Verloofde trouwen paren, wacht met Middelbi een café Zeeuwsch-Vlaarideren Eerste tentoonstelling van Hellmut Günther Tussen Lepelstraat en Moerstraten wordt nog tol geheven ROOSENDAAL WAARSCHUWT: Start: half jc MIDDELBURG VLISSINGEN PROMOTIE EN DEGRADATIE REGELING Black and White zondag op instuif Lezing over ,de pil5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 Jonggehuwden niet aan bod voor een huis Geen voorrang oorzaak aanrijding Nieuw en St.-Joosland Gemeentebegroting is sluitend Westkapelle Dagblad De Stem Krampachtig Afdeling Zeeland ZUID-BEVELAND GOES Twee maal zilver bij V eiling verenigin g Voor vrouwengilde lezing over angst Burgerlijke stand Hansweert Kapelle Kruiningen Yerseke HULST Clinge Heikant St.-Jansteen M )STBURG Terhota TERNEUZEN Zuiddorpe In Oost-Z.-Vlaanderen Bond gepensioneerde ambtenaren niet meer „algemeen" Bromfietser te Heusden verongelukt Voor vrouwenraad: Beeldende kunst in Vogelwaaii Door vergif Grote sterfte onder duiven Personenauto botste op een dragline Vandaag UhDDELBLK 1 „U uraagt hoe w Morgen (Van één onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Gedwongen door de zeer ernstige situatie in de woningvoor ziening, die met een jaar nog niet zal zyn opgelost, wordt aan de Roosendaalse ver loofde paren de raad gegeven te wachten met trouwen. Deze opmerkelijke gemeen telijke raadgeving komt voort uit een bezorgdheid over de huidige ontwikke ling, nu de naoorlogse geboortegolf een situatie schept, die chaotisch dreigt te worden. Hoewel na de oorlog het aantal huizen in Roosendaal is verdubbeld tot 10.000, blijkt het tekort de laatste 10 jaar nieit verminderd te zijn. In januari 1955 telde het bureau huisvesting 907 aanvra gen; nu staan nog 807 personen op de wachtlijst. De krachtige ontwikkeling van het streekcentrum tot woon- en werkge- meente, wordt door de tegenslagen in de woningsector danig geremd. De heer J. Vlak, directeur van het bu- Op het kruispunt MolenwaterHeren gracht is de twintigjarige verpleegster M. F. door een auto aangereden. Met een beenbreuk is zij naar het gasthuis vervoerd, Mej. F., rijdende op de fiets, verleende geen voorrang aan de auto, die werd bestuurd door D. B. Benoeming. De heer L. Visser alhier is benoemd tot bedrijfsleider van de tand- wielenfabriek der Kon. Mij. De Schelde. Maandag 15 november vergadert de gemeenteaad om t wee uur des mid dags. De agenda vermeldt o.m. de vast stelling van de begroting 1966. De be groting is sluitend wat de gewone dienst betreft, op een bedrag van f 445.580,44. met een post onvoorzien van f 21.102,91. De aangenomen begrotingswijzigingen (waarschijnlijk vier) waartoe tijdens de vergadering zal worden besloten, dienen nog te worden ingewerkt in de begro ting. De kapitaalsdienst geeft een bedrag aan inkomsten van f 1.634.374,35 en aan uitgaven van f 1.837.878,38. Nadelig sal do: f 203.504.03. Verder zal behandeld worden een ver zoek van de vereniging voor christelijk lager onderwijs om medewerking i.v.m. verbouwing van de school. De muziek vereniging ONDA vraagt een bijdrage in de kosten van uniformen. Een meerder- heidsvoorstel van b. en w. luidt: zodra het resultaat van de actie die de vereni ging houdt, bekend is, zal een voorstel tot subsidiëring worden gedaan. Bazaar. Op zaterdag 27 november a.s. organiseert de voetbalvereniging De Noormannen in het verenigingsgebouw „Westkapelle Herrijst" een bazaar ter versteviging van de kas. Dagblad voor Zeelano KANTOREN: Voor Zeeuwsch-VLaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klobstraat 1, telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen N. OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost burg, tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren J. HÜSKEN, tel. 6252, Goes privé 6489 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Bevelann en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland t 0,18 oet mm 1 mm ingezonden mededelingen 21'. mm gewom. advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. 