arka-voorzitter j. boot wil federatie met kabo: Vergeet eerdere incidenten FELLE KRITIEK KAMERFRACTIES OPNEDERHORST Vreemde schepen in Javaanse wateren VIVO GRATIS 1 u direct energie. BLIK NAAR BUITEN landenvlaggetjes 1.- Aanval op koninklijk huis en KVP-ers betreurd Vijf jaar voor moordenaar pater Smits v&w wta.dr'sjanf Ondersoek naar monster inspectie door kolonel S'-nifisLsf'W s ONVOORZICHTIG Moordzaak in de West voor Hoge Raad Even afrekenen met misverstand Politie grijpt internationale inbreker Huilende baby redt gezin van vergiftiging 2 pakken KOLIBRI KOFFIE VVD wil geen verhoging van luistergeld Brusselse politie gaat tram „negeren55 Eigen A-bom voor India John Kennedy krijgt postuum onderscheiding Atlantische vliegroutes goedkoper 895.- VRUCHTBAAR GEEN REDEN OOK POLITIEK Proces in Merauke Soltlalen vielen flauw «X WÊfMBW China boycot AA-gesprek in Algiers VERLANGLIJST VONDELING: MACARONI BONBONS Studenten eisen aftreden van Soebandrio Geertsema contra Vondeling OE THANT: Peking moet in V.N., anders geen ontwapening Gewijzigd schema godsdienstvrijheid goedgekeurd ,Romige caramel met volle melk geeft direct weer energie. -Luchtige crème met glucose geeft meer uithoudingsvermogen. -Heerlijke chocolade houdt u in top-conditie GEDISTINGEERDE EETKAMER In prachtig Slavonisch eiken. Een vorstelijk ameublement, royaal van afmetingen en uitvoering. Stijlvolle ornamentering. Een bijzonder rijk effect verlenen de getorste poten van de extra grote tafel en de schitterende stoelen aan dit 6ubliem ge heel. HOLLANDSE KUSSENKAST met rij* gesneden fries. Eén uit de grote collectie stijlkaeten. Kussen- kasten reeds v.a.675.*. Afgebeeld exemplaar: gedistingeerd "skai leder" bankstel. Uitgeba lanceerde vorm en hoogstmoderne, schit terend verwerkte be kleding. Losse kussen,. i topprestatie De elegante bank DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van je ARKA meent, dat ruim en royaal moet worden afgestapt van de inciden ten van het verleden met de KABO. Het hoofdbestuur is zelfs van mening, dat de voordelen van samenwerking tussen beide katholieke ambtenaren- organisaties zwaarder wegen dan de na delen, Indien althans die samenwer king een zodanige vorm kan krijgen, dat voldoende de wederzijdse opinies w»-- jen geëerbiedigd. Voor een fusie volgens het hoofdbestuur de tijd nog njr( rijp ,7,o dat al ooit het geval mocht worden' maar wel is het wen selijk en mogelijk een federatief ver- tand aan te gaan. Dit laatste echter op voorwaarde dat daarvoor niet de cis geldt van aansluiting van de AKKA by het NKV. Dit alles bleek gisteren duidelijk uit de woorden van ARKA-voorzitter nar. G. Boot in zijn reden tot het jaarlijkse congres in de Haagse dierentuin. Een federatief verband tussen de AR- KA en de KABO schept volgens mr. Boot zeker op de terreinen, waarin de concurrentiepositie tussen beide orga nisaties dc meeste bezwaren oproept, voortreffelijke mogelijkheden. ,Met na me b.v, voor de verpleegkundigen en het PTT-personeel zou wel eens een bijzonder vruchtbare periode kunnen aanbreken, indien de KABO en de AR- KA hier meer intensief gaan samen werken dan tot dusver het geval,' al dus mr. Boot. Hij herhaalde voorts zijn aanbod, dat de hoofdbestuursver gaderingen door wederzijdse waarne mers worden bijgewoond. Gelet op dit alles zou men zich volgens mr. Boot kunnen afvragen of de ARKA thans niet een andere geest ademt jegens de KABO dan vorig jaar op het veel be sproken Groningse congres. Volgens mr. Boot is dat niet het geval, ,al moet er wel aan worden toegevoegd, dat de accenten thans wellicht zuiverder wor den gelegd met betrekking tot de ern stige wil tot samenwerking'. De ARKA-voorzitter zei thans in het bijzonder de nadruk te willen leggen op de wenselijkheid van de grootst mo gelijke eensgezindheid, met handhaving overigens zoveel mogelijk van eigen karakter en aanleg. Mr. Boot sneed voorts de vraag aan, of ook voor de ARKA wellicht de tijd gekomen was om het ,r.