Den Uyl wenst nog vóór jaarwisseling akkoord Huurder stopt twaalf arbeiders in kamer GA IN BEROEP Stuurloos vliegtuig maakt buiklanding in Kattegat Gewonden bij gasexplosie Ideale" school in Rotterdam adviseert mej, Klompé Oude mannen aan het roer EMIGRATIE NAAR Y.S. OPVOEREN Vader en zoon ingesloten na straatgevecht in Den Haag 17 BH Stijl f VERKEER BOEKHANDELAREN- UITGEVERS IN DE KNEL Nationaal orgaan voor taalonderwijs aan buitenlanders Gemini-7 eerder ruimte in Eén boekhandel op 80.000 Nederlanders BEELDEN IN KOPENHAGEN BEKLAD Advertentie in Times he Gaulle „de ondankbare" Kruidenier Behoefte groter Engeland wil eiland kopen BOZE CARANSA WIL PAND TERUG Tevreden FRANSE „TRAPPEN" Elisabeth van België gaat goed vooruit Sluitingsdatum concilie zeker 8 december Weer per abuis bombardement in Vietnam Ondanks bestand India-Pakistan 640 doden 5? Meningsverschil Bijstandswet? ALLE INZITTENDEN GERED Fidel Castro DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 NOVEMBER 1965 Mr.Vrolijk kondigt aan: 00«TERBEEK (A.N.P.) Ter stimu- van het wetenschappelijk onder- ioek op Het gebied van taalonderwijs ■an buitenlandse arbeiders, zal een natio naal orgaan gesticht worden, waarin alle organisaties en personen, die zich op dit terrein bewegen, hun activiteiten kun nen coördineren en hun gegevens en ap- oaratuur kunnen uitwisselen. Minister Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) kondigde dit aan 'in de rede, waarmee hij de conferentie onende van veertien landen, die aange sloten zijn bij de Raad van Europa en die een week lang de ervaringen zullen uitwisselen, die zij hebben opgedaan met het talenonderwijs aan volwassenen, in het bijzonder aan buitenlandse arbeiders. De minister zei dat hij de experimenten met het taalonderwijs aan buitenlandse arbeiders van diepgaande, praktische be tekenis vond voor de Europese éénwor ding. Hij vroeg zich af of er ook niet een Europees orgaan zou kunnen worden op gericht. DEN 1IAAG (A.N.P.) Nederlands oudste kartel zit in de knel. De al meer dan 150 jaar bestaande afspraken tussen uitgevers en boekverkopers over exclusief verkeer kraakt onder de moderne ontwikkelingen. In de „Vereeniging ter beharti ging van de belangen des boekhandels" zijn reeds vele jaren lang brede discussies aan de gang. Reorganisatievoorstellen kwamen en gingen de prullenmand in. Vijf tienhonderd boekhandelaren en tweehonderd vijftig uilgevers zoeken tot dusver vergeefs een uitweg. En als een zwaard van Damocles hangt de dreiging van ont binding van het kartel boven het hoofd van deze organisatie. Zoals het nu is mag het van de, minister van Economische Zaken niet blijven. De fatale datum, waarop uitgevers en handelaren het eens moeten zijn, is 1 januari '66. Wellicht wordt nog enige maanden respijt gegeven. Maar dat zal naar veler mening geen soelaas bren gen. De besprekingen over een nieuw verkeersreglement tussen uitgevers en boek handelaren zitten in het slop. Het pessimisme in deze kringen is groot. Lek in leiding: HOOGEZAND (A.N.P.) In JFoxhol, gemeente HOogezand, heeft zich gister morgen een gasexplosie voorgedaan, waarbij het echtpaar Albers ernstige brandwonden opliep. Zij zijn naar een ziekenhuis in Groningen overgebracht. Toen mevrouw Albers een lucifer aan stak ontstonden een grote steekvlam en een begin van brand. Door de explosie werden de ruiten vernield. De oorzaak :s waarschijnlijk een lek in de aardgas leiding bij de woning. KAAP KENNEDY Het voorberei dende werk voor de lancering van d. Amerikaanse tweepersoonsmimtecabine Gemini-7 vordert zo goed, dat de start