SER VOOR LOONINDEX Poëtisch protest Oleg Penkofsky: spion van de eeuw In 1984: twaalf man op Mars Scherper standpunt tegen communisme Davitamon 10 elke dag Hawaii met watersnood bedreigd Bloedige slag nabij Plei Me I TEGEN oorlog IN VIETNAM ïfssr»™"S5i RUSSEN PROTESTEREN TEGEN UITGAVE SCHOKKEND BOEK Plicht Opschudding SMfiaui LT «>«ïbir"r REPUBÜQLE HUNpÜSE .Hsl" 0-25 0,30 nSV „Kunst' Indonesische volksparlement eist verbod communisme WERNHER VON Jet4ab vliegt rond wereld Nederlandse apparatuur naar kunstmaan AMENDEMENT OP SCHEMA 13: AMERIKAAN KOCHT MEI ONGEDEKTE CHEQUES In Geleen Parijse sluitings tijden DOLLE STIER VERWONDT LANDBOUWER Geen tijd voor alarm op „Yarmouth" Johnson terug in Washington TOESTAND IN LAOS KRITIEK Ondanks verdeeldheid over elementen kostenstijging: Schroder niet naar Engeland RIHtttQUE FRANCAIS! ERHARD EERDER NAAR JOHNSON Reserve Voorbehoud Priester DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 (Van onze parlementaire redactie) DfS HAAG Aan loonindexering dat Is net automatisch aanpassen ie lonen in langlopende contrac ten aan de stijging van de kosten levensonderhoud - zijn dusdanige verbonden, dat men er Uik van zou moeten afzien, loonindexering zal men echter niet ie gewenste langlopende c.a.o.'s oen komen. Daarom heeft de soeiaal- nomische raad in een advies aan minister van sociale zaken gezocht naar een vorm van loonindexering, die de bezwaren beperkt. n. SER meent, dat bij toepassing van indexering een zekere vertraging in aanmerking moet worden genomen door de periode waarover de stijging van de kosten van levensonderhoud iordt berekend, voldoende ruim te ne men Dan hebben incidentele prijsver- hetende factoren (zoals tijdelijke Khaarsteverschijnselen. tijdelijke ver- ileditering van de ruilvoet) geen in vloed. DREMPEL i van be- eigen- Zonder tot kun- l-eco- de Geen overeenstemming bestaat in de SER over de elementen van kosten verhoging. die bij de indexering moe- tan meespelen. De meerderheid van de raad wil de directe en indirecte belas tingen. alsmede de sociale lasten en nog inkele factoren erbuiten houden. De grootst mogelijke minderheid (waaronder de vakbeweging) vindt het onmogelijk via deze partiële indexe ring tot een bevredigend resultaat te komen. Laatstgenoemde groep ziet de oplossing in een gelimiteerde indexe ring. Zij aanvaardt nl. wel, dat er prijs verhogende factoren kunnen zijn, die niet voor compensatie in aanmerking komen, maar er kan niet bij voorbaat worden aangegeven om welke factoren het gaat. Daarom lijkt het deze groep een prak tische oplossing een bepaalde drempel waarde in te voeren. Dit houdt in, dat de loonindexering pas gaat werken als de stijging van de kosten van het le vensonderhoud die drempel heeft over schreden. Aan de andere kant zou vol gens dit deel van de raad aan de loonindexering ook een maximum moe ten worden verbonden om te voorko men, dat er een nieuwe inflatiefactor optreedt (prijzen omhoog, lonen om hoog, daardoor weer prijzen omhoog en zo voort de loonspiraal). Het deel van de SER, dat partiële indexering wenst, heeft geen behoefte aan limitering. Maar als men er niet in zou slngen naast belastingen en so ciale lasten nog enkele andere prijs verhogende factoren uit de loonindexe ring te verwijderen, dan zou een drem pel wel nodig zijn. Deze drempel kan dan uiteraard lager zijn dan die, wel- ke het andere deel van de raad in het I hoofd heeft. Rest nog de vraag, of op een cen- I traal niveau richtlijnen