-k.' uit haar naam te schrappen. Hij kwam daarbij tot een ontkennend antwoord. Mr. Boot kon eerstens geen bezwaren vin den om het r.-k. wèl te handhaven. Hij wees er in dit verband op, dat al tal rijke niet-katholieke ambtenaren zich tot de ARKA hebben gewend. Dit wijst volgens hem op meer waardering voor het feit, „dat wij onze geloofs overtuiging, ook wat de tenaamstelling betreft, niet onder stoelen of banken steken'. Mr. Boot concludeerde, dat er hier ou nu geen enkele reden is het r.-k. uit de ARKA te schrappen. .Of de omstan digheden zich op dit gebied kunnen wijzigen en zo ja of dit spoedig zal zijn, zijn natuurlijk andere vragen,' al dus mr. Boot. ,Het hoofdbestuur zal uiteraard de verdere ontwikkeling op dit gebied nauwgezet volgen en open staan voor nadere aanpassing van zijn standpunt.' Sprekend over de communicatie met het episcopaat gewaagde mr. Boot van een .alom bestaand onbehaaglijk gevoel op dit gebied'. Hij had echter thans het gevoel op het punt gekomen te zijn waarvoor geldt ,als de nood het hoogst is, is de redding nabij'. Hij hoopte vurig op verbetering. De AR-; KA-voorzitter verklaarde voorts dat bij zondere aandacht zal worden gegeven 522». samenwerkingsverbanden met NKV, KABO, BKI en St. Adelbert. Mr, Boot verklaarde tenslotte, dat een heroriëntatie van de relatie van de AKKA tot de politiek moet worden overwogen. Mr. Boot werkte dit niet Hij bedoelde echter dat de bedrite jlch directer met het politiek "«kul dient bezig te houden. K.V.P.-fractievoorzitter drs. W. Schmelzer, heeft verklaard pijnlijk te zijn getroffen'» door de brief van drs. Nederhorst. De reactie van de heer Schmelzer heeft zowel betrekking op dc uitlatingen van drs. Nederhorst over leden van het koninklijke huis als op die, welke gericht zijn aan het adres van de K V.P.'ers Luns en De Quay. De heer Schmelzer heeft laten we ten, dat hij op deze zaak zal terugko men bij de behandeling van de wet tot goedkeuring van het huwelijk van prinses Beatrix. Dit zal op woensdag 10 november gebeuren. Ook de fractieleider van de V.V.D., mr. W. Geertsema, had scherpe kri tiek op de brief van de heer Neder horst. Mr. Geertsema zei letterlijk: „Zelfs als ik ervan uitga, dat het niet de bedoeling van de heer Nederhorst is geweest, dat de brief zou worden ge publiceerd, vind ik het toch onbegrij pelijk. dat hij zich daarin zodanige kri tiek heeft veroorloofd op leden van het koninklijk huis en op oud-premier De Quay, die zich daartegen niet konden verdedigen. Voorts acht ik het zorg wekkend, dat de op een na grootste politieke partij in Nederland zich bij haar besluitvorming over een zo be langrijke zaak voornamelijk heeft la ten leiden door partijpolitieke overwe gingen en niet door het landsbelang". De voorzitter van de antie-revolutio- naire fractie in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink. zei van mening te zijn, dat de heer Nederhorst voorshands Mmm's 'pin In Merauke (YVest- Fimbav dest«[urüCeLl!evocrd lcsen W' bestuur daard Jd„.va." hrl P'-iatsclijk Nederlandse ltl h°" Januari 1965 de "«(hugowaa^ i T 1atcr J' Smits uit "«'Seschotït »insk"p,en bloede heeft tot vij mhav werd veroordeeld Pater S,sevanR">isstraf. Wweest Hii ALrt'i WaS 8 ^aar Priester Agats in het S f j e m'ssiestatie ke Nadat aanvea. nabi-> Merau- JiMe bericht A van