I ikers JOPIE VOGELAAR Globetrotter uit Steenbergen man house of enqiand INDERDAAD! SOMYVECTOR SOMY Doodstraf eis voor zedenmisdadigers ASPIRIN ff) BAYER Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? van giovanni jfentud Niet romantisch Koppel-proef Gemini-6 tot volgend jaar uitgesteld -1/i 0 Reizend leven voor jeugdige tourmanager Intergeal lieerde dodenherdenking in Amsterdam te-jttjrdgsagraa! vi5r~aK.-~.--~ bii de HOUSE OF ENGLAND'S Bos Schouwburg jas KUSTVAARDER IN AANVARING MET ZANDZUIGER Verwarmt uw woning ook in de koudste winter! HAAR DEN FABRIEK Wegen met veerkracht? Roemenië koopt Iraanse olie de misdaad 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 I Verkade Cream Crackers de Luxe met een geheel I eigen karakter. Bros gebakken en licht verteerbaar. Prijs per groot pak (ook zoutarm) 80 cent Spaar Ruytermerken voor het prachtige Verkade fotoboek ::v: \/v) 'Vogelzang' met tekst r van Dr. Jac. P. Thijss® (op de Verkade beschuitrol 4 extra Ruytermerken). Brkadeaaaaaaaaa de Primula! Een puur veiligheid, sportief en 'n Italiaanse lijn alleen! tela, gesloten zelfdenkend koel- :eem met elektrische ventilator, zuinig met energie. De Fiat iula heeft de allure van een rtwagen en de ruimte van een ibinatiewagen. De gehele ach- ant fungeert b.v. als extra :ier voor practisch bagage- lak. Tel. 01134-505 168 Zaamslag S (sub-agent) Tel. 01178-412 IORD" 1100-7991-7792 wielaandrijving, dwarsgeptea^te or .4 cilv 1221 cc, 59>SAEPfcm km 4 schijfremmen met rem matische bijstelling )ten zelfdenkend koelsysjt irculeren van de cartergas male luchtverontreiniging- J (Advertentie) (Van een correspondente) STEENBERGEN Ze is weer op de Panhoeve. Helemaal uit gerust na haar laatste grote reis door Europa, viert ze haar ver jaardag bij haar ouders en zusjes op de boerderij, ergens in de polders bij Steenbergen. Jopie Vogelaar, héél blond, héél vro lijk, en héél levendig. Met haar 23 jaren is zij de jongste tour manager van het in Zwitserland gevestigde Amerikaanse reis bureau „Globus". Nee ik heb het beslist niet cadeau gekregen," vertelde ze mij, toen ik tegenover haar zat in de gezellige huis kamer van de familie Vogelaar. „Ik heb er voor moeten werken, en hard ook' Na mijn eindexamen op de m.m.s. in Bergen op Zoom was ik eerst vari plan naar de hotelschool te gaan, maar omdat ik nog geen enkel idee had, hoe het er in een hotel aan toegaat, vonden mijn ouders het beter dat ik eerst eens een half jaartje in een hotel ging volontairen. Via kennissen belandde ik in een hotel in het Duitse Essen, met een kenau als directrice, die mij echt wel heeft bijgebracht, hoe je bed den opmaakt, hoe je lakens strijkt en de gasten hun .butterbroodjes' serveert. Veel gezelligheid heb ik er echt niet gekend. Ik moest .Arbeit machen' van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en ik voelde me op mijn weinige vrije da gen erg eenzaam. Maar het voornaamste was wel, dat ik vloeiend Duits sprak, toen ik na een half jaartje weer terug kwam op de .Panhoeve'. waarde, dat ik nog een paar maanden moest wachten tot het wintersport seizoen begon. Om die leemte op te vullen, heb ik me toen heel officieel laten inschrijven aan de Faculté des Lettres in Montpelliers (Frankrijk). Ik kreeg daar een kamer in de studenten flat en ging dus heel gezellig college lopen. Het begin viel weer niet mee. Je komt er als vreemde Hollandse eend tussen hele horden studenten terecht. Omdat ik gedurende mijn m.m.s.