Niemand kon koppige Smith ooit weerstaan Knelpunt opgelost VOORDEEL nutroma Vlamingen en Walen weer slaags Verhoging PTT-tarief niet nodig KOFFIEMELK Diefenbaker was Pearson te slim af ALS SPORTEND SCHOLIER AL ONHANDIG IN AANVAL' m op hele liter Monarchie Tweede Kamer aanvaardt pensioenwet Bijna verzoening ANTI-CLAUS LEUZEN IN ENSCHEDE MONTINI Rusland boos om Chinese aanvallen Engel komt maandag naar Kenya KAMER OVER HUURVERHOGING Nelissen trekt amendement in Reorganisatie Tsjechisch kabinet SOEKARNO Anti-linkse demonstraties heksenjagerij Verminkt uit de oorlog Menkes Daders (journalisten) direct ontslagen C.C.O. meent: ÏAMki1, pel li IN HAARLEM Levensgevaarlijke trotylpijpjes zoek Bakkerij bedrijven bezinnen zich op vijfdaagse EISENHOWERS TOESTAND BEVREDIGEND BRANDWEER- MANNEKES Cyouden Nirm handen 85- DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 NOVEMBER 196. (Advertentie) (Van onze redactie buitenland) LONDEN Toen de huidige premier van Rhodesië, Ian Smith, nog op de banken zat van de middelbare school te Selukwe en in zijn vrije tijd cricket en rugby speelde, merkte de schoolkrant in een wedstrijdverslag op, dat Ian Smith goed was in de aanval, maar niet altijd het juiste ogenblik wist te kiezen. De sportverslaggever van het schoolblad zal niet vermoed hebben dat zijn opmerking jaren later weer actueel zou worden. Ian Smith die nu zijn land eenzijdig onafhankelijk verklaard heeft, is thans de centrale figuur in de trieste geschiedenis van Rhodesië, een geschiedenis die nu een drama dreigt te worden. Wie is Ian Smith? Zijn vader verliet in 1898 Schotland om een toekomst op te bouwen in het toen juist gekoloni seerde Zimbabwe, dat later naar de legendarische Britse kolonisator Cecil Rhodes Rhodesië genoemd werd. Vader Smith vestigde zich als goudzoeker, veeboer en slager in Selukwe, een stadje in het hart van het nieuwe land. Zijn zoon, de 46-jarige Ian Douglas, maakte zich in de tweede oorlog ver dienstelijk als R.A.F.-piloot Hij werd neergehaald tijdens een raid boven Noord-Afrika. Met een gebroken been en een zwaar verminkt gelaat wist hij echter aan de vijand te ontsnappen. Plastische chirurgen gaven hem in Kairo een nieuw gezicht. Na de oorlog verbleef Smith een poosje in Zuid-Afrika, maar keerde spoedig terug naar Selukwe. Hij trouw de daar in 1948 met de onderwijzeres Janet Watt. Daar besloot hij ook in de politiek te gaan. Zijn vrouw probeerde hem ervan af te houden, maar Smith is een koppig man. „Niemand kan hem tegenhouden als hij eenmaal een be sluit genomen heeft", zegt zijn echtge note. Ian Smith vertelt met trots dat zijn vader een dikke vriend was van Cecil Rhodes zelf, de man die Rhodesië Brits maakte. De geschiedenis van die kolo nisering is weinig verheffend. Het ge bied is een van de landen die veroverd werden door Cecil Rhodes en zijn Brit se South-Africa Company. Rhodes' ideaal was een gordel van kolonies te stichten van Egypte in het noorden van het zwarte continent tot Zuid-Afrika toe. In het huidige Rhodesië, dat vóór Rhodes al bezocht werd door Living stone, regeerde in 1888 koning Loben- goela. Hij was een gemakkelijke prooi. De Brit beloofde hem en zijn land te beschermen tegen de blanken en in ruil daarvoor kreeg hij van de zwarte ko ning het recht om naar goud te zoeken in het land dat hij Zambesië noemde. Van de regering in Londen kreeg Rho des toestemming om het land in bezit te nemen en het in naam van de Kroon te besturen. Kort daarop trok Rhodes