Tendens wordt steeds duidelijker: HUIZE PRIJZEN ZAKKEN Dure geld set rem op vlotte verkoop VVV-directies „HET BALLETJE BLIJFT ROLLEN' Woningwet B-huis is sociaal onrecht BLIK NAAR BUITEN Het hoge spel van de P.K.I. (ON)PARLE MENTAIR „Goed voorgaan doet goed volgen...." BANKROOF Afreageren STROOM DOODT VROÜW Abt vermoord in klooster LAAG RENDEMENT GEEN VERZADIGING Ontslag beambten N.D.S.M. geregeld OMAR DHANI NIET IN NEDERLAND Vliegtuigen slaan Vietcong terug PERZISCHE KLACHT OVER JVIEUBELSKOW Straks belasting voldoen bij vooruitbetaling Een maand voor dodelijk ongeluk Drs. Th. Westerhout i Grenswijziging 50-60 gemeenten in voorbereiding Heupaandoening plaagt koning Boudewijn RAAD YAN BOUWONDERNEMERS: PROFITEREN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De prijzen van de huizen zakken. Er is een algemene tendens in die richting merkbaar, die wij in ons verspreidingsgebied met steekproeven hebben geverifieerd. Overal kregen we hetzelfde antwoord: inderdaad die neiging bestaat. Dit wil niet zeggen, dat thans een huis voor een habbekrats te krijgen is of dat er hele blokken leeg zouden staan, omdat de makelaar ze niet van de hand kan doen. Het wil wèl zeggen, dat momenteel de huizenmarkt stroever ligt dan ooit tevoren en dat de fancy-prijzen wel tot het verleden behoren. Daarmee is niet gezegd, dat de zeer hoge prijzen jiu tot het verleden behoren. Ook thans worden nog wel prijzen be taald. die boven de werkelijke waarde van de panden liggen, maar de tendens is toch wel zó, dat de prijzen van huizen meer en meer de neiging vertonen om laag te gaan. „De fantasie-top is eraf", aldus vatte een door ons gebelde makelaar zijn er varing van de laatste tijd samen en een andere constateerde: het gaat hier na tuurlijk niet om nieuw-gebouwde nieuw bouwhuizen, die kunnen nu eenmaal niet goedkoper worden gebouwd. Waar het om draait is de oude nieuwbouw, waar voor tot voor kort en mits leeg opgele verd, fancy-prijzen werden betaald. Dat behoort zo goed als tot het verleden". Deze „baisse-teneur'' wil nu ook weer niet zeggen, dat er huizen leeg staan. Weliswaar gaan de woningen thans in vele gevallen iets stroever van de hand, maar ze worden nog verkocht. Evenmin bestaat bij de huiseigenaren de neiging om de woning dan maar te verhuren als verkoop tegen goede (lees fancy-) prijs niet mogelijk blijkt. Enkele van deze ge vallen waren bij de door ons benaderde makelaars wel bekend, maar zij zijn en zullen ook wel sporadisch blijven. Een van de makelaars meende, dat vele huiseigenaren thans hun geld liever in aandelen en hypotheken beleggen dan in huizen, waarvan het rendement 3Va, hoog stens 4 pot., bedraagt, terwijl andere be leggingen minstens 5% pet. garanderen. In hoeverre deze verschuiving van inte resse een daling der woningprijzen in de hand werkt, kon hij moeilijk nagaan, maar wel meende hij uit dit gegeven te mogen concluderen dat hierdoor de inte resse om huizenbezit af te stoten groter wordt. Er is nog een andere reden, aldus meen de een makelaar, die de verkoop van oude nieuwbouw tegenhoudt: pas gebouwde huizen blijken over het algemeen goed koper te zijn dan oudere nieuwbouwwo ningen. Dit laatste type kan men zon der centrale verwarming bij uitzonde ring voor zo'n 35.000 krijgen, meestal wordt een prijs bedongen, die tussen de 40 a 45.000 gulden ligt. Voor iets meer dan die 45.000 kan men thans nieuw bouw kopen (het betreft dan tussenpan- den), die voorzien zijn van centrale ver warming. WELLINGTON (Reuter) Scheld woorden vlogen over en weer in het Nieuwzeelandse huis van afgevaar digden. toen