Zorgen rondom belasting Echtgenoten bepalen hun aantal kinderen Nederland ageert tegen Franse NA i O-politiek GRATIS L Langzaam - aan - actie in Antwerpse haven goed sluitende SIERDEKSEL bij uw FAVORIETE AARDBEIENJAM SOCIALISTEN: BIER INPLAA TS VAN SCHOENEN COMMISSIETABAKSHANDEL FLINK IN DE KNEE KVP-fractie vreest inflatie heetman>^jj Sovjet-ICBMs van mobiele platformen Waakvlam maakt aardgas duurder Chileen spuwt R. F. Kennedy, in gezicht Snowdons in Amerika Concilie aanvaardt scherpere formulering Wending rode strijdtechniek in Vietnam? STAKING VOORBIJ-MAAR NU.... Oostduitsers schieten op patrouilleboot IN W.E.U.-PARLEMENT Tsjombe nog niet uitgekaart Van Molière (17e eeuw) naar molière (20e eeuw) Echt leer is echt mode Protesten Accijnzen Anti- V.S.-relletjes in Zuid-Amerika Smokkel LIEFDE 'nt> ymbool van uw geluk VRIJHEID Onaan vaardbaar Voor dagelijkse variatie Hero Extra jam in handige één-persoons verpakking DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG. De Tweede Ka- mer Wenst de diverse voorstelling m je regering tot verhoging van accijns (oliën, b'er, alcohol, siga retten. kerftabak), tot verhoging van vermogensbelasting cn ven nootschapsbelasting en tot invoe- ring c.q. verhoging van de omzet belasting (o.m. textiel, schoenen, auto's, bromfietsen, kampeerwa gens) niet als „een pakket" te beschouwen. „Ieder der voorstellen moet op zijn eigen merites beoor deeld worden. Het zou onjuist zijn als de regering het bii voorbaat uitgesloten zou achten, dat door de kamer wijzigingen in de diverse voorstellen worden aangebracht", aldus wordt opgemerkt in het voorlopig ver- du van de kamer op het wetsontwerp lot verhoging der omzetbelasting. Van socialistische zijde worden in 'net verslag een aantal suggesties aangedra- ien voor het opvullen van de gaten in dekkingsplan, voor het geval textiel, schoenen en (eventueel ten dele) brom fietsen uit dit plan worden gelicht. Naast het inmiddels reeds door mi- nisier Vondeling opgevolgde advies van de socialisten om meer te lenen en daar- >oe de nietwoningbouw iets in te krim pen zegen de socialisten te denken aan: 1 Een punt meer verhoging van de ver mogen. en of vennootschapsbelasting. Een grotere dan de voorgestelde ver hoging van de accijns op minerale oliën en benzine. Verhoging van de omzetbelasting op chocolade en suikerwerken, gebak e.d. i Verhoging van de omzetbelasting op bier en andere niet-gedistilleerde alko- holhoudende dranken, 5. Verdere verhoging van de omzetbe lasting op bepaalde weeldeartikelen als b.v, goud en zilver werken, parfumerieën en cosmetica. Van KVP-zijde herinnert men aan de vele protesten tegen de verhoging van de omzet-belasting uit het. bedrijfsleven Een aantal van die protesten lijkt de KVP „niet zonder grond", wijzend op de toe stand in de textiel- en de schoenindus trie bepleit textiel en schoenen vrij van omzetbelasting te houden. Hiervoor plei- ten ook de socialisten. Deze .vragen mi nister Vondeling ook nog of het in elk geval niet redelijk zou zijn de verhoging voor de bromfietsen te beperken. Men wijst erop, dat voor velan de bromfiets het vervoermiddel is bij woon werkverkeer, de recreatie en ie uit oefening van vele beroepen. De verhoging van de omzetbelasting op auto's tot 25 pet zal volgens de vrees van vele leden de import van beschadig de auto's uit Duitsland nog sterk stimu leren. Reeds nu is die invoer huns in ziens „een verontrustend verschijnsel", omdat zij afbreuk doet aan de verkeers veiligheid. Verscheidene leden menen voorts, dat de verhoging van de omzet, belasting op radiotoestellen een discri minatie inhoudt tegenover andere com municatiemiddelen. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Van verschillende kan ten is men in de Tweede Kamer teleur gesteld over de resultaten van de pogin gen van minister Vondeling (financien) de rijksbegroting 1966 uit te kammen en de uitgave te verlagen. Zoals bekend wenst minister Vondeling niet verder te gaan dan verlaging van de uitgaven met 70 miljoen (0,4 procent van de totale be groting) en een inkrimping van het niet- woningbouwprogramma met 50 miljoen. Vele kamerleden vinden dit niet vol doende. Zij dringen er bij de minister op aan naar verdere verlaging te streven. Dit blijkt uit het voorlopig verslag dat de Tweede Kamer heeft uitgebracht op de nota-Vondeling inzake de wijziging van de omvang der rijksuitgaven en het dekkingsplan. Vele (KVP)-leden geven in dit ver slag nog eens uiting aan hun vrees voor het inflatoire effect, dat naar hun mening van de bijzonder sterke stijging van de overheidsuitgaven te verwachten is, als de particuliere bestedingen zich niet duidelijk matigen. Deze leden zeggen ook dat minister Vondeling een overdreven „ebruik heeft gemaakt van het argument dat een groot aantal uitgaven een star karakter heeft en dus niet voor verla ging in aanmerking kan komen. Waar om kon er bij het ministerie van defen sie geen enkele uitgave verlaagd worden Wordt in dit verband gevraagd. - CONCEPCION, CHILI (U.P.I.) Stu denten in (^oncepcion, Chili, hebben pro- Castro-leuzen, sinaasappelschillen en eie ren geworpen naar senator Robert F. Kennedy. Een student spuwde hem in het gezicht en de senator moest ervaren, dat een Amerikaanse vlag werd verbrand. Kennedy liet zich overigens niet inti mideren, en hij riep in een handinicro- foon: ,,Ik geloof in het vrije woord en zal hier vanavond spreken". Hier, was de universiteit van Concepcion. Kennedy had voor zijn rede gesproken met de studentenleiders, van wie ie link_ se elementen beloofden, dat ze niets zou den nalaten om hem de mond te snoeren. De senator had geen politiebescherming, want de universiteit geniet een autonome status, vrij van politie-inmenging. Eerder op de dag was senator Kenne dy hartelijker ontvangen door leden van een bond van arbeiders in de staalindu strie. Bij het bezoek van Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, aan Uruguy hebben politieman nen een jongeman, die kennelijk wilde proberen de minister in het gezicht te spuwen, een hersenschudding geslagen. Het incident vond plaats tijdens een kranslegging op een plein in Montevi deo. Rusk, was in Montevideo op doorreis naar Rio de Janeiro, waar gisteren de in- nisters van Buitenlandse Zaken is begon_ nen. De Uruguese minister van Binnenland, se Zaken, A. Frescia, heeft voor het in- ter-Amerikaanse conferentine van mi- cident aan de Amerikaanse ambassade in Montevideo verontschuldigingen aange boden. Tijdens hun reis door de Ver enigde Staten van Noord-Ameri- ka bezochten prinses Margaret en Lord Snowdon Mount Vernon, 't huis. dat eens werd bewoond door George Washington, de eerste Amerikaanse president. (Advertentie) Elke OL.VEH polis ls wtnstdelend Uit de voorlopige verslagen van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer blijkt een duidelijke aar zeling van de zijde der kamer om met de regeringsvoorstellen tot verhoging van accijnzen op sigaretten, alcohol, bier, mi_ r.erale olieën en kerftabak accoord te gaan. Met name duikt telkens de vraag weer op, of deze verhoging wel past in de internationale samenwerking. Met betrekking tot de alcoholaccijns PK b v-aangetoond, dat de op ge distilleerd in Nederland drukkende last joger wordt dan in de overige EEG-lan- een. is de voorgestelde verhoging niet in strijd met het Benelux-verdrag tot vra van acciinzen". ZO wordt ge len H°°r vele lec*en* •De vrees wordt geopperd, dat de verhoging van accijns aan? W zou kunnen leiden tot een va« verhoging van de import n wgnen. Dat kan toch niet de becloe- van de regering zijn geweest, meent Gewezen wordt er ook op, dat de zui- v. K eau de cologne ook door de accijns- Vop1j gln§ wordt getroffen. Dit orijsge- k0m8nerdukt wordt °°k de lagere in- medicehasse,n