is vervroegd van acht tot zes decern oer. Mogelijk zal de lancering nnog eerder geschieden. De toebereidselen hoopt men al op 2 december voltooid te hebben. De Gemini-7 moet twee weken in de ruimte blijven. De laatste dagen zal de Gemini-8 in eenzelfde baan meecirke- len. Anti-royalistisch KW°.!E:raA<IE.N WFI) - Onbekend L'l j ,™dalen hebben gistermorgen niniL ruiterstandbeelden van ko- Icuzpn s met anti-royalistische hp. en op de muren van Itui»rft 5anse consulaat-generaal Do h m j j apartheidgeschilderd, fladderde standbeelden stellen en Christen v"Stian X- Frederik VI1 wiid»HnSu?v ,nac'lt zijn de leuzen ver- van 125*' °P het standbeeld Honden worden n'e' verwijderd ton™ wa»SeVs de laatste daSUn het 2e teLSj®'f van demonstraties. Eni- e*n iizprp1 ketenden zieh vast aan ambassna Pu voor Amerikaanse tifk inzake Vietnam"' 'eg6n de P°U" hliceerd, onder L ri°i k okt°hcr gepu h stuk. over ïw t 1 ondankbare" ^tHenalsadvortf °)?mmerl. is opge- ''kaans publiciJS6' door een Ame" Jhikel féllT'krftS bIa. ^vert in het deilt- „Nooit in H 0p Franse presi- ?,en «n dergelHto nJeS?uledenis heeft fumaakt als die „„ïu Aïkb.aarheid mee" 21)n minachtino ïe harles de Gaulle «W! De vg beIennS V's- heeft bti?8elc"*n 20 5aar ft1 Fra?krijk in lor ge va« ongevf^. ll p verleend ten bL"1 du"atden Am„rilgen railjard do1" Wweldoorlosl ?rlfeanen hebben in Selaten voor l^pfrankrijk het le- Gaulle betuigt nu rib. Jfransen. ,Wn uampagne Ln.dankbaarheid Benzen kent n» ~eledlgingen die sterfelijk tw,' Gau'le is geluk- W eidsdtomenn?sa hif al h°"e d»r -i de tijd p. .ii r een zand ?at wi l tr zal (.„n j.„ «let ktonth 'j I* korrel^sdr' hetP? de harteiuL2!1 ,ee" da8 komen >idu-rHns?.vrilk weer kim gen met de Ph«adclphiakIUnn"fr"r0Pnemen" Anderhalve eeuw geleden maakten uit gevers en boekverkopers afspraken over produktie en wederverkoop van boeken. De uitgevers, zelf vaak ook boekverko pers, zouden exclusief aan de boekhandel leveren met onderling te bepalen courta ges. De nadruk lag toen op het boek en deskundige voorlichting aan hen, die een boek wensten te kopen. Dit verkeersreglement groeide uit tot een dik boek vol voetangels, klemmen en valkuilen. Het exclusieve verkeer echter bleef de basis voor de wederzijds erken de uitgevers en boekhandelaren. Bevolkingsgroei, onderwijs en geeste lijke ontwikkeling van de massa ver mochten aan deze afspraak niet te tor nen. De groeiende behoefte aan goedko pe boeken, aan ontspanningslectuur en de moderne produktiemethoden van het boek zetten de boekhandel onder druk. Zij week niet. Het is in Nederland zo, dat 1500 boekhandels een volk van twaalf miljoen „consumenten" moeten voorzien. Met andere woorden: er is één boekhan del op 80.000 Nederlanders. Het vak is, ook om financiële redenen, weinig aan trekkelijk. En zo komt het dat men in moderne stadswijken vrijwel geen boek handel aantreft. Evenmin als in tal van kleinere gemeenten en op het platteland. Daarbij komf dat velen van ons volk een niet-onaanzienlijke drempelvrees voor de boekhandel vertonen. Tal. van boekverkopers pogen deze vrees door de bouw van moderne winkels met aantrekkelijke, vlotte voorlichting te vervagen. De mate van welslagen is echter nog niet bijzonder moedgevend. Een gevolg van deze ontwikkeling is dat iets meer dan de helft van hetgeen in Nederland aan boeken verkocht wordt, niet via de boekhandel gaat. Niet-er- kende uitgevers hebben zich op de markt geworpen en hun eigen afzetkanalen voor doorgaans zeer populair werk opge bouwd. Daarnaast zijn boekenclubs ont staan, geven tijdschriften premieromans uit en is