Lentebruiloft in Amsterdam nog voor Statenverkiezingen ELMSHORN G Storm teistert Nd.-Duitsland Huurcorrectie op basis van kwaliteit Beatrix en verloofde binnenkort in Breda matras DUURDER KOFFIE DRINKEN K.V.P. NIET TEVREDEN MET BRIEF „Mijn leven kan mij niet schelen" BILLITONS VESTIGING DEFINITIEF HANDHAVEN BEZWAREN BEJAARDEN, WEDUWEN EN INVALIDEN TWEE PROCENT BOUWT WONINGEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Bevorderen Stelling Tamelijk koud IN BRAND UW I GROTE MARKT 25 BREDA ANDAAG IN NIEUW VOORSTEL NA BERAADSCRISIS OVER WONINGEN VAN VOOR 1921: Water in wijn „Notoir slecht" Geprikkeld SOEKARNO: Regeringsvoorstel In Zuid-Sloe IO^JAARCANQ NO. 25037 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes', mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel, 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor Cod, Koningin en Vaderkind WOENSDAG 3 NOVEMBER D>65 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) REGERING l\Cf! TER "CLAUS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft de Tweede Kamer laten weten: Dat het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Amsterdam gesloten zal worden, overeenkomstig eer dere besluiten. Dat de datum van het huwe lijk nog niet is vastgesteld, maar dat het huwelijksfeest niet na 23 maart zal zijn. Dat de regering en volksver tegenwoordiging door prinses Beatrix wat haar verloving be treft niet voor een voldongen feit zijn gesteld en dat de gang van zaken weliswaar versneld maar niet overhaast is. Tweede-Kamervoorzitter Van Thicl zal dinsdag de Kamer voorstellen de huwelijksgoedkeu ringswet op woensdag 10 novem ber in behandeling te nemen. De heer Von Amsberg, zegt de memorie van antwoord, is ten volle aanvaard baar als echtgenoot van de Nederlandse kroonprinses. Dat brengt mee, aldus de regering, dat hun huwelijk ook in de hoofdstad van het land moet kunnen worden gesloten en dat de plaats van vestiging van het aanstaande bruids paar (Lage Vuursche) niet geëigend is voor een passende viering van het hu welijk van de vermoedelijke troon opvolgster. De regering is bereid te bevorderen, dat bij de vaststelling van de huwe lijksdatum zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de door vele kamerleden gemaakte opmerking over de verkiezingen voor de provinciale staten. (Gezegd werd, dat het rumoer rond het huwelijk de verkiezings resultaten zou kunnen beïnvloeden) Uitstel tot na de verkiezingen van 1966 wordt niet noodzakelijk geacht. Een dergelijk uitstel is nodig noch wen selijk, aldus de regering. Tegenover de kamerleden, die in het voorlopig verslag 'op de goedkeurings wet Claus von Amsberg op grond van zijn verleden niet aanvaardbaar achten ais echtgenoot van het staatshoofd, heeft de regering in de memorie van antwoord, de kritische instelling van üe heer Von Amsberg tegenover nazi- JJUitsland gesteld, De balans slaat dan I jegens de regering volledig door in I SL voo£,deelvan de verloofde van Prinses Beatrix. chS. r ^on Amsberg niet alrin- tegenover het nazidom, ha., Sn regerln8. dan zou het ondenk- wcrH tin Seweest, dat Claus assessor fldvficnat i ij t)i°or van een joodse zich JLï HalrburS' een jurist die schadend aU d bezighield met taziTJSF i!res weSe"s door de een eg ,onrechl en dat derhalve In ciin <1=? al Joodse cliënten had. in de r[TC'iei diplomatieke functies Ivoorkuit ™Caanr-S,e rePubüek en in bij ve, Claus von Amsberg Wl^at gelegenheden stelling g zo onaal-socialistische opvattin- dan' ook nSt regering, die het Claus naait! v.e™onderiijk vindt, dat foalo van 1 zou hebben uitge- van Duitsland .me.l,we ambassadestaf heugde daal®. Israël en zich ver- De reaèrSf h„ te Z1jn aa"gezocht. stemming ijl Iinnerl ook aan de in- öens zm'nen?T us von Amsberg tij- met ee„ Sf"I'e!Ule heeft betuigd President waarin de Duitse bonds- °ver misdaden H0'™' Wuerd «esPi'oken a ln het eiSen land Duitsers en iSu?