REEKS VAN INBRAKEN STOKT IN BIEZELINGE Provinciaal W.-G. Kruis bezon zich op nieuwe taakstelling Dosko zege o leiding Herfstig Middelburg op het doek Oecumenische inventaris in Zeeuwsch-Vlaanderen van verrassende omvan? Op heterdaad betrapt Vragen aan Suurhoff Uitreiking diploma's Bemetel Inbreker na wilde jacht gegrepen „Schoppenaas in première Mr. J. v. Aartsen ere-voorzitter Rode Kruis in Zeeland ruimte nauwelijks schadelijk Vlissingen m< volle buit naar huis 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 25 OKTOBER 1965 ZUID-BEVELAND Leen Terwey terug in de ring Over wegen-kritiek van Brabantse KVP Bij Ijzen dij ke Gewonde uit wrak gehaald Te Vlissingen: ONDERZOEK COMMISSIE LEERT: Veel Ook pastorie te Hansweert was doelwit In orde COAK-adjudant onderscheiden Dagblad De Stem Op strand te Groede Mgr. G. de Vet komt terug uit Rome activiteit vooral in Kanaalzone Schaalvergroting blijkt noodzakelijk EXAMENS H<>< )U WATER Morgen Longa bezit betere techni» dan VI. Boy Kruiningen Begroting Tijdens de raadsverga dering, die dinsdag 26 oktober om zes uur 's-avonds begint zal de gemeente begroting voor 1966 worden aangeboden. De agenda vermeldt verder o.m. een voorstel tot vaststelling van diverse ver keersmaatregelen. Wolfaartsdijk Raadsvergadering Donderdag. 28 oktober wordt een raadsvergadering ge houden, die 's-middags om half drie begint. De agenda vermeldt o.m. de be noeming van leden voor de woonruimte adviescommissie. een voorstel tot herzie ning van de beloning aan de vrijwilli ge brandweer en de bouw van een nieuwe woning voor dé havenmeester. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse bokser Leen Terwey, die in maait 1957 het Nederlandse lichtgewicht kam pioenschap bij de amateurs veroverde, heeft zijn rentree in de ring gemaakt. De thans 26-jarige Terwey, die zich sinds8 1960 afzijdig van de bokssport had gehou den, heeft serieuze plannenvoor een terugkeer als bokser. Terwey is nu mid dengewicht en toonde tegen de Duitser Wolfgang Tepper (Wesel) weliswaar de fijne kneepjes van het vak nog niet ver leerd te zijn, maar de sterke Tepper. die zijn 222e partij bokste (hij boekte zijn 180e zege) bleef Terwey in punten voor. Op deze avond met voornamelijk nieu- v/elingenwedstrijden bokste de Amster damse halfzwaargewicht nog geen twee ronden tegen de Duitser Hans Juergen Krissel (eveneens uit Wesel). In de twee de ronde werd Steenbergen wegens te laag slaan gediskwalificeerd. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid, Joh. Willems uit Ois- terwijk heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, zijn partijgenoot J. Suur hoff, schriftelijk vragen gesteld over diens beleid ten aanzien van de rijkswe gen in Noord-Brabant. Aanleiding daar toe was voor de heer Willems de kri tiek die tijdens de Brabantdag van de KVP op minister Suurhoff geuit is bij monde van de voorzitter van de Bra bantse KVP-centrale, ir. J. Siepman, te vens voorzitter van de KVP-kicskring Den Bosch. De heer Willems vraagt de bewinds man: Heeft de minister kennis genomen van de felle kritiek, die volgens persorga nen de voorzitter van de KVP-kieskring Den Bosch tijdens de j.l. zaterdag ge houden „Brabantdag" op zijn beleid heeft geleverd? Is het juist, dat aan enkele „afgevaar digden van de Brabantse KVP" door de eerst verantwoordelijke bewindsman van het toenmalige kabinet de toezegging is gedaan, dat voor 1970: A. De zoomweg zou worden aangelegd tot aan de kruising met de rijksweg Bergen op Zoom - Breda; B. een ge'deelte van de rijksweg Til burg - Gorcum zou gereedkomen C. De rijksweg Eindhoven - Raven- stein tot Mariaheide zou worden aangelegd? In hoever zullen, indien de tweede vraag bevestigend wordt beantwoord, deze toe zeggingen worden nagekomen? Is de minister bereid, om, ook indien de tweede vraag ontkennend zou moeten worden beantwoord, vanzelfsprekend in het kader van de ernst van het we genprobleem ook in overig Nederland, de uitbreiding van het rijkswegennet in het zich snel industrialiserende Brabant, dat ook voor het doorgaande verkeer voortdurend in betekenis toeneemt, zo veel mogelijk te bevorderen-? (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op de provinciale weg richting Watervliet raakte een per sonenauto, bestuurd