Gasdistributiecentrum te Axel in gebruik Op zo'n stoel kunt u niet zitten! EERSTE OPENBAAR VERTOON „ZEGAM": RenniesJ „Souburg: niét bang zijn yoor samenvoeging Gedeputeerde Kaland: drukke jaren voor de boeg Plaatselijke aannemer voortaan uitsluiten Overeenkomst Concurrentie Drievoudige aanvaring te Hansweert DE WAERDYE i Teen oneerlijke concurrentie van kolenhandelaren*' Opening van dorpshuis te Philippine NAVO BESPREEKT KERN-COMMISSIE Burgemeester Kolff in Vlissingse raad: Onzekerheid weggenomen Verlichting Geldboeten voor verkeersdelicten Late aardbeien LUCTOR I MOET WINNEN Raadsvergadering 's-Heerenhoek Na ongeval overleden Kongo gaat neutrale koers volgen Amerika verlaagt keuringseisen voor militairen 21 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 21 55 5J (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De voorzitter van de n.v. Zeeuwse Gas Maatschappij (Zegam), gedeputeerde A. J. Kaland, heeft gistermiddag zijn eerste openbare officiële daad gesteld: de ingebruikneming van het gas distributiecentrum van deze n.v. in Axel. Het distributiecentrum, dat een bolgashouder met een capaciteit van 15.000 m3, een regulateurs gebouw het modernste van Nederland en een kantoor omvat, is gebouwd door de gemeente Axel t.b.v. het gemeentelijk gasbedrijf, dat sinds 1961 ingrijpend is gemoderniseerd. Het gasbedrijf is overge dragen aan de n.v. Zegam, die op 13 maart jl. werd opgericht. Vanuit het Axelse distributiecentrum zal te zijner tijd geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren van (aardgas) worden voorzien; het Axelse gasbedrijf zorgt tot nog toe voor de leverantie van gas aan consumenten in de gemeenten Axel en Terneuzen. A V t;*'? ,4- Ai V;' -.V; S -VSnm?n<ije a,ïn,de ingebruikstelling sulatnir e Kaland draaide een re ran het daSiï! ^.eTd Qen biJeenkomst a seLl.K 0 bestuur van de Zegam 'an het stfS?,i ®en0Uvetl in de raadzaal die ïlwnte8' De hoer Kaland Baf b« werf fitT S een overzicht van het ten noe te !L h?am ln de komende ja- tiviteiten Hil v, len- staat en van de ac- hc-eft ontpiooid '">nge bedrijf reeds fe gemeert8» m AWefd 0PSe™ht door voormalfj^ en Zierikzee en Zeeland ^asbedryf Midden- en he Drmdegemeente Goes middels is bartlclPeerden. In getreden .de, gemeente Hulst 'edrijl aan h» 'S7 Hulster Sas" 8en De gemeente Th1? over«edra" ingans Tholen gaat met doen. Januari a.s. hetzelfde «komen'On f'i? "in bedrijf" teneur ir n oktobcr traden de di- ministrateür in kml e" de ad" J^wSvi^Jpestellen 'n Oosl" komst van h*f*en i.v.m. de mneten zij„ v0u™Sias 7 zal in 19«6 ,sar tullen I' d. In hetzelfde ran distributienet gemeenten tien: S>s ettP w0«len voor- Jnnmslag en Slni.ti11™, Pl"l'PPine. de eerste voorhereili- ns zuUen ««troffen voo? ,ie n.s™ "orden "Sdgas door de z.Jf b"tie van Zeeuwsch-viainii ln West- ran'ie in deze enn,"-"' De gasleve" Particuiie° Lcantre,en is nu nog in d«" Parti 5 Bm„eea"d Th°len ontsluiting van ^umnginn 30 000 a M-ooo ^gemaakt™ tln®n moeten worden lAxtverteratieï De voorzitter van de n.vZe gam, gedeputeerde A. J. Kaland, burgemeester M. K. van Dijke van Axel en (nog juist zichtbaar) de directeur van de Zegccm, ir. C. J. Vaillant, bij het binnengaan van het regulateursgebouw van het distributiecentrum van de Zegam te Axel. In de loop van het jaar 1967 zal de ombouw van toestellen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen worden vol tooid. Midden 1967 moet de ombouw in geheel Zeeland (uitgezonderd