Minimum-loon nog stich tingsstrijdpunt Spoedige breuk tussen Si en ovjets Rood-China Staatssecretaris Egas kritiseert: STADSGEPRUTS OPPLA TTELAND oMmdudUe Schipper en dochter komen om in vliegende storm Chinezen bewapenen Cambodj a Oproep tot rebellie tegen Smith regering weg Dhani bij luchtmacht hollenkamp AMERIKAANSE RADIO MELDT: Waalwijkse (22) gestikt in bed Sssia»?»» d en tcmpe- Spanning in Rhodesië Boze reacties op loonakkoord: Storm blaast auto kind weg: dood JONGERE STEDELIJKE ARTSEN ONRUSTIGST Getuigen van Tilburg se roof spoedig naar België SPORTFEITEN St.- Willebrorder steekt Weiberger neer N N DAGBLAD VOOR ZEELAND I Deze ramp is het trieste diepte- punt van een reeks scheepsonge- lukken zoals de gevaarlijke Wes terschelde in zo korte tijd, twee dagen, nooit eerder heeft geëist. WEGGESPOELD I J anl(riik zal Caiuborli, Bisschoppen legen In de lucht Opslag 4,75 IN OOSTERHOUT: Rickic gegrepen na overval Antwerpen 2e hemd halve prijs Egjflj |fc. jaargang no. 25059 uitgave; N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. pirecteur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, - j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Verc'auteren, L. J- v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 ul 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 üeor God, Koningin en Vaderland «IMANDAG 29 NOVEMBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSIB JRG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) SCHELDE KOLKENDE HEL (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN/VLISSIN- GENHANSWEERT - In vliegend stormweer zijn za terdagmiddag de 31-jarige schipper P. Thijssen en zijn 6-jarige dochtertje Carla, af komstig uit het Brabantse Made in tie woeste golven vau de Westerschelde om gekomen. De moeder kon ternauwernood worden ge red. Het ontzielde lichaam van het dochtertje spoelde twee uur later bij Terneu- zen aan. De schipper wordt nog vermist. De met zand geladen motorspits „Den- ca" '340 ton) van schipper Thijssen was zaterdagmiddag rond vier uur uit Hansweert vertrokken om via Terneu- zen naar België te varen. De schipper I nad het er. ondanks het slechte weer I toch maar op gewaagd. Tot voorbij I Hoedekenskerke ging alles goed. Toen viel plotseling de oliedruk van de 150 pk motor terug. De schipper trachtte, I terwijl de motor langzaam draaide, het I schip op de golven te houden. De gol- ven beukten het scheepje. Rukwinden j sloegen een luik weg. Toen ook nog en- kele passerende zeeschepen zware dei- I ning veroorzaakten was het lot van de i „Denca" bezegeld. In korte tijd sloeg het scheepje vol water. Met een schijnwerper trachtte de de aandacht te trekken van de I juist passerende provinciale veerboot. Op de brug. van de veerboot zag men de gevaarlijke situatie. Via de mobili- I loon werd T erneuzen om* sleephulp ge- I vraagdOnmiddellijk voeren sleepbo- ten uit. Wat ze ook probeerden, de sleepboten konden niet dicht genoeg bij de „Denca" komen. Het gevaar, dat het zinkende scheepje zou worden overva ren was te groot. De drie opvarenden bevonden zich in de stuurhut. De vrouw had een red dingsboei om en het kind een reddings- l vest Overslaande golven sloegen de I stuurhut in en het drietal spoelde met 1 wrakstukken tegelijk het grauwe kol kende water in. Kapitein Siereveld van öe Belgische sleepboot „Jean Claude I herlinggelukte het met veel moeite 1 jw vrouw uit het ijskoude water te ha- Schlpper Thijssen riep haar nog toe: I i! m rg voor llet kind". Dat was het natste wat de vrouw van haar man noorde. Irenlang is naar de drenkelin- "en &espeurd, Duisternis en hoge zee I maakten t zoeken echter tot een hope loze zaak. Twee Tcrneuzense politiemannen, die zeedijk ai zochten, vonden het meis-je Jte glooiing. Kunstmatige ademhaling schJ resultaat. Het stoffelijk over- Vtv naar ^et Julianaziekenhuis ni uUzcn overgebracht. ian t )0rsyrouw' er zeer slecht DoiitSLWas;is eerst in het huis van tmS, l- Jansen ondergebracht. Gis- fc U mevr°uw M. H. Thijssen- I. ingetrokken schoonouders in Made (VERVOLG OP PAGINA 5) (Van onze redactie buitenland) Tijdens een onderhoudsbeurt in een hangar in Miami vloog deze DC-8 in brand. Ondanks een ver woed gevecht tegen het vuur kon niet worden voorkomen, dat het toestel, dat een waarde heeft van 6 miljoen dollar voor driekwart uitbrandde. