'EN Buitenlandse arbeiders pure winstobjecten LTUM Vietniks spelen Ho Tsji Minh in de kaart eloy-voorzitter trekt van leer Onrust in Thailand Lekasin Verdacht van massamoord DRIEKWART MILJOEN VOOR OMSTREDEN FRANS HALS Tom Okker won VAN DER ZWAAN Huub van Doorne ZACHTJES AAN PENSIONEREN IS BETER NADEEL VAN PROTESTACTIES AFGEZETTE PRESIDENT VAN KONGO IS HET EENS MET STAATSGREEP Dr. Mansholt op de bres voor de appelsien Fanfani gaat tegen eigen kabinet in Kostbare manuscripten uit Vaticaan verdwenen 7 ETE UITZET aasaanbieding asser van f 330.* 107 Bergen op Zoom Gelukkig is er nog de snelle en zekere pijnverdrijver ABDOELGANI: Indonesisch leger blijft trouw aan Soekarno Leverancier van gas aan J nazi's gepakt? Schandelijk model Jeunesse Ho Tsji Minh Opwinding Pres. Johnson Onderzoek Ramp voor Israël "If AVIOLANDA MONTEUSE efficiency in verf Mi ra Hess overleden DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 Elise. ianda. Om drie keer per dag 095 keer per jaar - prettig te drogen. Twee verschillend (leurde Jorzolino sneldrogers x 68 cm. in een nieuw dessin, istelijk verpakt ord Milady. Voor "zijn" auto /oor "haar" keuken 2 kleurige tté werkdoekjes. Zacht, sterk voor heel veel vocht. In een isende verpakking per 2 stub lina. Voor de keuken Een gekleurde handdoek 55 x 55 met twee pannelappen, ten iid welkom geschenk com- 4-95 er 3 VAN EEN VIERKANTE 5N 3'/- KG CENTKIFüGE CADËAtl. s, wascombinaties, votautom»- jceerde prijzea van fabrikant ns« UTRECHT (ANP). De morele verantwoordelijkheid van alle be trokkenen eist, dat het probleem fjn de buitenlandse werknemers „jt cen andere hoek wordt beke ken. Als men de werkloosheid in sommige landen werkelijk wil hel pen verlichten. zou men eens kun nen overwegen tevreden te zijn met ket werk. dat onze eigen Neder landse werknemers aan kunnen en liet teveel daar laten uitvoeren. „En als dit niet kan en we ze hier wer kelijk nodig hebben, zou het dan soms toch zo zjjn, dat men in ons land teveel heeft geïnvesteerd en een te groot pro- duktie-apparaat heeft opgebouwd? Maar dat zyn dan die telkens weer zo noodza kelijk genoemde investeringen, met een beroep waarop matiging met de lonen moest worden betracht." Dit zei gistermorgen de heer P. Brus sel. voorzitter van St.-Eloy, de kaïtholieke bond van werknemers in het metaal- en elektrotechnisch bedrijf en aanverwante bedrijven, op een vergadering vam het al gemeen bestuur in Utrecht. Dp heer Brussel keerde zich in felle bewoordingen ^egen de mensonwaardige toestanden, waarin de buitenlandse arbei- Advertentie) DJAKARTA (ANP) „Koester geen ilusies, dat de militaire commandanten in de drie gebieden waarin de commu nistische partij definitief verboden is, ontrouw zouden zyn aan president Soe karno", heeft de Indonesische minister voor Voorlichting, Abdoelgani. gezegd in antwoord op vragen over het verbieden van de P.K.1. op West-Java, de Moluk- ken en Zuid-Celebes. commandanten hebben alleen de bekrachtigd, omdat de communis ten zelf hun afdelingen in deze gebieden al hadden ontbonden. De strijdkrachten en het volk blijven president Soekarno trouw en de hechtheid vain de strijd krachten wordt bevorderd, zoals bewezen wordt door een onlangs gehouden bijeen komst van president Soekarno en de mi litaire commandanten, zei Abdoelgani. Generaal-majoor Oemar WLrahadikoe- lemah zal generaal-majoor Soeharto, de nieuwe legerleider, opvolgen als com mandant van het strategische reserve- Jo, aldus heeft Soeharto