aan het noord van een leger het land van ko ning Lobengoela binnen. „Ik dacht dat u goud kwam zoeken", zei de bitter te- !?Kes! konin2 tot de directie van jnoaes company, „maar het schijnt dat alleen maar gekomen bent om mij van mijn volk en mijn land te bero ven In 1893 kwam de koning in opstand, e mannen van Rhodes versloegen zijn leger met machinegeweren, brandschat- ♦fw j hoofdstad. Lobengoela stierf Jdens de vlucht en Rhodes nam plaats op zijn troon. wüJïu1?' bestuur van de company rp'n l i S tot bloei, maar het wa- ripl i?c«ts de blanken die ervan kon- sip vS»°5 n' In 1914 lieP de conces- ZJlu c°mPany af- De Britse rege- lichwf78.^kolonisten voor de keus zelf t? JZu'd"Afrika te voegen of zich- «l&fe ,onder toezicht van het rland. ^i) kozen het laatste en in (Van onze pari. redactie) !Werèn^H_T Tweede Kamer heelt het ontwem =ir hoofdeiyke stemming 'loenwet aar,vj?e?le1f burgerlijke pen- fiaienciempnto VVD. die vier ^Wiend ha'J °P .het wets<®twerp had 1,5188 tea»n een daarvan succes, hamer nam.iau aanvaardde de I*» Corver J™ 1 voorstel van de ltrc« van it®1 onwettige kin- voorkomendn^ i,1 ambtenaren, in toe tp ?eva,len een wezenpen- ,Co"er verwiorf11?™'Het amendement H CPN pIn e steun van P.v.d.A., V» steMen ïvn Scholten. «GPV, KVP' AR. CHU, SGP 1923 werd Rhodesië de eerste Britse kolonie met zelfbestuur. De zwarte bevolking was er slecht aan toe, ondanks de landverdelingswet van 1928, die hun tenminste enige be scherming bood. Het duurde echter tot na de tweede wereldoorlog, voordat zij, evenals andere Afrikaanse landen, om vrijheid begonnen te vragen. De Britse regering besloot toen de kolonie te fe dereren met Zuid-Rhodesië, waar een veel grotere blanke politiemacht be schikbaar was Even heeft het er in Rhodesië op geleken dat blank en zwart zich zou den verzoenen. Toen Reginald Stephen Garfield Todd, een oud-zendeling, eer ste minister was, werd een wat huma ner koers ingeslagen. De zwarte bevol king kreeg het recht om 5 van de 35 parlementsleden te kiezen. De reactie van de blanken, die vrees den dat hun zwarte knechten hen eens zouden regeren, bleef niet uit. Todd verdween van het toneel en zijn partij maakte de conservatieve boer sir Edgar Whitehead tot premier. Whitehead drong in Londen aan op volledige on afhankelijkheid. Maar de Britse rege ring wilde eerst een conferentie van alle politieke groeperingen in het land houden. Deze conferentie vond plaats in 1961. Een van de resultaten was dat de zwarte bevolking 15 van de 65 parle mentszetels kreeg toegewezen. Dat was niet wat de blanke kolonis ten wensten. Hun teleurstelling ont laadde zich op Whitehead en zijn par tij, die bij de verkiezingen van 1962 weggevaagd werden. Aan de macht kwam een niéuwe, uiterst rechtse par tij, die gesticht was door Ian Smith. De aartsconservatieve tabaksmagnaat Lilford, die er geen geheim van maakt dat hij een van de financiers van Smith's Rhodesisch Front is, geeft tpe dat de partij aanvankelijk niet veel kans scheen te maken. „In de Salesbury Club werden we met de nek aangeke ken", zegt hij. „Ze scholden ons overal voor uit, ze noemden ons cowboys en nazi's Maar de partij won de ver kiezingen. Smith maakte de planter Winston Field eerste minister. Maar Field bleek al gauw niet radicaal genoeg te zijn. Hij wilde wel onafhankelijkhied, maar was tegen eenzijdige verklaring ervan. Field verdween en Smith ging zelf op de stoel van de eerste minister zitten. De Britse premier Wilson heeft deze