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De 22-jarige mejuf frouw M. Verhulst uit de Kerkstraat in Waalwijk is in Weert op tragische wijze om het leven gekomen. Mejuffrouw Verhulst, die als maatschappelijk werk ster werkzaam was. werd dood op haar bed aangetroffen. Uit het onderzoek, dat door de politie is ingesteld, is ko men vast te staan dat de dood moet zijn ingetreden door verstikking. De kamer was namelijk totaal afgesloten. Er was geen ventilatie en er stond geen raam open. Daarbij kwam dat een buta- gas-kachel op volle capaciteit brandde, zodat alle zuurstof nagenoeg was opge raakt. li! ja toc"czcSd te zullen -r" \o»r lichte en zware be- (..J""1" vnor 20.000 man infan- J' V"or Inch triool uitrusting, vlier,,' '"S|>0rt" 011 v'cr opleidings- I ST Cn dH' P»trouiile. hethe" V°"r tle mar>ne. Aldus PrinsZ a"" ,.Van Cambodja, I F, r°dom Sihanoek. hort Cambodja binnen lef teren. trachtauto' s en 50 jeeps Regen of KNMr' ,*ede8"deeld avonrt- geldlg tot van_ sneeuw avond; toe. 22.10 "uur. 16'33 A.N \v °P 8 24 UUr' Maan °P H «^^""informatiedienst ial^j'^Oortienst R.A.C.B. Amende bewolking, (Van onze redactie buitenland) SALISBURY De Rhodesische nationalistenleider James Chike- rema heeft zondag vanuit Zambia zijn Afrikaanse landgenoten op geroepen tot passief verzet tegen de rebellenregcring van premier Ian Smith. Chikerema, secretaris van het bestuursorgaan van de in Rhode- sië verboden Zimbabwe Afri kaansc Volksunie, verzocht zijn landgenoten van hun werk weg te blijven en niet te werken voor de regering. In de Afrikaanse wijken van Salis bury was het zondag rustig na de on lusten van zaterdag, waarbij bussen met stenen en Molotov-cocktails werden be stookt cn een tabaksopslagplaats brand werd gestoken. Op de universiteit van Salisbury werden besprekingen gehouden die be slissend kunnen zijn over het voortbe staan van het instituut. De universiteit wordt met Brits geld gesteund, waar aan mogelijk een eind zal worden ge maakt uit vergelding tegen de Rhode sische eenzijdige onafhankelijkheids verklaring. De vijf r.-k. bisschoppen in Rhodesië hebben' in een herderlijk schrijven de eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring van de regerirvg-Smith veroordeeld en het belachelijk genoemd, dat, zoals Smith zegt, dit gedaan is om de wes terse cn christelijke beschaving te be houden. Het Engelse kabinet beslist vandaag over een verzoek van Zambia, om een luchtmachteenheid te zenden voor de bewaking van de Kariba-dam in de Zambia, de rivier die de grens met Rhodesië vormt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vertegenwoordigers van werkgevers en vakcentrales wacht woensdag in de Stichting van de Ar beid nog een harde strijd als onderhan deld zal worden over de loonpolitieke punten die men centraal wil regelen naast de in vrijheid tot stand te bren gen feitelijke lonen. Een belangrijk loonpolitiek punt is daarbij het vaststel len van een nieuw bedrag voor het mi nimumloon. Dit minimumloon kreeg twee jaar geleden een start met 100 per week, werd vorig jaar verhoogd tot 110 en zal volgens de inzichten van de vakcentrales voor 1966 op 120 a 125 per week moeten worden vast gesteld. Pikant bij dit alles is. dat als men het niet eens wordt over de centrale loon politieke elementen, en alles in vrij heid per bedrijfstak wordt vastgesteld, het bereikte akkoord over de controle van afgesloten c.a.o.'s weer in de lucht komt te