Meer boeren moeten bedrijf beëindigen RU® MEI tt*®® Kerngebruik Russen niet vreedzamer is DUCOSSON HAV economisch onderzoek bij 10d- en tuinbouwe VOL UTIE Prins Karei niet naar begrafenis moeder simcaraoo! sbü WBflBNLSBBB.- r«nSSSsll SCHADE&BUYSING hoogovens wil tantiemes directie verlagen Nieuwe mode in Parijs Rapport over positie van agrariërs Journalist moet Sovjet-Unie uit Sjeik Sabahal nieuwe heerser van Koeweit uitblazen mevrouw I De vertrouwen waardI DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 ^ername lijs N.V. KOERS BESLISSING Wegens campagnes Labourbestuur wil kiesgerechtigde leeftijd op 18 Mijnwerkers blijven uit protest beneden té Prof. Ter Hoeven: „Onkunde kiezers bedreiging voor democratie str-rari - -18 Amerikaanse atoomcommissie IS UW (Van een onzer verslaggevers) tTRECHT Nederland telt nog teveel agrarische ondernemers. Het aantal werk- luchten in de landbouwsector is de laatste jaren weliswaar sterk afgenomen (het tolde laatste jaren zelfs met 40 procent) maar daarbij waren vooral landarbeiders iets minder boerenzoons betrokken. Belangrijker is het afvloeien van meer be- driifshoofden. Gebeurt dit niet, dan zal de Nederlandse landbouw nooit een aan- vaardbare positie krijgen in de toekomstige geïndustrialiseerde en verstedelijkte sjmenleving. Tot deze conclusie is professor dr. A. Kraal, de scheidende directeur vin het Landbouw Economisch Instituut, gekomen, een conclusie, die gedeeld wordt ij de gisteren verschenen grote studie van het L.E.I. „De Nederlandse landbouw in een groeiende economie". Dr. Kraal sprak zijn conclusie giste ren uit op de jubileumbijeenkomst van het LEI in Utrecht. Het instituut be staat 25 jaar. Tijdens de feestelijke bij eenkomst werd ook het woord gevoerd door prof. dr. Th. Dams van de univer siteit van Freiburg in Duitsland. HU jing in op de taak van de landbouweco- nomische wetenschap. De heer A. W. Blewcnga, voorzitter van het Landbouw schap, belichtte de betekenis van het economisch onderzoek. Minister Biesheu vel heeft het slotwoord van de byeen- komst gesproken. In de studie van het L.E.I., gewijd aan de Nederlandse landbouw in een groeiende economie wijzen de verschil lende auteurs erop, dat een drastische vergroting van de bedrijfsoppervlakte (men denkt aan minstens 40 ha) voor lopig niet te verwezenlijken is. De na delen van te kleine bedrijven' kunnen voor een groot deel opgeheven worden door het inschakelen van loonwerkers en door samenwerking tussen de bedrij ven in de akkerbouwsector. Voor de rundveehouderij ligt dit moeilijker. Melken en veeverzorging zijn in loon dienst bijna niet uitvoerbaar, terwijl sa menwerking meer naar een fusie toe gaat, zoals het samenbrengen van melk veestapels en gemeenschappelijk ge- (Advertentie) s§ Verrassend nieuw: super elastisch in lengte en breedte. Wat een kous! Zo'n verrukkelijk weefsel heeft U nog nooit gevoeld. Het been wordt zacht en soepel om- helsd.De nylon voegt zich naar iedere beweging van de huid. De hele kous zit mooier en gladder. 3 Sterren nylons f. 2.95 en f 1.95. rc&U-atfmi lA-N-P-) De directie »Wle SL:<)mmissairissen van de Ver- Ï-? VttWMhf ^ertabreiken Koudijs Ne binnenkort het ge- 5^i^<denJtaI>iltaal kunn»„ m«b®voederindu- Hierover S overdoen. iK ®6t de ^rntïmemeel ohderhan- le leiding aandeelhouders ondernenüng met name ge" bruik van stalruimte en voederopslag plaatsen. Uit wat in Utrecht tijdens de feest.