een kruideniersbedrijf met po pulairs romannetjes begonnen. Langs deze weg wordt aan de tradi tionele boekhandel veel concurrentie aangedaan. Hetzelfde geldt voor de er kende uitgevers, die, goeddeels modern geëquipeerd, een aanzienlijk deel van hun mogelijke afzet verloren zien gaan door de knellende band, die hen aan de erkende boekhandel bindt. Het is een be kend feit dat" tal van uitgevers, soms in samenwerking met grossiers, pogen onder het reglement door te duiken en aan niet-erkende boekhandelaren leveren. Op klacht van een der erkenden échter komt dan de controledienst in actie. Uitgevers en handelaren, die door het verkeersre glement gebonden zijn, hebben de ver plichting boeken en bescheiden voor die controle open te stellen. Bij gebleken overtreding volgt berechting binnen de „vereniging met de lange naam". Het merkwaardige en van juridisch stand punt onaanvaardbare is daarbij, dat aan klager en rechter dezelfde figuur zijn. De uitgedeelde boeten lopen in de duizenden guldens, soms tot vijfduizend gulden toe. Bovendien hangt overtreders onder de uitgevers intrekking van de erkenning boven het hoofd, waarmee een verkoop kanaal van 1500 winkels afgesloten zou zijn. Naar de mening van de meeste uitge^ vers is dit verkoopkanaal te smal. Blij kens een marktonderzoek is de behoefte aan boeken drie en een half maal groter dan de omzet uitwyst. De uitgevers zyn van mening dat de afzet dus aanzienlijk geremd wordt. Zy betogen dat het euvel van te kleine beginoplagen tal van als goedkoop opgezette boeken onnodig duur maakt. Bovendien hebben zy grote be zwaren tegen de kortingen, die door de boekhandel worden geëist. Deze kortingen lopen officieel van 25 tot ruim 40 procent van de verkoopprijs, afhankelijk van het aantal bestelde boe ken. Het gedrang van de uitgevers bij het in hun ogen te kleine aantal boek handels jaagt die kortingen bij kleine aantallen vaak ver boven het minimum zelfs tot de helft op. Bovendien eisen tal van boekhandelaren lange betalingster mijnen, zodat vele uitgevers het gevoel krijgen dat zij {ie boekhandel moeten fi nancieren. Krediettermijnen van minstens drie maanden zijn meer regel dan uitzon dering. Een wederzijdse grief is de slech te gang van zaken bij het Centraal Boek huis (collectieve grossier), waar de boek handel kan bestellen. Verschillende gro te uitgevers houden hun voorraden zelf aan, omdat ze distributie via het Cen traal Boekhuis te duur vinden. Deze in stelling lijdt flinke verliezen. Het oude verkeersreglement voor de boekhandel is zo langzamerhand een lap pendeken van voorschriften geworden. Zo is onder aandrang van uitgevers het goedkope kinderboek tot 3,25 vrij lever baar. De speetgoedhandel en de kantoor boekhandel ziet hierin nog wel wat, naast het werk van niet-erkende uitgevers. In de vereniging houdt de boekhandel met 1500 tegen 250 stemmen star vast aan de regel, dat duurdere kinderboeken niet naar de speelgoedhandel mogen. De speelgoedhandel heeft in uitsluitend goedkoop goed niet veel trek. Uitgevers stellen ook dat door kramp achtig vasthouden aan het reglement, aan de spreiding van cultureel belangrijke werken grote schade wordt toegebracht, alsook dat de auteurs door te kleine oplagen veel te weinig verdienen. De boekhandelaren menen dat voor de sprei ding van dit werk deskundig advies aan de cliëntèle nodig is. Daar stellen uitge vers weer tegenover dat anders dan anderhalve eeuw geleden kranten en tijdschriften uitvoerig aandacht aan zo wel literatuur als lectuur besteden, en ook, dat de boekenliefhebber bij voor keur bij de boekhandel