AMERIKA'S MAANRAKET GROEIT LASERSTRAAL VERVANGT TANDARTSBOOR Het badwater bewijst draaiing van de aarde Eerste trap van gigantische Saturnus staat nu in 130 meter hoge montagehal PROEVEN MET „MAANROTSEN" IN CALIF0RNIË Meer aardgas VERBAND TUSSEN ZONNEVLEKKEN EN STAND VAN PLANETEN perspectief ondergrondse kernexplosies Zwaartepunt Cyclus Voorspellingen Toren van staal Balancerend théon te Parijs zijn beroemde slin- Onderzoekingen in diverse labo ratoria in de Verenigde Staten hebben aangetoond dat een LASER-straal kan worden ge bruikt voor het snel en Pijn loos verwijderen van carieuze gedeelten in tanden en kiezen Bij proeven is gebleken dat een laser straal met een energie van 13.000 Joules per vierkante centimeter door een laag tandglazuur die door caries verkleurd is heen dringt en vrijwel het gehele carieuze gedeel te onder het glazuur vernietigt. La serstralen met een lagere energie (4000 Joules per vierkante centime ter kwamen niet door het glazuur heen en veroorzaakten slechts op pervlakkige schade. Geen van de met laserstralen behandelde vrij willigers maakte melding van pijn tijdens het boren met licht". De onderzoekers namen speciale voorzorgmaatregelen om schade aan de ogen van patiënten en tandartsen te voorkomen. Een laserstraal die in het menselijk oog valt kan na melijk gemakkelijk stukjes van het netvlies verbranden. Daarom wer den de betrokkenen uitgerust met maskers en beschermende brillen. Niettemin zijn de Amerikaanse on derzoekers van mening dat het pro bleem van weefsels en beenderen, die mogelijk een overdosering van laserstralen kunnen oplopen, nog lang niet is opgelost. Het zal mis schien mogelijk zijn laserstralen naar moeilijk toegankelijke plaat sen in het lichaam te leiden door middel van flexibele „optische ka bels". Maar het energieverlies in deze lichtgeleiders is op het ogen blik nog erg groot. Sommige onderzoekers adviseren voorlopig om veiligheidsreden in de tandheelkunde slechts laser-sL '?n te gebruiken die geen hogere totale energie dan 10 tot 20 Joules heb ben. Als de straal krachtiger wordt dan de genoemde waarde is er gro te kans dat ook de gezonde tandpul- pa wordt vernietigd. OVER de hele wereld zijn duizenden natuurkundigen ingescha keld bij het studiewerk van de Internationale Jaren van di Rustige Zon (IQSY). Zij gaan na in hoeverre het thans heer sende zonnevlekken-minimum van invloed is op allerle aardse processen. Inmiddels zoeken andere onderzoekers naar di oorzaken van de zonnevlekkenactiviteit. De perioden van minim; en maxima wisselen elkaar af in een regelmatige cyclus van 13 jaar. Tot dusver heeft nog niemand hiervoor een bevredigend< verklaring kunnen vinden. Recente onderzoekingen van twei Amerikaanse geleerden schijnen echter enig licht in deze duiste re zaak te hebben gebracht. Prolesso- Karl Wood van de universiteit van Colorado en dr. Robert Wooc. van de afdeling raketten en ruimtevaart van Douglas in Santa Monica heb ben door een computer berekeningen laten uitvoeren, waarvan de resultaten vrij duidelijk een verband aanwijzen tussen de zonnevlekken-cyclus en de resulterende zwaartekrachtwerking die door alle planeten gezamenlijk op verschillende tijdstippen op de zon wordt uitgeoefend. Hoewel de planeten om de zon draaien ligt het zwaartepunt van het zonnc stelsel niet precies in het midden van de zon. Als de twee grootste planetei Jupiter en Saturnus, zlich samen aan dezelfde kant van de zon bevinden kaï het zwaartekrachtsevenwicht zelfs zo sterk worden verstoord dat het zwaar tcuunt buiten de zon komt te liggen. Door zijn steeds veranderende positif ten opzichte van dit zwaartepunt kan de zon aan dynamische krachten wor den blootgesteld. Eerdere pogingen van astrofysici om een verband tussen de zonnevlekken fit- - viteit en het veranderende zwaartepunt van het zonnestelsel aan te tonen z'.m volgens Wood en Wood mislukt omdat het probleem toen alleen statisch "werd bekeken. Men rekende met de posities van zon en zwaartepunt, maar biet met dynamische grootheden zoals relatieve snelheid en versnelling. De Amerikaanse onderzoekers geloven dat de verandering van de versnelling van de zon ten opzichte van het zwaartepunt van het zonnestelsel een be langrijke