behandeling van astma OP 64 VELDEN LIEBHERR - KOELKAST INGMAR BERGMANS WERELD 4*30 V M Voorlichting met dia's en grammofoonplaat Goedkoop kunstje Heel wat anders a-sociaal Schone schijn Gemengd huwelijk Geen wonder Niet achterna lopen Gemakkelijk Gegarandeerd succes Geen honger Teststofïen (ra van dia's en DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 - Probeer het een®' Adem in en wacht 45 seconden voor u weer uitademt. De aderen •m „w hoofd zullen zwellen, uw oren gaan suizen. Bijna verstik kend is uw ademnood. En dan, na 45 seconden herademt u, met volle teugen zuigt u de frisse, verse lucht naar binnen. Even jjjgt u na, dan is alles weer gewoon." begint een propagandafolder, uit- J vendoor de „Vereniging tot steun 1 k. Nederlands Astma Fonds' (N.A. v Even hijgt u na en dan is alles weer «woon Natuurlijk is dan alles weer nnn U heeft die benauwdheid toch •Eli» zelf opgewekt, Hoe benauwd u I v mocht zijn u had altijd de gerust- tïïlmde gedachte, dat het in uw macht deze wurgende ademnood een I ad! te maken, en.u had daarbij 'ii prettige zekerheid. dat u feestelijk It mi bedanken voor een herhaling van J" aiiesbehalve aantrekkelijke proef, "meer ik u nu vertel, dat de astma- mtiênt bovenbeschreven benauwdheids- jnvalien moet doormaken zonder de de genoemde „zekerheden dan zult vel begrijpen, dat deze aanvallen voor «een oneindig veel grotere verschrik- ae zijn Een astma-patiënt (een ernstig Uil met vaak terugkerende aanvaUen) v«t tich als volgt uit: Zo'tt aanval is erg, ik durf wel zeg- [tii onbeschrijfelijk erg, maar toch I ij,j jOÏ allemaal veel gemakkelijker te inien tijn, als je niet altijd (zowel I tijiens ie aanvallen als in de tijd tus- t de aan vallen) die wanhopige ze- itrheid met je meedroeg, dat de drei- ;iii} Mti 2o'n aanval steeds ieder I «r van ie dag en de nacht boven I ji hooji zal blijven hangen, li gaat 's avonds volkomen normaal Mirbed, je slaapt rustig in en. I je writ midden in de nacht wakker I door een gevoel van benauwdheid: op I de! ogenWifc weet je, dat een uur lm zelfs nog langer) van grote el- I We te wachten staat. lm aniere keer loopt een zakelijke I Itrpreking door zo'n aanval volkomen 11» feet honderd, dan weer wordt een I torjt'itWij opgezet werkschema ho. I pdoos ontwricht en dan spreek ik I «0} niet een van over de familie- Ifeesfies en weekends, die door een I utiM-mval tot een verdrietige mis. |Wt)raj zijn gedoemd". Heeft u, lezers, wel eens een astma-aan- val meegemaakt Wat u "daarbij het meest getroffen zal hebben is de ,,lucht- bonger" van de patiënt. Hijsnakt naar leekt en gooit de ramen van zijn kamer to wijd mogelijk open om toch maar zo veel mogelijk verse buitenlucht te. kun nen inademen. Maar en daar gaat. het nu om dat ademhalen is hem Zo goödf als onmogelijk. Hoe komt dat? Het zal u beland, jut bij de normale inademinf ^udrstof-' houdende lucht via de neus en ademha lingswegen ÜucMpijp-vertakkihgen) haar tö longen wordt gevoerd en datbij de jUitademing koolzuur-houdende lucht vanuit de longen naar buiten wordt .ge dreven. De kleinste luchtpijpvertakken ,in de buurt van de longen) zijn tame lijk nauw, maar er is toch ruimte genoeg Hom de lucht door te laten. Wanneer er Jueen astma-aanval optreedt is er een "JpP ontstaan in die kleine luchtpij vertakkingen en die kramp heeft de ptPUPbuisjes zo sterk vernauwd, dat ue lucht er zéér moeilijk (bijna niet) ien kan stromen. De vertwijfelde pogingen, die de patiënt in 't werk stelt om toch nog bij de inademing lucht in de longen te zuigen en bij de uitademing naar buiten te drijven, doet het beeld van de naar lucht snakkende patiënt ont staan. Wanneer we nu nog wisten door welke oorzaak die kramp in de kleine lucht pijpvertakkingen ontstaat, dan zou ast ma voor ons geen geheimen meer hebben. Maar dat weten we helaas nietWel we ten we, dat bij astma de erfelijkheid een rol speelt en dat een astma-patiënt