°,r Duitsers tegen Zendgebied lan bU'tenlanders op het ea Tan andere volkeren. door hetK.NMniS' ,?.edegcdeeld avond; ,avu- geldig tot van- MorgnenOPz13-« 17 08 UUr' derïgVtiï,0"7'40 Maan on- l,{(, "Mitó'si ninfotmstiedlenst "«^dienst R.A.C.B. Ook Hamburgse straten zyn „blank" gelopen. (Van onze redactie buitenland) HAMBURG/LONDEN/DEN HELDER Het stadje Elmshorn in Noord-Duitsland is nagenoeg van de buitenwereld afgesneden door het geweld van de storm. Het stadje in Sleeswyk-Holstein, dat 34.000 inwoners telt, is in nood gekomen doordat de storm vloed de rivieren de Pinnau, de Kueckau en de Stoer buiten de oevers dreef. Het water in de straten steeg gistermiddag tot anderhalve m. De storm bereikte gisteren aan de Duitse kust windkracht tien. met uitschieters tot twaalf. De toestand van het Liberiaanse vrachtschip „Panachathos", dat vorige week ten noorden van Ameland op het Born-rif vast liep, wordt steeds kritieker. Gistermorgen hebben twee helikop ters, pen Duitse en een Nederlandse, 24 opvarenden van boord gehaald en naar Leeuwarden overgebracht. De reddingéboot ,.Gebr. Luden" van Oostmahorn haalde zes man van het schip, dat reddeloos verloren lijkt. De kapitein gaf gistermorgen, onder de steeds slechter wor dende weersomstandigheden, toestemming tot het verlaten van het schip. De storm en de zware regen hebben de scheuren in het dek nog groter gemaakt, terwijl de ketels uit de stoelen zijn geslagen. Deskundigen verwachten dat de „Panachathos" zal stuk slaan en zinken. Op de Schelde is de wind zover gaan liggen dat de loodsdien- sten gistermiddag konden worden hervat. Het vrachtschip „New Foundland" (7000 ton), bevindt zich in een zware storm in nood op 600 kilometer van Ierland. Er is brand uitgebroken in de lading, die uit voedingsvetten bestaat. De sleepboot „Utrecht" van Wijsmuller is onderweg naar dit Britse schip. Doordat hoge golven over het dek spoelen schijnt het brandgevaar inmiddels te zijn verminderd. Het Poolse jacht „Wielkopolska" is in de Oostzee, nabij het Zweedse eiland Oeland, door zijn bemanning verlaten. Het Britse vrachtschip „Sunjarv" heeft de drenkelingen aan boord genomen. Het op de Noordzee in nood verkerende Russische vissers vaartuig „Revkov" heeft de hulp geweigerd, die 'door de Neder landse sleepboot „Titan" is aangeboden, op het moment dat werd aangeboden vast te maken. De „Titan" kwam in een onverwachte gevaarlijke situatie door een stortzee, die twee ruiten van de brug aan diggelen sloeg. De stuurman, de heer Hoorn uit Amsterdam, raakte daarbij gewond. Watergolven spoelden voorts de radiohut binnen, waardoor een gedeelte van de radioapparatuur onklaar werd. Het Griekse vrachtschip „Panachathos" in zyn hopeloze positie. (Van een onzer redacteuren) BREDA Naar wjj vernemen hebben prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in prin cipe toegezegd, dat zij op Uortc termijn een bezoek aan Breda zullen brengen. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld. Verwacht wordt, dat het ver loofde paar Breda pas na de be handeling van de goedkeurings wet met een bezoek zullen ver eren. De prinses en de heer Von Amsberg zullen in ieder geval eerst een kennis makingsbezoek afleggen bij het provin ciaal bestuur in Den Bosch. Advertenties (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Vanaf vandaag wordt de koffie per half pond vier tot tien cent duurder. Als reden voor deze prijsstijging, die op een verlaging van enkele maanden geleden volgt, wordt genoemd de prijsstijging van ruwe