veel gebruikt, mede om stpiiin redenen. Daarom wordt vrij- - dp n r°0r artikel wenselijk geacht maar ?rengst van de verhoging is toch 6ermg, zo wordt eraan toegevoegd. si!srmf!0lg van de accijnsverhoging op valtvn??. zou we^ eens kunnen zijn, zo zrote i!e ,lezen> dat er een ongekend het nriS ,lactiviteit ontstaat, omdat SelgKpht rSC tussen Nederlandse en den nit sl§aretten nog groter gaat wor. hers in sn ™et name voor de winke- s'"eek Hnet 7tgische-Nederlandse grens den Trrni Sevolgen kunnen heb- toch 7pL uS' men is in de commissie voor prntJ®zorgd voor de handel, die foor in*en komt le staan vorigp ^atenombouw en dat terwijl de leden is 5°gln^ nog maar 20 kort ge- ui .:0mrni§en zijn er verbaasd buiten het „pakket' %'-£Lsigaretten j Blaten. Rüra ve'e die verhoging jen acclJns we' aanvaardbaar vin. B'n.b.v tntT.nog v«aer zouden willen van and pro! s'aat de opmerking ërilfstak ri»desbetreffende be noemen In htra?rSt belaste van Europa ®®ie echter La,Sameen schiint de com. j( minste ,„eleJJclins verhoging ROME (KNP) „Alleen echt genoten en niemand anders kun nen- beslissen over het kinder tal." Deze zinsnede is op voorstel van leken auditeurs ingebracht in een scherpere formulering van het onderwerp „vruchtbaarheid van het huwelijk". De scherpere formulering is door de concilievaders goedgekeurd met 2011 stemmen voor en 140 tegen. In de oude tekst werd hierover ge zegd dat de ouders hier niet naar wil lekeur mogen handelen, maar dat zij zich moeten laten leiden door Gods wet. Bij de nieuwe formulering is eraan toegevoegd dat „zij het kerkelijk leer gezag dienen te volgen, dat de godde lijke wet in het licht van het evangelie authentiek uitlegt". Verder wordt dan opgemerkt dit is ook een nieuwe toevoeging: dat tussen de goddelijke wet over de vruchtbaarheid en de beleving van de echtelijke liefde geen werkelijke tegen spraak kan bestaan. Nieuw is ook de volgende formule ring: ..Waar het erom gaat de echte lijke liefde in overeenstemming te brengen met een verantwoord ouder schap, hangt de zedelijkheid van het gedrag niet af van de goede bedoeling en beoordeling van de beweegredenen, maar moet dit beoordeeld worden aan de hand van objectieve criteria, die zo- moeite te hebben. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Waarnemers in Vietnam rekenen op een wending in de stryd- tactiek van de communisten. In de bloe dige strijd bij de Cambodjaanse grens is n.l. een rechtstreekse veldslag gele verd door Noordvietnamese troepen. De Vietcong-tactiek is normaal in kleine groepen snel aanvallen en weer even snel terugtrekken. Een veldslag als nu gevoerd is niet meer voorgeko men sinds de strijd tussen de Fransen en de Vietmin. De strijd aan de Cam bodjaanse grens begint na drie dagen felle strijd af te lopen. Er word't nog wat sporadisch vuur van sluipschut ters waargenomen. (Advertentie) Een ring met brillant betekent zoveel liefde InTIT ïet 'S een sfmb001 ran da-1, h galul<'llet mooiste geschenk kom.e u r-jUnt geven-En (prettige bii- 2gha!?0 het is tevens eenstukjé miliebezitdat altijd zijn waardehoudt "Veronique", 1 brillant 210.- "Gracioso", 1 grote en 5 kleinebrillanten 695.- edelsteenkundigef.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel.116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam wel gebaseerd moeten zijn op de waar digheid van de menselijke persoon als de volledige betekenis van de weder zijdse overgave en de vruchtbaarheid in het kader van dc ware liefde moeten respecteren. Geleid door deze beginse len mogen de kinderen der Kerk bij de geboortenregeling geen wegen inslaan, die door het leergezag worden afge keurd". Schema 13 spreekt zich in deze pas sage uit over de vraag welke wegen on toelaatbaar voor katholieken zouden zijn. De beantwoording van deze vraag heeft de paus zich uitdrukkelijk voor behouden. Daarvoor heeft hij een com missie van deskundigen