koppige radicaal niet tot andere ge dachten kunnen brengen. Zelfs de eco nomische maatregelen die Londen en (Van onze correspondent) ENSCHEDE Twee jonge journa listen van ,,Het Vrge Volk" zijn gister morgen op staande voet ontslagen om dat zjj gisternacht op verschillende ge bouwen in Enschede leuzen tegen Claus von Amsberg hebben gekladderd. De verf hadden zij gestolen uit de kantoren van „Het Vrije Volk" in En schede, waar men bezig is met onder houdswerkzaamheden. Met grote witte letters stond gister morgen op de gebouwen te lezen: „Clauss herauss", „Weg met Claus" of „Weg met Clause". Men kan wel aan nemen, dat de taalfouten opzettelijk zijn gemaakt. De kladderaars, R. de J. (19) uit Hengelo en G. P. (25) uit Enschede, werden bij hun werkzaamheden in het nachtelijk uur gesignaleerd door een voorbijganger. Hij stelde de politie daarvan op de hoogte. Bij het onder zoek bleek, dat de heren uit ,,gevoels overtuiging" hadden gehandeld. Niet minder dan dertig werklieden van de gemeentelijke reinigingsdienst zijn gistermorgen van vijf uur tot elf uur bezig geweest om de letters te ver wijderen van het stadhuis, van drie zijden, de r.-k. pastorie aan de Markt, de poort van de klokkenklas, een win kel van sportartikelen en het relief naast de hoofdingang van het postkan toor. IAN SMITH andere landen tegen Rhodesië zullen ondernemen, schrikten hem niet af. Hij schijnt alles op het spel te willen zetten voor het ene doel: de blanke overheersing te handhaven in zijn land, waar de blanken gemiddeld 2000 pond per jaar verdienen en de zwarten slechts 200 pond SINT-MAARTENS-VOEREN (UPI) In het Belgische dorp Sint-Maartens-Voe- ren zijn Nederlands- en Franssprekende inwoners gisteren met elkaar in botsing gekomen als een vervolg op de gevechten, die eerder in Brussel zijn geleverd. De moeilijkheden ontstonden, toen de plaatselijke muziekvereniging met Frans sprekende leden door de Hoofdstraat pa radeerde en in botsing kwam met de plaatselijke boogschuttersclub. die uit Vlaamse burgers bestaat. Volgens de po litie werden enkele personen licht ge wond. Het dorp ligt in de Voerstreek in het oosten van België, waar de Waalse inwo ners protest hebben aangetekend tegen hun opneming in het Nederlandsspreken de gebied o-p grond van de wet van 1963 die de taalgrenzen vaststelde. Intussen hebben Vlaamse studenten van de universiteit van Leuven een „mars naar Wavre" bij Brussel op 17 november aangekondigd. DEN HAAG (ANP) Het Consumen ten Contact Orgaan heeft in een brief aan de minister van Verkeer en 'Waterstaat gezegd, dat er in de naaste toekomst geen enkele aanleiding kan bestaan tot verdere verhoging van de PTT-tarieven. Het C.C.O. wijst er in zijn brief op dat een herziene raming van het bedrijfsre sultaat der P.T.T. over 1965 een positief saldo van 97,7 miljoen gulden oplevert, hetgeen niet in overeenstemming is met de in april j.L door de toenmalige minis ter van Verkeer en Waterstaat uitgespro ken verwachting, dat in 1965 zonder ta riefsverhogingen een negatief bedrijfs resultaat zou zijn ontstaan als gevolg van verdere stijging van de personeels lasten in dit jaar. Het C.C.O. meent, dat. ofschoon reke ning wordt gehouden niet aanzienlijke verdere kostenstijgingen, voor 1966 gere kend mag worden op een eindresultaat, dat minstens dat van 1965 evenaart. BOUWSTEENTJES en héél goedkoop f f TIJDELIJK200 STEENTJES VOOR F. 5.50 EN IEDEREEN WEET HET: MONTINI B-L-IJ-F-T KLEMMEN I MOSKOU (Router) Het Sovjet-Rus sische