Privé-vervoer belemmeren LINDSAY WINT IN NEW YORK1 RECLAME TAST WELVAART AAN Amerikaan steekt zichzelf in brand Omstandigheden moeten het oordeel bepalen MINISTERS RANG VOOR BRANDT Irene eregaste op Carlisten-rettnie SUURHOFF ZOEKT OPLOSSING VERSTOPTE BINNENSTEDEN EEG. -verdrag moeilijk meer wijzigen Opleiding van specialisten start februari wajang1 Dr. Groffen vreest: Glazenwasser verdacht van diamantroof Parkeergarages uit centra zien te houden AUTOWEGEN PARKEERGARAGES MINISTER SPAAK: te 'e^iS™agdSng'!nB Van ^fe"ri«'.interpreta per_ ambassadeur e K-moemd) geplaatst g0uver" RAPPORT OYER K.I. BIJ DE MENS: Niet strafbaar stellen LEVI ESJKOLS MAPAI WINT VERKIEZINGEN Voor de landmacht: Republikeinse come-back na Goldwater Ik neem Wajang omdat het grootste merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! Stormvloedgevaar Noordduitse kust geweken Protest tegen Yietnampolitiek MALTA ONDER' BESCHERMING VAN N.A.V.O. Liquiditeitspositie weinig „royaal" Landbouwschap moet lenen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 te (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Suur hoff van verkeer en waterstaat heeft gisteren in de Tweede Ka mer met nadruk verklaard dat het openbaar vervoer krachtig bevorderd moet worden, omdat de situatie anders op korte ter mijn uit de hand loopt. Hij denkt daarbij vooral aan het minder aantrekkelijk maken van het par ticuliere vervoer door b.v. par keerverboden in de binnensteden, het aanbrengen van meer par- keermeters e.d. Ik heb geen plannen in het hoofd om door het opleggen vaal zwaardere finan ciële lasten het particuliere vervoer bemoeilijken. Ik realiseer me dat een dergelijke maat regel nauwelijks te nemen is omdat par ticulier en beroepsvervoer moeilijk van elkaar te scheiden zijn", zei minister Suurhoff. Naast het onaantrekkelijk maken van het particulier vervoer stelde de bewinds man als positieve maatregel het aantrek kelijk maken van het openbaar vervoer. Uitdrukkelijk deelde hij aan de kamer mede daaronder ook de taxi's te verstaan. Het was duidelijk dat regering en kamer het met elkaar eens zijn over het uit gangspunt: de enorme groei van het par ticuliere autopark kan niet meer volle dig in de binnensteden worden opgevan gen. Ook de grote autowegen krijgen het steeds moeilijker. Dat betekent dat zo wel maatregelen op korte als op lange termijn moeten worden genomen. Het een sluit het ander niet uit. In hoeverre steun moet worden gegeven aan het openbaar vervoer kon de minister niet zeggen. Ook staatssecretaris Posthu mus wees er op dat voor de grotere af standen het spoorverkeer aan aantrekke lijkheid moet winnen. In het algemeen zal de steun van de overheid aan dit vervoer meer gezocht moeten worden in het verminderen van lasten dan in het direct subsidiëren. Mi nister Suurhoff wilde alleen over subsidie spreken als het zou gaan om een nieuwe lijn die in de beginperiode onrendabel is. Hij wilde overigens ook niet spreken over een „strijd" tussen openbaar en particulier vervoer. Het gaat om de mo gelijkheden die er zullen zijn in de nabije en verre toekomst. Er is een commissie- Volmuller, die reeds sinds 1963 op het probleem studeert. Het rapport van deze commissie kan nu binnenkort worden verwacht. Als de ministerraad geen be zwaren maakt zal dit worden gepubli ceerd. Op de begroting van verkeer en water staat komt een pro memorie post voor waaruit de minister bepaalde verkeers maatregelen kan steunen. Hij wist echter niet hoe groot het bedrag zal zijn, dat hij in 1906 daarvoor kan besteden. „Naar mate de bezwaren tegen meer overheids uitgaven in de kamer groter worden, wordt de bereidheid van de minister van Financiën hiervoor gelden beschikbaar te stellen, kleiner", stelde de bewinds man laconiek vast. De minister zei wel, dat hij niet bereid was reeds nu projecten van gemeenten ter bevordering van het openbaar ver voer te gaan subsidiëren. Eerst moet het rapport van de commissie gereed zijn. Dan weten we tenminste wat we voor de toekomst willen. Op de vraag of parkeergarages uit de centra der steden moeten worden ge weerd gaf minister Suurhoff een min of meer bevestigend antwoord. Hij zou die garages het liefst aan de rand van de ij*1j maar .erkende dat hij geen be- oegdheden bezit om bouw van deze ga rages in de centra te verhinderen. ÏÏnSvaLn(pN'^-) - vijf partner- senieenJuü in de Europese S !