bekend- Soeharto is degene geweest, die onmiddellijk de contra-actie organiseer de tegen de putsch van 30 september. Hij werd.tot minister van het leger benoemd jaaat luitenant-generaal Achmad Ya-ni vermoord was aangetroffen. Sinds deze loenoenung had Soeharto de leiding van I n «g'sche commando. iue Chinese ambassadeur, Yao Tsjoeng I •wig, heeft gisteren een bezoek gebracht 1 f" P^dent Soekarno. Wait er bespro- 5^' f £iet. bekend geworden. Wel I pS °"f.eking donderdag berihot, dat 5°? november krachtig gepro beerd heeft bij Indonesië tegen een M'november (^€m(>ns'^ra^i,e *n Makassar od corr*espendent van Reuter konnuïÏÏ" r9^ er bi Indonesië een Vi Wbl de van bijna hu goederen snel omhoog mHdAUn MV?°ral het gevat niet levens- Tvï' kledmS en vervoer, (wii e^?16 derde vice-premier, dr. toeven? wW heefft economische loes^a kritiek genoemd. I rn u VJ? de 'weede wereld- fassale mnrirrlp.?!^" feIpverd, voor de taken op geesteliik nf r W gepleegd ^Nijen lk of l'chamelük onvol- 60-jarige Robert I sectie ïr j® was destij.ds hoofd I teatie e cc>,henaam van de or- I ÜKW vooT^l het selecteren van I ^deliik a-0J?e '^H^toria", waar zij I aanStn omgebracht. aldus de 1 V va,n Hessen, Fritz Eoreru Am,, ,tU^rS beschuldiging ?'orh" altiiri tn 'oezien dat deze „sa- voor hun m°v °Xyde voorraad M nor ®®ka«ners. S waarschHrm'vere ,ve,rdachten zal B&an '.vosens 3i„ v°1Send jaar te- Personen moord °P ongeveer BANGKOK (Rtr.) In het noordoos ten van Thailand zyn by ongeregeldhe den in de afgelopen weken 24 politieman nen om het leven gekomen, zo heeft het hoofd van de politie in Bangkok, gene raal-majoor Pote Pekanand, gisteren be kendgemaakt. Volgens hem zyn de com munisten, met steun van China, zeer ac tief in dit gebied, waar veel armoede voorkomt en de bevolking voor een groot deel niet van Tbai-afkomst is. Woensdag had een grenspaitrouille van de politie in het oerwoud van de provin cie O ebon, op 680 km van Bangkok, een geheim kamp ontdekt, waar wapens en munitie van Chinese en Bulgaarse her komst werden gevonden. In een vuur gevecht werd één politieman gewond. De bezetting van het kamp wist te ontkomen. Radio-Peking heeft eerder bekendge maakt, dat in China een „patriotisch Thai-front" is opgericht onder leiding van oud-premier Nai Pridi Phanomjong. Eni ge politieke tegenstanders van het huidi ge bewind in Thailand zouden naar China zijn uitgeweken. De Chinese minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen Ji, verklaarde onlangs, dat er in Thailand een communistische guerrilla gaande is. LONDEN (Reuter) Een mansportret van Frans Hals, dat twee jaar geleden door een in Nederland wonende Russi sche musicus voor enkele tientallen gul dens werd gekocht, heeft gisterer op de Londense kunstveiling Christie 73.500 pond sterling (735.000 gulden) opge bracht. Zoals bekend was het portret aanvan kelijk in het bezit van het in Nederland wonende Russische echtpaar Hotinov. De heer Hotinov een musicus, had het stuk in 1963 voor ongeveer 25 gulden gekocht. De directeur van het Frans Hals Museum in Haarlem, de heer H. P. Baard, meende er direct een Frans Hals in te zien. Dit oordeel, waarin hij niet alleen stond, wekte veel kritiek. Pogingen om het portret in Nederland van de hand te doen, mislukten. Volgens de heer Baard werd er zo'n hoge prijs voor gevraagd, dat er bij het Haarlemse museum noch bij de andere musea in Nederland belangstel ling voor bestónd. Tenslotte werd het schilderij gekocht door mevrouw Gisela