-tijd verschillende vakanties in Londen had doorgebracht, sprak ik behoorlijk En gels. Maar mijn Frans was ronduit erbarmelijk. Dus soliciteerde ik naar de eerste de beste baan in een hotel in Frans Zwitserland. Ik werd aange nomen en een paar weken later liep ik als serveerster rond op een terras tussen de Zwitserse bergen. Ook daar moest ik flink aanpakken. ,s Morgens om half zeven beginnen tot dikwijls half één 's nachts. In het begin, toen alles nog nieuw was, vond ik die lange werk tijden niet zo heel erg, maar later begon ik steeds meer in te zien, dat ik uitgebuit werd. De bom barstte bijna, toen ik oj> een gegeven moment in een verroeste spij ker trapte, een opgezwollen voet kreeg die me veel pijn bezorgde en toch door moest werken. Huilend en hinkend liep ik de gasten te bedienen. Kijk, en op zo'n moment moet je doorzetten. Het liefst zou je dan overal de brui aan geven en de eerste de beste trein naar huis nemen. Maar ik wilde niet opgeven en telde de dagen, die ik daar nog zou moeten doorbrengen. Ik kan u wel verzekeren, dat het weerzien met mijn ouders die keer extra fijn was. Aansluiting moet je zelf zoeken, want uit zichzelf doen ze geen mond tegen je open. Omdat de studie en de kamerhuur iedere maand opnieuw een bom centen opeisten, zocht en vond ik een baantje bijeen gedeelte lijk verlamde kunstschilder. Ik las hem voor, terwijl hij schilderde en reikte hem alles aan wat hij nodig had. Bij het aanbreken van het wintersport seizoen verhuisde ik naar Montana. Het hotel, waar ik mijn eerste officiële, baan als receptioniste begon was groot en druk en de sfeer was er erg gezel lig. Het werk beviel me uitstekend. Wel werkte ik de meeste dagen tot zeer laat in de avond, maar er stond behoorlijk wat vrije tijd tegenover, die ik dan doorbracht op de ijsbaan of de ski-weide. Ik kreeg er leuke vrienden, en vriendinnen en voelde me helemaal thuis. 't Mooiste vond ik wel, dat er op een avond, toen ik juist wou sluiten, een slordig gekleed personage op me toekwam, die vroeg of hij nog kon overnachten. Het was Jean-Paul Belmondo. Lieve hemel, wat is hii charmant. ..Met het wintersportseizoen eindigde ook mijn betrekking in Montana. Na een paar weken vakantie ben ik naar Finale gegaan, een stadje aan de Ita liaanse Rivièra, waar ik aan het werk kon op een reisbureau. Dat organi seerde dagtrips per autobus, waarbij ik als gids optrad. Daar heb ik echt Italiaans leren spreken. De hele zomer ben ik in Italië gebleven. Het was er fijn. Maar omdat ik weer contract had met het hotel in Montana, moest ik in Toen het nieuwe schooljaar begon ben ik naar Rotterdam gegaan, waar ik de receptionistenopleiding aan het In stituut Schoevers heb gevolgd. Dat was een jaar van hard studeren en weinig uitgaan. Toen ik op het ein.de van het schooljaar mijn diploma haalde, was ik dus, mèt de nodige ervaring, een heuse receptioniste en kon ik me ook als zodanig in de hotels aandienen. De telefoon rinkelt. Een van de zusjes neemt de h oorn op en kondigt triom fantelijk aan: Jopie, voor jou, Rome." En mijn oren klapperen bij het horen van het rappe Italiaans, waarmee ze een vriendje uit Rome. die haar even wil feliciteren, te woord staat. Zoiets ver wacht je niet. Toen ik haar vroeg, waar ze dat allemaal had geleerd, zei ze lachend: „Italiaans leert men het best in Italië, maar ik ben tijdens mijn opleiding in Rotterdam al aan een cur sus Italiaans begonnen. Hoe meer talen je kent, hoe beter. Dat was ik vol komen met haar eens. Dp mijn vraag, wanneer ze haar eigen- UlKe loopbaan als receptioniste begon nen was. vertelde ze: ..Ik solliciteerde «pV eln groot hotel *n Montana (Zwit serland) en werd aangenomen op voor- DEN HAAG (ANP) - De week van 7 0 en met 13 november staat in vele 5 allieerrte landen in het teken van het er enken der oorlogsdoden. *ederl»n«l wordt do herdenking op ag 6 november geopend met een «Wrï2i6r„d'! hprdpn't'ngxsdienst on- 1 ven het Nederlands Oor- s aun Comité (het zogenaamde ,,p west"kerk tp d°or ambassadeur"' worden bijgewoond ,anden, weikp in rf +n ®zan^en