ingesteld. Het blijkt echter dat de commissie het onderling niet eens is kunnen wor den. Het wordt dan ook niet waar schijnlijk geacht dat paus Paulus spoe dig met een uitspraak zal kunnen ko men. Gisteren hebben de concilievaders het laatste nog goed te keuren ontwerp, de verklaring over de godsdienstvrijheid, ontvangen. Hierover zullen zij vrijdag moeten stemmen. De tekst heeft, ondanks oen onge woon grote hoeveelheid kritiek, geen grote veranderingen meer ondergaan. In de toelichting op het stuk, zegt rela tor mgr. De Smedt, dat een van de voornaamste opwerpingen die tegen het stuk gemaakt zijn, is: het stuk zou de leer over de plicht van het burgerlijk gezag ten aanzien van de ware gods dienst. niet volgen. Daartegen voert mgr. De Smedt aan dat in dit stuk juist het recht van de mens op godsdienst vrijheid ontwikkeld wordt als conse quentie van zijn menselijke waardig heid. Voor de rest moeten de historici maar uitzoeken hoe een en ander zich onderling verhoudt. Sommige vaders, zo merkte hij op, willen alleen maar spreken van het positieve burgerlijke recht en niet van het recht van de persoon. Maar de com missie is daar niet op ingegaan. (Van onze correspondent) s ANTWERPEN Officieel is de sta king in de Antwerpse havenkapitein- dienst afgelopen. Het betrokken haven personeel houdt echter voet by stuk. Woensdagavond lagen reeds twintig zeeschepen te wachten voor de rede van Vlissingen. Naar de vorm hebben de stakers zich neergelegd bij het „brugerlijk opvorde ringsbevel", dat dinsdagavond verras send snel door de Belgische regering werd uitgevaardigd. Maar zij hebben hun staking onmiddellijk omgezet in een langzaam-aan-actie, die binnen weinige uren het vermelde resultaat opleverde. De doeltreffendheid van een dergelijke actie is trouwens al gebleken in de voorbije maanden toen sommige dagen meer dan vijftig schepen in de Schelde- monding voor anker lagen. De Belgi sche minister van binnenlandse zaken, die dinsdagavond het opvorderingsbe vel ondertekende, heeft woensdag het standpunt van de regering toegelicht. Hij zei dat Brussel bereid is te zoeken naar een redelijke oplossing voor het pro bleem, maar dat zulks niet kan gebeu ren onder de druk van een stakingsbe weging. Hij onderstreepte, dat de ha- venkapiteindiensten niet meer dan een tiende omvatten van het voltallige per soneel, dat in de Antwerpse haven te werk is gesteld. Hij zei ook dat het onaanvaardbaar is, een havenapparatuur, die voor het Belgische bedrijfsleven van levens belang is. te verlammen om de eisen van 800 mensen kracht bij te zetten. Zoals bij het begin van dit jaar wordt de beweging in de Antwerpse haven- kapiteinsdiensten geleid door de chris telijke vakbond. De socialistische vakbond houdt zich afzijdig, maar heeft zo goed als alle le den verloren: zij zijn sedert de gebeur tenissen in januari en bloc overgegaan LUENEBURG (D.P.A.) Een pa trouilleboot van de Westduitse douane werd gisteren nabij Schnackenburg door een Oostduitse patrouilleboot beschoten, toen persfotografen vanaf het Westduitse schip opnamen van een Oostduits vaar tuig maakten. De schoten troffen geen doel. De Elbe wordt op dit deel door doua nevaartuigen van zowel Opst- als West- Duitsland bevaren. naar het christelijke syndicaat. De chris telijke vakbond heeft zijn led^n de order voor de langzaam-aan-actie door gegeven en hun tevens de raad gegeven alle opdrachten buiten de normale diensturen te weigeren. Er is ook enige beroering onder de Antwerpse haven arbeiders. Weliswaar sympathiseren zij meestal niet met de eisen van de ha- venkapiteinsdiensten, maar zij kanten zich principieel tegen het opvorderings bevel van de regering. Zij zien daarin een maatregel, die zo nodig ook tegen hen kan worden aange wend. (Advertentie) PARIJS (ANP) De Nederlandse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, heeft .woensdag in een