nieuwsbureau Tass heeft gisteren de jongste aanval van Chinese zijde op de Russische leider grof en lasterlijk ge noemd. Dit was de heftigste Russische re actie op Chinese kritiek sedert het Krem lin ruim een jaar geleden openlijke po lemieken afwees. Tass maakte van de Chinese kritiek melding in een toevoe ging van negentien woorden aan het da gelijks buitenlands persoverzicht. De Chinese aanval werd woensdag ge daan in het Pekingse „Volksdagblad" en het blad de „Rode Vlag". Hierin werd gezegd dat Rusland en Amerika samen spanden om de wereld te overheersen. HAARLEM (A.N.P.) Uit een woning in Haarlem-Noord is gistermorgen een diplomatentas met vijf of zes detonatie pijpjes, toebehorend aan een duik- en bergingsbedrijf zoekgeraakt. Deze pijp jes, die een grootte hebben van een siga ret, zijn met trotyl geladen en hebben een aluminium omhulsel. Aan ieder pijpje is een rood en wit stroomdraadje verbonden. De pijpjes bevinden zich in een omhulsel van wit nylon en kunnen zeer gevaarlijk zijn voor degene, die ze ondeskundig behandelt, in het bijzonder als ze in contact worden gebracht met elektrische stroom. UTRECHT (A.N.P.) In het georga niseerd overleg bakkerijbedrijf begint volgende week het beraad over de nieu we C.A.O. voor het bakkerijpersoneel. Los van dit loongesprek zal -aandacht worden besteed aan de vijfdaagse werk week voor het bakkersbedrijf, omdat men vóór de afloopdatum van de C.A.O. een duidelijke regeling wil hebben. „Co-op Nederland", die ongeveer tien procent van de totale nationale brood- produktie verzorgt en in 90 procent van haar zaken de vijfdaagse werkweek heeft gerealiseerd, heeft bijna 1200 Nederland se huisvrouwen laten enquêteren naar hun ervaringen met de bak- en bezorg- loze dag. Acht procent van de onder vraagde huisvrouwen verklaarde zich te gen de bak/bezorgloze dag, 60 procent gaf de voorkeur aan de woensdag en bijna 10 procent aan de vrijdag. Vijftien procent van de ondervraagde huisvrou wen had geen voorkeur. Van de tegenstandsters van een bak/ bezorgloze dag neemt 83 procent van de huisgenoten brood mee naar school of werk, van degenen die de voorkeur ge ven aan de woensdag als bak/bezorgloze dag 70 procent en van de categorie zon der voorkeur 64 procent. Co-op Nederland acht de uitslag van deze enquête een belangrijk richtsnoer voor haar beleid ten aanzien van de bak/ bezorgloze dagen. FORT GORDON (Reuter) De toe stand van de in een ziekenhuis vertoe vende oud-president van de Verenigde Staten, Eisenhower, werd gisteravond be vredigend genoemd. Hij had een rustige dag gehad zonder pijn en hij voelde zich goed. De 75-jarige werd dinsdag j.l. naar het ziekenhuis vervoerd na een lichte hartaanval. Toen woensdagavond de pijn terugkeerde werd hij in een zuurstoftent gelegd. HUSUM. Op het Duitse Noord- zee-eiland Föhr heeft men al se dert tachtig jaar een jeugdbrand weer, die al bij verschillende bran den is opgetreden. De knapen oefenen regelmatig en eens per jaar kiezen zij een commandant. De traditie wil dan, dat deze com mandant zich door zijn onderge schikten laat afranselen. Pas daar na heeft hij het gezag in handen. (Advertentie) 1900 1965 Dit is een JUBILEUM AANBIEDING CLOSED FOR EVER GESLEPEN GOURMET Karrestraat 25 Ginnekenstraat 118 NAIROBI (AFP) Maandag zal een „engel" in Asmara arriveren, waar hij om precies half acht 's a- vonds een boodschap tot de wereld zal richten. De engel zelf verkondig de dit aan Gabriël Simijoe, een jonge Keniase katholiek, die