HPi SCHADE BIJ GASBORING VIER MILJOEN ^excellent! SENATOR aanstekelijk lekker! Opnieuw erupties bij Sleen Auto gegrepen door tegenligger: 3 doden Militaire hulp aan Indonesië gestopt Ontmoeting in ruimte kost 90 min dollar Oostenrijkse socialisten hopen op sneeuw.... Discussie over christen democratische samenwerking VOOR HEM KLAAR W Philippijnen en Maleisië weer „vrienden' Braspartij eind van jeugdbende CHINA KRUIPT IN HARNAS: Vier jaar voor zedenmisdrijf Man reed in op jongen GEMINI-6 en 7 1 en dat voor Koninklijke Mignot de Blockn.vj Drie jeugdbladen: GEEN GEVAAR Berechting Na aanrijding: (Advertentie) KAAP KENNEDY (REUTER) Als lukken, zullen de kosten van de lan ceringen van de Gemini-6 en -7 naar schatting: 90 miljoen dollar bedragen, 10 keeft William Sehreider, plaatsver vangend leider van dit gecombineerde Project, meegedeeld. De uitvoering van tot gehele Geminiprogram zal naar schatting 1,3 miljard dollar vergen. Van de kosten voor het gecombineer- e Geminiproject neemt het vliegdek- Mup Wasp het leeuwendeel voor zijn J^enmg, namelijk 4.236 dollar per dag JJ* Miffldstot en 1.153 dollar per dag <»r de bevoorrading en uitrusting. Om Yens te bunnen opereren moet oor de torpedobootjagers, die aan het Neet deelnemen, rond 1-000 dollar gr dag worden uitgetrokken. Al met «moet het bureau voor lucht- en ruim- jart per dag ongeveer 16.000 dollar jaien om de schepen die voor de uit dring van het project nodig zijn, op (W in de Atlantische en Stille j-ceaan te kunnen houden. Als de vlucht -JJ J inderdaad veertien da- duren, zullen de schepen on- vü r.ixle we^en °P zee moeten blij- h flH w faat d?.n 339.780 dollar kosten. J ö®jrag zijn dan nog niet begre- lonn ult|aven voor de voeding en het Van A 1 r0n^ 1man aan boord ziin «L S ep,en- Bovenstaande cijfers %riaT?aeer^ op de kosten van de gaande Geminivluchten. (Advertentie) V GEVAERT-AGFA1 voor Sint: no.4 I "8'n8^0n I Voor rwS1Leton Seluidsband.. G"aerfT.f n^recordfr heett I n« liraSt. geluidsband 1 luid rw s studiozuiver ge- Gerekte is het voSr- I 's gebmikt aS r dat a's haai» I !»idsband Magneton ge- i en haalt n.CaaÜ recorder Voortik,® tocï heste uit! ls er ifflT! en elke we"s Nsbend- P# aai ,Magnet0" ge- PE 41 dn'ku i Isngspeelband, w«»™»fdblTv^4ME 65 z"inig: 16 (oto's op een gewone film Kïm, ult iiefat 1 gEEF GOED, GEEF •2D30 t*AGt»L,AD L»ë SibM VAN V Hij DAG 3 LtECEMBER 1965 WENEN Twee belangrijke fei ten. Het Oostenrijkse parlement heeft met de stemmen van de Oostenrykse Volkspartij en van de Liberalen te gen een socialistisch voorstel om de parlementaire immuniteit van het ex-lid der Socialistische Partij en oud-minister Franz Olah op te hef fen. omdat hy zich op een aanklacht wegens verduistering van vakbonds- gelden voor de rechter zou moeten verantwoorden, afgewezen. De tegenstemmers waren van oor deel dat deze actie tegen Olah een politieke achtergrond had, nl. te ver hinderen dat hij als aanvoerder van de door hem opgerichte Democra- tisch-Progressieve Partij voor het parlement zou kunnen optreden. Der gelijke politieke motieven zijn altijd een beletsel geweest om verzoeken voor de opheffing van de onschend baarheid van parlementsleden in te willigen. Het tweede belangrijke feit is dat na lang en vergeefs loven en bieden de dag van de parlements verkiezingen op 2 maart 1966 is PRESIDENT JONAS zakenkabinet vastgelegd. De socialisten wilden de verkiezingen einde februari doen plaatsvinden, de O.V.P. einde maart. Omdat er tenslotte toch een besluit