Kemperdick, die in de omgeving van Keulen woont. Zij zou er een „aanzienlijk hoger" bedrag voor hebben betaald dan de som waarvoor de heer Hotimov het portret indertijd had verworven. Voordat de koop tot stand kwam, had een Amerikaanse Halsdeskun- dige, prof. Seymour Slive van de Har- vard-universiteit te Cambridge, ver klaard, er onvoorwaardelijk van over- buigd te zijn, dat het portret omstreeks 1645 doqr Frans Hals geschilderd zou zijn, van wiens werk de Amerikaan ook een speciale studie had gemaakt. Deskundigen in Londen zijn ook van oordeel, dat het een werk van Frans Hals betreft. Portretten van deze meester heb ben de laatste jaren op veilingen prijzen variërend van 450.000 tot 1.800.000 gulden opgebracht. MELBOURNE (ANP) Tom Okker, die een dubbel vormt met de Chileen Patricio Rodrigues, heeft in Melbourne de tweede ronde dubbelspel bereikt van de kampioenschappen van de staat Vic toria. m de eerste ronde versloegen ztf de Australiërs Russo en Phillips met 7-5, 4-6. 7-5, 6-2. kwaliteit, da W uropese wag rsterkte ophangin» ders buiten hun werk soms moeten leven. Er is een sociaal onaanvaardbare situatie ontstaan. Het zou eigenlijk verbazing moeten wekken, aldus de heer Brussel, dat men in ons land, waar de erkenning van de menseliikf» waardigheid van de werkne mer in het productieproces zo alsemeen wordt aanvaard en naar de realisering ervan wordt gestreefd, op louter econo mische gronden de buitenlandse werkne mers aantrekt, terwijl er voor hen in so ciaal opzicht eigenlijk geen plaats is. Ze worden hierheen gehaald als arbeids krachten, als produktiemiddel zonder meer. omdat er aan hen te verdienen valt, zo meent de heer Brussel. Hun gezinnen moeten ze achter laten. Als er passende huisvesting is, mogen ze na een of en kele jaren komen. Dat klinkt ironisch voor een ieder die op de hoogte is van de voortdurende woningnood. De heer Brussel meent, dat op deze wijze te lichtvaardig wordt vergeten, dat elk menselijk handelen ook het econo misch handelen onderworpen is aan ethische normen en dat men bij het stre- ven naar goede of betere bedrijfsresulta ten de morele verantwoordelijkheid voor de* gevolgen van daarop gerichte maatregelen moet diragen. Dat de buitenlandse arbeiders ook na hun werk nog als winstobject worden gebruikt door schandelijke prijzen in pen sions of garages te vragen, doet de vraag rijzen of hier geen misbruik wondt ge maakt van de armoede die deze mensen hierheen drijft. Dreigt dit niet een nieuwe vorm te worden van uitbuiting en exploitatie van mensen, een situatie, waarvan we zo dik wijls zeggen, dat deze zwarte bladzijde uit de geschiedenis voor wat ons land be treft definitief is omgeslagen?, zo vroeg de heer Brussel. (Advertentie) v. Coothplein 27 - 29 Uit voorraad leverbaar. AMSTERDAM (ANP) Het is hard om op 65-jarige leeftijd plotseling gepen sioneerd te worden, vooral voor hen, die altyd met hart en ziel hun werk gedaan hebben. In deze zin heeft gisteren dr. H. J. van Doorne zich uitgesproken, tijdens de uit reiking van de aan hem toegekende N.C.D.