donderdag een socialis tische afgevaardigde premier Holyoa- ke verzocht hem de verzekering te geven dat de minister van financiën geen risico voor de staatsveiligheid vormde, „zelfs niet als in aanmerking wordt genomen dat diens broer in Peking voor de communistische rege ring werkt". Deze woorden hadden een geweldig lawaai van de banken van de regeringsafgevaardigden tot gevolg. Men hoorde de minister van arbeid schreeuwen: „Smerig mis punt". Het onderwerp van de ruzie, minister van financiën Harry Lake, wiens broer in 1963 naar Peking ver trok en daar sindsdien werkzaam is, was niet op de vergadering aanwe zig. AMSTERDAM (ANP) De directie van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij en de vakbondsbe- sturen in Amsterdam zijn het eens ge worden over de voorwaarden van af vloeiing van een honderdtal beambten van de N.D.S.M. Het ontslag van een aantal beambten was noodzakelijk ge worden tengevolge van de gegroeide wanverhouding tussen het aantal be ambten en het aantal uurloners. Met de uitvoering zal binnenkort worden be gonnen. De werknemers boven de 58 jaar zul len vervroegd worden gepensioneerd. Voor de werknemers jonger dan 58' jaar is een inkomensgarantieregelmg getrof fen, waarbij rekening wordt gehouden met de leeftijd en de duur van het dienst verband. Met de vakbondsbestuurders zal nog nader overleg worden gepleegd over de uitvoering van de regeling. Het ontslag zal aan betrokkenen vóór 1 december 1965 worden aangezegd. De in acht te nemen opzeggingstermijn zal niet voor 1 januari 1966 ingaan. Men moet uit het voorgaande echter niet de conclusie trekken dat de woning markt gaandeweg het verzadigingspunt nadert. Deze gevolgtrekking zou dwaas zijn, want de behoefte aan huizen is nog ontstellend groot. Als algemene oorzaak mag men rustig stellen, dat het dure geld de verkoop van huizen sterk afremt. Dientengevolge is ook de hypotheek rente opgelopen, zij bedraagt momenteel pet. Dit gegeven schrikt het kopers- publiek af. Het merendeel van de poten-, tiële kopers beschikt over weinig Qf te weinig contanten om zich reëel een huis te kunnen kopen. Maar in een stemming van „we moeten toch ergens onder de pannen" worden dan verplichtingen aan gegaan, die later een financiële bottle neck blijken te zijn. Vooral onder jong gehuwden komt deze tendens veel voor. Dit is een ongezonde toestand, waaraan door de hypotheek-verstrekkende instan ties thans paal en perk wordt gesteld. Door verhoging van de hypotheekrente wordt de financiering moeilijker gemaakt, maar daar tegenover staat dat het publiek in veel gevallen tegen zichzelf in bescher ming wordt genomen. Dat is reeds merk baar: door de verhoging van de hypo theekrente wordt de koopanimo sterk af- I geremd. Op de fancyprijzen van enkele tijd terug moet dus niet meer gerekend worden, wel stellen de makelaars alles in net werk om de koopprijs reëel te hou den. Het zou verkeerd zijn thans te spreken van een „impasse", aldus deelde een der rozelaars mee. „Het is een woord dat Et verl3and wel is gehoord. Het is beter te spreken van een „minder-vlot- van-de-hand-gaan». in hoeverre deze I tendens zich zal voortzetten, is moeilijk I uit te maken. „We kunnen nu eenmaal I niet m het koffiedik kijken", aldus een I der makelaars. ROME (UPI) Uit het kantoorgebouw van de Italiaanse filmmaaitschappij At- lantica Cinematografia is gisteren 40 mil joen lire gestolen. De dieven kwamen via een gat in een muur het gebouw binnen. De maatschap pij had onlangs een gelijksoortige diefstal verfilmd. SCHIPHOL (A.N.P.) De bevelheb- ber van de Indonesische luchtmacht, Omar Dhani, die gisteren in Nederland werd verwacht, bevond zich niet onder de Passagiers van het K.L.M.