Franse wijnoogst: geen „groot jaar maar ook niet al te slecht ONZE PUZZEL NOVAK'S GARANTIE! NOURILAX VEZENO Geen angst meer, OP 64 VELDEN opleiding Late zon maakte wat van al die regen goed de misdaad van giovanni ^entuii NeoSïlvikrïn tmiw Mannen zijn beter Inflatie slachtoffers Zwijgen is goud Bevorderlijk. Nuchter blijven Beperkingen Gevoel voor stijl DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 1 dien vrij zwaar, zodat men er echt hart aan kan ophalen. Beproef er uw krachten maar eens op en.veel wcces! want er is Neo-Silyikrin! gas'8 amerika heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote flesl W. J. MUHRING - t I Ü&B werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen DOOR HOWARD SHAW Geen grapjes VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN Liturgische kalender le is: Door technische dw- I medemenselijkheid psycht. jzen naar volledig mens sija, igt om persoonlijke im6(, iviteit die gericht is op het aagt ook om technisch kun- an lichaam en geest, kortom; rdig niet moeilijk verpleger aktijk) opleiding verdient u j salaris dat u financieel o» toekomstmogelijkheden est, het Psychiatrisch ziekenhtfc (Van een medewerker) gAINÏ-SABDOS Zoals ieder jaar deie tijd staan de Franse wünstre- ke„ in het teken van de „vendanges", de druivenpluk. Drie eken lang hangt .vendanges" in de mond we vvijnreuk "1 het woord wn iedereen en de jB de straten en ulzer, van de dor pen De wijnboer kan, alleen met zijn personeel, het werk niet af. Daarom helpen de buren elkander, d.w.z. de bewoners van een hele wijk, waarbij ,lch dan nog de vrienden (soms van de stad) en familieleden aanslui ten. De druivenpluk mag niet „treuze lend" geschieden: als de druif „a point" is, moet zij geplukt worden. De kwaliteit van de wijn hangt hier grotendeels van af. Men helpt elkaar L Wijnveld naar wynveld. Nadat het Icrt verdeeld is, valt een legertje vi, twintig, dertig, veertig en soms meer vendangeurs" heel vroeg in de morgen de wijngaard aan, waarover tót laat in de avond de zang en de lach blijft hangen. Er zijn geen vro lijker Zuidfransen dan de „ven- itazeurs". Kniesoren kunnen b« dit werk niet gebruikt worden. Vinum laetificat cor hominum!.. ook al is hii nog in voorbereiding. Vier weken lang is de „Cave Coopérative". de •rote Coöperatieve Wijnkelder van Saint-Sardos het middelpunt van de itreek Vijfhonderd dertig wijnboeren brengen er hun druiven heen Vier weken lang moet alle verkeer zich on derwerpen aan het éénrichtingsstel- aei. Dit is absoluut nodig om hinder lijke opstoppingen te voorkomen. Van nog allemaal Wie zei daar lis? i in te vullen! letaling zendt u •ol verhaaltjes' ■a mij zendt, ins) itje, toezending hitjes'. 's morgens tot ver in Hp nacht rijden de talrijke tractors met de lange, bre de en zwaarbeladen plateauwagens aan en af. Vier weken lang is de druif koningin"- Men hoort slechts spreken over „le raisin", de druif. Straten en huizen hangen vol rijpe druivegeur. Deze heeft de eerste da gen iets aangenaams, iets opvrolij- kends Daarna zijn wij telkens weer blij als de laatste van de meer dan vijfhonderd wijnboeren zijn druiven af geleverd heeft,... Drie weken later is ook de bedwelmende reuk van de nieu we wijn, de ,,vin nouveau", weer ver dwenen.... Tot over een jaar! Hier, in onze streek van de Tarne et Garonne, was het weer in het alge meen gunstig voor de wijndruif, zodat volgens de gérant van onze kelders, de wijn van hier bijzonder goed zal zijn Ook over de kwantiteit is men tevre den, behalve dan een paar boeren, die met nagel te kampen hadden. In de wijnstreek rond Bordeaux, welke wij verleden week bezochten, kregen wij Nj/ (Advertentie) EEN KRYPTOGRAM VOOR DE LIEFHEBBERS Doe keer is ons kryptogram echt een I kluifje voor de ware liefhebbers. Het is is een van de moeilijkste puzzelvor- i, maar deze is naar onze mening bo- Horizontaal'. 