Beroemde duiven op de eerste kampioenendag Evas tegenspeler mag geen grapjes maken meer KELTU ONZH PUZZEL rgrranryffl m s Lekasin Preysing wilde ambt van bisschop neerleggen in principieel gevecht OP 64 VELDEN Boze actrice daagt collega voor rechter Protest tegen zwijgen over nationaal socialisme PUNTFILET Van der Zwaan DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 OKTOBER 1963 VLIEGSEIZOEN ZIT ER OP Puntfilet WEIGERING AFGETREDEN Liturgische kalender Gelukkig is er nog de snelle en zekere pijnverdrijver NEDERLAND I NEDERLAND II BÈL0JË-VLAAM BELGIË-FRANS NEDERLAND I: Avonfuren van NEDERLAND ii belgië-vlaams Zilverreigers en ^:ü^fEE™SPKAKEN- belgië-frans-: 2«0 uur JOURNAaal EÜ Duitsland i lie) Margarine is Ja, het is weer zover, het vlicg- seizoen zit er op en vanuit alle plaatsen des lands stromen de kampioenschappen binnen, en tus sen dit alles door worden er weer volop werkzaamheden verricht voor de komende kampioenenda- gen. De eerste kampioenendag is dit jaar wederom de Bredase, en het spreekwoord de eerste klap is een daalder waard is hier zeker op van toepassing. Er schre ven zoveel grootheden in dat er zelfs en kele mindere goden teleurgesteld moes ten worden. De allergrootste zowel uit Nederland als België zijn aanwezig, en natuurlijk ook alle Bredase en streek- kampioenen. Het ziet er dan ook naar uit dat als op 7 november de heer Kouters 's morgens om 10.00 uur de zaal voor ge opend verklaart, de zaal propvol zal zijn en ook het Kon. Wiihelmina Fonds er wel by zal varen. Ik zal seffens enkele van de allerbesten noemen, want alle grote kampioenen noe men die aanwezig zullen zijn is onmoge lijk. W. Pijnenburg: le prijs Nat. Orleans van 5300 duiven plus oude duivenkam- pioen van Kaatsheuvel en dan pas 3 jaar liefhebber. Van Geel-Timmermans: een der sterkste fondspelers van Nederland. G. Tabak Lage-Zwaluwe, ook dit jaar weer le kamp. fond, bezitter van een Ne derlands beste duiven: De Tarzan. Verder de Zeeuwen A. v. Keulen en M. de Bree uit Vlissingen. De grote kampioen J. An tonissen en Zn. uit Ulvenhout, prestaties verder bij de kampioenschappen. J. v. Gurp Made, won dit jaar 2 gouden horlo ges op Nat. Orleans teven jonge duiven kamp. van Made. A. Trommelen uit Don gen, dit jaar nog le en 3e op het Bonds- concours Moulin. Gebr. Dicktus Zundert, Generaal Kamp. Zundert, speelde in 1965 6 x eerste, enz. enz. Van de Belzen ook het beste van het beste, zie maar, Felisce Peersman, St.- Amands de grote overwinnaar van de Vierdaagse Limoges, Dax, Angoulême en Roubaix. (Wie heeft ze beter). D. v. Per- re St.-Amands, groot overwinnaar van Londen in 1965, tevens jonge duiven kam pioen van Klein Brabant. A. de Kepper uit Deurne, Belgisch sterkste fondspeler. Van Steenberghe uit Schelle, speelde in 1964 le en 11e op Monbasbon, met 18 mi nuten los vooruit, in 1965 4e, 15, 27 en 30e zoals men ziet, een fondspeler van zwaar kaliber. Emiel Materne Overhespen, dit jaar nog 10 prijzen Internationaal Dax. Tot slot V. de Bruyn uit Deurne, die het dit jaar klaarspeelde om tussen al die grootheden toch maar eventjes algemeen kampioen van de machtige Union te wor den. Tevens in 1965 liefst 4 x 1000-1000, hetgeen zijn grote klasse bewijst. A.s. zondag vindt in café de Haagse (Van onze corres pondent) BERLIJN Voor de „Künstlerkammer" van het arbeidsgerecht in Berlyn, zoveel als de vakgroep van kunste naars met publiekrech telijke ordenende be voegdheid is in de laat ste zitting een