hangen. Afgesproken was im mers onder meer dat de Stichting van de Arbeid haar toétsingswerk zou be perken tot de centrale loonpolitieke ele menten en dat het college van rijksbe middelaars zich over de feitelijke loons verhogingen zou buigen. Als die elemen ten er niet meer zouden komen, zou de werkverdeling weer een andere moe ten worden. Het is zeer de vraag of de Stichting er woensdag al uit komt. Een nieuw gesprek met minister Veldkamp is dan ook nog niet gearrangeerd. An derzijds wil men in de bedrijfstak ken nu eindelijk wel eens weten waar aan men toe is bij de onderhandelingen voor de c.a.o.'s die op 1 januari moe ten ingaan. Readies Zaterdag hebben het Nederlands Ka tholiek Vakverbond en de katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven „St.-Willibrordus" felle reac ties np het bereikte loonakkoord laten horen. W'iiiiorordus-voorzitter H. de Groodt: ..We zijn vierkant tegen de oplossing. We krijgen nu nog een sterkere binding dan we ooit hebben gehad. Als een ma ximum van zeven procent als norm voor de loonstijging wordt gehanteerd, zullen wij een heleboed herrie schoppen en in een aantal bedrijfstakken niet meer meewerken aan het afsluiten van c.a.o.'s Het is duidelijk dat de PvdA weer in de regering zit: dat betekent altijd be stedingsbeperking en bezuiniging." NKV-voorzitter Mertens: „Bosma en Witteveen praten met twee monden. De werkgevers spelen de bal weer terug naar de regering. Ze zijn nu ineens voorstander a van geleide loonpolitiek. Een regeringsbeleid dat uitmondt in een absolute afgrendeling van de lonen op een gefixeerd niveau, strookt niet met de opvattingen van de vakbewe ging." Intussen is bekend geworden dat de handarbeiders en beambten in de me taal en de elektronische industrie per 1 januari een feitelijke loonsverhoging van 4,75 procent krijgen. De genoemde huurbijslagen zullen in de lonen en salarissen van de werk nemers van 23 jaar en ouder worden verwerkt. Voor de beambten worden bovendien de schalen aangepast aan het minimum maandinkomen op 23 jaar. Als uitvloeisel van de verwerking van de huurbijslagen wordt aan de werk nemers, jonger dan 23 jaar in evenre digheid een extra feitelijke verhoging toegekend. Jeugdige werknemers krijgen nog eens extra vakantie van 2 dagen, hier door wordt hun extra vakantie 5 da gen en hun totale vakantie 20 werkda gen. f Voor werknemers van 55 jaar en ouder wordt een extra vakantie van 2 dagen ingevoerd, waardoor hun vakan tie op 4 weken komt. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Het vierjarig zoon tje van de familie Kuppers uit Bilt- hoven is zaterdagavond ten gevolge van een verkeersongeluk in de gemeente Oosterhout op slag gedood. De auto van de familie Kuppers. op weg naar Utrecht, werd op rijksweg 27 tussen Oosterhout en Raamsdonksveer van de weg gedrukt, sloeg enkele keren over de kop en vloog in een sloot. Het drie jarig dochtertje van de familie werd ernstig gewond. Haar moeder en zes jarig zusje raakten licht gewond. De bestuurder. H. J. M. Kuppers. liep een shock op. Van de auto bleef slechts een wrak over. UTRECHT (A.N.P.) Oudere huisartsen en plattelandsartsen treden bij bevallingen doorgaans rustiger op dan hun jongere en stadscollega's Dit is gebleken uit een verloskundig jaaronderzoek, ingesteld door een commissie van het Nederlands Huisartsen Genoot schap. Voor dit onderzoek brachten 229 huisartsen gegevens bijeen van ongeveer tienduizend bevallingen. Bij het onderzoek, waarover dit weekeinde op het huisartsencon gres in Utrecht rapport werd uit gebracht, kwam onder meer vast te staan, dat er tussen de artsen onderling grote verschillen bestaan in het verloskundig handelen. Men heeft de indruk dat deze verschil len niet afhangen van de oplei ding der betrokkenen, maar veel meer van factoren als leeftijd, woonplaats (stad of platteland, af stand naar dichtstbijzijnde kliniek) en