-appei1 2«" van mening Sm m van hH verdrag het jVlX'f 0n™oS<"ijk en ziln te raken aan 'tein alHnl a Van de commissie-I" buitenland i BelB>sche minister weniandse zaken. P. Spaak dat de E.^oStreed de Franse (lelijk commissie veranl tie as""J" voor de ontstane boycot van' dl |6V0lg van de Franse Spaak verklaard fdi0?686 insteIIi stem«n of^ "ommissie- 'W^wêns' tl" ra'h'vaardiging ?ver de derde ?ei v00rts tie voorstander^ mfende verder gen frankrijk „Van de -harde lijn met de zeeJr iS,rekt™I houden SooverkoSkd061111156' o£schoon fdropa 3? vraagstukken vr opiossing van df iiJ "Dat oplossing als er o wanho°P. de redelijk r„5fen m?gelijkheid tevonden". comPromis kan dat van dat de ï-Hall- .ov. bewering i verantwoor- crisis m uc r'ranse instellingen. -Hall- vergissingen etappe. dat in zijn haar dat nde in de dat te niet een is de laatste -* voor worden n„ I. ambass functie aanTber 01 leur aarden- vaa Nteuw-Zu u£enhe°' A. Cuther. 'Men benoemd tot iaün m Nedanand. tri! I 66,1 nieuwe DEN HAAG (ANP). De in 1962 doorvan de K.I.D. hoeft nog niet te leiden tot de ministers van justitie en sociale zaken strafbaarstelling. Hoe meer het afkeu- en volksgezondheid ingestelde commis sie, die tot taak had te onderzoeken of omtrent kunstmatige inseminatie bij de mens wettelijke voorzieningen behoren te worden getroffen, heeft thans haar be vindingen neergelegd in een rapport Over ditzelfde onderwerp is tegelijkertijd een rapport gepubliceerd van een com missie uit de gezondheidsraad. Zoals be kend is het voornaamste doel van K.I. het tot stand brengen van een zwangerschap in een tot dusver kinderloos huwelijk waarin de oorzaak der onvruchtbaarheid niet hij de vrouw berust. De meerderheid der commissie vain 1962, waarvan mr, B. F. Verveen voor zitter was, ziet in de toepassing van de K.I. een hulpmiddel, dat niet op de en kele grond van afwijking van de normale wijze waarop de voortplanting "geschiedt behoeft te worden verworpen. Deze leden menen,'dat het zedelijk oordeel over de K.I. behoort te worden bepaald met het oog op de omstandigheden, waaronder zij geschiedt. Hun bezwaren richten zich niet zozeer tegen de K.I.E. (inseminatie bin nen het huwelijk), als wel tegen de K.I.D. (donor-inseminatie). De bezwaren van principiële aard, in de commissie tegen de K.I.D. ontwikkeld, zijn: De K.I.D. tast de eenheid van het hu welijk als levensgemeenschap aan; de vrouw wordt moeder, maar de man wordt geen vader; de K.I.D. doet wezenlijk te kort aan het kind, ze onthoudt het nl. de levens gemeenschap met hen, aan wie het ont sproten is; de K.I.D. brengt het kind in een dub belzinnige positie. Wat betreft het psychologische aspect is het een vraag, aldus de commissie, hoe de echtgenoten een eenmaal met resultaat verrichte K.I. en met name K.I.D. zullen verwerken (bijv. minderwaardigheidsge voelens bij de man, voor de man kan het kind een indringer zijn., de figuur van de donor kan aanleiding tot conflicten wor den). De commissie is eenstemmig van oor deel, dat K.I.E. niet strafbaar behoort te worden gesteld. Het betreft hier een han deling, die voornamelijk de ouders raakt, de plaats van het huwelijk in ons rechts bestel niet aantast, de huwelijkseenheid niet verbreekt en het kind niet van zijn vader berooft. Wel achten enige leden de K.I.E. zedelijk niet geoorloofd. Tegen toepassing van de K.I.D. heeft de overgrote meerderheid der commissie zeer ernstige bezwaren. Maar afkeuring ringswaardige zich voordoet in de sfeer van de persoonlijke en intieme betrek