VERKEERSPOLITIE VOOR ONMOGELIJKE TAAK Staat van beleg in gedeelte van Java Woningtekort is in 1970 uit de wereld fombrod "5 wananen héérlijk bij elke brood maaltijd Grotere politieke druk op ambtenaren-zaken Jr. Goudappel in Den Bosch: Conflicten dreigen Modieus en sportief BERLIJNSE STUDENTEN ONTSLAAN VOORZITTER KIPPEGAAS GAAT MUUR VERVANGEN Flessepostbode" Pauselijke reis naar Polen op 3 mei? in huis Man liet roulette toe drie maanden eis ARKA-VOORZITTER BOOT WIL: Dodental door busongeluk in Polen tot 15 gestegen BRANCO TREKT ALLE MACHT AAN ZICH Zuid-Slavië wil associatie met EVA-blok echte zijn HU voordelig OVERTUIGING MINISTER BOGAERS Agglomeraties KORTE TERMIJN Soekarnonooit breuk met Rood-China BEDREIGING Virusonderzoeker slachtoffer van eigen proeven Pro-communistisch In Brazilië Dit is dè jas! GRONINGEN jenlenka IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATISCHE PIJNEN? Oostduitsers druk aan het werk Belangrijke fusie middenstands- instituten DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 De 16-jarige Deense Rita Pe- dersen kan men een „internatio nale flessepostbode" noemen: zij woont aan het strand bij Oksby (west-Jutland) en juist op deze plaats spoelen vele jlessen met brieven aan: de laatste vaar jaar niet minder dan 50! Rita neeft alle afzenders geantwoord en hieruit is in vele gevallen een bloeiende pen vriendschap ontstaan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ofschoon de vo rig jaar door hem verstrekte cij fers zijn aangevochten, houdt minister Bogaers vast aan de verwachting, dat het woning tekort in 1970 uit de' wereld zal zijn. Hij deelde gisteren in de Tweede Kamer mee, dat dit jaar rond 114.000 huizen gereed zul len komen. Mede daardoor zijn thans in Nederland in totaal 27.000 woningen meer beschik baar dan drs. Bogaers vorig jaar verwachtte. Hij beschouwt deze 27.000 huizen als de reserve, die het ook by onverwachte tegenslagen mogelijk moet maken het jaar 1970 als streefdatum aan te houden. Alleen voor de drie grote steden Am sterdam, Den Haag en Rotterdam maakte de minister enig voorbehoud, omdat het tekort daar sterker is ge weest dan in de overige delen van het land. Minister Bogaers kreeg gistermorgen van alle kanten lof voor de prestaties, die hij met zijn medewerkers op het gebied van de woningbouw in het af gelopen jaar heeft bereikt. ,Er is wer kelijk meer gebouwd dan ik had ver wacht,' zei de socialistische expert Bommer. Hij wees er op dat de achter- standcijfers, die de minister vorig jaar op tafel heeft gelegd, door deskundigen zijn bestreden. Minister Bogaers ant- ROME (D.P.A.) Het Romeinse blad „Messaggero" heeft gisteren geschreven dat de datum voor het bezoek van paus Paulus aan Polen vermoedelijk 3 mei zal zijn. Hoewel de verwachting, dat de paus een dergelijke sensationele reis zal gaan ondernemen In Rome steeds groter wordt, flvijgt het Vaticaan tot nu toe in alle talen. De „Messaggero'' schreef dat paus Pau- lus zal gaan deelnemen aan de viering van het tiende eeuwfeest van de kerste ning van Polen. Daartoe zou hij op 3 mei naar Warschau vliegen en vandaar met een hefschroefvliegtuig naar het militai re vliegveld Tsjestochowa gaan. Daar zal Jij een mis opdragen, een toespraak hru- Si vervolSens in de middaguren van I jezelf de dag, via Warschau, naar Home terugkeren. OP het vliegveld van Warschau wordt nj) door de Poolse premier, Cyrankie- /Jcz.' begroet; in Tsjestochowa door w r? .O'ehab, aldus het Italiaanse üt v nt wÜst er°P dat het mili- iZfJbegveld van Tsjestochowa niet al- E.a°or Poolse, maar ook door de usstëche strijdkrachten wordt gebruikt. ul tijdens de reis, zou overeen- I vï?n 5et dat van de reis naar Bombay. wordt dat „minstens vijf mil- jn naar Tsjestochowa zullen an om de paus te zien, aldus „Messag- woordde, dat deze deskundigen niet over de gegevens beschikten, die het behoefteonderzoek heeft opgeleverd. De Kamer krijgt deze cijfers binnen kort. De minister meende, dat hij zijn verwachtingen van 1964 onverkort kan handhaven. Wel gaf hij de heer J. W. Andriessen (KVP) toe, dat de tekorten in de drie grote steden groter zijn dan elders, maar daar staat tegenover, dat de be hoefte