Toneelmuseum exposeert historische kostuums GEEN GEVAREN VOOR KABINET Geen rood en blauw als caféverlichting Aflatenpraktijk moet worden herzien Triumph-modeshow verraste hoofdstad TENTOONSTELLING VOL CHARME Te erotisch... WEER „BESLISSING" BURGEMEESTER HELDEN Dr. D. Dorrepaal Tandarts 6. A. M. Vermeulen Vorderingen van Wilson in Salisbury Britse meisjes vroeger „rijp" WEER GROTE ONRUST IN S. DOMINGO Wereldrecord op „de zoutvlakten" VASTENWET TOT OP DRAAD VERSLETEN t f Aanschaf pi uit opbreng van loten DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 ALS PvdA-FRACTIE ZICH VAN NEDERHORST DISTANCIEERT: Secretaresse Aardgas. Centrumwerpt Lecanuet in strijd tegen De Gaulle U hebt recht op een EMINENT - ORGEL SlSIll ss VASTEN AFLATEN VERGEVING geen spreekuur AFWEZIG (Van onze correspondent) AMSTERDAM Toneelkleren worden niet in elkaar geflanst uit oude gordij nen noch betrekken de theaterdirecties ze uit de mottige voorraad van vlooien markten en uitdragers. Integendeel: de stoffen ervoor moeten vaak uit Parijs worden geïmporteerd, omdat de weef sels op de vaderlandse markt niet rijk of bont genoeg Jjn. De ontwerpen wor den gemaakt door kunstenaars en mode dictators van naam en de modinettes van gerenommeerde ateliers naaien ze met zorg en liefde in elkaar. De kostuums bij voorbeeld, waarin Kitty Janssen in 1964 Moy-Aal uit Bredero's „Moortje" op het toneel zette, kostten meer dan 800 gul den per stuk. Wat gebeurt er met deze pronk juweel- tjes van handwerkkunst, als een stuk na een al dan niet succesvolle reeks voor stellingen in het mausoleum van de to neelhistorie wordt bijgezet? Mevrouw A. Ansing-Baas uit Amsterdam huismoe der van professie, maar cultuurhistorica uit onblusbare liefhebberij heeft het precies nagegaan. „Heel vaak", zegt ze, „worden de kostuums door het gezel schap, dat ze heeft besteld, verkocht aan een costumier, die ze dan weer ver huurt aan andere gezelschappen. Ook worden ze dikwijls vermaakt voor een nieuw stuk. Maar het komt voor bij grote rollen met name dat de acteur of actrice de kledij cadeau krijgt als sou venir, terwijl het incidenteel ook wel zo is, dat de acteur of actrice zelf de aan schaf heeft betaald, zodat de kostuums zijn of haar eigendom blijven. In deze laatste twee situaties verhuizen de kle dingstukken soms naar het Toneelmu seum, dat zich een dergelijke kans om de collectie uit te breiden uiteraard niet laat ontgaan." Tot 6 januari kan men in Amsterdam in het patriarchale pand aan de Keizers gracht gaan zien wat in de loop der jaren op deze wijze zoal verzameld is. Mevrouw Ansing-Baas heeft er namelijk onder de naam „Kostuums voor het voetlicht" eén expositie ingericht, die recente en oude creaties voor één keer in al hun oog verblindende theaterluister doet herleven. Men vindt er Theo Mann-Bouwmeester terug, zoals zij in 1888 Flora Tosca uit beeldde in het gelijknamige stuk van Sar- dou. Maar ook Ank van der Moer uit de vers in het geheugen liggende Cleopatra- vertolking van 1963. Willem ïtoyaards als Gysbreght van Aemstel uit 1913 staat broederlijk naast de pralende Tanchelijn uit 1960 van Ko van Dijk. Dolend langs de uiterst romantische op stellingen voelt' de toneelliefhebber ver tederende herinneringen opwellen aan de wijze, waarop Rika Hopper in 1924 haar Marie Antoinette over het voetlicht bracht, aan Guus Hermus als Cyrano de Bergerac, aan Paul Steenbergen als Ham let en 'aan Ellen Vogel als Dona Diana. Het Toneelmuseum biedt, kortom, deze winter een unieke kans om een panora misch vergezicht te krijgen op het letter lijk en figuurlijk zo rijk geschakeerde landschap van onze toneelcultuur. Een bovenzaaltje herbergt als toegift een charmant tentoonstellinkje over de twintigjarige historie van het jubileren de Scapinoballet, waarop men onder meer kan leren, dat Hans Snoek eens ten ge rieve van preutse schoolhoofden