Uitkering vakbondsleden Plaats en datum huwelijk in nieuw beraad I NOVAK'S GARANTIE! Colorama Principe-akkoord kwestie ongeorganiseerden Rumoer in jongeren- parlement Gemini-6 zoekt Gemini-7 VERVOLGING TRES-LEDEN VOORTGEZET liviT) [opruiming met kracht ter hand nemen Restitutie Prinses in Tilburg Supersonische minister Brood cent duurder op 1 november DAGBLAD VOOR ZEELAND December Roetkap-incident Minister en kamer I lVan onze Parlementaire redactie) 4NDAAG IN Deurwaarder bij weigeraars hand- en spandiensten Knuppel Comité Nog deze week ontvangt u bij Dagblad De Stem het tweede nummer van No. 25034 10je JAAOCANO Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes! mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 ,ei. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 29 OKTOBEK 1»6S Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van 6uitenlandse abonnementen op aan vraag. Los6e nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat I - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893; Rendezvous met bemande schepen (Van onze redactie buitenland) JOHNSON CITY Het Witte Huis heeft gisteren bekendgemaakt dat in december of januari een nieuwe rendez-vousoefening in de ruimte zal plaatshebben, maar dan met twee bemande ruimteschepen. Dil betekent een ingrijpende wijzi ging in het Gemini-programma. Begin deze week zou de Ge mini-6, bemand door Walter Schirra en Thomas Stafford, een apart gelanceerde Agena opsporen. De lancering van de Agena mis lukte en daarom werd het experi ment geannuleerd. Voor Schirra en Stafford betekende dit dat zij pas weer later, in elk geval na verdere Geminivluchten, waarvoor de be manningen waren aangewezen, aan de beurt zouden komen. Volgens de nieuwe plannen zal de Gemini-6 nu toch een rol spe len. Een zeer spectaculaire zelfs, zeker indien de beide ruimtesche pen er in slagen contact te maken. De vlucht is gepland voor ja nuari. maar de woordvoerder van president Johnson, Bill Moyers, zei dat het wellicht al in december gebeuren kan. De vlucht met de Gemini-7, be mand door de astronauten Frank Borman en James Lovell, is opge zet als een uithoudingsproef. Het ruimteschip zal veertien dagen in zijn baan blijven. Als het lukt de Gemini-7 te lan ceren zonder ernstige beschadiging van het lanceerplatform, wil men onmiddellijk daarna de Gemini-6 opstellen. Wellicht kan het rendez vous worden geprobeerd op de ze vende of achtste dag van de veer tiendaagse reis van de Gemini-7. (Van onze corresponder UTRECHT Tegen de twaalf Tres leden, die betrokken zijn geweest bij de installatieceremonie van het studen tengezelschap Tres Faciunt Collegium Jmet de roetkap). waarbij de student In L- L. Rutgers van Rozenburg op 10 april van dit jaar om het leven kwam. zal de strafvervolging worden voortgezet. Dit. heeft de Utrechtse offi- cier van justitie besloten op grond van net gerechtelijk vooronderzoek naar deze zaak. Pe Tresleden hebben de mogelijk heid hiertegen een bezwaarschrift in te aienen> waarna de rechtbank zal be- i iuen of een dagvaarding moet vol- i liuhfrirt MAAG Driehonderdvijftie- uationale uZei- Van "e ^genwoordife worden ™,nsVoorraart mo,>len ter Roéaé" D» heeft minis- gedeeld. g teren ,n 4e kamer mee- iomopdebéet?,?™™™8 staat 50 mil" jjetekent dat zelfs 1966' hetgeen aanvragen diTt? afdoening van de ment wachten sli k?8 ?p 1 departe- •w verlopen, s zaI kun" dftutan,— eens met de ka" krachüg w Kguen stadssane- dea genomen dienen te wor- 4at noTndUPjaarCfifnnnVn°OI'tS verk,aa',4 "'"gen in aanbnnw ,i won<ngwetwo- men. terwiil cin i!