-prijs (van het Nederlands Centrum van Directeuren) in Amsterdam. De sinds mei van dit jaar gepensioneer de president-directeur van Van Doorne's Automobiel- en de Vain Dome's Aanhang- wagenfabreik meende, dat het beter zou zijn als er voor gepensioneerden een overgangstijd bestond, bijvoorbeeld een periode, waarin zij voor halve dagen wer ken om waarin zij geleidelijk langere vakanties krijgen. De gepensioneerde zou zich dan gemakkelijker kunnen aanpassen en het bedrijf zou ervan profiteren, om dat zij de opvolger zouden kunnen inwer ken. (Advertentie) (Van een onzer redacteuren) DEZE WEEK verscheen in de New York Times een advertentie van een hele pagina, waarop een kijid is af gebeeld met het bijschrift: „Pappie is gesneuveld. Waar? In de Ia Drang Vallei! Waar? In de la Drang Vallei!" Deze advertentie is afkomstig van Amerikaanse oud-strijders, die van daag een mars naar Washington wil len houden als protest tegen de Viet- nam-politiek van president Johnson. Gespeculeerd hebbende op de gevoe lens, die elke volwassene tegenover een kind koestert, zeker als zo'n kind tegen een tragische achtergrond wordt geplaatst, kunnen de oud-stry- ders er zeker van zijn dat hun ad vertentie als een stoot onder de gor del van de Amerikaanse publieke opinie is aangekomen. Inderdaad als een stoot onder de gordel; ondanks het feit dat in een democratisch land ook dergelijke „demonstraties" worden geaccepteerd. Het onzindelijke van de methode zit hierin dat het ondenkbaar is dat de Amerikaanse regering met dergelijke campagnes de strijd zou aanbinden door de publikatie van pagina-grote foto's van gesneuvelde Amerikanen, waarvan er één ondersteboven aan een boom is opgehangen (die foto bestaat). Met een bijschrift: Dit zijn Amerikanen. Wie deed dit? De Viet- cong en de troepen van Ho Tsji Minh. Wie enz. Met dergelijke cam pagnes kan men gemakkelijke res pectievelijk massaal medeleven voor kinderen van gesneuvelde soldaten, als de colectielve woede tegen de Vietcong en de Noordvietnamezen opwekken. Maar dit is nu eenmaal niet de methode waarop de Ameri kaanse regering haar politiek verde digt. Het is een feit dat de Amerikaan se regering haar politiek slecht ver dedigt. Dit werd duidelijk door de opwinding die ontstond door de „ont hulling" dat een nogal vaag onder handelingsaanbod van Noord-Viet- nam door de Verenigde Staten niet serieus was genomen. Dat aanbod was gekomen in 1964 op een moment waarop het Zuidvietnamese verzet tegen de rode agressie op instorten stond. Het is duidelijk dat de V.S. niet in deze val wilde trappen. Im mers zouden Amerikanen achter de rug van de Zuidvietnamezen om op dat moment onderhandelingen begon nen zijn, dan zou ook het restant van het verzet zijn gestaakt. En dit beoogde Hanoi met zijn vage aanbod onderhandelingen te beginnen. Maanden later kwam president Johnson tijdens een rede voor de John Hopkins Universiteit in Balti more met zijn aanbod tot onderhan delingen „zonder voorwaarden" voor de dag. Inmiddels waren de bombar dementen op Noordvietnamese mili taire doelen begonnen en hadden de Amerikanen zich openlijk en intensief in de strijd geworpen. Het enige doel daarbij is naast het stuiten van de rode vloedgolf in Azië de Noord vietnamezen tot onderhandelingen te dwingen. Onderhandelingen „zonder voor waarden" bestaan hierbij natuurlijk niet. De perschef van het Witte Huis heeft kort geleden tenminste gezegd dat Johnson de bombardementen op Noord-Vietnam wel zou staken als dat enig resultaat zou hebben. Het re sultaat dat de president hierbij op het oog heeft is het terugtrekken van tenminste twee divisies van het Noordvietnamese leger, die zich in Zuid-Vietnam bevinden. Een derge lijke ruil zou men kunnen interprete ren als een uitwisseling van good- will-gebaren, die onderhandelingen zouden kunnen inluiden. De voor waarden ziin daarmee echter gesteld. Onderhandelen „zonder