Leendenaar dreigt met debat in kerk hekepetitie over celibaat vraagt concilievaders BEATLES GAAN LINTJE HALEN Bij koningin Elisabeth Vrachtauto ramt bus: vier doden Standpunt EEG-crisis vaststellen dagblad voor zeeland PREEK WEEKEINDE MET HERFSTZON h° MOORDPROCES CHAMPENOIS DUURT WEKEN Overweg eist twee levens Dievenbende met sieraden gearresteerd ^agbla^Dc^tcmj SOEBANDRIO FEL AANGEVALLEN WONINGRUIL VLOTTER PER COMPUTER Verdachte van schietpartij geeft zich aan IN MORGEN: WERELDMISSIEDAG VERHINDERD HINDERPAAL Ouder bomen Voor wielen ANDAAG IN BENELUXRAAD AFGEZEGD Communist Brusselse moorden J- walraven van den bogaert OOSTERHOUT GIRO 8 7 2 5 105a JAARGANGNo. 25029 Voor God, Koningin an Vodtirland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, r, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ,0., d. Zeeuwse «ll.nd.n. GOES. Klok,,,,,, I - „Woon 6252 - »oo, Z.euv.„h-VI„od.,.,,, Hul,.. SI«.o„.„l - '377 - <BlibUr..u»: TERNEUZEN, U,b,.n„„„ 24 „Lfoon 2601 - OOSTBURG. Ni«„w,,„„ 41 - i.l.toJW» AT PRIESTER VRIJE ROME (KNP) Een interna tionale groep van leken heeft zich in een petitie tot de concilie vaders gericht en dringt daarin aan op de oprichting van een post-conciliaire commissie, die tot taak zou moeten hebben de kwestie van het celibaat met betrekking tot de zielzorg op nieuw te bestuderen. Als redenen voor dit verzoek voeren zij aan, dat: 1. Er een geheel nieuw mens beeld is ontstaan, dat zqn invloed heeft gehad op de concilieberaadslagingen. 2. Dit nieuwe mensbeeld zjjn effect heeft op de priesters en een crisis-situatie heeft geschapen. 3. De celibaatseis velen terug houdt van het priesterschap. De petitie, die in het Latijn, Frans, Duits, Engels en Spaans onder de con cilievaders is verspreid, is ondertekend door 81 leken. Onder hen zijn veel psy chologen, psychiaters en sociologen uit Europese landen, ook Spanje en Italië, uit de Verenigde Staten, Canada en vooral Zuid-Amerika, waar de kwestie bijzonder actueel is. Zij wijzen er in hun motivering op dat er overal in de wereld een nieuw zicht op de mens doorbreekt, ook bin nen de Kerk. Dit blijkt o.m. duidelijk uit de debatten, vooral over schema 13 over Kerk en wereld, waaruit een meer Eositieve waardering van de lichame- jkheid, alsmede van de rechten van de individuele vrije persoon spreekt. Dit alles gaat niet voorbij aan de gees telijkheid. Maar de ondertekenaars menen ech ter een zekere discrepantie te consta teren tussen het beeld dat de concilie vaders van de Kerk ontwerpen, en het beeld dat de priesters van diezelfde Kerk moeten geven. Met name de on losmakelijke band priesterschap-celi- baat, zal dikwijls in vele gebieden ver hinderen dat het „image" van de Kerk zich op dezelfde wijze manifesteert. In dit verband herinneren de onderteke naars aan de vele gehuwde priesters en bisschoppen, die door de eeuwen heen op voortreffelijke wijze Christus in de Kerk hebben vertegenwoordigd. Ook nu nog zijn er verschillende sectors in de Kerk waar gehuwde priesters een waar achtig teken van Christus zijn. De grote waardering van de mense lijke lichamelijkheid, van de gewetens vrijheid en de waarachtige grootheid van het christelijke huwelijk maken het de priesters steeds moeilijker de nieuwe glorie van de Kerk uit te stra len in hun celibataire staat, die naar de mening van vele trouwe volgelin gen van Christus eerder bij de wet schijnt opgelegd dan uit vrije wil aan vaard. Dit zou een breuk kunnen ver oorzaken in de heilige traditie van de Kerk, welke steeds priesters heeft uit gekozen en gemerkt als vertegenwoor digers van Christus' Kerk. De ondertekenaars wjjzen er vervol gens op dat zy beslist niet willen zeg gen dat het voor alle priesters beter is te