proces gevoerd, dat de rech ters, de aanwezige ad vocaten en het gebrui kelijke publiek een paar prettige uurtjes heeft bezorgd. Ze werden zo maar gratis getrakteerd op een soort vaudeville. Twee artiesten van een en hetzelfde Berlijnse theater hadden zulk een diepgaand meningsver schil, dat wat als een conflict over een rol- interpretatie begonnen was tenslotte voor de rechter werd uitgevoch ten. In het bekende ..Thea ter des Westens" loopt met veel succes de ope rette van Paul Lincke „Frau Luna". De Venus uit deze operette stelt een indrukwekkend vrouwspersoon voor met bepaalde charmes en men kan zelfs zeg gen, dat de hele ope rette om haar draait. Deze rol wordt vervuld door de bekende Eva Bartok. Haar tegenspe ler was de ambitieuze toneelspeler Paul Wes- termeyer, die de rol van Mars vervult. Wes- termeyer hield er een eigen versie op de ope rette en speciaal op Ve nus op na en was zo vrij de hem toebedeelde rol naar zijn eigen ver sie aan te passen. Tot verbazing en ook wel tot groot vermaak van het publiek, dat avond aan avond het „Thea ter des Westens" vult, gaf Westermeyer proe ven van improvisaties weg, welke Eva Bartok maar zeer matig bevie len. Zij voelde zich zelfs daardoor in haar vrou welijke waardigheid ge kwetst. Schreef de authentieke tekst voor: „Frau Venus, du bist eine schone Frau". dan zei Westermeyer op hei toneel: „Mevrouw Ve nus, u bent toch nog altijd 'n mooie vrouw!" En verder had hij hetfl over: „U komt me ta melijk uitgekleed voor," waar de tekst zegt: „U komt me tamelijk aantrekkelijk voor." Westermeyer beweer de voor het „Kammer- gericht", van de prins geen kwaad te weten. Hij meende als kunste naar op een zekere mate van dichterlijke vrijheid en kunstenaars improvisatie aanspraak te mogen maken. Eva Bartok trapte niet in die verklaring, want deze improvisaties had den alleen maar plaats, wanneer zij op het to neel stond. Dus was het alles op haar gemunt, stond niet alleen haar artistieke, maar ook haar vrouwelijke waar digheid op het spel. Derhalve had zij via haar advocaat de eis in gediend, dat het aan Paul Westermeyer ver boden zou worden tegen dwangsom om haar ge durende de uitvoerin gen op het toneel voort durend door niet in de tekst voorziene uitlatin gen te irriteren of te beledigen. Voor in deze uit spraak te doen, pro beerde het arbeidsge recht beide partijen toi een vreedzaam verge lijk te brengen. Na wat heen en weer gepraat kwam men tot een overeenkomst: Wester meyer werd opgelegd in de toekomst élke dergelijke opmerking na te laten. Hij mag alleen aan de tekst over Frau Luna (of andere rollen, die Eva Bartok bezet) veranderingen aanbren gen, als mevrouw Bar tok tevoren haar in stemming heeft betuigd en die door de directie van het theater zijn toe gelaten. Indien Westermeyer in strijd hiermee han delt, moet hij voor elke keer 100 Mark boete betalen. Men zegt, dat Eva Bartok nu bang is, dat Westermeyer haar nu slechts complimenten zal maken... Poort de officiële prijsuitreiking plaats van de beide door de C.C. Breda georga niseerde concoursen van Dax en Parke- stone. Aanvang 16.00 uur. Diverse lief hebbers uit onze gewesten zullen hier aanwezig zijn om een van de talijke hoofdprijzen in ontvangst te nemen. Ter wijl verder ook de beide blindeninstitu ten uit Grave en het Kon. Wilhelmina- fonds aanwezig zullen zijn om de afdracht van de liefdadigheidspoulen in ontvangst te nemen. De hoofdprijzen bestaan uit volautoma tische wascombinaties, roestvrij