moeten worden I vastgesteld over de hantering van de I indexering in de praktijk. De raad I vindt dit mede afhankelijk van het van I kracht zjjnde systeem van loonvorming I Als de overheid aanleiding heeft om in I te grijpen in de feitelijke loonvorming, dan moeten ook de in de c.a.o.'s vast gestelde index-clausules in de beschou wing worden betrokken. Tenslotte wijst de SER er op, dat uj zich allen heeft beziggehouden met het probleem van de prijsstijgingen, be gevolgen van een eventuele daling van de prijzen zijn buiten beschouwing gebleven, PRECEDENT (Op het gebied van de loonindexering Maat reeds een precedent: in de drie ff .ffff metaal-c.a.o. is niet alleen paald. dat jaarlijks een loonsverho- png van 5 procent wordt gegeven, l. O0''' det bovendien de gestegen ff™, va" levensonderhoud jaarlijks lonen zullen doorwerken voorzo- rnt ff fflng meer dan twee pro- een jaar heeft bedragen. Deze eompensahebepahng werkt cumulatief, t ™iZeggen: als in een jaar de I Zn ff,8 uProcent was, wordt teniiti. ff verhoogd met een com- mjvoorh'piiuff is z0 het volgend jaar KuïffSh frocen'. dan zal de com- tiin J tweede jaar 2 procent imhffff'1 ff" de SER dat 'veneens 4„m'lexe™? voorstaat, wil do's Lff cumulatieclausule in de voor de contractsduur. Red.) I Q tgesteld omdatT ff-.0ek aan Londen f t'i ogenblik riSf ffsc regering zich "'•«Nesfë z„Sn'reert op de kwes- tie van buitenlands Britse ministe- Nrfiff Iaken meegedeeld. Plaatsvinden alri„c zullen nu vrijdag Schröd„kafd"Leen woordvoerder. 8 I 5®? Wilsom ra dcngRnthebben met buitenlando britse minister t4rd ne ""'log in Vieffff1'" mani« vei !oot President r v m geprotes- Ster toe t» Johnson de ZU- b"oonde H,nWnff n' Ilie h'i we- éflJoorlog hadPlr in de eerste *Gl%ip verworven ftffSe 'ooi 5 Wtssor '8', zei nn aan het Dartmm (Advertentie) LONDEN. Het boek „De papieren van Penkofsky" een ongelooflijk spi onage- en contraspionageverhaal waaruit wij enige passages publi ceren is gisteren in Londen ver schenen. Het maakt dermate schok kende onthullingen, dat de Russische ambassade in Amerika reeds een me morandum heeft gezonden aan alle nieuwsmedia. Volgens de ambassade zijn de memoires van de in 1963 we gens landverraad ter dood gebrachte kolonel Oleg Penkofsky een groot „verdichtsel". Het enige doel van het boek, zo vervolgt de ambassade, „is de naam van de Sovjet-Unie besmeuren, de internationale atmosfeer te ver giftigen en de pogingen voor de we reldvrede te verhinderen." „Dergelijke handelingen", vervolgt het memorandum, „kunnen het be lang van een ontwikkeling van de vriendschapsbanden tussen het Ameri kaanse en Russische volk alleen maar schaden". Ook de Russische ambassadeur in Londen heeft reeds geprotesteerd. Als de geschiedenis van de spionage van na de tweede wereldoorlog ooit zal worden beschreven zal er geen twijfel aan bestaan wie de grootste is onder alle mannen en vrouwen die de afgelopen 20 jaar voor het Westen en het Oosten hebben gespioneerd. Deze man zal zyn kolonel Oleg Pen kofsky, een leidende figuur van de Russische inlichtingendienst, die me nig generaal tot vriend had, een man, die toegang had tot de geheime Rus sische archieven en een man, die de Russen klaarblijkelijk vertrouwden. Nu blijkt echter uit een gisteren uit gegeven boek „De papieren van Pen kofsky", dat het deze man was die de overleden president Kennedy inlichtte over de Russische raketbasis op Cuba. Kennedy wist daarop in 1962 een der grootste overwinningen te behalen in