HOE LEVEN WIJ I Pacemaker voor harten die van slag zijn perspectief Regeren met computers Wild kloppend hart Onder controle Armoede Langer leven Diepe ingreep Kostbaar water Krant per klesschijf Hef Engelse tijdschrift „New Scientist" heeft vorig jaar een lange en opmer kelijke serie artikelen gc publiceerd onder de titel „D- wereld in 1984". Deze artikeler waren geschreven door inter nationaal erkende deskundige) in de exacte en sociale weten schappen. Aan enkele toe komstvisies uit de New Scien tist-serie hebben wij destijds in deze rubriek reeds aandacht besteed. Dit jaar zijn in Enge land twee pockets verschenen, waarin alles nog eens overzich telijk is gebundeld.* De tWee boekjes zijn ook in Nederland verkrijgbaar, maar voor zover wjj weten helaas (nog) niet in vertaalde vorm. Om aan dit be zwaar tegemoet te komen, la ten wij hieronder een kort overzicht van enkele belang wekkende artikelen volgen. Het jaar 1984 is door de sa menstellers waarschijnlijk be wust gekozen om een verant woorde wetenschappelijke ex trapolatie te stellen tegenover de fictie van George Orwell's bekende toekomstroman „1984". Orwell's boek is een nachtmerrie over een totalitair In deze monstersteden zullen ln- grjjpendq veranderingen worden te weeg gebracht door computers en Gerard Barry van de Engelse maat schappij „Granada Television" voor ziet dat de stedelingen hun favoriete krant zullen „bellen, waarna deze onmiddellijk zal worden afgeleverd op een privé-verreschryver. Door het indrukken van een paar toetsen of het draaien van een kiesschjjf zullen zü de nieuwste „bestseller" kunnen laten overseinen of een film op hun televisie-ontvanger kunnen laten verschijnen. Het meeste routinewerk in kan toren en fabrieken zal in 1984 zijn overgenomen door computers. Maar de computer zal ook een onzichtbare en toch alom tegenwoordige controle op het individu uitoefenen, waar schuwt dr. M. V. Wilkes van de uni versiteit van Cambridge. Een auto mobilist die zich 's nachts met meer dan de wettelijk toegestane snelheid over een verlaten weg naar huis spoedt, zal de volgende morgen een keurig getypt strookje ontvangen waarop staat dat er automatisch een boete van zijn girorekening is af geschreven in opdracht van een computer die in samenwerking met radar de overtreding had gecon stateerd. In de Verenigde Staten zijn de be lastingautoriteiten druk bezig een gigantisch computersysteem te in stalleren met vertakkingen in alle staten en alle belangrijke plaatsen. Gegevens over elke Amerikaanse belastingplichtige zullen in de massa geheugens van het systeem worden opgeborgen. De computers in de knooppunten van het netwerk zullen steeds op de hoogte zijn van het salaris dat „mister X" het laatste jaar heeft verdiend, bij firma Y en het honorarium dat hij heeft opge streken voor zijn adviseurschap bij onderneming Z. Belastingontduiking zal voor de Amerikanen over enkele jaren een bijzonder moeilijke, zo niet onmogelijke zaak worden. Ook in andere overheidssectoren zullen steeds meer computers worden in geschakeld voor het uitvoeren van controles en bij het nemen van be slissingen in complexe problemen. Zal de wereld van 1984 worden ge regeerd door computers? Waar schijnlijk niet Staatshoofden en ministers zullen niet overbodig wor den. Maar zij zullen als wetenschap pelijke specialisten zeker regeren mèt computers. Het doen en laten van de individuele mens zal over 20 jaar in belangrijke mate door machines worden ge volgd. Misdadigers zullen er niet ge makkelijk in slagen in de massa te verdwijnen. Het is hier dat de schrij vers van „De wereld in 1983" en kele Orwelliaanse droombeelden werkelijkheid zien worden. Ook al lijkt het er voorlopig nog niet op dat de Rijkspolitie ons via verbor gen TV-circuits in eigen huis zal begluren. The World ln 1984 The New Scientist series. Penguin Books Ltd., Harmondsworth, Middlesex England (Two volumes). den en die via een opening in een adres aan de buitenkant van het lichaam in de hartkamers wojden geschoven. Artsen van het Nationaal Heart Hospita] in