3^ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Vaardige handen verschaffen in De Kroeven woonruimte: het plan heeft echter een jaar vertraging. reau huisvesting, gewaagt van een ramp- tijd voor Roosendaal, die zeker tot 1967 zal duren. „Jonggehuwden denken zo maar op stel en sprong een woning te kunnen krijgen, terwij' we voor langer getrouwden vaak al tevergeefs naar een oplossing zoeken. Ze denken, dat we er wel een mouw aan kunnen passen, maar dat is onmogelijk. We moeten hard zijn. We willen de mensen wel helpen, maar wat niet kan dat kan niet". Ondanks de huidige welvaart krijgen jonge mensen daarom de raad te wachten met trouwen, omdat er geen onderdak voor hen is Een oplossing van de noodsituatie kan worden verkregen door de bouw van goedkope flats, waaraan volgens de heer Vlak ter stede een zeer groot gebrek is. In de Schubertlaan staan weliswaar nog twee flatgebouwen op stapel, maar er zullen hier huren gevraagd worden, die voor de gewone man onbetaalbaar zijn. Hoewel de fraaie eengezinswoningen een aantrekkelijke verruiming van de hui- zenvoorraad veroorzaken, kleven aan dit soort voorzieningen toch veel nadelen. ..De gemeente wil nu uitsluitend van die woningen voor de minder draagkrachti- gen bouwen, maar de huur beloopt min stens honderd gulden per maand. Hoewel de eengezinshuizen wel worden geappre cieerd, geven ze een wijk een zeer een zijdige aanblik. De grote oplossing voor dé jonggehuwden blijft voor mij de goed kope flatbouw", aldus de heer Vlak. De moeilijkheden stapelen zich op om dat de (toegestane) woningverruiming ver bij de ontwikkeling der centrumge meente achterblijft. Daarnaast doet de krampachtige evoluëring van het uitbrei dingsplan De Kroeven er nog een schep je bovenop. Het fraaie plan, waarin een eerste contingent van 168 woningen is ge- (Van onze correspondent) De promotie - degradatieregeling voor de zondagcompetitie seizoen 1965-1966 van de KNVB afdeling Zeeland luidt als volgt: De kampioen van de eerste klas A en het hoogst geklasseerde standaard- elftal in de eerste klas B spelen promo tiewedstrijden voor één plaats in de vier de klas van de KNVB. Nummer laatst en voorlaatst van de eerste klas A en het laagst en voorlaatst geklasseerde standaarlelftaj in de eerste klas B de graderen naar de tweede klas. Indien Zierikzee 2 kampioen wordt in de eerste klas B, moet het met de kampioen van de reserve eerste klas promotiewed strijden spelen voor één plaats in de re serve derde klas van de KNVB. Indien Zierikzee 2 laatst of voorlaatst in de eerste klas B de competitie zal beëindi gen, zal het met nummer laatst van de reserve eerste klas degradatiewedstrij den moeten spelen voor één plaats in de tweede klas. Met ingang van seizoen 1966-1969 zal Zierikzee 2 worden ingedeeld in de re serve eerste klas indien het althans niet zal promoveren cq- degraderen- De kampioen van de reserve eerste klas promoveert naar de reserve derde klas van de KNVB, echter met dien verstan de, dat wanneer in de eerste klas B Zie rikzee 2 kampioen zal worden - de kam pioen van de reserve eerste klas met Zierikzee 2 promotiewedstrijden zal moe ten spelen voor één plaats in de reser ve derde klas KNVB- Nummer laatst en voorlaatst van de reserve eerste klas degradeert naar de tweede klas, echter met dien verstande, dat wanneer Zierik zee 2 als laatste of voorlaatste de com petitie in de eerste klas B zal eindigen, nummer laatst van de reserve eerste klas met Zierikzee 2 degradatiewed strijden moet spelen voor één plaats in de tweede klas De kampioenen van de tweede klas A, B en C spelen eventueel promotie-wed strijden als volgt: a. de standaard-elf tallen voor één plaats in de eerste klas, b. de reserveelftallen voor één plaats in de reserve eerste klas. De nummers laatst en voorlaatst van de tweede klas A en B en nummer laatst van de twee de klas C degraderen naar de derle klas. De 2e klas C zal met ingang van seizoen 1966-1967 worden opgeheven. De daarin uitkomende clubs gaan over naai de 2e klas A en/of