Qaeryn J Vraag naar gedestilleerd niet meer bij te benen Onwetendheid reden van geringe belangstelling voor oudercomité s KOFFIE VHAG FEUD0R Sint-burgemeesters willen voortbestaan Sint-Laurens PUROL Zoomweg hoofdverbinding in Europees wegennet Kosten bouwrijp maken op twee manieren verhalen de misdaad van giovanni ^enturi EVEN uitblazen mevrouw drink moef Oppositie in Eerste Kamer heel bedaard GEEN BORDJES MEER VOOR FONDSPATIëNT Prof. N. Vroom en Wim Bary in Tros-top 's avonds koffie? Dr. H. v. d. Schans te Goes: GEZELLIGE ONTVANGST IN BREDA Bowlen I De^hiirrf Werner, die sprak namens I aanwP7 emeuSt;er van Sint-Oedenrode, düo Ce#><i efv burgervaders, en het radio- Voelt Uzich moe? Sanatogen Wegens a.s. accijnsverhoging Vier jaar voor man die vrouw wurgde Enquête diocesane raad wijst uit: Bij spreekuren: Tweede Kamer keurt begroting Justitie goed Dr. v.d. Heuvel in Tweede Kamer Kopers meteen laten betalen Belasting heffen Nu nóg beter f 12.- DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 (Van onze verslaggeefster) BREDA De burgemeesters van Sint- Oedenrode, vSt.-Odilienberg, St.-Pliilips- land, St.-Jansteen, St.-Laurens, St.-Anna- land, St.-Michielsgestel en St.-Maartens- dijk hebben gisteren een telegram gezon den aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin zy de lioop uitspreken, dat de elf Nederlandse Sint-gemeenten zul len mogen blijven bestaan. Zoals bekend zal de Zeeuwse gemeente St.-Laurens by Middelburg komen. Het telegram werd verstuurd tijdens de jaarlijkse bijeen komst in de Sint-Nicolaastyd van de Sint- jemeenten-burgemeesters. De vertegenwoordigers van de gemeen ten St.-Geertruid, St.-Pancras en St.- Maarten waren afwezig. De ais speciale gast uitgenodigde burgemeester van het Belgische Sinit-Niklaas kon de bijeenkomst niet bijwonen in verband met de begra fenis van koningin Elisabeth van België. De verbroederingsbijieenkomst was ge- organ iseerd rond het bekende radiopro gramma „Draaien maar" van Cees de Lan ge en Cees Schilperoort. In de ochtenduren waren de burge meesters op het kantoor van de Bredase brouwerij welkom geheten door de heer I G. L. W. Sliepen, directeur van de VVV Breda. Hierbij was ook een directeur van de N.V. Drie Hoefijzers aanwezig. Tijdens deze korte ontvangst schetste de voorzit ter, burgemeester W. Baas van Sinit-Lau- rens, in het kort de geschiedenis, de op zet en 't ontstaan van de bijeenkomst van Sint-gemeenten -burgemeesters. Zijn toe spraak was echter een verkapt pleidooi I voor het behoud van zijn eigen gemeente. Immers na annexatie van Sint-Laurens I enige Sint-elftal ter wereld ver- I wijnen. I In „Draaien maar" kwam hij opnieuw I ®Pde dreigende annexatie terug. Het werd I ditmaal opgenomen in een Bredase bar, I Waïï er Spaans aan toe ging. Er I Spaanse platen gedraaid, Spaan- I eren jongen door leden van de I Richting Baronie Operette en tot slot I kwam zelfs Sint-Nicolaas zelf de acht I ^■burgemeesters met hun echtgenoten I jjfroeten- **ij dee<* dit in een zeer gees- I 5rSl>eecl1 met en,kele ondeugende toe- I i!p,n zoals 'T11 sommige steden moet I S S jCht weer atito met gedempt I TjriI®n' in andere soms op een paard ®et drie hoefijzers". Ook de heer G. L. W. I X\dkeoteur van de WV en mede- I Jrlf van evenement, werd even I n de microfoon gehaald. I JJrs, W. F. A. Heemskerk, burgemees- St.-Odilienberg, gaf in een ge- Plrfrd Sinterklaasgedicht zijn mening 61 d.e annexatie van Sint-Laurens. m!ikiSSfer^ zyn ^oor een wiinter- Bred u'an .boerenkool met worst in de ^l^^e bowling gingen de burgemeesters Wi] ^[actlten nu eens niet meten op bowl k lerreiin maar op de gladde ikSÏÏf- 0n' De burgemeester van Sl- JanstP?Jn andere collega's in de vaardig- hSdjnS,/*mrK^euser bleek ten ten H bowlingbal verre te overtref- •le dam W°n d€ buTgemeestersprijs. Bij ^ouwH WfiS de eerste PrÜs voor me- ?emee«?t ems ec*^genote van de bur- priis a'er van St.