Indonesische beledigend 7»,, u i pater Smits zich staat is daarr! ui'ge]aten tegen vaa de zaak dïïd IS? andere toedracht "lede gebeiird J j borden. Dit is (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commandant van de vijfde divisie stelt een onderzoek in naar de oorzaken waardoor vijftien sol daten tijdens een langdurige inspectie in de legerplaats Nunspeet flauw vielen. Tijdens deze inspectie stond het 224e Ge- nicbataljon. beslaande uit vier compag nieën soldaten op herhaling, aangetreden, nadat zij een zware oefenweek achter de rug hadden. Kolonel J. C. Welleman van de vijfde divisie was bijna vijf kwartier met de inspectie bezig, toen hij hoorde dat vijf tien militairen onwel geworden waren. Hij heeft de inspectie daarna onmiddel lijk gestaakt. Daardoor heeft hij niet ge merkt dal achter zijn rug nog een inci dent gaande was. Een van de militairen verloor door het langdurig wachten en het flauwvallen van zijn kameraden zijn bezinning en wilde de kolonel te lijf gaan. Zijn col lega's wisten hem hiervan te weerhou den. Kolonel Welleman had opdracht tot de inspectie gekregen, omdat de leiding van de vijfde divisie een indruk wilde krij gen van uitrustingstukken en uniformen, die eventueel vernieuwd moesten wor den. De kolonel deed zijn werk zo nauw keurig dat 't 'n langdurige en vermoeien de bezigheid werd voor de zeshonderd opgestelde militairen. Waarschijnlijk zal een dergelijke in spectie in het vervolg anders gehouden worden, zodat de soldaten niet zo lang meer op de appèlplaats aanwezig behoe ven te zijn. Een paar dagen eerder was een ser geant van hetzelfde onderdeel in de le gerplaats in elkaar gezakt en waarschijn lijk aan een hartaanval overleden. D« lS ihad gevraagd. wn mee dat de L^f''lng werkte raad ihr. Van\SIandse ambassade- Verzoek kon install n Plaatse een jje- Daaruit kwim S,naf 'let «ebeur- bay met pate^lm,». staan dat Fim" kad gehad over dp ni fh" "?<;ninSsverschil Pol'tiek en met n=m j u e 0"derwijs- Mieke scffien dat T,imba7 de ka" ^an Djakarta in wlnS a. nchtlijnen Pater Smits SfJ6 }e nati°nal'se- Jaaraan mee werkelge£de hard»«'kkig dat Pimbay geeiemi, endicn bleek Terstnnj 1 met dr'e schoten ce het tegendeel heeft bereikt van het geen hij bereiken wilde, namelijk een op verantwoorde wijze meewerken aan een oplossing van de rond het huwe lijk van prinss Beatrix gerezen moei lijkheden. De heer Roolvink zei voorts aan t.e nemen dat. nu de betrokken brief in de publiciteit is gekomen, ,,en de heer Nederhorst kennende", deze zich ook tot alle in zijn schrijven ge noemde personen, dus koningin Julia na, prinses Beatrix en de heren Luns en De Quay, zou richten. De A.R.- fractievoorzitter betreurt het ernstig dat de koningin en de prinses en de beide andere vooraanstaande Neder landers door de heer Nederhorst op deze wijze in de publiciteit zijn geko men. temeer omdat de koningin en de prinses zich, gelet op hun positie, op geen enkele wijze kunnen verdedigen Tenslotte merkte de heer Roolvink in zijn commentaar op, dat een rustige en verstandige benadering van het aan de orde zijnde vraagstuk in het belang is van de constitutionele monarchie. C.HU.