verbroedering zonder commissies oe overleg zoutwatervissers tonen zich heel wat mans IJ Ut 10 maior den in de benelux r duet <B> profiteer van onze renteverhoging op spaargelden de kroon ïs mee! r evu e nylons Krommenie vinyl Brabants-Zeeuws viswater toneel van menig concours SR HUUR K. Wauters en Zn. ssend lage prijs AVIOLANDA MONTEUSE met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. Nieuw van Krommenie! J vinyl op vilt Liturgische kalender Door de unieke structuur een volkomen nieuwe vloerbedekking! BANKBOEKJES TERMIJNBOEKJES DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 >rdt te huur aangeboden, hel VEG te TERHOLE ir. J. de Schrijver, komen bij HELST Goes 1144-278 t van Gent, tel. 497 26 de Renault 10 Major tend laag. Deze wagen comfort: v.a. 5.995.- :rdam). ilt 10 Major verdient elk gebied. COMFORT! ■eft de Renault 10 leuren die een ge en uitstappen voor bn mogelijk maken, ikende toeren om de olaatsen te bereiken. e Renaults met vier c ook de Renault 10 heidssloten op de -en. Wie kleine kin- zal het weten te lat de deuren niet uit kunnen worden De zoutwatervisserij is voor wat b-treft Zeeland en Brabant een sport die in feite pas de laatste tien jaar van de grond is gekomen. Daarvoor werd er natuurlijk ook gevist. Maar men voelde zich toen al een hele piet, wanneer men een bamboe- hengelfje had met een houten klosje voor 12,50 bij elkaar. De resul taten waren er dan ook naar. De komst van de Belgen, vooral naar de Oosterschelde, heeft daarin ver andering gebracht. De Belgen, op dit gebied onbetwistbaar aan de kop gaand als „researchers" kwa- meh naar de Brabantse en Zeeuwse wateren met een uitrusting, waar de eenvoudige Nederlandse vissers met open mond naar stonden te staren. Fiberglas-hengels met me chanische molens, die hen in staat stelden veel verder uit te werpen dan de Hollandse vissers. En dus ook betere vangsten te maken. Maar lij draaien er de hand niet voor om om zo'n tweehonderd gulden neer te tellen voor een her.geluitrusting. De Nederlandse vissers kwamen tot l de ontdekking, dat wanneer ze ook maar enigszins een kans wilden maken een van de vele prijzen op een van de I vele concoursen, die in de loop van het seizoen worden georganiseerd te be halen, zij eveneens moesten overgaan tot verbetering van de apparatuur. Maar op dat moment veranderden de j Belgen weer van tactiek; zij zochten i nu hun kracht in het verbeteren van I het aas. De Hollanders vissen met zeepieren I of met zagers. Zagers zijn het beste: ze lopen niet net als de zeepieren in het water leeg. Maar ze zijn ook moei- lijker te krijgen en veel kostbaarder. t Ze moeten gestoken worden op oude I mosselpercelen en dat is verboden. Hiet is echter een lucratieve bezigheid. Daarom worden er steeds weer mensen gevonden, die desnoods bij nacht en ontij erop uit trekken om, vermomd, zagers te steken. Het risico lopend een i fiks proces-verbaal of zelfs gevange- j nisstraf op te lopen. Het is niet ver wonderlijk, dat er veel geld wordt be taald voor zagers. En als je dat er niet j voor over hebt, dan kun je natuurlijk I altijd nog vissen met gewone zeepieren. j Bij laag water kun je die zelf steken. voor velen maakt het zelfs onderdeel I van de sport uit. Ook dit zelf steken Is echter niet van gevaar ontbloot. Er zyn sportvissers, die er met het eigen jacht op uit trek ken. Ze laten de boot in de vaargeul In de late zomerzon liggen de scheepjes van de plezier vissers als mussen neergevlijd op het Schel- destrand. meningen, commentaren (Advertenties) MAATSCHAPPIJ VOOR VLIEGTUIGBOUW N.V. BEDRIJF WOENSDRECHT In onze electro-montage-af- deling, een afdeling waar uitsluitend meisjes werken in de leeftijd van 15 tot ongeveer 25 jaar zijn nog enige plaatsen vrij voor op leiding tot er is een sportieve Holland-België-sfeer ontstaan. Want verbroederen zit de Bel- gen zeker in het bloed. En wanneer dat kan bij een stevige pint om het zout van de hele dag aan zee weg te spoelen, dan zijn er voor hen geen jLuropese commissies of Benelux-over- leg nodig. Zij vissen gewoon samen. En - dat is i°ch voldoende