Vijf stukken bevestigen aggiornamento der Kerk Geldnood motief voor op roofmoord kruidenierster Vlaams-Waalse tegenstelling op breed front aanpakken Opleiding leken voor pastoraal begonnen Comité Monarchie voert geen actie Sterren. vielen uit de lucht NIEUWE REGERING GAAT GRONDIG TE WERK gemeente Commissie regelt contact AFKONDIGINGSDATUM EERBETOON AAN JOANNES XXIII ■sgse-ffis: SpSSSaM*» EERSTE OPLEIDINGSINSTITUUT GEREED Prog Commissies Cultuurraden Bevoegdheden Concelebratie door paus en 24 vaders Seminaries UTRECHTSE WEDUWE (51) BEKENT: Aanwijzing Hoofdwond Kloosterleven Wetenschap ramma eerste jaar staat vast Mannen Eerste jaar TENTOONSTELLINGS BEZOEKER in SLAAP GEVALLEN De LA.T.A. staat amusement in vliegtuigen toe DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 VATIKAANSTAD (KNP). - Aan het slot van een langdurige plechtigheid, waarin een geconcele breerde H. Mis, een korte toe spraak en vijf officiële stemmin gen hebben paus en concilie vijf conciliestukken afgekondigd. Met de promulgatie van de constituties, respectievelijk decreten over de liturgie en de communicatiemidde len (tweede zitting in 1963), oven- de Kerk, het oecumenisme en oos terse kerken (derde zitting 1964) en de vijf afkondigingen van gis terochtend heeft het concilie in to taal tien schema's tot een goed ein de gebracht. De vijf nieuwe stukken zijn de decre ten respectievelijk verklaring over „de verhouding der Kerk tot de niet-christe- jijlce godsdiensten", de „vernieuwing van het kloosterleven", „het katholiek onder wijs", de „opleiding van de priester'^en het pastorale ambt van de bisschop". "De datum van 28 oktober was door paus Paulus gekozen voor deze openbare zitting als eerbetoon aan paus Joannes, wiens verjaardag van pauskeuze op 28 oktober 1958 werd herdacht. De H. Mis werd opgedragen voor de vrede. In de voorbeden was een speciaal gebed op genomen, waarin God wordt gevraagd dat de Kerk in de wereld een teken mag zijn van de vrede. Samen met de paus droegen nog 24 concilievaders de H. Mis op. Zij vertegenwoordigden de gehele wereld, maar vooral de Kerk in de com munistische landen. Onder de concele branten bevonden zich kardinaal Wy- szynski uit Polen, kardinaal B'eran uit Tsjecho-Slowakije en kardinaal Slippyi uit de Oekraïne. In een korte toespraak uitte paus Pau lus zijn vreugde over de afkondiging der conciliestukken. Hij noemde dit een be wijs dat de Kerk leeft en zich verjongt en hij zei te hopen dat de nieuwe beslui ten zegenrijk zouden blijken voor de Kerk. Het gaat er om de zending van de Kerk aan de veranderde omstandigheden aan te passen. Met de reeds gebruikelijke formule ring, waarin de eenheid wordt benadrukt van paus en wereldepiscopaat, kondigde Paulus VI officieel de stukken af. Mgr. Felici had tevens bekendgemaakt dat de decreten respectievelijk verklaringen vol gend jaar 29 juni, het feest van Petrus en Paulus, van kracht zullen worden. De paus verliet glimlachend, zegenend en duidelijk gelukkig te voet de Sint-Pieter. zoals hij ook bij het begin der plechtig heid te voet was binnengekomen. De afgekondigde documenten bezitten J vele markante en positieve trekken. Het decreet over de seminarie-opleiding is J intussen één van de weinige stukken ge weest waarover de bisschoppen direct al onverdeeld goed te spreken waren. Het decreet stelt dat de opleidingsprogram- mas der seminaries aangepast moeten I worden aan de plaatselijke omstandighe- i den overeenkomstig de planning der bisschoppenconferenties. Dit betekent het einde van elke standaardisatie. Het de creet onderstreept voorts het belang van een gepaste vrijheid der seminaristen, die sen weten wat er in de wereld te is. Het decreet keert zich tegen elke daten Van J°?