en niet bij kiosk of kruidenier koopt. Met dit al is men aan een oplossing van deze vraagstukken, nu de tijd dringt, nog niet toe. Overleg met Economische Za ken, haalde slechts uit dat het kartel in zijn huidige vorm moet verdwijnen, maar dat men de oplossing liefst aan het bedrijfsleven overlaat. LONDEN (UPI) De Britse regering onderhandelt over de aankoop van een klein koraaleiland in de Indische Oceaan voor de ves tiging van een gezamenlijke Brits- Amerikaanse verbindingscentrum voor lucht- en. scheepvaart. Engeland zou een bedrag van drie miljoen pond hebben geboden voor het koraaleilandje Diego Gar cia, dat tot het grondgebied be hoort van Mauritius. Het maakt deel uit van de Cha- gos archipel, die ongeveer 2300 mijl ten oosten van Mozambique en 1000 mijl ten zuidwesten van India en Ceylon ligt. Het projekt maakt deel uit van een plan tot het instellen van een wereldnet van zulke centra in sa menwerking met de Verenigde Staten. 55 ROTTERDAM (A.N-P.) In de Prins Alcxanderpolder bij Rotterdam is gis teren de eerste paal geslagen voor de „ideale" lagere school. Het informatiecentrum scholenbouw van het Bouwcentrum, gemeentewerken van Rotterdam en ondernemingsautori teiten hebben namelijk gezamenlijk een poging gedaan om een ontwerp te ma ken, waarin alle wensen en gedachten over ,,hoe een ideale lagere school eruit moet zien" zijn verwerkt. De school is een experiment, gericht op onderwijs technische nieuwe mogelijkheden. Over een klein jaar hoopt men de school in gebruik te kunnen nemen. AMSTERDAM (ANP) - M. Caransa en Co. heeft gistermorgen in een kort geding dat tegen een huurder van een pand van Caransa aan de Amstel 47 was aangespannen, aan de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. Stheeman, gevraagd, de huurder te veroordelen tot ontruiming van het perceel. Volgens Caransa wordt het als een pension voor een aantal Span jaarden gebruikt, hetgeen volgens de raadsman van Caransa, mr. J. Maar- sen, rechtsmisbruik betekende. Volgens Caransa woonde de huurder de heer C. J. Pereboom, er niet meer zelf, maar had hij de kamer achter de winkel waar vroeger een antiquariaat was gevestigd, verhuurd aan een twaalftal Spaanse arbeiders. De winkel zou worden gebruikt als kantine. De Spanjaarden zouden voor hun huis vesting f 12.- per week per persoon betalen als zij met negentien of meer waren. Bij minder dan 19 personén zouden zij £19.- per week betalen. Mr. Maarsen wees er op, dat de heer Pereboom aan huur f 108.- per maand betaalde, terwijl hij van zijn huurders ca. f 1000.- per maand ontving. De huurder gaf gisteren toe, dat hij in het pand Spanjaarden onderdak verleende maar verklaarde, dat hij de ruimte achter de winkel, die volgens hem uit verscheidene kamers bestond, reeds sinds 1949 onderverhuurde. Hij woonde zelf ergens anders. De winkel deed dienst als kantoor voor zijn auto- verhuurderij en werd, aldus de heer Pereboom, alleen 's avonds door de Spanjaarden gebruikt. Hij bestreed de bewering van Caransa, dat zijn huur ders de genoemde bedragen betaalden. Zij zouden hem gezamenlijk f400.- per maand betalen en „dat mag ik heus wel hebben. Aan huur betaal ik f108.- maar daarbij komen nog f 180.