Voorbij vlekken ROMANTIEK in moderne stijl Afblijven van privéleven koninklijk huis IVOROL héérlijk bij elke brood maaltijd Sartaki ItbeUe San balm Ministers naar Den Haag Vandaag WEL-debat over wereldpolitiek San balm Van vrouw tot vrouw I MR. BIESHEUVEL TE LEEUWARDEN Mr. Ewoudt Vermeulen Discriminatie bij opleidingen tot radio-officier Koning Hassan i It Josephine Baker mg? door Annemie Mac Gillavry Oudste damesblad voor de geestelijk jonge vrouw sin IS DE ANGST VOOR Ook bekleding van meubelen Huishoudelijke spuitbus Hoe met plezier oud te worden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 19 LEEUWARDEN (ANP) Voor ruim duiiend Friese anti-revolutionairen heeft minister mr. B. W. Biesheuvel in Leeu warden scherpe kritiek geleverd op de herhaalde aanvallen, die momenteel van bepaalde rijde worden geleverd op het Nederlandse vorstenhuis. Met grote na- Jruk wees de minister er op, dat de basis ,an de constitutionele monarchie inhoudt, dat de koningin en de leden van het vorstenhuis buiten elke discussie dienen te worden gehouden. n. ministers dragen de volledige ver- „(woordelijkheid voor de beslissingen Otüke het huwelijk van prinses Beatrix de heer Claus von Amsberg. Wie kri tiek op deze beslissingen heeft, dient rich tot de regering te wenden en tot nie mand anders. De minister maakte zich ernstig be- tjj oïer het volkomen gebrek aan normbesef, waaraan bepaalde bladen in Nederland' zich in toenemende mate schuldig maken. Wij aanvaarden onze mi- nisteriële verantwoordelijkheid ten volle, ildus minister Biesheuvel, en het kan mij dieo grieven, wanneer aanvallen zich van uit republikeinse overwegingen richten op ons vorstenhuis. Wij moeten elkaar de vrijheid van kri tiek gunnen, maar de grenzen in acht ne men en onze kritiek niet richten op men ig, die zioh niet kunnen verdedigen. UTRECHT (ANP) De voorzitter van de vereniging ter bevordering van het zeevaartonderwijs, mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, heeft gisterochtend in Utrecht een dreigende discriminatie bij de opleidingen tot radio - officier gesig naleerd, waarover bij de belanghebben den grote opschudding is ontstaan. Hij meende, dat deze opleiding onder het ho- ger-beroepsonderwijs moet worden op genomen, maar de raad van bestuur voor de zeevaart c.s. voelt daarvoor niets. Mr. Ewoudt Vermeulen verwacht, dat bij de verdere aanpassing van de radio - opleidingen aan de moderne ont wikkelingen op het gebied van de tele communicatie spoedig zal blijken, dat voor de aspirant - officieren het havo diploma even noodzakelijk is als voor hun nautische en technische collega's. De tegenstanders van de hogere be roepsopleiding voor radio officieren menen, dat zulks zou betekenen „het bouwen van een schijnstructuur" en bo vendien vrezen zij ,,een beperking van het areaal, waaruit geput kan worden". (Advertentie) Tanden blank- Adem iris Onbetwist de beste tandpasta 1UPI) Met tranen van oujdschap op de wangen, heeft Josephine yer verteld dat de financiële moeüijk- neaen met het huis voor haar elf aange nomen kinderen van de baan zijn. Josephine kwam u,it Marokko. Zij is njnet paleis te Fez door koning Hassan c«Kgen" 1J gaf haar een chèque op de ppiaiau k? ina 30-000 frank, welke gieiQ nebben tot een gerechtelijk bevel m verkoop van het kasteel Les Milandes. ZÏ5?? ,ee£ haar voorts 100.000 frank dat 5? voor onbepaalde tijd op- van iiu r J131ar geadopteerde kinderen van elk ras kan blijven zorgen. Advertenties 'Oct.per pak Het Nederlandse volk dient in te zien, dat de leden van het vorstenhuis recht hebben op een privé-leven, waar iedereen met zijn vingers dient af te blijven. Er moeten gezagsverhoudingen bestaan en er zijn