Congres over onderzoek van wetenschappelijk onderwijs Eenheid van sal worden versterkt simcaiBoo ifliiieHHiffl MACHTELOOS SOUBURG REAGEERT POSITIEF „Eerst ouwe rommel weg dan nieuwe planning" Bij tweede lustrum Eindhovense csarne REACTIE IN BRUSSEL OP REDE COUYE DE MURVILLE: Min.-president Cals opent auditorium Verkouden? Stok is beste middel tegen jeugdmisdaad Gewichtheffer breekt record Begeleiding van student: duur maar succesloos experiment EEN MILJOEN TEELTSCHADE IN WESTLAND De wet is hardmaar het de wet Vergissing in ziekenhuis Drievoudige moord in Brussel Crematie gelijk stellen met hegraven Premiesparen vanaf februari LANDBOUW PLAN-SPAAK Verantwoording Filmpremière Lid Boerenpartij Burgerijdag De heer Haverhoek in Goese raad: Duur vegen IS „Historische blunder", zegt K.V.P.-raadslid Wég geveegd VRIJUIT Schietpartij: Motie in Tweede Kamer: DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 n en woning- ïen. maakt tijdig met zomer- en jLMAN in Poly- 'ELLEN, BERG- SLAAPKAMERS »EN in de nieuw- derstel. f 527,—, f 720,—, 01148-362—417 PROF. DR. K. POSTHUMUS BRUSSEL (ANP) „De eenheid tus sen de vijf partners van Frankrijk in de Europese gemeenschappen zal wor den versterkt." Dit zal naar de mening van Europese kringen in Brussel het gevolg zpn van de verklaringen, die de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, over de' crisis in de ,,Zes" in een rede voor de Natio nale Vergadering in Parijs heeft afge legd. „Het voordeel van de uitermate bru te wijze, waarop de Franse zienswijze over de verdere Europese samenwer king is bekendgemaakt, is dat er tussen de Duitse bondsrepubliek, Italië en de drie Benelux-landen geen misverstand meer kan bestaan over de doelen van de Franse regering", aldus meent men in deze kringen. Verwacht wordt dan ook, dat de vijf EEG-partners van Frankrijk zich de verder te volgen tactiek niet door de regering in Parijs zullen laten voor schrijven en zullen doorgaan met de besprekingen over de financiering van net gemeenschappelijke landbouwbe leid. De gedachte is, dat het juist de be doeling van de „Vijf" is om aan te to nen, dat een oplossing van de moeilijk heden bij deze financ.ieringskwestie wel degelijk mogelijk is. Dg financieringsregeling voor de Eu- I ropese landbouw is eveneens een van de agendapunten voor de bijeenkomst van de EEG-ministerraad van volgen de week maandag en dinsdag,, de twee de zonder Frankrijk sinds het ontstaan van de crisis. Inmiddels vraagt men zich in Brussel hoe een basis zal kunnen worden gevonden voor een hervatting van het Europese gesprek tussen de „Vijf" en Frankrijk. Gevreesd wordt, dat op zijn minst de crisis door de verklaringen van minister Louve de Murville dieper en langer is geworden. De moeilijkheden worden i ac.ul?t doordat de „Vijf" een aantal be slissingen in de EEG zullen moeten ne men. Zo zal vóór 30 oktober een besluit moeten worden genomen over de vast- sieumg van de begroting voor 1966. Dit 1 ir?. vï kan worc*en genomen met ge- ^vahnceerde meerderheid en dus in I ^eIlgheid van Frankrijk. Het is ech- verdere toenadering van de nationale douanerechten van de EEG-landen tot het gemeenchappelijke stelsel van dou anerechten. De Belgische «taatssecretaris voor Europese Zaken, H. Fayat, heeft don derdag in Brussel verklaard, dat de jongste verklaringen van de Franse re gering niet indruisen tegen het „plan- Spaak" voor een regeringsconferentie tussen de zes EEG-landen, om uit de huidige crisis in de Europese gemeen schappen te komen. Fayat zei, dat naar zyn mening de verklaringen van Couve de' Murville „niet noodzakelijkerwijze een oplossing van de Europese crisis bemoeilijken' De