stalen keukengarnituur, constateurs, rijwielen enz. enz. Vervolgens nog wat kampioenschappen van verenigingen die mij bereikten. Aller eerst van de Oosterhoutse bond: Vitesse: 1 J. Akkermans, 2 B. Oomen, 3 A. v. Hal- deren. Midfond: 1 G. Severijns, 2 G. Ligt- voet, 3 D. v.d. Avoird. Fond: 1 J. Akker- mans, 2 B. v. Delft-de Laat, 3 Gebr. v. Tilburg. Jonge duiven: 1 A. Willart, 2 G. Severijns, 3 Pfaffenhofer. Bij de vereniging van de Gevleugelde vrienden kwamen de volgende kampioe nen uit de bus: Vitesse: 1 J. Akkermans, 2 B Oomen, 3 J. v. Dongen. Midfond: 1 D. v. Avoird, 2 W. v. Avoird, 3 J. Ak kermans. Fond: 1 J. Akkermams, 2 B. v. Delft-de Laat, 3 Zmans-Zophi. Jonge dui ven 1 J. v. Dongen, 2 D. v.d. Avoird, 3 J. Akkermans. Vervolgens de kampioenen van de Don gense Postduivenbond. Jonge duiven: 1 Theo Leyten, 2 en 3 W. de Bont, 4 K. Verharen. Generaal: 1 A. Verharen, 2 Fr. Hopper. Vitesse duif: 1 mevr. Heffels, 2 A. Trommelen, 3 Fr. Hoppe, Midfond duif: 1 H .Smulders, 2 J. v.d. Zanden, 3 A. Verharen. Fond duif: 1 A. Verharen, 2 J. Verharen, 3 A. Verharen. Oude dui ven kamp. 1 Fr. v. Hoppe. En dan de kampioenen van de Grote Ulvenhoutse Bond: Vitesse aangew. 2 1 J. Antonissen en Zn., 2 J. Rops, 3 C. Paulus- sen. Vitesse onaangew. 2, 1 J. Smeekens, 2 Jac. de Kort, 3 J. Antonissen en Zn.. Aangew. 2 Midfond: 1 J. Antonissen en Zn., 2 C. Wijgaarts, 3 Jac de Kort. On aangew. 2 Midfond: 1 C. Wijgaarts, 2 Jac de Kort, 3 J. Antonissen en Zn. Aan gew. 2 Fond: 1 W. v. Oosterbosch, 2 J. Eil, 3 A. v. Steen, Onaangew. 2 Fond: 1 W. v. Oosterbosch, 2 A. v. Steen, 3 Adr. Martens. Aangew. 2 oude duiven: 1 J. Antonissen en Zn., 2 C. Wijgaarts, 3 H. v.d. Velde. Onaangew. 2 oude duiven: 1 J. Smeekens, 2 Jac. de Kort, 3 W. v. Oosterbosch. Aangew. 2 jonge: 1 A. v. Dorst, 2 G. de Rooij, 3 J. Roovers. On aangew. 2 jonge: 1 J. Roovers, 2 Gebr. Graumans, 3 S. Aarts. Aangew. 2 Ge nei-aal: 1 J. Antonissen en Zn., 2 J. Rops, 3 H. v.d. Velden. Onaangew. 2 Generaal: 1 Jac de Kort, 2 J. Antonissen en Zn., 3 W. v. Oosterbosch. Totaal generaal: 1 J. Antonissen en Zn., 2 Jac de Kort, 3 J". Rops. Duifkampioenschap oude duiven: 1 J. Antonissen en Zn., 2 Jac de Kort, 3 H. v.d. Velden. Duif kampioenschap jongen: 1 J. Verheijen, 2 Jac. de Kort, 3 Ch. Mar tens. Tevens ontving ik het bericht van de actieve voorzitter van de C.C. Nieuw- Ginneken dat deze vereniging op 27 en 28 november a.s. hun jaarlijkse onder linge tentoonstelling houden. Om 12.00 uur worden de bonnen voor de jonge dui ven verkocht broed 1966. Dit is het dan weer voor deze week, al deze grote kam pioenen nog van harte proficiat en tot zien. Allemaal goeie, AD INTERIM (Advertentie) Dit is de lepel van het klassieke Puntfilct-bcstck elegant en onafhankelijk van voorbijgaande modegrillen. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. Koninklijks Van Kempen Begeer-Zeiit BERLIJN (KNP) Konrad Graf von Preysing, tydens de nazi-tijd bisschop van Berlijn, wilde zijn ambt als bisschop opgeven en uit de Duitse bisschoppencon ferentie treden vanwege diepgaande me ningsverschillen met de toenmalige voor zitter van de bisschoppenconferentie, kardinaal Bertram van Breslau, over de vraag hoe het Duitse episcopaat het na tionaal socialisme tegemoet moest treden. Slechts op dringend verzoek van de paus liet Preysing zich van zyn voornemen afbrengen. Dit onthult de vicaris-generaal van Berlijn, mgr. Walther Adolph, in hel juist verschenen boek .