door F.V. uit Bres- kens. van de weg af. H" kwam in de reohtersloot tot stilstand. De bestuurder kwam er met een hersenschudding van af; zijn voertuig werd geheel vernield VLISSINGEN Zaterdagmorgen om 11 uur vond in het Seheldekwartier te Vlis singen de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde leerlingen van de bedrijfs- school van ,,de Schelde' voor de Beme- tel-examens. Opmerkelijk en enigszins teleurstellend is het slechte resultaat bij de theorie-examens, dit in tegenstelling tot de praktijkexamens waar een zeer goed resultaat is bereikt: boven het lan delijk gemiddelde. De verschillende on derdelen van t onderwijs zijn nog niet voldoende met elkaar verweven, aldus de heer Moorman, directeur van de ge meentelijke L.T-S. in Vlissingen. In di verse commissies worden echter momen teel de mogelijkheden bestudeerd, om te komen tot een verantwoord harmonisch geheel, aangepast aan de dynamische ontwikkeling van de techniek. V West-Zeeuwsoh-Vlaanderen op zijn naam heeft staan. V. is een neef van de beruchte Willy V- uit Kloosterzande, die i.v.m. spekta- culaire oplichtingen en diefstallen al heel lang door de politie wordt gezocht. HANSWEERT De oud-Hansweerte- naar E.J.V., ongehuwd en 39 jaar, heeft het afgelopen weekeinde diefstallen en inbraken gepleegd te Kruiningen, Scho- re, Hansweert en Biezelinge. De buit was nauwelijks de moeite waard: hoog uit f. 100,-. In Biezelinge werd hy op heterdaad betrapt door de lieer Geysel, die zag hoe V. by diens buurman een ruit aan het forceren was. Samen met zyn broer hield hy V. in bedwang tot de politie de man overnam en in Kapelle achter slot en grendel zette. Behalve de vier inbraken van het af gelopen weekeinde bekende V. nog min stens drie andere inbraken in Kruinin gen en Goes. De man werd overigens al gezocht voor een diefstal in hotel Britan nia te Vlissingen, waar hij enige tijd ge werkt heeft, en voor een inbraak in Den Haag. Hoewel hij daarvoor niet speciaal werd verdacht is het niet uitgesloten, dat V. ook de reeks nog steeds onopge helderde inbraken en diefstallen in (Van onze correspondent) MIDDELBURG De heer J. Niemans- verdriet uit Souburg adjudant-onderoffi cier, administrateur bjj de eerste COAK te Middelburg, heeft 't onderscheidings teken voor langdurige dienst ontvangen. Kolonel J. J. C. Crena Uiterwjjk speldde hem de gouden medaille op de borst voor 36 jaar trouwe dienst. De plechtigheid vond plaats op het binnenplein van de generaal-majoor Berg- huyskazerne, aan de Zuidsingel, voor het front van de troepen. Kolonel Crena Ui- terwijk hield 'n korte toespraak,, waarin hij de loopbaan van de onderscheidene aanhaalde. De kolonel en de heer Niemantsver driet begaven zich vervolgens naar de Zuidsingel waar de troepen defileerden. Kolonel Crena Uiterwijk trad op als pa rade-inspecteur en majoor M. A. Bosman als parade-commandant. De bijeenkomst werd besloten met een gezellig samenzijn in de onderofficiers mess. Dagblad -ooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeu wsch- V laarderen: Steenstraat IA i'eleloon 237? Huid voor Walcheren en Aula-Beveland: KJofcstraat '1 telefoon 6262 GOES Eerste redacteur fc'rptottotte- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DB U<n L. K M DE JON< teL 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur noot Oost- 'Zeen wscti- Viannderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 1572 Halst Redacteur ooot West-'Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v üstadestraai 41 Oostburs teL 01170-2091 Rayonbeheeraet voor Zutd-üevelann en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor oase advertenties bestemn voor de editie Zeeland t 0,18 oer tnrr 1 mm ingezonden mededelingen o mm gewone advertenties Bij contract aanzlenJ-ike nductle „Kleintjes": 8 regels oi minder t L- eike regei meer t 0,25. Als éét) regel gelde 22 letters efl/oi leestekens BI' Dlaatslng ook In de Brabantse oplage resp. 1 1.80 an t 0.60. BI) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Na een wilde achtervol ging door een automobilist en een brom fietser, is op het strand van Groede-zee- bad de 20-jarige Middelburger J. D. B. aangehouden, die bekend heeft ter plaat se twee inbraken te hebben gepleegd. De buit aan geld bedroeg