kingen, des te minder komt het in aan merking voor strafrechtelijke repressie. De meerderheid van de commissie meent, dat de K.I.D. als een geringere aantas ting van het huwelijk moet worden be schouwd dan overspel of ontucht. Zij meent ook, dat een wettelijk verbod het belang van het kind meer schade dan voordeel zou brengen. (Bij een strafpro cedure zou het kind zelf immers in een uiterst pijnlijke positie worden gebracht.) Zij verwacht ook niet veel van een pre ventieve en zedevormende werking van een strafrechtelijk verbod. De conclusie van de commissie is, dat zij, na afweging van alle relevante as pecten, een strafrechtelijk verbod van K.I.D. moet ontraden. De commissie ziet geen bezwaren van specifiek medisch-ethische aard tegen de toepassing van K.I.E.mits daaraan een consult van de huisarts met minstens twee specialisten voorafgaat. Wat betreft de toepassing der K.I.D. is de overgrote meerderheid der commis sie van mening dat de arts het beste doet zich daarvan te onthouden. Zij wil ech ter niet zover gaan dat zij een collega die een K.I.D. uitvoert op weloverwogen in dicatie en met vele voorzorgen omringd, zonder meer beschuldigt van overtreding der medische gedragsregels. Prinses Irene heeft in St. Jacques de Compostella, temidden van 700 Carlisten een herdenkingsbijeenkomst bijgewoond in de kathedraal aldaar. Op de foto zien we haar met een aan tal „requetes" by de kerk. Op haar hoofd draagt zy een typisch Spaanse mantilla. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De landmacht start op 1 februari 1966 in Roermond met de eerste opleiding van waarschijnlijk hon derd technische specialisten. Zy blijven ongeveer een half jaar in Roermond, gaan vervolgens naar verschillende wa pendepots voor het behalen van hun technische diploma's en worden waarna voor minstens drie jaar bij de parate onderdelen geplaatst. De landmacht hoopt in twee jaar drieduizend techni sche specialisten te kunnen aantrekken, die met een contract van minstens 4 jaar 9000 dienstplichtigen kunnen vervan gen. De legerleiding streeft naar in totaal elfduizend technische specialisten. De vraag is of dit aantal ooit bereikt kan worden. Mocht dit wel het geval zijn, dan kan de dienstplicht waarschijnlijk tot 18 maanden teruggebracht worden. De eerste opleiding, die de leger leiding begin volgend jaar ter hand neemt wordt ingeleid door een brief van staatssecretaris Peijnenburg aan 9000 dienstplichtigen. Zij beperkt zich voorlopig nog tot de vorming van chauffeurs voor pantservoertuigen, her stel en onderhoudsmonteurs voor deze voertuigen. De specialisten kunnen in hun diensttijd onder meer het diploma autorijinstructeur, het vakdiploma be- roepsgoedeirenvervoer, het vakdiploma internationaal vervoer, machinist bij het front-, water- en wegenbouwbedrijf, eerste monteur, en aspirant monteur" behalen, ook wanneer zij alleen de la gere school doorlopen hebben. De legerleiding treft reeds maatre gelen om ook andere technische spe cialisten voor bijvoorbeeld de elektro nische apparatuur te kunnen aantrek ken en opleiden. De opleidingen staan onder toezicht van de erkende onder wijs instituten en de diploma's zijn de zelfde getuigschriften, die men in de burgermaatschappij kan verwerven. Volgens staatssecretaris Peijenburg. die een en ander in Den Haag toelichtte, wegen de directe kosten en de indirec te financiële voordelen tegen elkaar op. De specialisten kunnen op 21-jarige leeftijd als korporaal le klas ruim 600 gulden in de maand verdienen en zij krijgen na het beëindigen van him con tract een premie van 25 procent mee naar huis, berekend over hun gehele diensttijd volgens het laatst genoten salaris. Dit vraagt dus extra kosten van hej; rijk. Indirect spaart het leger met deze mensen veel onderhoud en repara tiekosten die men anders met dienst plichtigen zou hebben, en veel oplei dingskosten. NEW YORK (Reuter) John V. Lind say, liberaal republikeins lid van het Amerikaanse