van die !an de geallfpprH -ïeede wereldoorlog Ugheid is dh3,hK«n yen de plech- d?, katafalk deSk I'°L nstn v00r vertegenwoordigers fK nr, aue geallieprHo Naast het werk hlyft er voldoende vrüe t\jd over om zich te ontspannen Vragen, vragen, vragen worden als kanonskogels op haar afgevuurd Geconcentreerd geeft Jopie Vogelaar (rechts) haar antwoord. november terug naar Zwitserland. Van daaruit heb ik de grote sprong gewaagd. Ju het hotel ontmoette ik iemand, die me vertelde over het Amerikaanse reisbureau, dat een tourmanager vroeg. Ik schreef meteen een brief om naar die reuze-job te solliciteren. Vriende lijk maai beslist werd ik afgewezen omdat de minimumleeftijd 26 jaar is. Ik was 22. Toen heb ik de stoute schoe nen aangetrokken, ben op een goede dag naar Lugano gegaan, vroeg en kreeg de directeur te spreken en na anderhalf uur moeizaam praten had ik een contract voor vijf maanden in mijn zak. Ik was in de zevende hemel. Eind april begon mijn reis, een proefreis. Met het vliegtuig vloog ik naar Londen om er veertig Amerikanen af te halen. Met de boot gingen we naar Hoek van Holland waar de bus stond te wach ten. En toen begon de eigenlijke reis. In 21 dagen dwars door Europa via Brussel naar Wenen, van Capri naar Nice, van Luzern naar Parijs. Het was moeilijk en zenuwslopend, die eerste reis, maar ik heb tot het laatst toe volgehouden. Na de reis kregen alle passagiers een lijst in te vullen waarop een serie vragen stond, die betrekking hadden op de tourmanager. Een jonge Amerikaan vulde alleen maar in: ,.I love her". Misschien heeft dat de doorslag gegeven: ik mocht blijven. „Wat zullen er veel meisjes jaloers op jou zijn," zeg ik. Maar daar is Jopie het niet mee eens. „Zie het in hemels naam niet te romantisch," zegt.ze. „Het heeft ook zijn minder prettige kanten. Natuurlijk, ik word betaald in dollars, Amerikanen zijn gul met fooien, maar daar staat tegenover, dat ik bijna iedere dag 500 kilometer in de bus moet zitten, dat ik de route zo langzamerhand van buiten ken, dat je verondersteld wordt alles te weten, dat je de volle verant woording hebt over veertig mensen en moet zorgen, dat alles iedere dag in orde is. Vooral het vragen van die mensen naar alles wat ze zien, brengt wel eens moeilijkheden mee. Rome gaat zo ongeveer ten onder aan zijn eigen standbeelden en om al die Vic tor Emmanuels en Garibaldi's uit elkaar te houden valt dikwijls niet mee. Als kanonskogels worden de vragen op je afgevuurd. De meest intelligente vraag kwam van een dame, die bjj het graf van de onbekende soldaat in Parijs vroeg: „Jopie, hoe is nu eigenlijk de naam van die onbekende soldaat? Ik heb maar geantwoord: ,De Gaulle'. „Als je opnieuw moest beginnen, zou je het dan precies hetzelfde doen?" vraag ik. „Nee, zegt ze beslist. Ik zou eerst mijn diverse diploma's halen. Je bent dan wat ouder, meer tegen de moeilijkheden in het buitenland opgewassen en je hoeft niet als dienstmeisje of serveer ster een baantje te nemen. Er zijn nog steeds te veel jonge meisjes, die denken dat ze er zijn, als ze maar eenmaal in het buitenland zitten. Ze vergeten, dat je er dikwijls veel harder moet werken dan thuis, dat je helemaal op eigen benen moet staan en dat er echt niemand is. die zich om je bekom mert." •Op mijn vraag of ze nu echt niet eens een vakantie op de Panhoeve zou wil len doorbrengen, zegt ze: „Wanneer ik niet zoveel uitnodigingen van Ameri kanen had gekregen misschien wel, maar ik vind het nu ook wel eens leuk zelf rondgeleid te worden en dan nog wel door Amerika. Volgende maand vertrek ik met de Nieuw Amsterdam Ik hoop daar zoveel energie op te doen, dat ik in april weer met frisse moed bij Globus kan starten." Dat is Jopie Vogelaar, de oudste op de. Panhoeve en de jongste bij Globus. Een charmante jonge vrouw uit Steen bergen, die een voor velen zeer aan trekkelijk leven leidt. Maar die zelf weet, dat je om dit te bereiken be halve een dosis geluk ook moed en kei hard doorzettingsvermogen nodig hebt. m Vroeger maakte de jas de gelegenheid, tegenwoor dig maakt de gelegenheid de Jas. Deze universele demi voelt zich op z'n gemak, zowel bij de me lancholieke sfeer van het herfstige bos, ais bij de schitter van de schouw- burg.Behagelijke velours in gedistingeerde kleurnuances. 