Aflaten-praktijk zou moeten verdwijnen, meent Maximos vandalen i vernielen brussels manneke Kalme reactie in Salisbury VUURWATER STOKEN NOG STEEDS „IN" VEILIGHEIDSDIENST NEEMT WEL ACTIE II fc* te?jW? heeffet NKWV-verwijt voor Den Uyl MOONSHINE-WHISKY BAR SLECHT Gewapende overval in Amsterdam Hagenaar antwoordt Cals: NEDERLANDSE BISSCHOPPEN VERWERPEN NIEUW DOCUMENT Patiënten worden als hotelgast behandeld Rustig Reacties .GEEN RANCUNE INTIMIDATIE ZUIVERING „TIJDELIJK" VERWORDING RHODESIE ONAFHA STOFLAAG Pensionprijs arrestanten rhoogd ve VERRASSENDE SHOW VRIJ TOEGANKELIJK Buit f 850.- DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 (Van een onzer verslaggevers) TEGELEN Als eerste ziekenhuis ter wereld heeft het St.-Willibrord ziekenhuis in Tegelen een systeem ingevoerd, waarbij de patiënten 1 uur voor de maaltijd kunnen op geven wat en hoeveel zij wensen te eten. De nieuwe werkwijze is voortgekomen uit de gedachte, dat voldoende variatie in de maaltij den bij het genezingsproces van de patiënt een belangrijke factor is. De a la carte-menukeuze is uitge dacht door de geneesheer-directeur dr Hillebrand en mag als uniek in'de wereld worden beschouwd. Ongeveer een uur voor de maaltijd kunnen de patiënten kenbaar ma ken wat en hoeveel zij wensen te eten. Onderzoekingen hebben aan getoond, dat een keuze vlak voor de maaltijd wenselijk is. Het is ver te verkiezen boven de methode van enkele andere ziekenhuizen waar bij de patiënten een dag tevoren een keuze kunnen maken. Het is per slot van rekening moeilijk vast e stellen, waarin men 24 uur later trek heeft Iedere patiënt kan nu een keuze maken uit twee of drie verschillende soorten soepen, groen ten. aardappelen en nagerechten. In ieder geval behoeft de patiënt op deze manier geen gerechten meer te eten, waar hij niet van houdt. Door middel van een cijfercode wordt de keuze op een „bestel- kaart" aangetekend. De kaarten komen vanaf iedere afdeling via een buispnst in de centrale keuken terecht. Aan het begin van een aldaar opgestelde lopende band wordt de bestelkaart van de pa tiënt geplaatst. Het plateau, dat vervaardigd is van 'n met glasfiber versterkt polyester en de warmte zeer lang vasthoudt, bevat onder meer schaaltjes en kommetjes van hetzelfde materiaal en een voor verwarmd porseleinen bord met een extra dikke warmteisolerende bodem. Zonder moeite deponeert het personeel, dat aan de trans portband staat, aan de hand van de kaarten de door de patiënt ge kozen gerechten op het plateau. De maaltijden van de 200 patiënten die het ziekenhuis telt, worden in circa twintig minuten opgeschept. De plateaus worden per warmteisole rende wagen, die 40 van deze maal- ijden kan bevatten naar de afde ling getransporteerd Bij brood- maaltijden werkt men volgens het zelfde principe. Dieetpatiënten komen even goed aan hun trekken. Voor alle zeker heid wordt het dieettype door mid- z !an ^deajfers aangebracht op tafaiK 3 zichtbaar aan een SïïS nfst bed hangt. De svstpprlreS-an het nieuwe E hVIJ.n mimmaal. Ook bete- Saw wiu™.e systeem een aan- Wneskwfilmt S paring' De a£" i' waar voorheen wiar ,werden opgediend en hoeven m r.d ^gewassen, be pruikt Alk. -m?er te w°rden teMrate keuken.V plaata de BRUSSEL 'nï h6 ,con'esPondent) f'steren ernïn'* s d"01, beb- teaefiu^jesj 0PSewonden ®to°fstraat vlakbii h ?00r de nauwe ?,s ran de r.i u beroemde stad- 5»» J hoofdstad. Met dld"N de verwoesting L® w»s aanrerieiu ""bekende vanda- burger beeldie ?arde Manneke Pifraihet Aereldver- «sieren nog sWh*t eeuwen staat. ?ie ;er hoo2te f™ Siel naakte be- Sel? breien gehrnt de knieën met fr"e van het hl Het °venge «enderdag ev/rzen beeld'e ir C? '«tón "HeT'ddet'nacht, hw^eke 1S in cL W^ïl. Brusselse fuernacnt, g™eke is in Het Brusselse rb, aclttoffer VS Wen al meer In 1963 JSSVf van °ntvoe- gt$h stu«enten geWrin n°tg doc!r Ant" beet kennelijk ?»n t maar :oen dat l ater weer w„»hP en werd he! oL,hel »oemenSwaaeJ!bezorgd zond"r St open- Tbans eeh, dP ?e ,.schade had a» een 15 he,< duidelijk ed'ewerdmoedwm?oSprake is' Het jL jdefs wordt gMoih, v„e/meld Naar M."''gesloten, dat h achl het d vihet slachtoffer rt usse'se Man- .vlaamcnir. ner IS geworden van 1 noen I ieVS?W',en voor I WKrek naar de van èfei" «!Mi«tir,t.1agen heeft ®n rad u"8eplakt in deReiVa">.spota££i- ,!