Is het iets voor U? Kom dan eens langs! Dat kan op alle werkdagen tussen 8 en 16 uur; wilt U liever eerst tele fonische inlichtingen, bel dan 01646 -450, 's avonds 01640-6264. Op Uw verzoek zenden wij U onze geillustreerde folder met ingesloten tabel van de opnieuw verhoogde lonen. (Advertentie) spaar plezierigmet vraag vooral om de DUET-spaarkaart liggen en varen zelf met een jolletje en een medevisser naar de pla&t om te steken. Met de medevisser spreken ze af, dat ze na verloop van enige tyd weer opgehaald zullen worden om te rug te varen. De ander vaart dan meestal weer terug. Overkomt hem nu iets en het is opkomend ty, dan is de man op de plaat reddeloos verloren: het water in de Oosterschelde stygt zeer snel en de stroming is er hevig. De Belgen halen de neus op voor or dinaire zeepieren en de zagers kunnen er nog maar net mee door. Wat dat be treft lijken ze merkwaardig veel op de vissen, die ze willen verschalken: zee pieren leveren een minimale vangst óp, met zagers gaat het al wat beter. Maar helemaal ..in'' zijn momenteel de zach te jonge krabbetjes die de Belgen ge bruiken. Natuurlijk, weer de Belgen, want zij hebben het vele geld er voor over. De beestjes schijnen door vissers in Oostende en Calais gevangen te wor den met netten. Door dit alles is het mogelijk ge worden, dat de Belgen op vele con coursen de eerste prijzen weghalen. Toch komen ze niet daarvoor naar Ne derland. Tenslotte worden er ook in België concoursen gehouden. Maar wanneer een Belg 's morgens in alle vroegte via Antwerpen naar West-Bra bant en Zeeland trekt, dan neemt hij vrouw en kinderen mee; ze maken er een dagje uit van. Ze strijken ergens bij een goed vis water neer. Ze vinden dat overal langs de Eendracht, bij Zijpe, de Slaakdam. Een plukje zit er bij de brug naar Tholen, overal rond het eiland, verder- door ook op Schouwen-Duiveland, een Zwiepend vliegt de lijn het wa ter in, terwijl de andere vissers in gespannen naar hun eigen lijn tu ren paar komen niet verder dan Bergen op Zoom. Vrouw en kinderen installeren zich op de dijk en vader trekt naar het water. Soms ook, de laatste tijd veel vaker trouwens, gaat de vrouw mee. Want merkwaardigerwijs krijgen steeds meer dames plezier in het vissen. Wanneer er een concours wordt ge houden zijn ze altijd present Belgen houden van de sfeer rondom zo'n con cours. Ze vinden het prachtig zoals pas is gebeurd in Nieuw Vossemeer, wan neer de prijzen door de burgemeester worden uitgereikt. Maar het zijn niet alleen de gezelligheidsvissers. Ze min nen evenzeer de sport. Ze halen er uit wat er in zit. zijn actief en fel, maar zelden onsportief. Knoeierijen komen bij hen niet voor. Of tenminste bijna niet. Hoewel er toch een fraai verhaal gaat van de Bel gische visser, die op een concours in de begintijd, toen de regels nog niet zo precies waren vastgelegd een stunt uithaalde, die de organiserende vereni ging niet licht zal vergeten. Er stond in het reglement niets van gewicht of formaat van de vissen, die telden. Thans is een vis van minder dan tien centimeter geen vis. Toen echter nog niet. De betrokken visser haalde alleen maar „stekelbaarsjes" van enige cen timeters uit het water. Toen het con cours voorbij was en de prijzen uitge reikt. tekende hij protest aan, dat hij niets had gewonnen: er stond toch niets in het reglement over lengte en ge wicht? Het bestuur kon niet anders dan het toegeven. En dus werden alle zestig visjes gemeten en gewogen, 's- Mans totaal was het hoogste en dus moest hij de eerste prijs ontvangen. Maar die was al weggegeven en er moest een nieuwe komen. Dat kostte de vereniging een koelkast extra.... Maar dat zijn de uitzonderingen. Normaliter halen de Belgische vissers dergelijke stunts niet uit. Concoursen worden van de wal af ge houden. Er zyn ook veel vissers, die met een bootje bet water opgaan. Ze vergroten daarmee de kans op een goe de vangst aanmerkelijk. Ze kunnen dan de geulen opzoeken, waarin de vis zich bij laagwater terugtrekt. Ook de pla ten zyn dan gemakkelijker te bereiken waarheen de vis trekt, wanneer het wa ter