congres, is met 1.166.915 stemmen gekozen tot burgemeester van New York. Hij versloeg in een nek-aan- nek-verkiezingsrace de democraat Abra ham D. Beame die 1.030.711 stemmen verwierf. De derde kandidaat, Buckley, behaalde een aanzienlijk geringer stem menpercentage, nl. 339.127. Het is voor het eerst sinds twintig jaar, dat een republikein de belangrijke functie van eerste-burgemeester van het acht mil joen inwoners tellende New York krijgt. De laatste republikeinse burgemeester was Fiorello la Guard ia, die van 1934 tot 1945 de ambtsketen droeg. De 43-jarige Lindsay gehuwd en twee kinderen volgt de democraat Robert Wagner op. Zijn verkiezing was een te genslag voor de republikeinen, die in deze grootste stad van de Verenigde Sta ten ruim twee miljoen geregistreerde le den hebben tegenover de democratische partij minder dan 700.000. De tegenstander van Lindisay, de demo craat Beame. weet zijn nederlaag aan het mededingen van de conservatief Buck ley, die zich van meet af aan zelf weinig kans op succes gaf. Beame troostte zich met de verkiezing van zijn partij-genoot Frank O'Connor en Mario Procaccino, die respectievelijk tot voorzitter van de ge meenteraad en controleur der gemeente lijke financiën werden gekozen. De nieuwe burgemeester is een New Yorker van geboorte en kleinzoon van een Engelse immigrant. Hij staat bekend als tegenstander van zijn conservatieve partijgenoot Barry Goldwater. Men geeft Tegen de achtergrond van de be roemde „skyline" van New York ge fotografeerd: de nieuwe (republi keins-liberale) burgemeester van de stad, John V. Lindsay, die gisteren gekozen is. hem een goede kans om te zijner tijd geT kozen te worden als kandidaat voor de republikeinse partij bij de volgende pre sidentsverkiezingen. Lindsay studeerde rechten aan de uni versiteit van Yale en diende tijdens d-e oorlog als marine-officier op een torpedo jager. Hij was drie jaar werkzaam als adr vocaat toen hij chef van het kabinet var. de minister van J-ustitie werd. (Advertentie) PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. y SCHEVENINGEN (ANP) „Stimule ring van de verkoop door publiciteit of op een andere wijze heeft de neiging het kostenbesef te ondergraven. Dit is voor onze welvaart een gevaarlijke zaak, want een goed en niet in paniek verke rend kosteninzicht is nodig om goed te kiezen en dus een noodzakelijke voor waarde voor welvaart. Een dalend kos ^tenbesef is gevaarlijk, omdat we door de gedachte in een paradijs te leven ons van I onze welvaart kunnen beroven en om JERUZALEM (UPI) Uit de tot nu toe bekende uitslagen kan men een klin kende overwinning aflezen voor Levi Esjkols Mapai, welke party naar alle waarschijnlijkheid met tussen de 40 en 45 zetels in de zesde Knesset zal terug keren. Ben Goerions partij is op de vierde plaats en zal vermoedelijk niet meer dan tien zetels krijgen, twee minder dan werd verwacht. De rechtse Gahal partij kent men op basis van de nu bekende uitslagen 28 tot 30 zetels in het 120 zetels tellende parlement toe, de religieuze partijen samen 16. Ofschoon de partij van Levi Esjkol vol gens de voorlopige uitslagen de overwin ning heeft behaald, zal zij niet genoeg zetels verkrijgen om alleen te kunnen re geren. Er zal dus opnieuw een coalitie moeten worden aangegaan. HAMBURG (DPA) Het stormvloed gevaar aan de Duitse Noordzeekust is voorlopig geweken. Het hoogwater was aan de kust van Nedersaksen nog slechts tot £0 centimeter boven normaal. De storm die de afgelopen dagen met or- kaanuitschieters de dijken had gebeukt, is sterk afgezwakt. De alarmtoestand voor de bedreigde punten is opgeheven. Op de foto: De stormvloed heejt schade gebracht aan de Noordzee kust van Sleeswijk-Holstein. Pio niers van de luchtmacht werden ingezet na een breuk in de dijk bij Adolfskoog WASHINGTON (UPI) De 31-jarige Norman Morrison uit Baltimore heeft met een baby in zyn armen voor de hoofdingang van het Pentagon in Washington de