1 Terug zonder eg, maar jet een wit miskleed; 4 'n Roem bij Mtkaartspel, reusachtig; 7 Is je ras ver engd? Echt iets voor op reis; 8 Een tet .n Aken aan het werk; 11 Dat mes kwnt uit Duitsland; 14 U is in de war, tot kan je zo niet eten; 15 Hoe je het wk bekijkt, men heeft hulp nodig; 16 ,^'ee noten kunnen netheid bewerkstel- R1 komt nieuws uit die pan; aan je maat, het is een last- E, 5 de kolk de enk overspoeld, J®? 5et m miin vinger; 23 Er zit rente dat dier; 24 Je kunt er naar raden, «ar je vindt ze in de klok. J "'kaal: 1 Als de kou me te bar wordt feu-tni °P; 2 Kent u' Niek? Hij is Khl J5, een verl*ngen dat hem er I 4 Je m(>et je les leren I li. 5 O rose, wel een vreemde «enhPha^Zi°n briest; 6 Ga Sesam» voor Wad*- S g' Zet die j°ngon in een land mla Zl,t heel stel in Gelder - Eri? toch anders; 12 Een droom ziekten gruwelijk zijn; 13 Is dat mu- Het is JXr*- 14 Neem dat dier mee. 17 Toen ri middel lot genezing; Hotterriamc Ag(^ln verdwaalde in een wieling- 10st^onr ontmoette zij een (en g0jr?p. Ïq fl0 j per hield wel van bS paaide het rek om en to4rg,-'1,tabnkant; 2o Zo zou je '«en AVfS51Tel kunnen raken; 21 M toch urai |Pte in haar lot, bleek kucn wel waardevol. 43 en, 46 afdolen, 48 ring, 50 azlaat, 53 ferlet, 55 aha, 56 tal, 58 eiwit, 59 tee, 60 gal, 63 siwa, 65 skis, 67 keg, 69 bee, 70 eg, 73 en. (Advertenties) OPLOSSING toe n'S ,8r' 2 spiraal, H' soa S'„am' 13 dorstig, sröst\? toetldra' 22 ras, 24 ïSo 37*^ 30 si 32 sok, av., 45 39 'e, 40 aard. 42 gene, l52tt 53?.,' S e"jn' 49 bate' 51 b '02 aasa4 hadert, 57 netelig, welbalk ,er'„„64 aas, 66 alkali, ^'6 cantate,e ,Vp2sWei' 74 eet' 75 ■Suft,.1 a.o.s., 3 petten, 4 lor' 11 ara, 18 i— 7 gard, 16 ran- antenne, 33 lint, knarspn Eerst komt roos... dan volgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding «OL» Voor dagelijkse haarverzorging is *1* er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het gemakkelijk kappen. overal te horen', de „Bordeaux - 1965" zal geen buitengewoon ,,millésifher zijn, 1965 zal gewoon een goed jaar zijn Gedurende de maand september, vaak een der beslissende maanden voor de wijn, is in de Mordeaux-s'treek driemaal zoveel regen gevallen als normaal, hetgeen de druiven wel heeft doen zwellen, maar het alcoholgehal te geen goed' heeft gedaan. Begin ok tober heeft de warme oktoberzon nog iets goed trachten te maken. De na deze heilzame zon geplukte druiven zullen een betere wijn leveren. Deze. vooral rode Bordeaux, zal dan ook een edel gekleurd, smakelijk wijntje zijn. De wijnconsulenten hebben de wijn boeren geadviseerd de septemberpluk niet te mengen met die van oktober. De kwantiteit is kleiner dan die van 1964. De seotemberregen, welke van geen ophouden wist, heeft grote mas sa's druiven op de stokken doen rot ten. Pessimistisch was het geluid dat wij vernamen uit de wijnberoemde Roussillon - streek, het