Wintertijd schaadt Britse ondernemers KAAS OM KAAS HERO JUS D'ORANGE is puur sinaasappelsap op z'n fijnst! AEG DUCOSSON SCHADE&BUYSING Mijn lievelingsdieren zijn parkieten en duiven MAN GEDOOD DOOR TREIN Hallo meisjes en jongens Twee paarden Onze poes Sloom Mijn schildpad Weledele heer Mijn hondje' Onze hond Mijn poes is een nuttig dier Drie poesjes 15 Verbinding met vasteland overbelast Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's een boterham met een plak jonge plus een plak oude kaas Nonconformist Verloren uren VREUGDE IN KENSINGTON JUS D'ORANGE 5INAASAPPELSA! JUS DE FRUITS In West-Japan: Vier doden door explosie tankauto Wm I i DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 (Van onze redactie buitenland) LONDEN Naar jaarlyks gebruik is op de Britse eilanden de wintertijd weer ingegaan, waardoor de Britten een uur langer kunnen slapen. Portugal is het enige andere Westeuropese land, waar men sinds het einde van de Tweede We reldoorlog niet, gemakshalve, heel het jaar door bij de zomertijd blijft. In Groot-Brittannië zijn de bewoners wettelijk verplicht de klok in de maand oktober een uur achteruit te zetten. De ze wet dateert van 1916 en was toen een onderdeel van de campagne om brand stof te helpen besparen. Na de Eerste Wereldoorlog bleken vooral de landbou wers voorstanders van een uur langer licht 'in de winter en daarom werd de noodmaatregel nooit ingetrokken. Advertentie) Het is jaar en dag de gewoonte ge weest tijdens het eerste weekeinde van oktober de wintertijd in te luiden. Pas enkele jaren geleden werd door het par lement besloten dit naar het laatste week einde te verschuiven. Talrijke super- conservatieve Britten zijn daaraan ech ter nog niet gewend. Op de eerste zondagochtend van deze maand oktober is een heel En gels stadje te laat uit bed gekomen, omdat zaterdags de plaatselijke krant per abuis had gemeld, dat de klok-, ken een uur achteruit moesten wor den gezet. Een Engels bedrijf, de „D.H. Indus tries" van Barking in Essex, dat verf en apparaten in plastic maakt, weigert dit jaar gevolg te geven aan de wet op de uurverandering. De directeur-generaal van deze kleine firma, D. P. Sullivan, heeft besloten in zijn fabriek de zomer tijd het hele jaar door te handhaven. Hij verschaft werk aan 24 mannen en vrouwen, die nu een uur vroeger op post moeten zijn dan normaal (voor Groot- Brittannië) en ook een uur vroeger naar huis zullen gaan. Zij zijn de enige arbei ders en employées van Groot-Brittannië, die op en top „Europees" doen. ,,1'k hoop door geen rekening te hou den met de Britse wintertijd een bespa ring van ongeveer vijftig procent te kun nen doen", zegt Sullivan. „Daarmee be doel ik een besparing op de tijd, waarin ik me in verbinding kan stellen met mijn klanten op het vasteland. Negentig pro cent van onze produktie is bestemd voor Europa. Een uur achterstand betekent een ver lies van ongeveer drie uur verbindings tijd op de middag, plus nog een uur aan het einde van de werkdag. Buiten ge noemde ogenblikken is het bijna onmoge lijk naar het vasteland te telefoneren of te telexen wegens overbelasting van de ljjnen Ik ben ervan overtuigd, dat Groot- Brittannië ernstige commerciële verlie zen lijdt door die aftandse wet van 1916, die door alle zakenlieden van het vaste land wordt beschouwd als een typisch voorbeeld van onze insulaire balorig heid." Sullivan heeft al heel wat boodschap pen met gelukwensen ontvangen van an dere firma's. Sommige niet-commerciële Britse mi lieus staan eveneens het behoud van de zomertijd voor. Hun mening is echter niet doorslaggevend. Het grote publiek en de boeren geven de voorkeur aan een speciale wintertijd, waardoor het langer licht blijft voor de landarbeiders en de schoolkinderen niet in de duisternis van huis moeten vertrekken. Officieel-Groot-Brittannië is nog niet van plan de wet van 1916 in te trekken. „Wij wachten af", zegt men op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen, „tot de overgrote meerderheid van de Britse openbare mening voorstander is van bestendige zomertijd. En dat is op het ogenblik nog