- vergadering van het L.E.I. dat 25 jaar bestaat, gezegd werd, blijkt, dat de Ne derlandse landbouwer economisch niet teveel moet rekenen op wat de EEG hem in de toekomst te bieden heeft. Volgens prof. Kraal dient de landbouwer vooral vast te houden aan de opvoering van de arbeidsproduktiviteit, die echter niet mag leiden tot een overproduktie. Deze opvoering wil niet alleen zeggen meer produkten bij eenzelfde inzet, maar ook betere kwaliteit. Daarbij denkt prof. Kraal ook aan de landbouwleveranciers, de aansluitende handel en de verwer kende industrie. De tuinbouw heeft het over het alge meen beter. De gunstige ontwikkeling in de meeste takken van deze sector is vooral te danken aan de sterk ver grote vraag in binnen- en buitenland. Ook de vroegere aanvoer van groente en de uitbreiding van het assortiment hebben de rentabilitiet in de tuinbouw gunstig beïnvloed. Dit alles kwam tot stand bij een daling van de arbeids krachten met ongeveer 20 procent en een vermindering van het aantal bedrij ven met 10 procent. De produktie per man en per bedrijf is dan ook sterk vergroot. Moet hij die als beoefenaar van de theoretische landbouweconomissche we tenschap met het landbouwbeleid aanraking komt zich tot het plaatsen van de bakens beperken, of moet hij ook meepraten over het uitzetten van de koers? Die vraag kwam aan de orde in de inleiding van prof dr. Th. Dams. Hij vond dat het meepraten over de koers er ook bij hoort. ,,Voor d'uitslag willig blind" is voor het jubilerende instituut in de 25 jaar van zijn bestaan steeds het parool ge weest. Het betekende dat het L.E.I. hen die het beleid moesten vormen hielp met objectief-wetenschappelijke gegevens, zonder over dat beleid een oordeel uit te spreken. Nog onlangs herinnerde de huidige directeur prof. Kraal, eraan dat een van zijn voorgangers na een benoeming tot raadsadviseur bij het ministerie van landbouw het instituut vaarwel heeft ge zegd, waarschijnlijk omdat hij het direc teurschap van het L.E.I. onverenigbaar achtte met een functie waarin beleids adviezen van hem werden verwacht. De Duitse hoogleraar, die zelf tot voor kort een functie bij de E.E.G. heeft be kleed, sprak over „aanpassingsproces sen van de E.E.G.-landbouw binnen de totale economische ontwikkeling als voorwerp van wetenschappelijke land bouwpolitiek". Zijns inziens zal de theo retische landbouwpolitiek duidelijk op het standpunt moeten staan dat de doel omschrijving van een sociaal-economi sche integratie van de landbouw in de totale economie optimistisch moet wor den geformuleerd. Een centraal probleem bij het aan passingsproces van de landbouw voor de oplosssing waarvan de praktische landbouwpolitiek volgens prof. Dams niet voldoende hulp krijgt van de weten schappelijke landbouwpolitiek, is de BRUSSEL (ANP) De 62-jarige zoon van koningin Elisabeth van België, prins Karei, zal de begrafenis van de vorstin niet bijwonen, aldus is gisteren in Brussel bekendgemaakt. Gezondheidsredenen worden voor deze afwezigheid aange voerd. Pri-ns Kaïrel heefit iin september in Zwit serland een ingrijpende operatie onder gaan, waarvan hij in zijn verblijf m de Belgische Ardennen nog herstellend is. Hij heefit zijn 89-jarige moeder in Brus sel aan het ziekbed bezocht, toen zij be gin deze maand door een ernstige hart aanval werd getroffen. Prins Karei heefit zich, nadat de zoon van zijn oudere broer Leopold, koning Boudewijn, in 1951 de troon besteeg, uit het openbare leven teruggetrokken. Hij heeft ook afstand gedaan van de staats- toelagen, die aan leden van de koninklij ke familie worden 'toegekend. Uit alle delen van de wereld blijven rouwtelegrammen over het overlijden vain koningin-moeder Elisabeth binnenstro men. In senaat en Kamer van Volksverte genwoordigers is gisterenmiddag een postume hulde aan de vorstin gebracht. vraag in hoeverre de prijs nog voor het evenwicht tussen vraag en aanbod kan zorgen. Met die vraag hangt sa men het fundamentele probleem van een „geprogrammeerde landbouwpoli tiek", waarover de wetenschappelijke landbouwpolitiek nog geen duidelijk standpunt heeft ingenomen. Een beslis sing zal nodig zijn, wil men te weten komen hoe markt- en structuurpolitiek met elkaar verbonden moeten worden. Een verbinding die onontbeerlijk is voor het plaatsen van het aanpassingsproces van de landbouw binnen het verband van de gehele economie. De voorzitter van het Landbouwschap sprak in deze jubileumbijeenkomst over de betekenis van het economisch onder zoek, bezien uit het