be hoort tot een bepaalde groep van men sen, die met een bepaalde aanleg zijn ge boren, waardoor zij een specifieke vat baarheid hebben voor bepaalde ziekten, die we allergische ziekten noemen (o.a. astma, hooikoorts, hardnekkige huidaan doeningen enz.) Wanneer deze z.g. overgevoelige men sen blootgesteld worden aan de inwer king van bepaalde stoffen, dan kan bij hen een allergische ziekte ontstaan. Bij niet-overgevoelige mensen zijn deze stof fen volkomen onschadelijk. Die „prik kelende stoffen" worden allergenen ge noemd en voor de astma-lijder zijn het kunststof, haren van huisdieren, schimmels in bijv. zeegrasmatrassen, graspollen, sommige voedingsmiddelen enz. Na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat van genezing van astma géén sprake kan zijn: een erfelijke aanleg is niet weg te nemen. Bij de bestrijding van astma zal men dus het zwaartepunt moeten leggen op de verschijnselen van astma en dan denken we op de eerste plaats aan de astma-aanvallen. Kunnen we deze aanvallen voorkomen of hun aantal beperken? We weten dat astma lijders overgevoelig zijn voor bepaalde al lergenen! Als we nu voor iedere astma patiënt zijn specifieke allergenen konden vinden en hem dan verwijderd" zouden kunnen houden van die allergenen, dan zou er toch een flinke stap in de goede richting zijn gedaan. Inderdaad is het gelukt door een groot aantal „teststof- fen" bij een astma-patiënt onder de huid te brengen en de reactie daarop na te gaan de specifieke allergenen van de ze patiënt te indentificeren. Men is nog- verder gegaan; men maakte van deze al dus gevonden allergenen een extract en spoot dit de betreffende patiënt (gedu rende langer tijd) in. Men hoopte daarmee de overgevoelig heid van de patiënt tegenover zijn aller genen te verminderen. De resultaten van deze behandeling worden niet overdeeld gunstig beoqrdeeld. Naast deze z.g. desen, sibilisatie zullen ook alle maatregelen genomen moeten worden om een contact van de patiënt met zijn allergenen zo veel mogelijk te vermijden (niet vegen in de kamér, geen matten en kleden, slapen op schuimrubber matrassen, grasland ver mijden, houden van een speciaal dieet enz. enz.) Vanzelfsprekend zal het vaak grote moelijkheden geven dergelijke (Advertentie) (De voor vandaag aangekondigde aflevering van deze rubriek over kan ker van de baarmoeder zullen wy volgende week zaterdag plaatsen) maatregelen in het gewone leven te ver wezenlijken. Het is dan ook voor de meer ernstige vormen van astma zeer zeker gewenst een astma-kuur van b.v. 1 a 1 jaar te volgen in een astma-centrum, waarvan wij er in ons land een zevental hebben. Deze centra zijn o.a. door hun ligging (in droge boslucht) en door hun behandelingsmogelijkheden op gericht de meest gunstige voorwaarden te scheppen voor een zo doelmatig mogelijke bestrij ding van astma. Veel aandacht wordt in deze centra geschonken aan de ademhalingsgymna- stiek, waarbij de patiënten geleerd wordt hun ademhalingsspieren zo efficiënt mo gelijk te gebruiken (gedurende de astma- aanval niet te diep inademen en zo ver mogelijk uitademen, zonder te persen). Naast de ademhalingsgymnastiek zyn er de ontspanningsoefeningen, heilgymna., stiek, sport en spel. Wanneer ik dan nog constateer, dat in de astma-centra de om standigheden voor het voorkomen van allerlei infecties (de astma patiënt is zéér vatbaar voor infecties en deze heb ben een zeer ongunstige invloed op hem) bijna ideaal zijn, dan ben ik er eigenlijk nog niet want zeer belangrijk lijkt mij de invloed, die van het astma-centrum uitgaat op het geestesleven van de pa tiënt. Hij leert daar zich vertrouwd te ma ken met zijn ziekte, hij aanvaardt de schaduwzijde van deze ziekte, maar is niet langer blind voor de lichtende per spectieven die er ook voor hem liggen. Hij zal de voorgeschreven levenswijze op een verantwoorde wijze nakomen, om dat hij daarin vertrouwen