Londen, een van de be langrijkste centra voor hartonder- .zoek ter wereld, hebben kort gele den proeven genomen met pacema kers bij patiënten, die geen zwakke maar juist een hevige en onregel matige hartslag hadden. Arrythmia zoals deze afwijking wordt genoemo wordt gewoonlijk veroorzaakt door een te sterke werking van bepaal de klieren. Door een verhoogde klierafschej ding kan er te veel adrenaline in de bloedstroom komen, waardoor het ritme van de hartslag wordt op gejaagd. Sommige vormen van ar rythmia veroorzaken duizeligheid, omdat de hersenen te veel zuurstoi krijgen toegevoerd. Ook allerlei an dere stoornissen kunnen het gevolg zijn van het feit, dat de te snelle hartslag te veel zuurstof en voe dingsstoffen naar weefsels .brengt waar ze mei althans niet in die mate nodig zijn. De afwijking kan ook leiden tot te hoge bloeddruk. De hele controle over het bevoorra dingssysteem in het lichaam word' door het ziekelijk snel en wild klop pende hart verDrokep. De artsen van nei Londense zie kenhuis besloten de pacemaker te" gebruiken bij twee arrythmia-pa tiënten, bij wie een behandeling mei normale geneesmiddelen niet he: gewenste eöect had gehad. Beidt patiënten waren er ernstig aan toe De eerste was een 70-jarige vrouw bij wie de hartslag herhaaldeiiji steeg tot beven het zeer gevaarlij ke aantal van 140 slagen per mi nuut. De artsen brachten een dun ne catheter-elektrode in de rechte) hartkamer. Vervolgens werden elektrische impulsen met verschil lende frequenties door de catheter gevoerd. Het bleek dat de arryth mia bij een impuls-frequentie van 120 per minuut volledig kon worden onderdrukt. Met andere woorden: het nart ging bij deze frequentie onder controle van de pacemakei -egelmatig siaan. Een gezond menselijk hart slaat ongeveer 70 keer per minuut. Alt de impuls-frequentie van de pace maker echter onder de 120 daalde sloeg het hart van de patiënte ai en toe weer op hol. Door een com binatie van normale geneesmidde len met de pacemaker slaagden d< artsen er tenslotte in de hartsla- terug te brengen tot 60 per minuut n feite dus beneden normaal. De behandeling met geneesmio leien en pacemaker werd 14 maan len lang toegepast, waarbij de pa .iënte een normaal leven kon lei den. Daarna werd de pacemakei verwijderd, terwijl de toediening van geneesmiddelen werd voortge zet. De hartslag van de patiënte bleef normaal. Blijkbaar had de pacemaker bet natuurlijke ritme van de hartslag tot op zekere hoog te hefsteld. De andere patiënte was een ern stiger gevat. Er was reeds een keer externe nartmassage bij naar toegepast om de levensgeesten weer op te wekken. Via een hoofdader in de arm werd een pacemaker-elek trode in het hart gebracht. De vrouw zweefde drie dagen lang tus sen leven en dood. Toen nam de pacemaker de controle op de hart slag over; en wel zo effectief dat de catheter-elektrode na 17 dagen kon vorden verwijderd. De twee patiënten die op deze wij- e met de pacemaker werden be- landeld. waren uitzonderlijke ge vallen waarbij orthodoxe behande- ingsmethoden hadden gefaald. De pacemaker bleek hier van onschat bare waarde te zijn. Schadelijke ne veneffecten traden bij de hierboven beschreven behandelingen niet op. Men mag dan ook aannemen dat de nieuwe methode bredere toepassing zal vinden en dat velen te de niet al te verre toekomst huD leven zul len danken aan de kleine elektro nische „gangmaker" voor harten die van slag zijn. Professor Lederberg zegt dat hij er van is beschuldigd als „advocaat van de duivel" op te treden, door deze mogelijkheden in discussie te brengen zonder er bij te vertellen dat het slechts zeer ver verwijderde mogelijkheden zijn die helemaal geen werkelijkheid behoeven te worden. Maar hij wijst er op dat de door hem voorziene ontdekkingen zeer wel zouden kunnen voortkomen uit onderzoekingen van humanitaire problemen, zoals de ouderdomszorg, geestelijke onvolwaardigheid bij kin deren en medische hulp voor on vruchtbare echtparen. Tegenover deze bezorgde schrij vers staat als grootste optimist on getwijfeld dr. Wernher von