lang niet het geval." (Adlvertenitie) In de tuin van het Kensington Paleis poseert een gelukkig gezin: lord Snowdon, zijn echtgenote prinses Margaret en hun kinderen Oavid Burggraaf Linley en lady aarah Armstrong. De fotograaf is de beroemde Cecil Beaton. GRONINGEN (ANP) Op de bewaak te spoorwegovergang op de Kooiweg te Groningen is gistermorgen een bromfiets- berijder door de trein uit Zwolle gegre pen en op slag gedood. De bromfietsberijder, de 42-jarige tim merman J. S. uit Groningen was op weg naar zijn werk. Door de dichte mist zag hij de trein te lhat. Het treinverkeer had vertraging. Op deze overgang hebben zich sinds 1950 al 6 ernstige ongelukken voorgedaan. JKï#«iËf&SUiKBj Heerlijk royaal schenken... uit extra voordelige gezinsfles f. 1,95 TOKIO (Reuter) Vier personen werden gedood en 22 gewond toen gis teren een tankauto met propaangas in Nisjinomija in west-Japan tegen een verkeersbrug aanreed en ontplofte. De ontploffing deed ook benzinetanks in de nabijheid in de lucht vliegen. Door de ontstane brand werden 40 aangren zende huizen en gebouwen verwoest. Advertenties WATERDICHTE BADKAMERKACHEL (43.50 Vieux verwarmend goed Beide ook als "tic" in long-drinks zeer geslaagd! SCHIEDAM esv2 Hallo meisjes en jongens, Wat hebben jullie mij deze week aan het werk gezet. Oef, ik. heb het er nog warm van. Zoveel brieven met verhaaltjes, versjes en tekeningen heb ik nog nooit gekregen. En iedere dag ploften er opnieuw stapels dikke enveloppen in de brievenbus van Dagblad De Stem. Ik vind. het reusachtig, dat jullie zo enthousiast aan onze wedstrijd meedoen. Maar weet je, wat nu zo moeilijk is? Dat ik uit al die stapels inzendingen de drie beste verhaaltjes en de drie mooiste tekeningen moet zoeken. Dat valt niet mee. Het is een werk, dat een heleboel tijd vraagt. Daarom moet ik jullie deze week teleurstellen. Omdat er zo enorm veel post is gekomen is het voor mij onmogelijk om deze week in de Kleine Stem de uitslag van onze wedstrijd over de boeken bekend te maken. Maar weet je wat? Volgende week is het Kinderboekenweek. Daar heb je vast wel eens van gehoord op school of in de bibliotheek. En het lijkt me veel leuker om de uitslag van onze boekenwedstrijd in deze boekenweek bekend te maken. Dan kan de Kleine Stem ook meedoen aan de j en g d - boekenweek. Jullie hebben vorige week kunnen lezen, wie de prijswinnaars waren in onze wedstrijd over de dieren. Door een vergissing echter werd vorige week de tekening van een prijswinnaartje, Corrine Nijssen uit Vossemeer (5 jaar) niet geplaatst. Maar haar naam werd wel in de krant gezet bij de tekening van de andere prijswinnaar, de 9-jarige Andre van Vessem, Hogendijk 52, Oosteind OosterhoutOm dit goed te maken zet ik deze week allebei de tekeningen mèt de goede naam weer m de krant. En je vindt vandaad ook nog andere verhaaltjes en tekeningen van kinde ren, die geen prijs hadden, maar die toch geweldig hun best hebben ge- 'ik'^óef niet te vragen, of jullie onze wedstrijd leuk vinden; dat blijkt wel uit al die brieven, die ik heb gekregen. Kijk volgende week maar gauw in de Kleine Stem, wie de nieuwe winnaars zijn. Groetjes, Monique Jansen, Kremerstraat 27, Bergen op Zoom, 5 jaar Het zijn hele lieve en tamme dieren. Ze zijn alle twee afkomstig uit Austra lië. Als ik voorbijloop is het net of ze mij roepen. Ze komen dikwijls uit mijn hand pikken. Ik zit er soms urenlang bij te kijken. Nu ben ik aan het pro beren om de parkieten wat te laten zeggen, dat vind ik leuk. Dat gaat wel, maar je moet er heel wat geduld mee hebben. Ik ben een echte natuurman. Mijn hobbie is vooral vogels kweken. Daar is al eens een parkiet weggevlo gen. Maar 's avonds zat hij tegen de tralies. Ik kon hem gewoon pakken. Een koppel parkieten heeft al 3 x ge broed van het jaar. De tortelduiven hebben al 4 x gebroed maar 1 x is mislukt. Nou is het leukste, dat de par kieten allemaal verschillende kleuren hebben. Nou denk je misschien, dat die elk apart zitten, maar dat is niet waar. Ze zitten samen in een grote volière. En toch vechten ze niet, ze zitten altijd dicht bij eik-aar 's