-Odilienberg. De pers- KCn§ aaar de heer J. Krijn. Sint- vens mLvft hen een geschenk uit. Te- I tiein pS i andere aanwezigen een I ^innnt a herinnering aan deze I zonder tA ^St n,e,rnen- Iedereen was bij- I *«Stna afloop van de feeste- WUt h«!F5"i00Ö.$n Cees de Lan«e duidelijk blijken in hun slot- 'Advertent.jp toespraak. Een speciaal woord van dank had burgemeester Werner voor de „im- pressario" van de elf Sint-burgemeesters, de heer J. Krijn. Zelfs de plotselinge elektricibeitstorinig, waardoor een gedeelte van de slotbijeen komst bij kaarslicht moest worden voort gezet, kon de feestvreugde niet vermin deren. „In Breda gaat het altijd goed" was dan ook de uitroep van Gees Schilperoort aan het eind van de middag. Op 15 fe bruari zal opnieuw 't programma „Draai en maar" vanuit Breda worden uitge zonden. Baai is de uitzending gewijd aan Carnaval. Onder leiding van Sint-Nico laas en zwarte Piet waagden de burgemeesters van de Sint-ge- meenten zich gisteren in Breda op de gladde bowlingbanen. (Advertentie) Futloos, dag in dag uit? Laat Sanatogen U helpen. Neem het dagelijks en merk hoe Uw oude energie en levenslust terugkeert. [won Het versterkend middel voor jong en oud (Van een onzer verslaggevers) BREDA Sinds het bekend worden van de plannen van de regering om de accijns op alcohol en bier te verhogen, is de vraag naar gedestilleerde dran ken zo enorm gestegen, dat sommige bedrijven de bestellingen bijna niet meer kunnen bijbenen. Niet alleen is er een grotere inkoop bij de consu ment te constateren, nog sterker zyn de bestellingen van de grossiers en slijters gestegen. Door de plotseling abnormaal gestegen vraag naar gedestilleerd is tevens een ander probleem ontstaan: een groot tekort aan emballage. Een gevolg hier van is dat de leveringstermijn van veel produkten verlengd is. In verschil lende fabrieken werkt men nu onder hoogspanning om aan de vraag te vol doen. In de alcoholfabrieken zelfs met verschillende ploegen. Er zijn ook al fabrieken die noodgedwongen een (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Terwijl de regeringspar tijen het kabinet-Cals steun beloofden, heeft de oppositie van de VVD en de CHU zich in de Eerste Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen vrij rustig opgesteld. Het was duidelijk, dat de Senaat over enkele weken, wan neer het financiële debat wordt g'evoerd, iets forser van leer zal trekken dan gis teren geschiedde. Het was nu dr. W. Berghuis, fractieleider van de A.R., die het meest pessimistische woord in het debat sprak toen hij verklaarde, dat het kabinet-Cals „een gedurfd maar riskant beleid voert". Ir. Vos (P.v.d.A.) zei, dat belasting verhoging absoluut noodzakelijk is. Hij meent ook, dast de inflatie krachtig moei worden bestreden. Vroeger, aldus ir. Vos hadden we een sluipende inflatie, thans is dat een „dravende" geworden. De heer Geuze (C.H.U.) meende, dat het kabinet „gokt in de slechte zin van het word" wanneer het rekent op grote meevallers o.a. uit aardgas in de ze ventiger jaren. Mr. Van Riel (WD) haakte in op de brief van drs. Nederhorst: Hij zei hier over letterlijk: „De h^ren De Quay en Luns hebben ons volste vertrouwen. Na wat is gebeurd zijn wij het aan de heer De Quay verplicht hem weer snel mi nister-president te maken. De K.V.P. heeft tegenover de heer De Quay een ereplichit te vervullen". Omdat mr. Van Riel betoogde, dat premier Cals, omwille van persoonlijke eigenschappen, niet als minister-presi dent geschikt is, kreeg hij van de K.V.P.