*selarij voor priester-kandi- dit gebted aan op coördinatie op vJÏÏ ingekste passage onderstreept de aarae van het ongehuwde priesterschap, van eoÜr benadrukt ook de betekenis narkton pastoral® vorming van de semi- nrioc»! 011 nascholing, wanneer zij als RL in de Praktijk staan. I van dfV- 1!ee* over bet pastoraal ambt °cl „b,1S5l°fen cis' het concilie een nun II afbakening van liet ambt der internationalisatie van de cu- <Va° 0nM Partementalre redactie) de (Vervolg van pagina 1} '•"tónde uit ""narchie", •""eiders .n nde bekende ver- actie voeren1"1 Leidscl»ei>dam, uS troonopvolgster d °m pr,mses Margriet 1 «omité Sert zich iV00rJteur te geven. JU een meer?» ub 'c<lcr ffeval neer neli'k van primifRtsf?ak- di<> het Pe doelstellingen Beatrix goedkeurt. !ï.en<iam lopen MiJnni C°mité-Leid- he^°mi''6-DÏyStee "V dje van het v™nm. Dit rntduel van een refe. fr11 leden Sfelijk en daarom ÏÏen- Na hun eeStl naar buKen te koi»Se Week zijn im .°ProeP van einde fc Daarvan snraken^ bi""enge- fe5 "eschreven ZH v?Clal!s pgtken.et huweliik tweespalt £?nv£ rie. Ook moet de curie zich meer laten adviseren door leken. Het decreet geeft aanwijzingen voor de ambtsuitoefening I en zegt onder meer dat de bisschoppen j gebruik moeten inaken van de moderne communicatiemiddelen en dat zij heti oecumenisme in de praktijk van het da-1 gelyks.e leven moeten bevorderen. De bisschoppen moeten voorts, zo ver standig zijn, aldus het decreet, om ontslag te nemen uit hun ambt wanneer zij ziek of te oud zijn. Het concilie dringt ook aan op een herorganisatie van de bisdommen, waar de zielzorg zulks noodzakelijk maakt. Ook voor de zielzorgers in de parochies (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Uit geldnood heeft een moeder van vier kinderen de we duwe M. D. (51) uit Utrecht de Utrecht, se kruidenierster N. de Groot (62) ix haar winkeltje aan de Leidseweg met een zware betonbeitel de schedel inge slagen. Zij stal uit de winkelkassa drie honderd gulden, waarvan zij er direct na de moord f 280 betaalde aan een deurwaarder in verband met huur schuld. De 14-jarige Mia R., dochter van een Utrechtse politie-brigadier kon de recherche de aanwijzingen ver schaffen die donderdagmorgen vroeg tot een bekentenis leidden. De weduwe M. D. zat al geruime tijd in geldnood. Zij stopte woensdag rond het middaguur de zware betonbeitel, die tot het gereedschap hoorde van haar in het begin 1965 overleden echtgenoot, in haar boodschappentas en vertrok. Om tien minuten over een ging zij het kruidenierswinkeltje aan de Leidseweg binnen. Op dat moment .hielp mevrouw De Groot juist de 14-jarige Mia R., scho liere aan het nabijgelegen christelijk lyceum, aan twee penniewafels. Het meisje herkende de weduwe, omdat die in de buurt van haar ouderlijk huis woont. Toen om vijf uur haar vader, de politiebrigadier thuis kwam en over de moord praatte, Vertelde zijn dochter dat zij om tien over een nog in het winkeltje was geweest en wie zij daar had gezien. Op die aanwijzingen kon de politie de weduwe aanhouden. De moord moet zijn geplèegd tussen tien over een en half twee, vermoedelijk kort nadat Mia R. de winkel had ver laten. De weduwe heeft vermoedelijk kort nadat het meisje was weggegaan, de beitel te voorschijn gehaald en de winkelierster met een sterke slag op de schedel om het leven gebracht. Zij liet de bebloede beitel in de winkel «achter. Het moordwapen werd later door