behoort tot de Bakoesoe-stam. Onder-minister van Buitenlandse Zaken, Robert Matano, stelde Gabriël reeds aan de pers in Nairobi voor. Hij vertelde: „Op de avond van 20 oktober j.l. begaf ik mij, in gezel schap van een Oegandase vriend, naar mijn woning in de buurt van Jinja (Oeganda), toen een helder licht in het oosten verscheen. Een -engel hield ons tegen. Hij was in "het wit gekleed en leek op een Ethiopiër. Wij werden door fel licht verblind en wij bevonden ons plotseling in een andere wereld, waar de engel ons op de hoogte stelde van zijn opdracht en een afspraak maakte voor een ont moeting in Asmara". Gabriël zei dat de regering van Oeganda de reis van zijn vriend, John Egessa, had betaald en dat hij zelf de Keniase regering had gevraagd hem in staat te stellen maandag vóór half acht in Asmara te zijn. (Advertentie) (VERVOLG VAN PAGINA 1) „Echte" socialistische tegenstemmen tegen de huurverhoging, waren afkom stig van de heren Bommer. Scheps en Van der Ploeg. Ook de P.S.P. en C.P.N. stemden tegen. Alle andere fracties, waaronder dus ook in grote meerder heid de P.v.d.A., stemden voor. Als gevolg hiervan zullen de huren zowel per 1 januari 1966 als per 1 januari 1967 worden verhoogd, beide malen met percentages variërend van 7,5 tot 15 procent. Om de subsidies op woning wetwoningen af te breken zullen er vanaf 1 januari 1968 nog gedurende een aantal jaren jaarlijks huurverho gingen van 4 procent worden doorge voerd. Het knelpunt rond de voor 1921 ge bouwde woningen werd gisteren even eens tot een definitieve oplossing ge bracht. Aanvankelijk wilde minister Bogaers deze woningen vrijstellen van huurverhogingen, voor zover zij al thans afhankelijk waren van de ge meenteklasse minder dan 75, 70 of 60 SiYfti'i-iwIi 12 JQNge jenever WENEN (U.P.I.) President Antonin Novotny van Tsjecho-Slowakije heeft een herschikking van zijn kabinet doorge voerd, aldus is gisteren in een brief aan het Tsjechisch kabinet bekendgemaakt. Zes ministers, waaronder de plaatsver vangend premier Jan Miller, werden uit hun functie ontheven. Twee ministers verhuisden naar een andere kabinetspost. de huidige minister van de ijzerindustrie Josef Krejci wordt plaatsvervangend pre mier en vier nieuwe ministers werden benoemd. Volgens waarnemers schijnen de veranderingen in verband te staan met de reorganisatie van de Tsjechische economie. Het is dan toch niet zo gelopen bij de parlementsverkiezingen in Canada, als minister-president Rearson meen de te mogen verwachten. Toen op ver zoek van zijn liberale regering in september het parlement werd ont bonden, hoopte hij in de twee jaar en vijf maanden van zijn bewind vol doende politiek krediet te hebben vergaard om nieuwe verkiezingen te kunnen riskeren en voor zijn partij een meer comfortabele positie te be reiken door een duidelijke meerder heid in het parlement. Van de 265 zetels bezetten de liberalen er maar 127, een tekort van tenminste twee tot zeven zetels om van een meerder heid te kunnen spreken. Dat hoopten Pearson en de zijnen nu te kunnen veranderen en men gokte op tenmin ste 140 zetels. Daarbij zouden dan de conservatieven van oud-premier Die fenbaker, de verliezende partij moeten zijn, die het met hun 99 zetels de regering nog altijd lastig konden ma ken, als de overige partijen hen daar bij zouden willen helpen. Enige grond voor optimistische verwachtingen was er zeker, aangezien premier Lester Pearson met zijn regering de economi sche neergang en de