-toestel, dat gistermorgen uit Djakarta op Schiphol arriveerde. Volgens de K.L.M. was hy in jakarta niet eens ingestapt. mSt ,bev,elhebber zou in ons land de T.jmdel.mgen over de stichting van en Indonesische vliegtuigfabriek of over taJW van 20 Fokker-Friendships- loesteilen voort komen zetten. De Fok- r-directie is officieel echter niets over mm. komst bekend. Zij staat overi- „zeer scePtisch tegenover de berich- n„aVer ,2lJn bezoek aan ons land. 1 d. Je huidige omstandigheden, met 1 de SS !ele ,oestan<i op Java en met levert,van de Britse regering tot vli™? van motoren voor Indonesische is het contract voor de selSj8! dat enkele maanden »'n Djakarta werd getekend, on- kast g j"' en dUS voorlopig in de ijs- Nieuwbouw is goedkoper dan u denkt, (Van een onzer redacteuren) BREDA Ofschoon het de exploitanten van casino's niet voor de wind gaat, nu zij de volgende week moeten slui ten, blijven de negen VW-directeuren die een „Stichting Behendigheidsspe len" willen oprichten, vol goede moed. Zy menen een behendigheidsspel te hebben bedacht, dat royaal door de ma zen van de wet op de kansspelen kan rollen. Juridische consequenties, zoals onze juridische medewerker deze el ders in dit blad noemt, vreest de stich ting nauwelijks. De stichting, waarvan de Bredase VW- directeur G.L.W. Sliepen voorzitter is, bestaat uit negen personen, onder wie de VW-directeuren in Den Haag, Am sterdam, Zeeland, Limburg, 't Gooi. Arnhem, Hengelo en Zandvoort. Deze stichting ontwikkelt een behendig heidsspel, dat in maximaal negen Ne derlandse casino's (voor meer is er geen plaats, zegt men) kan worden ge speeld. Het spel wordt momenteel bij TNO op zijn mérites onderzocht. Op 1 november zal de uitslag van dat onder zoek bekend zijn. Half november we ten de VW-directeuren precies wat zij ermee zullen doen. In elk geval gaan de VW-directeuren niet zelf voor croupier spelen. Zij ge ven de zaak, zo vertelde de voorzitter van de stichting ons, in handen van bonafide bedrijven. Ongeveer de helft van de winstopbrengst gaat in de kassa van de casino-directies. De andere helft komt, via de stichting, ten goede aan een nieuw fonds, dat bestemd is voor het financieren van projecten die het algemeen toeristisch klimaat in ons land kunnen verbeteren. Een deel van de portie die bij de stichting belandt, vloeit' echter terug naar de plaatselijke of regionale WV's in wier werkgebied het casino staat. Van het deel dat de stichting ontvangt gaat, in principe 10 pot. naar de VW-spaarpot ter plaatse, tien procent naar de stich ting zelf, ter dekking van algemene on kosten en de rest komt in het nationale fonds. Het stichtingsbestuur ziet als projecten die het toeristische klimaat bevorderen: grote manifestaties als een E-55, een Ahoy-tentoonstelling, Breda-Oranj estad en dergelijke, die gewoonlijk met een deficit op de rekening sluiten, waarna een langdurig gekibbel over het verha len van de schade ontstaat. Als er een stichtingsfonds is, dat bij voorbaat het zakelijk succes van nationale mani festaties garandeert, dan hoeven de ge meenten zich niet door subsidienood te laten weerhouden, om grote attracties binnen hun muren te halen. Het stichtingsbestuur hoopt in het voor jaar bijvoorbeeld een drietal „wettelijk waterdichte" casino's te kunnen ope nen. Welk apparaat men heeft bedacht om zowel de wetgever als de spelers te bevredigen, wilde de stichtingsvoor zitter ons niet zeggen. Het spel heeft ook nog geen naam. „U kunt het „Zon