grenzen, die niet mogen worden overschreden, aldus de minister, die van oordeel was dat juist in onze v^ak zo onbarmhartige samenleving van vandaag de constitutionele monarchie zijn zegen rijke functie kan vervullen. De minister sprak de hoop uit, dat het Nederlandse vorstenhuis de moeilijkheden van het ogenblik te boven zal komen en ons volk zich als geheel weer in trouwe verbon denheid achter het huis van Oranje zal scharen. Bij de honderd vragen, die de minister werden voorgelegd, bevond zich ook de vraag of de minister van oordeel was, dat de heer Nederhorst in verband met de door hem geschreven brief dient af te treden als fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid. Mijn oordeel hierover doet niets ter zake, aldus de minister. De verantwoordelijkheid hiervoor ligt geheel by de Party van de Arbeid zelf. Ik heb wel een gesprek met de heer Nederhorst gehad, zo zei hij, maar dat was een zeer persoonlijk en vertrouwelijk gesprek. Advertenties stretch breeches de meest charmante bescherming bij koud en guur weer Helanca v super elastisch volledig' geminderd RUWE HANDEN! HANDCREAM deuitgedokterde HANDCREAM (Van onze arlementeire redactie) DEN HAAG Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, komt vandaag niet naar de driemaande lijkse vergadering van de Westeuropese Unie. Ook de Europese commissie ver schijnt niet. Uit dit laatste en uit het feit, dat de bijeenkomst van de WjE.U.-minis- terraad in Den Haag waarschijnlijk maar een dag duurt, mag men deze conclusie trekken: de W.E.U.-raad bespreekt alleen maar politieke en geen economische pro blemen van de zeven aangesloten landen en evenmin die van de E.E.G. en de E.V.A. De E.E.G.-impasse is blijkbaar nog te gevoelig om haar op een ander front op nieuw aan een analyse te onderwerpen. Het zou ook niet hoffelijk tegenover de Franse regering zijn. Deze moet zich op uitnodiging van de vijf E.E.G.-landen nog over een nader gesprek in Brussel beraden. Politieke waarnemers verwachten ech ter wel een nuttige conferentie in Den Haag. De W.E.U.-raad van vandaag staat onder voorzitterschap van minister Luns. Hij zal zijn Engelse collega Stewart, zijn zojuist herbenoemde Westduitse ambtge- RUWE HANDEN?- .^ndcream dejUitgedokferdo' HANDCREAM noot Schroeder, zijn Belgische collega Spaak en de Luxemburgse minister Fish- bach in de Rolzaal van het Binnenhof kunnen begroeten. Namens Couve de Murville neemt staatssecretaris Habib Deloncle aan de discussies deel, terwijl de Italiaanse staatssecretaris Lupis zijn minister Fanfani (die zoals bekend in New York vertoeft) vervangt. Spaak wordt verder vergezeld van onderminis ter Fayat en mr. Luns van staatssecreta ris v.d. Stoel, terwijl iedere minister of staatssecretaris een delegatie van onge veer tien deskundigen naar Den Haag brengt. Men moet niet teveel politieke beteke nis hechten aan het feit, dat de Franse minister Couve de Murville zelf niet aan de W.E.U.-besprekingen deelneemt. Na juli 1964, toen hijzelf als voorzitter op trad, is hij niet meer op de driemaande lijkse bijeenkomst verschenen. De heer Habib Deloncle, zijn staatssecretaris, is echter allerminst alleen maar een waar nemer. Zijn uiteenzettingen over de di verse politieke en economische onder werpen hebben volgens politieke waar nemers steeds blijk gegeven van grote openhartigheid. De Haagse conferentie draagt, zoals al le W.E.U.