Sinterklaas let meer op kwaliteit en goede afwerking dan op prijzen in kinderspeelgoed IVow nooit zo n grote sortering en zoveel nieuwigheden Goedheiligman wordt symbool om koopkoorts aan te sporen (UT TERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 Barbie Hobby-dozen Auto's bouwen lENSCHOT (N.-Br.) Er zijn dit jaar tal van nieuwe dingen op het ge bied van speel goed te bewon deren, zoals deze diaprojector an nex platenspeler 1930 het vertrouwde jdrei niet Fiat 2300 m. schuifdak i-deurs en radio 1963 1963-64 4 Fiat's 1500 en 1300 )A Sta- 1963-64 1965 3 Fiat's 1100 Spec 1954 M Su- 4 Fiat's 600, 1963-64-65 versn., 3 B.M.W.'s L.S. 1963-64 1964 3 V.W.'s 1500 S \m 17 M 3 V.W.'s 1500 m. schuif- 1965 dak en radio 1962-63 17 M Sinica 1500 Toerist Sta- 52-63-64 tioncar met radio 1965 12 M 3 Simca's 1300 en 1500 1964 1964 12 M 3 Simca s 1000 1963-64 5 met 4 Daffodil's 1963-65 1963-64 3 Renault's Major met 1964-65 1963-64 2 Renault's R8 m radio 1964 1963-64 1964 2 Renault's Gordini 1963 1963-64 II) Televisie met draaiend beeld en siaapwijsjes Vroeger werd meer gelet op degelijkheid en de praktische kant van het speelgoed. „We leven in de eeuw van het kind. De ouders willen hun kinderen alles geven. En alleen het beste is goed genoeg. Men kijkt over het algemeen meer naar kwali teit en goede afwerking dan naar de prijs," vertelt de eige naar van een grote speelgoed zaak in Breda. verslaggeefster) BREDA Reeds nu is overal je Sinterklaasdrukte in volle gang. Steeds vroeger begint het publiek inkopen te doen. De be- 1 langrijkste reden is ongetwijfeld jat het steeds meer tijd kost om uit de enorme verscheiden heid aan artikelen een keus te I maken. Dit jaar heeft Sint- Nicolaas het bijzonder moeilijk. Nog zelden was er zo'n grote I sortering kinderspeeloed en wa ren er zoveel nieuwigheden op je markt. Uit alles blijkt dat I je fabrikanten in belangrijke I mate zijn meegegaan met de I voorkeur van het publiek die de I laatste jaren steeds meer uit- I ging naar het degelijke, exclu- I sieve of meer luxueuze goed. Utrecht—De Bilt, tel. ijksweg Breda—Gilzerijen, tel, venstraat 12, bij Haarlemmer- 020-720840. eweg 339, tel. 030-61908. hoolstraat 10, tel. 01601-438, venstraat 12, tel. 020-720840. Niet alleen de ouders ook de kinderen zelf stellen andere eisen. De cadeaus die op de ver langlijstjes voorkomen worden ieder Sinterklaasfeest groter en duurder. In sommige gevallen mogen de kinderen zelf met de ouders de cadeaus al gaan uit zoeken. Projector met avonturenslrips letje „Landen veroveren", dat komt van de fabrikant die ook het mono- poliespel de wereld in heeft gestuurd. Een even aantrekkelijk maar boven dien zeer leerzaam nieuw spel is „Een reis om de wereld". De spelers moe ten proberen op een landkaart zo vlug mogelijk een reis om de wereld te maken. Spelenderwijs leren de kin deren op deze manier de namen van de belangrijkste steden in alle landen. Speciaal voor oudere kinderen is dit jaar Hobby Ministeck op de markt gebracht, een soort insteek mozaiek, waarvan prachtige schilderijen ge maakt kunnen worden. Er wordt heel hard gewerkt ach ter de coulissen van grote 'waren huizen. Het ver,vaardigen van de honderden Sinterklaaspoppen die deze weken weer in de etalages zul len verschijnen, is slechts een klein facet va,n het vele werk. Twee da gen na 5 december begint opnieuw een koortsachtige activiteit: een week later heerst alom weer de kerstdrukte. De foto demonstreert overigens duidelijk, dat er in recla mekringen het besef leeft, dat de zadelvaste Sint-Nicolaas van vroe ger bezig is te veranderen in het symbool van een nationale feestdag. De Goedheiligman, die zich met staf, schimmel en pietermannen over de daken spoedt, wordt een welhaast non-figuratieve verschijning met als enige taak het aansporen van de koopkoorts. IV) James Bond auto, heel klein, maar natuurge trouw Het traditionele tafelvoetbalspe! moet dit jaar plaats maken voor een volkomen nieuw ijshockey- en voet balspel van Canadese origine. Beide spelen werken met magneetjes, waar door de bal aan de speler blijft han gen tot deze hem wegschopt. De vel den z\jn miniatuurtjes van echte vel den, compleet met scoreborden, pu bliek etc. De Barbie-rage neemt nog steeds toe. Steeds meer teenagers gaan zich dit Amerikaanse miniatuur-dametje aanschaffen. Ook de moeders schijnen er trouwens gek op te zijn. Eindelijk hebben ook zij iets waarmee zij zich