in deze agglomeraties minder sterk is gestegen dan elders in het land. Waarschijnlijk is dat de vrucht, van het spreidingsbeleid. Minister Bogaers zei dan ook met enige nadruk dat het niet uitgesloten is dat ook in Den Haag, Amsterdam en Rot terdam de werkelijke achterstand in 1970 zal zijn ingelopen. Uit de cijfers, die de bewindsman aan de commissie verstrekte bleek, dat in september van dit jaar weer 2000 hui zen meer gereed zijn gekomen dan in september 1964. Het totaal aantal wo ningen, gebouwd tussen 1 oktober 1964 en 1 oktober van dit jaar bedraagt bijna 114.000, een cijfer, dat waarschijnlijk overeenkomt met het jaartotaal van 1965. Minister Bogaers verwachtte, dat ook in de laatste drie maanden van dit jaar meer huizen zullen worden afgeleverd dan in het laatste kwartaal 1964. Hij toonde zich bezorgd over de kapitaalvoorziening, nu alleen al aan woningwetvoorschotten een bedrag van f2,2 miljard nodig is. Tegenover de heren Witteveen (WD) en Andriessen (KVP) zei de bewinds man, dat hij zo zuinig mogelijk is ge weest. Het aantal nieuwe ambtenaren blijft onder sterke aandrang van minister Vondeling beperkt, hoewel de taken van het ministe/ie in 1966 uitgebreid worden. Uitvoerig stond de commissie stil bij de kwestie van de vorstverletbestrijding. Van de zijde van ^e Kamer wilde men weten of de regering de subsidiëring na de komende winter geheel zal staken. De heer Andriessen (K.V.P.) pleitte er voor, dat minister Bogaers daarmee wacht tot het advies van de betrokkenen door hem zal zijn ontvangen. Drs. Bogaers zei, dat destijds uitdrukkelijk was afgesproken, dat het bedrijfsleven als de regering de eerste drie jaar wilde bijspringen, de verlebbestrijding daarmee geheel in eigen hand zou nemen. Het bedrijfsleven zou zich een ernstig brevet van onvermogen geven als het niet lukt. zei minister Bo gaers beloofde zeer soepel te zullen op- bestrijding „de toekomst zit". Mej. A. Kessel en de heer J. Maenen, beiden K.V.P., boekten succes met een pleidooi voor verruiming van de moge lijkheden in de vrije sector. Minister Bo gaers belofide zeer soepel te zullen op treden als blijkt, dat bouwcapaciteit on benut wordt gelaten. Dit zal echter alleen betrekking hebben op ongesubsidieerde huizen. (Advertentie) (Advertentie) '"aten 32 t/m 40 vanaf 23.90 ln de herenmaten 6 t/m 12 vanaf 32.90 7» VOLKOREN KROKANTBROOD 80 ct. per pak AMSTERDAM (A.N.P.) De officier van justitie in Amsterdam heeft gisteren tegen de 41-jarige rjj-instructeur G. S. uit de hoofdstad wegens het gelegenheid geven tot het spelen van roulette, een gevangenisstraf geëist van drie maanden en verbeurdverklaring van de in beslag genomen roulette en daarbij behorende goederen. Verdachte had van september 1963 tot februari van dit jaar in zijn woning aan een vriendenkring gelegenheid gegeven roulette te spelen. De mensen die bij hem speelden kregen gratis consumpties aan geboden, alleen sterke drank schonk hij niet. Bij een inval trol de politie zestien per sonen „met min of meer verhitte gezich ten", rond tafeltjes aan, waarop fiches lagen. Het gezelschap werd mee naar het bureau genomen en verhoord. Verdachte zei dat hij er geen cent voordeel van had gehad. Zelf speelde hij niet mee, hij keek er liever naar. Achteraf bleek het toch niet zo'n be sloten club geweest te zijn. Sommige be zoekers beweerden dat ze de anderen al leen van gezicht kenden, maar niet van naam. Een speciale vorm van „service" was. zo bleek uit verhoren, dat een ver liezer het verloren geld terugkreeg. Ver dachte bleef er bij dat de bijeenkomsten een uitsluitend besloten karakter droe gen. De officier was van oordeel dat ver dachte zich had schuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde. De rechtbank doet 10 november uitspraak. DEN HAAG (ANP) „Ik durf nauwelijks een schatting te ge ven van het aantal steden, waar de commissaris van politie of de chef van de verkeerspolitie laat weten, dat het voor hem een onmogelijkheid is om verder de verantwoordelijkheid voor de verkeersafwikkeling in de stad te nemen. Wie op het ogenblik wat meer achter de schermen bij onze gemeentelijke overheden kan kijken, valt het op, dat dreigende conflicten