moest vallen, is men elkaar een eind- weegs tegemoet gekomen. De socialisten wilden zo vroeg mo gelijk in het jaar stemmen, omdat er dan overal in Oostenrijk dik sneeuw ligt, zodat in het bergland slechts een zeer matige stembusopkomst ver wacht kan worden, gezien de toe stand van de bergwegen. Aangezien de O.V.P. daar de meeste kiezers telt, zou dat op kosten van de' O.V.P. gaan. Deze laatste wilde derhalve de da tum einde maart vastleggen. Het compromis is wel niet zó gunstig voor de O.V.P., maar daartegenover staat dat nu Olah met zijn concur rerende socialistische partij aan de stembus verschijnt, niet alleen de speculaties van Pittermann om met behulp der communistische kiezers de meerderheid der stemmen te be halen de bodem is ingeslagen, maar de Socialistische Partij zelfs met be langrijk stemmenverlies te rekenen heeft. Olahs verschijnen aan de stem bus heeft ook de communisten kop schuw en minder agressief gemaakt. Want zij overleggen nu voortdurend welke houding zij moeten aannemen tegenover de socialistische gespleten heid. Bovendien heeft de O.V.P. als concessie voor de tegemoetkoming inzake de datum van de parlements verkiezingen eruit weten te halen, dat van overheidswege bijzondere maatregelen zullen worden genomen om alle Oostenrijkse kiezers en kie zeressen de weg naar de stembus bij elke weerssituatie of wegentoestand mogelijk te maken. Aldus gaan de partijen op de eer ste zondag van maart ter stembus. In afwachting daarvan beëdigde de bondspresident de afgetreden rege- ring-Klaus als zakenregering tot aan het optreden van een nieuwe rege ring. Volgens de socialistische uitleg zou dit betekenen, dat de regering nog alleen maar de lopende zaken zou mogen behartigen. Niets meer, wat op heftige tegenstand van de O.V.P. stuitte. Men verlangt o.a. dat bondskanselier Klaus de uitgestelde officiële reis naar Washington zou verschuiven tot nadere datum. Wat Klaus vierkant weigert omdat hij deze eerst na de parlementsverkiezin gen zal maken en de socialisten deze reis ten onrechte als een verkie zingsstunt typeren. De O.V.P. toont zich zeer gerust over de kansen aan de stembus. De socialisten zijn dit ogenschijnlijk ook, althans in hun pers. Olah ziet ook al een beste kans voor zijn nieuwe par tij en de Vrijheidspartij meent dat het getij gunstig voor de liberalen, om dat vele socialisten kleine zelfstan digen zijn geworden en nu naar een meer behoudsgezinde richting tende ren wat gezien hun veronderstel de anti-clericale gezindheid dan niet de O.V.P. zal zijn. En wat zegt de neutrale waarne mer? Matige, later toenemende krachtige tot stormachtige wind uit alle richtingen. Niet tot half of zwaar bewolkt. Met andere woorden: nie mand kan precies het stembusresul taat voorspellen. De deelneming van een vierde stembuspartij met Olah als aanvoerder, kan ongetwijfeld alle tot op heden gegolden hebbende over wegingen als volkomen passé opzij zetten. De vraag blijft tot het einde, of zijn nieuwe partij bij de kiezers zal aanslaan dan wel op een vlucht zal uitlopen. Enig succes lijkt hem wel beschoren. UTRECHT (ANP) Christen-demo cratische samenwerking is het them/a van de december-uitgave van „Op Wiek" .,De Jonge Nederlander" en „Jongeren Voorop", periodieken uitgegeven res pectievelijk door de anti-revolutionaire-, de christelijk historische- en de K.V.P.