de grootte van de praktijk (aan tal bevallingen per jaar). Het prenatale onderzoek blijkt in de stad vroeger te beginnen dan op het platteland, terwijl het re- susonderzoek er ook vaker voor komt. In de stad worden tweemaal zoveel bevallingen kunstmatig in geleid als op het platteland, maar er is geen verschil in de frequen tie van kunstverlossingen. In de stad roepen de huisartsen vaker specialistische hulp in dan op het platteland. Bij vergelijkingen tussen de leef tijdsgroepen kwam vast te staan, dat oudere artsen minder vaak een partus inleiden en minder vaak een specialist consulteren dan de jon gere. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG/BRUSSEL Zodra de officiële toestemming van de Belgische justitie binnen is, zullen de getuigen van de AMRO-bankroof in Tilburg met de verdachten van Belgische overvallen worden geconfronteerd. Hoofdinspec teur Palmen van de Tilburgse recher che deelde dit weekeinde mee, dat hij die toestemming iedere dag verwacht. Hij verwacht van de confrontatie niet direct een oplossing van de Tilburgse overval. Dat de Tilburgse getuigen oog in oog komen te staan met de zo juist gear resteerde Antwerpse caféhoüdster Su zanne B. (50), acht hoofdinspecteur Palmen niet nodig, omdat ze naar zijn mening niet bij de overval in Tilburg betrokken is gweest. Suzanne B. werd. zoals gemeld, gearresteerd als een van de hoofdverdachten van de Antwerpse roofoverval, waarbij twee weken gele den banklopers van vijf ton werden ontdaan. De Amerikaanse kleurling Rickie, die de banklopers in bet hartje van Antwerpen tegen de grond sloeg, is thans eveneens in arrest. Franse gen darmen verrasten hem toen hij in de Franse stad Coimar in zijn auto lag te slapen. In de wagen werd meer dan een halve ton aan geld gevonden. Daarmee zijn hoofddader en vijf medeplichtigen van de Antwerpse overval aangehou den. Rickie werd ook door de Ameri kaanse overheid gezocht wegens deser tie en diefstal. Vermoedelijk zijn twee Algerijnen nog voortvluchtig. CHICAGO/MOSKOU (UPI) Een correspondent van de Euro pese nieuwsdienst van de Ameri kaanse Westinghouse radiostati ons heeft zondag verklaard, dat de Russische leiders volgende maand een formele breuk met communistisch China zullen aan kondigen. Het verslag werd vanuit Ber lijn telefonisch doorgegeven door Ed de Fontaine en werd uitgezon den door het Westinghouse radio station met codenaam Wind in Chicago. DEN HAAG (ANP) De Indonesi sche president Soekarno heeft Omar Dhani op zijn verzoek met ingang van 24 november ontheven van zijn functie van chef-staf van de Indonesische lucht macht, aldus heeft een woordvoerder van de Indonesische ambassade meege deeld. Eveneens per 24 november is Omar Dhani benoemd tot minister-comman dant van het commando voor de vlieg tuigindustrie, zo voegde hij hier aan toe. Het .verzoek om ontheffing, .van de functie van minister-chef-staf van de luchtmacht werd ingewilligd, ten eerste omdat de ambtstermijn voor deze func tie in januari volgend jaar zou zijn verstreken, ten tweede omdat hij, sinds het midden van dit jaar, eveneens met de functie van commanadant van het commando voor de vliegtuigindustrie, •was belast, en ten derde omdat deze laatste functie meebrengt dat de heer Dhani veel in het buitenland vertoef, aldus de woordvoerder. Patrick Sercu en Eddy Merckx wonnen de Gentse zesdaag se, waarin Peter Post samen met een licht geblesseerde Tom Simpson tweede werd. Ulvenhout stond in het teken van de turnsport. Er werd een interland gehouden en die eindig de in winst voor Nederland. De K.N.V.B. stelde een nieuwe coach aan. Nu Dennis Neville van zijn club de selectie niet meer mag trainen, gaat Georges Kessler de moeilijke taak overnemen. Geen amateurvoetbal deze zon dag, want weer werden de vel den afgekeurd. Ook enkele wed strijden bij de profs „sneuvelden". VVV - NAC bijvoorbeeld. Willem II speelde wel