stijgende werk loosheid heeft weten te keren, waarin DIEFENBAKER ....slimme politicus.... het land onder liberaal bewind was geraakt, en ook op sociaal gebied suc cessen heeft geboekt, met name door de ouderdomsvoorziening. Het is toch anders gelopen dan de regering meende te mogen verwach ten. De liberalen hebben het niet verder gebracht dan 129 zetels een schrale winst van twee zetels met daartegenover een vooruitgang van vier zetels. In plaats dat dus de poli tieke wip ondubbelzinnig naar de li berale kant is doorgeslagen, is er eerder een grotere mate van even wicht ontstaan, die het in de komende tijd de liberalen niet mogelijk zal maken de pas in de Canadese politiek alleen te markeren. Het heeft er alle schijn van, dat inderdaad de omstan digheid de doorslag heeft gegeven. Niet de partijen en hun programma's die ook maar heel weinig van kleur verschillen zijn beslissend, maar veel eerder de personen die een be paalde politieke lijn vertegenwoordi gen of door hun optreden indruk we ten te maken en vertrouwen te wek ken bij de kiezers. En dan schijnt toch de slimme politicus, de 70 jaar oude John Diefenbaker, succes te heb ben gehad met zijn optreden, dat vaak veel weg heeft van dat van een toneel speler. De ouderdom heeft blijkbaar geen invloed op deze populariteit en ook niet op de actieviteit van de con servatieve leider gehad. Hij won het in feite van de 68-jarige, de veel min der spectaculaire, maar wel uiterst degelijke Lester Pearson. Dat de 61-jarige Tommy Douglas het met zijn nieuw-democraten (nog) niet verder heeft gebracht dan een winst van drie zetels, waardoor deze nog jonge en volgens velen veel belovende partij op 21 zetels in het nieuwe parlement is gekomen, wijst er wel op hoe in een land als Canada het merendeel van de bevol king geen behoefte gevoelt aan poli tieke experimenten en het voorlopig nog houdt op een keuze tussen twee Sartijen, waarmee men vertrouwd is. »at wil niet zeggen, dat er geen felle verkiezingstijd is geweest. Van de kant van de conservatieven was er, behalve het gebruikelijke, zakelijke schietmateriaal, ook nog het zware geschut in stelling gebracht van ern stige beschuldigingen van corruptie tegen de zittende regering, die dan ook al een minister heeft moeten ont slaan in afwachting van een proces dat tegen hem zal worden gevoerd. Diefenbaker had „zuivering in de re gering" in zijn vaandel geschreven en dat schijnt hem geen windeieren te hebben gelegd. Typerend voor de betrekkelijke windstilte waarin Canada zich in de wereld bevindt is de omstandigheid dat de internationale politiek geen enkele rol bij deze verkiezingen heeft gespeeld. Beweringen als zouden de liberalen Canadese soldaten naar Z. Vietnam willen sturen, heeft Pear son onmiddellijk tegengesproken en men krijgt niet de indruk dat de kie zers van deze kwestie een gewetens vraag hebben gemaakt. Canada heeft in twee wereldoorlogen overtuigend bewezen, dat het voor de vrijheid in de wereld wel wat over heeft, zelfs het bloed van zijn jeugd. Maar er moet toch heel wat gebeuren voor dit land zich geroepen voelt de voorste linies op te zoeken in de machtsstrijd tussen de groten op het roerig wereld toneel. gulden huur per maand opbrengen. Minister Bogaers had daarom vorige week grote bezwaren tegen een» amen dement van de K.V.P.'er Nelissen, dat beoogde een aantal van deze woningen toch voor huurverhoging (15 procent) in aanmerking te laten komen. Een thans door de kamer aanvaarde tussenoplossing