ISCH! Warenhuis blijft kinderfoto's maken leger kreeg 250ste pantservoertuig Curacao doet dringend beroep op Nederland om financiële steun reen arme mber ot tO [Feest op DAF Eindhoven SrX? extra kost™, Pasjesakkoord getekend Nederlandse steun voor ir. Wiesenthal Schap zit er mee omhoog WERKLOOSHEID STIIGT NOG Doden door explosie op dansfeest Gesprek India-Pakistan over Kasjmier? W Eschènbach Werk voor geronselde Spanjaarden ALBI ZOEKT LAATSTE VERMISTE Oostenrijkse partijen in crisissfeer MOBOETOE MOELAMBA rhuj om 'aiWb itfm! 148.- 259.- 17.90 Niet eenvoudig PIEKER TOCH NIET ANGER OVER SINT NICOLAAS! Handelsbureau BERLIJN Angstwekkend porselein in zijn edelste Fa. Oomen en Zn. van Geene horlogerie Ramp in mijn La 1 ronquie Vonnis tegen nazi-agent: In beslag genomen juwelen worden niet meer vergoed Europese Commissie Overdreven vrees voor stijging sinaasappelprijs Nieuwe gezichten in Kongo DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 lelburg, roosendaal van Siemens bezorgt jklachten - glanzend ;um vloeren. Kan ook gste kast gebruikt elkast (130 Itr.). PraJ- met véél ruimte en groenten (in _,.arte vakken!) en Breed vriesvak. Met vergroot uw (aparte Bree J ïblad ppervlakte raat verzacht bij spier de bloedsomloop en t. als schoonheids >t etui ?EDA dsterhout :rGEN op zoom 30SENDAAL (Van onze correspondente) i EINDHOVEN Brigade-generaal ir. F. Th. Segers, inspecteur van de Techni- Ijfhe Dienst van de Koninklijke Land- Inacht, heeft gisteren op de DAF-fabrie- keu te Eindhoven het 250ste pantservoer- I tui» de YP 408, in ontvangst genomen, ■tijdens de korte overhandigingsplechtig- Vheid dankte president-directeur Wim van IDoornede autoriteiten van de Nederland- se Landmacht voor het vertrouwen in de (capaciteiten van zijn fabriek en de innige I samenwerking bij de uitvoering van deze Ipote opdracht. I In mei 1961 kreeg de DAF de opdracht Ivoor de levering van 250 pantservoertui gen, type YP 408, nadat in 1958 de eerste ■prototypen afgeleverd waren. In april 1 1564 werd de eerste YP 408 die van de ■baad rolde aan het leger overgedragen en Inu. anderhalf jaar later, is de 250ste ge- Ivoigd. Het zal niet de laatste zijn die de 7 zal produceren, want men is reeds bezig aan een nieuwe order voor 350 De totale kosten van deze order 100 miljoen gulden, inclusief de ■researchkosten. De YP 408 is een achtwielige gepan-tser- Ide personenauto, die in verschillende uit- Ivoeringen gefabriceerd wordt en plaats Ibedt aan twaalf volledig bepakte en be wapende personen, De voertuigen kunnen I ook ingericht worden voor commando- en Iverbindingsdoeleinden en zijn uitgerust 1 met een mitrailleur voor nabij- en ediging. Door de grote omvang van deze order kon DAF het voertuig in a produceren, waarvoor een efficiënte i iuktielijn kan worden aangehouden. YP 408 wordJt hoofdzakelijk in de I nieuwste DAF-faibriek DAF HL vervaar digd. In zijn toespraak tot de vele militaire waarbij zes generaals, zei dat dank zij de grote de DAF van een bedrijf in'1950 uitgegroeid is tot een •wil van 6500 medewerkers. De mili- leveringen maken nu nog slechte 10 pot. van de omzet uit tegen 50 pet. in de beginperiode. „De YP 408 met zijn vele nu niet direct een eenvoudig voertuig en een dergelijk produkt kan dan ook alleen maar tot stand komen, wanneer ieder zich volledig inzet en met groot enthousiasme zijn taak vervult", aldus de heer van Doorne, die niet al leen het leger maar vooral ook alle mede werkers dankte. In zijn antwoord zei brigade-generaal Segers dat de periode van onderzoek en beproevingen door het grootse resultaat en het succes dubbel is terugbetaald. Bij de troepen is men over de voertuigen zeer tevreden. (Advertentie) 'kal^rietsgoeds van. kine Nicolaasverpak- ttulsw, e verrassing «wensfpn?