-fractievoorzitter, mr. H. Beer- nink, heeft eveneens een verklaring af gegeven over de brief van de heer Ne derhorst. Hij zei dat verschillende be woordingen door de heer Nederhorst gebruikt een zijdelingse aanval inhou den op de K.V.P. als de coalitiepart ner van de P.v.d.A. in het huidige kabinet. Wanneer het echter de bedoe ling is geweest van de heer Nederhorst om zijn standpunt en enkele bezwaren tegen het voorgenomen huwelijk op de ze wijze duidelijk te maken, dan heeft hij dat op bijzonder onvoorzichtige en onjuiste wijze gedaan, aldus mr. Beer- nink. De door de heer Nederhorst ge noemde "voorbeelden had hij in het voorlopig verslag over de goedkeuring» wet mooeten opnemen, te meer daar het in deze situatie onmogelijk is om een scheiding te maken tussen de heer Ne derhorst als fractievoorzitter en zijn fractie. In dat geval hadden zij kun nen bijdragen tot zuivere politieke ver houdingen in de democratie. Tenslotte merkte de heer Beernink op, dat ver schillende uitlatingen van de heer Ne derhorst over het koninklijk huis wei nig fraai zijn en niet gebaseerd zijn op feiten. ALGIERS (A.F.P.) De ministers van buitenlandse zaken van de Afrikaans- Aziatische landen komen morgen in Al giers bijeen, ondanks de tegenkanting van China, dat al heeft laten doorsche meren dat het de conferentie „waar schijnlijk niet" zal bijwonen. De ministers van buitenlandse zaken zullen over het al of niet laten door gaan van de op 5 november geplande topconferentie van de staatshoofden van de A.A.-landen van gedachten wisse len. Behalve China hebben ook Pakistan. Noord-Korea, Noord-Vietnam, Cambodja. Tanzania en Guinea zich voor uitstel hiervan uitgesproken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van de algemene rooms-katholieke ambtenarenvereniging, mr. G. Boot heeft gisteren in zijn openingsrede voor het jaarlijkse congres in de Haagse dierentuin de wensen van de ARKA op het gebied van de ma teriële en rechtspositie in de vol gende punten samengevat: 1 Het loonbeleid voor 1966 moet op korte termijn worden vastgesteld. De tendens te komen tot een vrijere loonvorming biedt unieke kansen voor het eigen loonbe leid in de overheidssector. Dit beleid was tot dusver te opportu nistisch. 2 De salariëring van bepaalde groepen van middelbare en ho gere ambtenaren dient te worden verbeterd. 3 Zo spoedig mogelijk invoering van de ziektekostenregeling voor het rijkspersoneel. 4 Afschaffing van de gemeente klassificatie. 5 Bij vakantie-uitkeringen reke ning houden met de gezinsgrootte uitkering voor gepensioneerden in de vakantieperiode. 6 Onverwijlde invoering van de zo mogelijk nog door het parlement te amenderen nieuwe pensioen wet. 7 Reorganisatie van het georgani seerd overleg. Mr. Boot noemde het voorts „ui termate gewenst om niet te zeggen beslist noodzakelijk, dat een aparte staatssecretaris voor overheids personeelszaken de verantwoorde lijkheid gaat dragen voor een con- tinu-modern personeelsbeleid". DEN HAAG Voor de Hoge Raad diende gisterochtend het beroep in cassa tie van een 26-jarige inwoner van Phi lip (Curacao), die wegens moord op zijn zuster en haar kind was veroordeeld. In eerste instantie luidde het vonnis van de rechter 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Door het hof van justitie werd hij tot 12 jaar veroordeeld. De uitspraak van het hof zou om ver scheidene redenen nietig kunnen zijn, zo betoogde gisteren de raadsman van de verdachte. Een van de argumenten die hij aanvoerde was, dat de dader voor de rechter-commissaris heeft gezegd dat de lust om zijn zuster te doden plotseling ln hem was opgekomen. Deze mededeling was door hem bij de rechtszitting niet herhaald en had daarom niet als bewijs middel tegen hem mogen worden ge bruikt. Desondanks bestempelde het hof op grond hiervan zijn daad tot een bui tengewoon ernstige vorm van doodslag. Een andere overweging van de raads man was dat het verschil tussen goed en kwaad de dader niet duidelijk kan zijn wegens een ziekelijke afwijking van zijn geestvermogens maar dat het hof hem zijn daad wel enigermate aanrekende. Daarnaast was volgens de raadsman in breuk gemaakt tegen het straf-naar- schuld-principe. omdat de opgelegde ge vangenisstraf uitgaat boven de mate van schuld. Dat de uitspraak werd gedaan in het Nederlands, zonder dat voor de uit sluitend papiamento sprekende jongen een tolk aanwezig was, achtte hij in strijd met de geldende bepalingen. De procureur-generaal zal op 23 no vember concluderen. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van fi nanciën, dr. A. Vondeling, heeft geen gevolg kunnen geven aan de uitnodi ging van de algemene r.-k. ambtena renvereniging om het ARKA-congres te vertellen, wat hij aan te merken heeft op de ambtenaren. Maar wel heeft de minister een medewerker naar het congres gezonden om door voorle zing van een brief een misverstand uit de weg te ruimen. ARKA-voorzitter mr. Boot had uit de kranteberichten de indruk gekre gen, dat minister Vondeling de bevol king in een t.v--toespraak had opge wekt, de ambtenaren scherp in het oog te houden wat betreft hun werkwijze. Telegrafisch nodigde hij de bewinds man uit, deze opwekicing te verduide lijken op het congres van de ARKA, dat thans in de Haagse dierentuin wordt gehouden. Minister Vondeling was gis teren verhinderd naar de vergaderzaal te komen, maar de pers-chef van zijn ministerie, de heer Van Gogh, bracht een ministeriële brief mee. Daarin stond, dat de ministerhelemaal niet heeft'opgewekt om op de ambtenaren te letten. Hij had zich alleen afge vraagd, of er geen mogelijkheden zijn om in'het algemeen zuiniger te wer ken bij de overheid. En die vraag leg de hij niet alleen zijn collega's en alle ambtenaren voor, maar ook aan het publiek, voorzover men ergens in een rijksdienst zou bemerken, dat Iets an ders of zuiniger zou kunnen. „Ik heb duidelijk willen maken, dat een doel matig werken door de overheid ieder een aangaat en niet alleen de minis ters en- de overheid. Het was mij er helemaal niet om te doen, iedereen de ambtenaren te laten bespioneren. Maar ik stel me op het standpunt, dat ook een buitenstaander goede en waardevolle adviezen kan geven", al dus ongeveer minister Vondeling in zijn verduidelijking, die door de heer Van Gogh desgevraagd werd voorge lezen en door het congres op plezie rige wijze werd ontvangen. VOOR DE eerste maal in de Engelse geschiedenis is een socialist gekozen als voorzitter van het Britse Lagerhuis. Het is de Labour-afgevaardigde dr. Ho race King. EEN STROOMKABEL heeft de 36-ja- rigë elektricien C.J. Schoonrok uit Per nis, op slag gedood. Het slachtoffer was werkzaam op het terrein van de Rotter damse Droogdok Maatschappij. VOOR HET eerst, in ons land zijn gis teren examens l.o. Esperanto afgeno men. H MAASTRICHT (A.N.P.) De politie van Maastricht heeft de 37-jarige land bouwersknecht E. A. T. uit Bielefeld ge arresteerd, die in verscheidene Europese steden heeft ingebroken. De politie was 's nachts gealarmeerd omdat zich een insluiper zou bevinden in een kloostercomplex. Met alle beschik bare mankracht werd het gehele blok omsingeld. De buurt werd uitgekamd maar zonder resultaat. Een van de rechercheurs zag op een gegeven moment de klep van een win kelbrievenbus bewegen. Daaruit leidde hij af dat wellicht aan de achterzijde van het pand een deur werd geopend. Hij vatte voor dit pand post. Plotseling hoor de hij iets in de winkel en deed zijn zaklantaarn aan. In de lichtstraal ving hij een man die juist bezig was de kassa- lade te lichten. De man bekende aan een groot aan tal insluipingen en diefstallen schuldig te zijn. Hij was voor de tweede keer in Maastricht. Hetzelfde had hij driemaal in Luik, vijfmaal in Brussel, driemaal in Gent en éénmaal in Parijs, Bazel, Aken, Den