«Jt af üop «et Briiw i ,e hoofd- I sn "P het Manneke? wraak (Van onze concilieredacteur dr. A. v. d. Weijer o.f.m. cap.) HOME Het Nederlandse episcopaat verwerpt het nieuwe aflaten- document omdat het achterloopt op de tijd. Patriarch Maximos heeft namens de Grieks-Melkitische kerk gezegd, dat Rome er goed aan zou doen, de aflaat helemaal te laten vallen. Indien zij daartoe niet kan besluiten, dient zij minstens voor een grondige zuivering van misbruiken te zorgen. „De ongedeelde kerk van de eerste eeuwen kende geen aflaten in de middeleeuwse zin, de oosterse kerk kent ze niet tot op de huidige dag. Wat men er in het westen over zegt, is niet meer dan een theologische bespiegeling, waarbij de conclusies dikwijls veel verder gaan dan de premissen. De aflaten stonden oorspronkelijk in verband met de boetepraktijk van het oude christendom en hadden eigenlijk met die praktijk moeten verdwijnen, dit is echter niet gebeurd. Men heeft ze alleen op de boetetijd in het hiernamaals overgedragen." lijkheid om het zuiveringswerk, dat tij dens het leven niet helemaal kon wor den voltooid, op een voor ons onbegrij pelijke wijze te voltrekken. Laten wij eerlijk toegeven, dat in de middeleeuwen al deze begrippen onder een dikke laag stof zijn geraakt en dat het hoognodig is ze weer in hun oude glans te herstellen. De reformatie heeft deze noodzaak enkele eeuwen eerder aangevoeld dan wij. Dit erkennen en er alsnog de noodzakelijke - conclusie aan verbinden heeft niets met slapheid of verlies van eigen overtuiging te maken. Het is eenvoudig de consequentie van Met deze uitspraak raakt patriarch Maximos het probleem in zijn kern. Hoewel hij begint met te erkennen, dat de Kerk aan bepaalde boekwerken een verzoenende kracht kan toekennen, is er in de huidige moeilijkheden maar een oplossing, die afdoende zou zijn: de hele aflatenpraktijk laten vallen. Als de Kerk daartoe niet kan beslui ten dan moet zij minstens zorgen voor een zuivering op de volgende punten: alle rekenanj moet vervallen. Iedere mathematische formule, waarin men de verhouding tussen de eigen verdienste van de boeteling en de toegift van de Kerk probeert vast te leggen, moet ver dwijnen. Alle schijn van automatisme moet worden voorkomen; de theologen moeten proberen tot heldere inzichten te komen in de verhouding tussen de persoonlijke genoegdoening der gelovi gen en de oneindige verdiensten van Christus. „Alleen op die manier", aldus patriarch Maximos, ,,zal men de leer moeilijkheden met de gereformeerde kerken, de tuchtmoeilijkheden met de Orthodoxe Kerk en de pastorale moei lijkheden in de eigen Kerk, met succes het hoofd kunnen bieden." Patriarch Maximos opende de rij der sprekers, die het concilieverslag zullen uitbrengen over het standpunt, dat in de verschillende bisschoppen-conferen ties ten aanzien van de aflaat wordt in genomen. Hij schoot meteen in de roos. Hij deed ook meteen het meest radicale voorstel. Hij wilde de Kerk meteen verlossen van een praktijk, die haar zowel pastoraal als oecumenisch zwaar op de maag is gaan liggen. De moeilijkheid van heel de aflaten- leer concentreert zich rond het begrip „tijdelijke straffen". We hebben in onze catechismus allemaal