„Herdersambt en Hiitlerdiktatuur" dat is uitgegeven bij de uitgeverij Morus in Berlijn. Adolph was van 1933 tot 1945 medewer ker van de bisschoppelijke curie te Ber lijn en verrichtte regelmatig koeriers diensten tussen Berlijn en Breslau. Zijn boek berust op nauwkeurige kennis van de houding der beide bisschoppen en op tot nu toe onuitgegeven documenten. De controverse tussen Preysing en Ber tram ontstond na de publicatie van de pauselijke encycliek „Mit brennender Sorge", waarin het nationaal socialisme werd veroordeeld. Terwijl Bertram meende dat de ency cliek voldoende het nationaal socialisme veroordeelde en verder het Hitler-regiem kon worden onderhandeld, was Preysing ervan overtuigd, dat deze onderhandelin gen niet jiiist waren, zo lang de staat en de partij niet ophielden zonder mededo gen maatregelen tegen de Kerk te nemen. Preysing weigerde dan ook in oktober 1937 deel te nemen aan de onderhande lingen over opleiding van onderwijzers, welke op initiatief van Bertram met de nazi's werden geouden. In een brief aan kardinaal Bertram verzocht Preysing hem to ontslaan als lid van de politieke on derhandelingscommissie van de Duitse bisschoppenconferentie. Hij deelde zijn standpunt aan de toenmalige kardinaal staatssecretaris Pacelli, de latere Pius XII mee. In dit „memorandum" eiste mgr. Prey sing, dat eindelyk moet worden opgehou den met de „alsof politiek". Het concor daat tussen H. Stoel en Duitsland was volgens Preysing een farce geworden. Kardinaal Bertram wees de beschuldi ging terug,, als zou hij met het Hitler- regiem tot overeenstemming willen ko men. Hy wees hiervoor op de kritieken, die hij op het nationaal socialistische re giem had geuit en herinnerde aan de keren, dat hy de machthebbers op de 9) „Goed.,' merkte Giovanni op, „ik geef toe dat hoe eerder je haar uit haar huis krijgt, hoe eerder ik kan graven. Maar aan de andere kant staat het idee, dat jij je aan die kille avondlucht moet blootstellen, me niet erg aan. De nevel kan verraderlijk zijn in deze tijd van het jaar." Hij wierp een ongeruste blik op zijn vriend. ,,Ik zou willen dat je wat meer aan je gezondheid dacht." De boekhandelaar haalde de schou ders op. „Ik kan de hele ochtend rus ten," zei hij, „en ik kan mijn metsel en timmerwerk in de loop van de middag doen. Dat zijn tamelijk ge ruisloze werkzaamheden." Hij dacht even na en vervolgde dan: „Je moet weten, dat ik signora Pandolfi al vele jaren niet meer gezien heb. En toen was zij, om het vriendelijk uit te drukken, al niet piepjong meer." ..Ik heb haar niet meer gezien sinds 1950. denk ik," zei Giovanni met een glimlachje- „Was het niet in die tijd dat ze moeilijkheden kreeg door het chemische laboratorium van de uni versiteit in de lucht te laten vliegen? Ik ben vergeten met wat voor proef nemingen ze toen bezig was, maar ik weet nog wel dat de kranten er minstens een week lang vol van ston den. Ik hsb in de straat horen zeg gen dat ze zich sinds die tijd in haar huis opgesloten heeft De boekhandelaar staarde somber in de kop van zijn pijp- „Misschien valt het mee," zei hij na een poosje „Mogelijk kan ik haar met een paar glazen wijn buiten gevecht stellen Maar als dit niet lukt, staan mij een aantal zenuwslopende nachten te wachten." Toen de boekhandelaar de volgende ochtend om vijf uur de tunnel binnen kwam, was hem duidelijk aan te zien dat hij een zenuwslopende nacht achter de rug had. Hij liet zich op een tree van de trap neervallen en