B. De kampioen van de derde klas A, B en C spelen promotiewedstrijden voor één plaats in de tweede klas. Elftallen, welke niet voor promotie naar een ho gere klas in aanmerking wensen te ko men mogen niet aan de promotiewed strijden deelnemen en dienen dat vroeg-' tijdig aan de competitie-leider mede te delen. Ingaande seizoen 1966-1967 zal de competitie-opbouw van het zondagvoet bal als volgt zijn: één eerste klas van 12 elftallen, één reserve eerste klas van 12 elftallen, twe$ tweede klassen van elk 12 elftallen en drie derde klassen van elk ongeveer 12 elftallen. I realiseerd, heeft in zijn ontplooiing niet minder dan een vol jaar achterstand op gelopen. Arbeidsmoeilijkheden waren er de oorzaak van dat de tweede fase slechts met veel vertraging aangepakt kan wor den. Eerst in 1967 verwacht men enig uitzicht. De tweede en derde bouwstroom in De Kroeven zijn dan opgeleverd. Een flink aantal kandidaten zal van de wacht lijst afgevoerd en als huishuurder inge schreven kunnen worden. Hoeveel namen in die tussentijd weer op de lijst worden ingeschreven is nog een vraag. De eerste tijd is er beslist geen uitzicht voor jongelui om een huis te bemachti gen. „Hoe langer de gemeente wacht met de goedkope flatbouw, hoe langer de mi sère duurt", aldus de heer Vlak. Naar wy vernemen zullen medio 1967 bouwplannen voor flats in De Kroeven gereed zijn en mogelijk snel in uitvoering komen. In de met netten, lampions en kaars licht versierde grote zaal van De Fri:ns organiseert de Goese Instuif zondag november een dansavond. De muziek wordt verzorgd door de band Th® Black and White. De dansavond begint om half acht. Dit jaar zullen twee Personeelsleden van de veilingvereniging Zuid-Beveland hun zilveren jubileum vieren Zowel de administrateur, de heer M Moeiis, als de fustmeester, de heer M. Markusse ziin 25 jaar in dienst van de veiling. Het feest wordt vrijdag 12 november gevierd, o.m. met een receptie van half vijf tot zes uur in de restauratie van de veiling aan de Fruitlaan. De zenuwarts dr. A.J- Boom zal dins dag 16 november om acht uur 's avonds een lezing houden over „angst ue avond wordt georganiseerd door het katholieke vrouwengilde, afdeling Goes in De Korenbeurs Geboren: Erica dv C. Snoeij-'t Hart; Henry zv M. Anthonise-Vollert; Laura dv A, van Hoven-Broeke; Sara dv A. Geertse-Verburg te Hoedekenskerke; Jeanette dv J. Bergman-Tuitert; Adnaan zv A. Timmerman-Lindenberg te Yerse- ke; Robert zv H. van der Post-Brouwer. Ondertrouwd: H, Hoogstrate 23 j. en J. Harinek 20 j.: G. van de Griek 24 en J. van Ranst 27 3.P. van Oost 23 3. en A. Karman 19 j. Getrouwd: M. Meulbroek 26 J. en l. Knuist 21 j.; J. Wiericx 19 3. en F. Huis in 't Veld 19 j. Overleden W. van der Weele, 26 j.O. Rijn 85 j. wed. v. C. Schipper te Hans- wèert; P. Kerkhove 79 j. wed. v. L. Rijkse; J. Viergever 67 j.; D. Bruiinzeel 18 j. Duivententoonstelling De p.v. De Vrijheidsduif houdt a.s. zaterdag in Ons Dorpshuis een grote tentoonstelling. La. 450 duiven zullen worden tentoongesteld De jury is samengesteld uit C. Zagers uit Bergen op Zoom, L. Stroop uit Terheijden en J Brandt uit Dordrecht. De tentoon stelling begint om vier uur 's middags, 's Avonds zal er een rad van avontuur en een schiettent zijn, terwijl tevens de verloting zal worden gehouden, een en ander ter dekking van de onkosten. Om de damtitel Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub ^pelle werden deze week weer een aantal wedstrijden gespeeld met de volgende'Uit slagen: A. vd. Schraaf - J- de Neef !io; I. op 't Hof - J. C. van Liere 20; J A- v d. Moere - C. Suiters 1—L. Fruittelers vergaderen Vrijdag-12 november a.s- wordt het wnteiwergadei - seizoen geopend voor de fruittelers uit Kanelle - Biezelinge en omgeving, In het CJV-gebouw wordt dan een bijeenkomst belegd door de N.F.O-afleling voor dit gebied waarop de rijkstuinbouwconsu- lent ir. L. Vellekoop zal spreken over „Actualiteiten iii de fruitteelt." Groentetelers bijeen Op 16 novem ber a.s. in hotel „De Zwaan woidt de eerste wintervergadering .geh°u/e" van. de afdeling Kapelle-Biezelingeen omge ving van de Zeeuwse groentetelersver eniging. Dan zal de heer J. Ruissen Kapelle. assistent van de rhkstul??