- fractievoorzitter een duidelijke waar schuwing wat voorzichtiger te zij-n. Pre mier Cals zal vandaag antwoorden. (Van onze correspondent) ALMELO De Almelose rechtbank v oordeelde gisteren de 47-jarige metaal bewerker A- A. van L. uit Hengelo, die op 16 april zijn 40-jarige vrouw om het leven bracht, tot een gevangenisstraf van vier jaar en zes maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De ernstige moeilijkheden in het gezin van L. kwamen tot een climax toen op 16 april de zoon en dochter van ver dachte uit huis waren en van L. aan zijn vrouw vroeg: ,,Hoe moet het nu verder. Dat gesar kan toch niet blijven door gaan." De vrouw antwoordde daarop: „Je hebt het zelf gewild". Van L. greep zijn vrouw toen bij de keel en wurgde haar. Toen zij op de grond viel trapte hij haar nog in het gezicht. Van L. vluchtte naar Delden, waar hij later dooi de politie werd aangehouden. De officier van justitie had 14 dagen geleden een ge vangenisstraf van drie jaar geëist. rantsoenering hebben moeten invoeren. De verwachting dat er, gezien de huidige abnormaal gestegen vraag naar gedes tilleerd en het „hamsteren"in sterke drank en ook de verhoging van de ac cijns, na 1 januari een teruggang in de verkoop komt, blijkt bij de meeste han delaren in bier en gedestilleerd niet aanwezig te zijn. De algemene opinie was, dat het in het begin misschien iets terug zou lopen. Er wordt geen slapte verwacht. „De statistieken wijzen aan dat de „borrelomzet" in Nederland jaarlijks nog blijft stijgen. Na de prijsverhoging zal men niet veel borrels minder drinken, uitgezonderd de categorie van de bejaarden en de mensen met de smalste beurs. Bij deze groep zal de prijsverhoging het hardst aankomen, aldus de verwachting. „Men neemt nu enkele flessen gedes tilleerd meer in huis en neemt daarom gemakkelijker een borreltje meer. Er staan toch nog flessen in de kelder! Die zijn dan in januari weer op en dan moeten er nieuwe komen", was een an dere mening. In ieder geval ziet men de toekomst niet somber in. Half december ver wacht men meer moeilijkheden, omdat dan de feestdagen voor de deur staan. (Advertentie) RUWE HANDEN SCHRALE HUID (Advertentie) "W1C| (Van een onzer verslaggevers) BREDA De diocesane ouderraad voor het bisdom Breda, o.l.v. voorzit ter dr. M. Brok, heeft getracht door middel van een enquête onder de hoof den van de lagere scholen in het bis dom, te weten te komen op welke scho len er oudercomité's bestaan en in zoverre ze er niet zijn waarom ze ontbreken. De resultaten van het onder zoek, dat werd ingesteld, mede op ver zoek van viacaris-generaal mgr. A. Theeuwes, zyn vastgelegd in een rap port. waarin o.a. tot uiting komt, dat de voornaamste reden voor het ontbre ken van oudercomités het verkeerde be grip door onwetendheid of door de schuld van de ouderverenigingen zelf is- In het rapport wordt vastgesteld, dat (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Het is te hopen dat alle discriminerende naambordjes „Zie kenfondspatiënten van zo tot zo laat" binnenkort zullen verdwijnen". Aldus de voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde zieken fondsen, de heer C. van Lienden, gis teren in Utrecht. De heer Van Lienden zei goede hoop te hebben omdat de koninklijke Neder landse maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft verklaard, dat in het algemeen geen afzonderlijke zieken fondsspreekuren meer nodig zijn. Een dergelijke afschaffing dient, aldus de heer Van Lienden, gepaard te gaan met een goede regeling van afspraken, om het lange wachten van patiënten te voorkomen. De heer Van Lienden merkte daarbij nog op dat op het platteland weinig te merken is van discriminatie bij de be