avonds. Alleen een tortelduifje wordt altijd gepikt in zijn kop, en die verzorg ik het beste. Ik ga hem van de winter in de schuur zetten, in een klein apart hokje, want hij is ook zo achterlijk. En daar is het ook warmer vanwege de adem van de koeien en paarden. Tk heb 13 parkieten en ik heb er al 4 verkocht. En ik heb 6 tortelduiven. Nu komt er een verhaaltje over mijn parkieten: Op een mooie dag in augustus kwam ik thuis van het zwembad, mijn vader riep mij, en ik had een parkiet. Nu komt er wat over het broeden. In het eerst gaf ik het voer in zo'n nestkastje. Op een dag smeet het vrouwtje het parkietenzaad er allemaal uit, en waar het zaad viel zaten de andere te pikken. Want de andere mochten niet in het nestkastje. Het vrouwtje was baas en bleef baas. Om de duur bleek dat het vrouwtje wilde leggen. Toen deed ik geen zaad meer in het nestkastje. En kort daarna was ze aan het leggen. Als het aan het broeden is, dat duurt 3 weken. Het vrouwtje tnoet die 3 weken nooit van haar nest komen. Want het mannetje eet en geef het aan zijn Vrouwtje. Op een hele aardige manier met het sna veltje. Als de kleine parkieten uit het ei zijn moeten ze nog ongeveer 2 we ken in het nest zitten. De eerste week worden ze door het vrouwtje gevoerd. Maar de andere week worden ze dooi het mannetje gevoerd en doet het vrouwtje er niets meer aan. Ze komen er niet allemaal tegelijk uit. Als er nog één parkiet (een achter lijk) inzit, dan gaat het vrouwtje weer broeden in hetzelfde nestkastje. Het mannetje moet dan het achterlijk in het nestkastje en het vrouwtje, dat weer aan het broeden zit, eten geven. En de andere kleine parkieten moeten ook nog gevoerd worden, en dat zijn er soms meer dan 7. Mijn parkieten heb ik al een goed jaar. En mijn tortelduiven heb ik al heel lang, wel al zes jaar, maar pech op pech. De rattenplaag daar heb ik al zes jaar last van. Maar nu al een goed jaar heb ik een volière. En nu heb ik er glad geen last meer van. Nu ga ik stop. Dat heb ik helemaal zelf verzonnen. Jos Hermans, H 83, Sluis, 11 jaar, jongen Marjo van Veltlioven, Buitendijk 78, Hank, 7 jaar a v Corine Nijssen, Wenerstraat 20, Nieuw-Vossemeer, 5 Jaar Mijn lievelingsdier is een paard. Bij mij thuis hebben wij twee paarden. Een ponny en een groot paard. Het grote paard is 22, de ponny 8 jaar. Met de ponny heb ik erg veel lol. Hij is erg ondeugend en schooit om van alles. Soms pakt hij stiekum een suikerklontje uit mijn zak. Het grote paard is heel wat liever dan de ponny, tenminste, niet zo ondeugend. Het heft zijn „voet" omhoog, als je vraagt. Voetje, toe voetje En dan krijgt hij altijd iets lekkers. Ik vind een paard een erg edel dier. Ik kan het niet goed hebben als ze zeggen: dat een paard een kop-of poten heeft. Ik houd ook erg veel van een paard en later als ik groot ben, wil ik amazone worden. Barry Nugteren, Baarleseweg 12 Chaam. Ik ben 10 jaar en ik wil graag corresponderen met een meis je van mijn leeftijd. R.K. Wij hebben pas een jong poesje. Het had geen tehuis en toen hebben wij ze maar opgenomen, en een week binnen gehouden. Toen hebben we geprobeerd als we ze buiten lieten of ze dan nog terug kwam en ja hoor het lukte. Ze is nu al goed gewend. Bij de buren heb ben ze ook een poes, maar dat is al een oude. Maar ze spelen toch leuk met el kaar. Ons poesje moet nu 's nachts bui ten, en dan zit ze 's morgens mooi voor de deur te wachten. Eten doet ze weinig maar wel veel spelen met een balletje of een draadje wol. Ze is nu twee we ken bij ons en ze is erg mooi grijs en daarom noemen wij ze dan ook Grijsje. Bertus Heijmans (10 jaar) Zalmstraat 3, Hank (NB) Percy de Bats, Bijltje 48, Breda, 10 Jaar Ik heb een huisdier, hij heet Sloom. Soms is hij een beetje loom. Het mees te eet hij sla. Net als zijn grootpapa. Hij houdt ook een winterslaap. Maar soms is hij een kleine aap. Hij heeft een schild op zijn rug. Hij kan klauteren rap en vlug. Hij heeft ook een staartje klein en nat. Het iseen schildpad. Ingeborg Schuitemaker St. Ignatiusstraat 26B Breda, (meisje, 11 jaar) Ik heb voor mijn verjaardag een schildpad gekregen. Het