- jongeren, mr- J. Cals. drs. N. Schmel- zer, prof. C- Romme, dr J. Bruins Slot, mr. W. van de Sluis' dr. G. Delfgaauw, dr. Schuring en Fedde Schurer geven in deze drie bieden, die een gelijkluidende inhoud hebben, hun visie op de christen democratische samenwerking en de christen-democratische gedachte. Fedde Schurer stelt in zijn bijdrage, dat het criterium voor een politieke par tij niet js dat men samen christen is, maar dat men politiek dezelfde ideeën koestert. Daarentegen spreken dr. G. Delfgaauw en de A.R.P.-secretaris mr W van de Sluis zich uit voor een politiek gereformeerd christendom dat een we zenlijke en praktische rol heeft te spe len in de wereldlijke aangelegenheden. ,,Het geloof", zegt mr. Van de Sluis, .stelt Christus op de centrale plaats en niet de mens... Christus is de norm van de politiek". De schrijver voegt daaraan nog toe dat Christus het enige vaste punt buiten en het enige houvast van de mens is- En daarmede een betere norm voor het handelen dan de veranderlijke voor die alleen zichzelf als houvast heeft. Mr. Van de Sluis valt ook nog het ook door Fedde Schurer gehanteerde argument aan, dat men niet politiek verenigd is omdat men samen christen is maar omdat men dezelfde politieke idee- en koestert. In welke richting de christelijke par tijen dienen te gaan, daarover laten de verschillende schrijvers geen twijfel be staan. Minister - president Cals en drs. N. Schm&lzer komen met hun benade ring van het christen-democratische toe komstperspectief dicht in de buurt van dr Bruins Slot, die de noodzaak, onder streept de krachten te bundelen. Daarbij is het volgens prof. Romme niet alleen nodig over de christen-demo cratische samenwerking te getuigen, maar er moet ook wot voor gedaan worden. De jongeren moeten volgens prof. Romme de koppen bij elkaar steken om tot een plan te komen, waarvan ze zelf verwezenlijking inde hand hebben dat de bevordering van christen-demo cratische samenwerking inhoudt en zo'n plan aan de orde stellen. (Van een onzer verslaggevers) SLEEN De krater op de boor- lokatie in 't Haantje, aanvankelijk omstreeks twee uur gistermiddag op natuurlijke wijze tot rust geko men, is omstreeks vier uur op nieuw in werking getreden. Hoge fonteinen zout, water, gas en mod der spuiten naar boven. Het la waai is tot ver in de omtrek te ho ren. Personeel van de N.A.M. en rijkspolitie hebben alle toegangs wegen tot het gebied geblokkeerd. Het fietspad langs het Oranjeka naal mag niet meer worden ge bruikt. Volgens niet officiële bron zijn er in de wallen van het Oran jekanaal als gevolg van de erupties grote scheuren ontstaan. De veertig meter hoge boortoren stort te woensdag in als gevolg van de ex plosie. Daarmee kwam een abrupt einde aan de boorwerkzaamheden, d»e op 2 no vember begonnen waren. De directe ma teriële schade wordt geraamd op 4 mil joen gulden. De kosten die verband hou den met de reeds verrichte werkzaam heden en met die welke moeten geschie den om het boorgat weer onder controle te krygen, en te normaliseren, zyn nog niet by benadering te schatten. Zy zul len wellicht ook een bedrag belopen van circa 2 a 3 miljoen gulden. De omgeving van het boorgat, heeft het aanzien 'gekregen van een krater- landschap. Gistermorgen is men op grote schaal begonnen met werkzaamhe den om de omgeving v-wi het terrein be schikbaar te maken en de waterafvoer te regelen. Het is nog niet te zeggen op wel ke wijze men de eruptie weer onder con trole kan krijgen. De technici van de NAM houden de omgeving en de boor put thans onder observatie. De kans be staat, dat de put zichzelf kapot maakt. Is dat niet het geval, dan zullen