Westduitse regering heeft donder dag zeer terughoudend gereageerd op de eisen van Couve de Murville. Slechts werd gezegd, dat de houding van de Westduitse regering zal worden be paald door „haar eerbied voor de ver dragen van Rome". In Bonn is men het erover eens, dat ook de nieuwe regering-Erhard niet met nieuwe concessies zal reageren op Frankrijks eisen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Bij gelegenheid van de viering van het tweede lustrum van de Technische Hoge school te Eindhoven zal minister president mr. Cals op woensdag 27 april 1966 het prachtige audi torium van de TH, dat uniek heet te zijn in West-Europa, officieel openen. Een tweede belangrijk hoogtepunt van de lustrumfeesten wordt het nationaal universitair congres, dat op 27 en 28 april van volgend jaar in de hogeschool plaatsvindt en dat tot thema heeft „onderzoek van Wetenschappelijk onderwijs". Naar aanleiding van dit congres zei prof. dr. K. Posthumus rector-magni- ficus van de Eindhovense hogeschool en tevens voorzitter van het congresbestuur dat de maatschappij zich terecht af vraagt of de grote financiële offers, die zij bereid is voor het hoger onderlijs te brengen, waarlijk het karakter van in vesteringen voor de toekomst zullen dra gen. Hij vond het dan ook vanzelfspre kend dat degenen, die met het geven van hoger onderwijs belast zijn, zich reken schap geven van hun werkmethoden en zorgdragen voor een goed studierende ment. Daarvoor is een onderwijsresearch no dig, zei hij. Tevens moeten de resultaten van de ingestelde onderzoeken op zo kort mogelijke termijn gerealiseerd wor den in het onderwijs. Een onderwijs research, zoals die in Eindhoven reeds is opgezet, bestaat voor zover bekend nergens anders in Nederland, aldus prof. Posthumus. Waarmee niet gezegd is, dat de interesse en de daadwerkelijke steun voor dergelijk onderzoek niet algemeen is. Dit blijkt wel uit het feit dat allen, wier medewerking is gevraagd voor het congres, deze spontaan hebben toegezegd. Zo zal op de openingsdag de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, een re de houden over „Universitaire vraag stukken". Om verder een efficiënte werkwijze mogelijk te maken heeft men voor de congressisten vier sectievergade ring gepland, verspreid over de twee congresdagen. Deze handelen over „So ciologisch Onderzoek" (voorzitter prof. dr. F. van Heek uit Leiden), „Didactiek" (voorzitter dr. ir. P. C. v. d. Griend), „So ciaal-psychologisch onderzoek" (voorzit ter dr. W. A. T. Meuwese) en „Methoden van onderzoek" (voorzitter prof. dr. S. D. Fokkema uit Amsterdam). op het publiek de hogeschool kan bezich- tigen. De heer S. A. M. Zoetmulder hoofd redacteur van het Eindhovens Dagblad, is verzocht een jubileumboek te schrijven over de geschiedenis en voorgeschiedenis van de T.H. Eindhoven. Het boek zal worden geïllustreerd met foto's van Mar- tien Coppens en van de eigen fotodienst van de hogeschool. De heer Zoetmulder zei desgevraagd, dat hy het jubileum boek in februari-maart hoopt klaar te hebben. eveneens mogelijk langs een schrif- ij.. xdilgo ctll otuj I AJKe procedure de instemming van de ®*\enn8 in Parijs te verzoeken. Tot de nciere kwesties, waarover beslissingen ^oeten worden genomen, behoort de (Advertentie) Rillerig? Onprettig? Pas dan op! Neem hijtijds ASPRO'. ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. oft 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De heer J. J. Voogd van de Boerenpartij heeft gisteravond in de Tweede Kamer het probleem van de jeugdcriminaliteit met één forse klap opgelost. Hy meent dat voortaan net als vroeger de stok er maar over heen moet. Vroeger, aldus de heer Voogd, hadden de veldwachters ook een stok en als jongen had je daar goed ontzag voor. „Leg er dus de lat maar over, dan gaat het probleem de wereld wel uit". Minister Samkalden maakte de kamer commissie voor justitie duidelijk dat het vraagstuk vooral verband hield met het vinden van positieve bestrij dingsmiddelen. Daarom is er voortdu rend contact met de staatssecretaris van Maatschappelijk Werk. Men zoekt naar de meest passende vorm om er iets aan te doen dat goede re sultaten zal afwerpen. Veel beter dan slaan met de gummiknuppel blijkt in tussen al de snelle berechting van deze jeugdige delinquenten te zijn. Maar daarmee is het vraagstuk zelf na tuurlijk de wereld niet uit. Minister Samkalden wees er op dat men nog onvoldoende kennis heeft van de oor zaken. Hij vond dat deze jeugd niet op één hoop gegooid mag worden met de jongeren die in onvrede leven met de wereld van vandaag. Op het programma van de tweede- lustrumfeesten staan behalve het voor noemde congres en de opening van het auditorium door mr. Cals tevens (voor woensdag 27 april) een concert van Het Brabants Orkest, een orgelimprovisatie op het concertorgel in het auditorium van Feike Asma en, naar men hoopt, de pre mière van de film „Mens agitat molem" (de geest hanteert de stof) dit is te vens de spreuk van de Eindhovens T.H. die door George Sluyzer momenteel in opdracht van het ministerie van Cultuur en Recreatie wordt gemaakt. Op vrijdag 29 april houden de af gestudeerden van de T.H. (en dat zullen er, tegen die tijd wel zo'n vier honderd zijnop eigen initiatief le zingen en discussies onder het motto: Reflectie over opleiding". Een idee dat grote waardering heeft van de wetenschappelijke staf van de hoge school. 's Middags zal prof. dr. M. J. M. Da- niëls, secretaris van de senaat, de dies rede uitspreken. En 's avonds volgt er een gala-uitvoering van de studenten toneelgroep Asjera in de Globe-zaal van de Stadsschouwburg. Op zaterdag 30 april zal in navolging van wat de Katholieke Hogeschool te Tilburg heeft gedaan bij het in gebruik nemen van het nieuwe hogeschoolgebouw een burgerijdag worden gehouden, waar- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Experimenten met een speciale studiebegeleiding voor studenten aan de Technische Hogeschool te Eindhoven hebben geen enkel resultaat gehad. Dit blijkt uit de resultaten van de pro pedeutische examens. Drie jaar achtereen hebben psy chologen proeven genomen met eerste-jaars studenten, die zich daarvoor vrijwillig hadden opge geven, om te trachten door middel van een speciale begeleiding tot betere studieresultaten te komen. Zij werkten telkens met een groep van 26 pupillen. Deze kregen on dermeer ieder een ouderejaars stu dent, die hiertoe speciaal was ge ïnstrueerd, als mentor toegewe zen. Om een juiste vergelijking te kunnen maken betreffende de stu dieresultaten werden naast de ge noemde groep van vrijwilligers 26 „tweeling"-studenten uitgezocht, die in leeftijd, eindexamencijfers en sociaal milieu zoveel mogelijk overeenkwamen met de proefper sonen. De „tweeling"-studenten bleven tot aan het eind van het eerste studiejaar onkundig van het feit, dat hun studieresultaten ten be hoeve van het onderzoek geobser veerd werden. Het merkwaardige resultaat is, dat drie jaar achtereen de examenprestaties van de bege leide studenten precies gelijk wa ren aan die van de niet-begeleide. Waaruit men de conclusie heeft getrokken, dat speciale studiebege leiding althans in Eindhoven geen zin heeft, aldus rector-mag- nificus, prof. dr. K. Posthumus, die verder zei dat het experiment veel geld gekost heeft. De psycho logen zijn vanzelfsprekend zeer te leurgesteld over de resultaten, (naar boze tongen fluisteren) tot leedvermaak van de andere leden van de wetenschappelijke staf. 0 Zoals gisteren gemeld heeft een Vlissings raadslid de Souburgse raad bij vergissing een felicitatie-v brief met een bos bloemen ge stuurd (Advertentie) l Stel u voor: «11. «S"'™|Örg automatische seheelt u P® van WARNER-systeem. 