dr. Froentjes van het gerechtelijk laboratorium op sporen onderzocht. In de woning van de vrouw werd een jasje gevonden, met bloedsporen en bovendien een paar schoenen met hoge hakken, waarop ook bloedsporen voor kwamen. De politie kon op dat moment nog niet geloven, dat deze vrouw ver antwoordelijk was voor de mpord, want de wijze waarop mejuffrouw de Groot met de betonbeitel werd toegetakeld (elf diepe slagen op het hoofd en een elf cm brede kloof op het voorhoofd) leek typisch mannelijk. Maar de ver denkingen stapelden zich steeds verder op, toen tenslotte ook bleek, dat de betonbeitel uit de gereedschapskist van de overleden man van de verdachte (hij was timmerman) afkomstig zou Uit het verhoor bleek, dat de vrouw steeds moeilijker de financiële eindjes aan elkaar kon knopen. De deurwaar der had al gedreigd met openbare ver koop van het meubilair als niet spoedig f 280 huurschuld zou worden betaald. Er was een andere huurschuld van f 300 en bovendien moest de vrouw nog f 490 voldoen als eerste aanbetaling voor een inmiddels weggehaalde televisie en een pick-up. Aan inkomsten had ze per maand slechts f 400 en voorts nog wat geld van drie verdienende kinderen. Een buurvrouw, die boodschappen kwam doen, ontdekte het slachtoffer, liggend tussen toonbank en woonkamer. De vrouw, die een flinke hoofdwond op merkte, schrok zo, dat zij onmiddellijk de winkel verliet en andere, omwonen den in kennis stelde van wat zij had gezienv Men waarschuwde terstond de politie, -die weinig anders kon doen dan vaststellen, dat hier een moord was gepleegd. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 november mogen Belgen in de Ne derlandse territoriale wateren gaan vis sen en omgekeerd, krachtens een artikel van de overgangsovereenkomst van het Beneluxverdrag. Over het vraagstuk van opslag en minimumprijzen wordt op rege ringsniveau onderhandeld, waarbij oolj het bedrijfsleven is betrokken, n.l. de Bel gische rederscentrale en het Nederlandse visserijschap. geldt dat zij bij hoge ouderdpm of ziekte op uitnodiging of eigener beweging af treden. Het decreet wil, dat de religieu zen, die niet zuiver comtemplatief zijn, werkzaam zijn in de gewone zielzorg. Het decreet over de vernieuwing van het kloosterleven verlegt bijvoorbeeld het accent van de exclusieve gerichtheid op God naar de gerichtheid op God via de medemenselijkheid. De kloosterlingen moeten door deze accentverlegging een levenshouding vinden die aan deze tijd is aangepast. Het decreet geeft ook grotere ruimte aan de persoonlijke vrijheid. Men dient, aldus het decreet, zeer voor zichtig en tactvol te werk te gaan vóór het afnemen van de gelofte van kuis heid. Wat de armoede betreft wordt op gemerkt dat niet alleen het individuele lid maar ook de huizen van de orden en congregaties de armoede in praktijk moeten brengen. In dit verband wordt wederzijdse hulp aanbevolen. Bij de eis tot gehoorzaamheid moeten bepaalde grenzen in aclit worden genomen. Zij die aan het hoofd zijn gesteld, moeten hun ondergeschikten als kinderen Gods en met de aan de menselijke persoon ver schuldigde eerbied leiden. Kwijnende kloosters en instituten moe' ten geen nieuwe novicen opnemen. In het decreet over het katholiek on derwijs erkent het concilie de vrijheid van wetenschappelijk onderzoek en be veelt het de katholieke theologische fa culteiten aan gebruik te maken van mo derne methoden en hulpmiddelen en vooral de dialoog met de gescheiden broeders en de niet-christenen te onder houden. (Advertentie) BEKENDMAKING Het bureau van de burgerlijke stand is op 1 NOVEM BER 1965 (Allerheiligen) tussen 9.00 en 10.00 voor het publiek GEOPEND. Het gemeentebestuur van Breda. Gisterenmiddag arriveerde op Schiphol een groep internationale ijssterren, welke zal deelnemen aan de AVRO-ijssterrenparade in de HOKU voor het programma van vanavond. Ter verwelkoming was Sjoukje Dijkstra op de luchthaven aanwezig. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Aangezien het parlement in België grondwettelijk (Van één onzer verslaggevers) BREDA Het Opleidingscentrum voor Pastoreel Werk „Maartenshof" aan de Meerten Verhoffstraat te Breda zal mor gen om half drie officieel in gebruik worden genomen. Om half vyf begint de recepti De initiatiefnemer, mgr. G. H. de Vet. de bisschop van Breda, zal de openingsrede uitspreken. Het opleidings centrum is het eerste instituut in Neder land, dat zich bezig zal gaan houden met de opleiding van leken voor het pastorele werk. De opleiding, die reeds op 25 sep tember met 24 cursisten begon, duurt vier jaar. De leiding van het instituut is in handen van de paters Augustijnen. „De oprichting van het instituut is in herent aan de verandering van de ge dachte over de plaats van de leek in de kerk. Er is een groeiend bewustzijn in de Rooms-Katholieke Kerk, dat alle le den verantwoordelijk zijn voor het diako- naat. Daarnaast is de hele vorm van de parochiële zielzorg veranderd. Daarin is ook een taak voor de leek weggelegd". Dit vertelde ons de directeur van het opleidingscentrum, pater dr. Ad. F. Vermeulen o.s.a. In 1963 vroeg mgr. De Vet aan de pa ters Augustijnen om een wetenschappelij ke en pastorele inbreng voor een op te richten instituut. In 1964 vroeg hij de Augustijnen om het instituut zelf op te richten. Het type instituut bestaat al sinds 1928 in Duitsland. Daar kent men vormingsinstituten voor „Seelsorgehelfe- rinnen". dus voor vrouwen. Het instituut in Breda, dat is ondergebracht in het vroegere noviciaat van de zusters Fran ciscanessen van de H. Elisabeth, is ech ter aanmerkelijk breder van opzet dan de instituten in Duitsland. Op de eerste plaats worden er niet alleen vrouwen op-, geleid, maar ook mannen en op de twee de plaats is de opleiding geplaatst tegen de achtergrond van het hele pastorele werk in al zijn facetten, wat niet het ge val is in Duitsland. De vierjarige opleiding is in twee ge deelten gesplitst. De eerste Wee jaar vindt er een intense vorming plaats. In de laatste jaren wordt de vorming gecombineerd met de praktijk. Uit deze verdeling vloeit nog een andere regeling voort. De eerste twee jaar blijven de cursisten gewoon hun eigen beroep uitoefenen. Daarna be slist de directie van het instituut of de kandidaat door zal gaan. Gebeurt dit, dan wordt de cursist nadat hij zijn eigen baan heeft opgezegd, te werk gesteld als pas toreel werker, terwijl hij nog twee jaar de opleiding blijft volgen. Op dit moment staat alleen het pro gramma van het eerste jaar vast. Het zal theologie, wijsbegeerte en bijbelkennis gaan omvatten. Bovendien krijgt de cur sist ook een culturele vorming door con frontatie met toneel, muziek, film en an dere kunstuitingen. De cursist zal ook, en dat gebeurt tijdens ieder cursusjaar, voortdurend op de hoogte gehouden wor den van de actuele situatie van de kerk in Nederland en daarbuiten. De directie van het instituut zal de cursisten de gele genheid geven door middel van een dia loog contact met hen te houden. Het'tweede jaar zal waarschijnlijk de zelfde vorming omvatten, al volgt er dan wel een toespitsing op de pastorele vra gen. Daarom zullen in dat tweede jaar ook