<®°P het door u tkSwalrt Met SO'n Triumph fentelliiTu triom- surPriae3 andere kMit al v.a. f 250,- ihcl. koffer. •"iwaSstbJ'*" seheel Rijnberg's »0orDSTRAati8 ^«neuzen «150.2304 BERLIJN (AFP) Naar schatting 600.000 tot 800.000 Westberlijners zullen tijdens de feestdagen tweemaal verwan ten in het oostelijke stadsdeel mogen be zoeken. Over het akkoord, gisteren in West- Berlijn ondertekend, is ruim vijf maanden onderhandeld. Pa-" op het laatste moment kwam de goedkeuring van de regering 'n Bonn. Buiten de periode van Kerstmis en Nieuwjaar zullen Westberlijners tot 31 maart, in dringende gevallen verwanten in Oo«5t-Berlün mogen bezoeken Dit is de achtwielige gepantserde per sonenauto, de YP 408, die op de DAF in verschillende uitvoeringen wordt gefabriceerd. Het pantservoertuig biedt plaats aan twaalf volledig be pakte en bewapende personen. AMSTERDAM (ANP) Sinds kort be staat in ons land het comité Wiesenthal - fonds. Dit comité beoogt ir. S. Wiesenthal, directeur van het „Dokumentationszen- trum" in Wenen, financiële en morele steun te verlenen in zijn werk, dat vol gens het comité, zulke nuttige, onver vangbare bijdragen levert in de opsporing van oorlogsmisdadigers. Het wil dat nu. omdat de tyd dringt. Weliswaar is sedert kort in Duitsland de verjaringstermijn voor de bestraffing van oorlogsmisdadigers met vijf jaar ver lengd, maar het getal dat nog vrij rond loopt en zich over de gehele wereld heeft verspreid of zich schuilhoudt, i-s zo groot en het politiële en justitiële apparaat zo overbelast, dat het werk van Simon Wie- semiihal naair de mening van het comité niet mag worden geremd. Integendeel meer dam ooit steun behoeft. Het comité is gegroeid uit de bundeling van enkele initiatieven, o.a. vam de ver eniging van ex-politieke gevangenen Het bestaat uit zeventien leden en weerspie gelt het gehele Nederlandse volk in zijn brede politieke, maatschappelijke en we reldbeschouwelijke verscheidenheid. Het comité streeft ernaar ir. Wiesenthal een maandelijkse" bijdrage van 10 tot 12.000 gulden over te maken. (Advertenties) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis DEN HAAG (ANP) Het bedrijf schap voor het fotografisch bedryf weet nog niet of het terecht of ten onrechte het Haagse warenhuis van V. en D. een ontheffing heeft geweigerd voor het maken van kinderfoto's. De kinder foto's vormen nog steeds de twistappel, op de tafel van het college van beroep voor het bedrijfsleven. Het warenhuis maakt nog steeds kin derfoto's. Een van de serie gemaakte portretjes kan de klant gratis krijgen, de andere kan hij kopen. De president van het college van be roep heeft, nadat de kwestie anderhal ve maand geleden uit de doeken was ge daan, thans gezegd, dat het onderzoek niet volledig is. Hij wil graag de stuk ken zien, waaruit moet blijken, dat de beslissingen bij het fotoschap juist zijn en genomen zijn door daartoe gerech tigde personen. Het fotoschap ziet in de kinderfoto actie van V. en D. een verboden zaak Het warenhuis eigenlijk ook: het vroeg, op historische rechten, ontheffing van de verbodsbepaling, toen de economische controledienst proces-verbaal had op gemaakt. Het schap weigerde de ont heffing. Het warenhuis maakte hierte gen bezwaar bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. Daarmee werd tevens bereikt, dat de behandeling van de strafzaak voor de economiscne poli tierechter wacht op de uitspraak van het college van beroep voor het bedrijfs leven. V. en D. vond op 13 oktober van dit jaar bij de openbare behandeling van het beroep, dat het fotoschap verplicht is de ontheffing te verlenen. Boven dien achtte het warenhuis het besluit tot weigering van de ontheffing niet rechtsgeldig tot stand gekomen. Het be sluit zou zijn genomen aoor personen, die reglementair daartoe niet bevoegd waren. Daarover wil het college van beroep thans nader worden ingelicht Intussen worden bij V en D. nog steeds kinderfoto's ten geschenke ge geven. Het warenhuis begon ermee, toen anderhalf jaar geleden het nieuwe warenhuis werd geopend. Het zou een tijdelijke actie van V. en D. zijn De actie duurt evenwel ïog voort. De eco nomische controledienst maakte proces verbaal op, omdat er een economisch de lict in de actie werd gezien, op grond van de wet op het cadeaustelsel: het verstrekken van branche-vreemde arti kelen als wervingsgeschenken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De economische, fi nanciële en sociale situatie op Curasao wordt steeds zorgelijker. De werkloos heid blyft toenemen, de omscholing is slechts mogelijk voor een beperkt aan tal mensen, het nijverheidsonderwijs moet uitgebouwd worden, maar er dreigt een tekort aan financiën. Al* gevolg daarvan heeft het bestuurscol lege van het eiland via de regering van de Nederlandse Antillen een dringend beroep op Nederland gedaan de helpen de hand te bieden. Bij de Antilliaanse regering Is thans gevraagd Den Haag te bewegen tot het verlenen van overbruggingshulp, de ver leende bijstand in het kader van het meerjarenplan in een sneller tempo ter beschikking te stellen, de rente en af lossing van projecten in het meerjaren plan te restitueren of kwijt te schelden, de omscholing van werkloze arbeiders en de sociale voorzieningen te helpen financieren of technisch bij te staan De werkloosheid op Curasao neemt angstwekkende vormen aan. Thans is ai 25 procent van de beroepsbevolking zonder werk en het eilandbestuur vreest in de komende jaren een sterke stijging van dit percentage als gevolg van be schikbaar komende arbeidskrachten. Als gevolg van de bevolkingsgroei en de werkloosheid is het nationaal inkomen per hoofd tussen 1957 en 1965 met 15 procent gedaald. In tien jaar tijd is de overheidsuitgave voor de sociale zorg meer dan verdrievoudigd. Zij kwam van 1,5 miljoen Antilliaanse guldens op 46, miljoen. Het eilandgebied kan dit. aldus het verzoek aan de Antilliaanse regering op de duur niet meer volhou den. Zelfs temporisering van de uitgaven geven hierbij geen oplossing neer. want het onderwijs gaat er al onder lijden. Op een bevolking van rond 135.000 inwo ners zijn scholen nodig voor ruim 40.000 leerlingen. De uitbouw van het tech nisch onderwijs is daarbij een alles overheersende factor. „Wil men het om zich heen grijpende pauperisme met alle gevolgen van dien. een halt toeroepen, dan is een dras tische verhoging van de overheidsuitga ven noodzakelijk, vooral voor het uit- KEOKUK (Reuter) in het depot van de nationale garde te Keokuk, in de Amerikaanse staat Iowa. heeft zich een zware ontploffing voorgedaan, ge volgd door een brand, terwijl daarbin nen een dansfeest gaande was. Minstens zes personen zijn gedood en vyftig ge wond. Het dak van het gebouw stortte in. Volgens de eerste berichten bevon den er