5Q0 handelingen* stadsverkeer mm versneHingshandle. u heen richten. „Smaakt met attrak- De hele Slmc.-^^ van de 220 dealers ze u tieve extra s. Vra g voor Goes e.o.: GARAGE „DE KOEPOORT" E. A. SPELIER, GOES - Telefoon 01100-5302 voor Hulst: GARAGE J. L. v. d. VOORDE, Steensedijk 108, HULST - Telefoon 01140-2878 voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: GARAGE VERVAET, Prov. Weg (ong.), BIERVLIET - Telefoon 01152- 400 (Van een onzer verslaggevers) GOES Er werd tijdens de woensdag avond gehouden raadsvergadering over verbetering van drie Goese gebouwen ge sproken: Het Manhuis, het politiebureau en het stadhuis. Toen de aankoop van enkele woonhuizen ter sprake kwam (ten behoeve van de sanering)» vond de heer Haverhoek het blijkbaar welletjes. Het lijkt wel of we in deze vergade ring over planning zitten te pratên, maar we zitten nog steeds met een oude Singel, een Jtilianastraat en meer oude straten, en wanneer gaan we nu eens een zaak afronden?" ,Dat is de ellende overal", verzuchtte de voorzitter, „Niet iedereen wil mede werking verlenen en als overheid heb ben we nu eenmaal deze dingen niet in de hand." Maar intussen' zal zoals we al ge meld hebben het politiebureau beter worden ingericht. Ook het Manhuis on dergaat een verbetering. Het is allemaal niet zoals verschillende raadsleden en ook niet zoals wethouder J. Visscher het zelf allemaal zouden willen hebben. Het huis staat onder monumentenzorg. Dat betekent, dat'wej het interieur van de kamers waarin de oude heren wonen verbeterd wordt maar ©en groter raam b.v. mag er niet aangebracht worden. Het Manhuis valt niet onder de wet voor bejaardenhulp, omdat er geen centrale voorziening is- Die willen de bewoners trouwens niet. En dat past weer in een modern beleid, dat de bejaarden zo lang mggelijk zelfstandig wil zien. Maar een ideale situatie kon niemand het vinden, de wethouder zelf evenmin. En voorai voor de conciërgewoning had niemand een goed woord over. Voor het ogenblik zag men echter geen mogelijk heden voor grotere veranderingen. Het stadhuis kwam eveneens ter sprake. Verschillende leden zagen toch maar liever een grootser plan voor alle te vernieuwen of te verbeteren openbare ge bouwen. ..Houdt uw stad schoon" zal de gedachte van B en W geweest zijn, toen ze met het voorstel kwamen voor f 70.000,- een veegmachine te kopen. Anders heeft Goes voor f 69.000,- vier straatvegers nodig, maar de personeelsschaarste maakt die mogelijkheid klein. De heer D. van Loon (P.v.d.A.) zou toch eerst wel een de monstratie met het apparaat willen zien. Zijn scepsis werd gedeeld door an dere leden: er staan overal zoveel auto's, wat kan die machine eigenlijk doen? Bovendien vond de heer J. Andringa (KVP) de afschrijvingstermijn gevaar lijk lang. De reinigingsdienst zal er ook in ander opzicht op vooruit gaan: er wordt voor f 70 000,- een perstrommelauto aange schaft. De door de burgemeester „mid deleeuws" verklaarde roltrommelauto moet nodig vervangen worden. Misschien kan het chassis t.z.t. benut worden bij de bouw van een automatische zand strooi-apparatuur. Als lid van de adviescommissie voor de algemene bijstandswet, werd de heer L. van de Boog gekozen- De heer H. Clement werd gekozen in de woonruim teadviescommissie. 