Schouwen-Duiveland) klaar zijn. Mogelijk zal in 1970 't aardgas over al in Zeeland zijn doorgedrongen. Deze winter start de Zegam met een voörlichtingisactie voor de consu menten. Elke consument krijgt indi viduele voorlichting en, zo nodig, niet alleen „papieren" voorlichting. De le verantie van het aardgas is voorna melijk gericht op de ruimteverwar ming, „die bevorderlijk is voor het welzijn van ieder gezin"; de verwar ming in de woning hoeft nu niet meer beperkt te blijven tot die van de woonkamer alleen. Naar aanleiding van het laatste merkte gedeputeerde Kaland op, dat het niet de bedoeling van de Zagam is, de handela ren in conventionele brandstoffen „on eerlijke concurrentie" aan te doen. Hij wees erop, dat men met het aardgas een „nationale schat" heeft gevonden, die zo voordelig mogelijk aan het huis van de burger moet worden gebracht. „Door de tijden heen hebben nieuwe produkten an dere produkten van de markt gedrongen. Voor de handelaren is het zaak, de ba kens tijdig te verzetten en hun basis te verbreden", zei hij. Gedeputeerde Ka land maakte bekend, dat een regeling is getroffen t.a.v. de middenstand, -die scha de lijdt door de verkoop van toestellen tegen aanlokkelijke inruilpremies aan de consumenten door de Zegam. Hij stelde de middenstand geruft, dat de in- ruilactie uiteraard maar een tijdelijk ka rakter heeft en dat men er mee beoogt, dat de leverantie van het aardgas „on voorwaardelijk is gewaarborgd". „De verantwoordelijkheid daarvoor kunnen we niet op de schouders van de middenstand leggen", aldus de heer Ka- land. Aan het begin van zijn uitvoerige betoog had de heer Kaland hulde ge bracht aan het gemeentebestuur van Axel, „dat altijd toont groot te denken". Als voorbeeld van het „groot denken" van Axel, noemde hij het feit, dat de ge meente haar gasbedrijf heeft gemoderni seerd en vernieuwd voor en met het oog op - de overdracht ervan aan de Zegam. Hij sprak de hoop uit, dat het dis tributiecentrum te Axel zich zal ont plooien als een „streekvoorziening, on dergeschikt aan het grote provinciale ge- De heer Kaland zei ook te hopen, dat er sprake zal zijn van een goed samenspel tussen De Zegam, de Nederlandse Gas unie, de gemeentebesturen en de consu menten. Als (een ander) voorbeeld van goede samenwerking tusen de Zegam en de gemeenten noemde hij het feit dat de uitvoering van het nieuwe stratenplan tegelijkertijd ter hand zulen worden ge nomen. „Alleen door goede samenwer king is een snelle opossing van de grote problematiek van de gasvoorziening in Zeeland mogelijk", merkte hij op. Voor gedeputeerde Kaland had bur gemeester M. K. van Dijke van Axel ge sproken. Hij noemde de overdracht van het Axelse gasbedrijf aan de Zegam „een historisch feit". Hij gaf voorts een over wicht van de groei van het Axelse gas bedrijf: van 127 aansluitingen in Axel in 1911 tot 6000 aansluitingen in Axel en Terneuzen nu. In 1961 werd de een miljoen gulden vergende moderni sering van het bedrijf ingezet. Hiet Axelse gemeentebestuur hield toen al rekening met een concentratie van de gasbedrijven in Zeeland' met het oog op de op gang gebrachte ontwikkeling en later de komst van het aardgas. Het in bedrijf stellen van het distri butiecentrum werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van alle Oost-Zeeuwsch- Vlaamse gemeentebesturen en o.m. nog het hoofd van de technische afdeling van het district west van de Nederlandse Gasunie, ir. M. J. Korstanje, de hoofd