leunde met zijn hoofd tegen de wand. ..Toen ik dat schepsel zag aankomen', zei hij vermoeid, „was ik bang dat ik ons plan niet ten uitvoer zou kun nen brengen. Ze is verschrompeld als een mummie, ze draagt kleren die al antiek waren in de tijd van Karei de Grote en ze besprenkelt zichzelf met een walglijk soort eau de cologne- Toen ze onder de eerste ouverture in slaap viel was ik de wanhoop nabij. Ze sliep zelfs door de pauze heen, maar direct na de vijfde symphonie van Beethoven werd ze fris als een hoentje wakker. Daar ik een goede indruk op haar wilde maken, bege leidde ik haar naar een prima res taurant bij de Ara Pacis. Toen ik haar daar vroeg een glaasje spuman- te met mij te drinken, lachte ze vriendelijk en sloeg het in één teug naar binnen. Ik heb daar minstens vier flessen laten aanrukken en die heeft ze allemaal leeggedronken". Hij wreef over zijn voorhoofd- „Toen wil- DOOR HOWARD SHAW de ze gaan dansen! Dat was om twee uur, moet je weten-" Hij slaakte een diepe zucht- „In de Cantina delle Ro se dronken we nog meer spumante en dansten iets. wat ze .naar ik meen de cha-cha-c'ha noemen. We bleven nog dansen toen de musici hun in strumenten al ingepakt hadden en naar huis waren gegaan." „Waar is ze nu?" vroeg Giovanni, terwijl hij met een vochtige hand doek het zweet van zijn schouders wreef. De boekhandelaar wees met een be vende vinger naar boven. „Toen we eindelijk in Trastevere terugkwamen, leunde ze met haar hoofd tegen mijn schouder en drong erop aan dat ik haar naar boven zou brengen. Voor de goede zaak was ik wel gedwongen dit te doen." Hij rilde bij de ge dachte. Toen stond hij op en be keek het werk in de tunnel. „Als ik vandaag nog wakker wordt," zei hij, „zal ik naar beneden komen om een nieuwe lamp aan te leggen- Ik ge loof echter niet dat ik nog voldoende kracht zal hebben om stutbalken te plaatsen." Hij kreunde en hield zijn hoofd tussen zijn handen. „Ze wil per se vanavond weer gaan dansen. Ze dringt erop aan dat ik dan haar gast zal zijn". Somber keek hij Giovanni aan. „Het is niet mijn gewoonte een /s /v yf concordaatsverplichtingen had gewezen. Hij weigerde op de encycliek „Mit bren nender Sorge" een herderlijk schrijven van de Duitse bisschoppen te laten vol gen. Adolph merkt in zijn boek hierbij op, dat kardinaal Pacelli in deze hele kwestie aan de zijde van kardinaal Prey sing stond. Een nieuwe controverse tussen de bis schoppen ontstond toen kardinaal Ber tram Hitler bij zijn verjaardag, op 20 april 1940, een gelukwens zond namens de Duitse bisschoppen. Mgr. Preysing legde daarop als protest zijn functie van persbisschop neer. Hij liet er geen twijfel bestaan over zijn me ning dat de gelukwens van Bertram niet mede namens hem of de andere Duitse bisschoppen was gezonden. Bertram haast te zich echter te verklaren dat dit wel was gebeurd en dat ook de H. Stoel er mee instemde. Op de daarop volgende zomer-conte- rentie van de bisschoppenconferentie kwam het tot een ernstige botsing tussen beide bisschoppen. Toen Preysing voor de verzamelde bisschoppen-het voorstel deed „in overeenstemming met de wens van de H. Vader te debatteren over strij dige principiële punten", verliet kardi naal Bertram uit protest de zaal. Daarop besloten de bisschoppen „de wens van de H. Vader niet te volgen uit vrees, dat de kardinaal zijn voorzitterschap zou neer leggen." „Als er iets vreemd was", zo schreef Preysing later, „dan was het dat ik niet uit de bisschoppenconferentie