en verloor op het nippertje. Ook RBC kwam zonder punten uit de strijd. Volgens De Fontaine is de beslissing tot de breuk vorige maand genomen op een Oosteuropese topconferentie, waai de Russische leiders hun standpunt over een directe Chinese inmenging in de Vietnamese oorlog duidelijk maak ten aan de Oosteuropese satellieten. De Fontaine gaf niet te kennen of de Russen reeds tevoren wisten dat China bereid was rechtstreeks in te grijpen in Vietnam. Volgens hem zal de eerste stap tot een volledige breuk met China volgen de maand op een zitting van het Rus sische centrale partijcomité worden ge nomen, waarna de opperste Sovjet de breuk moet bevestigen. Na de Russische stap komen de ande re Oosteuropese communistenleiders bij een om deze te bespreken, aldus De Fontaine. De Sovjet-Unie heeft communistisch China zondag verweten te trachten twee afzonderlijke communistische be wegingen op de wereld te stichten ..hetgeen slechts voordeel brengt aan de imperialisten". De kritiek werd geleverd in een hoofdartikel van ongeveer 3.000 woor den in het partijblad „Pravda". Het hoofdartikel wordt gezien als een antwoord op een recente Chinese ver klaring. waarin werd gezegd dat tus sen beide communistische kampen een duidelijke scheidslijn moet worden ge trokken. (Advertenties) speculaaspoppen van niet duur wel heerlijk selectiekleding (Van een onzer verslaggevers) WELBERG Zwaar gewond is de Weiberger D. v. d. W. in het ziekenhuis beland en daarna geopereerd als gevolg van een steekpartij te Steenbergen in de nacht van zaterdag op zondag. Zijn buikvlies en maagwand werden door boord door de St.-Willebrorder M. W. (22), die zijn knipmes trok, toen hem te verstaan werd gegeven dat auto's geen urinoirs zijn. De Willebrorder, net uit een café, nam dat niet en bewerkte behalve v. d. W. ook de Dinteloordei S., die later naar huis kon. De wilde man wordt deze week voor de Bredase officier van justitie geleid. (Van onze parlementaire redacteur) NIJMEGEN Staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, C. Egas, heeft scherpe kritiek uitgeoefend op de Nederlandse stede bouw; „Het ontstellende feit moet on der het oog worden gezien, dat we ten aanzien van de stedenbouw in lande lijke gebieden maar wat prutsen. We weten er geen raad mee. We hebben geen idee van de nodige omvang, noch van de wenselijke stedebouwkundige vorm. In feite weten we dat nergens in de Nederlandse landelijke gebieden". De staatssecretaris zei dit op het verkiezingscongres van de P.v.d.A. in Nijmegen. „Als wij wanorde willen vermijden'' zo zei de heer Egas ver der, ..zullen we snel het wonen in lan delijke gebieden moeten plannen. Wild gespreide bewoning is hygiënisch, eco nomisch, ruimtelijk en sociaal niet aanvaardbaar. De staatssecretaris sprak voorname lijk over de functie, die het nu nog landelijke gebied heeft ten aanzien van het. wonen, het verkeer en de re creatie. Hij ging er daarbij vanuit, dat de bevolking tot 20 miljoen in het jaar 2000 zal toenemen. Bovendien moet er mee gerekend worden, dat de vrije tijd. die al sterk is toegenomen, nog groter betekenis krijgt. Een derde van de stadsbevolking trekt er thans reeds in het weekeinde op uit. In 1930 zullen ongeveer 9 miljoen Nederlanders met vakantie gaan. Het aantal vakantiebed den zal tot die tijd tenminste moeten zijn verdubbeld. De staatssecretaris gelooft niet. dat door de grote opper vlakte. die voor het wonen en de re creatie nodig is, de agrarische produik tie geschaad zal worden. In wit Bel-O-fast; in wit en gestreept Tricot-Nylon le hemd 11,90 2e hemd 5,95 2 hemden 17,85 samen: Ook in de prijsklassen 16,90 en 19,90 n.' HOVE ERDA hofleverancier De beste OVERHEMDEN uit Scandinavië, exciusiet In stol exclusief in model onovertroffen In pasvorm Stenströms of Sweden v.a. f 29.75 bil GROTE MARKT 25 - BREDA de Alpendrank uit Oostenrijk

de Stem | 1965 | | pagina 1