oogpunt van het be drijfsleven. Dat het werk van het L.E.I zich in de loop der jaren steeds ver breed en verdiept heeft sproot volgrns hem niet alleen voort uit de dadendrang van bestuur en medewerkers van hel instituut. De inductie kwam ook van de beide partners in het L.E.I., namelijk de overheid en het bedrijfsleven. De waarde van het economisch onder zoek lijkt in Nederland onderschat te worden, aldus de heer Biewenga, indien men tenminste de beschikbare middelen en mankracht vergelijkt met hetgeen het technisch onderzoek vraagt en krijgt. Het beleid zal er z.i. op gericht moeten zijn een evenwichtige situatie te schep pen omdat het economische en sociale welzijn van het platteland evenzeer af- van technisch onderzoek en voorlichting, nangt van economisch onderzoek als. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft donderdag de correspondent van de „Washington Post", Stephen Rosen- feld, laten weten dat zijn verblijf in de Sovjet-Unie niet langer gewenst is, we gens de herhaalde campagnes die zijn blad tegen de Sovjet-Unie voert, heeft het persbureau Tass donderdag gemeld. De „Washington Post" heeft de „Pen- kovsky-papieren" gepubliceerd, die door een Russische spion zouden zijn geschre ven. Zij bevatten de memoires van Oleg Penkovsky, die wegens spionage voor het westen werd doodgeschoten. De Sov jet-Unie noemt ze „een duidelijke ver valsing, vervaardigd door de Amerikaan se spionagedienst". „De publikatie van deze vervalsing door de „Washington Post" kan niet anders worden opgevat, dan als een poging de Sovjet-Unie in een kwaad licht te stellen, als een opzette lijke daad in de geest van de koude oor log", aldus Tass. LONDEN (UPI) Het bestuur van de Britse Labourpartij heeft besloten aan te dringen op verlaging van de kiesgerech tigde leeftyd in Engeland van 21 tot 18 jaar. Een voorstel van deze aard zal wor den gedaan aan de conference, die op het ogenblik bezig is met de bestudering van hervorming van de kieswet. De con ference is samengesteld uit parlements leden van alle partijen maar wordt ge domineerd door Labour. LONDEN (AFP) Twee mijnwer kers in de mijn Clock Face te St. Helens in Lancashire hebben besloten op 7000 meter diepte in de mijn te blijven uit protest tegen het besluit, 200 van hun kameraden naar twee andere mijnen in dezelfde streek over te brengen. De mijn- directie wil de mijn Clock Fase geleide lijk sluiten omdat de exploitatie niet ren dabel is. De mijnwerkers willen niet naar de oppervlakte terugkeren voordat de directie dit besluit ongedaan maakt. (Advertentie) ROTTERDAM (ANP) De opmer kelijk grote onkunde en onverschillig heid onder de kiezers, die aan het licht is gekomen bij verkiezingsonderzoeken, is een bedreiging voor de democratie. De oorzaak moet worden gezocht in een gebrekkig voltooide fundamentele demo cratisering van de samenleving. Dat verklaarde gisteren dr. P. Ter Hoeven, hoogleraar in de sociologie aan de eco nomische hogeschool in Rotterdam een rede bij de aanvaarding van zijn ambt. Dr. Ter Hoeven zei, dat de erkenning van de burgerrechten en het invoeren van het algemeen kiesrecht nu zijn ge volgd door de opkomst van de sociale grondrechten, die nog allerminst zijr» verwerkelijkt. In het politieke bestel hebben zich twee sterk uiteenlopende structuren ont wikkeld: de partijpolitieke structuur en de bestuurlijke structuur, die op korte termijn buiten de directe beïnvloeding van de kiezers valt. Vooral voor de groe pen die niet van nabij de gang van het bestuurlijke proces kunnen beinvloeden, betekent dit een situatie van normloos heid De partijpolitieke structuur be strijkt in theorie de gehele, maar in feite maar een deel van de politieke werke lijkheid. Juist in eeen welvaartsstaat, waaar de gedragsbeheersing via aanmoediging en subsidie verloopt, kan de politieke apa thie de democratie ernstig bedreigen. Op dit gebied ligt een belangrijke taak voor de politieke sociologie, aldus de nieuwe hoogleraar in