opkomt. Want het zand is dan nog warm, en vissen zyn niet gek, zoals men met zekerheid weet te vertellen. Deze vissers zijn de beste klanten van de steeds talrijker wordende botenver huurders. In Tholen, Nieuw Vossemeer, Yerseke, St. Annaland, Bergen op Zoom zitten ze en ze maken goede zaken. Daarnaast zijn er natuurlijk ook de be genadigden, die een eigen boot tot hun beschikking hebben. Soms maar kleine scheepjes, die men in de zomerzon als stippen op het water ziet. Soms ook prachtige, zeewaardige jachten, waar de vers gevangen vis onmiddellijk de pan in gaat om overspoeld met menig glas „ouwe taaie'' naar binnen te wor den gewerkt. Maar of men nu op pieremegoggels of jachten zit of gewoon maar aan de kant, hoofddoel blijft het vissen. Dui zenden zijn het er, die vele dagen op en rond het water doorbrengen. Al de ze mensen met diezelfde belangstelling zoeken en vinden contact met elkaar. De Vosmeerse Eendrachtsvissers wisse len uit met de Antwerpse Zeecentrale: (Advertentie) (Advertentie) NOTITIES 22 December voor goede tijd horloge. voor GRATIS folder: Revue Nederland POSTBUS 2140 UTRECHT IFiëst a i ZONDAG 14 november. 23e zondag na pinksteren. Mis Dicit Dominus. Groen. MAANDAG 15 november. H. Albertus de Grote. Wit. DINSDAG 16 november. H. Gertrudis. Wit. WOENSDAG 17 november. H. Gregorius de Wonderdoener. Wit. DONDERDAG 18 november. Kerkwijding van de Aartsbasiliek van St.Pieter en St.Paulus in Rome. Wit. VRIJDAG 19 november. H. Elisabeth. Tweede gebed H. Pontianus. Wit. ZATERDAG 20 november. H. Felix van Valois. Wit. Sprankelend-heldere kleuren en gouden glinsteringen dóór-en-dóór dessin; daardoorongekend slijtvast met alle plezierige voordelen van vinyl op vilt in 7 kleuren 12.50 per m2, 200 cm breed Ga bij uw woninginrich ter het complete Krommenie Vinyl stalenboek bekijken! storten en eprtemen aan onze kassen vettig, tcosrsrlstco uitgestoten, onze spiarafitsttiig stuurt u graag ot heel eenvoudig per giro zonder kosten onze folder toe U KUNT BIJ ONS KIEZEN TUSSEN EEN BOEKJE EN EEN REKENING MET DAGAFSCHRIFTEN 1737 P. VAN LANSCHOT - BANKIER» •S-HERTOGENBOSCH. HOGE STEENWEG 27-31 -TELEFOON 04100-22321 -GIRO1117570 EINDHOVEN - KEIZERSGRACHT 17 - TELEFOON 04900-27442 - GIRO 1130570 TILBURG - STATIONSTRAAT 17 - TELEFOON 04250-30300 - GIRO 1140570 AFFILIATIE IN AMSTERDAMi VERMEER CO-BANKIERS, HERENGRACHT 199-201 14) ,,Si, vero. Een stel schooiers, Z zouden mij het liefst twee meter on der de grond zien!" Toen de wijnhandelaar een opmer king maakte over zijn gezonde uiter lijk, lachte hij voldaan. t,Ja, op mijl leeftijd heeft een mens neiging vad sig en vet ,te worden. Hij komt nooi meer de stad uit en heeft geen 'li chaamsbeweging meer. Daarom hel ik besloten dit jaar eens een anderi vakantie te nemen. Ik merkte, dat ik ieder contact met de natuur verloor, maar gedurende deze vakantie kom ik dichter bij de aarde. Je weet niet hoe dit je kijk op het leven kan ver anderen." Intussen naderde de tunnel zijn vol tooiing. In de ochtend van 30 september 1956 viel het licht uit de keuken van het Iniro-restaurant in Trastevere voor het eerst in de schacht van de tun nel. Giovanni knipte even met de ogen. grijnsde, wiste zijn stoffige voorhoofd af, spuwde in zijn handen en ging verder met het wegkappen van het beton boven zijn hoofd. Hij stond op de op een na bovenste sport van de ladder met zijn schouders ge steund tegen de grijze tufsteen van de schacht. Beneden hem was de boek handelaar bezig jute zakken te vullen met brokken beton en stenen die in de schacht omlaag vielen. Giovanni beitelde voorzichtig. Het gat boven hem werd groter. Ze wa ren precies op het doel uitgekomen. Precies boven hem was de zware houten etenslift van de Iniro-keuken. De berekeningen van de boekhande laar waren onberispelijk geweest. Giovanni ademde een wolk kalkstof in en begon te niezen. „Salute! Ge zondheid!" zei een beleefde stem bo- van hem. Giovanni wierp een wan trouwende blik naar boven- Dan wend de hij zijn hoofd naar beneden en gaf een sein aan de boekhandelaar. Deze klom eveneens de ladder op en riep