brand gestoken in zijn kleren, wat hem het leven heeft gekost. De baby werd door een vrouw, die van het drama getuige was, weggegrist en bleef ongedeerd. Morrison beging zijn daad onder het venster van minister McNamara's werk vertrek in het Pentagon. Hij was een quaker en pacifist en heeft klaarblijkelijk willen protesteren tegen de Amerikaanse Willy Brandt, de burgemeester van Berlijn, voorzitter van de West- duitse sociaal-democratische partij en tweemaal (door dr. Adenauer en door prof. Erhard) verslagen als kan didaat voor het kanselierschai), zal ljet misschien toch nog tot de rang van minister kunnen brengen. Het voorstel hiertoe is merkwaardiger wijze uitgegaan van de C.S.U.- voorzitter Franz-Joseph Strauus, de man achter de schermen van het tweede kabinet Erhard. In een interview heeft Strauss ge zegd dat men wel eens kan nagaan of het nut zou kunnen hebben om de regerende burgemeester van Ber lijn Brandts naam noemde Strauss niet in Bonn de ministferrang te geven, zodat hij zou kunnen meepra ten over de Berlijnse kwestie. Met een variant op een bekend Amerikaans gezegde zou men hier kunnen commenteren: „If they fight you, try and make them join you". Met andere woorden: de meningsver schillen die nogal eens tussen Bonn en «Berlijn optreden over kwesties als b.v. de pasjesregeling voor West- WILLY BRANDT toch in kabinet berlijners die hun familieleden in Oost-Berlijn willen bezoeken, zou den kunnen worden vermeden indien er direct op kabinetsniveau over zou kunnen worden gesproken. Brandt wil in de pasjeskwestie minder hard zijn dan de bondsregering en denkt daarbij wel in de eerste plaats aan „zijn Berlijners". Hij vindt hierbij de minister voor Duitse Zaken en vice- kanselier dr. Erich Mende aan zijn zijde, hetgeen wel de oorzaak was van Strauss' agitatie tegen dr. Men- des herbenoeming tot minister. De bondsregering heeft tot dusver ijzig gezwegen over Strauss suggestie. Geen wonder: zij heeft weinig zin om iemand uit een vijandelijke (S. P.D.) kamp in de kabinetszaal te ha len. Men zou nl. niet kunnen verhin deren dat de regerende burgemees ter als volwaardige minister ook aan beraadslagingen over heel 'andere zaken dan alleen maar Berlijn zou deelnemen. Veel hulp kan Strauss uit die richting dan ook niet verwach ten. Bovendien heeft de C.D.U. zijn eigen kandidaat voor een aanvullende minister in het kabinet, nL de oud- minister voor vluchtelingenzaken, de Berlijner Ernst Lemmer. Deze wordt in Bonn genoemd als opvolger van Felix von Eckardt, die tot regerings gecommitteerde in de voormalig^ Duitse rijkshoofdstad is benoemd. De sociaal-democraten hebben Strauss' voorstel interessant ge noemd. Ze wachten evenwel af of dit in kringen der regeringspartijen werkelijk ernstig zal worden bespro ken. Afgezien van de omstandigheid dat zij daarmede hun „man in the ca binet" zouden krijgen, achten zij het een serieuze suggestie de regerende burgemeester aan de Berlijn-discus- sies in het kabinet te laten deelne men en zijn adviezen gebaseerd op de „frontstad-ervaringen" daar te kunnen brengen. De verhouding tussen Bonn en Ber lijn is minder goed dan men gemeen lijk denkt. In Berlijn minacht men Bonn eigenlijk een beetje. In Bonn vindt men dat in Berlijn vaak een te grote mond wordt opgezet. Ook de controversiële figuur van de regerende burgemeester en het feit dat de C.D.U. in Berlijn zo in de verdrukking is geraakt, zijn van in vloed op de vaak slechte verhouding. Van die kant bekeken is het voorstel van Strauss zo het inderdaad ern stig is gemeend toe te juichen. Het is voor de inplementatie ervan echter een hindernis, dat de persoon, waarom het in dit geval gaat, tevens de leider is van de oppositiepartij. Wellicht kan een compromis worden gevonden doordat men de regerende burgemeester van Berlijn ook wanneer die persoon in de toekomst misschien niet meer een sociaal-de mocraat zou zijn adviserend aan de beraadslagingen van het kabinet liet