jegening van particulieren en zieken fondspatiënten. „In de steden ligt dit vaak anders". de conclusie alleszins gewettigd is dat behoudens in enkele dekenaten de ouderbeweging in het bisdom Breda al behoorlijk van de grond is gekomen. De verschillen tussen de dekenaten onder ling blijken niet gering te zijn. Ooster hout, Bergen op Zoom en Middelburg gaan voorop met percentages van ruim vijftig. Overigens is het ook een feit, dat de betekenis van de oudercomité's nog teveel en te vaak miskend wordt ,,In acht genomen de uitspraak van het episcopaat, dat aan elke katholieke school een oudercomité dringend ge wenst is, lijkt het niet al te boud be weerd. dat het ontbreken ervan een kwestie is van al dan niet latente weer standen", aldus het rapport. Als reden voor het ontbreken of verdwijnen van oudercomité's werden door de onder vraagden o.m. genoemd: onplezierig ka rakter van de ouderavonden: belangen najagen van een bepaalde groep; be moeienis met zaken, die buiten hun competentie vielen; angst voor staat jes in de staat; meer last dan gemak er van; klachtenbureau, dat verstarrend werkt." Een veel genoemde reden voor het ontbreken van oudercomité's is ook het feit. dat de ouders er niet om vragen. Er bestaat weinig animo voor. In som mige gevallen is bij een enquete onder de ouders van leerlingen gebleken, dat nog niet 1 procent ervan genegen was zitting te nemen in een oudercomité. Enkele malen wordt naar voren ge bracht, dat de schoolgemeenschap daar voor te klein is met de toevoeging, dat de persoonlijke contacten tussen perso neel en ouders goed en voldoende zijn. Voorts wordt vermeld dat er toch wel ouderavonden worden gehouden. In het rapport wordt de vraag opge worpen of de wenselijkheid van een oudercomité in een geval als dit komt te vervallen. Het lijkt een zinvolle vraag, aldus de samenstellers, maar in wezen is het dat niet. „Verwezen moge wor den naar de doelstelling van een ouder comité. die geldt voor alle ongeacht grootte scholen. Het praktische be wijs ervoor leveren de bestaande en tot ieders genoegen functionerende comité's aan kleinere scholen." AMSTERDAM Naar verluidt is prof. dr. N. Vroom, directeur van de rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam, benoemd tot voorzitter van de TROS dit om geen twijfel te laten bestaan aan de cultureel hoogstaan de bedoelingen van deze omroep in spe. Mr. H. Minderop uit Den Haag, voor malig raadsman van de REM zou secre taris worden. Hij wilde het nieuws ont kennen noch bevestigen. „Wij maken liet bestuur van de TROS pas bekend, na dat de noodzakelijke koninklijke beslui ten in de staatscourant zullen zijn gepu bliceerd. Wijverwachten dit binnenkort." Andere bestuursleden zouden zijn de oud directeur van de Tilburgse schouwburg Wim Bary en de heer B. Bijdedijk, oud voorzitter van de filmkeuringscommissie- Merkwaardig is, dat de naam van de heer Brandei, bekend van zijn REM-ac- tiviteiten, niet in het bestuur voorkomt. DONDERDAG 2 december worden op de kunstijsbaan van Deventer lange- baan invitatie selectiewedstrijden voor B-rijders (dames en heren) gehouden. De afstanden voor de heren zijn 500 en 5.000 meter en voor de dames 500 en 1000. m. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de justitie begroting voor 1966. Dit nadat mr. Samkalden de kamer nog een korte technische uiteenzetting gegeven had, naar aanleiding van de vraag, wat onder majesteitsschennis moet worden verstaan. Daarover had volgens minister Samkalden de laatste tijd veel misverstand bestaan. Voor een strafbare belediging is nodig, het opzet telijk aantasten van eer of goede naam, bijvoorbeeld door het gebruik van een krenkende uitdrukking. Ja, als bekroning van de avond Koffie HAG mokka I u geniet van het échte koffie- aroma u slaapt rustig alsof u geen koffie had gedronken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van het rijks wegenfonds in de Tweede Ka mer heeft de KVP-afgevaardigde dr. N. H. L. van den Heuvel uit Den Bosch opnieuw een lans ge broken voor verschillende weg- projecten in Zuid-Nederland, met name voor de Zoomweg en de Noord-Zuidverbinding Nij megenEindhoven. Tijdens het debat bleek weer, dat de Brabantse wensen op een lijn worden gesteld met die van andere delen des lands. De zakelijke argumenten, die Brabant naar voren heeft gebracht, zijn in parlementaire kringen kennelijk nog steeds niet doorgedrongen. Overigens gaf dr. Van den Heuvel, daartoe uitge lokt door de heer Aantjen (AR) nog maals een resumé van die argumenten. Dr. Van den Heuvel zei dat ook in het programma 19661971 niet voldoende aandacht wordt geschonken aan de, uit een oogpunt van verkeersveiligheid, zwakke plekken. Anders zou het aan deel voor Noord-Brabant, Zuid-Holland en Gelderland wel groter zijn geweest, meende hij. Volgens dr. Van den Heuvel wordt even. min voldoende rekening gehouden met de industrialisatie. In dit verband wees hij op het belang van de weg Meppel- Zwolle-Arnhem-Nijmegen-Eindhoyen- Maastricht. Hij noemde het betreurens. waardig, dat de minister de zwakke plekken in deze verbinding, die vooral in Brabant en op de Veluwe te vin den zijn, niet sneller wil versterken. Hij bepleitte ook snelle doortrekking van deze weg naar Luik. Onbevredigend achtte dr. Van den Heu- (Van een onzer verslaggevers) GOES Dr. H. v.d. Schans, hoofd van de juridische afdeling van de dienst van gemeentewerken te Eindhoven, heeft in 26 „Inderdaad hebben ze. dat", zei de jongeman kalm. „Ze kwamen direct de eerste dag al naar beneden. Ik heb een hele tijd met een van hen staan praten." „Wat?" riep de boekhandelaar uit. „Wat is er gebeurd? Wat zei hij?" „Ik heb al verteld dat alles prima :n orde is" zei Carlo. ',Van die knaap 1 heb ik geen last gehad. Hij en zijn kameraad overtuigden zich eerst dat 3e fornuizen en de koelkasten goed werkten Ze namen de tijden op van i 3e koks om te zien of het vlees, de groenten en al de rest vlug genoeg klaargemaakt werden. Ze namen de tijden op bij de bordenwassers. Ze na men zelfs de tijden op bij mij Alles wat in de Iniro-restaurants in heel I- 1 Italië gedaan wordt.moet gestandaar- 3iseerd worden, vertelde die ene vent i me. Toen hij zag hoe snel ik een oestelling van de kabel afpluk, een i olad grijp, de juiste schotels en wijn- f karaf op het blad zet en alles met de lift naar boven stuur, had hij ver- der geen belangstelling meer voor mijn. werk. 1 Hij heeft zelfs niet naar de etenslift gekeken. Ik bedoel hiermee, dat hij beslist dat luik niet heeft ge- zien en evenmin heeft hij iets bijzon- i ders aan de kabels opgemerkt. Ja, t als hij het luik gezien had, als hij het opgelicht had en gezien had dat de kabels nog vier meter verder in de schacht doorlopen óf als hij de ka- 1 bels goed bekeken had en gemerkt had 3at deze gesplitst en verlengd zijn..." Carlo^ haalde weer zijn schouders op. i „Ja, als... Maar hij heeft niets gezien. Waarom zou hij daar ook naar kij- ken? In al de restaurants van de Ini- rq ls zoiets nog nooit voorgekomen. Die kerels volgen ook een gestandaar diseerd controlesysteem, veronderstel ik." De boekhandelaar liep de kamer op en neer. Zijn onrustige blik dwaalde telkens naar de jongeman. „Ik wilde wel dat ik je optimisme kon delen. Maar dat kan ik helaas niet. Het lijkt mij onvermijdelijk dat die in specteurs verplicht zijn een uitvoerig 1 rapport naar Turijn te sturen. Ze moeten dus tot een conclusie geko- men zijn. Aan