voorzichtig: „Carlo?" „Si," antwoordde iemand van bo ven. „Sono io. Ik ben hier." „Ben je alléén? Is alles in orde?" „Si." Het gezicht van de boekhandelaar ontspande zich. Hij klopte Giovanni op de knie. „Kap maar verder," zei hij en daalde de ladder weer af. Een dozijn slagen op de beitel maak te een groot brok beton los. Giovanni ving het in zijn armen op, hield het even liefkozend vast en liet het dan in de schacht vallen. Toen hakte hij het gat verder uit, tot het ruim de maat van de etenslift had. Hij hakte ook de katrollen van de lift uit de keukeuvloer los, schoof de kabel van de katrollen en liet deze omlaag zakken in de schacht Daarna klom DOOR HOWARD SHAW hij op de bovenste sport van de lad der duwde de etenslift omhoog, stak zijn' hoofd door de opening en keek in de keuken van het Iniro-restau rant. Vlak bij zijn vuile gezicht zag hij het hoofd van een jongeman van een jaar of twintig. De jongen knikte vriendelijk. „Buon giorno. Goeiemor- gen, meneer." „Buon girono,', zei Giovanni en klom de keuken in. De boekhandelaar volgde hem pal op de hielen, stofte zijn jas af en keek snel rond. „Giovanni," zei hij. „mag ik je mijn neef Carlo Pediconi uit Ivrea voor stellen Carlo," vervolgde hij zich tot de jongeman wendend, „dit is mijn goede vriend signor Giovanni Venturi." „Piacere,'' zei Giovanni, terwijl hij hamer en beitel onder zijn arm klem de en zijn hand uitstak. „Het genoegen is geheel aan mijn kant, meneer," zei de jongeman be leefd. „Er is toch niemand anders in het gebouw?" vroeg de boekhandelaar scherp. „Niemand kan ons toch ge hoord hebben?" De jongeman schudde nadrukkelijk het hoofd. „De laatste kelner is kort na middernacht vertrokken en sinds- dien ben ik helemaal alleen geweest. De deuren boven zijn afgesloten en de rolluiken zijn omlaag." „Prachtig," zei de boekhandelaar. Hij wreef zich tevreden in zijn han den. „Jij bent een kwieke jonge ke rel. Wil jij zo goed zijn de ladder af te gaan en een paar dingen voor me onderuit de schacht halen. Je zult daar een paar kabels, een gereed schapskist en een bruin houten luik vinden. Breng dat allemaal boven." De jongeman kroop in het gat, tast te met zijn tenen naar de ladder en verdween uit het gezicht Giovanni liep intussen door de rui me keuken rond. Ongelovig schudde hij zijn hoofd. Nog nooit hadden zijn ogen ,zo'n uitgebreide verzameling -ovens, fornuizen, aanrechten, gootste nen en koelkasten in één ruimte bij een aanschouwd. De buislampen aan het plafond deden overal het witte porselein en het vlekkeloze staal glimmen. „Dit is nu," zei hij bewon derend, „wat ik een droomkeuken zou noemen!" Hij keek ook in de kasten; kristal van ieder model borrelglaasjes, waterglazen, roemers, champagnekel ken, likeurglaasjes bedekte meer dan twintig planken. Een uitgebreide voorraad borden, schalen, kommen en dergelijke vulden vijf kasten geheel. Hij liep langs stalen korven, gevuld met honderden kilo's aardappelen, uien en appels; hij staarde naar manden vol met het mooiste fruit; hij keek naar kazen, zo groot als wagenwielen, die in een hoek opge- stapeld waren. De zes koelkasten opende hij een voor een. Hier zag hij ongelooflijke voorraden boter en verse room, een halve tón lansvlees, drie complete koeien, zeven dozijn kreeften, en vrij wel iedere soort vis die in de Mid dellandse Zee gevangen wordt. Een enorme koelkast was gevuld met, vet te eenden, patrijzen, korhoenders en kippen. Vol bewondering bleef hij voor de wijnrekken staan. Daar zag hij de zurige bourgognes van Piedmont; de klasssieke soave-, bardolino- en val- policella-wijnen 'uit het Verona-dis- trict; de chianti's van Toscane; de zoete amberkleurige wijnen van Si cilië; de „chateau-wijnen" van Bor deaux en de médocs van de Gironde. Hij telde tachtig flessen Chateau d'Yquem 1945, tweehonderdveertien St.-Êmilion-Pomerol 1947 en vijfenne gentig Montrachet 1950. Onder de cog nacs waren de bekendste merken en zes rekken waren gevuld met wijnen van de Rijn en de Moezel. Alles bij elkaar schatte hij de voorraad op on geveer zevenduizend flessen.

de Stem | 1965 | | pagina 27