f 175,-. B. die al eerder wegens diefstal in de jeugd gevangenis gedetineerd is geweest, werd ingesloten te Oostburg. Hij zal morgen voor de officier van justitie te Middelbupg worden geleid. B. werd bij zijn inbraak in het pavil joen te Groede door de plaatselijke bak ker betrapt. De bezorger haastte zich naar de politie. Zijn 12-jarige hulpje gaf hij echter de opdracht de eerste de beste voorbijganger in te schakelen. De jongen hield een automobilist aan met wie hij de achtervolging van de inmiddels op een brommer voortvluchtige dief inzette. De achtervolgers kregen hulp van een brom fietser die de dief inhaalde. Auto en brommer vormden een fuik, waarna B. over de duinen het strand op- bromde. In het mulle zand weigerde zijn voertuig verder dienst. Zonder te genstand leverde hij zich over aan de drie trotse achtervolgers. Een wachtmeester van de rijkspolitie werd gewaarschuwd; die zich over B. ontfermde. (Van onze correspondent) HULST De première van de stom me speelfilm „Schoppen a as" in het klein patronaat werd goed bezocht. Scenario schrijver Gerard Kruisman opende deze filmavondci met een dankwoord, waarna regisseur Henk Wentzler de talrijke aan wezigen toesprak. Eerst werd een film pje van de heer Boeren over Hulst ver toond. Hierin lag het accent op de wallen en de kermis- Ondanks de slechte kwali- teti van de film viel deze amusante toe gift wel in de smaak. BREDA Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, komt deze week naar Ne derland voor 'n aantal officiële plechtig heden. Op het programma staan o.m. de opening van de Sociale Academie Markendaal (woensdag 27 oktober); de inzegening van het bejaardenhuis in Ze venbergen (donderdag 28 oktober)de opening van het opleidingscentrum voor pastoraal werk „Maartenshofte Breda (zaterdag 30 oktober); de diakenwijding in het groot-seminarie te Hoeven (zon dag 31 oktober). E.V. is zijn rooftocht zaterdagavond be gonnen bij het station Kruintngen-Yerse- ke. Omstreeks zeven uur wandelde hij de rijwielstalling nabij dit station bin- 'nen en nam een flets weg, die eigendom was van J.K. uit Kruiningen. Dit werd opgemerkt door de echtgenote van de stallinghouder. Toen zij over het gedrag van V. een opmerking maakte, ant woordde V. laconiek: „Het is in orde hoor". V. fietste eerst naar Schore, waar hij, na eerst een ruit ingedrukt te hebben, in brak in het huis van mevr. Keyn. Mevr. Keyn was niet thuis. Er werd veèl rom mel gemaakt, maar er werd achteraf niets vermist De tweede inbraak had zondagmorgen vroeg plaats bij de wedu we Koch in Hansweert. Ook hier was niemand thuis. V. kwam binnen door an dermaal een ruitje in te drukken. Hij haalde het hele huis overhoop maar kon niets vinden. Zijn volgende doelwit was de r.k. pas torie in Hansweert. De pastoor was in de kerk, waar hij een H.Mis opdroeg. V. kwam de serre van de pastorie binnen volgens het beproefde recept. Het glas gerinkel trok echter de aandacht van de huishoudster van de pastoor. V. nam daarop de benen met medeneming van een bedrag van f 100,-, dat op een kast lag. Deze derde inbraak speelde zicih af omstreeks half acht. V. is' daarna op .zijn gemak naar Biezelinge gefietst, waar hij even na negen uur zijn slag probeerde te slaan bij de fam Lindenbergh in het Jufferswegje. Dank zij de oplettendheid en doortastendheid van de heer Geysel eindigde de rooftocht van V. hier. V. ver zette zich niet nadat hij zich betrapt zag. De f 100,-, die de pastoor van Hans weert uit zijn 'serre mist, werden niet op V. teruggevonden. Hij had alleen hon derd Belgische frank op zak. Tijdens het verhoor in het groepshu- reau te Kapelle bekende V. alle inbraken en diefstallen van de laatste vijftien uur. Hij gaf bovendien de inbraken bij de heren Kole en Langevelde uit Krui ningen toe. En passant deelde hij mee ook in Goes een keer aan het werk te zijn geweest. De Goese politie zal V- van daag aan de tand voelen. Waarschijn lijk is V. de man van de inbraak bij de consul voor België, die in Goes aan de Patijnweg woont. Ook de Middelburgse politie blijkt belangstelling voor V. te hebben. Vandaag zal V. voor de offi cier van justitie worden geleid. 