°."pi; voorlichtingsdienst spreken over de teelt van kasaardbeien. Verder heeft het bestuur van deze kas- tuindersvereniging bekendgemaakt, dat er in de komende periode "ier avonden gesproken zal worden oV®U JL t->;+ verband houdt met de tomatenteelt Dit wordt behandeld door de heer M. Wat- tel ie Middelburg, hoofdassistent A. van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland. Raadsvergadering. De openbare ver gadering van de gemeenteraad wordt gehouden op dinsdag 16 november om zes uur 's avonds. De agenda vermeldt o m. de vaststelling van de gemeente begroting voor 1966. Ontvangst St. Nicolaas Op 20 no vember zal St. Nicolaas feestelijk wor den ingehaald door de muziekvereniging EMM. De Sint zal een vijftiental win kels bezoeken waar hij geschenken zal uitreiken Op 4 december zal de Sint om twee uur 's middags voorafgegaan door de E.M.M. een rondgang door het dorp maken. Om half drie zal de bis schop op het gemeentehuis worden out- vangen In Ons® Dorpshuis is om drie ,uur een jeugdprogramma, verzorgd door het jeugdorkest Jong E.M.M, en een Spaanse kapel. Van half zeven tot half acht. is er een showprogramma onder de titel „Hij komt uit Spanje s Avonds is er een groot bal met surprises. Tentoonstelling. - Door de vereniging van vogelliefhebbers „Inter Scaldis zal evenals vorige jaren een tentoonstelling worden gehouden van tropische en in landse vogels. De tentoonstelling zal ge houden worden vrijdag en zaterdag ln het verenigingslokaal De Haven. Kampioenendag Voor de zondag a.s. te houden kampioenendag in De Bruijns restaurant, zijn een groot aanital inschrij vingen binnengekomen. Vrijwel alle be kende duivenmelkers uit oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en verschillende sterke Bel gische en Brabantse spelers zijn met hun beste duiven vertegenwoordigd.Door de deelnemers zijn naast de bekende bonnen plm. 20 rasduiven geschonken. Deze dui ven worden in een aparte stand in het tentoonstellingslokaal geplaatst. Jubileum Op woensdag 17 november zal de heer P. de Bruyn precies 30 jaar zijn hotel-café-restaurant exploiteren. Die middag zal er een receptie worden ge houden van 3 tot 5 uur. De Bruyns res taurant is vooral bij de Belgen zeer po pulair; ze komen hier in het „seizoen" dikwijls mosselen eten. De heer P. de Bruyn is tevens clublokaalhoudeor van de voetbalvereniging HW '24. Beiaardconcert Vandaag zal me vrouw Moerdijk een beiaardconcert ge ven van 3 tot 4 uur. Schieting Aan de schieting op de liggende wip van de schuttersvereni ging Nooit Gedacht werd door 56 schut ters deelgenomen- D® uitslag was hoge vogel geschoten door Fr. Boer van De Klinge (B). De zijvogel werd geschoten door G. Savoy uit Heikant en R. de Ca- luwé uit Klein Sinaay (B). Het grootste aantal vogels n.l. 3 stuks werd gescho ten door J. Beugels uit Clinge- Prysschietlng Ten bate van de suppor tersclub van de nieuweling wielrenner Peter Vonck zal zaterdag een prijsschie- ting worden gegeven bij Fr. Saman. Niet in de raadzaal De vergadering die door het gemeentebestuur was belegd voor de bewoners en/of eigenaars van percelen in de Julianastraat om even tueel aan te sluiten op de te leggen .rio lering en zou worden gehouden in de raadzaal, zal niet doorgaan, d.w.z. zij zal niet worden gehouden in de raadzaal maar in de zaal van café Theo de Block. Uniformenfonds Het uniformenfonds van de r.k. harmonie „St. Jan" zal pro beren aan geld te komen voor de leden van het muziekgezelschap. Zo zal op 28 november in het verenigingsgebouw een dansavond worden gegeven. Toch voetbal Vanwege de t.v.