TIENER IN V.S. VROEG RIJP Krijgt NAVO eigen „brand weerleger55 Internationaal matensysteem voor kinderkleding op komst Keulse politie danst met de autodieven „TOO MUCH TOO SO BEANGSTIGT OUDEREN de misdaad van giovanni Afenturi Café-brigade heeft succes WTflÊ*armen'de hand' LEVERT UW WAPENS IN VN doet het zuiniger aan sigarfl,rlijk uitz°ndg0ed! BOEKENPLANK ZO IS AMERIKA OOK..... Zeg het met bloemen Dominicaanse president: Utrechtse politie loert op speelgoedwapens Mr. Geertsema (VVD) Staatssecretaris voor Smallenbroek is overbodig Nederlandse matroos verdronken Frankrijk voert bewapening op Vonnis tegen rector bevestigd Meulenhoffs Kunstgeschiedenis is nu compleet 19 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 19 (Advertentie) en... bestel tijdig! (Speciale correspondentie) NEW YORK In Amerika is het kind de ouders boven het hoofd ge groeid. Het is langzaam gegaan, zodat men het eigenlijk pas in de gaten kreeg toen het te laat was. En toen was het écht te laat. Toen was het al heel gewoon geworden, dat kinderen van twaalf voor een feestje een orchidee krijgen van een vriendje, dat er op dezelfde leeftijd met ogenschaduw en lippenrood vakkundig wordt omgegaan, en dat dansles en „vaste verkering" beginnen in de zesde klas. De ouders beginnen daar nu echter zoetjesaan genoeg van te krijgen. De gevolgen van het „too much too soon" zijn zo duidelijk ongewenst, dat men zich is gaan afvragen of er niet iets aan gedaan moet worden. Want uit stevige vriendschappen op de „rijpe" leeftijd \?an veertien en vijf tien jaren, komen tienerhuwelijken voort, dié vaak eindigen in een schei ding. Bovendien blijkt dat de „too much too soon" kinderen, als ze 18 zijn, ver schrikkelijk verveeld door het leven gaan. Ze hebben al jaren in avondkle ding bals bezocht, en vliegreizen ge maakt, zodat ze geen enkel plezier meer hebben in dingen waarvoor ze eigenlijk een gat in de lucht zouden moeten springen. Amerika wil daar dus iets aan gaan doen. Wat na de oorlog be gonnen is, omdat iedereen veel meer geld had en het zo logisch leek dat de kinderen daarvan ook rijkelijk zouden profiteren, moet nu met beleid worden omgebogen in een andere richting. Eigenlijk gezegd is men daar tien jaar geleden al mee begonnen. Een mrs. Halberstadt uit Charlotte, South Carolina, zag zoveel narigheid voortkomen uit de vrijheid van de tie ners dat ze het initiatief nam tot de oprichting van een „Parents League". Want, oordeelde ze, het zijn de ouders die door hun toegevendh eid de brok ken hebben gemaakt, en die horen ze ook zelf op te ruimen. Maar hoe? Wat moer je doen om de volwassen allures van een hele generatie in de kiem te smoren? De mevrouw uit Charlotte had een aantal gezonde ideeën, die ze aan de ouderraden van haar woonplaats voor legde: laat ons in gezamenlijk over leg, en in samenwerking met priesters en psychologen, trachten een weg terug te vinden. En als hulpmiddel in de be knotting van de tiener stelde zij voor een boekje samen te stellen, dat de ou ders kunnen raadplegen als ze niet goed weten of ze hun kinderen iets wel of niet moeten toestaan. Het boeltje kreeg de titel „Let's agree" (Laat ons het eens worden) en toen na een aantal jaren bleek dat de resultaten heus zichtbaar werden, gingen vele ongeruste ouders in diverse andere staten het voorbeeld van Charlotte volgen. Het idee dat een kind zo lang mogelijk een kind moet blijven, is zich dus gaan vertakken. Ouders met schoolgaande kinderen krijgen advies-boekjes thuis waarin bij voorbeeld staat dat het niet