- aan extra kosten voor gas, elektriciteit, afschrijving van meubilair enz." De Spanjaarden beschikten over een douche en een toilet en voorts over door hem verstrekte kleerkasten. Hij zei, dat de Spanjaarden, vari wie er enkele bij hem in dienst waren, „reuze tevreden" over hun huisvesting waren. Naar zijn mening was de heer Caransa er alleen maar op uit hem uit het pand te krijgen en het vervolgens duur te verkopen. Uitspraak 16 november. Over enige weken wordt, zoals gemeld, de lancering van de eerste Franse satelliet A-l van de Sahara- basis Hamaguir uertoacht, u)aar- voor een Diamant-raket zal worden gebruikt. Mocht het experiment slagen dan zullen spoedig de kunst manen D-l en D-2 volgen. Voor de lancering van de D-l zal de eerste trap van de raket Emeraude (links) en de tweede trap van de Topaze-raket (rechts) worden ge bruikt. BRUSSEL (A.N.P.) De gezonheids- toestand van koningin Elisabeth van Bel gië gaat goed vooruit. Na de hartcrisis van de vorige week donderdig is er een bevredigende ontwik keling in de toestand van de 89óarige grootmoeder van koning Boudewijn. SAIGON (A.F.P.) Vijf jachtbom menwerpers van het type „Skyhawk" van het Amerikaanse korps mariniers heb ben bij vergissing het dorp Loc Thoeong Hiet in Midden-Vietnam gebombardeerd. Een vrouw werd gedood en tien dorpe lingen liepen verwondingen op. Het bombardement was een gevolg van een fout in het doorgeven van coördina ten. De aanval werd met behulp van radar van grote hoogte uitgevoerd, zon der gebruik van waarnemingsinstrumen ten. VATICAANSTAD (U.P.I.) Het oecu menisch concilie zal op 8 december door paus Paulus worden gesloten, zo is nu definitief bekendgemaakt. De historische kerkvergadering, die de geschiedenis zal ingaan als het Tweede Vaticaanse Concilie of Vaticanum Secun dum, wordt vandaag na een reces van een week hervat. Volgende week dinsdag zullen de con cilievaders een geheel nieuwe tekst van schema 13 over Kerk en wereld, ter stemming voor zich krijgen. Aan de hand van de amendementen is de tekst aan een grondige herziening on derworpen. Vooral de hoofdstukken over het atheïsme, het huwelijk en oorlog en vrede zouden aanzienlijk verbeterd zijn. Het schema als geheel is volgens de des kundigen theologisch hechter gefundeerd. De verwachting is dan ook dat de nieu we versie een goed onthaal zal vinden bij de meerderheid der concilievaders, maar dat de tekst minder toegankelijk zal zijn voor het grote publiek, al is het de be doeling van het concilie wel zich in schema 13 tot de gehele wereld te rich ten en niet alleen tot de katholieken. Dit heeft tot gevolg dat de theologische uit gangspunten meer dan in vroegere ver sies wordt becommentarieerd en toege licht. (Zie ook pagina 5) NEW DELHI (U.P.I.) Sinds het in werking "treden van het Indisch-Pakis- taanse bestand 42 dagen geleden zijn 640 Indische en Pakistaanse militairen om het leven gekomen, aldus heeft de In dische minister van defensie, Y. C. Cha- van gisteren in het parlement bekendge maakt Hij zei dat de Indische troepen 262 man hebben verloren en de Pakistaanse 378. Sinds het uitbreken van de vijande lijkheden zijn 2212 Indische militairen gedood. 7636 gewond en 1500 vermist, In totaal 400 Pakistaners zijn krijgsge vangen gemaakt. De minister verklaarde dat Pakistan het bestand tot dusverre 965 maal ge schonden heeft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Iedereen die moei- Iij&heden heeft bij de uitvoering van de Algemene Bijstandswet raad ik steess aan: „Ga in beroep." Dit zegt de geestelijke moeder van de Algemene Bijstandswet, oud minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M.A.M. Klompé, in een interview met het maandblas van de Katholieke Volkspartij „K.V.P.