de tutu's uit haar gezelschap heeft gebannen en dat kinderen na een voorstelling vol geestdrift schrijven: „Lieve Scapino, dat mooiste stuk, hè, dat vond ik het mooist." (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Veel betekenis wordt door politiek Den Haag ook toegekend aan de verhoudingen binnen het kabinet. Worden die door de brief van drs. Ne- derhorst ongunstig beïnvloed? Het is nog niet mogelijk hierover een uitspraak te doen. Wel verluidde in parlementaire kring, dat de socialistische ministers evenzeer onkundig waren en geschokt zijn door de (Van onze redactie buitenland) SALISBURY Het gesprek tussen de Britse premier Wilson en diens Rhodesische ambtgenoot Ian Smith, is niet helemaal zonder resultaat geble ven. Gisteren werd in Salisbury bekend dat vooruitgang was geboekt inzake de kwestie van een akkoord, dat eerbiedi ging van de Rhodesische grondwet van 1961 moet garanderen. Beide premiers hadden gisteren een langdurig gesprek, dat door de vice- premier Dupont „zeer hartelijk" werd genoemd. Wilson sprak gistermiddag met een groot aantal vertegenwoordigers van politieke groeperingen. Intussen is de Britse procureur-gene raal sir Elwyn Jones, die deel uitmaakt van de regering, naar Rhodesië geroe pen. Hij komt daar vanmorgen aan. Koningin Elizabeth van Engeland heeft een persoonlijke boodschap aan premier Ian Smith gestuurd. Deze werd overhandigd door premiei Wilson. De Britse koningin spreekt in haar boodschap de hoop uit, „dat u er bij uw besprekingen in zult slagen een oplossing voor de huidige moeilijk beden te vinden." brief als hun katholieke en anti-revolu tionaire collega's. Hieruit zou kunnen worden opgemaakt, dat een kabinetscrisis kan worden ver meden als zonneklaar blijkt, dat de frac tie van de PvdA zich van de uitlatingen van haar voorzitter wil distanciëren. Dat door een dergelijke verklaring zijn aan blijven als leider van de PvdA onmoge lijk zou worden, is een zaak, die geen toe lichting behoeft. Nadat de verklaring van de heer Ne derhorst zelf was uitgegeven, waarin hij zei verbaasd te zijn, dat zonder zijn voor kennis de brief is gepubliceerd, kwam de PvdA-fractie in de gebruikelijke weke lijkse vergadering bijéén. Men heeft na afloop laten weten, dat er slechts kort over de brief is gediscussieerd. De fractie heeft nogmaals benadrukt, dat de brief geheel voor persoonlijke rekening van haar voorzitter komt. Ook van de kant van de partij werd er gisteren voortdurend de nadruk gelegd, dat de heer Nederhorst niet als fractie voorzitter zou hebben gehandeld. Men zegt dat de 73 brieven niet ge schreven zijn op papier van de Tweede Kamer en dat zij Gouda" als plaatsnaam dragen, nl. de woonstad van drs. Neder horst. Aan de andere kant weet iedereen, dat de secretaresse van de fractie uiteraard degene is, die dit soort brieven voor de fractievoorzitter schrijft. Bovendien meende men in de wandel gangen, dat de bezwaarden zich alleen tot de heer Nederhorst nebben gewend, omdat hij de voorzitter van de tractie is. Als specialist op het gebied van hef aardgas of van het Europese beleid was hij niet de eerst aangewezen socialisti sche volksvertegenwoordiger om zich met dit soort zaken bezig te houden. Het partijbestuur van de PvdA heeft elk commentaar geweigerd. De partij voorzitter, dr. J. Tans wees vooral op de scheiding van verantwoordelijkheden tus sen fractie en partij. Men voelt dit heel sterk, wanneer het gaat om actuele beleidskwesties. Vandaag komt het dagelijks bestuur van de PvdA in de gewone wekelijkse vergadering bijeen. Het is uiteraard niet onwaarschijnlijk, dat de kwestie-Neder- horst dan ter sprake wordt gebracht. Van links naar rechts: Else Mauhs als l'Aigldh in het gelijkna mige stuk van Rostand (1928), Ri ka Hopper als Marie Antoinette in het gelijknamige stuk van Peijpers (1924) en Eduard Verkade als Comte de