departement Pyrenées - Orientales en uit het de partement Aude. Daar werd de wijn oogst dezer dagen voor een groot deel vernietigd door abnormaal grote en aanhoudende regenval, waardoor zelfs steden en dorpen blank kwamen te staan. Wij zagen er wijnvelden, waar van de druivestokken geheel onder water stonden. De wijnboeren, die niet van de overstroming te lijden hadden, noemden hun wijnjaar '65 toch een catastrofe: de aanhoudende regen heeft het alcoholgehalte belangrijk doen dalen en de toch al grote kwan titeit nog aanzienlijk doen stijgen. Nu de zon eindelijk over hun gaarden schijnt, haasten de wijnboeren zich dan ook met de pluk, hetgeen de coö peratieve kelders voor een enorme overbelasting stelt. Verschillende kel ders zijn nu al verplicht om nieuwe wijn te verkopen om aldus plaats te maken voor de overhaaste, grote toe voer, hetgeen spijtig genoeg voor de wijnboeren, een grote prijsverlaging van de koers tot gevolg heeft. De Cotes du Rhone hebben in het al gemeen geprofiteerd van een tamelijk gunstig, zonnig weer, zodat deze wij nen voller" zullen zijn, ofschoon een tikkeltje zuurder, dan die van 1964. Dit „tikkeltje zuurder" heeft echter veel wijnhandelaren niet weerhouden om nu reeds hun quantums Cötes du Rhone te bestellen, aan een hogere prijs dan die van '64. In Midden-Frank rijk, in de Champagne, in de Elzas en in de Loirevallei zijn de vendanges" pas begonnen. De wijnboeren verze kerden ons bijna allen, dat zij uiterst tevreden zijn over de kwaliteit, die ge lukkig -geprofiteerd heeft van de okto berzon. In het algemeen zal deze kwa liteit zelfs beter zijn dan die van 1963. De druiven moeten juist op tijd ge plukt worden, niet te vroeg, niet te laat. Eenmaal geplukt moeten de drui ven dadelijk naar de coöperatieve kel ders vervoerd kunnen worden. Een groot en voornaam werik van de geran ten is het er voor te zorgen, dat de kelders op het juiste moment ont- vangstklaar zijn Om doelmatig te ..vendangeren" moet de wijnboer pres tige en rendabiliteit rationeel weten doen samen te gaan. Hij moet weten van de zon te profiteren, zonder te veel «regen te riskeren. De zon heeft deze laatste dagen warm geschenen boven de meeste wijnstreken van Frankrijk, hetgeen wat balsem deed lopen in het hart van de wijnboeren, die reeds wanhoopten. Men is nooit ten volle verzekerd van een ,millésime" zelfs niet als dit zich hoopvol aandien de, alvorens men de oogst in de kel der heeft. En zelfs daarna Wijn ,,traiteren" is een kunst. De wijn een levend produkt, het leven mag, in zijn ontwikkeling, niet worden te gengewerkt. Ook de meestbelovende wijn kan men doden! (Advertenties) jaar \/oll&ciigz& antic OfD onderdelen a rbeidsloon etc. dus 3 Jeer ong^es toord l\ijteg*eno± T.V.'s in prijzen van f798.- tot f1698-- \zreeggt uw deeler Experimenteren in de opening heeft een goede, maar ook een schaduwzijde. Het afwfjken van de theoretische banen veroorzaakt bij de tegenstander een ge voel van onzekerheid. Wellicht wordt hem een „huisvlijt-variant" voorgescho teld met alle gevolgen van dien. De scha duwzijde ls echter, dat het experiment op „bluf" gebaseerd kan zyn en dan is men bij een tegenstander, die niet gauw uit het veld te slaan Is, aan het verkeer de adres. In de onderstaande partij lanceert de zwartspeler, een gevaarlijk combinatoir speler, in de opening zo'n experiment, waar een luchtje aan