luns verzekertBenelux ook politiek niet in slop BH ichel jk warm hups PROEF-VERLOF OVEREAT IER ONREGRIJPELIJK Epidemie voor rijk al strop 5 van m in oen MUIS MEE-GEPASTEURISEERD Onderzoek Roosendaalse yoghurtfles 59.95 Bredase officier eist acht jaar: Nederlanders betalen auto contant na aanrijding Noodtoestand Half miljoen schade in Biesbosch Speelplaatsen op Katwijkse garagedaken Bouwvakkers lichting 1967 tijdelijk vrij van dienstplicht MAN SLAAPT ROES UIT OP RAILS MOND EN KLAUWZEER: VIJF" GEREED VOOR STRIJD MET FRANSEN Verwarring in Rome over anti-conceptie N Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! Rijdt veilig met melk DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorui tgang Vredesleger bewijst het... erk van service trouwen ANDAAG IN OP DE VLUCHT? VERZET Plan gemeenteraad: Geen conclusies: 2e hemd halve prijs 20 l05, JAARGANG Ne. 25063 Voor God, Koningin en Vaderland Uitg»ve: Directeur' N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Drs. W. A. J. M. Harkx. Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wak ker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureau postbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktie Rijdt veilig met melk". ^«redacteur: L. Leendekker. „dactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, r j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. M mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vere'auteren, L J. v. 't Westende. Igureau: Breda - Reigersfraat 16 ul, 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 3 DECEMBER 196» Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. «nh-V.aenderen, H11LSTSteens,raa, 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, N^euwstraat 41 - telefoo^SSM) GRENSKWESTIES IN STUDIE •ok t.g yo pci nvpoihekeo Vanouds bekend adres; j V. d. BERG CO. Nieuwe Ginnekcnstraat 43 BREDA - Anno 1896 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Benelux ij niet in het slop terechtgeko men. Volgens minister Luns I (Kik politiek niet. Door de veelheid van andere interna, lionale instituten is zij soms »el op de achtergrond ge raakt, maar zij leeft. De sa menwerking voltrekt zich in lal van organen en sinds kort bestudeert een speciale com missie de problematiek van bet grensgebied. Deze studie omvat onder meer de ruimte- ordening, de verkeers. wegen, de havenkwesties, de nierwegen en de industriële ontwikkeling in het grensge bied. In de openbare vergadering van de I Tweede-Kamercommissie voor Buiten landse Zaken was minister Luns het I gisteren niet eens met de kamerleden |(o.m, de K.V.P.'er Assmann), dat de I Benelux weinig meer te betekenen Ischijnt te hebben. Hij gaf toe dat de 'partners het niet altijd met elkaar eens zijn, De belangen die van de havens bijvoorbeeld stroken ook niet altijd met elkaar. Wanneer een haven als die van Antwerpen tot over de Nederland se grenzen wordt uitgebreid, dan schept dit, aldus mr. Luns, uiteraard proble men. De uiteenlopende visie op bepaalde zaken is er. Dit ligt niet aan de con tacten of de organen, maar aan andere nuances in de parlementen. „Er is echter al verheugende vooruit- tang geboekt bij het opheffen van han- lelsbelemmeringen en op het totale economische en sociale vlak", aldus de minister. En wat de verkeerswegen betreft: „Ik rijd ook wel eens met stijgende erger- uil richting België". J uitkomst op kille, natte lide warmte in keuken, lie vertrekken. Handig ms overal plezier van. hierboven I De regeringen van Nederland en Bel- "fis openen binnenkort weer het over leg over het vormen van een Benelux- vredesleger. Een gecoördineerde aanpak ln deze zaak is volgens staatssecretaris Van der Stoel zeker mogelijk en zij zal zeker onderzocht worden. In een vorig stadium is hierover al overleg gepleegd, maar het werd door de kabinetswisse lingen onderbroken. De staatssecretaris deelde donderdag Jiddag in de openbare vergadering van Se Lveede-Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken mee, dat voor het on langs aangeboden vredesleger allereerst dienstplichtigen ingedeeld worden, die zien hiervoor vrijwillig melden. De staatssecretaris dacht dat Nederland daarmee voorlopig wel kan volstaan, w]l een massale inzet van een V.N.