heeft leren stellen, hij zal zich leren pantseren tegen de min of meer medelijdende wijze, waar op de medemens hem tegemoet treedt, ja dit zal zelfs voor hem een prikkel zijn, zijn uiterste best te doen om ondanks zijn ziekte toch iets in de gemeen schap te gaan betekenen. Vanzelfspre kend zal deze geestelijke winst moeten worden gestabiliseerd, zodat een verde re zg. „begeleiding" (contact met een- W. J. MUHRING - (Advertentie) Er is een nauwe band tussen de schaak compositie en de praktische party. Hoe wel het doel by het schaken is de vijan delijke koning mat te zetten zyn het de combinaties in de strategische acties, die het schaakspel zyn specifieke allure ver lenen. Ook by de compositie staat dit ar tistieke element op de voorgrond, hoe-, wel nog meer dan in de praktische party een aaneenschakeling van combinatoire finesses de compositie zo fascinerend maakt. Wat de praktische schaakspeler van composities leren kan zijn de talloze, vaak verrassend nieuwe motieven, die hem vooral in het eindspel regelmatig van pas kunnen komen. Aan de hand van het onderstaande voorbeeld uit de praktijk van het toernooi is het interes sant deze boeiende problematiek eens na der onder de loep te nemen. Zwart: Portisch (aan zet) Wit: Barcza KNIPSEL- trum en huisarts en met instanties van sociale nazorg) niet mag ontbreken. Volledigheidshalve nog een enkel woord over de behandeling van de astma-aan val. Er zijn anti-astmatische medicamen ten, die een directe verlichting geven. Ze kunnen worden ingespoten of door middel van inhaleertoestellen en „ast ma-sigaretten" worden toegediend. Ook zuurstoftoediening kan nodig zijn, ter wijl vaak naar een verdovend medica ment zal worden gegrepen. Het zal u, lezers, na het bovenstaande wel duidelijk geworden zijn, dat het ast ma-vraagstuk grote financiële zorgen met zich meebrengt, welke zorgen nog toe genomen zijn door de kosten van een wetenschappelijke benadering (research) van het astma-probleem, waaraan inten sief wordt gewerkt. Begrijpt u, wat ik bedoel? De astma-collecte is van 15 tot 21 november a.s. Dat deze collecte gran dioos moge slagen is de wens van HUISARTS P.S. Voor belangstellenden wil ik even wijzen op een documentaire over astma, die op maandag 15 novem. ber 's avonds 10.15 uur op het te levisiescherm is te zien. (Advertentie) .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON(010)269304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN. mm In deze partijstelling, die voorkwam in het Hongaarse kampioenschap 1960, volg de: 1Kc2d2 2, Kc4—b3! (Niet 2. d6 wegens 2La4!) 2Kd2e3 d5—d6, Ke3—13 4. Pb4—d5'„ K13 x g3 5. Pd5—f6, Le8c6 6. Pf6xh5+, Kg3—f3 7. Ph5—f6, h7>h6 8, d6—d7, Lc6xd7 9. Pf6xd7, h6—h5 10. Pd7—e5+ en de partij werd remise. Had echter Portisch de volgende com positie van Grigoriev gekend, dan was hem waarschijnlijk de winst niet ont gaan. HILVERSUM/BREDA. »De hele film is aanstoot gevend, zoals trouwens het hele werk van Ingmar Berg man aanstootgevend is. Het 's schokkend, onthullend, pa- fadoxaal. Het kwetst zowel jk gelovige als de ongelovige «i hun zelfverzekerdheid. Ing mar Bergman houdt onszelf, ons leven en onze wereld een 5P>egel voor een'«L?5,sIottekst van een op le2de ini.ia- en plaa'le vastge- Zïeski 'A6 op ket werk van de Be-'msn _fllmregisseur Ingmar 24 dia's 'is I"??" fe2een serie var> door d. .