-uitzen- ding Zwitserland—Nederland zondag a.s. zou in Zeeuwsch-Vlaanderen geen com- petitievoetba] gespeeld worden. Toch is door de KNVB een wedstrijd ingelast en zo zal Steen de zeer belangrijke wedstrijd tegen Biervliet moeten spelen. De wed strijd is vastgesteld op 12.00 uur. Postzegelclub. De postzegelclub „Het land van Cadzand" hield een bijeenkomst in hotel De Eenhoorn. Besloten werd dat er nog deze maand een extra ruil beurs gehouden zal worden te Sluis op donderdag 18 november in hotel De Korenbeurs. Prüskaarting De missiekaarting voor pater de Potter trok flinke belangstelling zodat er menig kaartje verlegd moest worden om tot de prijswinnaars te kun nen komen. Na een spannende maar zeer sportieve strijd was de uitslag als volgt: 1 P. Everaeri, Terhole en L. Colsen Clin. ge. 2 W. Carnbeen en Jos Lauwers Ter hole. 3 H. de Boeij Terhole en F, de Booij, Hulst; 4 A. Ongenae, Pauluspolder en A. Hermans. Rapenburg, 5 P. van de Walle, Terhole en J. Asselman, Schudde- beurs, 6 A. de Koster, Graauw en A. Keijzer, Hulst, 7 Pater Colsen en J. de Schrijver, Terhole. Det roostprijzen waren voor: 1 L. Polfliet, Rapenburg en B. Hulshout, Terhole, 2 R. van Geertruij, Terhole en Alb. de Koster, Graauw, 3 H. Colsen en Aug. Freijzer, Terhole. Benoeming. De heer W. Huson te Souburg is benoemd tot hoofd van de vestiging Terneuzen van de n.v. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen. Personeelsvereniging De directie van de machinefabriek Havee aan de Schuttershofweg. bestaande uit do he ren A- Hamelink en G. Veerman, heeft besloten een personeelsvereniging op te richten. Er werd een bestuur gekozen, dat bestaat uit de heren P- Franken (voorzitter), P- Morres (secretaris) en P de Putter (penningmeester). De heer G. Veerman heeft als directielid zitting in het bestuur. Men besloot zich aan te sluiten bij de gezamenlijke personeels verenigingen in Terneuzen. Kalkoenschieting 113 schutters na men aaft de bij M. de Cock gegeven schieting deel. G. v. Damme uit Koe wacht schoot de le hoogvogel, de 2e Jul. Hesters uit Wachtebeke (B). De le zij vogel schoot Alb, Baes Zelzaete (B), de 2e G. Cardon. Zeveneeken (B). De le kal schoot A. Roose Axel, de 2e C. van Overloop Zuiddorpe. Amerikaans bezoek Op 20 novem ber komt een Amerikaanse band een bezoek brengen en een vriendschappe lijke dansavond in Centraal verzorgen voor de Zuiddorpse jeugd. Organisator is de heer Erwien de Paepe, die jaren bij een Zuiddorpse familie verbleef en naar Amerika emigreerde. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Oost - Zeeuwsch-Vlaam- se afdeling van de algemene bond van gepensioneerde ambtenaren heeft tijdens een vergadering, in Axel gehouden, be sloten de toevoeging .Algemene" bij de naam voortaan achterwege te laten Dit geschiedde op voorstel van een van de leden, die in dit bijvoeglijk naamwoord iets discriminerend® zag. Tijdens deze vergadering werden tevens voor de ver schillende rayons contactpersonen aan gewezen. Het zijn mevr. Klaassen voor Terneuzen en omgeving, mej. Willems voor Zuiddorpe, en Overslag, en de he ren M. Loof voor Axel en omgeving, R. Rombout voor Hulst en omgeving, en J. Jeras voor Koewacht- Het hoofdbestuurs lid de heer M. v d- Welle, bracht in zijn causerie over het ontwerp voor de nieuwe pensioenwet de nieuwe ziekte kostenregeling voor ambtenaren ter sprake, die indien door de Tweede Ka mer goedgekeurd, ook voor gepensio neerde ambtenaren zal gelden. Tenslot te werd besloten het Rode Kruis finan ciële steun te verlenen. HEUSDEN De 17-jarige J. van Hel- voirt uit Vlijmen is woensdagavond om het leven gekomen na, op zijn bromfiets, geschept te zijn door een autobus. Het ongeluk gebeurde op een kruispunt in Heusden, dat de jongen kwam oprijden van de verboden rijrichting van een straat met eenrichtingsverkeer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De plaatselijke raad Zeeland van de Nationale Vrouwenraad organiseert op donderdag 25 november een bijeenkomst in café Wöhler te Mid delburg. Daar zal mevrouw A- Knuttel- Holtappel, arts te Apeldoorn, een lezing houden over „de pil" en de problemen daar omheen. De bijeenkomst begint om half drie. OOSTBURG Het Gemeenschaps- werk in de gemeente Vogelwaarde heeft het gelukkig initiatief genomen in de toekomst