rede voor het parlement der Westeuro- pese Unie in Parijs nadrukkelijk stelling genomen tegen de Franse Navo-politiek, zonder overigens Frankrijk met name te noemen. Mr. Van der Stoel sprak de vergadering toe namens minister Luns, die op het ogenblik voorzitter is van de WEU-mi- nisterraad, tijdens een debat over de politieke toekomst van de Navo. Hij verklaaarde dat men in de Atlantische al liantie weliswaar voor de vraag staat of en in hoeverre het bondgenootschap moet worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden in de wereld, doch dat de Navo als zodanig niet in het geding was. Ook als men toegeeft dat er ruimte is voor verbetering van het functioneren van het bondgenootschap, zo zei hij, mag men niet de basisfeiten uit het oog verliezen, die van de alliantie een onont beerlijk instrument maken voor handha ving van de vrijheid van de westelijke wereld. De Nederlandse regering gelooft, dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen op het Europese vasteland van essentieel belang is en blijft en dat de defensie-in tegratie het meest essentiële aspect van de Atlantische samenwerking is. De Nederlandse regering gelooft niet in de mogelijkheid van een onafhankelijke defensie van Europa, aldus mr. Van der Stoel, maar ze meent, dat elk voorstel in die richting moet worden afgewe zen. Een afzonderlijke Europese defen sie-opbouw zou zowel ondoeltreffend als schadelijk voor de Atlantische betrekkin gen zijn. Het gaat uiteindelijk om het handhaven van de westelijke beschaving en dat is alleen mogelijk als de bondge noten aan beide zijden van de Atlanti sche Oceaan hun betrekkingen handha ven en verder verdiepen. Het, dringendste probleem van het ogenblik is het vinden van een bevre digende formule om aan de Navo-lan- den zonder kernwapens een groter aan deel in de kernwapenpolitiek van de al liantie te geven zo vervolgde de staats secretaris. Doch bij alle voorstellen op dit gebied zal men voorop moeten stellen dat de geloofwaardigheid van de Ame rikaanse inzet voor de alliantie niet wordt verzwakt, dat er niet meer vin gers aan de trekker komen, en dat de Atlantische betrekkingen worden ver sterkt. Vele problemen op het gebied van de strategische planning zullïen overigens wellicht opgelost kunnen worden door het speciale comité van ministers van defensie, dat op initiatief van de Ame rikaanse minister Mc.Namara is opge richt. De staatssecretaris sprak voorts als zijn HUISHOUD JAM AARDBEIEN Tegen de achtergrond van de dra matische situatie die de onafhanke lijkheidsverklaring van Rhodesië op het Afrikaanse continent heeft doen ontstaan, is het allerminst onbelang rijk wat zich op dit ogenblik in an dere Afrikaanse landen afsDeelt. Met name in een land als Kongo, dat door het wegzenden van Tsiombe als eer ste minister weer op weg scheen in genade te worden aangenomen in de club van Afrikaanse landen, maar waar de zaken nu toch niet helemaal zo schijnen te zullen verlopen als president Kasavoeboe dat zich had voorgesteld. De moeilijkheden kon digden zich reeds aan toen de presi dent. na de nederlaag van Tsjombe voor de andere niet-blanke Afri kaanse landen een volmaakt onaan vaardbare figuur haastig naar de Afrikaanse topconferentie in Akkra vertrok, om daar te verklaren dat de nieuw gevormde regering van Kongo nu de blanke huurlingen onmiddel lijk zou ontslaan. De topconferentie meende nu met een gerust hart een stemmig de „Kongolese kwestie" van haar agenda te kunnen schrappen. Maar het duurde maar enkele dagen voordat Kasavoeboe zich gedwongen zag zijn woorden weer gedeeltelijk in te trekken en te verklaren, dat alleen die blanke huurlingen zouden worden ontslagen die niet tot het Kongolese leger behoorden. Kasavoeboe had blijkbaar geen rekening gehouden met de machtigste man in Kongo, de commandant van het leger, Moboe- toe. Hoe zéér de machthebbers in Kongo