- '65". Onderwerp van gesprek vormen enkele moeilijkheden, die zich in de praktijk rond de uitvoering van de Algemene Bijstandswet blijken voor te doen. Zoals bekend is de uitvoe ring van deze wet in handen gelegd van de gemeentebesturen. Mej. Klompé zegt daarvan: „Ik weet dat er rechtsongelijkheid is opgetreden. Dat had ik ook wel verwacht. Het is immers een gevolg van de speel ruimte, die ik welbewust aan de ge meentebesturen heb willen toeken nen. Natuurlijs kun je alles cen traal regelen, maar er wordt al zo veel van bovenaf opgelegdd". Mej. Klompé noemt o.m. deze twee rede nen voor het-rechtstreeks betrekken van de gemeenten bij deze wet: ,,De gemeentebesturen kennen beter dan wie ook de verhoudingen en achter- grosden van degenen, die bijstand nodig hebben. De totaliteit van het welzijnsbeleid voor de gemeenschap moet in handen zijn van het gemeen- moet in handen zijn van het gemeen tebestuur. Daarom moet het de be volking bij dat beleid betrekken." In dit verband noemt mej. Klom pé het vanzelfsprekens, dat in de gemeenten commissies van advies worden ingesteld. Zij vraagt zich af of de Tweede Kamer ér achteraf geen spijt van zal krijgen via aan vaarding van een amendement van de heer Kikkert (C.H.U.) de ver plichte commissie van advies facul tatief te hebben gemaakt. Mej. Klom pé meent voorts, dat de geheimzin nigheid rond de uitkeringsnormen verdwijnen moet. Het optreden van rechtsongelijk heid is overigens volgens mej. Klom pé een kinderziekte, die zichzelf na KOPENHAGEN (UPI) Een militair transportvliegtuig van het type C-54 heeft gistermorgen wegens motorstoring een nood landing moeten maken. Het werd een buiklanding in het Kattegat, waarna alle 20 inzit tenden konden worden gered. Het toestel was met een bemanning van zes en 14 officieren op weg naar Groenland toen plotseling alle vier mo toren, de een na de andere, uitvielen. De piloot bracht zijn toestel in een vol maakte buiklanding op het water tot stil stand vlak naast een treiler. Alle 20 in- betrekkelijk korte tijd zal overwin nen. Mej. Klompé herinnert eraan dat men tegen het weigeren van bij stand of tegen een te lage bijstand in berpep kan gaan. Men moet een bezwaai'Schrift indienen bij burge meester en wethouders en daarna kan men zonodig bij Gedeputeerde Staten in beroep gaan. Heeft dat geen succes dan kan zelfs een be roep worden gedaan op de Kroon. Mej. Klómpé merkt ook nog op, dat men niet mag vergeten, dat de uitvoering van de Algemene Bij standswet is opgedragen aan hetzelf de gemeentelijk apparaat dat vijftig jaar lang de uitvoering van de Ar menwet in handen heeft gehad. ,,De mentaliteit, die daarbij is ontstaan kan men niet in één jaar verande ren", aldus mej. Klompé. Zij voegt eraan toe dat er ook vele gemeen telijke diensten zijn waar men nooit een klacht over zal horen. zittenden werden aan boord van het vis sersvaartuig genomen. Een half uur na de landing zonk het vliegtuig. Het toestel was gistermorgen vroeg uit Aalborg vertrokken met o.m. een lading kerstgeschenken aan boord. De geschen ken zouden per parachute boven Scores- bysound en Mestervig zijn uitgeworpen. De bemanning van de treiler heeft hier van echter niets gemerkt. Later hebben vliegtuigen van de vlieg basis op Aalborg naar de plaats gezocht waar het toestel was gezonken. Een tor pedoboot werd uitgezonden om de plaats, die naar men aanneemt ongeveer 18 km ten noorden van het eiland Hesseloe ligt, met boeien te merken. (Adverentie) Elke OLVEH polis is winstdelend Charles de Gaulle van Frankrijk is 75 jaar en wil nog zeven jaar pre sident zijn. Portugals premier Anto nio de Oliveira Salazar is 76 en be zig aan zijn vierde decennium als „sterke man". Niemand weet hoe oud Kenia's sterke man Jomo Ke- niatta is. maar de zeventig is hij in elk geval voorbij zonder daarvan te kenen te