de koude oorlog. Penkofsky is wel vergeleken met Klaus Fuchs, die Amerikaanse atoom geheimen verkocht aan Rusland, maar deze vergelijking gaat niet helemaal op. Het boek maakt duidelijk, dat Penkofsky geen halve Europeaan was met sympathieën voor beide fronten. Penkofsky was een goede Rus. Hij volgde alle normale scholen en mili taire opleidingen, vocht in de oorlog, werd verscheidene malen gewond en bezat vele onderscheidingen. En toch verraadde hij de grootste plannen van zijn land. Het boek pro beert deze daad te motiveren, doch laat hierbij de psychologische redenen achterwege. Penkofsky zou ervan overtuigd zijn geweest, dat de raketten op Cuba een offensieve functie hadden en wilde de wereld een kernoorlog besparen. Hij achtte het zijn plicht het Westen in te lichten. In eigen bewoordingen verhaalt het boek, hoe hij alles op alles zette om zoveel mogelijk inlichtingen te ver krijgen. Hij werd zo vertrouwd, dat hij verscheidene malen delegaties leid de naar het Westen. Toen hij bij een dergelijke gelegenheid in Londen was legde hij zijn eerste contacten met de Westelijke contra-spionagedienst. Stemmen zijn opgegaan als zou de Amerikaanse inlichtingendienst het boek verfraaid hebben, maar zelfs als Penkofsky een derde beleefd zou heb ben, van wat er in het boek beschre ven staat, zou hij nog de meeste aan spraak kunnen maken op de titel „Spion van de eeuw." „De Sovjet-Unie is nog niet gereed voor een oorlog," zo schrijft de kolo nel. Hij was zo op de hoogte van de Russische defensie, dat hij dit niet al leen wist, maar het ook kon bewijzen. Door middel van de Britse zaken man Greville Wynne, die de Sovjet- Unie vaak bezocht en door zijn eigen bezoeken aan het Westen wist Pen kofsky zijn inlichtingen het land uit te krijgen. Al spoedig werd hij verdacht, even als Wynne, waarna een inval volgde door de Russische geheime politie, maar het was, van Russisch standpunt gezien, reeds te laat. En temidden van al deze opschud ding begon Penkofsky te praten over de Russische machthebbers. Bijvoorbeeld ,.al onze generaals hebben een maitrêsse, sommigen zelfs twee of meer dronkenschap en sexueel verkeer met secretaresses van kantoor dergelijke dingen zijn nprmaal onder leden van het Centrale Comité en leden van minis teries en departementen." Ook spaarde hij Kroesjtsjef en an dere leden van het presidium niet. toen hij in details trad. „In Moskou heb ik in een „atoom nachtmerrie" geleefd. Ik ken het ver gif van de nieuwe militaire doctrine het plan om het eerste aan te val len tot op iedere prijs. Ik moet deze mensen bestrijden, want zij vernieti gen het Russische volk. Ik zal hen met mijn nieuwe bondgenoten, mijn nieuwe vrienden bestrijden.' (het westen - redactie)' De belangrijkste gegevens zijn in twee jaar tijds naar het Westen over gebriefd. Een paar maanden later was Penkofsiky dood ter dood gebracht door een vuurpeloton op beschuldi ging van landverraad. Vergeleken met hem was Klaus Fuchs een beginneling. De „Penkovsky Papers" zijn uitge geven door Collins, Londen. tSe 'aal aaiT?r°f«or in de i' ff °P een stffi ff rtrnouth_col 'raff ,e 2Un gewe«ffbïeenkomst met e«st «ch te laten !an Plan's Si stud«nte I .Staven ffJn.Seweest „ai Vlf1 to druk hehv, le' maar hij 2,h{i «wade dffff ,gemaakt om, .d'athff jvan me- «B ff doe» wat in .