deelnemen, ook zonder hem de rang van minister te verlenen. Vietnampolitiek, de methode kiezend van Boeddhistische monniken. Een hechte vriend van Morrison ver telde, dat deze het vorig jaar van een soortgelijk voornemen was afgehouden. Morrison pleegde zijn daad op het ogen blik, dat het Pentagon uitging. Een der ambtenaren zei: „Hij was een menselijke fakkel". De baby, die Morrison in zijn armen had, was de éénjarige Emily. Enkele uren na het drama gaf mevrouw Morrison een verklaring uit van de vol gende strekking: „Norman Morrison heeft zijn leven geofferd om uitdrukking te geven aan zijn bezorgdheid over het groot verlies aan mensenlevens en het menselijk leed, veroorzaakt door de oor log in Vietnam. Hij protesteerde tegen de militaire bemoeienis van onze regering met deze oorlog. Hij was van mening, dat alle burgers uiting moeten geven aan hun oprechte mening over het optreden van hun regering". Morrisons dood is het tweede geval van een brandoffer van politieke aaïd in de Verenigde Staten. In het begin van het jaarmaakte een oudere vrouw in Detroit, Michigan, op soortgelijke wijze als Morrison een einde aan haar leven uit protest tegen de Amerikaanse Vietnampo litiek. LONDEN (UPI) Een Londense gla zenwasser, David Knight, is er van be schuldigd de beroemde Colenso-diaman' (een te Kimberley, Zuid-Afrika, gevon den 13? karaatssteen) te hebben gestolei uit het museum voor natuurlijke historie. Knight werd er voorts van beschuldigd vier koetslampen, ter waarde van 5000 pond sterling, te hebben geroofd van de staatsiekoets van de Londense burge meester. Een andere man werd aange klaagd wegens heling. dat het leidt tot ondoelmatige uitga ven. Dit zei: dr. W. H. Groffen, verbonden aan het psychologisch instituut Heymans van de rijksuniversiteit Groningen, tij dens de derde jaarlijkse marktonder- zoekdagdag van de Nederlandse Ver eniging van marktonderzoekers. Dr. Groffen meent echter, dat de koper van de toekomst zich onttrekt aan onmiddellijke beïnvloeding van de ver koper: ,,Hij wil er nog eens over den ken. Hij wil afstand nemen". Volgens de Zweedse marktanalyst Lars Berg is, in een maatschappij met een ho ge levensstandaard, de beïnvloeding van het onderbewuste van de koper door reclame wel belangrijk. Hij vond echter verbetering van produkten en dienstver lening van nog veel hoger belang. PARIJS (UPI) Het beschermingsge. bied van de Noordatlantische Verdrags organisatie is formeel uitgebreid met het onafhankelijke eiland Malta. In een gezamenlijke verklaring van de NAVO-raad en de regering van het stra tegische eiland is de Maltezer steun aan de NAVO en het „grote belang van de (NAVO-) leden bij de veiligheid van kingen te houden met Malta als NAVO- Malta" uitgedrukt. De NAVO-raad heeft besloten bespre- leden of de regering van het eiland me nen dat de veiligheid van Malta in ge vaar is. De NAVO-installaties op het eiland zullen, totdat een nadere regeling met de NAVO is gteroffen, worden beheerd op dezelfde voet als onder het Brits beheer van het eiland. DEN HAAG (ANP) De begroting 1966 van het Landbouwschap is door het bestuur aanvaard. Het basisbedrag van de heffingen is gehandhaafd op f 5- per hectare. De liquiditeitspositie van het Land bouwschap is weinig royaal, zodat ook dit jaar weer geleend moet worden. De voorzitter, de heer A. Biewenga, herinnerde er aan dat het Landbouw schap in het begin van zijn bestaan tien procent van het bedrag van zijn totale uitgaven reserveerde. Daarna zijn de hef fingen. gezien de kostenstijgingen waar mee een apparaat als dat van het Land- >ouwsehap te maken had, te weinig ver- ïoogd, zo meende de voorzitter. Discussie ontstond ook over de heffing op bloembollen, deze is in de begroting op 140.- per ha gehandhaafd. Enkele telersorganisaties, die dit te hoog vinden, hebben geprotesteerd. De voorzitter liet weten dat de zaak nog in studie is bij de commissie heffingssystemen.

de Stem | 1965 | | pagina 7