pastorele sociologie en psychologie aan bod komen. Daarnaast, zal er aan dacht besteed worden aan gespreksteeh- iek.. Voor het derde en vierde 'jaar bestaan nog geen plannen, maar deze zullen in ieder geval aansluiten op de praktijkvor ming. Bij de werving van de kandidaten wordt een strenge selectie toegepast. De mini mumleeftijd is 25 jaar, terwijl iedere kan didaat een middelbare opleiding moet hebben of een algemene vorming, die daarmee gelijk staat. Bovendien móet ie dere kandidaat een goede maatschappelij ke positie hebben. Na een eerste gesprek met de leiding van het instituut worden de kandidaten, die over blijven aan een psychologische test onderworpen. Op dit moment is het zo, dat er van de tachtig mensen die zich opgaven er 24 overble ven. De leiding van het instituut wordt ge vormd door pater dr. Ad. F. Vermeulen (directeur) en mevrouw drs. T. Govaart- Halkes (adjunct-directeur). Als secreta ris is aangesteld pater J. van den Broek. Pater drt Ad. F. Vermeulen, de directeur van het opleidings centrum. slechts wordt bijeengeroepen tegen de tweede dinsdag van november, beschikt de nieuwe Rooms-rode regering HarmelSpinoy over voldoende tijd om ongestoord te regeren en om zich meteen voor te bereiden op de komende parlemen taire zittijd. De betrekkigen tussen Vlamingen en Franssprekende Belgen wil de regering kennelijk voorrang verlenen boven mogelij ke oplossingen voor problemen, die de burgervrede en zelfs het voort bestaan van de Belgische staat be dreigen. De jongste kabinetsraad heeft zijn in stemming betuigd met een ontwerp tot oprichting van een permanente commis sie voor de betrekkingen tussen de volksgemeenschappen. Ook is de Belgi sche regering klaar met een ontwerp tot oprichting van Kuituurraden voor Leder van de twee gemeenschappen. De commissie voor de inter communau taire betrekkingen werd voorzien in het bestaande ruimere akkoord over de grondwetsherziening. Aan dat akkoord werd in de voorbije jaren moeizaam gedokterd aan een „ronde .tafel" door „wijzen" uit de drie traditionele partij en (christen-democraten, socialisten en Liberalen). In het zicht an de verkie zingen liepen de liberalen van de tafel weg, zodat het akkoord tenslotte werd ondertekend door leden van de twee meerderheidspartijen. Dezelfde partijen delen ook thans de regeringsverantwoor delijkheid, zodat geredelijk mag worden aangenomen dat het vroegere akkoord, thans gegoten in de vorm van een rege ringsontwerp, een parlementaire meer derheid zal vinden. Volgens het vroegere akkoord moeten er ln de commissie ter verbetering van de betrekkingen tussen Walen en Vlamin gen evenveel Frans- als Nederlandstali- gen zetelen. De drie traditionele partijen moeten even talrijk vertegenwoordigd zijn in die commissie, door personen uit de politieke, universitaire, culturele, we tenschappelijke, economische en sociale wereld. Tegen deze paritaire verhouding werden al heel wat bezwaren geopperd. Men merkt op, d-at aan de liberalen een betekenis wordt toegekend die zij nume riek niet bezitten. Een verhouding van 15 christen-democraten, 12 socialisten en 9 liberalen werd redelijker geacht. Wèl werd gesuggereerd, dat Walen, Vla mingen en Brusselaars ieder twaalf af gevaardigden zouden mogen zenden. Zes Vlaamse afgevaardigden zouden worden aangeduid voor de Nederlandsspreken de hoofdstedelingen, evenveel Franstali- gen voor de Franssprekenen Brusse laars. De Belgische regering is op deze be-' zwaren en suggesties niet ingegaan. Zij houdt vast aan de'partijpolitieke pari teit onder de afgevaardigden, maar zij