regelmatig tentoon stellingen van beeldende kunst te or ganiseren. Het opent de reeks op voor de hand liggende wijze: met een ex positie van de Duitse schilder en gra ficus Hellmut Günther. die al sinds enkele jaren in een verbouwde boerderij in de gemeente Vogelwaar de zijn woon- en werkplaats heeft. Het werk van Hellmut Günther ver raadt onmiddellijk de nationaliteit van zijn maker in zoverre het in zijn oorsprong direct is af te leiden van de typisch Duitse kunststroming en -richting van het expressionisme. Hij vertoont een zelfde voorliefde voor de houtsnede als de mannen van Die Brücke: Kirchner, Heckel en Karl Schmitt Rotluff. Zowel daar als in zijn schilderijen en gouaches is Gün ther een man van bewogen lijnen en kleuren, van sterke contouren, zoals blijkt uit zijn landschappen, portret ten en akt-studies. Met de expressio nisten heeft hij ook zijn sociale be kommernis gemeen; als hij vrouwen uitbeeldt zijn dat niet in de eerste plaats dames van de society, maar vrouwen van de zelfkant, verworpe nen en verslaafden en bij de manne lijke figuren gaat zijn belangstelling meer uit naar arbeiders, die in het zweet huns aanschijns moeten ploete ren, naar zwervers en bedelaars dan naar gelikte gentlemen. Tegelijk met een typisch Duitse taal spreekt Günther de internationale taal van menselijkheid, niet zonder nei ging tot een soms Daumier-achtig sar casme. Hoezeer menselijk mededogen en sociaal gevoel een rol spelen, tege lijkertijd heeft Günther een open oog voor het schone en goede van de aar de. Men behoeft maar te kijken naar zijn hier aanwezige kinderportretten, waarin hij de openheid en onbevan- (Van eer; onzer verslaggevers) LEPELSTRAAT Tijdens de middeleeuwen waren er in het Westbrabantse land, tot groot ongenoegen van de kooplieden, diverse tollenaars, die op hun manier op bepaalde punten de in- en uitvoerbelasting inden. In onze tijd verwacht ieder een dat tollen en tollenaars in het grijze verleden thuis horen. Hierin vergist men zich, want in West-Brabant is er wel degelijk een tol. waar men moet betalen. Wanneer men nl. binnendoor van Moerstraten naar Lepelstraat wil gaan, vla de Laagweg, dan fcomt men op een gegeven moment voor een hek, dat alleen wordt opengedaan als er ls betaald. Tollenaar is sinds ongeveer een half jaar boer A. v, d. Riet. Hij bezit nu een gedeelte van deze binnenweg. De weg is zijn eigendom vanaf het brug getje over de Ligne tot voorbij de volgende bocht in de weg, wat ongeveer een afstand van één kilometer is. De tol is er al heel lang. Hóe lang weet zelfs niemand meer. Boer Van de Riet heeft de boerderij, de grond en de tol een half jaar geleden van boer Buyens overgenomen. Deze 80 jaar oude heer nam de tol heel wat jaartjes geleden op zijn beurt van zijn schoon vader, de heer De Weert, over. De Laagweg, die door de tol voert, is niet meer dan een verschrikkelijk hobbelige landweg. Toch maken de boeren er vooral in de zomer veel gebruik van, omdat de weg nu een maal de kortste verbinding is tussen Moerstraten en Lepelstraat. Per jaar levert de tol ongeveer f25.- tot f30.- op. Het gaat overigens boer Van de Riet niet om dit bedrag, want gezien de moeite die elke keer gedaan moet worden om het hek open en dicht te doen, is het een vrij geringe beloning. Nee, boer Van de Riet ziet de tol als een traditie, die hij wil handhaven. Overigens vinden ook de passerenden het betalen van de tol bij Laagweg nummer zes een traditie. Vaak komen de mensen, die door willen zelf even bij de boerderij aankloppen om het tolgeld te betalen. Een bepaald bedrag rekent de heer Van de Riet niet. Meestal zegt hij: „Geef de kinders maar wat," die dan een kwartje, een stuk chocola of iets dergelijks krijgen. Soms worden de mensen doorgelaten voor een sigaar, want traditiegetrouw wil de heer Van de Riet wel iets heb ben van de mensen, die tenslotte van zijn weg gebruik maken. Boer Buyens was een wat andere tollenaar. De tien cent voor het pas seren van de tol moesten per se wor den betaald, zo vertelden