's-GRAVENZANDE (ANP) De en. kele weken geleden door verbrandings gassen in het Westland aangerichte scha de aan tuindersgewassen blijkt nog gro ter dan aanvankelijk werd opgegeven. De raming becjraagt één miljoen gulden. Dit werd in de gisteren in 's-Graven- zande gehouden vergadering, die door vijfhonderd tuinders uit het Westland werd bijgewoond, door ir. W. van Soest, directeur van het proefstation te Naald wijk, meegedeeld. Er worden nog besprekingen gevoerd met diverse instanties, zoals de bedrijven in het Waterweg-gebied en de Rijnmond- raad, omtrent de moeilijke kwesties der schadevergoeding. Het staat nl. nog steeds niet vast, van welk bedrijf de verbrandingsgassen afkomstig zijn. Het is gebleken, dat 13 hectare sla is ver brand benevens één hectare andijvie en een aanzienlijke oppervlakte bloemen, in hoofdzaak chrysanten. De mogelijkheid van een verzekering tegen dit soort bedrijfsschade zal worden bestudeerd. SOCHI (ANP) De 27-jarige Russi sche gewichtheffer Evgeny Katzoura heeft in Sochi het reeds in zijn bezit zijn de wereldrecord tweehandig drukken in de lichtgewichtklasse opnieuw verbeterd. Katzoura, die het record dit jaar reeds driémaal schei-per stelde, bracht het tij dens nationale wedstrijden van 143,5 op 144 kg. OOST- EN WEST-SOUBURG De gemeenteraad van Oost- en West-Souburg heeft waardig en met een positieve visie op de toe komst gereageerd op het besluit van de Tweede Kamer om Oost en West-Souburg bij Vlissingen te voegen. Burgemeester B. ter Haar Romeny ver klaarde: „Het is mijn vaste overtuiging dat Souburg en zijn inwoners zich erop moeten voorbereiden straks een deel uit te maken van de Vlissingse constellatie. Het zou mij oprécht leed doen, indien aan het functioneren van de nieuwe ge meente schade zou worden toegebracht door onvolgroeide aanpassing. Ik mag dus pleiten voor een constructieve opstelling van Souburg ten opzichte van het nieuwe Vlissingen. Als tegengebaar zou ik op dit moment als onpartijdige schakelfiguur een beroep willen doen op het gemeente bestuur van Vlissingen de lang gesloten barrière, als het moet, met explosieven op te ruimen en het thans nog regerende bestuur van Oost- en West Souburg tege moet te treden om het testament al voor de dood van de erflater uit te voeren. Want een soepele overdracht en een goe de inpassing van de bestaande diensten en organen vormen een opgaaf waarvoor wij ons graag tot het laatst zullen in spannen" De heer J. Sinke (C.H.) zei: „Ook voor een geannexeerd Souburg kan er een goede toekomst zijn in zuid-oost Walcheren". De heer W. Huson 'A.R.) meende: „Wij voelen ons niet verslagen. Ook in de nieuwe situatie moet Souburg een belangrijke rol kunnen spelen". De heer W. Janssen (KVP): „Wij zullen de beslissing sportief moeien zien te verwerken". Er waren, begrijpelijk, ook wrange woorden en woorden van kritiek. Burgemeester Ter Haar Homeny zei in de Kamer overmeesterd te zijn door een gevoel van machteloosheid. Wél lovende en prijzende volzinnen over het bestuurs- krachtige en vooruitstrevende beleid van het gemeentebestuur, maar nóchtans in „De wet is hard, "maar het is de wet. Wij moeten ons als ondergeschikten in het democratisch bestel nu eenmaal bui gen voor het hogere orgaan. Alleen: wij voelen ons enigermate verongelijkt om dat onze zelfstandigheid als het ware om strijd geprezen het laagst geprijsd stond", aldus de burgemeester. De heer Sinke zei dat het hart uit Souburg getrokken zal worden. Hij vreesde, dat het gemeenschapsleven in de toekomst ernstig door de annexatie zal lijden. Hij voorspelde: „Vlissingen krijgt er een probleem bij. Niet dat we lastig zullen zijn maar we willen niet beneden het huidige verzorgingspeil komen te zit ten". De