koffie op de wereldmarkt. Aanpassing van de consumentenprij zen wordt onvermijdelijk genoemd. De Nederlandse koffiemelange bestaat voor ongeveer veertig procent uit robusta- soorten, die jujst de laatste drie maan den op de wereldmarkt sterk gestegen zijn. In vakkringen komt de verhoging dan ook niet als een verrassing. De wereldmarktprijs van robusta-koffie ligt thans ongeveer vijfendertig procent hoger dan een half jaar geleden. Overleven is toch niet zo eenvoudig Pag. 3. „Ik ben een oude strijder die goudreserve bewaakt. Ik dien de Kerk als een blinde". Dat zegt kardinaal Ottaviani van zichzelf. „Kerk in beweging" op pag. 5. Teleac is beslist geen zuiltje. Wat het wèl is moet minister Vrolijk maar eens duidelijk zeg gen. Pag. 9. „De arbeider wordt door de werkgever niet als medewerker, zelfs niet als medemens er kend". Een krasse uitspraak van drs. G. Terpstra van Het C.N.V. Pag. 11. Een mislukte scholier is duur: de „zittenblijvers" en de gezak'- ten bij het middelbaar onder wijs kosten het rijk jaarlijks ruim 300 miljoen gld. Pag. 13. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De fractie van de P.v.d.A. heeft zich niet gedistan tieerd van de aanval die 'haar voorzitter, drs. G. M. Nederhorst, op leden van het koninklijk huis in zijn brief heeft gelanceerd. De K.V.P.-fractie sprak in de brief, die drs. Schmelzer op 27 oktober tot de socialistische fractie had ge richt, over een „respectloze beje gening". Wel zegt de P.v.d.A.-frac- tie in haar gisteren gepubliceerde antwoord, dat het standpunt van de fractie ten aanzien van de te verlenen toestemming voor het hu welijk van prinses Beatrix niet ge wijzigd is. „Er is wel sprake van een accentverschil", zegt de frac tie thans, maar dat komt omdat de brief van drs. Nederhorst deze zo mer is geschreven, terwijl de pas sage van de socialisen in het voor lopig verslag van latere datum is. Aan het wezen van het door de P.v.d.A.-fractie ingenomen stand punt wordt door de brief van drs. Nederhorst geen enkele afbreuk gedaan. Het felle verwijt aan het adres van prof. De Quay wordt door de fractie voor rekening van haar voorzitter gelaten en als „on nodig grievend" betiteld. In een korte toelichting heeft drs. Schmelzer (K.V.P.) gisteren meegedeeld „dat de inhoud van de brief van de P.v.d.A.-fractie niet zodanig is, dat ik van mijn voorne men de aangelegenheid op 10 no vember aan de orde te stellen, zou kunnen afzien". De K.V.P. heeft bijzonder fel ge reageerd op de opmerkingen over de heren De Quay en Luns. Letter lijk staat er in de brief: „De wijze waarop de oud-commissaris van de koningin en oud-minister-presi- denst wordt bejegend is zo deni grerend, dat zij mijn fractie heeft geschokt. Wanneer dan bovendien de heren De Quay en Luns nog op negatieve wijze in verband worden gebracht met de functie van staats hoofd in een republiek, moet ik in alle openhartigheid zeggen dat dit in onze kring onmogelijk kan wor den aanvaard". Daarop antwoordt de P.v.d.A. dat er „binnen deze fractie ernsti ge bezwaren tegen het optreden in de eerste oorlogstijd van het drie manschap bestaan, dat leiding gaf aan de Nederlandse Unie. De frac tie is er echter van overtuigd dat al wordt er verschillend gedacht over het beleid van dit drieman schap, waartoe de heer De Quay behoorde, hij oprepht bedoeld heeft het landsbelang te dienen. Zij ge voelt daarom geen behoefte thans nog op deze gebeurtenissen terug te komen. Zij acht de uitdrukking „die n.b. vrijwillig het op een ak koordje mol de Duitsers en de N.S.B. wilde gooien", onnodig grie vend en neemt deze niet voor haar rekening". (Zie voor tekst brieven pag. 7). (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG By de