bezig kunnen houden als de mannen met de treinen van zoonlief spelen. Naar aanleiding van de enorm snelle en nog steeds groeiende populariteit van Barbie zijn nu een vriendinnetje Skooter en een vriendje Ricky uitge bracht. Naast deze Amerikaanse pop pen zijn er nu echter ook een Franse teenager Tressy en een iets mondai nere Milly, waarvan de armen en benen beweegbaar zijn en in acht standen gezet kunnen worden. Hoe de hele Barbie-rage bij de jeugd aan slaat blijkt wel uit de internationale Barbie-club die onlangs is opgericht en waarvan alle tieners lid kunnen worden. VI) Vrachtauto's met kakelende kippen modellën 1966 zullen in december in deze serie uitgebracht worden. De auto's hebben een grootte die varieert van 10 tot 70 centimeter. Treinen hebben nog steeds grote belangstelling van jong en oud. Vaak staan de verkopers verbaasd over de kennis van jongens rond 10 jaar. „Je hoeft ze niets te vertellen. Ze weten precies wat ze willen hebben. Ze heb ben thuis alle catalogussen al uitge speld als ze hier komen." Ég - Safe! X) Tienerpoppen met bewerkbare, lang en kort te maken pruiken Nieuw bij de afdeling treinen is de „Eggerbahn". Het zijn kleine werk- spoortjes, die gebruikt kunnen worden bij het normale spoor H.O. Speciaal voor flatbewoners zijn deze modellen ideaal omdat zij nu op een kleine ruimte meer kunnen doen. Open veewagens, ïanghoutwagens platformwagens voor vervoer van ar beiders, kraanwagens en locomotieven het zijn alle prachtig gedetailleerde en getrouwe kopieën van rijdende smalspoortreinen. De oudere jongens leggen de laatste tijd zeer grote belangstelling aan de dag voor de hobby dozen, radiobouw dozen, elektronische bouwdozen, elek triciteitsdozen, natuurkundige dozen en chemische dozen. De elektronische bouwdozen, die vooral voor jongens van 12 jaar en ouder bestemd zijn, worden het meest gevraagd. Met een elektronische bouwdoos zijn twintig verschillende proeven mo gelijk. Men kan er o.a. een radio ontvanger met een, twee of drie transistors, een morse-code-apparaat met telefoontje of luidspreker, een luisterapparaat, een diefstalalarm, een elektronisch orgel, een luisterapparaat en een versterker voor microfoon en grammofoon van maken. De jongens hoeven niets te solderen. Alles wordt bevestigd met spiraaltjes, waar de draden tussen zyn geklemd. Exemplaren van vpormalige tele- Us«ütooihc!len VII) Speelgoedklok. ken met inge> bouwde muziek< dozen uw WW11" jl. Ook in geen Se' zijn van 'echt glijdt u vanuit -ein is veilig en sn< Dnder dat de trein eens op het spoor ;e kilometers. ling voor de t.v.-poppen zoals Swie- bertje, Bromsnor en Saartje. Voor de Jongens is er dit jaar voor het eerst een G.I. Joe-man, een man nelijke uitvoering van de Barbiepop, verkrijgbaar in drie soorten: een ma rineman, een luchtmachtman en een soldaat. De poppen bestaan uit 21 on derdelen, die met kleine scharnertjes aan ekaar verbonden zijn, waardoor zij in alle standen gezet kunnen worden, zelfs gevechtshoudingen kunnen aan nemen en kunnen salueren. Bij de garderobe van deze G.I. Joe's bevindt zich een complete duikersuitrusting, waarmee de poppen zelfs door een aquarium kunnen lopen. Het is zelfs zo levensecht dat er nog luchtbelletjes omhoog stijgen ook. De fabrikanten hebben het kinder speelgoed helemaal aangepast. Win keltje spelen b.v. is onmogelijk ge worden. Dat wordt nu „supermarktje" spelen in een heuse supermarkt com pleet met rekken om alle produkten uit te stallen en kassa's. De traditio nele poppenhuizen zijn er een beetje uit. Daarvoor in de plaats zijn riante bungalows gekomen. Bij de poppen huismeubelen behoren tegenwoordig ook complete miniatuur-keukeninrieh- tingen met afwasmachine, dde zelfs echt werkt, wasmachine, gasfortnuis etc. Deze hang naar miniatuur-uitga ven van de dingen die volwassenen gebruiken is trouwens ook bij ander speelgoed waar te nemen. Vorig jaar waren de bouwdozen om vliegtuigen en boten in het klein tot in elk detail precies na te bouwen zeer populair. Dit jaar hebben de fa brikanten een hele serie bouwdozen voor auto's gebracht. Zelfs de nieuwe éénma*1 t statio0. •chtkaart. umeert u VIII) Laadplaats voor vrachtwagens Deze poppen zijn meer bestemd voor de wat oudere jeugd. Bij de jongere kinderen bestaat de meeste vraag naar de Schildpad knuffelpop, die door zijn beweeglijkheid op een echte baby lijkt. Daarnaast is er ook veel belangstel-

de Stem | 1965 | | pagina 21