wat of aan wie schrij ven zij de slechte gang van zaken in het restaurant toe?" i j van Stoers vertelde mij dat hij gehoord had hoe de chef-in specteur tegen de bedrijfsleiders te- keer ging. Die kelner had de indruk gekregen, dat die inspecteur vermoed- de dat een van de bedrijfsleiders of mogelijk het hele stel onbe- trouwbaar was". „Dat zullen ze ook wel zijn", meen- de signora Pandolfi. De boekhandelaar keek haar geër gerd aan. ,Dit is geen tijd voor grap- DOOR HOWARD SHAW jes. Ik ben ten zeerste verontrust Ik heb al in geen maanden rustig geslapen. Soms wenste ik wel dat wij nooit aan diet tunnel begonnen waren En in al mijn ellende blijf je steeds maar van eisen dat ik je vergezel naar nachtclubs en dansgelegenheden' en daar tot de vroege ochtenduren blijf rondhangen. Nu drijf je de onbe schaamdheid nog vrrder, door te spot ten met een doodernstige zaak!" „Waarom maak jij je toch altijd zo druk over kleinigheden?' 'zei de oude dame rustig. „Ga zitten. Je maakt zelfs mij zenuwachtig met dat rond huppelen. Laat die jongen kalm uit praten". Carlo wierp maar een dankbare blik toe. „Zoals ik al zei, er is geen reden tot ongerustheid. Waarom zouden ze mij verdenken? U bekijkt de zaak van buitenaf Als u bij mij in de keuken was, zoudt u zelf len dat we volko men veilig zijn Niemand let op mij. Ze laten mij a'leen in mijn hoekje. Wat doe ik daar? Een kelner bo ven neemt een bestelling aan en brengt die naar een van de bedrijfs leiders. Die schrijft een bon uit houdt er zelf een doorslag van enstuurt het origineel naar beneden naar mij. Ik zet het bestelde op een blad en stuur het naar boven. Daar contro leert hij de bestelling met zijn door- slag van de bon en zet er een krab bel op. Dat gebeurt misschien duizend keer per dag. Als hij duizend bonnen naar beneden stuurt, krijgt hij van mij duizend volle bladen terug. Dat klopt als een bus en niemand hoeft mij ergens van te verdenken. Bij mij is 1 alles in orde". De boekhandelaar scheen nog niet overtuigd te zijn. 1 „U moet het zo bekijken", ging Carlo verder, „die etenslift is voortdurend 1 in beweging. Negenentwintig keer van de dertig gaat hij vanuit de keu ken omhoog en de dertigste maal gaat hij naar beneden. Die ene keer is de lift veertig seconden verdwe nen. Wie kan dat in de gaten krij gen?" De boekhandelaar staarde onrustig naar het gerafelde karpet van de ho telkamer. „O ja, ik had haast nok iets verge ten" zei de jongeman. „U weet nog wel dat ik de eerste week van onze samenwerking die honderden flessen naar beneden gestuurd heb om de - trattoria aan een flinke voorraad te helpen? Wel, de inspecteurs hadden de daarop volgende inventaris gezien en gemerkt dat er een massa drank en wijn verdwenen was...." „Ik wist het!" jammerde de boek handelaar. „Ik wist dat we toen een fout gemaakt hadden!" „Kalm, ouwe zeurpiet!'' zei signora Pandolfi. „En kijk mij niet de hele tijd zo verwijtend aan. Zo lijk je nog meer bijziende dan je in werkelijkheid bent! Luister rustig naar wat die jon gen te vertellen heeft. Jouw klachten en opmerkingen moet ik de hele dag in de tunnel al horen. Die ken ik van buiten! Stil nou!" ,lk moet toegeven dat ik even on gerust was", vervolgde Carlo. „Ze stelden mij ook vragen. Ze vroegen iedereen naar die verdwenen flessen. Een van de inspecteurs schijnt ook bij de politie geïnformeerd te hebben. Ze kwamen te weten dat de nacht waker, die er voor mij was en die onverwacht verdween, een strafregis ter had- Kort na de oorlog was hij ;wT.e"^ ,dr^emaa^ ingerekend voor au todiefstal. Ze hebben nu een belo ning een heel kleine natuurlijk Uitgeloofd om hem op te sporen, maar ?e nebben hem no niet. Misschien u ir i^^nd hem gewaarschuwd