-ff" all« Gttffffff'eren m macht lag Gutfcë Te ren 8 #,|0 If De Franse P.T.T, gaat twee bijzondere zegels uitgeven ten ba te van het Rode Kruis. Beide ze- SAIGON (U.P.I.) Opnieuw ztfn he vige gevechten uitgebroken tussen een heden van de Amerikaanse le cavale riedivisie en het geregelde Noordviet- namese leger, een paar kilometer ten oosten van de Cambodjaanse grens. Al 330 lijken van Noordvietnamese solda ten zijn geteld. De Noordvietnamezen trokken zich terug na twee dagen felle strijd en de moordende aanval van de B 52's op de Tsjoe Pongberg, 350 kilometer ten noordoosten van Saigon. Het was de eerste maal dat de groet B-52-bommen- werper werd gebruikt om troepen in de frontlinie te steunen. De B 52's, reuzen met acht motoren, waren opgestegen op het eiland Goeam. De gevechten begonnen in de woeste heuvels langs de Ia Drangrivier, ten westen van het Amerikaanse legerkamp In Plei Me. De communisten deden gistermorgen een aanval. De Amerikaanse verliezen zouden „licht" zijn. Op de foto: Een Amerikaans militair steekt hier een hut in brand, die deel uitmaakte van een rtainingskamp van de Vietcong. Het kamp werd ontdekt tijdens een palrouilletocht van de Ame rikanen in het gebied van Lai Khe. WASHINGTON (Reuter) Bondskan selier Erhard van West-Duitsland zal president Johnson op 3 en 4 december bezoeken in plaats van 68 december, zoals eerder is aangekondigd. De wijzi ging was op verzoek van Bonn. Het is nog niet bekend of de bespre kingen in Washington of op president Johnsons boerderij in Texas zullen wor den gehouden. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Het Indonesische volksparlement heeft een resolutie aan genomen waarin de opheffing van de communistische partij. P.K.I., en haar aanverwante organisaties wordt geëist. In de motie van het parlement, dat gisteren in plenaire zitting bijeenkwam, wordt er bij president Soekarno op aan gedrongen een snelle beslissing te ne men t.a.v. de politieke situatie en de communistische instellingen te verbie den „in overeenstemming met de eisen van het volk". De legercommandant Soeharto heeft, na een overleg tussen Soekarno en de chefs van staven, verklaard dat een politieke oplossing van de huidige cri sis geheel in handen van de president ligt. Het leger gaat intussen voort met anti-communistische zuiveringen. Soeharto zei niet te verwachten dat Midden-Java een „tweede Vietnam" zou worden door enerzijds de houding der bevolking en anderzijds gebrek aan wapens bij de communisten. De drie mohammedaanse partijen en de kahtolieke en protestantse partij hebben het vertrouwen opgezegd in de overkoepelende organisatie „Nationaal Front" voor wat betreft het uitschake len van degenen die hebben deelgeno men aan de staatsgreep. Het Nationaal Front is enkele jaren geleden door Soekarno in het leven ge roepen om alle politieke, sociale en godsdienstige organisaties onder één dak te brengen. De verklaring van de organisaties heeft alle schijn van een rechtstreekse uitdaging aan het adres van president Soekarno. WASHINGTON (UPI). De Amerikaans-Duitse raketgeleerde dr. Werner von Braun, wenst in maart 1984 12 astronauten op Mars achter te laten en die in 19$6 weer op te pikken. Dit kan worden volbracht, aldus Von Braun in de novemberuitgave van ..As tronautics and Aeronautics", met behulp van Saturnus 5-raketten zoals die nu wor den ontwikkeld in het kader van het Apollo-project dat in 1969 twee mannen op de maan moet brengen. De Saturnus-5 is een drietrapsraket waarvan de eerste trap een kracht kan ontwikkelen, groot genoeg om 140 ton aan uitrustingsstukken in een baan om de aarde te brengen. De eerste lancering kan in 1967 