geleerd, dat na de vergeving van de zonde nog „tijdelijke straffen" overblijven en dat die moe ten worden uitgeboet. Door het verdie nen van een aflaat kan men deze tijde lijke straffen geheel of gedeeltelijk kwijtgescholden krijgen. Wat is nu precies zo'n „tijdelijke straf'? De reformatische christen heeft met dit begrip de grootste moeite, om dat voor hem de zonde door Christus' verlossing helemaal is uitgeboet. „Ook al waren uw zonden als scharlaken zo rood", zegt de Heilige Schrift, „Ik zal ze niet meer gedenken." God is de goe de vader, die de verloren zoon met ge juich binnenhaalt en meteen het ge meste kalf laat slachten. Niet napraten over wat geweest is, alleen maar feèst en verder geen „tijdelijke straffen". De Katholieke Kerk onderschrijft, als het erop aankomt, deze schriftuurlijke visie. Maar zij heeft in heel het verlos singswerk altijd een bijzondere aan dacht voor het aandeel van de mens, voor zijn reactie op Gods genade, voor zijn medewerking met de hulp die hem van boven wordt gegeven. Men komt dan tot de volgende visie. De zonde is een verwording van het mensen-bestaan, welke voortwoekert vanaf het begin der geschiedenis en welke in ieder persoonlijk leven ook nog een persoonlijke geschiedenis,heeft. Om zich uit deze verwording te bevrij den moet de mens zich afkeren van het kwaad en toekeren naar God. De grondbeslissing wordt inderdaad op een bepaald moment genomen, maar 't zou dwaasheid zijn te menen, dat daardoor meteen in een oogwenk alles zou zijn rechtgetrokken wat in de loop der ja ren en misschien zelfs in de loop der eeuwen scheef is gegroeid. Met andere woorden, de grondbeslissing, welke er gens diep in de mens wordt genomen, dient tot in de buitenste lagen van zijn persoonlijkheid te worden doorgetrok ken. Hij moét helemaal worden wat hij diep in zijn wezen al is: helemaal God gewijd, helemaal eerlijk, helemaal kuis, helemaal gericht op de ander, helemaal getekend door de Geest. Om de volledige uitzuivering van zijn persoon onder Gods genade te voltrek ken heeft de mens na zijn bekering nog een heel leven voor de boeg. Hij mag zich echter getroost weten door de ge dachte, dat hij er niet alleen voor staat en dat de Kerk voor hem biddend tus senbeide komt. Dit doet de Kerk altijd, want zij is altijd een moeder, maar er zijn gelegenheden waarbij zij haar voorbede op meer uitdrukkelijke wijze aan de boeteling toezegt. En dan geeft zij om de traditionele term te ge bruiken een aflaat. het oecumenisch gesprek, dat ons trou wens ook in andere opzichten nog voor verrassende ontwikkelingen zal plaat sen. Het Nederlandse episcopaat heeft het nieuwe aflatendocument intussen onge schikt voor Nederland genoemd. Ze noe men het dubbelzinnig en niet beant woordend aan de werkelijke situatie in de Kerk. Ze stellen voor de aflaat meer te verbinden aan het vasten en aan de boetevieringen. Zoals het er nu ligt, menen de bisschoppen, mist het stuk aansluiting met deze tijd door de oude aflatenpraktijk te blijven binden aan het dragen van scapulieren, medailles, zegeningen van vrome gebruiksvoor werpen. Maar zoal§ vroeger steeds het voor naamste element van vergeving van tij delijke straffen gebonden werd aan goe de werken, zo moet dat nu ook gebeu ren. Bijvoorbeeld aan het verlenen van hulp aan ontwikkelingslanden, hulp bij nationale rampen als dijkbreuken en aardbevingen. Het stuk dringt niet diep genoeg door in de leer. Vandaar dat men is blijven steken in de „taxatie" van de aflaten. Men heeft de jurisdictiedaad te eenzij dig gezien en vergeten, dat de aflaat „een ambtelijke voorbede van de Kerk" is, die een beroep doet op Gods genade en op de persoonlijke inzet van de ge lovige. Men heeft het recht laten domi neren en het mysterie verwaarloosd. (VERVOLG