Bosch en Sittavd gedaan. Verder kwam aan het licht dat de totale buit die hij in België stal ongeveer 75.000 Belgische frank bedroeg. DORDRECHT (A.N.P.) Een Dordts gezin is op het nippertje aan de dood door kolendampvergiftiging ontsnapt. Doordat een twee en een halve maand oude baby begon te huilen werd de moe der wakker. Zij voelde zich direct onwel. Haar echtgenoot stond even later op en viel terstond bewusteloos neer. Na twintig minuten kwam hij weer bij en zag toen zijn vrouw naast zich op de vloer liggen. Met al zijn krachten sleepte hij zich naar buiten om de buren te waarschuwen. Het hele gezin is voor onderzoek in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Deze week Nederland Italië bij aankoop van waarbij ook nog 100 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: Pak van 500 gram el Q voor19 FINESSE van „de Heer", per half pond (250 gr,) Geldig van 27 okt. t/m 2 nov. 1965 (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA In de wateren ten zui den van Java zijn gisteren buitenlandse oorlogsschepen waargenomen. Uit welk land deze afkomstig zijn viel gisteren in de Indonesische hoofdstad Djakarta niet te achterhalen. Het enige wat hierover van regeringszijde gezegd werd was, dat „de bewegingen van deze bodems door de Indonesische luchtmacht nauwkeurig gevolgd worden". Zoals bekend zijn on langs ook al niet geïdentificeerde buiten landse vliegtuigen boven Noord-Indone- sië waargenomen. Intussen duurt de onrust onder de be volking voort. Djakarta was gisteren het toneel van een massabetoging van vele duizenden studenten, die het aftreden van minister van buitenlandse zaken Soebandrio eisten. Ook wilden ze dat de Indonesische communistische partij, de P.K.I., verboden zou worden wegens haar aandeel in de recente mislukte staatsgreep. Ook rood-China moest het gisteren weer ontgelden. Het Indonesische leger liet weten dat alle Chinese eigendommen in beslag genomen zullen worden wan neer Peking doorgaat met het verlenen van steun aan degenen die voor de coupe verantwoordelijk worden geacht. Ook generaal Nasoetion heeft zich in deze zin uitgelaten. Hij verklaarde zelfs dat alle aanhangers van de staatsgreep moeten worden „geëlimineerd", wil men een her haling van de staatsgreep voorkomen. Oost-Java heeft zich nu ook geschaard in de rij provincies, waar de communis tische partij en al haar nevenorganisaties zijn geschorst. Op Sumatra zouden dui zenden leden van communistische orga- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De minister van Finan ciën, dr. ir. A. Vondeling, is gistermid dag in de Tweede Kamer gekapitteld door de liberale oppositieleider, mr. W. Geertsema. Deze verweet de bewindsman dat hij in de zendtijd voor politieke partijen had verklaard dat de V.V.D. het luistergeld wilde verhogen. Dit voorstel komt niet in het plan van de V.V.D.zoals dat door de heer Joekes tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen is gelan ceerd, voor, zei mr. Geertsema. Minister Vondeling zei, dat de V.V.D. de tien mil joen gulden, nodig v^or de financiering van de Wereldomroep, wilde financie ren uit de luistergelden. Dan zijn er slechts twee mogelijkheden om die tien miljoen op te vangen: of verhoging van het luistergeld of uit de reclame-op brengst. Dit laatste achtte de minister uitgesloten, omdat zelfs de hoogste schat tingen niet tot tien miljoen gulden ko men. Het is anderzijds ondenkbaar dat de V.V.D. met tien miljoen gulden (dat is twintig procent van het totale luister geld), op de programma's zou willen be zuinigen. In tweede termijn gaf minister Vonde ling echter toe dat zijn subjectieve