zit. Zijn tegenstan der gaat onbevreesd op de complicaties in, weerlegt de vijandelijke opzet en wint in een groots opgezet offensief. Zo ook hier, wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. Wit: W.R. Hartston Zwart: N. Littlewood Gespeeld in het toernooi te Ilford 1965 CU i-»ïlT QQTI'C 1. e2-e4, c7-c5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. d2-d4, c5xd4 4. Pf3xd4, g7-g6 5. Pbl-c3, Lf8-g7 6. Lcl-e3, Pg8-f6 7. Lfl-c4, d7-d6 8. f2-f3, Dd8-b6 (Een riskante uitval, waaruit interes sante complicaties voortvloeien, maar waarbij tevens duidelijk wordt, dat wit aan het langste eind trekt) 9. Pd4-f5!, Db6xb2 10. Pf5xg7 Ke8-f8 11. Pc3-d5, Pf6xd5 12. Lc4xd5, Kf8xg7 (Het alternatief was 12. Dg7:. Wit zet daarop het best voort met 13. Lc6:, bc6: 14. Dd4, e5 15. Lc3, Df6 16. 0-0) 13. Tal-bl (Op 13. Lc6: volgt natuurlijk 13... Dc3+ en 14 Dc6:) 13... Db2-c3-f- 14. Kel-f2, f7-f6 15. g2-g4, Pc6-b4 16. Dd5-b3, Lc8-d7 17. g4-g5, Dc3-e5 (De beslissende fout. Juist was 17 Thc8 hoewel ook dan wit voordeel be houdt door 18. Ld4. Dc7 19. Dd2) 18. Ddl-d2, De5-a5 (Op 18 Pc6 volgt 19. Ld5 en de zwarte dame gaat verloren) 19. g5xf6-f, Kg7xf6 (Na 19 ef6 volgt 20. Lh6 mat) 20. e4-e5+! Een fraaie slotzet. Zwart gaf zich ge wonnen. Men zie 20Kg7 21. Lh6 mat; 20 Ke5: 21. Dd4+ en mat op de vol gende zet; 20 De5: 21. Dd4 met dame winst; 20. de5: 21. Dd7 en zwarts situatie is hopeloos. Slotstelling na 20. e4-e5+! ff 'mi KNIPSEL- 13) In die tijd was er geen Etruskische opgraving ten zuiden van de Po-vlak te, die hij niet persoonlijk had on derzocht. maar geen enkele reis bracht hem naar een graf dat zo prachtig was als dat onder de tun nel. De kleine zitkamer boven zijn eet zaal was radicaal veranderd. Daar heen had hij het meeste dat de graf kelder bevatte, overgebracht: strijd bijlen, helmen en een bundel speren versierden de hoeken; bolle bronzen vazen stonden bij het raam; en rijk bewerkte bronzen spiegel groter en kunstzinniger bewerkt dan die ii 1939 door het Brits Museum voor 3200 pond werd aangekocht hing bij de deur. Boekenkasten stonden vol met de werken van Buonamici, Ducati, Gi- glioli; van Lopes Pegna, Muller, Neppi Modana; van Johnstone, Fell, Randall-Maclver; van Livius, Hero dotus, Silius Italicus en een honderd- tal andere schrijvers, zowel oude als moderne, die over de Etruskische beschaving geschreven hadden. Hij had gedurende die tijd de tratto ria echter niet verwaarloosd. Hij ver richtte zijn onderzoekingen in zijn vrije tijd. Slechts twee van zijn rei zen brachten hem zo ver van Rome dat hij zijn zaak een dag moest slui ten. Hij volgde een grondige opleiding; hij verwierf veel algemene kennis vóór hij zich ging specialiseren. In februari 1958 voelde hij zich vol doende voorbereid om deel te nemen aan het grote werk dat gereserveerd was voor enkele geleerden van wereld naam; het ontcijferen en reconstru eren van de taal der oude Etrusken. Hij las alle literatuur die hierover in de bibliotheken van Rome bijeenge bracht was; hij bezocht graftomben en musea waar grafschriften waren die reeds vertaald waren; hij leerde de taalkundige principes waar men 't algemeen over eens was. Na een in spannende studie was hij geleidelijk in staat hier en daar een woord te le zen of de betekenis te ontdekken van een kort fragment gebeiteld in een grafsteen. Nu was hij gereed de strijd aan te