Candale in „Een huwe lijk onder Lodewijk XV" van Du mas Père (1925). EDINBURGH (Reuter) De Engelse meisjes worden op vroegere leeftijd rijp omdat zij vlees eten met resten van ge slachtshormonen, die gebruikt zijn om het vee vet te mesten. De gemiddelde leeftijd is sinds het begin van deze eeuw van 17 jaar gedaald tot 13,5 jaar. Dat heeft een vrbuwelijke dokter, Leila Wat son, geschreven in de „Medical Officer", een blad voor dokters in regeringsdienst. De sporen geslachtshormonen stimuleren het natuurlijke proces, meent zij. Volgens haar ondervinden normale, gezonde man nen en vrouwen geen nadelige gevolgen van de sporen hormonen in .vlees. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Gistermiddag heeft de nieuwste tegenkandidaat van Generaal De Gaulle zich gepresenteerd. Het is de heer Jean Lecanuet, die vlak voor zijn kandidaatstelling ontslag heeft genomen als voorzittef van de M.R.P,, de katholie ke volkspartij. Vertegenwoordigers van de liberale en de conservatieve partij steunen Lecanuet, die gezien wordt als de kandidaat van het centrum. Lecanuet pleitte voor een nieuwe poli tieke beweging en een verenigd Europa. Hij deed een indirecte aanval op Mitter rand, de kandidaat van de socialisten, de communisten en de progressieve libera len. (Advertentie) Steeds meer (hardwerkende) mensen ontdekken het „geheim" van Eminent: de ideale ontspan ning na een drukke dag! Hoe U Uw „zorgen" vergeet en h-e-l-e- m-a-a-l ontspant.En...de Eminent is zo simpel te bespelen, óók door ongeoefenden. Komt U 't maar eens - vrijblijvend - pro beren. Wij zullen dan graag óók de verdere voordelen ver tellen! Zoals de prijs van f 1795.- §2S.si„!:ani'e Kerkstraat 41, tel. 72 58 ROTTERDAM - AMSTERDAM - HIL VERSUM - HAARLEM SAN DOMINGO (Reuter/D.P.A.) In de Dominicaanse republiek dreigt een nieuwe politieke chaos. Een golf van politieke moorden en schietpartijen heeft een doeltreffende regering al on mogelijk gemaakt. Overgangspresident Hector Garcia Godoy riep gisteren zijn kabinet in spoedzitting bijeen om te bespreken wat men tegen de groeiende chaos zou kunnen ondernemen. Rechtsgezinden hebben in de hoofd stad San Domingo een aantal rege ringsgebouwen bezet en Pekinggezinde communisten hielden betogingen tegen de Amerikaanse troepen, die in Inter- amerikaans verband trachten de vrede tussen links en rechts te bewaren. Met pantserwagens uitgeruste Ameri kanen, die maandag te zamen met an dere Latijns-Amerikaanse militairen van de Interamerikaanse strijdmacht de vroegere opstandelingenzone in San Domingo bezetten, sloten dinsdag de drukkerijen van het linksgeoriënteerde blad „Patria" en „La Nacion" dat de regering steunt. Alleen het rechtsgezin- de blad „La Hoja" verschijnt nog. Gisteren ontvangen berichten maak ten melding van de moord op Abreu Arello, een provinciale leider van de Dominicaanse revolutionaire partij van Jan Bosch. Volgens betrouwbare bron nen zijn tweeënnegentig politieke moor den gepleegd, sinds de voorlopige re gering in september van dit jaar aan de macht kwam. Dinsdag raakten Amerikaanse en Braziliaanse militairen slaags met voor malige opstandelingen, die de zwart- rode vlag van de Dominicaanse volks beweging droegen. WENDOVER (ANP) Op de zout vlakten van Bonneville dicht bij de plaats Wendover in de Amerikaanse staat Utah heeft Kreidler met zijn hy per - gestroomlijnde „rode sigaar" het wereldsnelheidsrecord in de 50 cc klas se aanzienlijk verbeterd. De 100 kg zware motor, die met zijn rode ge stroomlijnde platen het aanzien heeft van een levensgrote rode sigaar, haal de over een afstand van 10 km met staande start een gemiddelde snelheid van 180,785 km per u. Het oude record bedroeg 153,452 km per uur. 4 I J ilÉk (Van onze concilieverslaggever dr. Alfred v. d. Weijer) ROME Of er in de afgelopen week hard door cle concilie vaders gewerkt is, valt te