beslist tevens dat Walen en Vlamingen de meerderheid in de commissie moeten uitmaken. De Brusselaars zullen mogen rekenen op een „billijke" vertegenwoor diging. Volgens de bepalingen van de ronde tafel", overgenomen door de Belgische regering, heeft de bestendige commissie tot opdracht: 1. hetzij aan de uitvoerende, hetzij aan de wetgevende macht, alle maatre gelen voor te steller die van die aard zijn om de betrekkingen tus sen de volksgemeenschappen te ver beteren en te bevorderen, niet slechts met wetsvoorschriften, maar ook in de geest en in de toepassing ervan; 2. mee te werken aan het opstelen van een statuut waardoor de Brusselse agglomeratie haar rol van «.hoofd stad van België" en „hoofdstad van Europa" in de beste voorwaarden kan vervullen. Voor de ee-rste Opdacht overheerst de overtuiging dat heti niet redelijk is, één miljoen Brusselaars een even ster ke vertegenwoordiging te schenken als aan de vijf miljoen Vlamingen en de drie miljoen Walen. Voor de tweede op dracht wordt wel aanvaard, dat de Brus selse bevolking zich voldoende krachtig moet kunnen doen horen. Het gaat im mers over het statuut van haar eigen woongebied. Het plan tot oprichting van cultuur raden werd verder uitgewerkt door de twee Belgische ministers voor cul turele aangelegenheden, de ene voor Nederlandse cultuur, de andere voor Franse cultuur. Ook over deze cultr- raden is langdurig gesproken aan de „ronde tafel". De „wyzen" begroet ten in deze culfcuurraden „een aange wezen hervorming, van die aard dat nutteloze botsingen en wrijvingen tus sen de twee gemeenschappen verme den worden." De Belgische regéring voorziet naast een cultuurraad voor de Nederlandse en een andere voor de Franse cultuur in België, een aparte culturele instelling ten gunste van de Duitsprekende Bel gen. Brussel-hoofdstad zal. een „bestendi ge commissie" krijgen, met een paritaire vertegenwoordiging van afgevaardigden uit de twee cultuurraden. Elk van deze twee raden zal vijftig le den tellen. De ideologische of filosofische strekkingen zullen aan bod kunnen ko men naargelang hun werkelijke beteke nis in het Vlaamse resp. het Waalse landsgedeelte. Als basis worden de uit slagen van de parlementaire verkiezin gen genomen. De leden van de cultuur raden worden aangewezen voor een pe riode van zes jaar. De twee raden zul len in principe afzonderlijk vergaderen, tenzij de Belgische begroting voor cultu rele aangelegenheden op de agenda staat, of om adviezen te bespreken van de culturele commissie voor de Brusselse agglomeratie. Welke zijn de „ruime e~ daadwerkelijk bevoegdheden" van de cultuurraden? Ze beschikken over een tweevoudig advies recht. Dit betekent in de eerste plaats, dat zij op eigen initiatief regering en par lement aanbevelingen zullen kunnen doen over elk probleem dat verband houdt met de culturele ontwikkeling. Ook kan het parlement een gemotiveerd advies vragen over elke culturele kwes tie. Tevens en dit zeer belangrijk moeten de ministers alle teksten van voorontwerpen en reglementen die be trekking hebben op culturele aangelegen heden, voor gemotiveerd advies voor leggen aan de cultuurraden: daartoe be horen het gebruik der talen, schone kunsten en letteren, bibliotheken en mu sea, volksontwikkeling en vrijetijdsbe steding, organisaties en initiatieven voor de jeugd, radio en TV, monumenten en landschappen, en tenslotte de culturele betrekkingen met het buitenland. Het on derwijs zal niet onder de bevoegdheid van de cultuurraden vallen, omdat deze sector onderworpen is aan' de beschik kingen van het Sohoolpact. Schikkingen