tussen de verantwoordelijke technische en operationele diensten en de be stuurders steeds talrijker wor den." Dit verklaarde gisteren ir. H. M. Goudappel c.i., hoofd van het adviesbureau voor verkeers- onderzoek en verkeersplanning te Delft, in een causerie te 's Hertogenbosch, ter gelegen heid van de studiedagen over verkeersordening, belegd door het Nederlands Instituut van register-ingenieurs en afgestu deerden van hogere technische scholen. Ir. Goudappel, die over „nieuwe ont wikkelingen op het gebied van de ver- keerstoeheersing in onze steden (traf fic management)" sprak, constateerde dat wat het verkeer in de steden be treft op vele plaatsen in de drukke uren toestanden van volledige verzadi ging worden bereikt. We staan voor het feit, aldus ir. Goudappel, dat we op korte termijn vele maatregelen zullen moeten nemen om het verkeer in onze steden gaande te houden Voor het ter hand nemen van plannen op lange termijn is het al te laat. We zullen op kort zicht moeten gaan werken, zonder te verval len in kortzichtigheid. Er was al in alle ^toonaarden ge sproken over de dreigende verkeers chaos in onze steden en over de nood zaak om daar wat aan te doen. Even vaak was al geconstateerd dat we deze chaos alleen kunnen ontlopen door een tijdige planning op lange ter mijn. En nog vaker zijn deze uitspra- ken door onze overheden genegeerd en afgedaan met een zoethoudertje in de vorm van een kruispuntverbetering of een plaatselijke profielverruiming, ver zuchtte ir. Goudappel. „Dat overheden hun kansen voorbij laten gaan als het een positieve bena dering van de verkeerssituatie betreft, is al meer vertoond. Het standaard voorbeeld is de Verenigde Staten, waar men zelfs vele verkeersplannen in krampachtige haastacties heeft moe' ten realiseren omdat het te laat was. En dat was dan in een land w'aar de motorisering zich nooit zo snel heeft ontwikkeld als dit thans in West-Euro pa het geval is.'' (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA/SINGAPORE In ver schillende delen van Midden-Java is gis teren de staat van beleg afgekondigd, Het besluit hiertoe zou bekendgemaakt zyn in een uitzending van radio-Djakar ta, die in Singapore is opgevangen. De staat van beleg geldt onder meer het ge bied rond Djokjakarta, dat de laatste tijd menigmaal het toneel van onlusten is geweest. In Soerakarta mag men zich van zons ondergang tot zonsopgang niet op straat begeven, terwijl in Semarang, aan de noordkust, een avondklok van kracht is. In deze gebieden moeten zich nog vele opstandelingen bevinden. O.a. zou zich hier de leider van de Indonesische com- ,,Wij zijn dus nu in of nabij een situ- actie, waarbij er niets anders op zit dan nog maar het beste te maken van hetgeen we hebben. Enerzijds wellicht een prettig standpunt, anderzijds een dodelijke bedreiging voor onze steden en eigenlijk voor onze maatschappij, waarin de communicatie zo'n belang rijke rol speelt. Het gaat er nu n.L om, dat we eerlijk stellen wat „het beste" onder de gegeven omstandighe den is en 't antwoord mag niet alleen de verkeersafwikkeling worden betrok ken. Want letten we alleen op capa citeiten van verkeersvoorzieningen dan dreigen we de meest essentiële ele menten van het stad-zijn aan te tasten" Het zal blijken, zo betoogde ir. Goud appel, dat langzamerhand steeds strin genter maatregelen moeten worden genomen, die steeds groter groepen mensen onder een zekere vorm van dictatuur stellen. ,,Dit zo te stellen lijkt nog komisch in een land, waar een gemeenteraad nog een hele avond blijkt te kunnen debatteren over eenrichtingverkeer in een bepaalde straat of over een stop- vehbod. Hoe democratisch dit ook lijkt lang zal dit niet meer kunnen. Amerika heeft ons geleerd dat het onmogelijk is de noodzakelijke impopulaire res tricties aan weggebruikers op te leg gen of om bepaalde beperkingen te stellen t.a-v commercieel verkeer, winkelbezoek enz. zonder een bijiia dictatoriale macht van een zgn. traf fic commissioner. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambtenarenzaken worden op het terrein van de politiek ^eel te traag behandeld. De Tweede Kamer laat b.v. al jarenlang «en loopje met zich nemen, voor wat be treft de reorganisatie van het geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken. Er is meer politieke druk nodig. Er had in de kamer meer bereikt kun- UTRECHT (ANP) Het aantal slachtoffers van het ongeluk met een N.B.M.-bus bij Skwierzyna in Polen is gestegen tot vüftien. Eén van de zwaargewonden is gistermorgen over leden. Er worden nu nog vier zwaar gewonden in de ziekenhuizen verpleegd De overige dertig passagiers, die lichte verwondingen opliepen, hebben inmiddels de ziekenhuizen verlaten. De beide gewonde Nederlandse chauffeurs maken het goed. De 50-ja- rige G. van Asselt uit Tilburg reist vrijdag naaf Nederland terug. De kans bestaat dat de andere chauffeur, de 34-jarige Th. de Vreugd uit Doorn, nog enkele dagen in het ziekenhuis moet blijven. Hij heeft een arm gebréken en liep een schouderblessure op. De bus zal als total-loss naar Neder land worden getransporteerd. De NBM-functionarissen hebben veel medewerking ondervonden van de Poolse autoriteiten. De schuldvraag van het ongeluk is nog niet vastge steld. De foto toont de bus bij de berging- nen worden als men er meer „boven op" gezeten had. algemene r.-k. Amibtenarenvereniging mr. G. Boot gisteren op de tweede Dit betoogde de voorzitter van de congresdag van de ARKA in de Haag se dierentuin. .Mr. Boot zei dat'de ARKA prijs stelt op het houden van een zo breed mo gelijk contact met de 'politiek. In dit verband antwoordde hij op een des betreffende vraag uit het congres, dat het inderdaad wel gebeurt dat KVP-kamerleden zich door de ARKA omtrent ambtenarenzaken laten infor meren. Volgens mr. Boot gebeurt dit echter tot zijn spijt niet systematisch en voldoende genoeg. Hij verklaarde dat het ARK A-hoofdbestuur omtrent deze materie no»g in briefwisseling is met bet KVP-bestuur. Mr. Boot zei in zijn slotwoord tot het congres, dat er van nu af aan ge dacht moet worden aan zijn opvolging als algemeen voorzitter, in welke func tie hij op het congres zonder stem ming herbenoemd werd. De heer Boot wilde geen termijn stellen, hoewel het misschien wel verstandig is aan een periode van drie jaar te denken Blijkbaar denkt mr. Boot erover kort na het 50-jarig bestaan van de ARKA in 1967 af te treden. Als nieuwe hoofdbestuursleden wees het congres aan de heer A. Diepstra ten, voorzitter afdeling Emmeloord en de heer C. H. Schipper, penningmees ter afdeling Venlo. Zij volgen de heren H. G ruintjes en H. Kemperink op- Het ARKA-congres verzond voorts een telegram aan koningin Juliana, waarin „toewijding en trouw" betuigd werd. Bepaalde hoofdbestuursleden hadden van het gebruikelijke telegram willen afstappen, omdat zij het wat al te traditioneel vonden'' maar als wij juist nu geen telegram zouden zenden, dan zou men daaruit verkeerde gevolg trekking kunnen maken", aldus mr. Boot. WENEN (U.P.I.) De beroemdste vi rusonderzoeker van Oostenrijk, dr. Hans Moritsch, is op het ogenblik ernstig ziek. Hij is het slachtoffer geworden van zijn eigen proeven. De 41 jaar oude pionier is in bewuste loze toestand in het ziekenhuis opgeno men als gevolg van een infectie, die hij 12 dagen geleden in zijn laboratorium heeft opgelopen bij het onderzoeken van een onbekend virus. Dr. Moritsch is directeur van het in stituut voor hygiëne van de Weense uni versiteit. munistische partij, Aidit, schuilhouden. President Soekarno heeft gisteren nog eens duidelijk laten merken dat van een breuk met Peking nu en nooit sprake zal zijn. Hij zei dit na afloop van een gesprek met de Chinese ambassadeur m Djakarta, Yao Tsjoeng-Ming. Onderwijl demonstreerden vele duizenden in de straten van Djakarta tegen de medeplich tigheid van Peking aan de recente mis lukte staatsgreep. De betogers eisten een onmiddellijke breuk met rood-China. Ook wilden ze, zoals de laatste dagen gebrui kelijk is, een verbod van de communis tische partij en het aftreden van minis ter van buitenlandse zaken, Soebandrio. Wel heeft Soekarno aangekondigd al len, die deel hebben gehad aan de mis lukte coupe, zonder aanzien des persoons te zullen bestraffen. Verscheidene bladen in Djakarta druk ten gisteren stukken af die bezwarend zijn voor de Indonesische communisti sche