betwij felen. Velen zijn er op uitgetrok ken, om ergens in Italië of in een van de nabuurlanden wat verpozing te zoeken. Enkelen gingen naar huis met de vage belofte misschien wel en mis schien ook niet te zullen terug keren voor de laatste ronde. An deren bleven in de eeuwige stad met de uitgesproken bedoeling om eindelijk eens van haar schoonheden te gaan genieten. En slechts betrekkelijk weinigen hebben de vrije week besteed aan het harde, ongezellige en moeizame conciliaire werk. Intussen zijn er toch wel belangrijke zaken aan de orde geweest. De paus heeft namelijk aan de bisschoppencon ferentie twee documenten ter bestude ring gegeven met de vraag, hem binnen enkele weken haar mening over de daarin vervatte voorstellen te doen toe komen. Het betreft een verandering van de vasten- en onthoudingswet en een aan passing van de bestaande aflatenprak tijk. In kringen van concilievaders heeft men zich wel afgevraagd, of dit nu wel de meest urgente problemen waren, die aan de .bisschoppenconferentie konden worden voorgelegd. Waarom bijvoor beeld geen advies gevraagd inzake een nieuwe wetgeving voor de gemengde huwelijken? Waarom de bisschoppen conferentie niet geraadpleegd in ver band met de straks af te leggen verkla ring over de geboortencontrole? Deze vragen zijn redelijk. Maar ze mogen niet doen vergeten, dat ook de beide voorgelegde problemen voor het binnen kerkelijk aggiornamento van een zekere betekenis zijn. Zij zien niet in waarom het ineer kelde onderscheid tussen vasten en houding moet worden gehandhaafd is Voer voor moraaltheologen en ii? I ten, de gewone mens begrijpt er lI fijne niet van. Bovendien zouden zij verplichting op zware zonde tvül?l vervangen door een dwingend eva?1 I lisch appel, dat naar hun oordeeu-' I door de huidige mens zal woiden hoord en ingevolgd. Concreet zouden vil len willen voorstellen om de twee em-1 boetetijden van het kerkelijk jaar?! vasten en de advent, geheel in het'til ken van de boete te stellen, haar toil nutten voor een indringende r - 1 Het is immers een feit, dat wij met de bestaande vasten- en onthoudingswetten niet langer vooruit kunnen. Formeel staan zy nog overeind maar in feite hebben zij hun betekenis voor een groot deel verloren. Wie niet op een of andere manier ge dispenseerd is het wemelt op dit ge bied van vrijstellingen en uitzonderin gen kan zich al heel gemakkelijk ontslagen achten op grond van het feit, dat hij de maaltijden niet thuis gebruikt of dat hij samen met niet-katholieken moet eten. Het voorstel dat de bisschoppencon ferenties moeten bekijken, probeert een oplossing te ^oeken door voortaan de verplichtingen tot een minimum te be perken en dan ook van iedereen te eisen dat zij deze verplichtingen na komt. Onthouding van vleesspijzen zal alleen worden voorgeschreven voor de vrijdagen van de vasten. Bovendien zal voor enkele bijzondere boetedagen (As woensdag, Goede Vrijdag en vigili van Kerstmis) de plicht blijven bestaan van vasten en onthouding. Tot zover de al gemene regels. Voor religieuzen, semi naristen en dergelijken zouden stren gere maatregels worden aangehouden. Kortom, een vrij ingewikkeld voor stel, dat nergens het traditionele kader doorbreekt, dat ook nergens tot de es sentie van het boete doen doordringt (wie ziet bijvoorbeeld nog het verband tussen boete doen en het .eten van vis?) en dat alleen maar probeert het inge wikkelde stelsel te vereenvoudigen en de bestaande praktijk wat te profileren. In kringen van Westeuropese concilie vaders is men er allerminst enthousiast over. Zij zouden gaarne zien dat tot de theologische kern van de kwestie werd doorgestoten en dat het document aan de mens van tegenwoordig duidelijk zou laten voelen wat boete doen in het christenleven betekent en hoe hij het op werkelijk zinvolle wijze in zijn be staan kan verwezenlijken. (Van een onzer