trouwen. Zy willen slechts aan de Kerk ter overweging geven of zy de priesters niet in staat moet stellen hun ambt al dan niet gehuwd te aanvaar den. Dat veel priesters in een crisis ver keren omdat zij hun celibaat-ervaren als een hinderpaal voor een vruchtbare zielzorg, of omdat zij hun celibataire le ven niet kunnen volhouden en hun ambt daarom vaarwel zeggen; geven de ondertekenaars als tweede argument. Bij de ondertekenaars bevinden zich de volgende Nederlanders: mr. L. C. Baas, voorzitter van de K.A.; prof. dr. J. Buytendijk; mevr. drs. T. Govaart- Balkes; mej. dr. Marga Klompé; drs. a'J10 Lange; prof. dr. A. A. Olden- aorff; mej. Anne-Marie Roelof fsen, Prof. dr. L. J. Rogier; prof. dr. J. de Quay; dr. J. P. de Smet; mevr. Snij- ders-Oomen; prof. dr. ir. F. Ph. Telle- gen: dr. C. Trimbos; mej. R. Vendrik. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De oktobermaand Kijkt dit jaar niet op een paar zonnige herfstdagen. Al vanaf vo- i'ige week zaterdag is het droog en zonnig. Een groot hogedrukgebied °rSio een groot deel van West-, Midden- en Noord-Europa. Hier door worden de depressies ge dwongen op grote afstand te blij ven. Ook vandaag en zondag zal det zonnige herfstweer voortdu- ren. De oostenwind is via Polen en Duitsland iets koudere lucht gaan aanvoeren. Hierdoor wordt de nachtvorst van wat meer bete- jenis, maar overdag stijgt het kwik weer tot 12 a 13 graden Al- een m Zuid-Europa komen de temperaturen nog boven de 20 gra- c rj et hogedrukgebied is zeer solide, zodat zeker tot begin vol gde week dit fraaie herfstweer v j voortduren, vandaag: zon onder 17.30 uur. Maan onder 17.26 uur. ril°y.rgi^nOZ0n °P 720 uur- z°n on der 17.28 uur. Maan op 6.49 uur. Maan onder 17.42 uur. Maandag: zon op 7.22 uur. Maan °P 8.11 uur. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Veah yeah dinsdag is het zover. De Beatles krijgen hun beloofde lintje uit handen van ko ningin Elizabeth. Eigenlijk geen lintje maar een lint. Want de muzikale jongens krijgen een van de hoogste onderscheidingen van het Britse ryk: „Members of the British Empire". Als zij dinsdag de weg inslaan naar Buckingham Palace, scharen zij zich in de rij van oorlogshelden en andere beroemdheden, die zich eertijds voor „dear England" ver dienstelijk hebben gemaakt en voor hun daden de onderscheiding kregen. Vele van deze oorlogshelden is AARLEN (U.P.I.) In de Belgische stad Aarlen in de Ardennen zal maan dag het proces beginnen tegen de 35- :arige Roger Champenois, beschuldigd van moord, poging tot moord en ont voering. De zaak is een van de be ruchtste in de Belgische criminele ge schiedenis en za1 enkele weken duren. De voormalige houthakker wordt er van beschuldigd zijn. vrouw om het le ven te hebben gebracht, maar de open bare aanklager zal zijn aanklacht moe ten baseren op aanwijzingen daar het lichaam van het slachtoffer nooit ge vonden is. De andere aanklachten stammen uit ie verschrikkelijke nacht die de 39- jarige weduwe Denisv- Etienne en haar 8 jaar oude dochtertje nu meer dan een jaar geleden doormaakten toen Champenois hun slaapkamers binnen drong en poogde hen met bijlslagen om het leven te brengen. Kroongetuige in deze zaak zal Denises oudste dochter zijn, de 14 jaar oude Claudine, die van de aanslag getuige was maar door de moordenaar gespaard werd om hem als dienstmeisje in zijn verblijfplaats in het bos van dienst te zijn. het feit dat wat gitaarspel en zang even hoog door de koningin wordt aangeslagen dan het in de waag schaal stellen van lijf en leden op het slagveld, te gortig geworden. Ze hebben hun lintje beleefd maar beslist teruggestuurd. foe het ook zij, het belooft een merkwaardige dag in de Brit se geschiedenis te worden. Een