partij. Een van die documenten was gedateerd op 2 november 1964. Het vermeldde: „Onze goede verstandhou ding met de nationalistische partijen zal een einde nemen wanneer wij het wankele bewind van Soekarno omver hebben geworpen. Deze betrekkingen van zuivere compromissen zijn analoog aan de tactische manoeuvre van Stalin toen hij zijn verdrag met Hitier sloot". Het blad „Api" schreef dat het Indone sische leger een komplot heeft ontmas kerd van communisten, die een „open oorlog" wilden beginnen op de Indone sische heldendag, 10 november. Leiders van de mislukte staatsgreep, die nog op vrije voeten zijn, hebben ontvoeringen, wanorde, sabotage en terreur beraamd en trachten „politiek vergif, intimidatie en agitatie te verspreiden", aldus het blad. (Advertentie) BERLIJN (UPI) De studenten raad van de vrye universiteit van West-Berlyn heeft zyn voorzitter en vice-voorzitter afgezet wegens pro- communistische activiteit. De raad besloot na een stormachtige zitting, die vier uur duurde met 33 tegen 22 stemmen voorzitter Wolfgang Lefèvre en vicevoorzitter Peter Dame- row af te zetten. Beschuldigingen van communistische infiltratie in de raad werden in augus tus verstrekt toen Lefèvre en Dame- row een anti-Amerikaanse petitie on dertekenden waarin de Verenigde Sta ten werden beschuldigd van het ge bruik van gifgas in Noord-Viëtnam. De petitie was afkomstig van een communistische mantelorganisatie en eiste de terugtrekking van alle Ame rikanen uit Zuid Viëtnam. (Advertentie) BRASILIA (A.F.P.) President Hum berto Castelo Branco van Brazilië heeft gisteren alle politiek partijen ontbonden en zichzelf bij decreet de bevoegdheid toegekend om zo nodig de staat van be leg af te kondigen. De regering kan voorts politieke leiders voor tien jaar hun mandaat en rechten ontnemen. In een rede voor radio en televisie ver klaarde het staatshoofd dat deze maat regelen noodzakelijk waren ter verster king van het revolutionaire bewind, dat op 31 maart van het vorige jaar een ein de maakte aan de regering van presi dent Góulart. De president kan nu het congres op reces sturen, ongeacht of de staat van beleg al dan niet is afgekondigd. Voorts is het staatshoofd bevoegd een datum vast te stellen voor de keuze van een nieuwe president door het parlement en niet door rechtstreekse verkiezingen. President Castelo Branco Is niet herkies baar. De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS Ja, Togal. En niet tegen reumatische pijnen alieen. Ook griep en spit en zenuw pijnen verdwijnen snel en afdoend. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. KOPENHAGEN (Reuter) De Zuid- Slavische regering heeft verzocht om voorbereidende besprekingen voor een of andere vorm van associatie van Zuid- Slavië met de Europese Vrijhandels- Associatie (E.V.A.). Zuid-Slavië heeft reeds overeenkom sten gesloten met de Comecon (de orga nisatie voor economische samenwerking van de communistische landen in Oost- Europa) en de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). BERLIJN (U.P.I.) Oostduitse arbei ders zijn gisteren begonnen de Berhjnse muur te verfraaien. Oost-Duitsland is na melijk van plan het grootste deel van de muur te vervangen door een stevig soort kippegaas. Achter het kippegaas komt een brede, ontruimde strook, waar in zich slechts gewapende patrouilles mogen bevinden. Daarachter komen loop graven, die ontvluchtingen moeten ver hinderen. DEN HAAG (A.N.P.) Het hoofd bedrijfschap detailhandel gaat akkoord met het voorstel het algemeen waarborg fonds voor de middenstand (a.w.m.) en het centraal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspan den (c.o.m.) tot één centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf samen te voegen. Het nieuwe instituut heeft ten doel de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf te bevorderen door o.a. het geven van voorlichting op bedrijfsecono misch en bedrijfstechnisch gebied. Voorts door het geven van voorlichting over de plaats van vestiging van bedrijven, het adviseren over vestiging van bedrijfspan den aan planologische instellingen en het medewerken aan kredietverstrekking. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 7