Braun. Dank zij de moderne techniek is net tegenwoordig mogelijk ernstige hartstoornissen bij patiënten met een chronisch zwakke hartslag of soortgelij ke gebreken te voorkomen. Hiervoor zorgt de elektronische „pacemaker" (gangmaker), een in strument dat regelmatig door mid del van een elektrische impuls de hartspier er toe aanzet zich samen te trekken. De pacemaker zelf kan buiten hei lichaam worden gedragen. De nieuwste, sterk geminiaturiseerde versies kunnen echter ook onder de huid worden ingeplant. Zo'n „inge bouwde" pacemaker is dan een kunstmatig orgaan in het lichaam van de patiënt, die er mee door het leven kan gaan zonder iets van het kleine precisie-instrument in zijn binnenste te merken. Het hart kan worden gestimu leerd door middel van dunne draad jes, die van de pacemaker naar de hartspier leiden. Er kunnen echter ook catheter-buisjes worden ge bruikt, dia dienst doen als elektro- geregeerde wereld, waarin geen individuele vrijheid meer bestaat en waarin de haat tot liefde en de leugen tot waar heid wordt verklaard. Zal deze nachtmerrie werkelijkheid worden? De angst van Orwell lijkt althans voor een groot deel ongegrond. Het meest treffende van de serie artikelen is de afwezigheid van pessi misme of vrees voor een nade rende crisis. De algemene stemming is die van een voor zichtig optimisme. Niettemin zijn er een paar uitzonderin gen, waaraan men niet zonder meer mag voorbijgaan. Een van de auteurs die de wereld van- de toekomst wat minder roos kleurig ziet dan zijn collega's, is de bekende theoretische fysicus pro fessor Abdoes Salam. Hij schrijft in deze serie niet over fysica, maar over de minder ontwikkelde gebie den van onze wereld. Over 20 jaar, zo schrijft Salam, zullen deze gebieden nog net zo veel honger lijden en hopeloos arm zijn als vandaag. Hij ziet geen tekenen van een werkelijke sociale bewogen heid in de rijke delen van de aarde. Een tfewogenheid die naar zijn me ning een eerste voorwaarde is voor de oplossing van het geweldige pro bleem. Hij hoopt slechts dat er in de komende 20 jaar een kruistocht tegen de armoede zal worden ge predikt, die de werel'd eindelijk wakker zal schudden. Professor Salam zegt verder: Ik kan slechts hopen dat de golven van de revolutie die nodig is kunnen worden ingedamd en dat zij zich niet met totale verwoesting keren tegen die weinige gelukkigen onder de naties van de wereld, die op de een of andere manier het grootste deel van de rijkdom der aarde heb ben geërfd en er maar weinig van nodig hebben". Waarschuwingen op een ander ter rein komen van professor Joshua Lederberg van de universiteit van Stanford in Californië. Hij is be zorgd over de sociale en ethische dilemma's, die door de snelle voor uitgang in de biologie zullen worden gesteld. Het zal bij voorbeeld moge lijk worden vitale organen zelfs hart en lever bij mensen over te planten, lang voordat de morele en economische problemen van een „markt" voor menselijke „onder delen" zullen zijn opgelost. De medische wetenschap zal wel licht ook een aanzienlijk langere levensduur van de mens mogelijk maken. Beïnvloeding van hel ver ouderingsproces zal zeker enorme sociale consequenties met zich mee brengen. De structuur van onze sa menleving zou grondig veranderen en het is nog een open vraag welke spanningen dit op allerlei terreinen zou kunnen veroorzaken. Er zijn voorts aanwijzingen dat er de komende 20 jaar middelen zullen worden gevonden om de intelligentie en andere kwaliteiten van het men selijk individu te vergroten door be invloeding van het embryo. Op soortgelijke wijze zou het geslacht van ongeboren kinderen kunnen worden „gekozen" of de ontwikke ling van identieke tweelingen kun nen worden geregeld. De diepste biologische en psycho logische ingreep in de menselijke samenleving zal worden gedaan door transplantatie van vrouwelijke ei cellen en het bewaren van manne lijke zaadcellen. Dit zou betekenen dart één moeder of één vader ln prin cipe hun erfelijke karakteristieken zouden kunrien overdragen op een praktisch onbeperkt aantal