en heeft hij de kuierlatten genomen. In ieder ëeYal Z1jn die inspecteurs over tuigd dat de kwestie van die flessen heeft 1S e" dat hij 26 gestolen De boekhandelaar schudde zijn hoofd, maar durfde niets meer od te merken. de Korenbeurs te Goes voor leden van het instituut van bestuurswetenschappen voor Noord en Zuid-Beveland een lezing gehouden over de verschillende aspecten van de kostprysberekening van grond en over het fiscaal kostenverhaal. De heer van de Schans zei, dat de kos ten van het bouwrijp maken van gronden op twee manieren te verhalen zijn: rechtstreeks door de kopers van de grond meteen te laten betalen, en door middel van een belastingheffing ten kos te van de grondeigenaren. De nieuwe overgangswet op de ruimtelijke ontwik keling heeft de belastingheffing aanzien lijk vergemakkelijkt. Dr. van de Schans achtte de in Zeeland gebruikelijke toeslag van twee gulden op de kostprijs van gronden in uitbreidings plannen te gering. Volgens hem is €en verdubbeling van dit bedrag noodzake lijk. Deze toeslag wordt door de gemeen ten vaak gebruikt om de onderhoudskos ten van het centrum te helpen dekken. De spreker voelde er echter meer voor het centrum te laten meebetalen in de kosten van het bouwrijp maken van de uitbreidingsplannen. Dat zou de grond in die uitbreidingsplannen ook wat beter verkoopbaar maken. Dr. van de Schans pleitte vervolgens voor een actieve grondpolitiek door de gemeenten. De ge meenten moeten zijns inziens het initia tief zo min mogelijk aan particulieren overlaten. Dr. van de Schans pleitte bo vendien voor een sterk gedifferentieerde uitgifteprijs van bouwgrond. Voor gun stig gelegen percelen zou volgens hem meer betaald moeten worden. In dit ver band achtte dr. van de Schans het bo vendien onjuist, dat de grond voor de zo genaamde sociale woningbouw kunstma tig laag wordt gehouden. De grond voor particuliere bouwers wordt er duurder door. Tenslotte sprak dr. van de Schans over de positie van kleine recreatiege meenten, zoals er zoveel in Zeeland zijn. Deze gemeenten staan voor onevenredig hoge uitgaven. Spreker deed de sugges tie deze gemeenten onder te brengen in de groep van centrumgemeenten, waar voor een verfijningsuitkering uit de al gemene middelen op stapel staat. Kleine recreatiegemeenten kunnen volgens dr. Van de Schans beschouwd worden als centrumgemeenten voor recreatiezoeken den. vel de verbinding met België. De Zoomweg, die voor 1971 slechts tot Steenbergen aangelegd wordt, noemde hij een „hoofdverbinding in het Euro pese wegennet". Hij verwierp het standpunt van de minister, de de Zoom weg beschouwt als een parallel verbin ding van de weg Rotterdam-Breda-Ant. werpen. De heer Van den Heuvel stelde ander maal vast, dat ook minister Suurhoff de volksvertegenwoordiging onvol doende gegevens verstrekt om zelfstan. dig te beoordelen of de prioriteiten keuze van de regering de juiste is. „De kamer kan haar mede-wetgevende en controlerende taak niet op de juiste wijze vervullen", zei hij; eraan toevoe gend dat de regering voor de zoveelste keer de kern van de zaak ontwijkt. 11111111111111111111111111111UI112 (Advertentie) gasaanstekers Geheel nieuwe konstruk- tie, mooier van uiterlijk In lak en leder vanaf Volledig gegarandeerd Importeurs: Le Corbeau Zn. - Rotterdam Groothandelsgebouw - Tel. 010-138974 ÜlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllll' Krygt u ook een rode neus, zodra het maar een beetje koud begint te worden buiten? Er zijn veel vrouwen, die met dit geheim verdriet te kampen hebben. Het rode neusje kan heel uiteenlopende oorzaken hebben. Om er maar een paar te noemen: storingen in de bloedsom loop, grote bloedarmoede, verzuring van het bloed, nervositeit