neland'' noemen, maar desgewenst ook „Huppeldepup", of iets anders", zei men ons. De plaatsen waar de eerste VW-casino's worden gevestigd zijn nog niet bekend. Wel worden bij geruchte, Vlissingen en Scheveningen genoemd. SAIGON (Reuter) Een poging van de Vietcong om het garnizoen van Plei Me in Midden-Vietnam onder de voet te lopen, is door Amerikaanse en Viet namese vliegtuigen gisteren verijdeld. Het garnizoen van Plei Me telde aan vankelijk 300 man, onder wie 12 Ame rikanen. Nu zijn er enige compagnieën ter versterking aangekomen uit Pleikoe. De Vietcong heeft zich inmiddels in het oerwoud teruggetrokken. (Advertentie) BREDA, vrijdag. Op de expositie van meubelen die bij débé op de Tete- ringsedijk 89bis te Breda gratis toegan kelijk is, werd vanmorgen een wel zeer ongewone klacht gehoord. Een mannelijke bezoeker met een Oosters uiterlijk had langdurig in vele van de honderden stoe len, die er o.a. geëxposeerd worden, ge zeten. Toen een lid van het tentoonstel- lingspersoneel merkte dat het gezicht van dë uitheemse gast steeds wreveliger werd en zelfs de voor alle tentoonstel lingsbezoekers gratis geserveerde koffie daarin geen verbetering bracht, vroeg hij hem naar de reden van zijn ontstemming. De man beklaagde er zich toen over dat alle stoelen zo gemakkelijk zaten. Als uit Perzië afkomstig fakir was hij ge wend een ascetisch leven te leiden, maar met débé-stoelen in huis bleek dat niet vol te houden, aldus de bezoeker. Geopend; maandag en vrijdag van 8.30 21.00 uur; dinsdag, woensdag en donder dag van 8.3018.00 uur; zaterdag van 8.30 —17.00 uur. Als u er eventueel wilt kopen, kunt u er bestellen voor levering via een meubel handelaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gaan we de inkomsten en vermogensbelasting in de toekomst op Amerikaanse manier betalen? Deze vraag tracht de vereniging van belastinginspec teurs te beantwoorden in een srtudie, waarmee zich een interne commissie van de vereniging belast heeft. In Amerika kent men de vooruitbeta ling. De Amerikaan kan bij zijn aangif te zelf uitrekenen, hoeveel belasting hij betalen moet. Betaalt hij dit vooruit, dan krijgt hij tien procent restitutie op het verschuldigde belastingibedrag als com pensatie van het renteverlies. De vraag of dit systeem voor Neder land wenselijk is, werd nog niet beant woord. De opdracht tot de studie is gegeven, omdat de vereniging van belastinginspec teurs ook van het Amerikaans systeem grondig kennis wil nemen. Er zijn voor Nederland nogal wat problemen aan ver bonden, omdat de Nederlandse belasting plichtige bijna niet in staat is het ver schuldigd belastingbedrag zelf te bere kenen. HAARLEM (ANP) De Haarlemse rechtbank heeft de 21-jarige metselaar R. J. van S. uit Mijdrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van de bevoegdheid motor voertuigen te besturen gedurende twee jaar naar aanleiding van een verkeers ongeluk op tweede pinksterdag in de ge meente Haarlemmermeer, waarbij drie jonge mensen om het leven kwamen en zes personen werden gewond. De ver dachte reed in een bestelwagen op de hoofdweg en verleende geen voorrang aan een personenauto. Bij de hieruit voortvloeiende botsing kwamen twee in zittenden uit de personenauto, twee man nen uit Amsterdam van 20 en 23 jaar, om het leven. In de bestelauto zaten vier jon ge mensen op de voorbank, van wie de 21-jarige verloofde van verdachte aan de gevolgen van ernstige wonden overleed. De drie andere inzittenden werden lich ter gewond. De officier van justitie had een gevangenisstraf van vier maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid gedu rende drie jaar geëist. PARIJS (UPI) Als ik me bedrukt voel, steek ik een auto in brand. Ik voel mij dan alsof mijn zorgen met de rook verdwij nen". Dit is, aldus de Parijse politie, de verklaring, die de 56-jarige André Caire gaf toen hij werd gearresteerd in een buitenwijk, op nog geen 50 meter van de plaats waar twee auto's waren uitgebrand. Caire zou hebben bekend on geveer 10 auto's te hebben opge offerd aan zijn gemoedsrust. Hij ontkende echter een aandeel te hebben gehad in het aansteken van de vier auto's, die vorige week donderdagavond in Parijs zijn uitgebrand. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Op het ministerie van binnenlandse zaken wordt thans gewerkt a«an de wijzigingen van grenzen, waarby 50 tot 60 Nederlandse gemeenten betrok ken zijn. Deze grenswijzigingen zijn in een uiteenlopend stadium van voorberei ding. Dit heeft de staatssecretaris van bin nenlandse zaken, drs. Th. Westerhout gis termorgen in de Tweede Kamer meege deeld. Hij sprak tijdens de openbare com missievergadering nog eens over de vraag of alle gemeenten beneden de 2000 inwoners moeten verdwijnen. Met een aantal kamerleden ontkende de staatsse cretaris, dat dit een absolute norm is. Wel zullen deze kleinere gemeenten geleide lijk in een groter geheel moeten worden opgenomen. Het gaat hierbij om 200 ge meenten. UDEN (A.N.P.) In Uden is gister morgen mevrouw M. Coolen-Bloks bij het stofzuigen gedood door elektrische stroom. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan een defect in de stofzuiger. Mevr. Cooleji was moeder van twee kinderen. BRESCIA (UPI) Een tuinman van het carmelietenklooster in Brescia (Ita lië) heeft gisteren de abt van het klooster met een hakmes doodgestoken. De dader, Franco Trapletti, 27 jaar, zou geestelijk gestoord zijn cn reeds lang om onbekende redenen een wrok koesteren jegens de 48-jarige pater Gerolamo Fi garoli. Trapletti heeft het hakmes uit de keu ken gehaald en de abt in diens slaap overvallen. Andere paters, die de abt om hulp hoor den schreeuwen, renden naar het ver blijf van Figaroli. Ze slaagden erin Trap letti te ontwapenen. De tuinman vluchtte de tuin in, waar hij op de politie wachtte die hem arresteerde. Hij weigerde de vragen te beantwoorden. Pater Figaroli overleed in een zieken huis. MEXICOSTAD (UPI) Koning Bou dewijn van België is vastbesloten zijn bezoek van een maand aan Latijns-Ame- rika volledig af te werken, hoewel zijn heup hem veel last bezorgt. De koning kreeg ongeveer twee weken geleden een zenuwaandoening in de heup, welke als sciatica bekend staat. Toen hij maandag in Mexico uit het vliegtuig stapte, liep hij normaal en leek hij geen pijn te hebben, hoewel hij zo nu en dan steun leek te zoeken. Woensdag verscheen hij voor het eerst in het open baar op krukken, maar moedig hield hij zijn officiële program vol, waaronder de beklimming van een steile trap van ze ven meter in de ruïnes te Teotihuacan. Meer dan een uur stond de koning bij een bezoek aan de nationale universiteit met de rector en studenten te praten. Hij leunde toen zwaar op zijn krukken. Op een receptie op de Belgische ambassade liep hij nog duidelijker kreupel en zo nu en dan vertrok zijn gezicht van pijn. Woensdag deed zich ook nog een ge moedelijk incident voor. Dr. Hubert Co- linet uit Brussel, een reumaspe-cialist die de koning vergezelt, viel in de vijver voor een oud beeld te Teotihuacan. Dr. Colinet kwam drijfnat op de kant en het water stroomde van zijn filmcamera. „Kijk. kijk", mompelde een Mexicaan se journalist. „Ik dacht dat we al in geen eeuwen meer mensen in de vijver offer den". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „De introductie van de -woningwet-B-woning leidt tot sociale onrechtvaardig heid, behoort niet tot het werk terrein van de overheid en is overbodig, daar het bedrijfsleven in de behoefte aan dit soort wo ningen kan voorzien." (Van een bijzondere medewerker) De belangrijke positie die de PKI, de Partai Kommunis Indonesia, de laat ste jaren heeft ingenomen, was vooral te danken aan het conflict met Neder land over Nieuw-Guinea. Toen dit con flict tot het verleden behoorde rees de vraag of de positie van de PKI onver anderd zou blijven. De man, die daar antwoord op kon geven, was de Indo nesische president, Soekarno. Vaak wordt liy gezien als een communist. Maar hoever zijn meeloperij ook gaat, hij is bepaald geen partij-communist. Hy is zo links georiënteerd als voor zyn doel noodzakelijk is en dat is het tegen elkaar uitspelen van de communistische en anti-communistische wereld. Maar het met veel raffinement opge zette spel van Soekarno is hem uit de hand gelopen. De mislukite opstand van 30 september heeft het leger, dat de po litiek van Soekarno ten aanzien van de commundsiten altijd met argusogen ga deslóeg in het geweer gebracht. In dien de PKI werkelijk verboden zal worden in geheel Indonesië dan zal dat een afrekening zijn van het leger met de oudste tegenstander in de republiek. En ook in het vooroorlogse Indië waren de communisten de gangmakers van de revolutionaire politiek, welke al een respectabel aantal „dienstjaren" heeft NASOETION oude vijanden In 1927 werd een „Perserikatan Na- slonal Indonesia", de PNI, opgericht. Soekarno speelde in deze groepering een belangrijke rol. Deze PNI werd de smeltkroes waarin de toen verboden communistische partij, de PKI, onder dak zocht. Voor het overige infiltreer den de communisten in de arbeiders organisatie en vooral bij het Indonesi sche personeel van de Marine. Hoogte punt daarvan was de muiterij op de kruiser „Zeven Provinciën" in februari 1933, die echter de kop werd ingedrukt. De waakzaamheid van heit gouverne ment nam sindsdien toe en tot aan de Japanse inval deden zich geen moeilijk heden meer voor. De uiterste linkervleugel van de PKI onder Moeso, ontketende echter reeds in 1948 de opstand van Madioen. De Si- liwangidivisie van kolonel Nasoetion re kende toen bloedig met de communis ten af. En hiermede was schijnbaar aan alle communistische invloed in Indone sië een einde gemaakt. Moeso werd ge dood en zijn rechterhand, Sjarifoedin terechtgesteld. Leider van de PKI werd nu de jeug dige, energieke Dipa Aidit. Hij deed de communistische partij als een fenix uit de as herrijzen. De bloedige neder laag van 1948 werd snel uitgewist door het geniale spel dat Aidit speelde in de storm die over het eilandenrijk blies in de jaren van strijd om de vrijheid en zeker daarna. Bij de eerste en enige algemene ver kiezingen in 1955, veroverde de PKI 39 van de 257 zetels en dat betekende, dat 6 miljoen mensen hun stem op de PKI hadden uitgebracht. Telde de PKI in 1948 na Madioen nog slechts 4000 le den tien jaar later waren het er 1,5 miljoen en thans meer dan 2 miljoen. Door Soekarno te steunen heeft de PKI zich in Indonesië een positie veroverd als nergens anders ter wereld een com munistische partij ooit gelukte. En om gekeerd heeft Soekarno van de PKI gebruik gemaakt om zijn politieke doel stellingen te verwezenlijken. Andere oorzaken van het succes der PKI zijn het verzuim van de overige politieke partijen om gedurende de re volutie een vakbeweging op te bouwen. Maar vooral