VAN PAG. 1) SALISBURY (U.P.I./Reuter/A.F.P.) Ian Smith maakte het onafhankelijk- heidsbesluit bekend tijdens een radio rede. Onmiddellijk nadat hü de onaf hankelijkheid zonder Britse toestem ming had uitgeroepen, werden hij en de 11 leden van zijn kabinet door de Britse gouverneur sir Humphrey Gihbs ontslagen. Sir Humphrey, die de Britse kroon in de voormalige kolonie verte genwoordigt. nam deze maatregelen op grond van het onwettige karakter van de onafhankelijkheidsverklaring. De gouverneur deed een beroep op alle burgers inclusief de leden van de strijdkrachten, politie en de ambte naren recht en orde te handhaven. De Rhodesische ministers hebben hun werkzaamheden echter voortgezet als of sir Humphrey niet had gesproken. Desmond Lardner Burke, de nieuwe Rhodesische minister van justitie en openbare orde, breidde de maatregelen in het kader van de bestaande nood toestand aanzienlijk uit door een pers- censuur in te stellen. Tevens zijn jiu ook de strijdkrachten, de postvoorzie- ning. radiocommunicatie, het goederen en dienstenverkeer, het geldwezen en de vordering van voertuigen en an dere uitrusting, aangelegenheden ge worden waar de regering alleenzeggen schap over heeft. De bevolking van Rhodesië heeft de lang verwachte maar toch nog snel in zijn werk gegane ontwikkelingen, uiter lijk kalm verwerkt De bevolking luisterde in alle rust toen Smith met vlakke, ongeëmotio neerde stem verklaarde dat het „einde van de weg" in de lange en gecompli ceerde besprekingen met Engeland was bereikt. Smith beloofde plechtig dat Rhodesië trouw zal blijven aan de Britse konin gin en de Britse vlag en dat men de vriendschap jmet het Engelse volk zal voortzetten. In dit licht moet ook de leer over het Vagevuur worden bezien, eveneens een moeilijk punt in het gesprek met de re formatie. Wanneer een mens in Gods genade sterft zal God hem zijn aan schijn tonen en hem uitnodigen om dit te aanschouwen. Van Gods kant is dus alles in orde. Maar niet bij de mens. Want niemand kan God zien, als hij niet helemaal op hem gericht staat, als hij niet helemaal zuiver is. Het vage vuur nu, is niets anders dan de moge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse Katho liek Werkgevers Verbond heeft minister drs. J. M. den Uyl van Economische Za ken verweten, dat deze het werk van de nieuwe consumentenraad reeds bü voor baat frusteert. Het N.K.W.V. stelt zich in zijn orgaan ..De Katholieke Werkgever" positief op ten aanzien van de pas ingestelde con sumentenraad, waarin ondernemers en consumenten vertegenwoordigingen zitting hebben. Deze raad moet de consumenten een weg wijzen door het woud van pro- dukten, dat op de markt verschijnt. Het verbond keert zich tegen de adviesaan vrage van minister Den Uyl, waarin deze vraagt een oplossing te zoeken voor het ondoorzichtig zijn van de markt en waar in deze zich afvraagt hoe de consument kan worden ingelicht over de gevolgen van het wegvallen van de verticale prijs binding. In de adviesaanvrage schrijft de minister onder meer: „Ter ondersteuning van het door de regering gevoerde prijs- en mededingings. beleid dat zijn aangrijpingspunten met name vindt aan de aanbodzijde van het economisch proces, komt het mij nood zakelijk voor dat aan de vraagzijde bij de consumenten die krachten worden ge stimuleerd die een inflatoir proces zoveel mogelijk mede kunnen tegengaan". Als de minister meent, dat hij de con sumentenraad kan gebruiken a-ls werk tuig voor zijn conjunctuurpolitiek dan is dat de manier om een zaak, die de moei te van onze medewerking waard is, reeds bij de aanvang te fr us teren, zo reageert het N.K.W.V, De menigten die naar de bekendma king hadden geluisterd keerden rustig naar hun werkzaamheden van alle dag