in drukwekkende politiemacht en zelfs leden van de koninklijke garde worden op de baan gebracht om de jongelui tegen de zeker op gewonden tieners te beschermen. Men is erg benieuwd naar de of ficiële motivering van de onder scheiding. Die wordt nl. in de bal zaal van het Buckingham Palace dinsdag officieel voorgelezen. Naar verwacht zal dat zijn: „Voor aan het amusementsbedrijf in het al gemeen bewezen diensten". Het kwartet, John Lennon (25), George Harrison (22), Paul Mac- cartney (23) en Ringo Starr (25), zijn intussen niet in het minst ze nuwachtig over de formaliteiten rond de plechtigheid. „Het is een optreden zonder applaus", is hun reactie. Praten, kauwgom knau wen, fotograferen, of roken is er echter niet bij. Eén uitzondering wordt er voor de Beatles wel ge maakt. Ze hoeven niet in streep jesbroek, pandjesjas en met hoge zije, zoals de andere bezoekers het zou de „voorstelling" wat al te belachelijk maken. T~)e plechtigheid zelve? Korringm ■*-' Elizabeth zal zich, vergezeld van raadsheren en hofdames, in de balzaal opstellen voor de twee gouden tronen onder een balda kijn. Een lakei in goudrood livrei brengt de vier muzikanten binnen en dan hangt de koningin de versierselen aan haakjes, die van tevoren al op de jasjes van de Beatles zijn aangebracht. Ze krij gen daarbij een koninklijk handje en dito woorden. Als er bij het vertrek uit het paleis door de fans te veel moei lijkheden worden gemaakt, kun nen de Beatles ongedeerd uit het gebouw komen via de afgesloten achterzijde, die gewoonlijk alleen door de koninklijke familieleden mag worden gebruikt. Tenslotte zij gezegd dat de ko ningin de onderscheidingen uitreikt op voordracht van de premier. Wil zij weigeren dan moet de re den daarvoor wel zeer bijzonder zijn. (Van onze correspondenten) WATERLOO Bij een botsing in dichte mist tussen een school bus en een vrachtauto zijn vrij dag vier schoolmeisjes omgeko men en vijftien meisjes gewond geraakt, van wie vijf ernstig. In een bocht van een weg in de buurt van Waterloo werd de bus, die onge veer 75 kinderen vervoerde, in de flank gegrepen door de vrachtauto. Hoewel beide voertuigen niet hard reden kwam de botsing toch hard aan, omdat de vrachtauto met grint was geladen. ZWOLLE Twee bejaarden wonend in een bejaardencentrum - in Hattem, zijn vrijdagavond op de met halve bo men beveiligde overweg in de Gelderse dijk bij Zwolle, aangereden door de trein ZwolleAmersfoort en op slag ge dood. De slachtoffers zijn de heer J. R. Penterman (80), gepensioneerd notaris uit Rotterdam en mevrouw G. Neu- mann-Halberstadt (77). Het ongeval is vermoedelijk gebeurd doordat de bejaarde chauffeur onder de reeds dalende spoorbomen doorreed en op de overweg tot stilstand kwam. De auto werd ongeveer veertig meter door de trein meegesleurd. De trein kwam 500 meter voorbij de plaats van het on geval tot stilstand. Door het ongeval is het treinverkeer ZwolleWezep ongeveer 1 uur ver sperd geweest. Op de andere baan We zepZwolle stond het treinverkeer on geveer anderhalf uur stil. In totaal heb. ben vier treinen door dit ongeluk ver tragingen opgelopen, variërend van 20 tot 40 minuten. Ook het wegverkeer was geruime tijd gestagneerd. DEN HAAG Drie dames zyn ge dood en één ernstig gewond doordat de auto waarin zij zaten, tegen de achter kant van een vrachtauto met aanhan ger op reed. Het ongeluk gebeurde op de ryk&weg UtrechtDen Haag onder Harmeien. De oorzaak ervan is nog niet bekend. Om het leven kwamen de 25-jarige onderwijzeres J. C. J. van Noort, de 37-jarige F. W. Riegman en de 70-jarige A. J. van der Vorm, allen uit Rotter dam. Twee van hen waren op slag dood De derde dame overleed gisteren in het 'iekenhuis. De 69-jarige C. E. Baren- freoht