de strategie van Aidit heeft de communisten uit hun isole ment los gemaakt, waarin zij na de Ma- dioen-opstand geraakt waren. Hij steun de de geleide democratie van Soekar no waarbij de andere politieke partijen werden uitgeschakeld. Hij verwierp met de president de parlementaire democra tie, ook al waren de oogmerken van Soekarno en Aidit niet gelijkgericht. Het is echter nauwelijks te geloven dat Soekarno werkelijk de dictatuur van het „proletariaat" over Indonesië wil laten komen. Niemand beter dan de president weet immers, dat van de In donesiërs geen robots te maken zijn zo als men dat met de Chinezen heeft ge daan. In Indonesië is geen plaats voor „helden der natie" of „beste arbeider van de maand". En indien Soekarno zich zo zeer zou vergeten, dan is er nog altijd het leger dat sterk anti-commu nistisch is. In een van zijn redevoerin gen op een onafhankelijkheidsdag heeft Soekarno gezegd, dat hij probeerde het' Indonesische volk te genezen van de ziekelijke vrees voor het communisme. Als het leger er inderdaad in slaagt de communistische partij uit te schakelen dan betekent dit een politieke nederlaag voor Soekarno. Maar het betekent te vens, dat hij niet geslaagd is in zijn ge nezingsprocedure en dat de vrees voor het communisme in werkelijkheid blijft bestaan. Een ommekeer tengevolge van die vrees kan Indonesië in een heel an dere koers brengen. Dit verwijt op het beleid van de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening wordt gedaan in een brief die de Raad van Bouwonderne mers heeft gestuurd aan de leden van vaste commissies van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de Tweede Kamer. In zijn memorie van antwoord heeft de minister o.m. gezegd dat de wo ningwet-B-woningen duidelijk tenderen naar middenstandswoningen „indien men er deze naam al niet aan zou ge ven". De raad meent dat de minister hiermee al zelf heeft aangegeven dat deze woningen niet in de woningwet sfeer thuishoren. De raad is het volkomen eens met het denkbeeld dat de verhuur van de woningwet-A-woningen aan het inko men zal worden gekoppeld. Onbegrij pelijk wordt het echter geacht dat geen inkomensgrenzen zijn vastgesteld voor de woningwet-B-woningen. De raad constateert hi,er een inconsequentie in het systeem, te meer daar bij de bij- dragenregeling voor het eigen woning- bezit wel inkomenscriteria voor B-wo ningen worden vastgesteld, teneinde on juiste besteding van subsidiebedragen te voorkomen. De raad vraagt zich af waarom de bewoners, ook na de afbouw, onder steuning blijven genieten, zonder bin ding aan inkomens. Men kan van deze subsidies, die door het volk moeten worden opgebracht, niet verwachten dat zij op de goede plaats terechtko men. „Zouden echter gewenningsbijdragen in de particuliere sfeer worden ver strekt, dan bestaat de zekerheid dat de bewoners kostprijsdekkende huren betalen en niet ten onrechte blijven profiteren van onzichtbare subsidies, daar deze zich in de particuliere sector in het geheel niet voordoen", aldus de conclusie van de raad aan het eind van de brief. Prof. dr. ir. H. van Beusekom, lid van de centrale commissie voor de sta tistiek van het ministerie van Econo mische Zaken, heeft in een publikatie gezegd dat zijns inziens het woningpro gramma 1966 de doorstroming niet be vordert maar juist afremt. „Wij staan voor het feit", aldus prof. Van Beuse kom, „dat de particuliere woningbouw bemoeilijkt wordt door de financiële situatie. Zowel de hypotheekbanken als de financiële beleggers nemen op dit ogenblik een afwachtende houding aan".

de Stem | 1965 | | pagina 7