met deze figuur rekening moeten houden bleek wel uit het feit dat Kasavoeboe hem enkele dagen na deze nieuwe verklaring bevorder de tot luitenant-generaal en hem dus in rang gelijk stelde met zichzelf, een rang die Kasavoeboe ontleent aan zijn positie als opperbevelhebber van het leger. Het leek allemaal zo goed geregeld: nadat Tsjombe zestien maanden lang orde op zaken had gesteld en mét Belgisch-Amerikaanse hulp de gevaarlijke rebellen, die zich reeds in Stanleystad als bestuurscentrum had den gevestigd, had weten te verdrij ven, kon deze aan de dijk worden gezet. Het dreigende gevaar dat Tsjombe opnieuw zou gaan proberen Katanga van Kongo af te scheiden, maakte dit congé mogelijk en be langrijke figuren, die in Tsjombes ka binet met de „redder van Kongo" hadden samengewerkt, lieten hem in de steek, zoals de nieuwe ëerste mi nister Kimba, die Tsjombes rechter hand was geweest. Tsjombe kon niet anders doen dan de nederlaag aanvaarden. Hij kon digde echter aan dat hij Leopoldstad niet zou verlaten en zich nu regel recht gaat voorbereiden op de strijd om het presidentschap, een uitdaging aan Kasavoeboe, die reeds vijf jaar dit ambt heeft weten te behouden en zichzelf beschouwt als de De Gaulle van Kongo, zonder wie het land verloren zou zijn. Het is mis schien niet helemaal ten onrechte dat Kasavoeboe dit meent. In dit land met zijn drie machtscentra, Leo poldstad, Elisabethstad en Stanley stad, lijkt een man die het even wicht tussen de stammentegenstellin gen weet te bewaren inderdaad on misbaar. De terugkeer, zestien maan den geleden van Tsjombe, lag geheel in de lijn van deze evenwichtspoli- tiek, en verbond met name Elisabeth stad weer nauwer aan Leopoldstad, terwijl Tsjombe ervoor zorgde dat „Stanley" als oproerig centrum werd uitgeschakeld en de rebellen zich in de oerwouden terug moesten trekken. Nu echter van de kant van Tsjombe opnieuw afscheiding van Elisabeth stad dreigde, was het vertrek van Tsjombe onvermijdelijk geworden. Maar de uitgekookte politiek van de langzaam doch degelijk werkende president dreigt nu, nog vóór ze ge slaagd is, toch nog te mislukken. Reeds eenmaal werd de presentatie van het nieuwe kabinet van Kimba aan het parlement uitgesteld. Nu zal het dinsdag a.s. deze vuurproef moe ten doorstaan en er schijnt gevaar te bestaan dat inmiddels de tegenstand tegen Kasavoeboes onderneming weer zo groot is geworden, dat deze presentatie wel eens een nederlaag zou kunnen worden en het kabinet- Kimba niet wordt geaccepteerd. Dat zou dan een gevolg zijn van het al te eigenmachtig optreden van Kasa voeboe, waarin men dictatoriale ele menten meent te bespeuren. Moise Tsjombe heeft zeker niet alle kre diet verloren en vooral in de Kon golese kamer schijnt zijn aanhang bijzonder groot te zijn, ook al is zijn Conaka-partij dan jammerlijk uit elkaar gevallen. In de senaat schijnt de stemming sterker tegen Tsjombe te zijn en het is nu maar de vraag wat dinsdag de verenigde zitting van deze beide organen van volksverte genwoordiging zal doen. Men moet bij deze gebeurtenissen het oog gericht houden op de presi dentsverkiezingen in Kongo, die be gin volgend jaar zouden moeten wor den gehouden. Het spel van de taaie en zeker ools bekwame Tsjombe is op geen stukken na uitgespeeld en daarmee blijft in de machtsverhou- dink in Afrika de factor Kongo on- rekenbaar. overtuiging uit, dat de Navo meer aan dacht aan het ontwapeningsprobleem zal moeten gaan besteden. Er wordt hier over reeds regelmatig overleg gepleegd, doch dit werk zal geïntensifeerd moeten worden. Het doel moet zijn het ontwikke len van een gemeenschappelijke Atlan tische ontwapening. Als men de vele taken van 't Atlantisch bondgenootschap overziet, zo besloot mr. Van der Stoel, rijst de vraag, of de or ganisatie in de toekomst nieït nieuwe or ganismen zal moeten opzetten. Men kan daarbij denken aan organen zoals de commissies in de Europese gemeenschap pen, teneinde het politieke overleg in At lantisch verband effectiever te maken- Het staat namelijk wel vast, aldus mr. Van der Stoel, dat de Navo een krach tige impuls nodig heeft om de vele be langrijke problemen aan te pakken, waarvoor de Westerse wereld zich ge steld ziet. Drie Nederlandse sprekers in het par lementaire WEU-debat over de Navo- ontwikkeling, de socialistische afgevaar digden Patijn en Goedhart en de C.H.