naar middelen gezocht moeten worden om de zaak weer onder controle te krijgen. Er bestaat geen gevaar voor de omge ving. omdat de boring zich op een afge legen, niet bebouwde plaats bevindt. Het ontsnappende gas is niet in brand ge vlogen. Van de ongeveer 150 exploratie- boringen, die de NAM tot dusver ver richt heeft, is dat de eerste welke een zgn. „blow out." tot gevolg had. Men was op 17 november gevorderd tot een diepte van circa 1850 meter, toen de eerste ver- (Advertentie) MANILLA (UPI) Maleisië en de Philippynen zullen hun twee jaar gele den verbroken diplomatieke betrekkin gen volledig herstellen, zo is te Manilla veruomen. Een dergelijke overeenkomst werd be reikt, nadat de Philippijnse president Ferdinand E. Marcos, en de Maleisi sche minister van Financiën, Tan Siew Sin. besprekingen hadden gevoerd. schijnselen zich aandienden, dat de aaken zich n-iet normaal ontwikkelen. Het boorgat was toen al van een stalen en cementen bekisting voorzien, tot op een diepte van circa 800 meter. De put be gon toen ook enigszins over te lopen, maar met een normale afsluiter, wist men dit op zichzelf niet vreemde ver schijnsel te bedwingen en tegelijk werd de spoeling in het boorgat verdikt, waar door voldoende tegenwicht ontstond voor de druk, die daaronder heerste. E<r kon toen verder geboord worden. Op een diepte van 1900 meter gekomen, moest de boorbijtel vernieuwd worden. Dit le verde moeilijkheden op. Op 24 november had men de bijtel opgehaald tot een diepte van 100 meter. Toen begon de put opnieuw over te lopen. Weer werd de spoeling verzwaard. Maar op deze gerin ge diepte was het effect daarvan vrijwel nihil, omdat de spoeling niet meer naar de onderste boorlagen kon circule ren. Daarom was het noodzakelijk dat de bijtel weer naar beneden werd gebracht. Dat lukte tot op een diepte van 1000 meter. Toen moest uit Duitsland een spe ciaal soort afsluiter komen, omdat het boormechanisme in de normale afsluiter, die de put nog steeds ondeT controle 'hield niet kon functioneren. Er was echter inmiddels veel tijd ver loren gegaan, om de onbereikbare onder ste spoeling verder te conditioneren. Bo vendien was vermoedelijk het onderste boorgat verstopt geraakt. Hier had zich een gasvoorraad gevormd, met een druk van circa 290 atmosfeer, hetgeen 90 atm. meer is dan normaal het geval pleegt te zijn. Dit gas heeft zich toen door de formatie en buiten de bekisting van het boorgat om, een weg gezocht naar bui ten. Om kwart over drie woensdagmiddag, deden zich op circa 30 meter afstand van de put, de eerste erupties voor. die een hoogte haddden van ongeveer 10 meter. Hei personeel bracht zich toen in veiligheid. Een uur later volgde dc grote explosie. POORTUGAAL (ANP) Drie perso nen zyn gisteren om het leven geko men by een verkeersongeluk op de Groene Kruisweg in Poortugal. Zij za ten in een personenauto, die even voor een kruispunt bleef staan, vermoedelijk om linksaf te slaan. Een vrachtauto reed van achteren tegen deze wagen aan, die daardoor op de andere weg- Daar werd de auto gegre- helft terechtkwam, pen door een tegenligger. Drie van de vier inzittenden zijn om het leven gekomen; de vierde is met zeer ernstige verwondingen overge - bracht naai* een ziekenhuis in Rotter dam. De namen van de slachtoffers van het ongeval zijn: P. van der Meu- len (25) uit Zwijndrecht, zijn vader P. van der Meulen (55) eveneens uit Zwijndrecht en M. de Wit (43) uit Dub beldam. Gewond werden: I. van der Wiel (41) uit Zwijndrecht en