is een ondeu gend beestje, want hij is 2 keer wegge lopen. Eén keer in de andere straat, daar vond een kennis van ons hem. Toen hebben ze hem teruggebracht. De tweede keer liep hij een eindje de straat in. Een kind vond hem en heeft hem weer teruggebracht. Ik heb op de T.V. gehoord, dat een schildpad niet uit zichzelf terugkeert. Ik geef hem al tijd sla en tomaat, dat vindt hij lekker. Het is nu al wat guur weer, dus hij zal wel gauw een winterslaap gaan houden. Dit was mijn verhaaltje over een schildpad. Jeanny Maas Lagewipstraat 61 Zevenbergen (N.Br.) Mijn lievelingsdier is het paard. Waarom, zou u zich misschien afvra gen. Nou ik vind, dat deze dieren een mooie lichaamsbouw hebben. Het paard is ook trouw aan de mens. Het stamt uit vroegere tijden. Het kan ook kunstjes maken en is voor de mens. nog een heel belang als bijvoorbeeld: ploegen, kar- trekken. Het paard is ook een edel dier, het heeft geen kop maar hoofd en geen poten maar benen. Peter Kuythoff Tongerenstraat 38 Breda (9 jaar) Toen ik nog heel klein was had ik een hondje. Dat hondje hete Blekkie. En als ik dan mijn pap niet luste. Dan ging ik gauw naar mijn hondje. Wij hadden ook aardbeien. Toen hadden wij twee hokken maar de een was een dui. ventii. Maar dat was niet zo erg. Toen was er een lange U)n en daar hep mijn hondje en hij blafte maar. Dimphy Bakx, Kwekerystr. 9 Breda (g jaar) André van Vessem, Hogendijk 52, Oosterhout, 9 jaar Een kennis van ons kwam bij ons koffie drinken, ze zei dat haar hond, een lassie, jonge hondjes had, zeven jonge hondjes. Ons vader zei dat dat veel was voor honden, want ik wist daar natuurlijk niets van. Opeens zei vader", „Zullen we er niet een nëmen?" We hebben er toch al een", antwoord de moeder. „Ja maar dat is maar een kleintje". „Als jullie hem nemen krijg je hem goedkoper, kom zondag eens kijken". -Dat zouden ze doen. Het was zondag ik was bij mijn vriendin, want ik dacht, dat ze 's avonds pas gingen, maar toen ik thuiskwam waren ze er al geweest. Mijn zusjes waren verrukt het is zo'n lieveke, het is de grootste uit het nest!", riepen ze. „Wat is het een manneke of een vrouwke „Een manneke. „Wanneer krijgen we hem?"* „Zaterdag" „O, wat al gauw". Maar dat viel tegen, ae week kroop voorbij. Ein delijk was het zaterdag. „Vader mag ik mee „Nee, blijf maar thuis". Ik bleef op de straat spelen. Daar kwam hij aan met de. hond in een doos, hij was al vuil, de viespoes, maar hij was nog maar klein, dus konden we het niet kwalijk nemen. „Mag ik het dragen". „Voor zichtig dan", trots liep ik naar huis. Toen we thuis kwamen pakte ik hem uit de doos en zette hem neer. De naam hadden we al gevonden Blackey. Maar toen we aan de gemeente aanvroegen moesten we hem Blachio noemen „maar we noemen hem toch Blacky. In een ogenblik was de keuken vol met vrien dinnen die naar ons hondje kwamen kijken. Maar nu zullen ze niet zeggen „hondje" want het is een grote lieve hond geworden. Al zijn er veel kinderen er bang van. Anny Rijnvos (12) v. Liedekerkestraat 2 Standaarbuiteu (N. Br.) Lia van Oosterhout, Zuflenstraat 65, Breda, 13 Jaar Mijn poes is een nuttig dier. *s Mor gens en 's avonds krijgt ze van moe een bordje lekkere melk. En als ze dat uit heeft gaat ze aan de kluwen wol begin nen. Soms probeert ze vogeltjes te van gen. Maar dat lukte altijd niet. Want dan kom ik er bij. Agnes Kuijlen (8 jaar) Maria School, Woensdrecht. Mijn lievelingsdier is een poesje. Hij heet Loesje, en heeft 2 kleintjes. Tinatje en Dinatje. Dina zie je haast nooit, maar Tina wel. Hij is altijd bij Loesje. Ala ik Loesje een lekker stukje vlees wil ge ven, dan moet hij eerst over een stokje springen, en als beloning krijgt hij dan het stukje vlees. Als ik naar school ga komt hij ons altijd achterna. Soms loop ik met een touw en dan wil hij er mee spelen, en als ik Loesje roep komt hij altijd, maar als ik de kleintjes roep dan komen ze niet. Als Loesje some een muisje heeft gevangen loopt hij er al tijd mee weg als ik het wü pakken. Nu weet ik niets meer. Marian Hermans, Waterhoek H99 Sluis, (9 jaar, meisje) l

de Stem | 1965 | | pagina 15