verwacht worden. Het Amerikaanse ruimteprogramma is altijd verstoken geweest van werkelijk grote raketten. De Saturnus-5 zal zo groot zijn dat slechts de helft van zijn raket kracht gebruikt zal hoeven te worden om hem in een baan om de aarde te brengen, aldus dr. Von Braun, Dus, zo vervolgt hij, „moest nog be sloten worden wat te doen met de enorme hoeveelheid energie die overblijft," Hij stelde voor met een Saturnus-5 een dozijn astronauten voor 1,5 jaar naar Mars sturen en hen daarna weer met een zelfde raket op te pikken. Het gewicht dat bespaard wordt door de raket niet naar de aarde te laten terugkeren zal gebruikt kunnen worden om uitrustingsstukken en voedselvoorra den te vervoeren. 55' (Advertentie) iere zegeis uitgeven tei. te van het Rode Kruis. Beide gels tonen een reproduktie een werk van Renoir. Like OLVEH polii Is winstdelend BREDA Gisteren is de maandbla denwereld verrijkt met de maandelijkse uitgave „Wel". Het blad, voor deze maand in een oplage van 100.000 exemplaren, gaat missie-, zendings. en ontwikkelings projecten helpen. In het eerste nummer wordt aandacht gewijd aan „Radio Santa Clara", een edu. catieve radio-omroep van de Nederland se paters Capucijnen voor de Huiliehe- Indianen in Zuid-Chili. HONOLOELO'E (A.F.P.) Voor een vlucht om de wereld via noord- en zuid pool is van het vliegveld van Honoloeloe een straalvliegtuig opgestegen. Het is een Boeing 707-320 c: ingericht als laborato rium. De afstand van meer dan 42 000 kilo meter zal naar verwachting in 52 tot 56 uur worden afgelegd. Aan boord bevin den zich veertig personen: negen geleer den, dertien waarnemers, dertien beman ningsleden en vijf journalisten. De tocht heeft hoofdzakelijk een wetenschappelijk doel. Er zullen talrijke waarnemingen worden verricht. Men hoopt echter ook een aantal snelheidsrecords te verbete ren. WERNER VON BRAUN SCHIPHOL (A.N.P.) Een grote zen ding (ca. 12.000 kg) elektronische appa ratuur vertrok gisteren in een DC-7F vrachtvliegtuig van de K.L.M. van Schip hol naar het ruimtevaart-centrum bij Woomera in Australië vertrokken. De apparatuur, vervaardigd door Philips Te lecommunicatie Industrie, is bestemd voor het zg. E.L.D.O. project. E.L.D.O. (European Launcher Develop, ment Organization) is een samenwer kingsorgaan op het gebied van het ruim- tevaart-onderzoek, waaraan 6 Europese landen (waaronder Nederland) en Aus tralië deelnemen. Een deel van de zending zal de elektro nische uitrusting vormen van een kunst maan, die men over enige tijd in baan om de aarde hoopt te brengen, rest bestaat uit meet- en registratie een De ■ap v.11 A X-&1CH anc—ajj paratuur voor controle vanaf de grond. VATICAANSTAD (K.N.P.) Op het concilie is gistermorgen opnieuw een amendement ingediend op schema 13 over Kerk en wereld, waarin gevraagd wordt een duidelijker afwijzend stand punt in te nemen tegenover het com munisme (marxistisch-socialisme)Ruim 500 vaders, vooral uit Italië, Spanje Zuid-Amerika en Afrika, hebbe^ zich reeds uitgesproken ten gunste van een scherper standpunt. Reeds in september werd een derge lijk verzoek ingediend, voorzien van handtekeningen van enkele honderden concilievaders. Velen van hen zijn er over ontstemd dat bij de vorige week gehouden algemene beschouwingen over het herziene schema 13 hiervan geen melding gemaakt is. Zij nemen aan dat hun interventies terzijde ge legd zijn. Vooral verwijt men de com missie, die het stuk over het atheïsme herzien heeft o.l.v. kardinaal Koenig