rol speelt bij de waargenomen verschijnselen. Met behulp van een computer slaagden de Woods er in de dynamische grootheden van het zon-zwaartekrachtsysteem over een groot aantal voorbije laren, te berekenen. De uitkomsten waren in meer dan één opzicht verras- V Het bleek dat de planeten, en met name de drie binnenplaneten Aarde, Venus en Mercurius, inderdaad een versnellingsverandering tussen zon en zwaartepunt teweeg brengen. Deze versnellingsverandering is weliswaar zeer klein, maar wanneer de gevonden waarden op een tijdsschaal worden 1 ^fczet, wordt een cyclus zichtbaar met een gemiddelde periode van 11.08 en^iQfiff computer beeft de berekeningen uitgevoerd over de jaren tussen 1610 dan 1 eU de grootste afwijking van de 11-jarige cyclus bedraagt niet meer cv i maanden. „Deze overeenkomst met de waargenomen zonnevlekken- aoekerS'S te nauw^eur^2 om toevallig te zijn", aldus de Amerikaanse onder- sterk8etjs, de huidige theorieën worden zonnevlekken veroorzaakt door e elektrische stromen in de gloeiende zonnegassen onder invloed van hei veld van de zon- Als de beweging van de zon ten opzichte van *erkinz Un' Van ^e' zonneste'sel wordt beheerst door de zwaartekracht- vaii deV'"an Panelen, is het heel goed denkbaar dat ook de bewegingen ''er. doo dSen 'n 1,51 zonne3iehaam en de daaruit voortkomende zonnevlek gen door A zakracll.ten worden beïnvloed. Wanneer de computerberekenin- zonnevl uv 00dS 'u'st zi^n geïnterpreteerd, ral het voortaan mogelijk zijn v°°r de nactivi'eit nauwkeurig te voorspellen. Dit is van groot belang ïï'Va" oer'"a eVaart' omdat he' gevaarlijk kan zijn astronauten tijden, „ac- e ijgoi de interülapqjajre fuiipjg te laten telgen. 5fw*r HET Apollo/Saturnus V- project van de Ameri kaanse NASA is op het ogenblik het grootste in dustriële programma dat in de Verenigde Staten voor één op drachtgever wordt uitgevoerd. Meer dan 300.000 mensen van 20.000 bedrijven werken samen voor één gemeenschappelijk doel: het zenden van astronau ten naar de maan vóór het eind van dit decennium. Deze ge weldige krachtsinspanning be gint thans duidelijk zichtbare resultaten af te werpen. De gi gantische Saturnus V maanra- ket groeit. De eerste Saturnus- trap (S-IC-D), die de maanrei- zigers van de aarde naar de ruimte moet brengen, is dezer dagen opgesteld in de 130 me ter hoge montagehal van het Marshall-ruimtevaartcentrum in Huntsville, Alabama. De Saturnus S-IC-D is 45 meter hoog en heeft een doorsnede van 11 meter. Het 140 ton wegende monster zal in de definitieve uitvoering worden voorzien van vijf raketmoto ren, die samen meer dan 3500 ton i stuwkracht zullen leveren. Hiermee zal de Saturnus-Apollo combinatie naar een hoogte van 70 kilometer kunnen worden gebracht. Daarna zullen de tweede en derde trap het werk overnemen. 0 De 45 meter hoge S-IC-D, een proefmod voor de eerste trap in de gigantische Saturnus V maanraket, wordt -plaatst in een 130 meter hoge motagehal van het Marshall ruimtevaa .centrum te Huntsville. In deze hal zal de complete Saturnus word.n onderworpen aan dynamische belasting proeven. De S-IC-D die nu naar het test- centrum 'in Huntsville is overge bracht, heeft geen raketmotoren en zal ook nooit de ruimte ingaan. De letter D in de type-aanduiding be tekent dat de enorme uit titanium- staal en aluminium vervaardigde cylinder is bestemd voor dyna mische sterktep roeven. De montagehal in Huntsville is zo hoog dat de Utrechtse Domtoren er gemakkelijk een plaatsje in kan vin den. De immense ruimte van de hal brengt speciale problemen met zich mee. De technici die er werken, staan met elkaar in verbinding via draagbare radiozenders. De tempe ratuur en vochtigheidsgraad moeten voortdurend worden gecontroleerd om te voorkomen dat zich in de ho gere niveau's van het gebouw wol ken vormen, waaruit wellicht regen zou kunnen vallen. In deze hal zal een volledig proef model van de volledige Apollo-Sa- turnus combinatie worden opge bouwd. De overige twee rakettrap- pen de Saturnus S-II en de Sa turnus S-IV B rp, het eigenlijke Apollo-ruimtevaartuig zullen binnen kort boven op de eerste trap wor den gemonteerd en dan een 120 me ter hoge toren van staal vormen. Dit fantastische produkt van Ame rika's