's Morgens vroeg viert de herfst hoogtij. Het is koud en nevel glijdt over de Middelburgse grachten. Dat levert vaak sfeervolle plaatjes op voor foto grafen, die vroeg uit de veren geko men zijn. Eén knipjeen het staat er op. Deze Engelse dame doet het op haar eigen manier. Zij was zaterdag morgen al vroeg in de kou met palet en schildersezel naar de Rouaanse kaai getrokken. Zonder op de huiverende omstanders te letten had ze er enkele uren voor over om het oude Middel burg in gevoelige herfsttinten vast te leggen. f. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onlangs is een com missie inventarisatie oecumene in Zeeuwsch-Vlaanderen gevormd, die voor liet eerst byeen is geweest in Sluiskil. Daarin hebben zitting ir. W. C. Dees uit Terneuzen en ds. H. Ruis uit Sluiskil (Nederlands hervormd), pater G. Baart en kapelaan J. Adri- aansen uit Terneuzen en het gastlid kapelaan J. Meyeren uit Sas van gent (r.-k.) en ds. W. H. Gispen uit Terneuzen en ds. J. Heemskerk uit Axel (gereformeerd). De commissie heeft tot doel een overzicht te ver schaffen „van wat bestaat aan raak vlakken, contacten, pogingen, knel- (Van onze correspondent) SOUBURG De commissaris der ko ningin, mr. J. van Aartsen, is geïnstal leerd als erevoorzitter van het Kring- bestuur Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis. Dit gebeurde tydens de Kringvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes, waar de verschillende afdelingsbesturen byeen kwamen. Mr. Van Aartsen vertelde dat hij niet lang na hoefde te denken toen hem het ere-voorzitter sell ap werd aangeboden. „Ik weet maar al te goed, welk belang rijk werk het Rode Kruis verricht en dat kan niet hoog genoeg worden aangesla gen," meende de kersverse ere-voorzit ter. Kringcommissaris J. J. van der Weel maakte het voorlopige resultaat van de inzamelingscampagne 1965 bekend. De opbrengst ligt rond de 76.000 gulden. Ook de ledenwerfactie boekt goede re sultaten. In 1967 bij het eeuwfeest wil men de 1 miljoen bereiken. In dit lande lijk geheel zou Zeeland dat jaar 26.700 leden moeten tellen. Het is de bedoeling dat de plaatselijke afdelingen in de herdenkingstijd een acti viteit met een specifiek Rode Kruis-ka- rakter organiseren. Een van de kringbestuursleden vertelde dat 't huis Valkenberg, de nieuwste aan winst van het Rode Kruis, waarschijn lijk volgend jaar mei in gebruik kan worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De jaarvergade ring van de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis", za terdagmiddag in hotel Rotterdam gehouden, heeft in het teken ge staan van ex aftasten van en een bezinnen op de mogelijk- en nood zakelijkheden om op efficiente wijze grotere activiteiten te kun nen ontplooien. Een verruiming en verbetering van de dienstenverle ning werd afhankelijk gesteld van een grotere financiële armslag, maar ook van samenwerking tus sen de eigen afdelingen en een ge zamenlijk optreden met andere kruisverenigingen in de provincie. De afdeling IJzendijke vierde het veertigjarig bestaan en nam afscheid van voorzitter J. Ch. Cornells, die van af de aanvang bestuurslid is geweest, en van de heer J- Verdegem, die n kwart eeuw zitting heeft gehad. De provinciale bond kende ook een lustrum en wel van burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis, die vijfendertig jaar secretaris is Bondsvoorzitter gedeputeerde J. M A. C. van Dongen deed in zijn openings woord een oproep aan de afdelingsbe sturen om de durf en moed. op te bren gen om de plaats te beoordelen waar ze nu staan. Hij noemd' het werken in gro ter verband hard nodig en prees in deze hei West-Zeeuwsch-Vlaamse initiatief, waar zoals al bericht, de afdelingen tot een eensgezind districtsoptreden zijn ge komen. De eenheidsgedachte zal ook in gevoerd moeten worden in de besturen van de afzonderlijke stichtingen voor kraamzorg en geestelijke gezondheids zorg en de provinciale W-G. Kruisbond, om bestuurszaken gezamenlijk aan te pakken. Niet alleen intern, maar ook buiten de bond, noemde de voorzitter het werken op bredere kasis van grote nood zaak. Wit-Gele, Groene en Oranie-Groe- ne Kruis zijn reeds in een ernstig over leg getreden om na te gaan welke ta ken gezamenlijk kunnen worden vervuld. De heer Van Dongen verwachtte op korte termijn resultaten van dit gesprek. „Wij bevinden ons in een overgangstijd. Een nieuwe