tonen. Generalissimus Tsjang Kai-Tsjek van nationalistisch China is net 78 geworden en geniet een uit stekende gezondheid. President Tito van Joegoslavië heeft een griepaan val overwonnen en ziet er op 73- jarige leeftijd nog robuust uit. Dat geldt ook voor zijne Keizerlijke ma jesteit Haile Selassie, de „leeuw van Juda", die onbetwist alleenheerser is over Afrika's oudste onafhankelijke land. Ook hij is 73. Spanjes Caudillo Francisco Franco, die 72 is, zou aan aderverkalking lijnen en nog andere kwalen hebben, maar hij ziet er niet naar uit en personen uit zijn omge ving ontkennen het ook. Communis tisch China's Mao Tse-Toeng loopt naar de 72. Zijn gezondheid laat te wensen over. Vreemdelingen die hem onlangs gezien hebben, hébben ge zegd dat hij tekenen van zwakte toont. Toch moeten al deze mannen te zijner tijd het roer uit handen ge ven. De meesten hebben hun opvol gers aangewezen. Tsjang bijvoorbeeld heeft -zijn oudste zoon Tsjang Tsjing- Koeo, die 55 jaar is, benoemd tot minister van defensie. Sinds de dood in maart van vice-predident Tsjen Tsjeng, is Tsjang Tsjing-Koeo „troon opvolger" van vader. De Gaulle, 82 als hij alle komen- MAO TSE TOENG bejaard de zeven jaren uitdient, zal waar schijnlijk premier Georges Ppmpidou de Gaullistische lijn laten doortrek ken als hij ooit zou aftreden. Hij acht de oppositie niet sterk genoeg om het Gaullisme, dat Frankrijk in een eco nomisch sterke positie heeft gebracht, te kunnen verdrijven. Wat de opvolging van Franco aan gaat tast men in het duister sinds hij 29 jaar geleden de macht ver overde- De generaal schijnt terug te willen naar de monarchie, maar die is niet getapt bij de jongere genera tie. Onder Franco's mogelijke vor stelijke opvolgers is prins Juan Car los de Borbon, kleinzoon van Spanjes laatste koning Alfons de Dertiende, de meest waarschijnlijke. Zou Fran co morgen sterven, dm is de kans groot, dat de overgang ordelijk ge schiedt, in overeenstemming met zijn wensen. De overgang naar de con stitutionele monarchie is geregeld krachtens het referendum van 1947. In communistisch China zijn de „kroonprinsen" van Mao Tse-Toeng niet veel jonger da^ hij maar wel sterker. Meest waarschijnlijke is Lioe Sjao-Tsji, president van de republiek. Aan premier Tsjoe en-Lai, vierde op de Chinese hiërarchische ladder, be gint men zijn leeftijd aan te zien. als overtuigd vrijgezel heeft Salazar Portugal nooit over de mogelijkheid van 'n opvolger wilen praten. Hij regeert sinds 1932, langer dan welke premier uit deze tijd ook. In rege ringskringen zou het ongepast zijn over Salazars opvolging te specule ren. Daarom is de kans groot dat bij aftreden of sterven van Salazar leger of politie overneemt. Maar dat blijft gissen. Tito van Joegoslavië heeft geen kroonprinsen. Er zijn drie mannen die als zijn opvolgers wor den genoemd: Alexander Rankovitsj, de 56-jarige gewezen politieminister die nu vice-president is, Edvard Kar- delj, 55-jarige voorzitter van de fe derale assemblee en beter thuis in ideologische partijaangelegenheden dan Rankovitsj, en premier Peter Stambolitsj, een 53-jarige bekwame ambtenaar met geringe kansen. Zou morgen Jomo (Brandende speer) Keniatta komen te overlijden, dan zou in Kenia vrijwel zeker chaos ontstaan. Keniatta heeft niet aan een opvolger kunnen of willen denken ge deeltelijk omdat het land verdeeld wordt door verschillen op politiek ge bied en stamverschillen. Zijn dood zou waarschijnlijk aanleiding geven tot litiek slimme Tom Mboya, die pas een strijd om de macht tussen de po- 35 is, en de 53-jarige vice-president Oginga