kinde ren. Het hele vraagstuk van voort planting en rasverbetering zou daar door uitgroeien tot een acuut sociaal probleem van geweldige omvang ln 1984 zal liet grootste deel van de wereldbevolking in monstersteden leven. Maar voor de enkeling zal het niet gemakkelijk zijn in de massa te verdwijnen. Com puters en nieuwe telecommunicatiesystemen zullen een zeer vergaande controle uitoefenen op het leven van alledag Deze raket- en ruimtevaart-pionier is er heilig van overtuigd dat de exploratie van het heelal de mensen tot eenheid zal brengen en een vei ligheidsklep zal openen voor alle overtollige energie, die anders zou leiden tot oorlog. Dr. Von Braun vergelijkt de ruimtevaart met de kruistochten in de Middeleeuwen, „die Europa veel bloedvergieten be spaarden door de energie van vecht lustige mannen te richten op een ver verwijderd doel". Tegen 1984, zegt Von Braun, zul len er wellicht mensen zijn geland op de planeet Mars. Zij zullen in ieder geval omstreeks die tijd al verkenningsvluchten langs Mars en Venus hebben ondernomen om de oppervlakte van deze planeten te bekijken. Inmiddels, zo voorspelt hij verder, zal er dan waarschijn lijk al een groot permanent astrono misch observatorium op de maan zijn gebouwd. Astronauten en weten schapsmensen zullen tussen aarde en maan heen en weer pendelen met de routine van forensen. Ook andere schrijvers voorzien een grootse ontwikkeling van de astro nomie in buitenaardse observatoria Professor Fred Hoyle voorspelt dat onderzoekingen van de diepste diep ten van de ruimte zullen leiden tot een revolutie in de fysica. Hij zet uiteen dat er reeds veel bekend is over de elementaire materiedeeltjes en over de krachten die tussen deze deeltje bestaan. Maar de grootte van deze krachten en de massa van de materiedeeltjes zijn nog steeds niet verklaard. De huidige fysica, zegt Hoyle, vertoont een ontzettend lelijk beeld, vol met vreemde getallen waar niemand eigenlijk raad mee weet. Deze vernederende toestand kan een gevolg zijn van het feit dat de fysici tot dusver hebben aangeno men dat de krachten waarmee zij worden geconfronteerd „plaatselijk" kunnen worden verklaard en dat deze krachten niet veranderen met de tijd. Maar de astronomie zal wel licht laten zien, dat krachten die in aardse laboratoria worden waar genomen in feite worden veroor zaakt door een „lange-afstandkop- peling" met de rest van het heelal en dat grootheden die als „constant" worden beschouwd in werkelijkheid zeer langzaam met de tijd verande ren. De astronomie zou ons de ko mende 20 jaar dan ook een totaal nieuw en ander beeld van de fysica kunnen geven, aldus de Britse ster renkundige Voor wat betreft de meer aardse zaken leggen verschillende auteurs de nadruk op het belang van een verstandig gebruik van natuurlijke bronnen zoals mineralen, vrucht baarheid van de bodem, water en lucht. Vooral met het gebruik van water zal zeer voorzichtig moeten worden omgesprongen. De consump tie van water in de technisch verst gevorderde landen neemt snel toe. De minder ontwikkelde landen heb ben veel meer water nodig dan ze nu bezitten, niet alleen voor hygiëne en een beter leefklimaat, maar voor al voor irrigatie. Volgens de Franse deskundige Pierre Lafitte zullen de zoetwatervoorraden van de aarde de komende 20 jaar moeten worden verdubbeld. Ontzïlting van zeewater zal op grote schaal ter hand moe ten worden genomen. De kosten zullen astronomisch hoog zijn: 10.000.000.000.000 gulden. De grote steden op aarde zullen tegen 1984 zjjn uitgegroeid tot mon sterachtige agglomeraties. Er zal een nieuw stadstype verschynen: mega lopolis, een ^ten van aan elkaar ge bouwde centra. De eerste verschgn- selen van megalopolis-groei zyn reeds duidelijk waarneembaar: aan de oostkust van de Verenigde Sta ten, in het Duitse Roergebied en in onze eigen Randstad Holland. doosie Pn*e^ker heeft ongeveer de grootte van een lucifer- planteerde ïtnr.? ier9r?nd een röntgenfoto die een geïm- pacemaker laat zien, waarvan de twee draden waar het hart lopen i

de Stem | 1965 | | pagina 7