ï z",,en worden geno kt bouwprogramma °*°0 ™onin&en op Jaar. gramma stonden van dit Aanzienlijk ko™eï WMt en west. Stafford Schirra (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De door liet bestuur van de Stichting van de Arbeid ingestelde commissie ter bestudering van het probleem van georgani- scerden/ongeorganiseerden, heeft een verdere stap gezet in de richting van de oplossing van het probleem. Nadat reeds eerder, zoals bericht de vorming van fondsen ten voordele van de georganiseerde werk nemers als aanvaardbaar was geoordeeld,, is nu ook een norm vast gesteld voor de uitkering aan de georganiseerden. Deze zou volgens de commissie ongeveer f 50,per jaar lidmaatschap van de vakbeweging moeten bedragen, uit te keren bij pensionering. Zoals eerder gemeld meent de com missie dat het vormen van fondsen per bedrijfstak of onderneming aanvaard baar is als eert deel van de door de be drijven beschikbaar te stellen gelden wordt gebruik.t voor collectieve voor zieningen voor de 'georganiseerden (scholings- en vormingswerk, vakantie oorden e.d.), en een ander deel voor uitkering aan georganiseerden bij pen sionering (of bij eerder overlijden: aan de weduwe In een nader gesprek is door de werk- gers- en werknemersvertegenwoordi gers in de commissie een bedrag van 50.- per lidmaatschapsjaar genoemd. Dit moet zo worden verstaan dat de centrale werkgeversorganisaties bereid moeten zijn hun leden te adviseren be dragen met een dergelijke uitkering als norm, béschikbaar te stellen, terwijl de vakcentrales hun bonden zullen advise ren de eisen voor de fondsen niet ho ger te stellen. In welingelichte kringen is men thans zeer hoopvol gestemd over de goede af loop van de besprekingen, maar men ziet toch ook nog wel haken en ogen principieel zowel als praktische die roet in het eten kunnen gooien. Als men er volledig uit komt, zal de commissie over vier weken haar eind rapport kunnen uitbrengen aan het be stuur van de Stichting van de Arbeid, waarna dit bestuur nog moet nagaan of het de aanbevelingen van de commissie overneemt. Daarna kan men de fondsenovrmïng bij de komende loononderhandelingen in de bedrijfstakken of in de onderne ming betrekken. In vakbewegingskrin gen is men niet beducht voor de re sultaten van die onderhandelingen. Als er eenmaal op centraal niveau aanbeve lingen uitgaan, zal het overleg wel re sultaten opleveren, zo meent men, De werkgevers zijn bepaald wel bereid waf te doen als men toestemming krijgt. Of er in elke bedrijfstak geld beschik baar is. moet worden afgewacht. Zijn de fondsen er eenmaal dan kan reeds volgend jaar begonnen worden met het uitkeren van bedragen aan degenen die met pensioen gaan. De norm van 50,- is dusdanig dat men in feite bij pensio nering zo ongeveer alle tijdens de loop baan betaalde contributies terugkrijgt. Paus Paulus heeft gisteren offi cieel vijf conciliedecreten en constituties afgekondigd. Pa gina 5. Het lek in de metro van Rotter dam kan binnen een half jaar gedicht zijn. Pagina 7. De Horecabedrijven tobben met rentabiliteitsproblemen en blij ven daardoor achter. Pagina 11. Onze automobielmedewerker vergelijkt de Peugeot 204 met de BMC-1100. Pagina 13. Het rijkste land ter wereld kent nog altijd de armoede. „Zo is Amerika". Pagina 17. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg bezochten gisteren de katho lieke hogeschool in Tilburg om pro fessor Alting von Geusau geluk te wensen met zyn ambtsaanvaarding. Op de foto: prinses Beatrix drukt de nieuwe professor de hand. Half zicht baar: de heer von Amsberg. (Advertentie) MEYER&/WOSEPHY Minister van Defensie mr. I\ de Jong die enkele weken geleden een naar zijn zin veel te korte vlucht met een Starfighter maakte, kon gisteren de schade inhalen. Anderhalf uur lang vloog hü boven Nederland in een su personische F 102 Delta Dagger van het Amerikaanse 32-squadron dat op Soesterberg gelegerd is. De minister kwam zich op de hoogte stellen van de werkzaamheden van dit squadron dat het enige van de Amerikaanse luchtmaeht is dat onder niet-Ameri- kaans (maar Nederlands) bevel ope reert. DE EERSTE KAMER zal waarschijn lijk op dinsdag 30 november en woens dag 1 december de