ben ge stapt." „De reden daarvoor is geweest, zoals Adolph nu in zijn boek onthult, dat paus Pius XII hem verzocht aan te blijven. (Advertentie) Horizontaal: gewicht (afk); 2 draaiende vorm; 7 strafwerktuig; 10 gesloten; 11 eerste vrouw; 12 toiletartikel; 13 behoefte aan drinken; 16 soort rugzak; 19 graafwerk- tuig; 20 boomloze steppe; 22 soort; 24 ontvangdraad; 26 kunstenaar; 29 lid woord; 30 te zijner plaats (lat. afk.); 32 kledingstuk; 33 smalle strook; 35 af beelding; 37 verdieping; 39 dubbelklank; 40 karakter; 42 aanw. voornaamw.; 44 als volgt (afk); 45 jongensnaam; 47 loven; 49 opbrengst; 51 energievol; 52 het romeins imperium (afk); 53 hoofd deksel; 54 komt dichterbij; 57 precair; 61 technisch hoger onderwijs (afk); 62 vogel; 64 lokspijs; 66 chemische stof 68 beschoeiingsbalk; 71 drank; 72 gras vlakte; 74 vorm van eten; 75 doorloop; 76 zangstuk; 77 naschrift (afk). Verticaal: I leider; 2 noodsein (afk); 3 Nederi. atoomreactor; 4 neerslag; 5 als volgt (afk.); 6 karakter; 7 ijle stof; 8 wereld deel; 9 zangnoot; 10 teken van verdriet; 12 knersen; 14 familielid; 15 elektrisch geladen deeltje; 17 vogel; 18 verbinding; 2l dierenverblijf; 23 op een doel afgaan; 25 ziekte; 27 soort visnet; 28' zoogdier; 31 schouwburgplaats; 34 europeaan; 35 vreemde munt (afk); 36 rivier in Duits land; 38 opening; 41 niet zichtbaar; 43 voegwoord; 46 ongemerkt afwijken; 48 sieraad; 50 bewoner van Azië; 53 droog- kruis der boekdrukkers; 55 uitroep; 56 telwoord; 58 chemische stof; 59 thee (Duits)60 lichaamsvocht; 63 hindoese godheid; 65 sportartikelen; 67 wig; 69 dierengeluid; 70 landbouwwerktuig; 73 voegwoord. OPLOSSING Horizontaal: 1 kassa; 5 lei; 7 veter; II elfje; 13 smart; 15 ar; 17 ara; 19 arg; 20 ad; 21 rot; 23 bon; 24 ale; 25 snaak; 27 kelder; 28 dm; 29 anemoon; 32 ee; 33 ko; 35 ur; 36 fr.; 38 rk; 40 taai; 41 nors; 42 es; 44 te; 46 tu; 47 sl 48 pi; 49 negotie; 52 at; 53 panter; 54 teller; 56 ida; 57 rel; 5 mei; 59 ne; 60 atm; 62 one; 64 la; 65 atoom; 67 brest; 69 stoer; 70 iel; 71 sport. Verticaal: 1 kaars; 2 se; 3 sla; 4 afri- ka; 5 le; 6 is; 7 varken; 8 erg; 9 tt; 10 reder; 12 ja; 14 ma; 16 rondo; 18 room; 20 aleer; 22 tam; 24 ade; 26 snui ter; 27 kornuit; 30 er; 31 of; 33 koe; 34 gal; 37 dra; 39 kil; 43 spade; 45 eg; 46 tt; 47 steel; 49 nestor; 50 oker; 61 eemnes; 52 alm; 53 pinas; 55 riant; 60 ate; 61 mo; 62 or; 63 esp; 65 ao; 66 mi; 67 bl; 68 to. ZONDAG 31 oktober. Feest van Cris- tus' Koningschap. Wit. MAANDAG 1 november. Allerheiligen. Wit. Verplichte feestdag. DINSDAG 2 november. Allerzielen. Zwart. WOENSDAG 3 november. Mis van de 21e zondag na Pinksteren. Groen, 's- Hertogènbosch: H. Hubertus. Wit. DONDERDAG 4 november. H. Carolus Borromeus. Tweede gebed H.H. Vita- lis en Agricola. Wit. VRIJDAG 5 november. Mis van de 21e zondag na Pinksteren. Groen. Eerste vrijdag. Votiefmis van het H. Hart: Co- gitationes. Wit. ZATERDAG 6 november. Mis van de H. Maagd Maria op zaterdag: Salve. Wit. W. J. MUHRING - oordeel te veüen over mijn meden,,. sen, caro amico maar ik kan i. zekeren dat die yrouw ieder voor maar en grenzen mist." I Giovanni nam zijn houweel on I ze nog iets over vreemde geluid». 