Odinga, een grillige kleine man die zich dikwijls voor commu nistische doctrines heeft uitgesproken. Keniatta, de vroegere leider van de Mau Mau-terreurbeweging, die voor zijn aandeel daarin in de jaren vijf tig zeven, jaar gevangen heeft geze ten, heeft zijn positie sinds Kenia in december 1963 onafhankelijk werd, versterkt. Dit maakt een ordelijke overgang naar een ander regime na genoeg onmogelijk. De gedachte aan de dood van kei zer Haile Selassie van Ethiopië ver vult zijn omgeving met zorg, omdat er 'n bloederige opvolgingsstrijd door zou kunnen ontbranden. In naam is de 49-jarige kroonprins Asfa-Wossen troon opvolger. Maar in december 1960, toen Haile Selassie in Brazilië op be zoek was, rebelleerde de paleiswacht die de zoon op de troon zette- De kroonprins hield een toespraak voor radio Addis Abeba waarin hij het re gime van zijn vader veroordeelde. Vier dagen later sloegen loyale troe pen de opstand neer. De keizer keer de terug en deelde mee dat zijn zoon onder bedreiging van de opstandelin gen gesproken had. Asfa Wossen zak te terug in vergetelheid. President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam is 76. Voorzover bekend is hij gezond. Sinds de oorlog verschijnt hij maar ongeveer één keer per maand in de openbaarheid, toch al meer dan voordien. Zijn meest waarschijnlijke opvolgers zouden zijn minister van defensie generaal Giap, aan wie de overwinning op Frankrijk wordt toe geschreven, en premier Pham Van Dong. Waarschijnlijk is dat Ho zou worden opgevolgd door een comité van naaste medewerkers, en dat geen strijd om de macht zou ontstaan. HAVANNA (Reuter) Premier Fidel Castro wenst het aantal Cubanen, dat op grond van de jongste overeenkomst naar de V.S. gaat, te vergroten. „Het zou be ter zijn als de deuren wijder openston den", heeft hij verklaard, „maar onge lukkigerwijs hangt dat niet van ons af, maar van de Amerikanen". De Cubaanse premier zei verder dat de artsen die naar de V.S. willen ver trekken, dat maar moeten doen. „In som mige gevallen willen artsen weg onder de druk van hun vrouwen", zei Castro. „Zij zouden in de V.S. echter moeilijk heden kunnen ontmoeten bij het opbou wen van een praktijk. Sommigen zouden mogelijk moeten kiezen tussen een baan tje als liftbediende en Vietnam. De vrouwen, die hen meesleepten, zouden wel eens gauw weduwe kunnen wórden", aldus de Cubaanse premier. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De daders van de steekpartij in de Rembrandtstraat In Den Haag, waarvan twee mensen vori ge week vrijdag het slachtoffer werden, zyn door de Haagse politie gepakt. Zij worden beschuldigd van poging tot dood slag. De aangehoudenen zijn een 54-jari ge timmerman en zijn 19-jarige zoon, een drukker. Beiden wonen in de Rem brandtstraat. De timmerman, schoonvader va^ «en der slachtoffers, namelijk de 26-jarige timmerman C.J.N., had zich erg opge wonden over het feit, dat zijn 23-jarige dochter haar zesjarig kind Beppie uit een vorig huwelijk bij haar thuis wil de hebben, nadat :ij het lange tijd bij haar ouders had uitbesteed. Daarover waren al heel wat worden gevallen, tot dat de dochter de knoop doorhakte en haar kind kortgeleden bij haar thuis hield. De timmerman en zijn zoon na men hierna wraak op de tweede echt genoot van de vrouw, toen deze samen met een vriend naar een eveneens in de Rembrandtstraat gelegen woning liep Zij kregen ieder een klap op het hoofd met een ijzeren voorwerp en bo vendien werd hun een aantal messteken toegediend, waardoor beiden naar het ziekenhuis moesten worden gebracht.

de Stem | 1965 | | pagina 7