de sociologie aan de economische hogeschool in Rotterdam (Advertentie) tingen. paneel, waann o.a. een g de bestuurder. „Imaakt met attrak- u te tonen. voor Goes e.o.: GARAGE „DE KOEPOORT" E. A. SPELIER, GOES - Telefoon 01100-5302 voor Hulst: GARAGE J. L. v. d. VOORDE, Steensedijk 108, HULST - Telefoon 01140-2878 voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: GARAGE VERVAET, Prov. Weg (ong.), BIERVLIET - Telefoon 01152-400 WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld „,geen bewijzen voor handen" te hebben dat de Sovjet-Unie heeft voldaan aan hetgeen ex-premier Kroetsjev op 20 april 1964 meedeelde over beperking van de kernproduktie. Kroetsjev kondigde toen aan dat 1 de constructie van tweee grote reac tors voor de productie van plutonium „meteen" zou worden stopgezet. 2 de productie van uranium 235 voor kernwapens in de komende paar jaar geleidelijk zou worden verkleind. 3 meer splijtbaar materiaal beschik baar zou komen voor vreedzame doel einden. Op dezelfde dag deelde president John son van de Verenigde Staten mee, dat de Amerikaanse aanmaak van verrijkt uranium zou woren besnoeid. De Britse regering had al eerder een soortgelijke mededeling gedaan. De drie verklaringen werden indertijd geprezen als een stap op de weg naar ontwapening „door middel van het we derzijdse voorbeeld". Niet dus door een afspraak bij ver drag, maar door het volgen van eikaars voorbeeld. De atoomcommissie wees er overigens op, dat de Amerikaanse beperkingen stappen waren die overeenkwamen met Vieux verwarmend goed Beide ook als "tic" in long-drinks zeer geslaagd! SCHIEDAM PARIJS De film „Viva Ma riawaarin Brigitte Bardot en Jeanne Moreau de hoofdrollen ver tolken, heeft in de Franse mode- stad de „Viva Maria"-stijl doen ontstaan. Het begin van onze eeuw herleeft in deze creatie. De rokken die wij hier zien, zijn van blauw jersey. De witte zijden blouses zijn afgezet met een strikdas. LEEUWARDEN (ANP) ö<e vrouw, die woensdagavond hulp heeft verleend bij de yfljuahit uiit de Leeuwarder straf ge vangenis van de 39-jarige gedetineerde C. B., is voorlopig onder arrest gesteld wegens medeplichtigheid aan de ont- vlucfrtingspogimg. De vrouw was de echt genote vain de ontsnapte. Zoals bekend, heefit B. slechts een uur van zijn vrijheid genoten. Hy werd gepakt op de kop van. de Afsluitdijk door een politiepatrouille. IJMUIDEN (ANP) In de gisteren ge houden vergadering van prioriteitsaan deelhouders van de koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. is besloten aan een op 9 december te houden aandeelhoudersvergadering een voorstel tot statutenwijziging voor te leg gen, dat een verlaging beoogt van het percentage van de overwinst, dat aan de raad van bestuur wordt uitgekeerd. Leden vam de raad van bestuur krijgen volgens het voorsbei el!k twee procent van de overwinst, indien deze vijf miljoen gulden of minder bedraagt. Wanneer de overwinst hoger uitkomt dan f 5 min., krijgen de leden van de raad over dit meerdere slechts een vierde gedeelte van hun normale percentage, dus een half procent. Onder de geldende statuiten ont vangt de raad van bestuur zes procent van de overwinst, wanneer de raad uit twee leden bestaat, alsmede twee procent voor elk verder lid. Ook thans is aan deze regeling een maximum-overwinst verbonden van f 5 min., doch het gedeel te dat de leden van het meerdere genie ten is een derde van het normale percen tage. De tantièmes van commissarissen blij ven onveranderd: 3,5 procent per com missaris van de overwinst (maximaal f 5 min.) en een derde van dit percen tage over het bedrag, waarmee de over winst de l 5 min. te boven gaat. de eisen die de nationale veiligheid stel de, ongeacht stappen van de Russen. Officiële kringen zeiden dat de Verenigde Staten genoeg splijtbaar materiaal be zitten. De Amerikaanse besnoeiingen" wer den in etappes bekendgemaakt in janu ari en april 1964 en in februari 1965. De Amerikaanse plutoniumproductie werd