en verstopping of bevriezing. Eigenlijk hoort de behandeling van al deze oorzaken allereerst thuis in de spreekkamer van de dokter. Alleen voor een te trage spijsvertering kunnen een paar tips u misschien op de goede weg helpen. Daar komen ze dan: Eet en drink vooral niet te heet. Laat alcoholische dranken aan uw neus voorbijgaan. Ook te sterk ge kruide spijzen zijn niets voor u. Dit geldt ook voor sterke koffie. Leg drie keer per week wisseloom- pressen op de neus (een dubbelge vouwen kleenex, afwisselend in hete en koude kamillethee gedompeld). Masseer 's ochtends en 's avonds, na .het schoonmaken van de huid, even de neus door er zachtjes in te krui pen. Als laatste strohalm om u aan vast te klampen is daar natuurlijk de cosmeti ca. Wees dus vooral niet wanhopig als de rode neus niet zo snel verdwijnt als u wel zou willen. As u eens extra mooi wilt zijn breng dan wat licht-beige ge kleurde foundation op de gewraakte plek aan (let er bij aankoop wel op, dat de crème werkelijk goed dekt, door het spul even op de rug van uw hand te smeren). Ook eventueel gesprongen adertjes (couperose) op de wangen kun nen op deze manier gecamoufleerd wor den. Over de crème heen brengt u een tikkeltje groene (jawel, groene) poeder aan. Niet teveel natuurlijk, want het mag niet te zien zijn. Een blik in de spiegel zal u dan ongetwijfeld tevreden stellen. •si- Het heerlijk; avondje staat weer bijna voor de deur en daarmee ook de spe cifieke lekkernijen, die dan altijd met smaak genoten worden: borstplaat, marsepein, suikergoed, pepernoten, banket en speculaas. Voor de meeste van deze zaken kunt u bij de banket bakker terecht, maar de borstplaat kunt u gemakkelijk zelf maken. Het is helemaal niet moeilijk en dankbaar werk, als u maar precies doet zoals hieronder beschreven staat. Het grondrecept voor harde èn voor zachte borstplaat is hetzelfde: 500 gram kristalsuiker, 150 gram koffie melk (voor zachte) of water (voor harde), verder een snufje zout en het smaakje. Voor het smaakje is het erg lekker zes eetlepels cacaopoeder er bij te voegen. U kunt er ook flink wat oploskoffie bij doen, als u moccaborst- plaat lekkerder vindt. Sommige pre fereren voor zachte borstplaat witte basterdsuiker. De vormen aan de binnenkant goed boteren of oliën en op vetprij papier op een koud aanrecht neerzetten. De suiker met zout, vloeistof en smaak langzaam roeren en langzaam verhit ten (anders smelt de suiker niet). Daarna laat u het precies drie minu ten koken. Blijven roeren.' De pan van het vuur nemen en al roerend laten afkoelen. Zo gauw het mengsel dof wordt in de vorm uitgieten. Het is erg moeilijk hiervoor het juiste mo ment te kiezen en hiervan hangt ook het slagen van de borstplaat af. Als u merkt, dat het goedje plotseling in de pan gaat stollen is het al te laat en als het nog tè stroperig is, is het te vroeg. De borstplaat kan leuk versierd wor den met noten en vruchten, die u er direct na het uitgieten indrukt. In een dikke borstplaat kan een goed in kunststof verpakte geldsurprise ver stopt worden. Het uitgieten moet dan wel met veel overleg gebeuren. Dit winterseizoen glinstert en schittert de feestkleding voor de vrouw. Daar zijn allereerst de glinsterende japonnen, blouses en avondjasjes in Lurex in zil ver- en goudkleur. De combinatie zwart-goud is deze winter helemaal ,,in". Zilver wordt vooral met lichte kleuren gecombineerd. Ook het zwarte jurkje glinstert ergens: het wordt geborduurd met schitterende kraaltjes of stiksels. Het jurkje van vorig jaar doet het nog best met een glinsterend bijou. Deze winter geeft ons een feestelijk schitterende wouw, of ze zo uit de kerstboom is gestapt.

de Stem | 1965 | | pagina 5