ver klaring beter niet de V.V.D. in de mond gelegd had kunnen worden. Het was vol lediger en daardoor juister geweest in dien hij ook de beide andere mogelijk heden tot bezuiniging zou hebben ge noemd. nisaties hun lidmaatschap hebben opge zegd. Soekarno, die bij herhaling iedere anti communistische actie heeft veroordeeld en zelfs dreigde met onmiddellijke exe cutie van hen die de presidentiële wens in de wind zouden slaan, staat tegenover dit alles machteloos. Het „Nationale Front", waarin alle politieke partijen, burgerlijke organisaties en functionele groepen vertegenwoordigd zijn, is al be gonnen de steun van de natie voor Soe karno te krijgen. NEW YORK (Reuter) V.N.-secreta- ris-generaal Oe Thant heeft verklaard dat de Verenigde Naties alleen in be langrijke mate tot ontwapening zouden kunnen bijdragen wanneer rood-China als lid werd toegelaten. De „club" van kernmogendheden zou de komende paar jaar kunnen uitgroeien tot tien of vijftien leden, wanneer er geen overeenkomst inzake de niet-ver- spreiding van kernwapens kwam, zo zei hij. „Dan zou de wereld zich gesteld zien tegenover het grimmige vooruitzicht van mogelijke vernietiging", aldus de secre taris-generaal, die zei „heel sterk van ge voelen" te zijn dat het tot. een universeel lidmaatschap van de volkerenorganisatie moest komen. BRUSSEL (ANP) De bij de liberale vakbond aangesloten Brusselse politiemannen zijn ver ontwaardigd over het feit, dat de Brusselse trammaatschappij op 1 januari de algemene vrijkaart gaat intrekken en vervangen door een kaart, die alleen geldig is voor de randgemeente waar de agent werkzaam is. De veront waardiging is des te groter om dat de officieren van politie hun voor het gehele Brusselse net gel dende kaart wel zullen blijven ontvangen. Op een vergadering in Brussel hebben de liberale politieagenten geprotesteerd tegen het feit, dat „weer eens de lagere rangen het eerst het slachtoffer zijn van be zuinigingsmaatregelen". Vrijdag zullen zij beslissen over een te genactie. Zij zijn van plan de trams bij de verkeersregeling te gaan negeren hetgeen ongetwij feld in de spitsuren het tram verkeer grote vertraging zal be zorgen. Ondanks krachtige ontkenning van hogerhand wordt in de hoofdstad New Delhi aangenomen, dat India een eigen kernwapen zal krijgen: mogelijk reeds binnen een half jaar. Vreemd genoeg komt de druk voor de vervaardiging van een kernwapen niet van militaire zijde, maar van po litici uit de aan de regering zijnde congrespartij. De afgelopen dagen heeft premier Lal Bahadoer Sjastri tweemaal ver klaard, dat zijn regering het maken van kernwapens niet overweegt en militaire leiders zouden de kracht van de strijdkrachten liever uitbreiden met conventionele wapens. De druk, die naar wordt aangenomen op den duur toch tot de aanmaak van kernwapens zal leiden, komt voort uit twee oorzaken: nationaal prestige en het argument, dat een voortduren- ÜÊkJf V. M SJASTRI; PRESTIGE (ie oorlogsdreiging van Pakistan of China, of beide tegelijkertijd, een eigen India» kernwapen onmisbaar naakt. Onlangs heeft China aange kondigd dat het binnenkort zijn derde kernbom tot ontploffing zal brengen. Er is blijkbaar één factor, die de ver vaardiging van Indiase kernwapens bemoeilijkt namelijk, dat het land het door de Verenigde Staten. Enge land en Rusland opgestelde verdrag voor een verbod op kernproeven heeft ondertekend. In dit verdrag worden echter ondergrondse kernproeven niet verboden. Er bestaat geen twijfel aan, dat India een eigen bom kan vervaardigen en het is zelfs mogelijk, dat ondanks alle officiële ontkenningen Indiase geleer den hun onderzoekingen voor