ingenieur voor Zeeuwsch-Vlaanderen van de PZEM, ir. R. A. M. Vis, ir. J. Sterel en ir. O. van Uchelen van het Gas- instituut en ir. R. H. van Krevelen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen. HANSWEERT In de buitenhaven te Hansweert heeft een aanvaring plaatsge vonden tussen de Nederlandse motor schepen Pieter David, Hennie en Amer- stroom. Het Nederlandse motorschip Amerstroom, groot 419 ton, geladen met 409 ton ijzer kapitein van Zuylekom onderweg van Brussel naar Amstelveen, kwam te Hansweert de haven binnenva ren op het moment dat de Nederlandse schepen Hennie en Pieter David de ha ven, op weg naar Frankrijk, wilden ver laten. De Amerstroom ramde beide sche pen maar in het bijzonder de Hennie, die aan zijboord een scheur opliep van vijf meter en bijzonder snel water maakte. De Hennie was evenals de Pieter David geladen met sizai. Kapitein van Twist zag tot zijn vreugde snel hulp komen op dagen van het bergingsbedrijf L. Polder man dat met de drie schepen Haai, Tij- gerhaai en Inktvis, al pompende het schip drijvende kon'houden en dit op de slikken in de haven aan de grond zette. Daar werd een noodreparatie verricht, waarna het schip naar de vluchthaven werd gesleept, waar 50 ton sizal werd overgeslagen in de Pieter David, die er bij deze aanvaring goed afgekomen was. Het schip zal te Wemeldinge de rest van de lading overslaan. Daarna moet het voor definitieve reparatie naar de werf. (Advertentie) Brandend maagzuur? helpen direkt! (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Op vrijdagmiddag 5l november a.s. om half drie zal de offi ciële opening van het dorpshuis, te Phi lippine plaatsvinden. Het dorpshuis is ingericht in het gebouw, waarin lange tijd de lagere school gehuisvest is ge weest. De grote zaal ervan kan worden aangewend als vergader- en toneelzaal en als gymnastieklokaal. PARIJS (Reuter) De ministers van defensie van de NAVO-landen zullen op 26 en 27 november in Parijs bijeenko men om voorstellen voor een NAVO kerncommissie te bespreken. Gespro ken zal worden over mogelijkheden tot verbetering en uitbreiding van deel neming bij het opstellen van plannen voor het gebruik van kernstrijdmachten met inbegrip van strategische strijd machten en over verzekering van het spoedigst mogelijke overleg bij een eventueel besluit om gebruik te maken van met kernwapens uitgeruste strijd krachten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „De zekere angst die bjj Oost- en West-Souburg tijdens de laatste raadsvergadering daar te bespeu ren was, t.a.v. de op handen zijnde sa menvoeging met Vlissingen, is volledig ongegrond. Samenvoeging is nog iets heel anders dan annexatie". Dat was naast de begrijpelijke vreugde die zijn uitdrukking vond in de verkla ring van burgemeester B. Kolff, en de woordvoerders van de verschillende frac ties, een van de positieve geluiden, die gistermiddag te beluisteren vielen in de Vlissingse raadsvergadering, een reactie op het door de Tweede Kamer goedge keurde wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling van Walcheren. „De herindeling maakt een einde aan een periode van onzekerheid en opent voor de te vormen gemeenten een reeks van, voorzover dat thans te beoordelen is, gunstige perspectieven", zo bracht burgemeester Kolff zijn goede verwach tingen onder woorden. Alle raadsfracties deelden in de vreugde, in nagenoeg ge lijkluidende bewoordingen. De heer S. Joustra deed het college van b. en