diens schoonzoon W. Verhoeven (22) eveneens uit Zwijndrecht. Gisteren omstreeks half negen is in de Meeuwenlaan in Amsterdam - Noord de 71-jarige J. Kersbergen met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een autobus. Hij was op slag dood. De 63-jarige chauffeur G. Kerkkamp uit Dieren werd gistermorgen bij een verkeersongeval op de Huissensestraat te Arnhem zo zwaar gewond dat hij la ter in het St. Conisiusziekenhuis te Nij megen is overleden. Met zijn lege au tobus van de G-T.W. kwam hij op een glad weggedeelte frontaal in botsing met een tegemoetkomende vrachtauto, die op dat moment enkele langs de weg staande vrachtwagens passeerde. De vrachtwagenchauffeur werd ge wond. ROTTERDAM (ANP) Omdat eer bezoeker van een café in Hoogvliet by Rotterdam het wat vreemd vond, dat een jongen in anderhalf uur tyd ruim f 50,- stuk sloeg, zijn vijf jeugdige in brekers tegen de lamp gelopten. De jon gelui bekenden acht inbraken in Rot terdam en omgeving, waarby zy aan geld en sieraden vele duizenden gul dens buit maakten. De zaak kwam aan het rollen toen de cafébezoeker de politie inlichtte over het gedrag van de jongens in het café. De jongeman, een 17-jarige bankwerker werd in Hoogvliet verhoord, maar fei ten leverde dit niet op. Een huiszoeking bevestigde later de indruk van de po litie dat er wel eens iets met de jon gen aan de hand kon zijn. In een zeem leren etui werd namelijk een bedrag van f 900,- gevonden, waarvoor de bankwerker geen aannemelijke verkla ring kon geven. De kinderpolitie nam vervolgens het onderzoek over en ach tereenvolgens werden een 17-jarige in- pakker uit Spijkenisse, eeen 19-jarige matroos, een 18-jarige loswerkman en een 19-jarige kantoorbediende, allen uit Rotterdam a aangehouden. Successieve lijk bekenden zij acht inbraken. Bij een kraak in de Maasstad maakten zij t 1500,- buit. Kort daarop haalden zij bij een inbraak in een. huis te Rhoon een bedrag van f. 3500,- en sieraden ter waarde van enkele honderden guldens. (Advertentie) LONDEN (UPI-Reuter-ANP) Communistisch China heeft alle militaire hulp aan Indonesië stopgezet, evenals bijna alle han del met dat land, aldus is in Lon den vernomen. De betrekkingen tussen Peking en Djarkarta zijn op een diepte punt gekomen. Er zijn aanwijzi- gingen dat deze toestand nog verder zal verslechteren. Rusland blijkt het conflict tussen China en Indonesië uit te buiten. Het land heeft de wapenleveranties aan In donesië hervat. China zou ongeveer 30.000 geweren Indonesië binnengesmokkeld hebben voor de mislukte staatsgreep, die wordt toegeschreven aan pro-China-commu- nisten. Volgens diplomaten in Londen valt uit het opvoeren van de Chinese pro- paganda-actie tegen Indonesië op te maken, dat Peking niet aan een spoe dige verandering in Djakarta gelooft en zich voorbereidt op een langdurige campagne. Peking is reeds begonnen de anti-communistische ontwikkelingen in Indonesië in te lassen in zijn campagne tegen de zg. Russische samenwerking met de imperialisten, aldus de diploma ten. Indonesië heeft China gewaarschuwd zich niet te mengen in de Indonesische binnenlandse aangelegenheden, aldus minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio. Soebandrio zei voorts, dat er moei lijkheden zijn gerezen in de betrekkin gen tussen China en Indonesië. Als zich enige overtredingen van de diplomatie, ke onschendbaarheid (Chinese ambas sade) hebben voorgedaan, is dit ge beurd omdat het volk woédend is ge worden bij het ..verpletteren van de genen die de staatsgreep wilden uit voeren". ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft donderdag morgen de 25-jarige veehouder C. van den B. en de 23-jarige koopman H.F. D. beiden uit Schiedam, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek we gens het meeplegen van verkrachting en diefstal met geweld. De officier van justitie eiste 14 dagen geleden tegen het tweetal 5 jaar gevangenisstraf met aftrek. Het misdrijf waarvoor van den B. en D. werden veroordeeld en dat door de rechtbank bij de motivering van het vonnis „buitengewoon" en afschuwwek kend" werd genoemd, werd gepleegd in de nacht van 7 op 8 augustus van dit jaar. Bij een dancing in Rotterdam sleurden de veehouder en de koopman een 44-jarige typiste in hun auto. Zij reden daarna naar een afgelegen plek bij Hoek van Holland waar zij de vrouw verkrachtten na haar ernstig te hebben mishandeld. Het tweetal beroofde de typiste van haar sieraden en haar handtasje en lieten haar, geheel ont kleed, in een greppel achter. President Soekarno heeft hiervoor zijn spijt bij de Chinezen betuigd en hij hoopt op herstel van de goede betrek kingen", aldus Soebandrio. Over het ideologische geschil tussen de Sovjet-Unie en China zei hij: „Het conflict is hun zaak en ik zal er niet aan deelnemen". Zeventien dorpen in de omgeving van de stad Bojolali in Midden-Java zijn nog in handen van de communisten. Sinds de mislukte staatsgreep zijn in Bojolali 113 communisten gedood, aldus het persbureau Antara. Een bijzonder militair tribunaal zal spoedig in het leven worden geroepen voor de berechting van mensen, die dui. delijk betrokken zijn geweest bij de staatsgreep. Dit besluit is genomen door het hoogste uitvoerende orgaan, de Ko- ti. De vergadering^ waarin de beslis sing genomen werd, werd voorgezeten door president Soekarno. De leden van de Koti, die deze be perkte bijeenkomst bijwoonden, hebben tevens opdracht gekregen de confron tatie met Maleisië te verscherpen. Op de foto: Tjilandak, West-Java: Generaal Nasoe- tio-n (rechts in de jeep), de Indonesische minister van defensie, inspecteert In donesische mariniers, uitgerust met ra ketwapens en luchtdoelkanonnen van Russische makely. ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het korps. (Van onze correspondent) DEN HAAG De 28-jarige tegelzet ter, die zondag probeerde een 16-jarige jongen in de van Ravesteijnstraat te Den Haag dood te rijden, is gisteren door de Haagse politie gegrepen. De jongen kon zich het leven redden door met een snelle reactie in een portiek te springen. De auto van de tegelzetter stond in de van Ravesteijnstraat geparkeerd tussen twee andere auto's. De man wil de zijn auto er tussenuit wringen en botste eerst tegen de voor hem, en daarna tegen de achter hem geparkeer de auto. De eigenaresse van een van de auto's, vroeg daarop aan de tegelzetter of deze niet kon uitkijken. Haar 16-ja- rige zoon kwam er ook bij en ging voor de auto van zijn moeder staan, om zo een aanrijding te voorkomen. „Als je blijft staan, rijd ik je dood", zo dreigde de tegelzetter hierop- De jongen wachtte hier niet op en ging weg om de politie te waarschuwen. De tegelzetter reed hierop ook weg en zag even later de jongen lopen, die inmid dels de Haagse politie had gewaar schuwd. Met grote snelheid reed hij het trottoir op om op de jongen in te rijden. Deze zag het gevaar bijtijds en kon zich in veiligheid brengen door in een portiek te schieten. De wagen stoof voorbij.

de Stem | 1965 | | pagina 7