zich ongeveer zestig mensen. Een ooggetuige zei. dat na de ont ploffing verscheidene mensen brandend naar buiten kwamen rennen. Sommigen was de kleding al van het lijf gebrand. De ceremoniemeester werd door een muur naar buiten geslingerd en kwam er ongedeerd af. De gewonden zijn overgebracht naar de twee ziekenhuizen van het 16.000 in woners tellende stadje. Uit de omrin gende plaatsen en van een luchtmacht basis werd medische hulp gestuurd. De ontploffing werd veroorzaakt doo^ aardgas, waarmee het gebouw werd ver warmd. Een muur werd weggeslagen en het dak viel m. De politie zei dat ongeveer 60 paren aan het dansen waren toen het ongeluk gebeurde. Vermoedelijk liggen verschei dene kinderen met babysitters in de kelder onder het puin. (Advertentie) MOSKOU (Rtr.) De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Bhoetto, heeft gisteren de kans o-p een spoedige ontmoeting op Russisch grondgebied tus sen de leiders van India en Pakistan ta melijk gunstig genoemd. Na afloop van eer gesprek met de Rus sische eerste-minister Kosigin in het Kremlin zei Bhoetto op een persconferen tie, dat zijn regering een Russisch aan bod voor het verlenen van goede diensten onvoorwaardelijk had aanvaard President Mohammed Ajoeb Chan is bereid tijdens een bijeenkomst in de Sov jet-Unie de Indiaas-Pakistaanse betrek kingen in hun gehele omvang met pre mier Sjastri van India te bespreken, zo zei hij. Schrijf voor foto's en prijzen naar: Eschènbach International,. Hilversum voeren van arbeidsintensieve werken. Zonder hulp van buitenaf heeft in in spanning van de Antilliaanse regering en die van het bestuurscollege van Cu racao slechts een matige en op de duur zelfs een afnemend resultaat", aldus het bestuur van het eiland. Het twijfelt er echter niet aan. dat Nederland op dezelfde manier wil hel pen, als dit in de laatste jaren met Su riname het geval geweest is. (Advertenties) MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Kerkstraat 1 Oosterhout Geertruidenberg ROTTERDAM (ANP) De elf Spanjaar den die enige dagen geleden in Rotterdam aankwamen om er werk te vinden, maar dat niet kregen, zullen niet naar hun land terug worden gezonden. Het gewes telijk arbeidsbureau in de Maasstad is er nameJjk in geslaagd voor de Spanjaarden een passende werkkring te vinden. De elf waren door d,e 38-jarige Miguel P. E., die hen in Rotterdam werk in het voor uitzicht had gesteld, met een autobusje uit Sevilla gehaald. Voor de diensten van E. hadden de Spanjaarden ongeveer f 400 betaald. Bij aankomst in de Maasstad ontdekten zij dat E.'s verhaal over werk in Holland geen enkele grond van waar heid bevatte. De vreemdelingenpolitie in Rotterdam heeft E. inmiddels gearresteerd in een hotel in de Maasstad. Naast zijn ronse laarsactiviteiten stond E. bij de oulitie te boek voor een diefstal van f 500 er gens in de Zaanstreek. Bij fouillering van E. werd een vrij groot bedrag aan pesetas aangetroffen. In overleg met de Spaanse consul en met toestemming van E. zelf is dit bedrag verdeeld onder de elf Span jaarden, die onder valse voorspiegelingen naar Nederland werden gehaald. De Span jaard. afkomstig uit Carmona, zal ver moedelijk binnenkort als ongewenste vreemdeling over de grens worden gezet. ALBI (UPI) Voor het leven van de nog vermiste mijnwerker, de 46-jarige Eleuteri Lopez, na de ramp in de Zuid franse myn La Tronquie, wordt nog ge vreesd. Bij de ramp zyn elf mijnwerkers omgekomen. Drieduizend kompels uit de gehele streek hielpen gisteren mee om