binden met het geheim van zijn graf kelder. In het voorjaar van 1958 be gon hij daar zijn namiddagen door te brengen, gehurkt naast de grote graftombe, zijn ogen gevestigd op de vreemde woorden, die diep in 't mar mer gegrift waren. Zijn lippen bewo gen zich stil, terwijl hij naar hun be tekenis zocht. Zoals reeds vermeld werd, werd de misdaad niet ontdekt door vertegen woordigers van Rome's gas- en elek triciteitsbedrijven die op gezette tij den in de kelder van de trattoria de meters kwamen opnemen. Evenmin hadden de buren in de Via dei Scri- vani enig vermoeden van de schan delijke daad. En allerminst werd de ondergrondse activiteit ontdekt door de leiding van het Iniro-restaurant. Een bijeenkomst die in de ochtend van 2 maart 1957 plaatsvond in een kamer van een eenvoudig hotel te Rome, vijf maanden na het gereed komen van de tunnel, kan mogelijk dit laatste verklaren. Aan deze bijeenkomst namen deel signora Pandolfi, Giovanni, de boek handelaar en Carlo Pediconi. De kamer was besproken door Gio vanni. Hij en de anderen waren er, ieder op eigen gelegenheid, met de bus, met een taxi of te voet, heen gegaan en waren er op verschillende tijden en langs andere wegen aange komen. De boekhandelaar had het initiatief tot deze bespreking geno»- men. Er was ongerustheid op zijn gezicht te lezen toen hij de anderen begroette en hij liep zenuwachtig de kamer op en neer, tot Carlo, als laatste, binnenkwam. ..Ga zitten," zei hij en de jongeman nam een stoel. „Ik heb je hier la ten komen, Carlo, omdat ik liever niet per telefoon niet je sprak en ik het gevaarlijk vond om in de trattoria bijeen te komen. Ik voel me onge rust sinds je verleden week een brief je naar beneden zond met de waar schuwing een paar dagen de etenslift niet te gebruiken. Ik wilde me direct met je in verbinding stellen, maar werd teruggehouden door de gedach te dat er misschien op je gelet werd. We zijn nu alleen. Wees dus zo goed dit bericht nader toe te lichten." Hij wreef zijn benige handen. De laatste vijf maanden was hij nog magerder geworden, hij zag er slecht uit, zijn zenuwen begonnen hem parten te spe len en het zelfverzekerde was uit zijn houding verdwenen. ,,U hoeft zich niet zo druk te maken," zei de jongeman. „Alles wat er gebeurd is, was dat het centrale bureau van de Iniro in Turijn een paar inspecteurs hierheen stuurde. Een van de koks vertelde mij dat het restaurant wel winst maakte, maar niet genoeg. De hoge pieten in Turijn schijnen daar over gevallen te zijn. Ik vond dat we geen risico moesten nemen zo lang die inspecteurs aan 't rondneuzen wa ren." Bravo. Je hebt verstandig gehan deld", prees signora Pandolfi. Ze stoo te Giovanni aan. ,,Die jongen maakt een schrandere indruk op me. Ik wed dat hij zich wel door het leven zal slaan." ,,Wil je me alsjeblieft niet in de rede vallen?" vroeg de boekhandelaar met een scherpe blik in de richting van de oude dame. Hij wendde zich weer tot Carlo met de vraag: „Wat was precies het resul taat van het onderzoek?" Carlo haalde de schouders op. ,,Wij hoeven ons geen zorgen te maken. Die inspecteurs zaten de meeste tijd in de boeken te neuzen en naar de kasregisters boven te loeren." „Maar ze zullen toch ook wel in de keuken van de Iniro geweest zijn," drong de boekhandelaar aan. „Op de een of andere manier zullen ze toch ook jouw werkzaamheden gecontro leerd hebben." „Inderdaad