van minister Bogaers houdt in dat woningen van voor 1921 en van na 1921 resp. in huur verhoogd en verlaagd kunnen worden door toe passing van art. 17 van het besluit bij zondere huurprijzen 1954. Voor de toe passing van dit besluit moet de ver huurder rechtstreeks een beroep doen op de minister. De procedure loopt dan buiten de huuradviescommissies om. Op grond van deze tussenoplossing trok de heer Nelissen zijn amendement in. Hetzelfde deed de socialist Brandsma met zijn amendement, waarin hij had voorgesteld tussen 1921 en 1945 ge bouwde woningen van minder dan 75. 70 of 60 gulden huur per maand, van huurverhoging vrij te stellen. Twee door de minister'met klem ont raden amendementen van de V.V.D.'er Visser en een amendement van de C.H.U.'er Van der Peijl, die nog ruimere mogelijkheden voor huurverhoging be oogden te scheppen, kregen alleen steun van S.G.P., G.P.V. en Boerenpartij en werden verworpen. Ook de heer Aan- tjes (A.R.) had geen succes met een amendement, dat beoogde terwille van de doorstroming sommige huurders te onttrekken aan huurbescherming. Mi nister Bogaers had dit amendement eveneens ontraden. Het amendement werd met 66 tegen 49 stemmen verwor pen. Een meerderheid van de K.V.P.- fractie stemde met de V.V.D., A.R Boerenpartij en G.P.V. voor. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft de golf van anti linkse manifestaties in zijn land „hek senjagerij" genoemd en heeft erop aan gedrongen waakzaam te blijven jegens het Westen dat erop uit zou zijn Indo- nesiës „linkse sociale revolutie" te on dergraven. Niettemin heeft Soekarno gis teren ook bekendgemaakt dat hij de ont binding van de op Peking georiënteerde communistische partij van Indonesië, de P.K.I., overweegt, omdat zij een aandeel heeft gehad in de mislukte staatsgreep van 30 september. Het Indonesische staatshoofd sprak tot regeringsfunctio narissen en buitenlandse diplomaten in de grote ontvangstzaal van zijn paleis bij gelegenheid van „Heldendag". Generaal Abdoel Harris Nasoetion, de aangeduide buitenlandse ambassade in Djakarta van een poging tot omkoping met 150 miljoen roepiah van een evenmin nader aangeduide hooggeplaatste Indo nesiër „om propaganda te maken voor de vrije wereld". Generaal Abdoel Harris Nasoetion,, de Indonesische minister van defensie, had gisteren het eerste formele contact met Soekarno, sinds de mislukte staatsgreep. De generaal, die nog steeds onder dok tersbehandeling schijnt te zijn als gevolg van verwondingen, opgelopen bij de staatsgreep, verklaarde na het een uur lange onderhoud, dat hij over de na tionale veiligheid had gesproken alsme de over de paleisbewaking. Hij zei ver der dat hij de president had medege deeld dat hij voldoende hersteld was om zijn werk te hervatten. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, die even eens door de president werd ontvangen, verklaarde dat de beweging van 30 sep tember de Indonesische revolutie bijna had vernietigd en haar in elk geval acht jaar achterop heeft gebracht. Het blad van de strijdkrachten ergert zich over de voortdurende anti-Indonesi sche verklaringen, die door radio-Peking worden uitgezonden en die voornamelijk tegen het leger zijn gericht. Het Indonesi sche leger verwacht intussen dat com munistische illegale organisaties, nu de staat van beleg in Djakarta is opgehe ven, zullen beginnen met de uitvoering van hun plannen om mensen te ontvoe ren en te doden en brand te stichten.

de Stem | 1965 | | pagina 7