fase met moeilijker, veel- omvattender en grootser werk vangt aan. We moeten de moed opbrengen om deze taak te vervullen" zei hij. Wat betreft de financiële kant van bet meer uitge breide Kruiswerk achtte hij hogere ge meentelijke bijdragen vereist- De heer Van Dongen pleitte voor een uniforme contributie in alle afdelingen en gelijke bijdragen van gemeenten in de vervoers kosten van de wijkzusters- Het achter wege blijven van financiële steun van de ziekenfondsen werd niet in overeen stemming geacht met de taak en het effect van het kruiswerk. T aakvervulling De hoofdmoot van de bondsvergade ring, die werd bijgewoond door mr- P. Pulles van de Nationale Federatie, be stond uit de lezing „Wat mag een Wit Gele Kruislid verwachten?" door de heer A. Letscher, directeur van de Pro vinciale Utrechtse Bond van het W. G. Kruis. Aan de hand van aan- en opmer kingen op de huidige gang van zaken, kwam hij tot een beeldvorming van de ideale Wit Gele Kruisafdeling, die in de praktijk niet geheel verwezenlijkt kan worden. De heer Letschert omschreef de taak van het W.G- Kruis als het waarmaken van het recht op gezondheidszorg van de leden. Om in het bestuurlijk vlak tot deze taakvervulling te komen noemde hij een dynamisch li iderschap in een perfecte organisatie nodig. Kritiek werd geleve- rd op het samenstellen var. be sturen, waarbij vaak meer rekening wordt gehouden met personen-die-wel bereid - zijn - wat - vrije - tijd - op te offeren dan met ,.de juiste man op de juiste plaats", Volkens de heer Letschert moeten bestuursleden van plaatselijke af. delingen en hogere organen voldoen aan de eisen: persoonlijke kwaliteiten, bij houden van ontwikkeling van maatschap pelijke gezondheidszorg en bereidheid veel tijd beschikbaar te stellen. „Wan neer hier niet aan wordt voldaan, wordt de omzwaai naar een nieuwe taak van het W.G. Kruis een chaos. Middels bondsvoorlichting zullen de afdelingsbe stuurders op de hoogte gehouden moe ten worden". Voorwaarden De heer Letschert stelde o m. de vol gende voorwaarden om tot een ideaal Kruiswerk te geraken: Een bestuursfunctie wordt aantrek kelijk voor jonge mensen wanneer het werk een multi-dimensionaal karakter krijgt- Het W-G. Krujs zal daartoe moe ten openstaan voor samenwerking met andere organisaties, ->als 'ziekenhuizen, welfare, bejaardenzorg, maatscihappe- pelijk werk Een volledige ontplooiing van het werk is mogelijk wanneer schaalvergro ting wordt toegepast. De plaatselijke af delingen moeten in groter verband gaan werken. De leden moeten de wijkverpleeg ster in persoon en in functie kennen. Be zoeken aan gezinnen, waar geen directe hulp nodig is, zijn daartoe noodzakelijk- Zij moeten nagaan welke voorlichting in de wijk nodig is en zich niet uitsluitend beperken tot moeder- en klêuter cursus - sen .Het W. G. Kruis schiet momenteel tekort in de voorlichting lie nochtans een belangrijk deel vrr» het werk van de wijkverpleegster moet uitmaken- De image van de wijkverpleegster wordt voornamelijk bepaald door haar optreden. Zij dient aan kleding en per soonlijke verzorging veel cvandacht te be steden. Middels de vakliteratuur en bij scholingscursussen dient haar deskundig heid op peil te blijven. Voor het volgen van vervolgopleidingen moet alles wij ken. De wijkverpleegsters dienen niet meer op eigen initiatief te pioneren, maar moeten leiding en begeleiding van de organisaties krijgen. De wijken die nen verkleind te worden. Hulpkrachten in de vorm van ziekenverzorgsters moe ten de verpleegsters bijstaan. Een dage lijks begeleiding is mogelijk wanneer districtsvorming doorgang vindt. Het wijkgebouw moet een fris, aar dig gebouw zijn, dat straalt van hygiëne. De uitleenmagazijnen zijn nog armetierig ingericht; wat de uitleen van verple- gingsartikelen betreft mogen de leden meer service verwachten. In een moder ne service-dienst past het oude regenten- karakter niet meer. Het kruiswerk heeft zich op diverse onderdelen nog niet los- kemaakt van dee vroegere armenzorg. De consultatiebureaus voor zuigelin gen en kleuters bieden niet meer wat de jonge moeders er van verwachten. Zij worden nu geconfronteerd met een routinewerk, dat op de klok gaat. Er zal een juiste uitnodigende sfeer gekweekt moeten worden. Een rustig