„j- p ahe uitgegeven eecumpnt a'°Vlsue dienst van de «srraad van kerken te lnitiaH^0-^w^e2d een heel goed de fattenST* van de gen°em- ïcr8raan door miaah,et Werk van hin5 bSi™plaatie in brede »etswar le'?Je geven- Het is ^Cbbers wkbaar' dat er film. dele op de hS?an' dle nlet ten - - aa hoogte zouden zijn van Bergmans werk, maar het is aan de andere kant geen overbodige luxe gebleken zelfs hen van tijd tot tijd de mogelijkheid te bieden zich op nieuw te oriënteren op bepaalde aspecten van de film. Aangezien de boeken over film en filmers, die in ons land verschij nen te hooi en te gras worden uit gegeven, is het voor een geïnteres seerde leek amper te doen, alle waardevolle literatuur op te mer ken, laat staan aan te' schaffen. Bovendien zijn daaraan, uiteraard nogal wat kosten verbonden. Zon der de goede filmliteratuur ook maar een moment opzij te willen schuiven, zouden, we de werkelijke filmliefhebber daarom met nadruk willen wijzen op dit initiatief van de oecumenische raad van kerken. De realisator van het project is Jan E. Lamme. De tekst voor de grammofoonplaat, die wordt ge sproken door Els Knap en Henk Biersteker, is van de hand van J. A. Hes. De muzikale illustratie werd verzorgd door de bekende vibrafonist Rob Meyn. Het ligt in de bedoeling deze gesproken en in beeld gebrachte inleiding op het werk van Ingmar Bergman - titel: De wereld van Ingmar Bergman - door andere gelijksoortige inleidin gen te laten volgen. Met name wordt gedacht aan het fenomeen James Bond. Het ligt voor de hand, dat men een tijdsbestek van circa zeventien minuten de duur van deze au diovisuele inleiding geen uit puttende schets kan geven van het werk van een cineast als Bergman. Maar juist daarom lijkt het ons te meer een verdienste, dat de samen stellers van dit project er in ge slaagd zijn aan de hand van een aantal scènes uit films het indruk wekkende oeuvre van Bergman toch op een zodanige manier te be handelen, dat de kijker-luisteraar een inzicht krijgt in wat deze ta lentvolle Zweed feitelijk voor ogen staat. De verdienste schuilt voor namelijk in de tekst, die hoewel sterk gecomprimeerd toch steeds de kern van de zaak raakt. De dia's hebben slechts een zuiver illustra tieve functie. Over de keuze ervan lijkt ons bovendien discussie mo gelijk. Op de tekst willen we gaarne na der ingaan; vooral ook, omdat J. Hes de verschillende passages een zodanige continuïteit heeft gege ven, dat de grote lijn, die de ver schillende Bergman-films verbindt duidelijk blijft. „Ingmar Bergman" en hier citeren we ,,de magiër van het noorden. Hier staat hij voor ons als de regisseur van „Het zevende zegel"; een man, die zijn wil weet op te leggen; aan zijn acteurs, aan zijn actrices en aan een internatio naal publiek. Hij is een modern mens, rationeel, vol vragen en zon der zekerheid. Maar hij is ook een middeleeuwer, voor wie God en de duivel, hemel en hel, zondeval en apocalyps realiteiten zijn". Een kenschets to the point, dach ten wij, die al moet ze worden In „De maagdenbron" zocht Bergman in het verleden naar een antwoord op zijn vragen. gezien in het grotere verband van de tekst al meteen enig houvast biedt. Na een beknopt overzicht te hebben gegeven van de vroegste werken van Bergman vestigen frammofoonplaat en dia's de aan- acht op de periode na 1955. Dat jaar mag inderdaad gezien worden als een keerpunt in het oeuvre van Bergman. „Het lijkt of zijn films nu grootser, diepgaander, univer seler worden. „De nieuwe periode wordt gemarkeerd door „Het ze vende zegel"', de eerste film, die in de middeleeuwen speelt. Het hoofdpersonage, een ridder, pro beert het mysterie van het leven te ontraadselen. Hij moet ervaren, dat het een onmogelijke opgave is. „Het is alsof Bergman wil zeggen: het mysterie van het leven is het leven zelf. Een diepe hunkering naar eenvoud en waarachtigheid komt hier te staan tegenover de eindeloze zelfkwelling van de zoe kende mens, die Ingmar Bergman zelf is". Het probleem, in deze film voor de eerste maal duidelijk aan de or de gesteld, wordt vervolgens in al le volgende films nader uitge werkt. Een oplossing blijft overi gens uit. Enkele keren probeert hij het nog door het verleden er bij te betrekken „Het gezicht" ,De maagdenbron" dan werpt hij „De wilde aardbeien": in dit verhaal van een oude dokter, die tot de conclusie komt, dat zijn leven vergooid is, is Berg man teruggekeerd in het heden zich definitief op het heden. En er