ruimtevaartindustrie zal in Huntsville worden blootgesteld aan alle buigings- en trillingskrachten die op zullen treden als de eerste operationele Apollo-Saturnus combi natie in het voorjaar van 1967 van af Cape Kennedy de ruimte tege moet stormt. De Saturnus V zal zich onder de duizenden tonnen stuwdruk van zijn raketmotoren gedragen als een be zem die balanceert op de vinger van een klein jongetje. Het gevaarte, dat even lang en even zwaar is als een lichte kruiser, zal tijdens de klim naar de ruimte vertikaal worden gehouden door voortdurende corri gerende bewegingen van de onder ste trap, die de rol van „vinger" speelt. Deze bewegingen van de S-IC trap zullen worden veroorzaakt door kleine veranderingen in de „straal- richting" van de vijf raketmotoren. Een zeer gevoelig elektronisch „evenwichtszintuig'' zal er voor zor gen dat elke geringe afwijking in de stand van de neus van de raket re sulteert in een zodanige draaiing van de motoren dat de afwijking te niet wordt gedaan. Wetenschappelijke onder zoekers en technici van de afdeling ruimtevaart en elektronica van de Amerikaanse Philco Corpora tion nemen thans proeven met een instrument dat over enige jaren de hardheid van gesteen ten op de maan zal moeten me ten. Bij deze proeven wordt ge bruik gemaakt van „maanrot- sen", die tienduizenden jaren geleden door een vulkanische HitaêliiJg in 4s SsliMtiiêjJie Mojave-woestijn werden ge vormd. Volgens de Amerikaanse geoloog P. Zebal bestaan de „maanrotsen" uit olijfgroen basalt, dat is ontstaan toen tijdens de uitbarsting vloeibaar ijzer, magnesium, en silicium uit spleten rond de vulkaankrater vloei den en chemische verbindingen aangingen. „We nemen aan dat de rotsen op de maan uit dit of soort gelijk materiaal zijn opgebouwd", aldus Zebal. De rotsformaties in d« Mojave- woestijn wo-rden th?ns in gedeelten centrum, waar men er verschillen de modellen van de maanbodem van bouwt. Vervolgens beproeft men de sterkte er van met behulp van het reeds eerder genoemde instru ment: de „penetrometer". Deze proeven zijn vooral van be lang voor het Apollo-project, dat een landing van de mensen op de maan tot doel heeft. De kans is na melijk niet denkbeeldig dat het grootste deel van het maanopper vlak bedekt is met een laag stof. „Als deze stoflaag er inderdaad is", zegt Zebal, „dan verwachten we dat de stofdeeltjes zich bijna net zo zul- AS«lis aumiiimu^jOPi. sche deeltjes van ons olijfgroene ba salt". ,,De korrels van het vergruisde basalt blijken zeer onregelmatig ge vormd te zijn en gemakkelijk aan elkaar te blijven hangen. Zulke kor- reis kunnen zowel door vulkanische activiteit als door meteoriet-inslag worden gevormd en beide soorten processen doen zich op de maan voor", zegt Zebal. De penetrometer zal door een ruimtevaartuig dicht boven het maanoppervlak worden losgelaten Als het instrument zich in de stof- of rots»---loT, van de ma-n heeft seksuith zal ss» tek» iajsteuje »e- geyens over de hardheid en stevig heid van het maanoppervlak naar het ruimtevaartuig seinen, vanwaar ze verder naar de aarde zullen wor- den gerelayeerd. Uit deze gegevena hoopt men conclusies te kunnen trek ken over het al of niet geschikt zijn van bepaalde stukken maanbodem voor een landing van een bemand ruimtevaartuig, „Natuurlijk weten we niet zeker of ons basalt werkelijk op maanrots lijkt", zegt Zebal. „We zullen paf zekerheid krijgen als de eerste maan» astrontïi-ierj terugkeren met bodem» Door zijn balancerende werking zal de S-IC trap aan zeer grote be lastingen worden onderworpen. De proefnemingen in Huntsville zijn be doeld om na te gaan of dit raketdeel deze belastingen inderdaad kan ver dragen. Het testwerk zal in februari a.s. beginnen en tot november 1966 worden voortgezet. Als de Saturnus zijn pijnbankbehandeling goed door staat en ook de eerste proeflance- ring in 1967 goed verloopt, zal de eerste bemande Apollo-Saturnus combinatie in 1968 de ruimte in gaan. Er zal de Amerikanen dan volgens de plannen nog een jaar resten om de grote sprong naar de maan voor te bereiden. De geoloog George P. Zebal (rechts) en een technicus bekijken hier een grillige spleet in de groene basalt rotsen van de Californische Mojave-woestijn De spleet is ontstaan