gesprek met dokter en zuster moet voor de jonge of aanstaande moeders mogelijk zijn. In de navolgende discussie kwamen de tongen los. Van de afdelingsbestu ren kreeg de heer Letschert volkomen gel\jk. Op de vraag waar het benodigde geld èn de geschikte arbeidskrachten vandaan komen, kon echter geen afdoend antwoord worden gegeven. In een totale aanpak, zal daarom de provinciale bond trachten om het rendement van de hui dige (te) beperkte middelen te verho gen. WASHINGTON, (UPI) Hoewei door de resultaten van de eerste twee Gemini, ruimtereizen reeds enkele fabeltjes over de gevolgen van ruimtereizen vooi mensen zijn weggenomen, moet nog wor den Vastgesteld hoe mensen zich op wer kelijk lange reizen in de ruimte van weken, maanden of jaren zullen houden. Volgens rapporten, die zijn geopen baard op een tweedaags wetenschappe lijk congres in Washington over de Ge mini-drie- en -vier-ruimtereizen, heeft de mens echter weinig te vrezen van een verblijf in de ruimte voor de vlucht- perioden, die thans op het Amerikaanse ruimtevaartprogramrna staan. Ervaring met patiënten in ziekenhuizen had geleid tot de vrees, dat door lange perioden van onbeweeglijkheid grote hoe veelheden mineralen aan het menselijk beenderstelsel worden onttrokken, wat het zacht worden van de botten tót gevolg zou hebben. De astronauten James McDivitt en Edward White hebben met dit verschijn sel kennis gemaakt tijdens hum ruimtereis met de Gemini vier van 3 tot 7 juni. Zij verloren tijdens hun reis driemaal zo veel beenderkalk als ziekenhuispatiënten gedurende dezelfde periode op aarde. Het was echter een kwestie van onderdelen van een gram en het verlies werd spoe dig ingehaald na de terugkeer van de ru.mtevaarders op aarde. Een tweede vrees van geleerden was dat de samenwerking van straling in de ruimte en de toestand van gewichtloos heid ruimtereizen door mensen in ons zonnestelsel onmogelijk zou maken. Bloedproeven, die tijdens de „Gemini- drie"-vlucht van de astronauten Virgil Grissom en John Young op 23 maart wer den genomen wezen er inderdaad op, dat beide factoren elkaar in kleine mate ver. sterken, maar dat dit een belemmering voor lange ruimtereizen kan vormen, werd niet bewezen. Op het congres bleek vérder, dat ruimte-fotografie zijn waarde heeft be wezen voor geologische verkenning en weersvoorspellingen. De foto's, die McDivitt en White tijdens him reis na men, toonden tot dan toe onbekende geo logische verschijnselen en verschaften ook de sleutel tot de interpretatie van foto's van wolkenformaties, die -van gro ter hoogte door de onbemande „Tiros"- Weersatellieten waren genomen. LOUIS PAUL BOON: VERGETEN STRAAT. (Em. Querido's Uitgeverij N.V., Amsterdam). Deze roman, die in 1944 verscheen, is het derde boek van Louis Paul Boon. De schrijver is hierin nog niet op zijn best, zoals in het meesterlijke boek „De kapellekensbaan", maar de kracht van zijn proza en zijn kennis van het grotestadsleven zijn er al helemaal uit te proeven. Het is daarom te begrij pen, dat na enkele jaren een derde druk noodzakelijk bleek. Deze is opgenomen in de Salamander-reeks. EDGAR ALLAN POE: GRUWELIJKE VERTELLINGEN (Uitgeverij Contact Amsterdam - Antwerpen). Angsf en be klemming zwellen aan tot waanzinnige schrik in de verhalen van een van Ame- rika's grootste schrijvers: Edgar Allan Poe (1809 - 1849). S. Vestdijk, die een aparte studie heeft gemaakt van deze Amerikaan, heeft enkele van zijn verha len, die thans in de Contactboekerij als „Gruwelijke vertellingen'- verschenen zijn, vertaald. Dat op zich is al een ga rantie voor vakmanschap. Aanbeveling behoeft een verhaal als „De moorden in de Rue Morgue" (in dit boek opgeno men), waarin zekere Auguste Dupin op treedt, die daarmee de eerste (boeken-) detective ter wereld is, nauwelijks. Voorts zijn het beklemmende noodlotsmysterie „De ondergang van het Huis Usher", „De Zwarte Kat", „Een afdaling in de maalstroom", „Schrik en ontbering op op zee", „Het ovale portret" en „Moref- la'' in dit boek opgenomen. Het zijn in derdaad alle „gruwelijke vertellingen", die echter boeien door hun gruwelijke lo gica, gruwelijke fantasie, kortom: gruwe lijke schoonheid. punten en wensen op oecumenisch terrein in Zeeuwsch-Vlaanderen", d» opgemaakte voorlopige