van Wenen, geen rekening heeft ge houden met het standpunt van zoveel concilievaders. De concilievaders hebben gistermor gen met weinig stemmen tegen of in stemmingen onder voorbehoud van wij ziging, gedeeltelijk het eerste, voorna melijk theoretische deel van schema 13 over Kerk en wereld goedgekeurd. Hierin wordt de verhouding Kerk mens uiteengezet, te beginnen bij de leer over de mens als beeld van God (hoofdstuk 1), het sociale leven, waar bij discriminatie op welke grond dan ook wordt veroordeeld (hoofdstuk 2), tot de zin van het bestaan van de mens op aarde (hoofdstuk 3), en de eigen lijke rol van de Kerk in deze wereld, waarbij de Kerk erkent in haar hou ding tot de wereld in het verleden fou ten te hebben gemaakt en in de toe komst nog te zullen maken (hoofdstuk 4). Mgr. Garonne uit Frankrijk verklaar de dat vooral drie kwesties de com missie voor een moeilijke opgave had den gesteld, nl. het atheïsme, het hu welijk en oorlog en vrede. Het gedeelte over het atheïsme is omgewerkt met advies van kardinaal Koenigs secreta riaat voor de niet-gelovigen. De atheïst moet, zo beklemtoonde mgr. Garonne, bij het lezen van deze passage uit sche ma 13 zichzelf herkennen, de zorg van de Kerk voor haar vervolgde zonen begrijpen en tegelijkertijd voelen dat de Kerk ook de atheïst niet afwijst. AMSTERDAM (A.N.P.) De 200- dollarcheques van de 27-jarige Ameri kaan Elvin Thomas, die vorige week in Amsterdam werd aangehouden voor „verdacht wisselen", blijken na een on derzoek van de recherche ongedekt te zijn. De Amerikaanse bank „Cambridge Trust Company", uitgever van de che ques, heeft de recherche bericht dat S. al sinds augustus wist dat zijn che ques niet langer gedekt waren. De Ame rikaan is nu wegens oplichting inge sloten. De politie kreeg argwaan toen S. in verschillende zaken met cheques be taalde, ook als de rekening gering was. Het totaalbedrag aan ongedekte che ques, waarmee S. betalingen heeft ge daan, is nog onbekend. (Van een onzer verslaggevers) GELEEN Wanneer de ge meenteraad van Geleen van avond een desbetreffend voorstel goedkeurt, wordt in Geleen het sluitingsuur opgeheven en kunnen de openbare gelegenheden de hele nacht open blijven. Dit zal dan gebeuren bij wijze van proef voor éen jaar. Ook vanuit de raad was aangedrongen op herziening van de sluitingstijden voor drankwet- lokaliteiten. „Het enige doel dat hierbij be hoort te worden nagestreefd, is de handhaving van de openbare or de", aldus de voorzitter van de raad, die met het voorstel kwam bij wijze van proef voor een jaar sluitingstijd tussen 1 en 5 uur 's nachts te laten vervallen. „Ordeverstoring wordt hiervan niet verwacht, mede omdat dan op verschillende tijdstippen de lokalen worden verlaten. Weliswaar zullen minder leges-gelden (voor aanvra gen van verlenging sluitingsuur) worden ontvangen. Doch hiertegen over staat een belangrijke werk- besparing, terwijl de controlerende taak van de politie niet onaan zienlijk wordt verlicht, zodat de vrijkomende tijd dienstbaar kan worden gemaakt aan het doen na leven van andere bepalingen van de alg. politieverordening en het verkeer", aldus burgemeester dr. J. P. D. van Banning. Na enige aarzeling heeft het col lege van b. en w. zich met het voorstel van de voorzitter kunnen verenigen. Gelijktijdig wordt de raad voorgesteld uit de alg. politie verordening het artikel te schrap pen dat de lokaliteiten op eerste Kerstdag gesloten moeten zijn. De ze bepaling die enkele jaren gele den