-af- gevaardigde Bos, verklaarden zonder veel omhaal van woorden, dat de Navo desnoods zonder Frankrijk kon worden voortgezet. We staan met onze rug te gen de muur van onze diepste overtui ging, zo zei de heer Patijn. We kun nen geen concessies meer doen, omdat we niet geloven, dat Frankrijk daar nog ontvankelijk voor is. De heer Goedhart waarschuwde de „generaal in het Elisée" dat hij alleen de Sowjet-Unie een grote dienst zou be wijzen door uit de Navo te treden. De heer Bos tenslotte stelde dat Europa als het werkelijk moest, ook zonder Frankrijk verdedigd kon worden. Het zou betreurenswaardig zijn als het zover kwam, zei hij. MOSKOU (Rtr) De nieuwe kleine intercontinentale Russische raketten wor den van mobiele lanceerinrichtingen af geschoten, welke niet door Amerikaanse spionagesatellicten kunnen worden ont dekt. Dit schrijft generaal Vladimir To- loebko, de onderbevelhebber van de Rus sische strategische raketstrijdkrachten in het vakbondsblad „Troed". De generaal schrijft dat met de huidi ge verkenning vanuit de lucht en de ruimtevaste lanceerinrichtingen „nauwe lijks kunnen worden verborgen". ,,De nieuwe intercontinentale raketin richtingen sluiten de mogelijkheid te worden verkend vanuit de lucht of van uit de ruimte." De raketten, die op vaste brandstof werken, werden voor het eerst tijdens de parade ter gelegenheid van 3e revolutie herdenking op 7 november van dit jaar getoond (Van onze correspondent) DEN HAAG Hoger brandende waak- vlammetjes in aardgasgeysers en fornui zen bezorgen de gebruikers een hogere rekening. Het nadelig verschil met vroe ger bedraagt tussen de 40 en 60 cent per maand. Zo luidt de in een rapport vervatte conclusie van een door het gemeentelijk energiebedrijf te Den Haag ingesteld on derzoek naar aanleiding van mondelinge vragen in de gemeenteraad of de aard gasdistributie heeft geleid tot een hoger gasgebruik De conclusie is getrokken na vergelij king van het gebruik van een aantal ge zinnen met aardgas en een aantal gezin nen met stadsgas, die deze energiebron uitsluitend voor kookdoeleinden gebrui ken. Het viel bij dit onderzoek op dat bij aardgasverbruikers, die niet over een gasgeyser beschikken, duidelijk sprake was van een overwegend lager vêrbruik en de toeneming bij vele gebruikers die de beschikking hebben over meerdere gastoestellen of overheen komfoor resp. 2 en 5 procent meer is. Bij geysergebruikers, die ook een gas fornuis hebben, was de toeneming 7 pro cent. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het groter warmteverbruik van de waakvlam in de gasgeyser, staat in het rapport. Dat bij gezinnen, die ook over een gasfornuis beschikken, extra verbruik wordt geconstateerd, wordt ver moedelijk veroorzaakt door de wat hoge re afstelling van de centrale aansteekin- richting in deze fornuizen. (Advertentie) TILBURG, d-onderdag (LCN) - De algemene tendens in schoenen is, dat ze op brede leest geschoeid zijn. Boven dien is de forse „Italiaanse" blok- en diabolohak in Nederland aardig ingebur gerd geraakt. Deze twee punten van vooruitgang bij modieus gemakkelijke schoenen manifes teren zich vooral in het type „molière", huis-, sport- en wandelschoenen bij uit stek. Ze zijn er in hunting, maar ook in kombinatie met glad rundleer in effen bruin, met cognac-beige, zwart-auber- gine of anthraciet. Uw schoenhandelaar heeft ze in zijn winkel.

de Stem | 1965 | | pagina 7