werd ernstig gewond. De aanhangwagen van de vrachtauto vas na het aflopen van twee wielen loor een as gezakt. De chauffeur liet laarop zijn voertuig op eigen kracht iltlopen. Toen hij de vluchtstrook wilde 'prijden, botste de personenauto tegen le aanhangwagen. ZEVENBERGEN De achtjarige Jo- lan Meeuwissen uit Zevenbergen isl vrijdagmiddag op de Blokweg in zijn woonplaats omgekomen. Door onbeken de oorzaak is hij met zijn fiets geval len, juist voor een passerende vrarh auto. EINDHOVEN (A.N.P.) Een Eind- iovense politiepatrouille heeft vrijdag in het centrum van de stad een Duitse auto aangehouden, waarin zich twee Duitsers en twee Nederlanders bevon den. Daarmee werd een diefstal uit een juwelierszaak in Meijel opgelost. Bij onderzoek vond de politie in de auto zeventien dames- en herenhorloges en een schakelarmband, die nog van Ne derlandse prijskaartjes waren voorzien. De Duitsers hadden samen vijf ringen aan hun vingers, waarvan er twee ze ker nog nieuw waren. In de koffer ruimte van de auto werd een automa tisch geweer aangetroffen. Een Duitser had een verse wond aan zijn pols en een grote bloedvlek op zijn broek. De twee Nederlanders verklaarden on schuldig te zijn. Er moet minstens twee ton op ta fel komen voor de nieuwe prof- ploeg (van de V.R.P.). Pag. 13. De bekende en nog altijd be minde Vlaamse acteur Ernest Claes bereikt de leeftijd der zeer sterken. Pag. 15. Omdat het Ruhrgebied dorstig is moet het dorp Listernohl ver drinken. Pagina 16. Anderhalf miljoen Bezoekers be treden jaarlyks het Antwerpse sportpaleis. Pagina 17. Het korps mariniers kan bogen op een traditie van drie eeuwen. Gro te wapenfeiten uit de geschiede nis van de zeesoldaten op pag. 19. Morgen is het Missiezondag. Draagt u bij, of draagt u mee? Pag. 21. De Oosterscheldebrug is imposant, hoe je het ook bekijkt. Zelfs de bouwtyd frappeert de deskundigen. Pagina 25. Het doel van de zesde Gemini- vlucht is een echt rendez-vous in de ruimte. Pagina 27. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commissie voor buitenlandse'zaken van de Interparle mentaire Beneluxraad komt vandaag in Brussel in spoedvergadering bijeen. De commissie wil de mogelijkheden onder zoeken van een initiatief vanuit de na tionale parlementen van Nederland., België en Luxemburg voor een gemeen schappelijke standpuntbepaling van de Beneluxlanden inzake de E.E.G. Men acht een dergelijk gezamenlijk optrek ken, gezien de crisis in de E.E.G., van het grootste belang. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Pastoor F. Woestenberg van Leende bij Eindhoven is van plan voorlopig niet terug te komen op zyn preek over het jodendom. Hoewel hij op suggestie van de vicaris-generaal van het Bossche bisdom, mgr. L. Rooyackers aanvankelijk wel de be doeling had zondag op de preekstoel bepaalde passages uit zijn preek nader uit te werken, heeft de reactie van zijn parochiaal de heer J. Bakker, weten schappelijk ambtenaar aan de T.H. te Eindhoven en lid van de gemeenteraad van Leende, hem hiervan weerhouden. Nadat de heer Bakker tijdens de preek over het jodendom de kerk had verlaten, omdat hij zich niet kon ver enigen met de z.i. antisemitische strek king ervan, hadden hij en pastoor Woestenburg telefonisch afgesproken de zaak nader te bespreken. De heer Bak ker zegde echter de afspraak af. Hij was van mening dat het beter was de hele zaak eerst wat 'tot bedaren te la ten komen. Naar aanleiding van de berichten over de kwestie, belde de heer Bakker vrijdagochtend opnieuw de pastoor op. Hij toonde zich zeer verbolgen over de kranteberichten. Zou pastoor Woesten burg, zo stelde de heer Bakker, zon- OENTOENG lot onbekend (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Terwijl