terug. Nergens was iets van een jubel stemming te bespeuren. In de Afrikaan se woongemeenschappen en steden werd niet geprotesteerd. Smith verklaarde verder dat Rhode sië van goeden wille is ten aanzien van de betrekkingen met de buurlanden en hij deed een beroep op de regeringen van de aangrenzende landen Rhodesië toe te staan „te zorgen voor wat ten slotte onze eigen particuliere en bin nenlandse aangelegenheden zijn". De reacties uit de gehele wereld op de gebeurtenissen in Rhodesië blijken echter even ongunstig als zij snel wa ren. Een groot aantal naties sprak zich uit tegen de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van de Rhodesische premier Ian Smith. Alleen Zuid-Afrika en het door die republiek bestuurde Zuidwest-Afrika hebben de onafhankelijkheid met en thousiasme begroet. De Verenigde Staten wachten op een verklaring van Engeland voordat di plomatieke en economische tegenmaat regelen getroffen zullen worden. De meeste andere landen hebben ver klaard de nieuwe, nu buiten de wet gestelde regering-Smith niet te erken nen en mee te doen aan economische sancties. Radio Moskou beschuldigde de Britse premier Harold Wilson ervan persoon lijk Rhodesië hiertoe te hebben aan gezet om nog een „fascistische staat" in Afrika te scheppen. UTRECHT (A.N.P.) De prijsspiraal heeft ook gevolgen voor de arrestanten, die zich bij het korps rijkspolitie in politiebewaring bevinden. De minister van Justitie heeft besloten dat de be dragen, welke in rekening kunnen wor den gebracht voor verzorging arrestan ten, kunnen worden verhoogd. Indien de voeding wordt verzorgd door politiepersoneel of gezinsleden van dit personeel, kan voor een warme maal tijd 3.25 en voor elk van de beide koude maaltijden 1,50 worden bere kend. Indien de voeding wordt ver zorgd door hotels, restaurants, cafeta ria's en dergelijke kan voor een warme maaltijd hoogstens 5.- en voor elk van de beide koude maaltijden hoog stens 2.50 worden gevr (Advertentie) (Speciale correspondentie) NEW YORK - Het stiekum stoken van „whisky" nachts, bij maan licht, zodat het sterke en niet erg gezonde drankje „moonshine" wordt genoemd) is in verschillende gedeelten van de Verenigde Staten een graag beoefende bezigheid. Per jaar wordt door de federale regering door deze groots-qpgezette praktijken een slordige 600 miljoen dollar aan belastinggeldonthouden. Logisch dus, dat men nogal fel is op de snoodaards die uit maïs, water, gist en suiker een brouwseltje trekken waaraan grof geld wordt verdiend, maar waaraan ook jaarlijks een groot aantal dronkeboeren bezwijken. Moonshine-whisky is een inferieur drankje maar wie geen geld heeft voor iets beters, zet dan maar desnoods zijn leven op het spel. Dat is gebleken. Vandaar dat het bedrijf floreert, vooral in de onherbergzame streken waaraan Amerika zo rijk is/ vooral daar waar veel negers wonen zodat afzet gegarandeerd is. In South Carolina, dat met zijn „sand hills' en jungleachtige bossen nogal ontoegankelijk is, schieten de „stills" (in goed Engels: distilleries) als pad destoelen uit de grond. Er is dan ook een speciale, strijdbare groep mannen van de wet belast met het opsporen van de illegale stookplaatsen, zo mo gelijk het aanhouden en voor de rech ter brengen van de belastingontdui kers, en vooral het vernietigen van de stills Toen ik daarover hoorde, nog wel van de sheriff van Marlboro Coun ty himself, was ik niet meer te hou den. „Laat me meegaan op zo'n stroop tocht", zanikte ik. „Niks voor vrou wen", zei hij stoer. Maar nadat ik hem vijf achtereenvolgende ontmoetin gen' smekend bleef aankijken, gaf hij toe, „om van dat zielige gezicht af te zijn". - De mannen die me de Volgende och tend om vijf uur in een witte wagen van de federale regering kwamen op