heer Huson voegde daaraan toe, dat cr «en belangrijke verantwoordelijkheid op de schouders van Vlissingen komt te liggen. Hij vroeg zich af of de schone beloften van Vlissingen ten opzichte van Souburg gestand gedaan zullen worden Vlissingen kan dat volgens hem al bewij zen wanneer de vertegenwoordiging van Souburg in de nieuwe gemeenteraad aan de orde komt. De heer A. Bouff (P.v.d.A.) zei het wat algemener: ,,Ik hoop dat er in de nieuwe gemeente met Souburg rekening gehouden zal worden". De heer Janssen wees er op, dat in de de letterlijke zin van de kaart geveegd.kamer stemmen zijn opgegaan om in de nabije toekomst tot een ingrijpender her indeling over te gaan. „Wij hebben van het begin af aan op een veel radicalere oplossing aangedrongen. Onze vooruit ziende blik is echter vergeten. Is het omdat Gedeputeerde Staten de hand boven het hoofd gehouden moet worden?" De heer Janssen noemde de samenvoe ging van Vlissingen met Ritthem en Souburg een historische blunder. Deze nieuwe gemeente zal haar taak in het Sloegebied volgens hem volstrekt niet aan kunnen. De heer Janssen verwachtte dan ook dat er voorlopig nog geen rust zal komen rond de herindeling van dit gebied. Overigens had de KVF-afgevaardigde niet dan „met schroom" het woord geno men. Hij voelde zich wat gegeneerd om dat het juist de KVP is geweest, die de batans in het nadee] van Souburg heeft laten doorslaan. „Ik ben nog een van de échte KVP-ers", zo zei hij ,,de meeste anderen kan men maar beter leden van de Katholieke Vlissingense Party noe- (VERVOLG VAN VOORPAGINA) „Het is een pijnlijke en fatale vet- gissing", zei ons de heer F. M. G. Sae's, geneesheer-directeur van het St.-Igna- tiusziekenhuis. óebleken is dat het li- - chaam van de overledene, in afwach ting van de overbrenging naar Voor burg in de morgue was opgebaard. Toen de begrafenisondernemer, die in ge zelschap was van een portier van het ziekenhuis, de baar met het stoffelijk overschot naar voren schoof, bevond zich eronder een in zwart plastic ge wikkeld pak. Beiden verkeerden in de veronderstelling dat het de persoonlijke bezittingen waren van de overledene. De begrafenisondernemer vond het pak wel vreemd zwaar, maar heeft het uit piëteit niet opengemaakt. Het staat wel vast dat de begrafenis- ondernemer geheel vrijuit gaat. Het is een gebruikelijke zaak dat een begra fenisondernemer de bezittingen ter hand stelt aan de nabestaanden en evenzeer dat deze geen kennis neemt van de inhoud van een hem meegege ven pakket. De begrafenisondernemer gaf ons als commentaar: „Als ik maar even had kunnen vermoeden wat het pakket be vatte, zou dit niet gebeurd zijn. Ik heb nochtans ook mijn verontschuldigingen aangeboden aan de nabestaanden. Want dit is een zeer pijnlijke zaak. Niet al leen voor het ziekenhuis maar ook voor mij". (Van onze correspondent) t •*- BRUSSEL Drie doden, een ernstig ge wonde. Dat is het bloedige gevolg van twee nachtelijke afrekeningen in de Brusselse onderwereld. Een eerste schietpartij deed zich voor in de bar Tropical in het centrum van de Bel gische hoofdstad. Twee mannen be dreigden de barkeeper, die zonder aar zelen de vlucht nam naar zijn kelder. Zijn achtervolgers losten vijf schoten en raakten daarbij een klant. Om hun wraak te koelen sloegen ze de inboe del aan scherven. De tweede afrekening volgde in de nacht van woensdag op donderdag, in de amusementswijk, de Louisapoort. Een eind na middernacht drongen onver hoeds drie 'gewapende mannen binnen in de bar Hightown. Zonder enige waarschuwing vuurden zij hun 9 mm pistolen af op de aanwezigen. De baas, een man van 45, werd in zijn luie stoel doodgeschoten, de kelner, die op