-bijeenkomsten een vertrouwe lijk karakter. Talrijke onderwerpen (Oost-West-verhouding, allerlei brand haarden in de internationale politiek) kunnen daardoor beter behandeld wor den. Het belangrijkste is echter, dat ze ven Europese landen op dit niveau van gedachten blijven wisselen over de vele spanningsvelden, die de internationale politiek beheersen. Bovendien hebben de deelnemers aan de driemaandelijks te rugkerende bijeenkomsten de gelegen heid elkaar afzonderlijk te ontmoeten. /'V ''-'VkSJ „Wy kunnen het niet helpen, maar wy hebben heel sterk het gevoel, dat ten koste van prinses Beatrix en haar verloofde een „intellectuele happening'' wordt georganiseerd en dat soms geprobeerd wordt persoon lijke gekwetstheden te wreken of de verloving te gebruiken om er poli tieke munt uit te slaan. En wij kun nen evenmin het gevoel van ons af zetten, dat in wezen hetzelfde ge beurd zou zyn tegen onverschillig welke man, die door prinses Beatrix zou zijn uitverkoren. Wie wil slaan, vindt altyd wel een stok. Had men zich niet kunnen verschuilen achter de nationaliteit van de verloofde, dan had men kritiek kunnen gaan oefenen, omdat hij in de ogen der critici b.v. te zeer een „playboy" was, te dom, te eerzuchtig, te.... ga maar voort. Zeker, er zullen onder de protesterenden velen zyn, die op recht menen verontrust te moeten zijn, maar beseffen ze wel wat ze doen? Hoeveel ze kapot maken?" Dit staat in het hoofdartikel van het novembernummer van „De vrouw en Haar huis", waaruit blijkt, dat een blad voor vrouwen ook anders over „royalty" kan schrijven dan de heer Nederhorst blijkens zijn „brief" meent. De vrouw en Haar huis met zijn bijna 60 jaar, het oudste damesblad in ons land heeft, zo lijkt het wel, het geheim van de eeuwige jeugd ont dekt. Kort' geleden is dit maandblad, dat vrouwen altijd in de eerste plaats als mensen heeft beschouwd, ook uiterlijk aangepast aan de jonge in houd: het formaat is fiks vergroot, de opmaak is verjongd en men is ook met kleur gaan werken. Uit het november nummer noemen wij verder een boeiend artikel over de bungalow, die burgemeester Hustinx van Nijmegen en zijn vrouw lieten bouwen rond hun meubels, een kostelijk verhaal geti teld „Golf, onweerstaanbaar als de liefde" (naar aanleiding van een ge sprek met de Nederlandse golfkam- pioene jonk vrouwe Anneke van Riemsdijk) en een geestige persiflage op de zwaarwichtigheid, waarmee Duitse vrouwen over huwelijksproble men denken en schrijven. Jan Oostman, dc Amsterdamse montuurontwerper heeft een nieuwe collectie zonnebrillen voor 1966 getoond. Hier een greep uit zijn „sartaki"-collectie. En nu maar hopen, dat we ze inder- daad nodig hebben, volgende zomer... Spaanse mode: een avondjapon van zwarte chiffon uit de collectie van Herrera en Ollero. De meeste mensen hebben een geheime wens, een droomwens zo in de trant van „als-dit-nog- eens-gebeurde" of „als-ik-dat- nog-eens-werd". De een hoopt eens op de televisie te komen, anderen zien zichzelf aan het stuur van een race-auto of een vliegtuig. Meestal is zoiets on mogelijk of op zijn minst on praktisch. Wie een paar jaar geleden verkondigd zou hebben, dat flanellakens in de Nederlandse slaapkamers weer populair zou worden, zou zonder meer niet serieus genomen zijn. Het was immers ondenkbaar dat er in de moderne, recht lijnige woon- en slaapkamervertrekken van tegenwoordig zo'n ouderwets, oer degelijk element zou binnensluipen. Toch is het gebeurd al kan men by de come-back van het flanellaken perse niet spreken van ouderwets en oer degelijk. Bijzonder fraaie lakens in de pasteltinten geel, groen, blauw en roze al of niet met bloemmotieven gaven dit tijdloze produkt een modern uiterlijk. Ge heel nieuw is het Jorzolino-motief voor 1965: een bijzonder geslaagde kom- binatie van roze of blauwe strepen met fijnzinnige ton-sur-ton-bloemmo- tieven in een groene kleur met bijpassende kussensloop. Duidelijk verraadt deze streep-bloem kombinatie de invloed van de steeds populairder