met 20 procent beknot door de sluiting van vier reactoren. De atoom commissie heeeft meegedeeld dat tegen 1969 de productie van uranium 235 met 60 procent zal zijn gedaald. (Advertentie) AMSTERDAM: Rokin 120 Filiaal Hilton Hotel KOEWEIT (AFP) De regering van Koeweit heeft Sjeik Sabahal Salem al Sabah officieel tot nieuwe heerser van Koeweit uitgeroepen. De sjeik, die zijn overleden broer op volgt, is ongeveer vijftig jaar oud, zijn geboortedatum is niet precies bekend. Na de onafhankelijkheidsverklaring van Koeweit werd hij in oktober 1962 tot erf opvolger benoemd. Hij behoort tot de groep „.conservatieve" vorsten in het land, die de goede betrekkingen met alle arabische landen wensen voort te zetten. Waarnemers menen echter, dat hij eer der een „Koeweitse nationalist" dan een „Arabische nationalist" is. In 1962 was hij minister van buitenlandse zaken in het eerste onafhankelijke kabinet £^iiiiii!iiiiiiMiiinmiimui(ü Mlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliijï De snymachine. Een byzonder gevaarlijk ding voor spelende kinderenOok als u dit apparaat niet gebruikt, blyft het een „moordwerktuig". Pas dus op en zorg ervoor dat uw kinderen nooit met de snijmachine kunnen spelen. De ge volgen zyn vaak allerergst. Maar ook voor u zelf blijft het appa raat een adder onder het gras. Juist wanneer u denkt dat er geen gevaar aan verbonden is, is het meestal al te laat. Routine en slordigheid veroorza ken de grootste ongelukken. Op een gegeven moment bent uvertrouwd geraakt met de machine. U praat ter wijl u snijdt U ziet dus niét waar uw handen zich op dat moment bevinden. Pas daarvoor op! Als u snijdt houdt dan de ogen op uw handen en het ap paraat gericht en laat u niet afleiden door geroep of wat dan ook. In een fractie van een seconde kan een van uw vingers bij het draaiende mes komen. Een slede, waarin men datgene, wat men wil snijden, kan vastzetten, geeft hiertegen een zekere beveiliging. Vooral als de machine in gesteld staat op een dikke snede, is het gevaar erg groot dat u met de hand langs de scherpe tanden van het mes komt. Er bestaat dan namelijk een vrij grote ruimte tussen mes en aanleg plaat. Beter is het wanneer de onder plaat van de niet in gebruik zikide machine opgeklapt kan worden. Kan dit, doe het dan ook. want het wordt maar al te vaak over het hoofd gezien. Wie tot de aanschaf van dit apparaat wil overgaan, moet er wel degelijk rekening mee houden waar het appa raat komt te staan. De meest ideale plaats is wel het bovenblad van de koelkast of een aparte aan de muur bevestigde plank. De toenemende welvaart komt ook tot uiting in de steeds stijgende produktie van schoonheidsmiddelen. Zo steeg de produktie van de Duitse schoonheidsmiddelenindustrie in 1964 met 5:7 procent tot een waarde van 1,03 miljard D.M. Dat was 27 miljoen mark meer dan in 1963. In deze cijfers zijn scheerzeep, scheercrème en shampoo niet meegere kend. De produktie daarvan bereikte in 1964 een waarde van 87,5 miljoen D.M. De omzet van after-shavelotion be reikte de 60 miljoen D.M. De heren der schepping gaven 15 miljoen D.M. uit voor deodorants. Bijna zevenender tig mark per jaar wordt per Duitse man uitgegeven voor scheerlotion, reuk- en haarwater. Zo ziet u maar, ook de man is een ij del wezen „Meisjes worden zo snel volwassen", ver zuchtte een moeder. „Op een dag kUk je in de kast en je liefste jurk is ver dwenen". FJK. Luxe-, gala-, super- of veredeld brood zijn benamingen, die tegenwoordig vaak worden gebruikt voor brood, waaraan wat broodcrème óf vet is toe gevoegd. Het brood wordt daardoor wat malser en blijft wat langer vers. Een methode die reeds lang wordt toe gepast, alleen zonder dat daarvoor der gelijke superlatieven werden gebezigd. (Advertentie) VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 2 MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON(010)269304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN

de Stem | 1965 | | pagina 5