behandeling van de huurwet is het kabinet-Cals en kele uren in ernstig gevaar geweest. Directe aanleiding daartoe wf.s een amendement van de K.V.P.'er Nelissen, die de woningen gebouwd vóór 1921, mits zij in belioorlykc staat verkeer den, ook onder de huurverhoging wilde brengen. Minister Bogaers had daar ernstige bezwaren tegen en de P.v.d.A. dreigde tegen de jiuurwet te zullen stemmen wanneer dat amendement door de kamer zou worden aangeno men. Dit laatste zou automatisch de val van het kabinet betekend hebben, omdat de huurverhoging een onderdeel vormt van de kabinetsformatie. Al om 5 uur dinsdagmiddag moest voorzitter Van Thiel de vergadering van de Tweede Kamer, op verzoek van P.v.d.A.-fractievoorzitter Neder horst, schorsen. Het beraad over de huurwet werd later eveneens geschorst. Het overleg van de vaste commissie met minister Bogaers zal handelen over de gevolgen van het tussenvoorstel van de minister. Dit houdt in om artikel 17 van het besluit bijzondere huurprijzen toe te passen en zodanig aldus te ver ruimen, dat ook woningwetwoningen van vóór 1921 met een (gelet op hun kwaliteit) te lage huur, een correctie op de huurprijs zullen kunnen onder gaan. Daarbij gaat het om woningwet woningen met een huur van afhan kelijk van de gemeenteklasse minder dan 75, 70 of 60 gulden per maand. Uitdrukkelijk geldt echter dat de hui dige huur niet past bij de kwaliteit van deze woningwetwoningen. Minister Bogaers meende aldus tege moet te komen aan de wensen van de heer Nelissen en zijn eigen bezwaren tegen diens amendement. Hangende het nader overleg blijft het amendement- Nelissen, dat gesteund wordt door de A.R.. nog op'tafel liggen, evenals een aantal andere amendementen. Daartoe behoort nog altijd het dooi de minister bestreden amendement- Brandsma (P.v.d.A.), dat beoogt de tus sen 1921 en 1945 gebouwde woningen met een huurprijs van minder dan resp. 75, 70 en 60 gulden per maand, van huurverhoging vrij te stellen. Bij zijn afwijzing van het amende- ment.-Nelissen hield minister Bogaers de kamer voor, dat van de 350.000 in Nederland bestaande slechte woningen er 300.000 van vóór 1921 dateren. An ders gezegd: van de ruim 500.000 huur woningen, die buiten de voorgestelde huurverhogingen blijven, is ruim de helft „notoir slecht". Van de andere helft ligt een groot deel in kwaliteit be langrijk ten achter bij die woningen die wel een huurverhoging krijgen. Mi nister Bogaers concludeerde dan ook uit deze cijfers, dat alle slechte wonin gen van vóór 1921 dateren en buiten de huurverhoging zullen vallen. Minister Bogaers voorzag nu grote technische moeilijkheden en een grote taakverzwa ring voor de huuradviescommissies, in dien deze moeten beslissen op duizen den verzoeken voor huurverhoging op voor 1921 gebouwde woningen. Hij zou dat ook niet in overeenstemming achten met de door hem in 1967 voorgenomen forse start met het toestaan van los sere vormen van huurprijsbeheersing. Bij de toepassing van zijn tusenvoor- tel verwacht de minister kennelijk veel minder moeilijkheden. In K.V.P.-kringen is men zeer ge prikkeld door de ontwikkelingen, die zich rond de huurwet hebben voorge daan. Het is duidelijk dat de K.V.P. gelet op alles wat zich rond de brief van drs. Nederhorst in de afgelopen week heeft afgespeeld de dreiging met een crisis maar moeilijk kan ver kroppen. Het staat intussen vast dat mr. Nelissen (K.V.P.) zijn amendement zal intrekken indien de tussenoplossing van minister Bogaers enig werkelijk soelaas gaat bieden. Maar de verhou ding tussen de beide regeringspartijen is in een week tijd sterk bekoeld. (Vervolg zie pagina 5) (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA President Soe- karno heeft