wordende country-style, welke zich ook manifesteert in het vele gebruik van hout in de moderne interieurs. Niet alleen in de sektor woning inrichting, ook de lichte muze is duidelijk geïnspireerd hierdoor, gezien de enorme opleving van de county- and western-stye en de volksmuziek. Hoe dan ook het fanellaken is „in". Jorzolino komt de eer toe voor 't eerst en als eerste ae kleurig bedrukte flanellakens weer op de Nederlandse markt gebracht te hebben. Alhoewel Haaksbergen uiteraard konkurrentie heeft ge kregen, is het toch verheugend dat Jorzolino met de introduktie van dit nieuwe dessin niet alleen blijk geeft van durf en speelse fantasie, maar te vens haar leidende rol, waar het de verkoop van dit produkt betreft, weet te handhaven. Behalve in Nederland hebben ook andere landen reeds interesse getoond voor de bedrukte Jorzolino flanellakens. Op de Frankfurter Messe en op de Textirama werden de bedrukte flanellakens als het nieuwtje van de beurs beschouwd. Dit kleine meisje bijvoorbeeld wilde altijd nog eens graag op tafellakens knoeien. Het scheen een onvervulbare wens totdat Minnesota Mining <5 Ma nufacturing Company een impregne- ringsmiddel ontdekte dat tafellakens en andere textiel vlekkenwerend en waterafstotend maakte. Toen kon ein delijk haar droomwens in vervulling gaan. Ze zette een fles en twee glazen rode wijn op een met Scotchgard be werkt tafellaken en trok.... Het resultaat stelde haar hevig teleur. De wijn uit de omgevallen glazen was gewoon op het kleed blijven liggen en kon gemakkelijk worden afgevloeid zonder dat er vlekken achterbleven. Maar de moeder van het meisje was enthousiast. De firma Scotchgard heeft ook voor meubelbekleding iets gevonden, daar om behoeft een „besmettelijk" bank stel geen nachtmerrie meer te zijn. Scótchard heeft namelijk 'n methode ontwikkeld waarbij de vezels van de stof waarmee de meubelen bekleed zijn met 'n beschermende laag worden een beschermende laag worden be- bespoten. Vanzelfsprekend moet u de stof wel even schoon maken, voordat het beschermende huidje erom heen gaat, want anders worden de vuile plekken ook „geconserveerd". In Amsterdam is deze methode gede monstreerd. Een nieuw bankstel, waarvan de stoffen bekleding door de fabrikant nog niet met deze fluor- koolstof-verbinding is gefinished, kan de meubelhandel 'n Scotchard-behan- deling geven met de spuitmachine die de Amerikaanse 3M-Company ont wikkeld heeft. Hierdoor wordt de vloeistof, die de vezel gaat onthullen, met grote kracht op, of eigenlijk in, de stof gespoten. Voor huishoudelijk gebruik is er een spuitbus in de handel gebracht, die hetzelfde doet, alleen onder wat min der industriële omstandigheden. Met Scotchgard „bespoten" stoelen, ban ken, maar ook tafelkleding, weigeren vocht-, vet-, en vuil aan te nemen, en zijn dus gemakkelijk schoon te houden. De gefinishte stof ondergaat geen uiterlijke verandering. Men ziet, voelt of ruikt er niets aan. Wanneer de stof door slijtage zijn beschermende laag verliest, kan men met de spuit bus gemakkelijk weer een deklaagj» aanbrengen. De klassieke vraag die elke verslag gever aan hoogbejaarden stelt, die in het nieuws komen, ontbrak ook niet op de 107e verjaardag van mevrouw Titowern in Amarillo (Texas). „Waar aan schrijft u het toe, dat u zo oud bent geworden?", vroeg de verslag gever. „Ik heb altijd met plezier en goed, maar niet te vet gegeten. Ik drink sedert mijn dertigste jaar een halve liter wijn per dag. Een glaasje whisky op zijn tijd versmaad ik ook niet", zei de oude dame. Wij weten niet of dit recept ook bruikbaar is voor onze lezeressen, maar wij hebben het met genoegen gelezen. Precies ons idee!

de Stem | 1965 | | pagina 19