is niets veranderd. De onmacht, de vertwijfeling, het gebrek aan com municatie, Godalles het zelfde. Er is geen sprake van een wezenlijke vooruitgang. Geen en kel aspect van het in zich zo my sterieuze leven biedt Bergman een mogelijkheid om ook maar een stap verder te komen: Zijn laatste geforceerde poging was „De grote stilte", die een op vallende verwantschap vertoont niet „Huis clos" van Sartre. ,,Bij Sartre zijn alle deuren gesloten. Er is geen uitweg. Niemand kan aan zichzelf en de anderen ontsnappen. Zover gaat Bergman niet. Smaller dan ooit is echter de lichtstreep, die hij ons in de duisternis nog laat zien". Het is in alle opzichten de moeite waard in het bezit te komen van deze grammofoonplaat met dia's, omdat het beeld van de reus Ing mar Bergman er werkelijk opval lend duidelijk uit naar voren komt. BERT VAN OOSTERHOUT KRANT Wit aan zet en wint Wit wint als volgt: 1. Kh4g3!, Ke2fl (Na 1Ke3 wint wit gemakkelijk door I 2. h4, Ke4 3. Kg4, Ke5 4. Kg5, Ke4 5. h51, Kf3 6. Kf5) 2. h3h4, g7—g6 3. Kg3—f4, Kfl—g2, en nu komt het: 4. h4h5 g6xh5 5. h2 h4t en zwart kan opgeven. Het verband tussen de partijstelling I en deze studie wordt duidelijk als Por tisch in de eerste diagramstelling de volgende winstweg gekozen had, die op een gegeven moment resulteert met een positie uit deze competitie zij het met verwisseling van kleuren. IKc2b2! 2. d5d6, a3—a2 3. Pb4x a2, Kb2xa2 4. Kc4—d5, Ka2—b3 5. Kd5— e6, Kb3—c4 6. d6—d7, Le8xd7 7. Ke6x d7, Ke4d5 8. Kd7—e7, Kd5—e5 9. Ke7— f7, Ke5—f5 10. Kf7—g7, en nu komt het weer: 10h5h4 11. g3xh4, h7 h5en Barcza had kunnen opgeven. Er zal wel niemand meer z«n die 't nu nog eens kan zijn met de inzichten van Colijn of van de dominees en bisschoppen van nog maar zo betrekke lijk kort geleden. Maar dit mag, dacht ik, geen reden zyn hen op een boop te vegen als dom-oren, piassen en idioten. Dat waren zij namelijk niet. Er kend mag worden dat zij exponenten waren van de gevoelens en de opvat tingen die in hun dagen golden. Mag men hun verwyten dat zij niet zoals enige uitzonderlijke figuren van hun tijd die tijd vooruit waren Ik geloof dat men deze eis aan niemand mag stellen, al mag men, later, die uitzonderlijken alle lof geven die hun toekomt. Het is een klein en goedkoop kunstje het verleden voor te stellen als een belachelijke of ook wel onmenselijke episode. Nü gezien was het dat ook, doch dit geeft niemand het recht er nü op te schimpen en om het nü voor te stellen of al die vroeger-christenen niet anders dan lompe suffers Over slechts enkele tientallen jaren zullen hoekjes verschijnen waarin het leven onzer voorouders van 1965 op de hak genomen wordt onder het motto; ..Ziet 'ns hoe belachelijk ouderwets zij waren met hun primitieve manier van leven op ieder gebied, de achterlijkheid van hun techniek, van hun politieke, van hun sociale wetten; hoort nu eens welk een enormitei ten er toen werden verkondigd; hoe de mensen er bij liepen; welk een kin derlijk-armetierig begrip van welvaart zjj hadden. (MR. E. ELLAS) Het tegen wil en dank doordrijven van een parlementaire goedkeuring kan er alleen maar toe leiden dat er in de toekomst een situatie gaat ontstaan, waardoor de progressieve krachten in Nederland gedwongen zullen worden zich tegen de monar chie en het vorstenhuis als zodanig te richten. En wanneer de arbeidersklasse op een bepaald ogenblik genoodzaakt zou zijn zich direct met de kwestie te gaan bemoeien, dan wordt dit beslist heel wat anders dan het geblaat van een aantal rechtse politici op dit ogenblik. Dan zou er heel snel een toontje lager gezongen moeten worden (DE WAARHEID) Dê publieke stukken van rijk, provincies en gemeenten. Die moeten voor iedereen bevattelijk worden geschreven. Het is gewoon a-sociaal als je je met vakjargon boven anderen gaat verheffen en afstand van hen gaat nemen. De taalkwestie is in feite een sociale kwestie. Ik hoorde een