voorwaar den" als leuze, is overigens niet al leen een tegemoetkoming aan de Noordvietnamezen, maar verschaft de V.S. evenzeer het recht tijdens de onderhandelingen de militaire druk op de Vietcong te handhaven. De Amerikaanse columnist Joseph Alsop heeft in dit verband gewezen op de gebeurtenissen in Korea in juli 1951. De Amerikanen stonden toen op het punt een sterk offensief tegen de Noordkoreanen en Chinezen te begin nen. Volkomen onverwacht kwamen de communisten met het verzoek on derhandelingen te openen. President Truman stemde daarmee in, maar stelde tegelijk het offensief uit. Deze fout werd afgestraft met een langere duur van de Koreaanse oorlog en het verlies van 90.000 Amerikaanse mensenlevens. Het is niet goed denkbaar dat Ha noi momenteel tot onderhandelen be reid is. Nog minder dat Hanoi bereid 2^m zijn de geregelde Noordvietna mese troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Enkele weken geleden namelijk constateerde de Amerikaan se pers lichtelijk opgelucht dat de Vietcong verslagen in enkele spec taculaire veldslagen een instorting nabij scheen te zijn. De gebeurtenis sen bij Plei Me en in de Ia Drang- vallei, waar de Amerikanen de zwaarste verliezen van deze hele oor log hebben geleden, wijzen er op dat het Noordvietnamese leger nu niet gemist kan worden. Het zijn de Noordvietnamezen die op het ogen blik voor de Vietcong de kastanjes uit het vuur halen. Terugtrekking van deze Noordvietnamese troepen zou de ineenstorting van het Viet- congfront kunnen betekenen. Intus sen lijkt het er wel op dat de Ame rikanen aan de winnende hand zijn, al worden ook de dodenlijsten in de Amerikaanse kranten langer. Maar dit is geen gewone oorlog en een werkelijke militaire overwinning, ge volgd door een pacificatie liggen, volgens militaire deskundigen, niet in het verschiet. Doel van de nog steeds „escalerende" militaire inspan ning blijft het dwingen van de te genstander tot onderhandelen. De communisten hebben de tijd. Zij kunnen van de veldslagentech niek weer even gemakkelijk over stappen op het even gevreesde ter rorisme of de guerrilla. In het gun stigste geval loopt een dergelijke ver houding uit op een uithoudingsproef die jaren kan duren en aan duizen den mensen Amerikaanse solda ten, Vietcongrebellen, Noordvietna mezen en de arme Zuidvietnamese boeren het leven kosten. Dit moet voorkomen worden en daarom zijn onderhandelingen zo actueel. Het nare hierbij is dat een advertentie als die van de oud-strijders in The New York Times de drang naar onderhan delen bij Hanoi en Peking niet be paald in de hand werkt. Het grote gevaar is er dat de de monstraties tegen de Vietnam-poli- tiek van president Johnson een onbe doelde steun in de rug voor Ho Tsji Minh vormen. Het is bekend dat in Peking en Hanoi de kranten veel op hef maken over het kabaal, dat de anti's in Amerika maken. Dat het hier gaat om een minderheid staat er uiteraard niet bij. Ondanks de offers die Amerikaan se gezinnen opnieuw moeten bren gen en ondanks de schok die de ver- lieslijsten van Plei Me en de Ia Drang-vallei hebben veroorzaakt, staat de overgrote meerderheid van de Amerikanen achter Johnson. Nog steeds melden zich jongelui als vrij williger voor Vietnam. Studenten van befaamde universiteiten hebben in gegrepen, door metk racht te demon streren vóór de Vietnam-politiek, toen in bepaalde universiteitsmilieus op vaak onoirbare manier werd gede monstreerd tégen deze politiek. De anti's - in Amerika