de laatste vermiste toch nog te redden. Vier ploegen vain elk vijftien mail, uit gerust met zuurstofmaskers, trotseerden gifgas en hitte in hun pogingen de mail uit te graven. Het werk werd bemoeilijkt doordat de zuurstofflesen steeds verwis seld moesten worden. De ontploffing in de mijn is zo hevig geweest, dat mijnwerkers, die zich op 200 meter daarvandaan bevonden, gedood werden. President De Gaulle heeft deelneming betuigd aan de nabestaanden van de overledenen. De slachtoffers zullen waarschijnlijk vrijdag of zaterdag worden begraven. (Advertentie) ss%s NEW-YORK (Reuter) Een federale rechtbank in New-York heeft een eis van 1.129.996 dollar die de van Duitse afkomst ziinde Amerikaan Werner von Clemm tegen de regering had ingesteld verworpen omdat Von Clemm tijdens de oorlog agent van de nazi's zou zijn geweest. Rechter Edward McLean zei dat de 67-iarige Von Clemm. importeur van edelstenen, door de nazi's in België en Nederland gestolen juwelen naar de Verenigde Staten had verscheept en daar had verkocht. Het bedrag dat Von Clemm eiste, was de opbrengst van zes pakjes diamenten en 270 paketten half-edelstenen Het wetsartikel waarop de juwelenhan- delaar zijn eis baseerde, eiste, dat hij zou aantonen geen agent voor de Hitier- regering te zijn geweest. Het is derge lijke agenten onmogelijk teruggave te verkrijgen van in beslag genomen goe deren. BRUSSEL (ANP) De vrees van „be paalde economische kringen" voor een sterke prijsstijging van sinaasappelen uit derde landen, komt de Europese Com missie sterk overdreven voor, zo ant woordt de commissie op vragen van ir, H. Vredeling, socialistisch lid van het Europese Parlement over de sinaasappel- oorlog in de EEG. De commissie zegt van plan te zijn, de bestaande regeling zo te wijzigen, dait de transportkosten op in de E.E.G. ingevoer de produkten, ongeacht hun herkomst, billijker kunnen worden geschat. De Europese Commissie twijfelt niet aan de bruikbaarheid van de gegevens van de Italiaanse regering, waarmee de hoogte van de heffingen op zuidvruchten uit derde landen zou moeten worden vastgesteld. Advertentie) (Van onze correspondent) WENEN Een twist tussen rege ringspartijen is in geen enkel demo cratisch land iets bijzonders. Ook ver vroegde verkiezingen zijn niet alar merend. De geringe bedragen op de landsbegroting, waarover de Oosten rijkse regering het niet eens kon wor den, heeft ook al in andere landen tot regeringscrisissen geleid. Op zich is dus deze situatie niets aparts. En toch hangt over het Oostenrijkse openbare leven een sfeer van onbe hagen, die erop wijst dat er om meer gespeeld wordt dan wat de partijen beweren. En inderdaad wordt er om meer gespeeld. De nieuwe verkiezingen zullen uitwijzen of de grote coalitie, die Oostenrijk sinds 1945 geregeerd heeft, op een dood spoor is geraakt of met nieuwe plannen de toekomst tegemoet kan treden. De grote coa litie heeft de verdienste dat zij Oos tenrijk in de bezettingstijd gered heeft en in de vrijheid voerde. Maar de mannen, die destijds aan beide zijden in de grote coalitie werkten, zijn oud of dood. De tegenwoordige leiders bij de beide partijen vormen reeds de twee de generatie. Niet dat voor deze mannen Oostenrijk geen betekenis heeft en het hun enkel en alleen om de macht gaat. Maar de meesten van hen hebben toch niet meer de erva ring van concentratiekampen achter zich, waardoor hun voorgangers van de eerste generatie leerden eerst aan Oostenrijk en dan aan de eigen partij te denken. Het doel van de