inventaris van de oecumenische beweging l Zeeuwsch-Vlaanderen is van een ver. rassende omvang. Men oordele zelf, Sinds juni van dit jaar bestaat een regelmatig contact tussen de drie rk dekens in Zeeuwsch-Vlaanderen «n het breed moderamen van de Neder, lands Hervormde kerk. Van gerefor* meerde zijde zal men binnenkort ook toetreden tot dit „contact op beleids. niveau". Vanaf 1959 bestaat in Sas van Gent de „bijbelreceptie", een- maandelijks? samenkomst van mensen van binnen en buiten de kerken, die over de H. Schrift spreken* Dergelijke samen, komsten worden sinds kort ook ge.' houden in Sluiskil en in Terneuzen, terwijl in Kloosterzande pogingen in het werk worden gesteld om daar ook regelmatig bijbelrecepties te doen houden. Priesters en predikanten uit gebed Zeeuwsch-Vlaanderen komen tegen- woordig regelmatig bij elkaar. On. langs is de afdeling Zeeuwsch-Vlaan. deren van het Nederlands Gesprek- centrum opgericht. De activiteit van de afdeling: het beleggen van maan delijkse bijeenkomsten van mensen van verschillende levensbeschouwin- gen, die afwisselend in Terneuzen en Oostburg samenkomen De hervormde en gereformeerd» gemeenten in Sas van Gent houden sinds eind 1964 in de hervormde kerk „woord- en antwoorddiensten". Na de preek tijdens deze diensten is er woord en wederwoord tussen de pre dikant en de aanwezigen. Regelmatig worden (meestal b| bijzondere gelegenheden) gezamenlij. ke kerkdiensten gehouden in Sluis- kil, Sas van Gent en Terneuzen. In de gebedsweek ruilen priesters en predikanten in Sas van Gent van kan sel. In Cadzand bestaat het vormings centrum „Hedenesse", dat in samen werking tussen de kerken werd op. gezet. Op 26 mei van dit jaar werd in „De Ark" te Sluiskil de eerste christelijke liefdemaaltijd (agape) gehouden, Met succes, zowel wat het aantal deelne mers eraan als wat de sfeer betreft, Wellicht vindt binnenkort in Terneu zen de tweede agape plaats. In het kader van de Oecumenische leergang voor jongeren geven een ka pelaan en de hervormde predikant te Sas van Gent wekelijks samen cur- sus aan „gemengd" verloofden. n Een goede samenwerking tussen kerken en buitenkerkelijken vindt men ook in de vorming voor de mes jes, dié werkzaam zijn bij de Terneu- zense vestiging van Philips. Vooral in Sas van Gent is er een steeds be ter overleg tussen kerken en buiten, kerkelijken inzake de jeugdzorg, Men verwacht dat deze samenspraak -binnenkort vruchten zal gaan afwer pen. 9 De avond voor Kerstmis van het j vorig jaar organiseerden de kerken in Sas van Gent een gespreksbijeen komst in het bioscoopgebouw voor mensen met „kerkelijke drempel vrees' Rond Kerstmis 1963 voerden r.k. en protestantse jongeren in Sas van Gent een kerstspel op. Onlangs is in Sas van Gent de Plaatselijke Oecumenische Raad op gericht, dit in samenwerking tussen katholieke en hervormde groeperin gen ter plaatse. Pater G. Baart nil Terneuzen is met een lid van de ge reformeerde kerk als vast gastlid op genomen in de commissie bijzonder kerkewerk Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren van de Nederlands Hervornw kerk. Deze opsomming van oecumenische activiteiten maakt alleszins duidelijk dat de oecumene leeft in Zeeuwsch- Vlaanderen, vooral in de kanaa zóne. Maar: „De oecumene is er M niet. Er is iets gaande. Kerken en j Mensbeschouwingen beginnen eisa te zoeken en te vinden. De dialoog over en weer tussen de kerken o derling en de kerken en buitenW ljjken is op gang gebrachtaldus inventarisatiecommissie. DEN HAAG Té Den HaK oor het examen wiskunde eer P. M. Zweedijk te Goes. Morgen, dinsdag 26 oktot*et weert 3.50 en 16.06 uur; Ui 3.11 en 15.29 uur: Vlissingen. 