het leger on verminderd de arrestaties van commu nisten voorziet, zowel in Djakarta als elders in het land, verschijnen thans spandoeken en opschriften op muren en trottoirs, waarin de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, op één lyn wordt gesteld met de samen zweerders tegen de president. Soebandrio heeft ontkend gekend te zijn in zijn opname in de revolutionaire raad van overste Oentoeng, over wiens lot op dit ogenblik onzekerheid bestaat. De reeds lang bestaande geruchten dat Soebandrio al twaalf jaar lid zou zijn van de communistische partij P.K.I., worden thans door het volk meer en meer geloofd. De verblijfplaats van de voorzitter van de P.K.I. is nog steeds onbekend. Partij theoreticus Njoto zou inmiddels zijn gearresteerd en terechtgesteld. Ook Njono, voorzitter van de SOBSI, de communistische federatie van vakver enigingen, zou zijn terechtgesteld. Gisteren is voorts de arrestatie be kendgemaakt van vijf hoge officieren van de luchtmacht en 72 parlements leden i.v.m. de staatsgreep. Vanmorgen spreekt Soekarno een aantal belangrijke Indonesische auto riteiten in zijn paleis toe over te nemen maatregelen. AMSTERDAM (A.N.P.) Het lid van de Amsterdamse gemeenteraad drs. J. P. A. Gruijters (V.V.D.) heeft de raad voorgesteld b. en w. uit te nodigen de mogelijkheid te onderzoeken om door inschakeling van een computer de wo- ningruil in Amsterdam actiever te be vorderen. In zijn toelichting zegt drs. Gruijters onder meer dat niet zelden woningruil moet worden afgewezen als niet con form de normen. De voorsteller vindt ifwijzen niet juist. Gewenst acht hij »en snel vinden van alternatieven door en actief ruilbeleid. Vandaar zijn voor- el te onderzoeken of een computer aarin geen hulp kan bieden. De ge- icente beschikt al over deze elektro- ische apparatuur bij het energiebe rijf. Drs. Gruijters heeft een systeem )or het gebruik daarvan tot het ge- •emde doel bij zijn voorstel gevoegd BRUSSEL (U.P.I.) De 25-jarige George Fransois alias George de Wor stelaar, de man die ervan verdacht wordt het bloedbad te hebben aange richt in de „High Town"-bar in Brussel, heert zich bij de politie in Bergen ge meld. dag terugkomen op zijn uitlatingen over de joden, dan zou de parochiaan in de kerk in debat treden. Desgevraagd deelde pastoor Woesten burg ons gisteren mee. dat deze gang van zaken hem ongewenst voorkomt, reden waarom hij meent te moeten af zien van zijn voornemen. De actie van de heer Bakker is mede ingegeven door zijn ongenoegen over het feit dat de pafoor „het alleenrecht heeft op de kansel en in het parochie blad". Gistermiddag deelde vicaris-generaal mgr. Rooyackers ons nog mee, dat de preek van pastoor Woestenburg zeker niet antisemitisch was. Hij gaf toe dat bepaalde passages inderdaad nadere uitwerking behoefden. Hoewel het bis dom de pastoor kon verplichten op zijn uitleg terug te komen aldus mgr. Rooyackers lijkt het hem gewenst niet verder te gaan dan een suggestie. Advertenties het is inderdaad een (st. nicoiaas) kwestie van smaak onze exclusieve collectie praktische en graag ontvangen st. nicolaas-geschenken grote markt 13 breda 3- a 4 kamerflats. Parketvloeren, c.v., Monke-keuken, koelkast, compl. badkamer etc. Verkoop le blok begint november a.s. Contant v.a. ca. 5.000.- zonder verdere kosten; maandbetaling v.a. ca. 275.-. „lnl.i Investa N.V., Nassauplein, Den Haag, tel; 601281. Wat hebben wü aan onze weelde afgestaan? Twee derde van hetgeen 'le missie vraagt uit NOODZAAK wordt NIET GEGEVEN, uorgen op de Wereldmissiedag zal ik bij de collecte echt offeren d w.z. een bedrag geven dat mij moeite kost, of dit zenden naar: PAUSELIJKE IVHSSIEACTIE. DEN HAAO

de Stem | 1965 | | pagina 1