door afkoeling van lava na een vulkaanuit barsting die zich hier in het verre verleden heeft voorgedaan. Zebal gelooft dat de groene basaltrotsen veel lijken op de rotsen van de maan en dat de vele scheuren en spleten die op de maan zijn waargenomen even eens zijn veroorzaakt door vulkanische uitbarstingen en veel overeenkomst vertonen met de spleet op de foto. gerproef deed. Nadien ontstond de theorie dat de draaiing van de aar de ook moest kunnen worden vast gesteld aan de draairichting van wa ter dat uit een reservoir loopt. On der invloed van de aardrotatie zou het water op het noordelijk half rond linksom gaan draaien en op het zuidelijk halfrond rechtsom. Hoe gemakkelijk het ook leek deze draairichting experimenteel vast te stellen, in de praktijk bleken er aan de proefnemingen allerlei haken en ogen te zitten. Het effect van de aardrotatie op het water is zo ge- Mng dat de draairichting door de kleinste verstoring verandert. Deze verstoringen kunnen het gevolg zijn van de vorm van het reservoir, de aard van het materiaal waaruit het reservoir bestaat, ongelijkmatige verwarming of wind. Het blijkt in de oraktijk zeer moeilijk alle storings- jronnen te elimineren. .EWIJS Pas onlangs is het professor A. I. Shapiro, hoofd van de afdeling voor technische mechanica van het instituut voor technologie van Mas sachusetts (MIT) gelukt het expe rimentele bewijs voor de juistheid van bovengenoemde theorie voor wat betreft het noordelijk halfrond te leveren. Met behulp van Shapi ro's methode deed de universiteit an Sydney kort daarop hetzelfde oor het zuidelijk halfrond. Shapiro liet een volmaakt symme- risch reservoir bouwen en liet dit /ol lopen met water, dat in een rechtsom draaiende beweging werd gebracht. Daarna liet Shapiro het reservoir 24 uur lang in een vol maakt trilling- en stromingsvrije ruimte met rust. Vervolgens haal de hij voorzichtig de stop uit de bo dem van het reservoir en filmde het gedrag van het water. Het weg vloeiende water raakte nu inder daad in een linksom draaiende be weging. Bij het experiment in Aus tralië bleek de kolk zich met de wijzers van de klok mee te bewe- EEN studie die is uitgevoerd in het kader van het Ame rikaanse „Ploegschaar Pro ject" onder auspiciën van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft een rapport opgeleverd, waarin staat dat de huidige aardgas- produktie over de hele wereld kan worden verzevenvoudigd door middel van ondergrondse kernexplosies. In het rapport wordt voorgesteld bij wijze van proef een ondergrond se kernexplosie teweeg te brengen in een laag gelegen woestijn gebied in Nieuw Mexico. Het vermoeden bestaat dat zich diep onder dit ge- gebied grote aardgasvoorraden be vinden, die voor de huidige instal laties onbereikbaar zijn. Als de Amerikaanse regering toestemming verleent zal dit de eerste keer wor den dat een nucleaire explosie wordt gebruikt voor industriële doeleinden. Het staat vast dat enorme hoe veelheden aardgas thans niet kun nen worden ontgonnen omdat de rot sen waarin het gas zich bevindt te poreus zijn. Door een ondergrond se kernexplosie zou in deze rotsen een geweldige holte worden ge maakt, waarin het onder druk staan de gas zich zou verzamelen. Voor de gaswinning zou dit ondergrond se reservoir alleen maar behoeven te worden afgetapt. Het experiment in Nieuw Mexico zal ongeveer 3 miljoen dollar gaan kosten, de lading voor de kernex plosie inbegrepen. De Amerikaan se Commissie voor Atoomenergie zal zorgvuldig nagaan of dopr de explosie geen radio-actief materiaal aan de oppervlakte of in de atmo sfeer zal komen. DUIZEND jaar geleden verbaasden geleerden aan de hoven van Arabische vorsten er zich reeds over dat het water in de baden van de weelderige paleizen altijd in een linksom draaiende beweging geraakte als men het liet weglopen. Zij vonden er allerlei verklaringen voor, behalve de enige juiste. Als zij tot de conclusie waren gekomen dat het vreemde gedrag van het badwater werd veroorzaakt door het draaien van de aarde, zou de wereldgeschiedenis misschien een totaal andere loop hebben genomen. In werkelijkheid werd het bewijs dat de aarde draait pas geleverd toen Foucault in 1851 in het Pan-

de Stem | 1965 | | pagina 13