- jTedesleger kunnen andere dienstplich ten nodig zijn. Volgens de dienst plichtwet is dit mogelijk. door W. VAN DER Stormachtig medegedeeld I avoM: geldig tot van- maar hier en tater aan Jlg? tot Jachtige "«machti,,, ,kust harde tot v"1 Hoger. tussen "lid ei> l'Waag- Lten,P«aturen. E' z°n ,onder 16.32 uur. M.32 Uu,.zon °P 8.30 uur. Maan op «'M'i^ljniiiïormatietlienst «"^^'«dirast R. A. C. B. Het eerste vliegtuig vol Cubaanse vluchtelingen is in Miami gearri veerd. Aan boord waren 75 mensen. Ongeveer 3500 Cubanen zullen hen per maand volgen. Den Uyl rekent niet goed, zegt het bedrijfschap voor het sla- gersbedrijf. En het wijdde daar een nota aan. Pag. 15. De Oostenrijkse socialisten ho pen, hoe gek dat ook klinken mag, op sneeuw. En niet alleen omdat ze van de wintersport houden Pag. 7. Een nieuw en piepjong ster retje maakt haar debuut in de Johnny en Rijk-show. Haar naam is Rita Mill. Pag. 5. In oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er plannen voor oprichting van een sporthal. Ze zal moge lijk in Hulst komen. Pag. 3. (Van onze correspondent) EKSEL Twee Nederlanders, niet in het bezit van een verzekeringsbewijs, hebben de prijs van een nieuwe Renault Dauphine contant in Nederlandse gul dens betaald aan een inwoner van het Belgische Eksel. Hun auto, nummerbord MF 1190, had de Renault bij een bot sing beschadigd. De Nederlanders luchtig gekleed liet hun Cortina ach ter met de mededeling: „Als wij hem niet op komen halen, kun je er zelf mee gaan rijden". De Nederlanders bleken gehaast en stelden de hulp van der ijkswacht niet op prijs. Zij wilden per bus naar Eind hoven vertrekken, maar men beweert dat zij in de bossen zijn ondergedoken. De inzittenden van de Nederlandse wa gen gaven op te zijn: W. G. uit Drach ten (Fr.) en v. d. W. A. uit Opeinde bij Drachten. In Drachten is alleen W. G. bekend. De politie stelt een nader on derzoek in. HET ACHT MAANDEN oude dochtertje van de familie Vogtschmidt uit Hoek van Holland is dood in haar bedje aan getroffen. Het kindje bleek te zijn ge stikt. Men vermoedt dat door het woe len een laken om haar nekje is ge draaid. (Van een onzer verslaggevers) BIESBOSCH/W AALWIJK Donderdagmiddag zijn enkele Biesbosch-bewoners samen mef de heer J. W. van der Worm voorzitter van de Noordbrabant se Maatschappij van de Land bouw naar Den Bosch getrokken om de noodtoestand in hun ge bied met de commisaris der ko ningin, dr. C. Kortmann, te be spreken. Volgens een ruwe schat ting staan ruim zesduizend hec tare polderland in de Biesbosch onder water en bedraagt de schade volgens een voorzichtige raming tot op heden al een half miljoen gulden. In de meeste polders is de winter tarwe namelijk al ingezaaid en deze staat zelfs al boven de grond. Het gaat hierbij zeker om enkele honderden hectaren. „We zien daar weinig of niets meer van terechtkomen", was het oordeel van enkele boeren. Daarbij komt dat er nog heel wat bieten in de grond zitten, die ook als verloren moeten worden be schouwd. Verder moet men rekening houden met ernstige schade aan land bouwmachines ten gevolge van het on der water lopen van schuren en op slagplaatsen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA „Het is onbegrijpe lijk dat deze man met proef verlof is gezonden". Dat zei don derdag de officier van justitie mr. Temmink in het requisitoir, waarin hij acht jaar gevange nisstraf met aftrek en voortgezet te terbeschikking stellen eiste tegen los-arbeider J. de W. (42) uit Delft. De man wordt ervan verdacht in haar huis aan de Til- burgse Heuvelring Rietje K.