vakbewegingsman praten en dacht: man dat is voor vele mensen duistere taal. (Minister Vondeling). „DE VOORTDURENDE STIJGING van de kosten kan in het algemeen alleen worden opgevangen door grotere omzetten, meer bedrijfsruimte, bete re machines, moderner inrichting en grotere auto's. Ik zeg dit met nadruk, omdat het publiek uit al deze vernieuwing en vergroting zo gemakkelijk een verkeerde indruk zou kunnen krijgen van de feitelijke bedrijfsresul taten. Want in feite betekent de glanzend-schóne schijn meestal, dat de ondernemer een belangryk deel van zyn inkomen moet bestemmen voor dit soort investeringen. Dat hy grote kredieten moet opnemen voor de finan ciering van vernieuwingen, die absoluut noodzakelijk zijn om het voort bestaan van zyn onderneming te verzekeren. Vaak vragen buitenstaanders zich af, waarom er in een bedrijf nu zo nodig wéér gemoderniseerd en ver nieuwd moet worden. De harde praktijk leert echter, dat diezelfde buiten staanders het bedrijf links laten liggen, wanneer er niet gemoderniseerd wordt.'* (R.K. MIDDENSTANDSVOORZITTER HURKMANS) Wij kunnen de gebezigde argumenten ten gunste van het gemengde hutoelijk tussen gedoopten voor het grootste deel billijken. Ons treft echter de naar wij menen overdreven betekenis, die men in oecu menisch opzicht aan dergelijke verbintenissen toekent. Wij geloven, dat de praktijk nog in te veel gevallen bewijst, dat het gemengde huwelijk in plaats van het oecumene het indifferentisme dient. Het is daarom, dat wij mede pleitend voor een waarachtige oecumenische gezindheid ten aanzien van het gemengde huwelijk niet de ogen willen sluien voor de daaraan verbonden gevaren. Een gemengd huwelijk tussen ge- doopten en zeker een gemengd huwelijk tussen een katholiek en een niet-gedoopte, die werkelijk oecumenische betekenis willen krijgen, veronderstellen aan beide zijden een oprechte en volwassen levenshou ding. Men gaat te ver als men aanneemt, dat in leeftijd uolioassen men sen dergelijke kwaliteiten automatisch verwerven Nieuwe Haarlemse Courant). Het is geen wonder dat de Paus het concilie heeft gevraagd niet over het celibaat te spreken, zei ierpand me. Eerst moet De Nieuwe Linie erover zijn uitgepraat. (ONDERWEG) Alle kracht dient te worden ingezet om de Vijf West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen de Gemeenschap voort te laten zetten, desnoods zonder de Gaulle. Wij beogen daarmee geen echtscheiding in juridische zin met Frankrijk; maar de scheiding van tafel en bed willen wy als een gegeven feit aanvaarden. De Gaulle vindt op zyn oude dag vrijages met Oost-Europa en Peking-China blijkbaar belangrijker dan samenwerking in Atlantisch verband. Men kan dit betreuren of proberen te begrijpen uit zijn teleurstellende ervaringen met Roosevelt en Churchill tijdens de twee de wereldoorlog. Maar wij mogen daardoor het risico van een derde wereld oorlog niet nemen. Verkeerd zou het zyn als de rest van Europa, gelijk een verlaten vrouw, haar oude man achterna ging lopen. (NIEUW EUROPA) Het is gemakkelijk om gelukkig te zijn als je weet, dat je nooit gelukkig zult zijn. (ALEC WANGH) Drs. Neder horst treedt dus niet af. Dat verbaast ons wel. Niet alleen hadden wij dit de logische consequentie van de publikatie van zijn brief gevonden, maar bonendien manoeuvreert de P.v.d.A. zich, door de heer Nederhorst te handhaven, in een politiek wat zwakkere positie. Nog maandenlang zal ieder kamerlid een gegarandeerd succes hebben als hij een sprekende heer Nederhorst interumpeert met woorden als: „Waar om legt u uw gedachten niet eens neer in een brief?" (Alg. Dagblad). Yvonne had haar eerste communie gedaan. De zondag daarop vroeg men of ze weer mee te communie ging. Yvonne wist het nog niet: „Ik geloof dat mijn zieltje nog vol is, mama, ik voel nog niks geen honger". (WIJ IN HUWELUK EN GEZIN) (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 19