ons de om wonenden. Anders kon men onverrlch- terzake terug. Boer Buyens woont mo menteel ook nog in de boerderij van de heer Van de Riet. Voor korte tijd nog overigens, want hij is bezig met het bouwen van een bungalow te Moer straten. Boer Buyens stond veel meer op zijn recht om tol te heffen. Het gebuerde volgens de verhalen van de buren wel eens, dat iemand het hek losmaakte en probeerde zonder tol te betalen door De oude en de jonge tollenaar bij de tol. Boer Buyens links com pleet met geweer. Boer A. van de Riet (rechts) wil de traditie van tolheffen voorzetten, echter „alleen om de traditie te rijden. Tien cent was immers in de vooroorlogse jaren niet weinig. Boer Buyens liet zich echter in een dergelijk geval niet beetnemen. Zo nodig met zijn geweer aan de schouder dwong hü dan tol te betalen. Dat boer Buyens indien nodig zijn geweer gebruikt, ondervonden we ove rigens zelf. Hoewel hij het er aan vankelijk helemaal niet mee eens was. mocht onze fotograaf tenslotte toch van hem een foto bij de tol maken. Toen het plaatje geschoten was haalde boer Buyens de patroon uit zijn geweer en deelde ons rustig mee, dat hü geschoten zou hebben als we kwaad hadden gewild. reden door°A~B."uit Zuid personenauto bevonden zich ook de te' A- W. uit Sluis en mevr. T, uil V» dijke met haar vierjarig dochtertje. Bei- ter Loose uit Oostburg verleende de et ste hulp en liet de vier inzittenden 'y de personenauto naar het ziekenhui Oostburg brengen, waar de mense» of meer zwaar gewond werden opt nomen. De rijkspolitie heeft de zaak - onderzoek. (Van onze cc HEIKANT - Zeer waarscnij" c dat vergif op landbouwer K- strooid doet zich onder ((-„be::. grote sterfte voor. Er zijn bbe]1 (r\ geen enkele duif meer °™r Tfc 5,3 van de gekende duivenme»^ belaer en Aug. Bosnians zo schillende duiven Seslog heeft de zaak in onderzoen. correspond®') examens ROTTERDAM - «j dig pedicure: de dames J-9 te Kapelle, H. Berman te M, Goud te Schore. hoogwater Hit' Morgen, vrU^g Terneuzen-' jjL weert 4.48 en 17.03, T<mÜ- 16.21. Vlissingen 3.35 en ge 5.32 en 17.44. L-.s.v Een kinderportret in houtsnedr van Hellmut Günther. genheid van de jeugd voortreffelijk weet over te brengen, naar een hout snede als die van twee lezende mei:, jes, waarin heel het samen opgaan ia het geestelijk avontuur van het le» zo uitstekend verbeeld is, maar verstild winterlandschap bij Vogel waarde of naar zijn jachttaferelen om om te bemerken dat Günther niet uil- sluitend het dramatische en de con flictsituatie ziet, maar zich ook kat overgeven aan stilte en intimiteit van de natuur. Dat geldt voor de graficus, die zich in tekeningen en zeer knappe houtsneden uitdrukt, het geldt even zeer voor de schilder, vooral als hij vers zijn indrukken van andere dan de hem vertrouwde landen en land. schappen vastlegt (No. 28, 30, 31) en dan ook het meest spontaan en zuiver met zijn kleuren omgaat. Deze boei ende en belangwekkende tentoonstel ling blijft te zien tot 28 november u WILLEM ENZINCK, BRESKENS. - Woensdagavond re- zeven uur is op de rijksweg Oostbari- Schoondjjke een personenauto met re inzittenden achter op een rijdende draf- line gereden. De oorzaak is tot onbekend. Het was reeds donker a f was vrij slecht zicht. De personenad1 werd zwaar beschadigd. Beide voert- gen reden richting Schoondijke. De ani line werd bestuurd door de heer Ah1 uit Oostburg. De personenauto werd 7,,iSjande. Il Foto links: Op deze van gro hoogte genomen luchtfoto is m een stippellijn het tracee van afsluitdam door het Brouwersh vensegat getekend. Links de fee van Schouwen-Duiveland, De da begint even ten westen van het h ventje van Scharendijke, dat a werkhaven is ingericht. De stippe lijn loopt van daar naar de Midde plaat. Op de westelijke punt va de Middelplaat is liet damvak i zo goed als gereed. Een tweede luchtfoto van 't Brou wershavengat. Op de voorgron Schouwen-Duiveland met de have van Scharendijke. In 't midden d westelijke punt van de Middel plaat.. Aan de oostkant van dez plaat is het