-v. d. V. (24) zo ernstig te hebben mis handeld, dat haar linkeroog ern stig werd beschadigd en een stuk van haar schedel het hoofd bin nendrong. Roof was het motief voor deze geweld daad. Nadat hij de vrouw met 'n kolenkit en een melkfles had neergeslagen, nam hij haar portemonnee met f 1.75 mee. Verdachte De W. is eerder veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling, voor de moord op Liesje van Breda in 1952. Hij was sinds mei 1964 met proefverlof toen hij naar Tilburg ging om daar oude kennissen te gaan opzoeken. Eenmaal bij zijn slachtoffer in huis dronk hij thee en bekeek hij wat foto's. Zodra zijn gastvrouw naar de voor deur moest om daar een gasrekening te gaan betalen, sloeg de bezoeker toe. recherche. Hij vroeg zich in zijn re quisitoir af of verdachte, gezien zijn verminderde toerekeningsvatbaarheid moest worden gestraft, (VERVOLG ZIE PAGINA 5) KATWIJK Als de plannen van de Katwijkse gemeenteraad genade vinden in de ogen van nog hogere instanties en van de Nederlandse unie van speel tuinorganisaties, dan krijgt de Katwijk se jeugd eerlang in de nieuwe wijk. de Hoornespolder, gelegenheid zijn ver maak te zoeken op de daken van een aantal garages, die gebouwd zullen worden bij de nieuw geprojecteerde woningen in dat deel van de gemeente Katwijk. B. en w. van deze gemeente beraden zich namelijk over het plan om op deze garages speelplaatsen in te richten, die dan veiligheidshalve zullen worden voorzien van hoge afrasterin gen. Gaat het plan door dan krijgen de speelplaatsen ieder een oppervlakte van 200 m2. Ze zullen zo worden aangelegd dat ook moeders met kinderwagens naar boven zullen kunnen komen. DEN HAAG (A.N.P.) Ook de bouwvakkers van de lichting 1967 krij gen van de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, weer vrijstelling van militaire dienst. De voorwaarden voor het verkrijgen van vrijstelling zijn hekend: de dienstplichtigen moeten als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen in Nederland werkzaam zijn, Onder bouwvakarbeider wordt ver staan: metselaar, voeger, betonwerker, betonvlechter, heier, opperman, stuka door, steengaaswerker, tegelzetter, ter- razzowerker, timmerman, schilder, lood gieter, elektricien, dakdekker en cen- trale-verwarmingsconteur. Nieuw is dat, voor wat betreft dienst plichtigen van de lichting 1967, onder bouwvakarbeider ook zal worden ver staan de tarietcalculator of arbeidsana list, mits hij ook weer in loondienst is van een woningbouwbedrijf in Neder land en mits hij een bepaald diploma bezit (het FABO-getuigschrift werk voorbereiding/tariefcalculatie of ar beidsanalyse. dan wel het getuigschrift u.t.s. of h.t.s.). Zoals bekend krijgen de bouwvakar beiders vrijstelling voor twee jaar (mits ze die tijd werkzaam blijven in de nieuwbouw van Nederlandse huizen). Daarna kan de vrijstelling nog twee maal voor een periode van twee jaar verleend worden. Nadat de vrijstelling zes jaar een tijdelijk karakter heeft ge had kan ze voorgoed worden verleend mits betrokkene aan verschillende voor waarden voldoet. De vrouw verzette zich fel tegen haar aanvaller toen zij de keuken werd in- gesleurd. Een slag met een siroopfles kon ze nog afweren. Maar de klappen met een melkfles en een kolenkit maak ten haar bewusteloos. De politie had De W. binnen een week te pakken. De man bekende vrij spoedig. De dokters hebben reden