verslaggevers) HELDEN Burgemeester M. Hooymakers van Helden is er vier kant tegen dat de cafés in zijn ge meente gekleurde verlichting ge bruiken. Hij heeft de twee plaat selijke caféhouders verzocht de ge kleurde lampen te vervangen door witte. De burgemeester is van mening, dat de gekleurde lampen erotische gevoe' lens opwekken. „Zoiets kan wel gebrui kelijk zyn in de café's in de Belgische grensstreek, maar hier wil ik ze niet hebben". Aldus de burgemeester, die toegeeft dat hij geen streekverbod kan uitvaardigen, maar wel via andere maatregelen, zoals intrekken van ver gunningen, zijn wens kracht kan bij zetten. In café Everlona van de heer L. Hendriks zijn de rode lampen na het verzoek van de burgemeester verwij derd en vervangen door normale ver lichting. Ook de blauwe vensterverlich ting van de Engelenbar aan het Raadhuisplein is dezer dagen verdwe nen. De gemeente Helden staat deze weken nogal in de belangstelling. Vorige week stak burgemeester Hooy makers zoals bekend een stokje voor de opvoering van de plaatselijke re vue „Onger de Kepelse Tore", omdat naar zijn mening verschillende personen waaronder wethouders, door bepaalde passages werden beledigd. De burgemeester heeft maandag j.l. de samensteller van de revue, Ton Pe ters, niet willen ontvangen. Vorige week kreeg de heer Peters telefonisch het verzoek om eens te komen praten met de burgemeester, die geen be zwaar had tegen verdere opvoering, wanneer de gewraakte passages ge schrapt waren. Zaterdag j.l. ontving de heer Peters een brief waarin die uitnodiging werd herhaald. Gistermor gen belde hij burgemeester Hooyma kers op omdat hij die dag dc kwestie graag met hem wilde bespreken. De burgemeester gaf hem plotseling te kennen, dat hij voorlopig geen persoon lijk onderhoud met de heer Peters wenst. „Ik wacht maar rustig af", is het commentaar van de revuesamenstel ler. Het lykt hem omvaar schynlyk, dat er nu nog een gewijzigde versie van „Onger de Kepelse tore" zal komen. Hiermee zou dus de revue ter ziele -zijn. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Een tour d'élégance, die elf mannequins van verschillende na tionaliteit met wagonladingen Vederlich te lingerie door alle landen van Europa leidt, voerde gisteren naar Amsterdam en gaf er een feeërieke show ten beste. Triumph Internationaal opende alle re gisters en toonde bad- en strandkleding, foundations, lingerie en vryetyds-ensem- bles voor 1966. Naast de vertederende romantiek van grandmère in zachte pasteltinten, komt de jongste, bijna harde mode krachtig naar voren in een compacte tableau de la troupe: zwartwitte pop-art-dessins en de brutale, rechtlijnige courrèges-stijl. Bikini's (met driekwart cup) en veel kleurige badpakken krijgen een lichte toets door wolken van nylon-chiffon. Het kan een stola, het kan een strand jas je zijn. Zwartwitte pop-art-dessins zijn in teressant, kanten pakjes met zonnegaten, maar op de strategische punten gevoerd, zijn wonderen van snijderskunst. In de sector foundations komen steeds meer knielange panties voor. O zeker, met extraversterking bijna onontbeerlijk voor zwaardere figuren, maar in lichtere uitvoering zeer geschikt voor slanke vrouwtjes die pantalons willen dragen. Corselet met panty aaneen garandeert de meest volmaakte lijn. Triumph speelt het zelfs klaar zulk een corselet geheel rugloos te maken voor de rugloze avond japon. Alle foundation bezit het geheim van een summum aan rekbaarheid. (Jong moedertje, een all-stretch b.h. is de meest ideale voedings-b.h.). In lingerie is poudre de nieuwste kleur. Grandmère noemde het vroeger cham pagne. De toekomst is aan „transparant- look", de nude look, die te vinden is in de serie Rève, een toekomstdroom dus. Hierbij schemert de huid door net-sheer In poudre kleur, of zo u wilt door het ergste zwart (niet bedoeld voor onze brave moe). Soms is het