in de algemene politieveror dening werd opgenomen, hebben zich vooral de hoteliers en restau rant-houders van meet af aan ver zet, omdat veel mensen op eerste Kerstdag buitenshuis willen eten of hun kerstdiner aan huis bezorgd willen hebben. De passage over het huwelijk is nader gepreciseerd, terwijl het hoofdstuk over oorlog en vrede duidelijker is gefun deerd. Gisteren werden ook de stemmingen van zaterdag over het conciliestuk „het ambt en leven van de priester" be kendgemaakt. Opnieuw hebben vele va ders hun ja-stcm aan verschillende on derdelen van het stuk gegeven onder voorbehoud van wijziging (630 en 544 van de ongeveer 2200 vaders). De vereiste tweederde meerderheid werd evenwel in alle gevallen bereikt en er waren weinig tegenstemmen. De ingediende wijzigingsvoorstellen zullen onderzocht worden en zo nodig in het stuk verwerkt. Het is de bedoe ling dat dit document over de priesters op 7 december wordt afgekondigd. BRUMMEN (ANP) De landbouwer G. J. Breucinc uit Brammen is in zijn weiland aangevallen door een dol ge worden stier. Het beest nam de land bouwer op de hoorns en bracht hem vele ernstige verwondingen toe. De heer Breucinc moest naar het ziekenhuis wor den gebracht. Zijn toestand is ernstig. HONOLOELOE (UPI). Zware regen val heeft meer dan 200 gezinnen op Ha. waii gedwongen de vlucht te nemen voor het water, dat grote delen van het na. hurige eiland Oahoe heeft overstroomd. De straten stonden blank en het ver keer was tot stilstand gekomen. In ver scheidene delen van Honoloeloe zijn grondverschuivingen gemeld. Tenminste één brug is bezweken onder de overma tige waterlast. NASSAU, BAHAMA (U.P.I.) Het vuur, dat het passagiersschip „Yarmouth" verteerde, voordat dit zonk, heeft door de radiohut en de brug geraasd, voordat een SOS kon worden uitgezonden of een al gemeen alarm kon worden gegeven, al dus autoriteiten in Nassau. Volgens de eigenaars van de „Yar mouth" zijn bij de ramp met het Cruise schip 81 personen omgekomen. Commandeur G. Treffs, een van de zes leden van de Amerikaanse kustwacht commissie die deze week in Miami, Flo rida, een onderzoek naar de ramp zal in stellen, verklaarde, dat is vastgesteld dat de brand is uitgebroken vóór de opbouw van het schip en dat het zo snel om zich heengreep dat er geen tijd was voor alarm. Over de brandhaard zijn tegen strijdige berichten gegeven, maar volgens Treffs kan het vuur in de kombuis zijn ontstaan. JOHNSON CITY (UPI) President Johnson van de Verenigde Staten heeft zyn herstelperiode van drie weken op zyn boerderij in Texas achter de rug en is per vliegtuig naar Washington terug gekeerd. Johnson, die er veel beter uitgerust uit zag dan bij zijn aankomst in Johnson City op 23 oktober, zal morgenavond prinses Margaret en lord Snowdon op het Witte Huis ontvangen en hun een diner aanbieden. Het is mogelijk, dat de president later deze week terugkeert naar Johnson City voor verder herstel, na de glasblaas- en niersteenoperatie. VIENTIANE (AFP) De Laotiaamse regering heeft in een communiqué be kendgemaakt dat de militaire toestand bh de stad Thakek aan de Mekong in Midden-Laos kritiek is en dat „de troe pen van de Pathet Lao en de Vietminh" de stad dreigen in te sluiten. Op de be volking wordt een beroep gedaan de kalmte te bewaren. Zondag waren vol gens het communiqué zware gevechten geleverd tussen de royalistische troepen en de aanvallers, die op verscheidene punten tot staan konden worden ge bracht.

de Stem | 1965 | | pagina 7