halen voor een „moonshine raid", be keken me nieuwsgierig. „Hoe heeft u dat klaargespeeld?" vreogen ze, „u bent. de eerste vrouw die op zo'n kar weitje wordt meegenomen, beseft u dat wel?" In de comfortabele auto, waarin het op cj,e vroege morgen nog aangenaam koel was, vertelden de twee mannen in hun kakihemden me iets over de lange geschiedenis van het illegale sto ken. In 1797, toen er voor het eerst belasting op alcohol geheven werd, be gon tegelijkertijd de ontduikerij. Op het ogenblik kost een gallon (bijna vier liter) whisky in de winkel 22 dol lar, waarvan ongeveer 10 dollar be lasting is. De bootlegger levert het 'm voor vijf dollar! '„Maar dat is immers BREDA, vrijdag. Op de Teteringse- dijk 89bis in Breda, word door débé- meubelen n.v. een indrukwekkende ten toonstelling ingericht van de nieuwste modellen bankstellen, eet- en slaapka mers, bergmeubelen en tafels in alle prijsklassen. Niet alleen is de toegang tot de tentoonstelling gratis, maar ook krijgt iedere bezoeker naar verkiezing een kop koffie of thee (met iets erbij) aangebo den. Terwijl de ouders deskundige voor lichting krijgen, wacht hun kinderen ranja met een rietje. Geopend: maandag en vrijdag van 8.30— 21.00 uur; dinsdag, woensdag en donder dag van 8.3018.00 uur; zaterdag van 8.30—17.00 uur. Als u er eventueel wilt kopen, kunt u er bestellen voor levering via een meubel- handelaar. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Even voor sluitings tijd hebben twee rovers gisteravond een gewapende overval gepleegd op het hulp- postkantoor aan de Amsterdamse Fahren- heitsingel. Hun aftocht dekten zjj met schoten, die veel paniek zaaiden, maar niemand verwondden. Zij namen in de auto, waarmee zij zich uit de voeten maakten, twee postzakken mee. De buit daarin aan aangetekende zendingen bedroeg slechts f 850,-. De po litie neemt dan ook aan, dat de mannen, die kennelijk ter plaatse zeer goed geori ënteerd waren, op het laatste moment een vergissing hebben begaan en de verkeer de zakken hebben meegenomen. Het postagentschap, dat is onderge bracht in een sigarenwinkel, wordt ge dreven door de 64-jarige heer J. G. Kel der. Hij vertelde gisteravond: „Ik ben het enige postkantoor in een buurt met 10.000 mensen, dus er gaat nogal wat om. De gewoonte is, dat de postzakken om vijf uur worden weggehaald. Ook gister avond stonden ze klaar, toen even voor vijf uur twee jongemannen kwamen bin nenstormen. Op dat moment was er be halve ik, alleen een meisje uit de buurt in de zaak, de 11-jarige Bea Nust. De ro vers droegen geen maskers, maar hadden pistolen in de hand en schreeuwden dat we ons om moesten draaien. We hebben dat gedaan en dus maar weinig gezien. Het enige wat ik weet is. dat de ene zwart was en de andere blond. De blon de bleef schietklaar in de deuropening staan, terwijl de zwarte achter de toon bank om. naar de klaarstaande postzak ken liep. Ik kon het niet meer houden en schreeuwde om mijn zoon Gerrit, die achter was. Hij kwam meteen naar voren en de zwarte rover, die hem zag, schoot. Daarna renden ze samen de straat op en verdwenen in een auto, die ze verderop met draaiende motor klaar hadden staan. Gelukkig hebben ze maar twee zakken mee kunnen nemen". DE DRIEJARIGE Frederik Verheul uit Utrecht is gisteren in aller ijl naar een ziekenhuis gebracht, nadat hij in een onbewaakt ogenblik kans had gezien uit een fles lysol enkele ferme teugen te nemen. nog vijf dollar teveel voor dat stin kend spulletje", sputterden de man nen. Zij blazen per jaar in hun kleine stukje Amerika ongeveer 200 stills op, maar, zeggen ze hoofdschuddend, „leg je er hier een in de soep, dan staat er morgen een eindje verder weer een nieuwe". Ze vertelden er echter bij dat de jacht op de illegale stokerij