al Vietniks ge noemd vormen allesbehalve een homogeen gezelschap. De groep va rieert van de zeer linkse organisatie Students for a Democratie Society. (S.D.S.) tot brave en goedmenende pa cifisten en naar men mag aanne men eerlijke oud-strijdefs De S.D.S. is vermoedelijk in toe nemende mate een instrument van de communisten. Sinds McCarty roept men dat in Amerika niet zo gemak kelijk meer en zelfs F.B.I.'s Hoover is voorzichtig in zijn rapporten, waar in aangetoond wordt dat inderdaad „communisten bij de S.D.S. betrok ken zijn". Niettemin wordt op last van de minister van justitie Katzen- bach een onderzoek ingesteld naar deze organisatie, die zich onder meer ook bezighoudt met zeer opvallende demonstraties voor de dienstweige ring. Dan zijn er grote groepen studen ten op de massa-universiteiten, die zich willen bevrijden van het num mer dat ze daar slechts zijn en een uitweg zoeken voor hun geldings drang. Kortom: er zijn tal van soor ten Vietniks: tot jongelieden die zich kleden als Amsterdamse provo's toe. Zoals ook de „Teach-in on Viet nam" in Amsterdam heeft aange toond maken de anti-gestemde min derheden het meeste kabaal. De se rieuze pers signaleert de betogin gen. De sensatiepers besteedt er te veel aandacht aan. Het gevolg echter kan zoals gezegd desastreus zijn. In Hanoi en Peking maken de demonstraties indruk. Zij geven Ha noi wellicht aanleiding het in Viet nam nog maar een tijd vol te hou den. in de hoop dat onder druk van het kabaal de Amerikaanse president wat gemakkelijker tot onderhandelen komt, liefst op Noordvietnamese voorwaarden. Een oorlog is iets waar men ge makkelijk tegen kan zijn. Feit is ech ter dat deze oorlog de Amerikanen is opgedrongen en dat ze hem voe ren in het belang van de vrede in Z.O.-Azië en op langere termyn in de hele wereld. Dit is al zo vaak gezegd dat het gaat lyken op een af gezaagde gemeenplaats. Het is een waarheid als een koe, op zich al een reden voor opgewonden studenten en Vietniks om haar met hoegeroep te ontvangen. Niettemin is het een waarheid en een harde ook. LEOPOLDSTAD (Reuter/AFP) De afgezette president van Kongo, Kasavoe- boe, zou het eens zijn met de onbloedige militaire staatsgreep in zijn land. Aan Afrikaanse diplomaten in Leopold- 9bad zouden brieven zijn getoond, waarin Kasavoeboe de leider van de staatsgreep, generaal Moboetoe, te kennen geeft, het militaire bewind goed te keuren. In de brieven schrijft Kasavoeboe over zijn toekomstplannen en vraagt om een kleine lijfwacht voor zichzelf. Hij zegt ook een plaats in het parlement te wen sen. Voorts zou hij toegezegd hebben uit het presidentiële paleis te verhuizen naar zijn vroegere woning. De stafchef van 't Kongolese leger, kol. stafchef van het Kongolese leger, kolonel Moelele, heeft gisteren via radio Leopold- stad bekendgemaakt, dat Antoine Gizen- ga, een voormalige onruststoker in Kon go, is vrijgelaten. Intussen is formateur kolonel Moelam- ba begonnen met besprekingen voor een kabinetsformatie. Hij zal spreken met alle parlementsleden uit alle 21 provin cies. Verwacht wordit, dat de besprekin gen tot morgen zulen duren. De Amerikaanse democratische senator Thomas Dodd heeft gisteren in Washing ton bekendgemaakt, dat hij betrouwbare inlichtingen had ontvangen, dat elemen ten in ex-president Kasavoeboe's rege ring van plan waren oud-premier Moise Tsjombe te arresteren .of uit de weg te ruimen. Dodds mededeling was door zijn bureau aan de persmedia doorgegeven, voordat werd vernomen, dat generaal Moboetoe een staatsgreep had uitegvoerd. STRAATSBURG (ANP) De E.E.G.