209.50 - 299.50 HOUSTON (Reuter-AFP» Ameri kaanse ruimtevaartdeskundigen zijn van mening, dat de kans om de Russen te kloppen bij de verovering van de maan niet noemenswaardig kleiner is geworden door het mislukken van Gemini-6. Men is wel teleurgesteld over het lange uitstel waartoe de eerste poging om contact tus sen twee ruimtevoertuigen tot stand te brengen, nu gedoemd is. Een dergelijk „lijfelijk" contact is namelijk een onmis baar stadium in de uitvoering van een landing op de maan. Iemand van het bureau voor ruimte vaart zei: „Er worden wel veel tranen gestort, maar de verwondingen vallen mee". Een nieuwe proef zal waarschijn lijk pas begin volgend jaar kunnen wor den ondernomen. Een welslagen van de poging zou Ame rika voor het eerst een duidelijke voor sprong op de Russen bij het veroveren van de ruimte hebben bezorgd, ondanks het feit dat de Russen een krachtiger raket bezitten, meent men. Het onderzoek naar het falen van de Agenaraket is inmiddels begonnen. Uit luchtmachtkring verluidt, dat men de vijftien miljoen dollar kostende raket kennelijk niet voldoende heeft beproefd, hetzij uit zuinigheidsoverwegingen of om tijd te winnen. REGEREN On herenmode} IS VOORUITZIEN I ROTTERDAM (ANP) De Nederland se kustvaarder „Auriga-G" die nabij Hoek van Holland voor anker lag, op de Nieu we Waterweg heeft gistermorgen een lichte aanvaring gehad met de zandzui ger „Geobotus-8", die bakken naar zee brengt. De „Auriga-G" liep nogal wat schade'op en keerde voor onderzoek naar Rotterdam terug, dé „Geobotus-8'' heeft zijn reis naar zee vervolgd. (Advertentie) Binnen enkele minuten is uw kamer heerlijk warm met de Somyvector! De haard in de laagste stand, de vlam blijft helder-blauw: de olie verbrandt tot de laatste drup, U geniet maximaal. Geen omkijken naar! De Somy vector is beproefd voor uw gemak. U stookt voordelige H.B.O.1 in plaats van petroleum, voordeliger stoken is welhaast on mogelijk. De Somyvector voor comfortabel genieten. Vraag vandaag nog dokumentatie aan bij: Jan Vermeerlaan 253 - Roosendaal Postbus 70 - Telefoon 01650-4205 (Van onze correspondent) KEULEN Zevenenveertig procent van de ondervraagde Westduitsers heeft zich volgens het Wichert-instituut voor meningsonderzoek in Tubingen uitge sproken voor de doodstraf voor zeden misdrijven begaan op minderjarige kin deren. Drieëntwintig procent was voor een levenslange tuchthuisstraf, en eif procent voor een lichamelijke straf. Deze cijfers zijn bekend gemaakt, daags na de ontdekking van de afschuwelijke moord op de twee elfjarige Keulse meisjes Waltraud Schiffer en Ursula Paleit, door de vaker voor zedenmisdrij ven veroordeelde Richard Strack (33) Beide meisjes, waren zgn. sleutelkin deren, wier ouders de hele dag werken, zodat zij aan hun lot zijn overgelaten. Strack doodde hen met een bijl. De moord geschiedde minstens al acht dagen geleden, maar werd pas het af gelopen weekeinde ontdekt in een volks tuinencomplex in de stadswijk Kletten- berg. Strack hield in een bij hem gevonden dagboek alle details bij over deze moord en zijn andere misdaden hij was in totaal tienmaal gestraft Mede door bemiddeling van de televisie werd Strack snel gegrepen. Hij werd in de Eiffel door bewoners herkend en aan de politie uitgeleverd. Na