14.57 uur; Wemeldinge 4.41 en l' Vandaag W. SOMERSET MAUGHAM: HET DONKERE VUUR. (THE MOON AND SIXPENCE) (Corona) Onlangs is in derde druk de vertaling verschenen van The moon and sixpence van de be kende hedendaagse roman- en toneel schrijver Maugham. Het leven van de Franse schilder Gauguin inspireerde hem tot het schrijven van deze roman over de bewustwording van het genie met de hier aan veelal inherente morele verzwakking. De nauwelijks merkbare verdediging van Maugham van het genie tegenover de burgerlijke moraal is innemend en het boek leest in de voortreffelijke vertaling van C.J. Kelk bijzonder prettig. TERNEUZEN 0 Luxor 20 uur De brug over ae Kwai. a.l. MIDDELBURG City 20 uur Zijn duister verieae VLISSINGEN .J jorltf Brittania 14 uur De schilderijen HEIKANT ,mi,,,hi(tiH Th. de Block 14.30 uur KennWg" F. Saman 14.30 uur Kermissckem DE KLINGE .tmalrf* Van Dijck 19.30 uur De val van meinse riik. OOSTBURG .g-iaSW Victory 20 uur Jeugdvergaderiw kundige kring BRUGGE jjjnoö Stadsschouwburg 19.30 uur Lescaut GENT K.V.S. 20 uur Het hemelbed- Kon. Opera 20 uur Golden u TERNEUZEN „ver de W Luxor 20 uur De brug over Kwai, a.l. inboek Concertgebouw 20 uur Dag gek, door Studio MIDDELBURG paar, Schouwburg 20 uur Vte®» Nieuw Rotterdams Tonee» G Grand 20 uur Les tricheurs, OOSTBURG dl Ledel 20 uur De brug Kwai, a.l. HEIKANT r Kermis**1^ Th. de Blok 15 uur KeI™ Dosko heeft op de zesde voetb de leiding in handen van de derd jy zeif wonnen de Bergenaren van hekkesluiter Sluiskil en co Vogelwaarde liet een onverwacl tegen het bezoekende NSV met sendaal schoot tegen Hontenis) scherp 6-0 en MOC—Kaaise Bo den daarentegen niet tot doelpui men. Meto bleef Dosko kranig door een 3-2 zege op Gastel. Goe dit seizoen niet best. Nu werd van Grenswachters verloren. MetoGastel. Meito moet nog met invallers voor de doelman voor uitkomen. Snel maakte Van ker twee doelpunten en amper ten na het begin was een duel tuss fels stopper en Louis Overbeeke leiding tot het derde Meto-doelpur tel wist het spel te verplaatsen e roms kon voor de thee de achl terugbrengen tot 1-3. Vlak voor tij Van Elzakker een prachtkans. He tenslotte 3-2. GrenswachtersGoes: In de helft was het initiatief onbetwist thuisclub en de ruststand van i Goes niet veel hoop op een beter taat. In de 20e minuut opende v burgh de score en kort daarna ve Doordat Uno Animo vryaf had, RWB in 2 A door de 2-0 overwinni gen Geldrop op de bovenste plaats, heeft van de geboden kans om de over te nemen geen gebruik gemaali verloor in eigen huis met 02 van mense Boys. Bladella werkte zich lopig uit de gevaarlijke zone weg, het versloeg Schyndel met 5-3. - Longa-Vlijmense Boys heeft aangel dat de betere techniek nog geen betekent. Vlijmense Boys was veel i ger. Daardoor konden de gasten ov( aanvankelijk overwicht van de T gers heen stappen. Tien minuten vc rust nam Vlijmense Boys de leiding Ekels. Na de pauze hetzelfde beeld weer. ga kon opnieuw geen behoorlijk afvuren. Vijf minuten voor het deed een mistrap van Marchand de definitief dicht. Weer was het Ekel het doelpunt voor zijn rekening nar 0-2 zege kwam Vlijmense Boys, da- zonder hard heeft gewerkt, ten voll< GeldropR.W.B.: De gasten kwam na tien minuten op ietwat fortuir wijze op winst toen de bal uit een trap voor het Geldropdoel kwam. 1 man van Hoek werd zo zeer gehir door de zon dat hij missloeg en toen het voor Timmermans, die zich in nabijheid bevond, niet moeilijk de b het verlaten doel te schieten 0-1. Gel kwam fel terug maar de verdediging RWB., met doelman Avontuur als blinker gaf geen krimp. Na een half kwamen de Waalwijkers op 0—2 toe: bal uit een hoekschop bij de vrijsta; Pruijssens kwam. In 1B wonnen- de drie koplopers, i nummer vier, Neptunus, verloor met van de Muschen. Overmaas kon het tl vlissingen niet bolwerken. De Zeeu wonnen met 32 en staan nu op de di Plaats, waarmee zij een directe bed ging vormen voor UVS, dat ook lien t ';ce«. en het leidende SVW slechts een punt meer. i,„?Yermaas Vlissingen: De Zeeu- i1} Rotter|3am een uitstekende do ier£elaten en zÜn bovendien de volle buit naar huis kunnen teruj ?e gI-ote -f1610 in de2e ontmoe was weer invaller doelman But die SS ™yoor. eel? nederlaag behoedde, een minuut schoot Salawane in de i ~ec° kwartier later bracht Huser n hard schot de voorsprong op 0 hooMalN*e ™st bleef deze stand geha meer v^ntn® bleek er n OveL=! Vli-ssmgs overwicht, integenj TorcmiP i er uitstekend in en c vollen?» Masson werd de achterst volledig weggewerkt. Vlissingen g wen ïïg tegen de mmir en de Ze vaak kwL Ultstekend stand. Zoals nfet w^r-a succes aan de kant waar wis Bij een- hoekse kele min,,? tUUrlljk), Rob Mt>ens die gens on??'Sn vJ,or het etnde een ov. Ploeg uit hif? ov®rw.lnning voor f-neg uit het vuur sleepte (2—3). Advertentie) Peru gekamd nb-ondergoed voor mannen en jongens

de Stem | 1965 | | pagina 2