verschil nauwelijks te zien tussen badpak en corselet of tussen bi kini en lingerie-setje, dat in de jonge meisjesserie van alles-in-een-dessin, ver rukkelijk over elkaar past. Wij breken een lans voor de hemd- korte onderjurkjes. Als de Nederlandse vrouw die meer waardeerde, zouden er minder ongerechtigheden onder de tail leurrokjes uitkomen. De vrijetijdskleding van Triumph, jersey en popeline jurken, sportieve pak ken en combinaties, staat aan het begin van een grote carrière dachten wij. Dat mag ook wel voor een collectie die ge boren wordt onder het teken van Triumph. rond dit motief en voor een hernieuw- L van het eveneens aan slijtage onri?l hevige sacrament, van de boete. Het tweede document waamc, I oordeel van de bisschoppenconfer,™,! is gevraagd, handelt over de Ieetmèl praktijk der aflaten. Dat wij Mlli,J aan een vernieuwing toe zjjn, beinxÜ geen betoog. 1 Naast een groep, die nog in afcJ „gelooft" en die ze nog een plaats I 't christelijke leven weet te geven I er tallozen, die ze minstens in de pat.| tijk en ook dikwijls in de theorie hei-1 ben afgeschreven. Omdat ze er abso': .1 geen weg meer mee weten, Ook all hangt het nog ergens in hun hoofd ril de leer over de aflaten zoiets als eT geloofspunt is, dat je niet zonder mal over boord zou mogen zetten. De moeilijkheid met onze gangbml aflaatpraktijk is, dat zij formeel til gevat is in het kader van de oude ke. I kelijke boetepraesis, welke echter retii I lang heeft opgehouden te bestaan R.I mand begrijpt meer wat zeggen wil BI aflaat te krijgen van zeven jaren I zeven quadragenen. Heel weinigen i I het verband tussen een aflaat en li I sacrament van de boete. En wijdI spreid is de ergernis om de schijn re I een zeker automatisme, waarmee te I aflaten verdienen veelal omgeven is I denken we maar aan het in- en uitlopen I van de kerk op Allerzielen, teneinde I zoveel mogelijk volle aflaten voor 41 gelovige zielen van het vagevuur bijet: I te verzamelen. Het voorstel waarover de penconf erentie haar oordeel moet p1 ven, doet een verdienstelijke poging oa I aan de aflaat weer haar volle zin en be-1 tekenis te geven. Kort gezegd komt zijn I visie hier op neer. De zondaar, die ui I tot God bekeert, krijgt weliswaar ds I vergeving van zijn schuld, maar niet ineens het volledige herstel van xljn integriteit als christen. Hij zal de gevolgen van zijn zonder I door persoonlijke inzet onder hulp van I Gods genade moeten proberen kwijt Ie raken. Daarbij staat hjy niet alleen, I daarbij wordt hij gesteund en geholpen I door het gebed en de boetewerken na heel de kerkgemeenschap. De hiërarchie kan hem zelfs gen, dat hij wanneer hij een 1 boetewerk in de juiste geestverriebt I de kerkgemeenschap achter zich vhdjl als een biddende steun in de rug, Het 1 gaat bij het verdienen van een aflaat! dus niet om het mechanisch verrichte! van dit of dat werk, waaraan een sow I magische kracht moet worden toerr-1 kend, het gaat om het boetvaardigste! len van een teken, waardoor de i»! soonlijke boete binnen het verband ra I heel de kerkgemeenschap wordt f*I plaatst en aldus een intensiteit enI diepgang krijgt, welke bij«het persocv I lijke boete doen nooit bereikt zou w nen worden. Meer concreet stelt het document I volgende veranderingen voor. B'J f I gedeeltelijke aflaat zal elke kwrojfl tieve vermelding (zoveel dagen an* I veel jaren) worden weggelaten, au».