niet te licht moet worden gezien. Ter vergelijking wordt herinnerd aan het aantal van 76.000 na-men van mensen die daad werkelijk aan het verzet in de oorlog hebben deelgenomen en aan welk aan tal toch ook een grote betekenis wordt gehecht. Dat het verzoekschrift aan de Statiën Generaal niet door meer mensen is on dertekend, zo betoogt thans de briëf aan de Eerste Kamer, was een kwestie van angst en wantrouwen. Naar de me ning van de briefschrijvers zouden be duidend meer handtekeningen zijn ge plaatst als de minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken niet in november, maar drie maanden eerder duidelijk hadden gemaakt, dat' men frank en vrij voor zijn mening mocht uitkomen^

de Stem | 1965 | | pagina 1