Volkspartij in de komende verkiezingsstrijd is het be reiken van de absolute meerderheid in het parlement, waarvan hen nu slechts twee stemmen scheidt. De overwinning van de Volkspartij bij de landdagverkiezingen in Tirol, die enkele weken geleden plaatshadden, schijnt deze hoop te rechtvaardigen. Anderzijds willen de socialisten ge lijk bekend beslist de grootste partij worden, om eindelijk de bondskanse lier te kunnen benoemen. Nadat het hun verleden jaar niet gelukt is met de Vrijheidspartij de zogenaamde kleine coalitie aan te gaan, schijnt nu de hulp van de communisten hen dichter bij het verlangde doel te brengen. Want de communistische partij van Oostenrijk verklaarde, dat zij zich met uitzondering van Wenen, niet kandidaat zal stellen, maar haar leden aanbeveelt op de socialistische partij te stemmen. De zou de S.P.O. 140.000 stemmen kunnen opleveren en haar daarmee inderdaad tot de sterkste partij maken, als Als niet juist de propaganda van de communisten voor de socialisten be paalde gematigde groepen in de par tij ertoe zal bewegen, haar daarom juist niet te kiezen. En dan is er nog de vroegere socialistische minister van binnenlandse zaken, Olah, met zijn nieuwe partij, die een niet ge ringe aanhang in de vakvereniging kent. En dat betekent stemmenverlies voor de socialisten. De grote onbekende zal, zoals bij alle verkiezingen, dat deel van de kiezers zijn dat zich voor het eerst naar de stembus begeeft. De vorige verkiezingen hebben uitgewezen dat ook de jonge kiezers zeer conserva tief kiezen, dat wil zeggen die par tij die ook reeds de stem van hun vaders kreeg. Zo zal waarschijnlijk op 6 maart een verkiezingsuitslag te voorschijn komen, die niemand verwacht had. maar waarop Oostenrijk in de grond hoopt: de O.V.P. zal weer de sterkste partij blijven, maar niet de absolute meerderheid krijgen; de S.P.O. zal de tweede sterkste partij blijven. Bei de partijen zullen stemmen winnen, deels van de nieuwe kiezers, deels van de Vrijheidspartij, welke partij dan verder opgeheven kan worden. En op 6 maart 's avonds zal Oosten rijk zich afvragen: waarom hebben wij voortijdig gekozen, waarom heb ben wij zes maanden lang een pro visorisch budget op ons genomen, in welke tijd nog minder gedaan kon worden dan tot nu toe. En heel Oos tenrijk zal zich afvragen: welke nieu we wegen zal de coalitie inslaan? Want één ding is zeker: de coalitie zal blijven bestaan. Eveneens is zeker dat zij een nieuwe weg zal moeten vinden om de vele problemen op te lossen die tot nu toe onopgelost ble ven. Er is bijvoorbeeld de grote kwestie van het woningprobleem en de huren. Een groot gedeelte van de Oostenrijkse huizen is zo goedkoop dat men kan zeggen dat de Oostenrij kers voor niets wonen. Door deze lage huren kan iedereen zich wel twee of drie woningen permitteren, waardoor de woningnood nooit aan zijn einde komt. Er is verder het groots opgezette ambtenarenapparaat, dat de staat nog steeds veel geld kost. Er is de vraag naar de moderne bewapening van het leger, zonder welke het zinloos is het leger in stand te houden. En dan is er voor alles nog de kwestie van de aansluiting bij de E.E.G. De meeste kwesties zijn van bin nenlands-politieke aard en interesse ren Europa niet, met uitzondering misschien van de aansluiting bij de E.E.G. Wat Europa echter wel in- FRANZ JONAS minister-president teresseert is, dat in Oostenrijk een stabiel regime heerst, dat noch te veel naar het Oosten, noch te veel naar het Westen aanleunt. En daarom kan