dat ogenblik tegen het buffet aan leunde, kreeg een kogel in de ruggegraat en stierf weinig minuten later, een 25- jarig animeermeisje overleed gisteren in het ziekenhuis. Zij leefde nog lang genoeg om de politie op het spoor té brengen van de -daders. Twee kroegbazen werden prompt gear resteerd, maar ze beweenden dat zij niets met de schietpartij hadden uit te staan. De man, die de moordende scho ten loste, zou aldus hun verklaring in de onderwereld „George de worste laar" worden genoemd. Zijn werkelijke identiteit noemden zij niet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot, dat de Tweede Kamer binnenkort een motie van de heer J. H. Scheps (P.v.d.A.) zal aanvaarden, waarin de regering wordt gevraagd een verdergaande gelijkstel ling tot stand te brengen tussen begraven en cremeren. Minister Smallenbroek heeft zich, in de openbare commissievergadering van binnenlandse zaken, niet tegen deze mo tie verzet. In de commissie zelf kreeg zij vrij grote steun, al was de K.V.P.- woordvoerder, met de bewindsman, van oordeel, dat men een beslissing niet moet overhaasten. De motie was een gevolg van het rap port, van de commissie-Kan over de ver houding begraven-cremeren. Minister Smallenbroek sloot zich aan bij de opvat ting van dr. Van Heivoort (KVP), dat het rapport weerklank moet kunnen vin den in kerkelijke en maatschappelijke stromingen. Minister Smallenbroek erkende, dat de crematie niets meer te maken behoeft te hebben met het geloof in de wederop standing na de dood. Op verzoek van dr. Van Heivoort besloot de heer Scheps (P.v.d.A.) teneinde misverstanden te voorkomen een kleine wijziging in zijn motie aan te brengen, zodat de regering nu uitdrukkelijk wordt gevraagd om met voorstellen te komen „zodra het haar mo gelijk is". Daardoor wordt de beslissing geheel in handen van de regering ge legd. Tegen stemden de heren Schakel en Elfferich, beiden A.R. en Abma (S.G.P.). HAARLEM (A.N.P.) Het gemeente bestuur van Haarlem is in hoge mate verbaasd en verontrust over de mede deling van de regering, dat het niet on mogelijk is dat een groter gebied dan 1500 hectare rond het Noordzeekanaal voor de petrochemische industrie zal worden gebruikt. B. en w. zijn niet van plan de ver dere ontwikkeling rustig af te wachten. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft reeds enige tijd over het vraagstuk van de luchtverontreiniging regelmatig con tact met de besturen van een groot aan tal gemeenten in dit gebied. Het overleg beperkte zich tot het vraagstuk van de luchtverontreiniging. De uitlatingen van de regering hebben b. en w. eclhter ge sterkt in de overtuiging, dat ook de planologie in het geding is. UTRECHT (A.N.P.) Voor de uit voering van de algemene premiespaar regeling, die waarschijnlijk 1 februari 1966 in werking treedt, gaat men wer ken met speciale spaarbewijzen. Dit zijn papieren die de deelnemers voor 25 gulden per stuk bij de spaarbanken kunnen kopen tot een maximum van 250 gulden per jaar. Aan het eind van het jaar ontvangen zij een spaarkaart, die na vier volle kalenderjaren moet worden verzilverd en dan recht geeft op de overheidspremie van 20 procent. De normale rente van de spaarbank wordt per kwartaal berekend. Zoals bekend zullen alle Nederlanders van 21 tot 60 jaar met een inkomen dat de 15.000 gulden niet te boven gaat, aan de algemene premiespaarregeling kunnen deelnemen tot een maximum bedrag van 250 gulden per jaar (echt paren 500 gulden). De spaarbanken dra gen geen verantwoordelijkheid ten aan- zien van een eventuele overschrijding van de inkomensgrens van de deelne mers. De controle daarop berust bij de overheid.

de Stem | 1965 | | pagina 5