om aan te nemen dat de vrouw blijvende littekens in het gezicht zal houden. Bovendien is een ooglid misvormd. De officier sprak zijn waardering uit voor het speurwerk van de Tilburgse (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Wat is er heerlijker dan de nacht door te brengen in je eigen wagen, wanneer het te laat is voor een hotel". Dit heeft een boekhouder uit Cothen gedacht toen hij donderdagmorgen vroeg achter zijn stuur in slaap viel. Wel bevreemdend was dat hij zijn wagen midden op een spoorwegovergang in Utrecht had geparkeerd. Ondanks de niet zo veilige rustplaats heeft hij twee uur lekker kunnen slapen. Om 4 uur wekte de politie de waaghals, die nog niet geheel ontnuchterd was. Een machinist van een passerende trein had de auto met de slapende man op de rails gezien en de seinwachter gewaarschuwd, die toen meteen de politie inlichtte. Gistermorgen vertelde de ontnuchterde man, dat hy versuft was geraakt. De luide bel op de beveiligde overweg had hij niet gehoord, de passerende trein evenmin (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vijf miljoen gulden heeft de mond- en klauwzeer epidemie het Rijk al gekost. Al dus een zegsman op het ministe rie van landbouw. Dat het bij dit bedrag niet zal blijven, blijkt wel uit het enorme aantal gevallen van besmetting, dat iedere dag nog wordt ge meld (gemiddeld 200). Om te voorkomen dat de epidemie een nog groter omvang gaat aanne men, overweegt het minsterie van landbouw en visserij de gel dende uitzonderingsbepalingen voor vervoer van vee, in te trek ken. 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vijf eensgezinde E.E.G.-landen bereiden zich voor op een verder samengaan zonder Frankrijk. Een botsing is thans praktisch onver mijdelijk geworden en Nederland, Bel gië, Luxemburg, West-Duitsland en Ita lië gaan deze krachtmeting niet meer uit de weg. Men wil eenvoudigweg niet ingaan op het afbrokkelingsproces van verdrag en opvattingen, zoals Frankrijk eist. „Het kan nog maar hoogstens een paar maanden zo doorgaan", liet minister Luns gisteren in de openbare vergade ring van de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken doorscheme ren. „Inbreuken en interpretaties wor den niet meer aanvaard". Mr. Luns vond een eensgezinde ka mercommissie naast zich. Zij is echter wel wat sceptisch over de bijna zijns ondanks optimistische minister, die nog aan een mogelijke oplossing gelooft. Hij liet er echter wel op volgen dat deze oplossing geheel afhangt van de Franse houding. In het begin van deze week hebben de vijf landen opnieuw eensgezind vast gelegd dat zij niet willen tornen aan: Tekst en geest van de E.E.G.-verdra- ge'n; Het meerderheidsprincipe bij de be sluitvorming; De positie van de Europese commis sie. De voorzitter van de E.E.G.-minister raad Colombo gaat volgende week waarschijnlijk nog praten met Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken. Het is waarschijn lijk de allerlaatste kans voor Frank rijk en de eenheid voor zes partners, tenzij president De Gaulle niet meer in het Êlysée terugkeert na de verkiezin gen van 5 december. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD In Rome is ver warring ontstaan over de precieze uit leg van de tekst over de huwelijksbe leving en het gebruik van anti-concep tiemiddelen. Commissievoorzitter mgr. Garonne van schema 13 heeft degenen, die praktische conclusies over de prak tijd van de geboortenregeling hadden gevraagd, geantwoord dat vele vraag stukken voor nader onderzoek terzijde zijn gelegd. Ze blijven voorbehouden aan het oordeel van paus Paulus. Veel concilievaders zijn ontevreden over het feit dat het vraagstuk „theoretisch open" blijft. Dit is naar hun mening niet mogelijk, wanneer tegelijkertijd moet worden geëist dat men zich nauw gezet houdt aan het traditionele ver bod. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Hoe kwam de muis in de Roosendaalse fles yoghurt? Dat weet nu de heer B. Lindeboom uit de Lucas van Leijdenstraat 49. „De muis is gewoon mee-gepasteuriseerd" zei hij gisteren. „Zelf zit ik ook zo'n beetje in de melk. maar zoiets dat mag toch eigenlijk niet voorkomen". Luc (4) en Marjon (5) Lindeboom hadden al van hun yoghurt-toetje gege ten, toen hun vader een portie op zijn bord wilde doen. Op dat moment kwam de muis uit de fles. Dat ieders eetlust toen ver over was is duidelijk. Direct nam de heer Lindeboom con tact op met de betrokken melkfabriek. Dat was „Het Anker", een bedrijf dat de melkleverantie in Roosendaal voor een belangrijk deel verzorgt. Direct werd de fles opgehaald voor laborato riumonderzoek. Die muis kwam er ge woon gaar uit, was daar de conclusie. Eventuele gevolgen voor de kinderen, die al van de yoghurt hadden gegeten, hoefden niet te worden gevreesd, zo werd verzekerd. Maar toen de andere dag Marjon Lin deboom toch ziek werd, namen haar ouders een dokter in de arm. Die con stateerde een normaal geval van ma zelen. Naderhand hebben zich bij geen van beide kinderen ziekteverschijnselen voorgedaan. Het was de tweede keer dat zij die dag van dezelfde yoghurt aten. Ook 's middags had niemand van de familie iets bemerkt. Met de fles bleek die dag ook niets bijzonders te zijn gebeurd. De kinderen waren er niet aan geweaest. „Ze hebben me ongeveer uitgelegd hoe het gebeurd moet zijn", aldus don derdagavond de heer Lindeboom, die toen al weer smakelijk had gegeten. „Er staat een nieuwe vulmachine in die fabriek. De flessen gaan er over een lijn en worden met heet water omge spoeld. Bij het omkeren van de flessen speelt dan een klem een belangrijke rol. Die klem", aldus de heer Linde boom, „laat niets door wat eigenlijk uit de flessen zou moeten. Vandaar dat de muis in de fles gebleven is en het hele proces heeft meegemaakt". Een boer kan zoals eerder bericht een verzoek richten tot de regionale geneeskundige dienst, om toestemming te krijgen toch vee te vervoeren naar een markt boven de rivieren. Door de prijsverschillen van varkens- en rundvlees is de verleiding voor som mige boeren erg groot om op illegale wijze vee de grote rivieren over te brengen. Zo kan voor dit vee een goede prijs "worden gemaakt op een markt in Rotterdam of elders. Op het ogenblik kamt een landmacht eenheid 35 man sterk en in 8 groe pen verdeeld met radiosets het ge hele voor uitvoer afgesloten gebied uit om na te gaan of er gesmokkeld wordt en hoe. Alle wegen langs de grote rivieren worden scherp in de gaten gehouden. Een verdacht transport wordt onmid dellijk aangehouden en grondig nage keken. Deskundigen van de geneeskun dige dienst, die de verbindingsmannen vergezellen, nemen onmiddellijk in ge val van smokkel, contact op mtt de dichtst bij zijnde radiopost. Er zijn acht posten over het gehele gebied. De Til burgse centrale registreert alle inko mende gegevens, zodat de inspecteurs van de geneeskundige dienst terstond maatregelen kunnen treffen. Advertenities) grote markt 25 breda N In wit Bèl-O-fast; in wit en gestreept Tricot-Nylon Ie hemd 11,00 2e hemd 5,05 2 17.85 samen: 1 Ook in de prijsklassen 16,90 en 19,90 j AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN.'. RÖTTER-DAM Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een niet meer zo jeugdige huid? Kies dan de nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon, is mild, be schermt! Royale flacon 5,40 Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes f 3,- en f3,85.

de Stem | 1965 | | pagina 1