algemene politieke beschouwingen houden. MORGEN ZULLEN in Singapore 18 le den van geheime misdadigersgenoot- schappen worden geëxecuteerd. Zij had den tijdens een opstand in de gevange nis de directeur op beestachtige wijze vermoord. (Van onze verslaggever) HELDEN Vijftig hand- en spandienstweigeraars in het Lim burgse Peeldorp Helden krijgen de deurwaarder op hun dak of zij moeten alsnog besluiten aan dé oproep werkzaamheden voor de gemeente te verrichten gevolg te geven ofwel deze ouderwetse vorm van belasting af te kopen. Dit jaar hebben alle hoofdbewoners der Heidense woningen nog een derge lijke oproep in hun brievenbus ge kregen. maar de gemeenteraad heeft besloten om deze belasting per 1965 af te schaffen. De hand- en spandienstbelasting die thans nog van toepassing is heeft betrekking op het jaar Il964. Afkopen De hand- en spandiensten zijn de laatste jaren steeds meer in on bruik geraakt. Momenteel is er in Nederland nog slechts een klein aantal gemeenten dat deze be lasting hanteert. In Venray, waar de diensten officieel nog bestaan, worden ze niet meer toegepast. De term hand- en spandiensten duidt op werktuigen als schop en paard en wagen, waarmee de bevolking vroeger jaarlijks bepaalde werk zaamheden ten behoeve van de gemeente meest verrichten. Men werd veelal ingeschakeld bij de aanleg van wegen en kanalen. In Helden werd de boerenbevolking in vroeger dagen nogal eens belast met laden en lossen van grind- schepen. De overheid had echter ook de mogelijkheid geschapen de dien sten af te kopen. Na de betaling van drie gulden voor de hand- dienst en acht gulden voor de spandienst, kon men rustig thuis blijven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Vanmiddag pas zal de AVRO-televisie kunnen beslissen of de opnamen, die gisteravond van de Politie ke Jongeren Contactraad in Breda wer den gemaakt, kunnen worden uitgezon den. Een pessimistische regisseur Ger Roos achtte dwe kansen zeer gering. Oorzaak van het „in het water gevallen" jonge- renparlement was het geharrewar rond een telegram, dat, naar de christen democratische groep voorstelde, aan prin ses Beatrix en de heer Von Amsberg ge zonden zou moeten worden, met een af schrift aan de Tweede Kamer. Het tele gram behelsde een gelukwens met het voorgenomen huwelijk; wanneer de. tijd daar is een „gaarne begroeten als onze toekomstige koningin en prins" en een verzoek aan het paar om voor het jonge- renparlement hun visie op de toekomst van de monarchie uiteen te zetten. Kennelijk omdat de andere fracties, de socialistische en liberale, met het tele gram in hun „maag" zaten, probeerden zij de onjuistheid van de procedure „een telegram is geen motie", aan te tonen en buiten de orde der vergadering te verklaren. Het tumult dwong regisseur Roos tot ingrijpen. De opnamen werden gestaakt en in een overleg met de fractievoorzit ters werd besloten de discussie over het telegram niet voort te zetten. Het tele gram is dan ook niet verzonden. DEN HAAG (ANP) Per I novem ber zal het brood één cent per acht honderd gram duurder worden Aan leiding hiertoe zijn de gestegen prij zen van bloem en meel Hierdoor zal de prijs van het af te halen waterwit brood in de grote steden 58 cent wor den. In de provinciesteden, waar de winkelprijs thans 58 cent bedraagt, maig deze worden verhoogd tot 59 cent. Op het platteland mag de prijs voor deze broodsoort van 59 op 60 komen. De prijzen van volkswittebrood ên volksbruinbrood zullen ook na de prijs verhoging twee respectievelijk drie cent beneden die van waterwitbrood dienen te liggen. Andere broodsoorten dan de genoem de kunnen eveneens met een cent per achthonderd gram worden verhoogd, mits na de prijsverhoging van 1 maart alléén de per juli 1965 toegestane prijs verhoging met een cent was toegepast. Voor melkbrood wordt het verschil ten opzichte van 1 maart nog een cent groter wegens de prijsverhoging van melkpoeder. Alle prijzen mogen voor thuisbezorgd brood een cent hoger zijn dan voor aan de winkel afgehaald brood. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/AMSTERDAM Op het ogenblik bestaat vrjjwel dagelijks con tact tussen Sóestdijk en premier Cals naar aanleiding van de laatste ontwik kelingen rond het voorgenomen huwe lijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Dit contact heeft onder meer betrekking op de vraag waar het huwelijk voltrokken zou moe ten worden en wanneer. Zoals bekend geeft prinses Beatrix aan Amsterdam de voorkeur als plaats voor het huwelijk en had zij zich voor genomen rond begin maart te trouwen Gezien de laatste ontwikkelingen de brief van de socialistische fractieleider drs. Nederhorst schijnt het kabinet, mede op advies van Amsterdams burge meester mr. Van Hall, aan Sóestdijk ge adviseerd te hebben de plaats van het huwelijk en het tijdstip in nader beraad te nemen. Men vreest dat in Amster dam ongeregeldheden zouden kunnen ontstaan als daar de huwelijksvoltrek king plaats zal hebben. Op het ogen blik wordt als plaats van huwelijk ge dacht aan Sóestdijk. Wat de voorgestelde datum ultimo maart betreft, is er het bezwaar dat ongeveer terzelfdertijd de verkiezin gen voor de Provinciale Staten plaats hebben en het huwelijk zou van invloed op de uitslag kunnen zijn. Een knuppel in het (Amsterdamse) hoenderhok gooide gisteren het P.S.P.- raadslid mevrouw P. Snel-Warries door schriftelijk onder meer de vraag te stellen of „b. en w. niet van oordeel zijn dat de plechtigheid voor talloze Amsterdammers, die te respecteren be zwaren hebben tegen dit huwelijk, kwetsend moet zijn" en „of b. en w. eventueel bereid zouden zijn er bij de Kroon op aan te dringen dat het huwe lijk elders wordt voltrokken". B. en w. moeten krachtens de ge meentewet binnen drie weken hun ant woord publiceren in het gemeente blad. Vandaag zal het college de vra gen bespreken. Mevrouw Snel-Warries wil kennelijk geen geheim overleg over deze zaak tussen het gemeentebestuur en Den Haag, maar een openbare behandeling. Zij vertrouwt er daarbij op dat de ge meenteraad in meerderheid tegen een plechtigheid in Amsterdam zal zijn. De aanwijzingen dat zij daarin gelijk heeft worden steeds groter. Ook in Den Haag ls nog lang niet de door bijna alle betrokkenen vurig ge wenste rust rond de huwelijksplannen teruggekeerd. A.R.-fractievoorzitter Roolvink heeft een reis naar Zweden afgezegd omdat hij het niet verant woord acht het land te verlaten gezien de politieke situatie. Ook in socialistische kringen heerst nog koortsachtige activiteit om de ge volgen van de brief te beperken. Giste ren vergaderden vrywel alle ministers en staatssecretarissen van de P.v.d.A. Men acht het in Den Haag nu niet uit gesloten dat ook zij van mening zjjn dat drs. Nederhorst moet aftreden, al dus meldt onze parlementaire redac teur. Het comité „Monarchie", waarin voor aanstaande verzetslieden zitten, heeft gisteren laten weten van oordeel te zijn dat als het huwelijk van prinses Beatrix leidt tot een tweespalt in het Nederlandse volk, prinses Margriet als troonopvolgster de voorkeur moet heb ben. In elk geval, aldus het comité, is de handhaving van het Oranjehuis voor Nederland noodzakelijk. ZIE OOK PAGINA 5 BREDA Koele Mei 6 (Doorn bos), Tel. 41550. De sortering SPORTCOLBERTS Is deze week verrijkt met een kostelijke zending "home spuns". Schotse stoffen, handgeweven, vof karakter in gloedvolle kleuren In prijzen vanaf f118.— Met een pantalon (van f68.vormt u hiermede dus een exclusieve combinatie voor f 186.— I GROTE MARKT 25 RRFDA GROTE MARKT 25 BREDA iwiwpK j! wmm* Advertenties 3 Jaar volledige f3g£Lr£Lrï±i& OfD on dendelen a rfoeidsloon etc. dos 3 Jaar~ on^es t oor~cd l<ijl<^enot T.V.'s In prijzen van f798.- tot f1698.- x/r&a^t uw dealer- c

de Stem | 1965 | | pagina 1