zijn overbren ging naar Keulen heeft hij de dubbele moord bekend. Hij verzocht te worden opgesloten in de KLingelputz, het Keulse huis van bewaring, omdat hij „daar alle lui zo goed kent" en zich er „thuis voelt". De moord op de twee meisjes heeft in Keulen, maar ook elders in de bondsrepubliek heftige discussies los geslagen over de behandeling van deze en andere lustmoordenaars, die ook door een levenslange gevangenisstraf niet kunnen worden verbeterd. De moord heeft ook het gesprek over de herinvoe ring van de doodstraf die tot dus verre alleen werd geëist voor moorden op taxi-chauffeurs weer laten opleven. Opgewonden mensen hebben gedemon streerd voor het hoofdbureau van politie in Keulen en voor de Klingelputz aan de ring. Als ze de gelegenheid zouden hebben gehad,zouden zij Strack onge twijfeld hebben gelynchd. (Advertentie) Zo lijkt 't als u in de Renault 16 rijdt. Hobbels, kuilen, oneffen heden? Bij de Renault 16 geen kans! Maak een proefrit over „kinderhoofdjes"! Renault Nederland N.V. TEHERAN (UPI) Iran heeft twee oliecontracten ter waarde van 100 mil joen dollar elk afgesloten met een Ame rikaans concern en met Roemenië. Met Roemenië werd een overeenkomst van tien jaar gesloten voor de levering van Iraanse ruwe olie in ruil voor lichte en zware Roemeense machine rieën. Deze overeenkomst werd geslo ten volgend op een bezoek aan Teheran van een Roemeense delegatie onder lei ding van premier Ion Georghe Maurer. Het Iraanse nationale petrochemische bedrijf sloot een overeenkomst met de Amerikaanse firma Allied Chemical Corp. Voor de gezamenlijke oprichting van een petrochemisch complex in de oliehaven Bandoer Masjoer in het uiter ste westen van de Arabische Golf. (Advertentie) op dP n nsfn worden ge- Nieuwf rw uerde °°rlogsgraven S' O?"1 0osterbegraafplaats te Am- ®7vémbTr'''^'Sw00 jSdag'' zaterdag 13 Plaatsen m ons lanJ p„ verscheidene fjfbeden gehouden J,e!i kingsPlech- dip jvo ,i. bij de graven van velden de tweeda wereldoorlog Sneï Het is fijn weer te leven zonder pijn Aspirin helpt elke dag miljoenen mensett vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin: Daar knapt u van op! /-s-v DAAR STAAT ACHTER voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. 6) Hij zoog rustig aan zijn pijp- .Inte gendeel", zei hij, ik wilde voorstel len dat wij hun toestaan voor Jou te werken." ,,Non ho capito. Ik begrijp het niet. De boekhandelaar begon de kleine eetzaal op en neer te lopen. Hij zwaaide druk met zijn armen om zijn woorden kracht bij te zetten. Besef je dan niet, Giovanni, dat die indringers de gemeenste middelen hebbengebruikt om jou te kraken? Dat ze je achter je rug uitlachen? Dat ze proberen af te breken wat jij in lange jaren hebt opgebouwd? Dat zij je willen vernietigen? Je willen verdrijven van hier?" Hij liet zich weer in zijn stoel vallen- Zijn stem werd steeds overtuigender. „Vind jij het leuk om iedere dag van je leven vroeg op te moeten staan en in stro mende regen of snerpende wind je inkopen te gaan doen? Vind jij het leuk om met de koppige boeren van Castelli te moeten pingelen over de prijs van een vat wijn? Vind jij het leuk .om in je dampige keuken te staan zwoegen, terwijl het zweet langs je rug loopt en je gasten om snellere bediening roepen?" „Non ho capio." De boekhandelaar werd lyrisch. „Stel daar tegenover de andere mo gelijkheid, Giovanni. Opgefrist door je siësta en onberispelijk gekleed kom je beneden om je gasten te begroe ten. Je bent uitgerust en je hebt geen haast. Je hebt de tijd om naar hun persoonlijke wensen en naar hun gezondheid te informeren. Óp hun ge mak bestuderen ze je menu, zo lang als de arm van een man. Rustig no teer je hun bestelling en binnenbeen paar minuten kun je de eerste scho tel opdie-en