1 I der haar huis?" n°o-1 De ogen van de boekhandelaar I ren glazig. „Ze zou alleen LS denken dat ze de drummer nor h de," zei hij moedeloos. „Enfin een heeft zijn eigen plichten zuchtte weer en trapte in r»ri,rt,r' I tegen een paar zakken met tuf,?01 i die bij de betonnen treden s2" I opgestapeld. n 5I0M« De boekhandelaar kwam enkel. ...l i ten niet meer terug. Intussen vïï' plaats86 belangrijke ^eurteJïj In de vroege ochtenduren van tember 1956 groef Giovanni v.»r de tunnel 2,7' m verder. Dit bleek I teraf zijn record voor één zijn. nacht k I De volgende ochtend bereikte hiii punt precies onder de eetkamer signora Pandolfi. Achtenveertir fcj-wf MO hot ncUtWlf I later, kort na het ochtendgloren 18 september knielde hij neer act zijn meetband in de hand en p»». teerde hij dat hij in totaal 28 3 2 ter in horizontale richting emr*Z had. Er was geen twijfel aan nu onder de winkel van de smid zat. Zijn schouders deden vrc I nu onder de winkel van de zilv.7 1 smid zat. Zijn schouders deden selijk pijn en zijn benen waren st maar na een bad, toen hij in nachthemd voor zijn slaapkamerral I stond en de Via del Scrivani S kon hij met een vrolijk gemoed S medeburgers naar hun eerlijk» arh»is zien eraan c "eiQ zien gaan. Boven de deur van zijn trattoria was een bescheiden bordje aangebra.u Chiuso per Restaura (oSff! I gens verbouwing). Om 2 uur 47 in de ochtend van li I september viel Giovanni i„ het ml I Het juiste tijdstip kon achteraf vast gesteld worden, omdat bij zijn val zijn horloge beschadigd werd en ita bleef staan- I Eerder in die nacht had hij oncev® een meter verder gegraven, een totd gewelfd plafond boven zich gehakt er I de wanden aan beide zijden glad maakt. Nadat hij nog twee zakker I puin door de tunnel naar de trap ii. sleept en vandaar naar zyn kelde- gesjouwd had, stond hij in het door stof gedempte licht de ondergrond» gang te bekijken. Molto ben fatto dacht hij; het was inderdaad eet I mooi stuk werk- Hij ging weer aan de arbeid. Het I houweel ging regelmatig op en neer de metalen punt drong diep door iii de zachte steen en verbrokkelde de ze met gemak. Giovanni floot tevre- den tussen zijn tanden. Toen sprong het houweel plotseling met zo'n kracht terug dat hij haast zijn even- I wibht verloor. (Advertentie) model Van Coothplein 27-29 Uit voorraad leverbaar (Zeer ondernemend, overigens w«sc' 6. Dd4: mogelijk). 6 d7-d5. (Wellicht nog beter was 8 nol 7. e4xd5, Lf8-c5 8. Lcl-f4, Peó-g6 8. e2+. Lc5-e7 10. Lf4-g3, Pf6xd5. (Aangewezen was 100-0 waamt - kansen gelijk waren. Na de tekstzet vo.f een tactisch schijnoffer, dat de lijke koningspositie ernstig onderin.' Stelling no 10 Pf6xd5. ii, pgóxn. f8 14. Df3-b3. c7-c« (Op 12Ke6 Oe4+). 13. Lc4xd5, Th8-i Ldö-f3. Dd8-a5. nwl, (Beter was direct 15W1g 16. Pbl-d2, Da5-b6 17 0-0-0, W» Thl-el, d4-d3 19. Pd2-ch (Veel sterker dan 19. cd3 19 Db6xb3 20 c2xb3, Ta8 d!^ (De beslissende fout. Na 20- zwart nog goede verdediging h°2Uld^4.d6+.Ke8-d7 22.Pd8xf5g^ SCHAAKRAADSEL Een boeiend sch®a'£^vontD^over d« prachtige winstcombinatie, wa wltspeler in de onderstaan t beschikking heeft. Het is j, raadsel, dat mede een uitstekende tea voor uw verbeeldingskracht. Het toernooi om het jeugdwereldkam pioenschap onder auspiciën van de We reldschaakbond is te Barcelona geëindigd in een triomf voor de jeugdige Joegoslaaf Bojan Kurajica. Voor deze prestatie zal hij onderscheiden worden met de inter nationale meestertitel. De jonge Amster dammer Robbie Hartogh debuteerde uit stekend door gezamenlijk met de Rus Wladimir Tukmakow beslag te leggen op de gedeelde tweede en derde plaats. Bo vendien was Hartogh de enige van de 28 deelnemers, die de nieuwe wereldkam pioen in de eindstrijd een nederlaag wist toe te brengen. De uitstekende verrichting