worden voorzien opdat in de cultuurraden, die een duidelijk chris telijk overwicht zullen vertonen in Vlaan deren en die in Wallonië - vrijzinnig en socialistisch van oriëntering zullen zijn, de ideologische minderheden niet in dé verdrukking zullen komen. De wet zal de beginselen beklemtonen van gelijkheid en non-discriminatie. Trouwens, indien de minderheid haar rechten veronacht zaamd meent, kan zij mits gesteund door éénderde der leden van de cultuur- raad bij de regering een verzoek in» dienen tot nietigverklaring van het ad vies. Het wordt niet betwijfeld, dat ook het installeren van cultuurraden de nodige meerderheid zal vinden in het Belgische parlement. Sommigen betreuren dat de cultuürraden slechts een adviseren de bevoegdheid, zullen bezitten.. .wen sen cultuurraden met beslissende en met uitvoerende macht, om zo te geraken tot een echte culturele autonomie. Daar toe i£" echter een grondw-etsheryorming noodzakelijk, en die vorming blijft bin nen afzienbare tijd problematisch, aan gezien de rooms-rode regeringspartijen niet beschikken over de vereiste twee derde meerderheid. De ontwerpen daar entegen betreffende de bestendige (ad viserende) commissie voor de betrek kingen tussen de volksgemeenschappen, en betreffende het installeren van cul tuurraden met adviserende bevoegd heid, kunnen worden goedgekeurd door een gewone meerderheid van 50 plus 1. (Advertentie) BREDA, vrijdag. Op de gigantische meubelexpositie die door débé-meubelen n.v. in Breda op de Teteringsedijk 89 bis is ingericht, deed zich gisteren een vreemd geval voor. Een van de huisvrou wen, die er met haar echtgenoot de vele modellen bankstellen, eet- en slaapka mers, bergmeubelen en tafels had bezich tigd, was plotseling haar man kwijt. Na enig zoeken vond het tentoonstellings- personeel de verloren man op een van de geëxposeerde bedden in een hoek van de showroom. Bij het daadwerkelijk beproe ven van het bed .bleek hij in slaap ge vallen te zijn. De directie van débé vraagt zich nu at of de (gratis) geser veerde koffie niet opwekkend genoeg is, dan wel of 'misschien de slaapkamer ameublementen zo bijzonder goed zijn. Wij hebben de koffie geproefd en houden het op het laatste. Geopend: maandag en vrijdag van 8.30— 21.00 uur; dinsdag, woensdag en donder dag van 8.3018.00 uur; zaterdag van 8.30—17,00 uur. Als u er eventueel wilt kopen, kunt u er bestellen voor levering via een meubel handelaar. SCHIPHOL (ANP) De I.A.T.A., de internationale organisatie van meer dan 100 luchtvaartmaatschappijen heeft op een vergadering in Wenen besloten, dat de aangesloten maatschappijen ex-tra-ta rieven mogen berekenen voor amusement in de lucht. Het amusememt-in-de-liucht is hu door de I.A.T.A. toegestaan. T.W.A. had enke le-jaren geleden filmdoeken opgesteld in de cabines op lange-afstand-vluchten,-' waarop tijdens de reis voor de passagiers films worden vertoond. De I.A.T.A. achtte dit soort extra-kos ten aanvankelijk uit den boze, maar de T.W.A. weigerde. Andere maatschappijen zagen zich uit een oogpunt van concur rentie verplicht eveneens dit kostbare soort verstrooiing voor de passagiers te brengen. Deze maand begon de Pan American met het installeren van t.v.-sets boven de hoofden der passagiers, alsmede een tableau met knoppen aan de stoelen voor radioprogramma's, die men met behulp van oorknopjes kan beluisteren. VOOR DE Braziliaanse kust is een boot op een zandbank gestoten en ge zonken. Naar schatting zijn 60 a 70 men sen verdronken. Door de marine wer den 35 passagiers gered.

de Stem | 1965 | | pagina 5