w. hierop aansluitend een voorstel, dat blij kens de eerste reacties wel in goede aarde viel, maar volgens burgemeestér Kolff niet door het college alleen te ver wezenlijken is: het nieuw gemeentewa pen voor „Groot Vlissingen" waar voor hij een ontwerp bij de hand had. De officiële raadsagenda (de beschou wingen over de gemeentelijke herinde ling vond men niet op het programma) bood op een enkele uitzondering na, niet veel stof tot discussie. De heer R. Belle werd toegelaten tot de gemeenteraad. Hij komt in de plaats van de heer S. Adriaan- se, die wegens vertrek zijn zetel be schikbaar heeft moeten stéllen. de raadsleden wanneer het gaat om tech nische problemen, zoals die zich hebben voorgedaan bij de nota over de zeewe. ringsplannen, die tijdens de vorige verga dering aan de orde zijn geweest. De laatste resten van de sterk ver ouderde gasverlichting gaan uit liet Vlissingse stadsbeeld verdwijnen, ln de Breewaterstraat wordt de gasverlichting vervangen door elektrische lantaarns, hetgeen f 21.000 vergt. Met de PZEM zijn onderhandelingen gaande over de elektrificatie van het laatste gedeelte gasverlichting in Vlis singen. Hierover zal de raad binnen af zienbare tijd een voorstel te behandelen krijgen. De gemeentepolitie krijgt de beschik king over een drietal mobilofoons. De raad heeft hiervöor gisteren f 12.000 be schikbaar gesteld. De wijzigingen in de verordening van regeling van de honden belasting heeft het niet gehaald. B. en w. stelden voor de belasting met 50 pro cent te verhogen tot f 22,50 per jaar. maar een motie, ingediend door' de heer C. Ver heul, had de instemming van evenveel raadsleden, zodat eerst bij een volgende gelegenheid over uitvoering kan worden beslist. De heer Verheul was van mening dat de verhoging van 50 procent beslist teveel was. Hij vond, ook al zou de gemeente hier door een bedrag van f 3600 minder aan inkomsten ontvangen, een verhoging van 20 procent al ruim voldoende. Van de 16 raadsleden kozen er acht de zijde van de heer Verheul. De rondvraag heeft een levendige, soms zelfs vijandig debat opgeleverd tussen de voorzitter en de heer I. Filius. n.a.v. de door de laatste gestelde vragen aan b. en w. De heer Fi lius verweet het college van b. en w. openlijk het onvoldoende voorlichten van (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In een zitting, die zo als gewoonlijk niet volgens het tijdsche ma verliep, zijn een flink aantal verkeers_, zondaars voor kantonrechter mr. C. van Hees verschenen. Onder de overtreders der verkeerswet bevonden zich veel zui derburen. De Belg J. E. de V. uit Assenede werd in Cadzand vermoedelijk het slachtoffer van een nozemstreek. Hij parkeerde aan het Zwinpad, waar echter een stopver- bod geldt. De V. zei alleen maar een „staak" te hebben gezien, waaraan geen bord bevestigd was. Zoals bekend moe ten de verkeersborden in de kuststreek het vaak ontgelden. Zijn zaak werd even wel aangehouden om de verbalisant eens te horen. Een rijksambtenaar maakte teveei haast en prompt brokken: de Oostbur ger C. de S. verleende in zijn woonplaats op de Markt geen voorrang aan een per sonenauto met mevrouw J. C._ van de D. aan het stuur. Met veertig gulden boete en een te betalen civiele vordering van 200 gulden, werd zijn ongeduld op de proef gesteld. Verdediger mr. Adriaanse sr. uit Mid delburg sleepte een vrijspraak voor zijn cliënt, de Belgische mevrouw B. H. I. uit Assebroek uit het vuur. De officier had