- commissie zal op korte termyn maatrege len nemen om te voorkomen, dat de han del in sinaasappelen en andere citrus vruchten wordt geruïneerd door een nieuwe E.E.G.-richtlyn, die op 1 januari a.s. van kracht zou moeten worden. Dit heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie gisteren in het Europese parlement in Straatsburg me degedeeld. De nieuwe richtlijn zou het gebruik gaan verbieden van bepaalde conserve ringsmiddelen voor levensmiddelen. On der de verboden produkten vallen ook fenyl-stoffen, die al jaren gebruikt wor den om citrus te conserveren. Jaarlijks wordit zeker een miljoen ton citrus met deze stoffen bewerkt en zonder bezwaar geconsumeerd. De gevolgen van zo'n E E.G.-politiek zouden voor ciitrus-exploi- terende landen als Israël rampzalig zyn, aldus dr. Mansholt. In het Europese parlement rees giste ren verzet tegen de plannen van de com missie, met name van de zijde van de commissie voor de gezondheidsbescher ming. Deze meende dat men met mogelijk schadelijke stoffen niet voorzichtig ge noeg kan zdjin. De meerderheid van het Europese parlement schaarde zich echter achter dr. Mansholt, diie van oordeel was dat het hier niet gaat om toelating van nieuwe conserveermiddelen, waarvan niet bewezen is dat zij onschadelijk zijn. Het betreft hier middelen die reeds lang gebruikt worden, aldus dr. Mansholt, en die onder de bestaande, nationale wet gevingen zijn toegelaten. (Advertentie) sa VEVEO MAATSCHAPPIJ VOOR VLIEGTUIGBOUW N.V. BEDRIJF WOENSDRECHT In onze electro-montage-af- deling, een afdeling waar uitsluitend meisjes werken in de leeftijd van 15 tot ongeveer 25 jaar zijn nog enige plaatsen vrij voor op leiding tot Is het iets voor U? Kom dan eens langs! Dat kan op alle werkdagen tussen 8 en 16 uur; wilt U liever eerst tele fonische inlichtingen, bel dan 01646-450, 's avonds 01640-6264. Op Uw verzoek zenden wij U onze geïllustreerde folder met ingesloten tabel van de opnieuw verhoogde lonen. LAK-.VERF- en VERNISFABRIEKEN SCHIEDAM GOTENBORG (UPI) De Nederland se zwaargewicht bokser Wim Snoek zal op 10 december in Goteborg uitkomen tegen Raymond Patterson, een jongere broer van oud - wereldkampioen Floyd De Noorse zwaargewicht Bjarne Lingaas die van Snoek won omdat deze werd gediskwalificeerd, zal tegen een nog na der aangewezen Franse bokser uitko men. De hoofdpartij gaat tussen de Zweedse middengewicht Bo Hoegberg, Europa's nummer drie, en de Peruvi aan Dante Pelaez. Er is in de Italiaanse politieke we reld heftige beroering ontstaan ten gevolge van een interview, dat mi nister Fanfani heeft toegestaan aan het links-radikale weekblad „Espres so". Het is bekend, dat Fanfani minister is van buitenlandse zaken en tevens voorzitter van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. Deze zonderlinge combinatie van functies vormde van begin of een reden tot bezorgdheid en ongerustheid in brede politieke kringen. Fanfani heeft in derdaad enigszins zwakjes zijn por tefeuille ter beschikking gesteld van de minister-president Morro, maar de ze wenste geen gevaar te lopen voor het politieke evenwicht binnen zijn kabinet en de twee kwamen derhalve overeen, dat Fanfani dit weekeinde naar Rome zou vliegen en aldus daad werkelijk de leiding van zijn minis terie zou behouden. Toen brak hij, zoals bekend een been en van die regelmatige bezoek jes aan Rome is geen sprake geweest: hij