en de eerste fles ont kurken. Als ze dan hun tevredenheid over de vlotte bediening uispreken, buig je vriendelijk en begeef je naar een andere tafel voor een gezellig praatje. En geen moment let wel! geen moment hoef je je hoofd in de stoomketel van een keuken te steken." „Non ho capito." „Toen die idioten mij rondleidden door de keuken van het Iniro-restau- ran," zei de boekhandelaar, „vielen mij drie ctingen op.." hij stak zijn wijsvinger op, èerstens is die zo groot, dat er volgens mij twee restau rants door verzorgd kunnen wórden.." Giovanni opende zijn ogen. „Tweedens,'» vervolgde de boek handelaar, „viel mij op, hoeveel DOOR HOWARD SHAW werk die vier koks te verzetten heb ben. Een van hen loopt heen en weer tussen grote ketels met verschillende soepen en pasta-sciutta. Een tweede kok buigt voortdurend zijn hoofd over een enorme oven, waarin en waarop hij alle mogelijke soorten vlees bakt, braadt en roostert. Een derde heeft ie zorg over acht enorme pannen met groenten en een tafel, waarop hij bergen verschillende slaajes ge reedmaakt. De vierde heeft het zo druk met toezicht houden op.de drie helpers, die duizenden borden en glazen afwassen en opstapelen, dat hij nauwelijks tijd kan vinden fruit- mandjes. puddingen en andere nage rechten te verzorgen Die vier koks zijn voortdurend in de weer. Zodra een van hen iets klaargemaakt heeft, rent hij ermee naar een nieuwe uit vinding, die ze, naar ik meen, de stoomtafel noemen, plaatst de schaal erop en vliegt dan terug naar zijn afdeling om de volgende te halen. De Iniro is geheel inges teld op massa - produktie." Giovanni keek hem sprakeloos aan. De boekhandelaar stak zijn derde vinger op. „Zoals je je wel kunt voor stellen, is het een gekkenhuis in die keuken. In drie minuten tijd zag ik verschillende koks wel zes maal tegen elkaar opbotsen. En iedereen schreeuwt tegen iedereen. Dat is waarschijnlijk de reden waarom de directie van de Iniro geen spreek buis of telefoon tussen de eetzaal bo ven en de keuken wil hebben. In die heksenketel zou niemand een bestel ling goed kunnen verstaan." Hij leunde over de tafel en kneep zijn ogen half dicht. „Dit is een zeer gun stige beslissing van de directie: De >estellingen worden opgeschreven en ui de etenslift naar de keuken ge stuurd." „Ho capito-" riep Giovanni uit. „Ik begin je te begrijpen." „Allora," zei de boekhandelaar, ter wijl hij zijn handen wreef. ,,Ik vond het heel nuttig om, toen ik in die keuken was, veel aandacht te beste den aan de werkzaamheden van de jongeman die met de bediening van de etenslift is belast. Ik bemerkxe dat dit apparaat is geplaatst in een diepe nis in de zuidelijke muur, praktisch uit het gezicht van iedereen in de keuken. Daarbij komt nog dat ieder een zo druk bezig is me de massa- produkie, dat niemand tijd heeft om rond te kijken en te zien wat buur man doet. Boven wachten honderden gasten op hun maaltijden. Het eten op de stoomtafel wordt er haast even snel weer afgehaald als de koks het aandragen. Niemand heeft een mi nuut te verliezen." Hij stak zijn pijp weer aan. „Wat doet nu die jonge man bij de etenslift als weer een be stelling naar beneden komt?" „Dat zou ik graag willen weten," zei Giovanni. „Hij pakt eerst een dienblad en plaatst er borden op. Dan neemt hij van de stoomtafel alle warme scho tels die besteld zijn, soep vlees, groente en wat ook. Hetzelfde her haalt zich aan een andere tafel, waar slaajes, nagerechten en andere koude schotels staan opgestapeld. Daarna loopt hij voorzichtig naar de hoek waar wijnen en likeuren staan en kiest daar de bestelde drank. Ver volgens gaat hij terug naar de etenslif en stuurt de complete bestelling naar boven, zestig seconden nadat hij deze ontvangen heeft."

de Stem | 1965 | | pagina 13