* I lijk zal worden onderstreept, dat «jj l laat even groot zal zijn als de iiei l waarmee het voorgeschreven y I wordt verricht. De volle aflaten I men in ere herstellen, door ze sw v zelden en op grond van vrij zware ot; 1 tewerken te verlenen. En tenslotte -1 men alles vermijden, wat.de semjn i éen zekere magie zou kunnen we» I bijv. door een aflaat niet te ,ver :t den" aan een kruisbeeld of een n le, maar aan het gelovig bezieni vu- kruis, het vereren van het oeela dragen van die medaille. houdt op 28 oktober DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze lieve echtgenote en moeder MADONNA ALLONSIUS betuigen wij onze oprechte dank. P. Martens en kinderen Zuiddorpe, oktober 1965. In de vrede van Christus is van ons heengegaan onze dierbare vrouw, moeder, behuwd- en groot moeder, mevrouw STEPHANIE MARIA DHOLLANDER echtgenote van de heer Augustus Petrus Verscliorre gesterkt door de Sacramenten der zieken, over leden in het St.-Elisabethziekenhuis te Sluiskil, in de ouderdom van 64 jaar. Philippine: Augustus P. Verscliorre Theophiel A. Verschorre-Dhondt én zoontje Ronald Eghezée (België): Marcel Neels-Verschorre hun kinderen Daniël, Roger, Nandine Philippine: Arthur Verschorre Leonard Cocquyt-Verschorre en hun zoon Carlo Fam. Dhollander Fam. Verschorre Philippine, 25 oktober 1965 Wij bevelen de ziel van dë overledene in uwe gebeden aan. Na de eucharistische misviering in de parochie kerk van O. L. V. Hemelvaart te Philippine op donderdag 28 oktober om 11.00 uur 's morgens waarbij Ued. wordt uitgenodigd, zal. de begra fenis plaatshebben op het r.-k. kerkhof te Philippine. NEUZEN van zaterdag 30 oktober tot maandag 8 november. Heden overleed, voorzien van de genaden)# der Heilige Kerk, na een langdurig doch §c dig gedragen lijden, mijn dierbare echtgenote onze innig geliefde dochter, zuster, schoona ter, behuwdzuster, tante en nicht RITA JUDITH EULALIA DUMEZ echtgenote van Frits Florent Emile de B'oeije, geboren te Westdorpe 6 maart 1931 en ovi te Sluiskil 26 oktober 1965. Westdorpe: F. F. E. de Boeije M. Dumez M. DumezBuijsse W. Dumez E. Dumez Dehulsters Weduwe E. de Boeije-van 9»® R. de Boeije M. de BoeijeCoone L. Sijnesael—de Boeije A. Sijnesael en kina De familie Dumez De familie De Boeije «Vij bevelen de ziel van de dierbare overki n uw godvruchtige gebeden aan. De gezongen uitvaartdienst, gevolgd ^00^^ aardebestelling, waartoe Ued. be! „I.nchjel«rlt fenodigd. zal plaatshebben in .de pa jj e Westdorpe op vrijdag 29 oktober a. ul)r tozenkransgebed donderdagavond ,o n de kerk. Samenkomst Westdorpe A 120 om half f Westdorpe, 26 oktober 1965, A 120- (Bijzondere medewerkir Veel musea danken hun aan particuliere verzamelingen ticulier initiatief. Zo ook het be Britse Museum in Londen. He met een schenking aan het volk, in 1700. De schenker he John Cotton. De schenking uit een aantal zeer belangr kostbare handschriften, vei door een van Sir Johns voorz? Robert Cotton. - In juli 1753 besloot het Brit. lement een kwart miljoen gulden schikking te stellen voor de van een verzameling zeldzame de nalatenschap van Sir Hans in l©ven lijfarts van koning Gei Ongeveer tezelfdertijd kocht de staat nóg een collectie, afkomst Harley aan. Hoewel beide verzamelingen vei Waard waren dan de betaalde prij de het Parlement zich zuinig, delen tot aankoop zo wilde lement het moesten zo veel gevonden worden door het org van een loterij. Zouden de baten loterij groter zijn dan de prijs collecties, dan kon het restant gebruikt om een pand aan te waarin de verzamelingen konde den ondergebracht. Later schoi Engelse koninklijk huis een zeer devolle bibliotheek aan de sta a vier collecties vormden de kern i verzamelingen van het thans zo b( de Britse Museum, dat formeel I venslicht aanschouwde toen het msnt in juli 1753 zijn goedkeuring te aan de British Museum Act. De keuze voor het eerste gebou «P het Montague House. In die ti het aan de noordelijke buitenram Londen, thans nagenoeg in het har wereldstad. Eerst benoemde mer coUege van curatoren, die werde last met het beheer van de verzai Sen. Pas in 1759 werd het Mon House voor het publiek opengesteli Reeds in de loop der negentiefode bleek het museum in een veel te vel te steken Ter plaatse van het ague House verrees een nieuw gé t in 1914 gereed kwam. In dit ni

de Stem | 1965 | | pagina 4