van de jonge Amsterdammer en die van Coen Zuidema bij een vorige gelegenheid wijzen er dui delijk op, dat ons land over een talentvol le jonge schaakgeneratie beschikt. Het is van het grootste belang voor de ontwik keling van dit talent, dat de Koninklijke Nederlandse Schaakbond een ervaren en gerenommeerde schaakmeester en peda goog als coach aanwijst. De ervaring, die speciaal in de landen in Oost-Europa met een gedegen training van het jonge schaaktalent hebben opgedaan, spreken in dit verband een duidelijke taal. Aan deze wedstrijd te Barcelona ontlenen wij onderstaande partij, die een aardige il lustratie geeft van het spelpeil der deel nemers. Wit: Makles (Frankrijk) Zwart: Eggman (Zwitserland) Gespeeld in de wedstrijd om het jeugn- wereldkampioenschap te Barcelona 1965. Tweepaardenspel in de nahand. 1. e2-e4, e7-e5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. Lfl- c4. Pg8-f6 4. d2-d4, e5xd4 5. Pf3-g5. (Gebruikelijk is 5. 0-0. De tekstzet brengt echter meer leven in de brouwe- xvc-v-. - 10 rij). Kc6-c5, Tb6-a6 12. 5.Pc6-e5 6. Lc4-b3. niev) WH aan zet en win* ^JB De oplossing.is als volgj^; b6 (Vooral niet 1 y (,5xa6-..,„ ba6:+ met torenwinst) t- flif 3 a6-a7, Tg5-h5+ 4- Xf. 'T15< Kg7-f7, Tg5-f5+ 6 Tiyf Ke7-d7. Te5-d5+ ?_c6 Tb5-t>8_.(,. Kc7-b7, Tc5;b5+ W. mit if- 10.30 uur SAMEN LEVEN N orde. 1100 uur KENNIS VAN DE 11.30 uur VAN MAATLAT 1 gereedschappen vq. 16,00 uur BESTÉK 1965. Sam van het veertig jar 16.30 uur VEERTIG JAREN door even aandachl 17.30 uur OP DE KERMIS. T ven is door Jan Sti 18.30 uur NIEUWS IN HET 18.31 uur HET ORGEL VAN derlandse Radio Un genomen. 18.45 uur DE BRUID. Lars H hele gezin overkóm 20.00 uur JOURNAAL. 20.20 uur 1925. Feiten, gebeur opgenomen: Achter Zo is het toevallig c 22.45 uur JOURNAAL. 20.00 uur JOURNAAL. 20.01 uur RENDEZ-VOUS A P hoofdstad. 20.40 uur POLITIEMUSEUM. ring zij ff In eën'onof 21.45 uur'ATTENTIE. Aktualit 22.00 uur LUCAS GRANACH. 22.20, uur JOURNAAL, TELETAALLES. Eng SCHOOLTELEVISIE. ZANDMANNETJE. RELIGIEUS PROGR PUZZEL. -Natuurfilm HIER SPREEKT MEI' WEERBERICHT. NIEUWS. MUSIK, MUSIK, MUfS Silvio Francesco met ECHO. DE ONKREUKBARE NIEUWS. 16.30 uur 17.00 üür 18.55 uur 19.00 uur 19.30 uur 19.55 uur 19.59 uur 20.00 uur 20.25 uur 21.20 uur 21.50 uur 22.40 uur 18.35 uur NIEUWS. Daarna Op 18.55 uur AFFICHES.' Interview 19.35 uur GRAIN DE SABLE. 19.30 uur SHINDING. Jazz-prog 20.00 uur JOURNAAL. 30.30 uur LES CASSE-PIEDS. p 21.50 uur LES JEUNES QUE V 22.30 uur JOURNAAL 11.00 uur H. MIS-mjr-STUDIO 17.00 uur UIT DE VERTE GEZ 19.00 uur WOORD VOOR WOO 1906 uur FLIPPER. De speelgei 19.30 uur' ZACHTMOEDIGE R/ 20.00 uur JOURNAAL. 20.05 uur SPORT IN BEELD. 20.30 uur STUDIO I. Muzikale 21.40 uur DE AVONTUREN Vt bonkei". 22.25 uur CONCILIEJOURNAA1 22.35 uur JOURNAAL. 19.00 uur WALTER AND CONN 19.25 uur DE VISSENDE BEER. 19.33 uur BELLE EN SEBASTL 20.00 uur JOURNAAL. 20.05 uur DE ZWEEDSE GOUV 20.30 uur FESTIVAL. Rubriek v 31.10 uur BRILJANT EN GESLI 22.05 uur SPORT IN BEELD. 22.20 uur JOURNAAL. 15.00 uur LET'S SING OUT. Am 15.25 uur ONTMOETING.'Mens 15.45 uur DE FLINTSTONES. 18fa UUr 5EKEZKA. Russische laf KLEIN, KLEIN, KLEU 1914 ,UUr 2EGS KUNNY. Het V) 19.15 uur DISNEYLAND. W.55 uur WEERBERICHT. 40.00 uur NIEUWS. 2rua UUr SP°KT-WEEKEND 30-40 uur ONTDEK EEN STER. 22ia UUr ZIEVERREIGERS EN 1 U-0°0ÜUurrïiRGSfTANTSE KERi 15.00 uur LES CADETS DE LA 1930 uuï LEtJARn™GeVai'ieerd PLANTEN - 9ezouten-puur plantaarc

de Stem | 1965 | | pagina 8