de uit voering van een dergelijk project hebben voortgezet. Het land beschikt reeds over een kern reactor, die plutonium vervaardigd, een grondstof die voor de aanmaak van kernbommen nodig is. De toenemende druk voor de produc tie van eigen kernwapens is overi gens slechts één consequentie van de Indiaas-Pakistaanse oorlog om Kasj mier. Op militair gebied is men van plan het Indiase leger met vier divisies uit te breiden tot 24 divisies, ofwel bijna 400.000 man. Men bestudeert reeds de uitwerking van een derge lijke uitbreiding op het huidige India se economische vijfjarenplan. Voorts valt te bemerken dat Sjastri's prestige als nationaal leider enorm is gestegen, waarmee een toeneming van het nationale zelfvertrouwen ge paard is gegaan. Een Amerikaan drukte het aldus uit: „Sjastri ging meestal uit de weg voor de oppositie, waarvoor hij bijna eer-v bied scheen te hebben, maar in de cri sis van enige tijd geleden heeft hij de gehele oppositie, met uitzondering van de communisten, aan zijn zijde geschaard.'1 VATICAANSTAD (U.P.I.) Met gro te meerderheid heeft het concilie giste ren zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging in de tekst van de conciliever klaring over de godsdienstvrijheid. De op aandringen van de conservatieve minderheid in de concilie-aula aange brachte wijziging luidt, dat ieder mens „de heilige plicht heeft om het katholieke geloof te belijden pn te omhelzen". De uitslag van de stemming was 2031 voor en 193 tegen. In de verklaring wordt gezegd dat de burgerautoriteiten op geen mens dwang mogen uitoefenen in geloofszaken. De geestvermogens, maar dat het hof hem gewijzigd gelaten. In de nieuwe versie wordt hieraan ech ter toegevoegd dat alle mensen deze vrij heid „in overeenstemming met de wetten der objectiviteit dienen te gebruiken". Met groter nadruk, wordt tevens ge zegd dat de godsdienstvrijheid de katho liek niet vrijlaat het kerkelijk gezag of de leer volgens de stem van zijn eigen geweten in twijfel te trekken. NEW YORK (UPI) Senator Robert Kennedy heeft namens wijlen zijn broer president John F. Kennedy, het erelid maatschap en de groot-eremedaille van de „Conseil International du Sport Mi litaire (CISM) in ontvangst genomen. De eretekenen werden hem overhan digd door brigade-generaal Royal Hatch van de Amerikaanse luchtmacht, die voorzitter is van de CISM. President Kennedy, die werd onder scheiden voor het feit dat hij zijn offi ciële steun gaf aan de CISM, is het ne gende staatshoofd, die aldus wordt ge- eer d. Vroegere ontvangers van CISM-on- derscheidingen waren o.m. koning Paul van Griekenland, koning Boudewijn van België, prins Bernhardt en de sjah van Perzië. De CISM werd in 1947 opgericht als het centrale lichaam voor sportbeoefe ning door militairen uit alle landen. Er zijn thans 35 landen bij deze'organisatie aangesloten. WENEN (U.P.I.) Op de Atlantische routes zullen volgend jaar lagere tarie ven worden ingevoerd, maar voor vluch ten binnen Europa en in het gebied van de Grote Oceaan worden geen verande ringen verwacht. Dit is het resultaat van de besprekin gen op het 21e algemene congres van de I.A.T.A., dat in Wenen wordt gehouden. De nieuwe tarieven zullen voor de noordelijke en midden-Atlantiscl\e routes met ingang van 1 april volgend jaar goedkopere economy klasse, excursieprij- zen en groepsprijzen brengen. Op de volgende I.A.T.A.-conferentie in Hawaii volgend jaar zal worden gespro ken over de mogelijkheid tot verlaging van de tarieven op de Europese lijnen. De vroegste datum waarop goedkopere tarieven binnen Europa mogelijk zouden worden, zal april 1967 zijn

de Stem | 1965 | | pagina 7