nieuwe damvak dui delijk zichtbaar. Rechts-boven: D punt van Goeree-Overflakkee. (Van onze verslaggever) MIDDELBURG Half januari start café St. Joris (naast het stadhuis) e< café-chantant. Tot dit initiatief beslo een werkgroep, bestaande uit de herei A. Borst, secretaris van de Zeeuwse cuj turele raad, de Zeeuwse toneeladvisei Toine van Bergen, de leider van het c; baret Tentakel, Piet Geelhoed en de dri journalisten R. van Hoek, H. van de Berg en J. Cats. De werkgroep, die waarschijnlijk bh nenkort een stichting wordt, weet zie! geruggesteund door de medewerking va] verschillende tekstschrijvers. De tekste worden gebracht door twee groepen, g(r vormd uit amateur-toneeQspelers ui Walcheren. Café Sint Joris vanavond wordt e een expositie geopend zal niet d enige plaats zijn voor dit artistiek vei maak. In het seizoen zullen de groepei ook in de kustplaatsen optreden. Dezelfde werkgroep heeft besloten d organisatie op zich te nemen van hei Zeeuwse amateurfestival, dat inmiddel: u eJ~rste vijf avonden achter de rui 1 f AjV700r ver^rek van organisa- tor Ad Veneman hing de organisatie var: net festival aan een zijden draadje. Dié «raad hoopt de werkgroep weer te ver- stevigen voor het volgende festival, dal „HET draaien van films is eigenlijk geen kunstdat zou ik iedereen bin nen een week kunnen leren. Het gaat er juist om, dat je weet wat je moet doe?i als er storingen optreden en de hele zaak in het honderd dreigt te lopen. Daarom hebben ze de examen- eisen voor dit beroep ook zo hoog gesteld". Dit zegt de heer P. Go- vaerts, van beroep technicus, die van- daag vijfentwintig jaar filmoperateur is. Sinds de opening van de bioscoop in „De Nobeiaer,> te Etten brengt hij daar heel wat avonden door. „Ik wil (I wel voorop stellen, dat het voor mij zuiver een hobby is", zegt hij„Toen ze eertijds in Etten bij Leijten wilden starten met een bioscoop, zochten ze een operateur. Omdat ik de vereiste i diploma's had voor elektriciteit en 1 wijn vader bevriend was met de eige naar van dc zaal werd mij die baan ftangebodeïi. Ik moest wel eerst mijn s.papieren" halen als opticien, iets dat helemaal niet zo eenvoudig was. Maar goed, ik kwam er door en na mijn praktijlctijd in het Casino in Breda irfjec xn beginnen. luSSEN haakjes, ik werk overdag op 7 technische afdeling van een druk kerij in Etten. Mijn hobby is dus aar- cüg met mijn technisch vak te com bineren. Ik geloof niet, dat filmope rateur een hobby is, die je zo tussen ontbijt en diner even bij je dagelijkse werkzaamheden kunt meepikken. Er w zeker een grote vakbekwaamheid 1 voor nodig, misschien niet zozeer noor het draaien van de films, dan - el om de moeilijkheden op te los- en die door storingen ontstaan. Je °et je voor dit vak helemaal kun- en geven, anders kun je er beter J mee beginnen". tin ij iemand me nu vijfentwin- Er o a n- zcu bic den om in de grote znii -u\bioseopen een film te draaien nppr 7 simpel zeggen: „Nee me- vie+7 maar zitten; het is mij echt ziir?p°m Reld te d°en". Even ter- ermn'd i Nederlandse Bios- nnr> slaan z* on° aan. cjven ter- - uvk. bij de Nederlandse Bios- 1 C00^ slaan ze ons beroep hoog Kalk0 a^u' Wanneer je twee jaar achtereen OVERSLAG üur 1 ™et met de filmprojector hebt ge- 1 B- cVrURG „„nrza»1 ïnot- I verUes je al je faciliteiten". Schouwburg Schouwburg 20 uur De®'KLINGE 15.18,30 Cinema van M»» huis van Madam F GENT Tl.iintje K.N.S. 20 uur Tnpv HEINKENSZAND fjjadsW-'P^' Gemeentehuls 20 uw G0ES a. 20 üül Slot Ostende 20 - K.v.P.-Goes. ^.„o ueroep hoog waneer je twee jaar achtereen niet mét de filmprojector hebt ge werkt verlies je al je faciliteiten »U vraagt hoe wij tijdens de bezet ting ons werk deden? Nu dat was echt niet zo letik. Aanhoudend werden de journaals tijdens de voorstelling ge controleerd of ze tuel volledig waren en of ze op hei goede moment wer den gedraaid. Een van de mensen in de filmcabine vroeg me dan wel eens of hij zijn pet niet voor de lens kon houden, wanneer er weer een van die ring

de Stem | 1965 | | pagina 2