zestig gulden boete geëist, omdat zij in de Zuidzandsestraat te Oostburg bij het linksafslaan de doorgang niet vrij zou hebben gelaten en bovendien omdat een clignateur van haar voertuig ondeugde. lijk was. Voor de Israëliër W. R., die achteruit rijdend in Sluis een Belgische scooter had geraakt, werd 25 gulden boete gere serveerd. Het Internationale „delict" werd verder afgedaan met het toeken nen van een civiele vordering van 1500 B. fr. De 67-jarige bromfietser F. van der H. uit Nieuwvliet werd de raad gegeven maar eens op te houden met brommen. Op de Schoondijkseweg had hij zich ver gist in de snelheid van een auto en geen voorrang verleend. Deze slechte beurt werd door de kantonrechter beloond met veertig gulden boete. 1 Onder ede uitgesproken lijnrecht te genover elkaar staande, getuigenverkla ringen bepaalden de affaire vafi de Ter- neuzenaar M. D. Bij het afrijden van de boot in Breskens zou A. N. uit Schoon- dijke gevaarlijk hebben ingevoegd en plotseling hebben geremd, waardoor D. een botsing niet meer had kunnen voor komen. Onder ede verklaarde N. dat hij in dezelfde (linker) file als D. sr. had gereden M.D. jr. verklaarde eveneens onder ede, dat D. van rechts naar links invoegde. Wie heeft nu „de onwaarheid en niet anders dan de onwaarheid" ge sproken Officier en kantonrechter ver oordeelden M. D. sr. voor zijn verkeers- onveilig gedrag. De eis was 50 gulden, het vonnis drie tientjes. KAPELLE Door het bijzonder mooie weer van de laatste weken zijn veel aardbeiplanten van het ras Red Gauntlet voor de tweede keer dit jaar gaan bloei en. Meestal ontwikkelt deze bloesem zich echter niet meer tot vruchten. Soms is dat wel het geval. Zo kon vrpda.g op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge de teler W. de Jonge uit Kwadendamme nog 56 doosjes, elk met 250 gram aardbeien van het ras Red Gauntlet aanvoeren. De ze waren afkomstig van een gewoon vol- legronds perceel, dat deze zomer reeds eerder een oogst heeft gegeven. De kwa liteit van de vruchten was bijzonder goed en de handel betaalde f 1,08 per doosje voor deze vruchten. 1 fVan onze korfbalmedewerker) MIDDELBURG. Met de 5-4-neder- laag tegen Animo 2 nog vers in het ge heugen moet Luctor 1 zaterdag opnieuw naar Souburg om Zuidwesters party te geven. Een nieuwe nederlaag van de Zuidwesters betekent dat zij voorlopig vrijwel zijn uitgeschakeld in de dit jaar toch wel bijzonder spannende strijd om de hoogste titel in de Z.K.B. en daarom zullen de Terneuzense organjehemden 'n tot in de toppen geladen tegenstander vinden. Zou Luctor het ook nu in Sou burg niet kunnen bolwerken dan ligt VEDO gereed om alleen de leiderspositie te gaan innemen omdat we niet aanne men, dat Vedo thuis tegen hekkesluiters Swift 3 kleerscheuren zal oplopen. Ook de positie van Animo 2 zou dan aanzienlijk verbeteren aangenomen al thans dat zij op eigen veld over Blauw Wit 1 de baas blijft. De situatie in de kopgroep zou na zaterdag wel eens dras tisch gewijzigd kunnen zijn. Bij Ondo 1 Elto zijn we geneigd de thuisclub de beste kansen toe te kennen maar na het da verende Elto-succes van vorige week lijkt deze prognose misschien te opti mistisch. In de Walcherse tweede klasse zal leider Atlas zich aan het bezoekende Animo 3 wel niet branden en staat Stormvogels voor een reusachtige op gave om tegen het sterke B.K.C. haar goede titelkansen te prolongeren. In de Bevelandse tweede klasse zijn de thuisclubs favoriet in de ontmoetingen Togo 2Luctor 2 en de Poel 1Tjoba 3. Het volledige programma voor zaterdag luidt: le. Zuidwesters 1Luctor 1, Animo 2 Blauw Wit; Vedo 1Swift 3; Ond'o 1 Elto 1. 