loopt, na ruim een maand nog steeds met krukken. Tijdens de stemming m de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties stemde de Italiaanse delegatie tegen het toetreden van communistisch China en kort daarop behandelde premier Morro de begroting van bui tenlandse zaken in de senaat en deel de mee in antwoord op de felle kritiek van de communisten dat zijn kabinet unaniem tot deze houding had besloten, zij het dan dat Nenni die vice-premier is en de ander# socialistische ministers een zekere re serve hadden laten blijken. Nu komt Fanfani met de verbluf fende mededeling, dat hij totaal niet met dit beleid van zijn eigen regering eens is, dat China wel dege lijk lid moet worden van de V.N. en dat de Italiaanse delegatie, geheel buiten medeweten van hem, de be windsman van buitenlandse zaken, had gehandeld ja dat zelfs het be raad van het kabinet over deze aan gelegenheid, geheel buiten hem zou zijn omgegaan. Alleen de communisten juichen en men is er dan ook algemeen van over tuigd, dat Fanfani hen geen grotere dienst had kunnen bewijzen, dan door dit „zeldzaam inopportune en kwa lijke gebaar'' (zoals de grootste bla den van het land zich uitdrukken) En bovendien is de breuk binnen dé regering nu wel voor een ieder dui delijk geworden, alsmede de vijand schap van Fanfani ten aanzien van Morro, die hij nu op zulk een opzien barende manier „onder de gordel heeft getroffen". Iedereen vraagt zich nu af, hoe de reacties, niet alleen van Morro maar van geheel het kabinet zal zijn. Want een reactie op zo iets ongewoons als dit interview moet er toch komen: het gebeurt tenslotte FANFANI ...Inopportuun... niet bepaald iedere dag, dat de mi nister van buitenlandse zaken in func tie, vanuit het verre buitenland, de buitenlandse politieke koers van de regering, waarvan hij deel uitmaakt, op zo'n luidruchtige manier afkeurt en er zich van losmaakt VATICAANSTAD (AFP) Uit de bi bliotheek van het Vaticaan is een aantal kostbare handschriften en andere kunst voorwerpen, ter waarde van anderhalf miljoen gulden verdwenen. De verdwy- ning werd gistermorgen geconstateerd. Het gaat om de „Cainzoniere" van Pe- ■trarca, gedeeltelijk in het handschrift van de dichter zelf, manuscripten met gedichten van Tasso, een facsimile van de kroon van &fc.-Etienne en een kisitje met voorwerpen, die hebben toebehoord aan Garcia Moreno, een president van Ecua dor, die aan het eind van de vorige eeuw werd vermoord. Deze voorwerpen waren indertijd aan Paus L»eo de Dertiende ge schonken Een raam van de bibliotheek, dat uit kijkt op de 'tuinen van het Vaticaan, was vernield, toen een bewaker gisterenmor gen het gebouw binnenkwam. Ook een vitrine in de Sixtijnse kapel was kapot. Daarin bevonden zich de genoemde wer ken LONDEN De bekende Engelse con certpianiste Dame Myra Hess is in haar woning te Londen in de ouderdom van 75 jaar overleden. Zij was een muzikaal wonderking. Toen zij zeven was won zij al de hoogste on derscheidingen voor muziek op het Tri- nit,-college in de Engelse hoofdstad. Op dertienjarige leeftijd kreeg zij een beurs voor de koninklijke academie voor mu ziek en trad vier jaar later voor het eerst als soliste op onder leiding van sir Thomas Beecham. In de loop der ja ren trad zij vaak op in andere Europese landen en in Noord-Amerika, waar zij een reputatie opbouwde als één van de grootste pianisten van haar tijd. Ook door haar charmante persoonlijkheid was zij zeer gezien.

de Stem | 1965 | | pagina 7