gisteren tot zijn mi nisters gezegd dat zijn leven in gevaar is, maar „dat het hem niets kan schelen en dat hij zou doen wat goed voor het land is". Soekarno heeft voorts in de toespraak tot de leden van zijn kabinet gezegd niet tevreden te zijn over de vorderin gen die gemaakt worden om tot herstel van de orde te komen. De produktie van goud en zilver in Indonesië heeft president Soekarno on der staatsbeheer gesteld om de mone taire reserves van het land te verster ken. De maatregel wordt beschouwd als een ingreep van de overheid om althans een deel van de geldomloop dekking te geven. Vice-premier Saleh is benoemd tot „gezaghebber voor de goud- en zil- vermijnbouw", met de opdracht de ge hele opbrengst van goud en zilver te storten in de schatkist van Indonesië. De vrouwenorganisatie van de com munistische partij in Indonesië „Ger- wani", is uit het Indonesische vrouwen congres „Owani" gestoten. In een verklaring werd de staats greep van 1 oktober als contra-revolu tionair veroordeeld en werd een beroep op de regering gedaan om te waken op vroeger in handen van „Gerwani" zijn de projecten op onderwijsgebied, sociaal vlak en gezondheidszorg. De verklaring was ondertekend door mevrouw £>oe- bandrio en gericht aan president Soe karno. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Als het parle ment er mee akkoord gaat krij gen de bejaarden in december een uilkering van twee procent ineens. In hel daartoe ingediende wetsontwerp wordt eenzelfde uitkeringspercentage voorgesteld voor weduwen en rente trek kende invaliden. Hel wetsontwerp is spoedig te ver wachten. De uitkering komt neer op vierentwintig procent van het maand bedrag. Op dit moment valt nog niet te zeggen op welke wijze deze uitke ring ineens zal doorwerken op de uit keringsbedragen in het volgend jaar. In liet bedrijfsleven gaan stemmen op om de vakantietoeslag vanal 1966 met de bewuste twee procent te verhogen, maar degenen, die krachtens de sociale wetten uitkering genieten, kennen deze toeslag niet. De materie is thans bij de Sociaal Economische Raad voor advies in behandeling. Het behoort tot de mo gelijkheden dat de voorgestelde twee procent een begin wordt van een va kantietoeslag voor bejaarden, weduwen en invaliditeitsrentetrekkers. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vestiging van de Nederlands-Amerikaanse combina tie Billiton M. and T. Chemicals in het Zuid-Sloe is nu definitief. Billiton en het havenschap Vlissingen-Oost zijn tot overeenstemming gekomen wat betreft de vestigingsvoorwaarden. Medio no vember zullen de contracten worden ondertekend. Details over de vestiging worden op 18 november bekendge maakt. Vaststaat dat Billiton M. and T. Che micals zo snel mogelijk met de pro duktie in het Zuid-Sloe wil beginnen. Het overleg met de aannemers, die de fabriek zullen bouwen, bevindt zich reeds in het laatste stadium. Billiton is de eerste onderneming die zich, na de reparatiewerf van de N.V. De Schelde, in het Zuid-Sloe zal vesti gen. Hoechst (Duits chemisch bedrijf) en Hino (assemblage van Japanse auto's), zullen waarschijnlijk spoedig volgen. Zoals bericht wil Billiton M. and T. Chemicals vooral organo-metaal-chemi- caliën (met name tinverbindingen) ma ken, zoals schimmelbestrijdingsmidde len voor de landbouw en technische biociden. Het produktieprogramma ver meldt verder plastic stabilisatoren en katalysators. Billiton zal vooral goed geschoold la- boratoriumpersoneel nodig hebben. Naar verwacht wordt zal het totale personeelsbestand 250 man bedragen. Billiton heeft in het Zuid-Sloe tien ha grond gekocht. Het bedrijf zal voor on geveer twaalf miljoen gulden investe ren. (Advertentie) =1

de Stem | 1965 | | pagina 1