hebben ze dat," zei de jongeman kalm. „Ze kwamen direct de eerste dag al naar beneden. Ik heb een hele tijd met een van hen staan praten." „Wat?" riep de boekhandelaar uit. „Wat is er gebeurd? Wat zei hij?" „Ik heb al verteld dat alles prima in orde is," zei Carlo. „Van die knaap heb ik geen last gehad. Hij en zijn kameraad overtuigden zich eerst dat de fornuizen en de koelkas ten goed werkten. Ze namen de tijden op van de koks om te zien of het vlees, de groenten en al de rest vlug genoeg klaargemaakt werden. Ze na men de tijden op bij de bordenwas sers. Ze nameh zelfs de tijden op bij mij. KRANT Zodra de vraag wordt opgeworpen, wie er beter zou kunnen koken: man nen of vrouwen, dan beginnen de mannen te roepen: Alle grote koks z\jn mannen, dus mannen kunnen het beter Goed, alle grote koks zijn mannen. Maar wat bewijst dat eigenlyk? Toen de vrouwen nog niet tot de universiteiten werden toegelaten, waren ook alle geleerden mannen. De vrouwen kregen eenvoudig de kans niet om te bewijzen dat ze het konden. En zo is het ook met koken. Vrouwen krygen, althans hier, de kans niet. Want, zo horen wij tot vervelens toe, geen enkele keukenbrigade wil werken onder een vrouwelijke chef-kok. Dat er in Israël vrouwelyk© chefs zijn van verfynde smulrestaurantjes, dat er in Frankrijk vrouwen aan het hoofd van koksopleidingen staan, dat er de laatste tijd in Duits land enkele vrouwelijke chefs roem vergaren, schijnt niet van belang te zyn. Heine zei al, dat in Nederland alles veel later gebeurt dan ergens anders, en dus blijkbaar ook de erkenning van de vrouwelijke chef-kok. (Het Parool) Wanneer het er om gaat, prioriteiten voor de toekomst vast te leggen, liggen deze niet bij de Directie Wegenbouw van Ver keer en Waterstaat en zij liggen evenmin bij de financiële be scherming van de kleine of grote autobezitter of de (beschei den) drinker van alcoholica. Wij zitten evenmin te springen om een speciaal radio-amusementsprogramma. Wanneer het gaat om in de toekomst prioriteiten vast te stellen ten aanzien van nieuwe voorzieningen die geld gaan kosten, liggen deze naar onze smaak allereerst bij de bescherming van de slacht offers van de inflatie van >rgen. (Prof. Wemensfelder) De regering die haar ziel en haar zaligheid graag schijnt te willen verkopen, als er vette exportorders voor in de plaats komen zwijgt zelfs wanneer de Indonesiërs openlijk verkondigen dat de zelf beschikking van de West-lriaanse bevolking in 1969 niet doorgaat. Die regering zwijgt bovendien ondanks de wetenschap, dat de hon derden miljoenen die zij indertijd in Nederlands Nieuw-Guinea heeft gestoken en het geld dat zij er in gevolge haar UN O-verplichting nog jaarlijks insteekt, worden opgeslokt door de bankroete fraudeur Indonesië Dat Nederland als een laffe hond de handen likt van degene die hem geslagen heeft, is een schande. Maar dat onze regering een regime, toetfcs evangelie intimidatie, chantage en terreur is, economisch steunt, is een misdaad tegenover elke gezonde natie in Zuidoost-Azië en misschien tegenover de gehele wereld. (Stem van Ambonj „Niets is meer bevorderlijk voor een goede samenwerking tus sen K.V.P. en P.v.d.A. dan een P.v.d.A., die een tijdje beteu terd zit te kijken." (Volkskrant) Nog altyd gereserveerd-enthousiast toont zich notaris Karstens te Lei den over de roemruchte prestaties van zyn wielrennende