heden ten dage niets is, ver geleken met vroeger. Ten tijde van de Prohibition, de algehele droogleg ging dig duurde van 1918 tot 1933, vier de still hoogtij. En de vervolging ook! In 1925 alleen al, werden zevenenze ventigduizend mensen gearresteerd, er vielen de nodige doden en de gewon den waren niet te tellen. „Dat moet een mooie tijd geweast zijn voor ke rels als .wij", mijmerden mijn bege leiders. Nu, in 1965, bestaat hun taak voornamelijk uit het opsporen van de stokerijen, wat meestal per helicopter gebeurt. Daarna worden de stills des nachts belegerd en de op heterdaad be trapte stokers worden als men ze te pakken krijg en daar is vaak een klopjacht voor nodig in de gevan genis gezet. Worden ze "iet gevangen, dan gaat in ieder geval de tank de lucht in. En dat was wat wij gingen doen die ochtend: een paar van de primitieve tanks van hout of ijzer, waarin per keer ongeveer 500 gallon of wel 1750 liter whisky wordt gestookt, moesten de lucht in- De auto werd geparkeerd op een zandpad, de mannen bespoten me met spray tegen de insecten die in de jungle aan alle kanten aan ons zouden babbelen en ik kreeg voor alle zeker heid een rubber apparaatje met slan gegif in de handen geduwd. We gin gen het oerwoudachtige bos in. De mannen droegen bijlen, geweren en vertelden me zoetjes achter hen aan In tanks zoals die waarin in ons land melk wordt vervoerd, wordt in Amerika illegale whisky gestookt. De „law officers" zijn voortdurend op zoek naar de belasting-ontduikers die deze stills gebruiken. De tanks worden vakkundig de lucht in ge blazen. Maar eerst mocht ik een foto maken. te blijven lopen. „Als we u kwijt ra ken, is het nog de vraag of we u weer kunnen vinden", vertelden ze ernstig. „Dit is heus geen indianen- spelletje. Er zitten hier wilde katten en slangen, en als je die tegen komt is het leuke er wel af". Achter elkaar liepen we door de zoemende hitte. Er krijsten allerlei vogels in de omtrek. Er was nergens een pad, maar de mannen schenen trefzeker op een doel af te gaan. Ze wezen op kleine, slimme wegwijzertjes in de vorm van afgerukte takjes en in elk aar vervlochten sprieten. Na een half uur lopen, bezweet en hijgend, bereik ten we een open plek. Ik stond voor mijn eerste still: een enorme tank, met een pijp aangesloten op een ijze ren ton. Èr hing een doordringende scherpe lucht van alcohol. Tussen de bomen lagen lege suikerzakken, kar tonnen dozen en grote flessen. Tjée, zei ik. Maar de mannen pootten me resoluut op veilige afstand achter een boom voor ze aan het werk gingen. Een paar minuten later sprong met een geweldige explosie de tank uit elkaar. Een steekvlam sloeg hoog bo ven de bomen uit, en tientallen vogels zetten het op een gillen. De „mash", de nog ongestookte vloeistof, daalde in een zware regen over ons neer en maakte grote plassen op de grond. Nou nog even de finishing touch, grinnikten twee law officers. Met een bijl sloegen ze alle flessen kapot en de ijzeren ton werd met een revolver vol gaten geschoten. „Als de boel maar on bruikbaar is", zeiden ze. „Alles oké? Dan gaan we maar weer". En we maakten de lange wandeling terug naar de auto, die als een bak oven op ons stond te wachten. De tweede still was van hout, maar verder was er geen velschil. De man nen togen weer ernstig aan hun ver nielingswerkje, nadat ik opnieuw veilig uit de buurt van het dynamiet ge plaatst was. De kral waarmee de houten kist uit elkaar vloog, was nog erger dan de eerste keer. Toen ze met hun revolvers begonnen, stopte ik mijn vingers in mijn oren. Tevreden? vroeg de sheriff, tóen ik bij zijn kantoor was afgezet. Ik stond op mijn gymschoentjes voor hem, doordrenkt van whiskygeur en armen vol schrammen van de weerspannige takjes. Niet helemaal, vertelde ik hem eerlijk Het was héél boeiend, maar ik z°u zo graag ook eens 's nachts mee gaan, als de stokers worden ingerekend. Hij schudde zijn grijze hoofd met de grote Texas-hoed. .,Nóg voor geen dui zend zielige gezichten", zei hij, ,,het is mooi geweest dame". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Neem reële grond voor angst in het Nederlandse volk weg. Probeer onder meer de on dergrondse acties van de' B.V.D. te voorkomen. Dit zal velen van ons volk vrijmaken van angst en de gedachten aan een geheime po litiestaat tenietdoen." Dit telegram heeft minister-pre sident mr. J. Cals donderdagmor gen om elf uur ontvangen van de 40-jarige Hagenaar de heer A. J. W. Remmerswaal. Deze heeft het telegram verzonden als reactie op de woorden van de minister-pre sident tijdens het debat in de Tweede Kamer over de toestem ming ,voor het huwelijk van prin ses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Volgens mr. Cals behoeft geen enkele Nederlander angst te hebben voor het uiten van zijn eerlijke gedachten. De heer Rem merswaal heeft daarvan met grote zorg kennis genomen. In enkele sobere woorden heeft deze Hagenaar donderdagmorgen het verhaal verteld, wat hemzelf op prinsjesdag van dit jaar in Den Haag is overkomen. Hij heeft geen woord van kritiek op wie of wat ook, hij wil evenmin iets weten van enige rancune tegen welke au toriteiten ook. Hij heeft evenmin angst voor de gevolgen van tele gram en verhaal. Hij wil alleen aantonen, dat bepaalde Nederlan ders wel degelijk angst hebben voor bepaalde al of niet gerecht vaardigde methoden in Neder land. „Op prinsjesdag liep ik met een bord langs de route van de Gou den Koets. Op dit bord had ik ge schreven: „Claus: geen prins der Nederlanden". Ik begreep tevoren, dat ik op zijn minst verwijderd zou worden. Dit gebeurde ook. Na een poosje kwam een politieman naar me toe, die me verzocht mee te gaan. Ik heb dit zonder meer gedaan, ben niet lastig geweest, heb me ook niet provocerend ge dragen en heb me evenmin ver zet. De politie bleef eveneens cor rect. Ik werd naar het politiebu reau overgebracht en daar moest ik uren blijven. Na vier uur kwam een politieman naar me toe en zei me, dat ik nog moest blijven, om dat enige heren van de B.V.D. zouden komen. Een uur later kwam dezelfde politieman me ver tellen, dat de heren niet konden komen, maar dat ik op de lijst van de B.V.D. stond en er nooit meer vanaf zou komen. Daarna liet men mij gaan." De heer Remmerswaal toonde zich niet in het minst geschokt. „Ik ben niet bang, omdat ik weet dat ik gewoon en eerlijk voor mijn gedachten uitkom. Ik ben ook geen republikein en ik ben democra tisch genoeg de meerderheidsme ning in de kamer zonder meer te aanvaarden. Maar dit heeft uiter aard niets met de kwestie te ma ken. Wél ben ik ervan overtuigd, 'dat een aantal mensen angst heeft voor dit soort zaken en bang is voor de gevolgen. Dit is zeker in de ambtelijke wereld het geval. Ik ben ervan overtuigd, dat derge lijke methoden ook elders in het land worden toegepast. Het kan zijn, dat lagere autori teiten deze intimidatie gebruiken om schrik te veroorzaken. Hoe dan ook, ik verafschuw deze methoden en zij roepen bij mensen, die de proporties niet kunnen overzien, gedachten op aan geheime dien sten en dergelijke. Ik ben er vast van overtuigd, dat ik een van de vele gevallen ben." De heer Remmerswaal zou deze kwestie niet openbaar gemaakt hebben wanneer minister-presi dent Cals gisteravond niet geargu menteerd had, dat dergelijke me thoden in Nederland niet bestaan. „Ik ben er het bewijs van, dat men ze wel toepast", zegt de heer Rem merswaal onomwonden, „en ik wiL wat ik verteld heb, bij welke in-' stantie ook, onder ede herhalen."

de Stem | 1965 | | pagina 5