2a. Atlas. 1Animo 3, Stormvogels BKC 1, 2b Togo 2Luctor 2; de Poel 1 Tjoba 3. a. KVL 2-Zuidwesters 2, 3b. Olympia 2 de Poel 2; Swift. 4Animo 6; JüniorenTogoOndo; BKCTj oba en EltoBlauw Wit. (Van onze correspondent) 's HEERENHOEK Nauwelijks twee uur oud was donderdagavond de onder handse aanbesteding van de bouw van een nieuwe brandweergarage te 's Hee- renhoek of de raad van deze gemeente ging tot de gunning over aan de firma Engelbert te 's Heerenhoek voor een be drag van f 8246,-. Voor deze aanbesteding waren de drie plaatselijke aannemers uitgenodigd van wie er twee hadden in geschreven. Burgemeester R.O.M. Wael- put hekelde de houding van een derde aannemer, die, hoewel uitgenodigd, zelfs niet de moeite had genomen om te be richten, dat hij niet zou inschrijven. De raadsvoorzitter vroeg zich af of deze aannemer in het vervolg bij voorkomen de gelegenheden nog wel een kans moet krijgen. De begroting voor de bouw van deze garage, die achter het gemeente huis zal komen te staan, beliep een be drag van f. 10-900,- inclusief kosten van toezicht. Oorspronkelijk had de raad een krediet gevoteerd van f. 6500,maar de garage zal nu groter worden dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. Dit om de mogelijkheid te openen om hierin misschien later ook een hogedrukspuit te kunnen opbergen. De aanschaf hiervan zal pas mogelijk worden als de te ver wachten concentratie van brandweer korpsen in de omgeving een feit zal zijn geworden. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, waarin deze mededeelde, dat hij Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft uitgenodigd aan de ra den der betrokken gemeenten een door hem opgestelde ontwe-rp-regeling met kaart en toelichting tot een gemeentelij ke herindeling van Zuid-Beveland toe te zenden. Blijkens de toelichting bij dit stuk van b. en w. houdt deze mededeling in, dat van regeringswege wordt inge stemd met het door G.S. gedane voorstel om tot herindeling over te gaan. Het plan van G.S. zal thans wederom aan de beoordeling van de gemeentebesturen en van de inwoners der gemeenten worden onderworpen. De raad besprak in deze vergadering voorts een verzoek van enige bewoners van de Dorpsstraat om tot verbetering te geraken van de kruising Dorpsstraat- Burg. Timansweg. Deze bewoners ver zochten om een betere trap naast de reeds bestaande in plaats van een aan wezige doch misbruikte helling, aanleg van een trottoir langs, hun huizen en een beter onderhoud van de bestaande be schoeiing. Aan 5 van de verzoekers was in eerste instantie gevraagd om mede werking bij de aanleg van het trottoir doch slechts één van hen had, en -dan nog vrij onbevredigend, gereageerd op dit verzoek. Het onderhoud van de be schoeiing ligt, aldus b. en w. ook vrij moeilijk zolang de omwonende belang hebbenden er zelf aan meewerken, dat deze beschoeiing wordt beschadigd- Een goede aanpak van het geheel zal pas mo- HEIKANT De 39-jarige G. Engels uit Heikant, die vorige weèk nabij de Kijkuit te Axel in botsing kwam met een bietenrooimachine en zeer ernstig wérd gewond, is in het ziekenhuis te Til burg overleden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van 2 kinderen. (Adiverfcerufeie) gelijk worden na het uitvoeren van ge plande rioleringswerkzaamheden en na sanering