zoon Gerben. De jonge „vedette" won Parys-Tours, kreeg een caravan bij zijn forse prjjs en een editie-voor-hem-speciaal in „Miroir des Sports". Maar vader Karstens zegt: „Laat ik er nuchter by blijven. Dat is voor de jongen zelf het beste. Sportroem groeit zo gauw buiten de verhoudingen. En gaat zo snel voor- by. Toen onlangs prof. Mulder overleed, wist Nederland niet wie hy was. Wie Gerben is, weet iedereen. Zo'n verhouding is my een beetje te scheef. Met mijn andere zoon die pas meester in de rechten is geworden, ben ik net zo bly als met Gerben." (Elsevier) Geheime microfoons lijken niet de ergste middelen om de essen tiële belangen van een gemeenschap te beschermen en het zou gek zijn als men een nationale veiligheidsdienst van dergelijke middelen zou beroven. Waar het wel om moet gaan, is de vraag of de grootst moge lijke zekerheid kan worden geboden dat deze en andere middelen uitsluitend worden gebruikt voor de taak die aan de BVD is gesteld en onder geen enkele omstandigheid voor binnenlandse politieke grapjes, die met de veiligheid van de gemeenschap als geheel niets en met partijpolitiek alles te maken hebben. Dat vereist Wat men bij zo'n dienst gemakkelijk zal beschouwen als een pottekijkerijmaar wat men, met meer begrip, zal kwalificeren als een toereikend toezicht van een college van brede politieke samenstelling. (Vrij Nederland) Er is allerlei verdwazing. In Nederland is dat te wijten aan een onvoldoend ontwikkeld gevoel voor esthetiek. Ik hou van blote meisjes. U ook Een bloot meisje is een mooi beest. Als ze ouder worden, dik worden, is' het mooie eraf, moeten ze badpakken dragen, maar waarom eerder Waar zijn we toch zo bang voor Waarom willen de Nederlanders zoveel beper kingen en bepalingen (Jos Ruting in Nieuwe Linie) Wij doen in dit land zo weinig aan een muzische opvoeding, want daar kun je. zo weinig voor kopen. Men koopt er in werkelijkheid veel voor, begrip voor de gelegen heid, gevoel voor stijl en bovenal oefening in het edele bedrijf dat wij als spel aanduiden. Sty leren is spelenMen moet grote zaken tot spel stpleren om er de afstand toe te kunnen nemen, die nodig is om ze met waardigheid te kunnen hanteren. Dat ontsporingen zich bij socialisten gemakkelijker voordoen dan by leden van andere groepen ts waarschijnlijk tamelijk bijkomstig De anderen hebben meestal nog een zeker styleringsgevoel gekregen m de geestelijke hiërarchie waarin zij zijn gevormd, al is dit stellig niet voldoende om de gehele opvoeding te bepalnn. In de Nederlandse woningen slaan te weinig goede kinderkamers waarin wij kunnen leren ons later volwassen te gedragen. (Financieel Dagblad) Advertentie) VEZENÓ Z^AANDRm tyESTZIJDÉ 212 - TEL. t ZCÜSD£G 7 november. H. Willibrord. Mis Statuit. Tweede gebed van de 22e zondag na Pinksteren. Wit. MAANDAG 8 november. Mis van de 22e zondag na Pinksteren. Tweede gebed van de H.H. Vier Gekroonden. Groen. DINSDAG 9 november. Kerkwijding van de Aartsbasiliek van de Allerheiligste Verlosser. (St. Jan van Lateranen, de bisschopskerk van de Paus). Tweede gebed H. Theodorus. Wit. WOENSDAG 10 november. H. Andreas Avellinus. Tweede gebed H.H. Tryphon enz. Wit. DONDERDAG 11 november. H. Martl- nus. (St. Maarten). Tweede gebed H. Mennas. Wit. VRIJDAG 12 november. H. Martinus I, Paus. Rood. ZATERDAG 13 november. H. Didacus. Wit

de Stem | 1965 | | pagina 25