Europa slechts ho pen dat de verkiezingen op de aan geduide wijze aflopen. En dat de gro te huwelijkscrisis, die deze coalitie momenteel doormaakt, voorbij zal gaan. Want in de grond van de zaak is het de crisis van twee huwelijks partners, die twintig jaar samenleef den, zich een mooie positie opbouw den, hun kinderen goed opvoedden en zich plotseling om onbelangrijke zaken in de haren vliegen. Door zulke situaties ontstaan in Europa de meeste echtscheidingen. Maar zowel de socialisten als de O.V.P. hebben verklaard dat zij in elk geval ook na de verkiezingen samen willen blijven. Men krijgt bij na de indruk dat de ene huwelijks partner de andere weer eens zijn overwicht wil tonen. LONDEN (Reuter) Generaal Joseph Moboetoe, de nieuwe pre sident van Kongo, is sergeant en journalist geweest, voordat hij in I960 de muiterij in het Kongolese leger bedwong. Op 29-jarige leef tijd werd hij een dergenen die Kongo tot een eenheid maakten, nadat bet land onafhankelijk was geworden. In 1950 begon Moboetoe te schrij ven voor Kongolese bladen. Hij verliet het leger in 1956 en werd redacteur bij een krant in Leo- poldslad. Tn 1958 werd hij lid van de Kongolese nationalistische be weging van Loemoemba. Hij ging in 1959 voor studie naar België, maar keerde naar Kongo terug als lid van een werkgroep die de Bel gische ov?rdrrcht moest uitvoe ren. Onder Loemoemba werd hy benoemd tot staatssecretaris van de president. Bij het uitbreken van de muiterij in het Kongolese leger in juli 1960 werd Moboetoe be noemd tot stafchef van het leger met de rang van kolonel, onder ge neraal Victor Loendoela. In de po litieke chaos begon de verhouding met Loemoemba slechter te wor den. Moboetoe nam het bevel over het leger op zich, na arrestatie van generaal Loendoela en deed zijn eerste staatsgreep. Hij maakte bekend dat het leger besloten had alle politieke activiteit te „neu traliseren" cn dat een „college van commissarissen" het land zou be sturen. Al gauw droeg hij echter de macht over aan president Ka- savoeboe. nadat een legerofficier een aanslag op hem had gepleegd. In 1961 benoemde Kasavoeboe hem tot opperbevelhebber van het Kon golese leger, met de rang van ge neraal. Moboetoe wijdde zich aan de reorganisatie van het Kongo lese leger. Om daarbij hulp te ver kregen reisde hij enige malen naar Europa en de Verenigde Staten. Moboetoe is gehuwd en heeft vjjf kinderen. In maart van dit jaar verbleef liij een maand in een ziekenhuis in Lausanne. Waarvoor hy behandeld werd is niet bekend. LEOPOLDSTAD Kolonel Leo nard Moelamba, de man die op dracht heeft gekregen een nieuwe Kongolese regering te formeren, wordt beschouwd als een der meest capabele officieren in een le ger waar goede officieren schaars zijn. Hij is tussen de 40 en 50 jaar oud en heeft zich een reputatie van uitzonderlijke moed verwor ven. Onder zijn bevel werd de drie dagen durende „Slag om Boeka- voe", in de provincie Kivoe, uit gevochten. Hij redde de hoofdstad van Kivoe na drie dagen van straatgevechten tegen de Simba- rebellen in augustus 1964. Sinds de bevrijding van Stanley- stad was Moelamba commissaris voor het militaire regime in de drie noordoostelijke provincies met Stanleystad als zetel, en als zoda nig kweet hij zich uitstekend van zijn taak. Hij heeft deel uitgemaakt van de vroegere Belgische koloniale „For ce Publique" en heeft in België militaire cursussen gevolgd. Hij is getrouwd en heeft verscheidene kinderen. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 7