van een gedeelte van de oude dorpskom. De raad verkocht aan de heef A.J. Martens een perceel grond van 296 m2. aan de Willibrordusstraat voor de bouw van een z.g vrijetijdswoning- LEOPOLDSTAD (Reuter) Men ver wacht in Leopoldstad dat de nieuwe Kon golese regering onder leiding van Eva- riste Kimba haar buitenlandse politiek zal wijzigen en in de eerste plaats nau wer contact zal zoeken met de onaf hankelijke Afrikaanse landen, die tot geen van beide wereldblokken behoren. De nieuwe regering zou de betrekkin gen willen verbreken die ex-premier Tsjombe onderhield met de blanke lei der van Rhodesië en met Zuid-Afrika. Ook zou er een „ingrijpende wijziging" komen in de houding van de regering tegenover de revolutionaire beweging in Angola, die haar basis in Leopoldstad heeft. Cleophas Kamitatie, minister van buitenlandse zaken, verklaarde er niet zeker van te zijn dat Kongo nog langer lid zal blijven van de O.C.A.M., een bun deling van een 12-tal Afrikaanse landen. Hij was van mening dat de organisatie voor de eenheid van Afrika aan alle Kongolese behoeften tegemoet komt en dat het niet nodig is Afrika in verschil lende blokken te splitsen. Kongo-Leopoldstad zou ook weer be trekkingen willen aanknopen met Kongo- Brazzaville. Ongeveer 200 mensen hebben een luid ruchtige betoging gehouden ten gunste van oud-premier Tsjombe en tegen pre sident Kasavoeboe. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft de intelligentie-eisen bij de militaire keu ring van dienstplichtigen en vrijwilligers verlaagd om meer manschappen voor de opbouw van - de strijdkrachten in Viet nam te krijgen. Men hoopt met deze maatregel 25.000 mensen per jaar meer in te lijven. De nieuwe maatregelen houden in dat de meeste afgestudeerden van middelbare scholen zullen worden ingelijfd als zij voldoen aan de fysieke eisen. Personen zonder middelbare-schooldi- ploma zullen in sommige - gevallen pog wel een tweede test moeten afleggen. Van de 100.000 man, die elke maand worden gekeurd wordt ongeveer 46 pro cent afgekeurd wegens „mentale" moei lijkheden. Voor de helft van deze groep komt nu de weg vrij voor inlijving bij de strijdkrachten. Als deze stoel het loon zal zijn van een leven lang hard werken, dan is dat bittér onrecht vaardig. Zijn de stoelen over vijf en twintig jaar allemaal zo zuinig geproportioneerd? Of... kunt u voor uw geld tegen die tijd slechts zoveel minder kopen dan thans? U hebt natuurlijk een levensverzekering gesloten, opdat er voldoende geld zal zijn als u jong zoudt sterven of lang zoudt leven. Op de polis staan heel nauwkeurig een flink geldbedrag en een einddatum aangegeven. Maar wie kan u vertellen, wat u in 1990 nog voor een gulden kunt kopen? Neem daarom naast uw gewone verzekering een Waerdye-polis. De premie/die u betaalt, wordt direct in veilige aandelen belegd. Aandelen, die rustig met de welvaart meestijgen. Zo hebt u zich verzekerd, dat u straks geld hebt, wanneer het nodig is en... in voldoende mate. Een verzekering bij de Waerdye biedt de voordelen van levensverzekering en aandelenbezit tegelijk. Ook fiscaal. In 9 jaar tijd is een Waerdye-polis 56% meer waard gewordeni n.v. maatschappij van levensverzekering op basis van belegging in aandelen Aan DE WAERDYE Rotterdam - Blaak 101 - tel. 010-111720 Verzoeke vrijblijvend toezending brochure met alle inlichtingen. Naam: Adrèa Woonplaats: Mijn verzekerlngs-advtseur Is: 'T I I I 1 I I J

de Stem | 1965 | | pagina 21