aanbeve lenswaardig is een kind al met twaalf jaar naar dansles te sturen. De Parents Leagues spreken steeds over „recom mendations" aanbevelingen, omdat men niets wil opdringen. Er zijn nu eenmaal ouders die hun kinderen zo snel mo gelijk volwassen willen laten worden, en die wil men niet voor het hoofd sto ten. Maar het is gebleken dat de mees te ouders zo'n houvast zeer op prijs stellen. Het kan nu namelijk niet ge beuren dat de lieverdjes hun ouders toestemming afdwingen door te vertel len dat „iedereen" mag. Want alle ou ders raadplegen hetaelfde boekje, en daar staat op een gegeven moment dui delijk in aangegeven, dat het beslist niet aanbevelenswaardig is een meisje van dertien met haar vriendje naar de bioscoop te laten gaan. Wat doe je dan wèl met je kinderen, als je ze niet voortdurend voor de t.v. wilt hebben? De Parents Leagues die vaste verkering en avondjurken tegen werken, zijn vóór verkennerij en volks dansen, tégen feestjes zonder toezicht, vóór partijtjes in de middaguren of avondieestj es met „soft drinks" en ou ders in de buurt. Vooral alcohol wordt sterk ontraden. „We zien, dat we de verkeerde weg zijn opgegaan", zeggen de ouders. „We moeten onze kinderen hun jeugd terug geven, dan worden ze later ook veel gelukkiger mensen". Terzelfdertijd zijn ze ervan overtuigd, (Advertentie) OLIFANT TE WATER In een bootje tussen het riet op de ruis- voorn. Beet hebbusTouwtje bin nenhalen. Vis in 't leefnet. Ander touwtje binnenhalen. Daar hangt een Olifant aan om lekker koel te blijven. Op de goede vangstProost 55 (Van een medewerker) I omkSP 5™ rechercheur moet on- uschrander en ersterk zijn. I iïui?Hermanhad van Keulen moet I bïchitl n°?-over en andere eigenschap IKr enj zh.m<ret goed kunnen dansen «OT een dansje in obscure Keulse dan- cings en cafés zuiver beroepsmatig na tuurlijk trachten brave politie-agenten en hun vrouwelijke collega's in „gezellig contact" te komen met figuren uit de onderwereld. Deze manier van jacht op gangsters tussen dansvloer en tapkast is, volgens de Keulse commissaris van po litie Peter Baum, zeer succesvol. Niet op de „zware jongens" hebben de salon-politiemannen het in de eerste plaats voorzien, maar op het groeiende legertje van autodieven, die veel ver wachten van de met sprongen toenemen de motorisering in West-Duitsland. Com missaris Baum heeft daarom een team van jonge recherchers samengesteld, die 's avonds als „zware jongens" en „meis jes van lichte zeden" verkleed door de stad slenteren en alle gelegenheden bin nengaan, die naar men vermoedt, ook door de autodieven worden bezocht. „We gaan in de dancings gewoon tussen de andere gasten zitten en gedragen ons net als zij", vertelt Baum. Een dansje met de vriendinnen van de gangsters of met de gangsters zelf schept een prettige ver standhouding en weldra hebben de boe ven al geen geheimen meer voor hun aar dige, argeloos kijkende partners. Als zij dan plotseling de politiepenning zien, kijken ze wel verbaasd. Enige minuten later kunnen zij dan op het politie bureau verder vertellen. Maar dat is nog niet alles. Daarnaast onderhoudt de Keulse recherche nog „ge meubileerde kamers". Hier zitten avond aan avond rechercheurs, die met nacht kijkers nabijgelegen parkeerplaatsen be waken. Zodra een autodief zijn schroe vendraaier voor de dag haalt, om het por tier of het raam van een auto te openen, stuurt de spion radiografisch een wagen naar de plaats des onheils. Ook van deze uitkijkposten uit behaalden de ordebe waarders imponerende successen. De be volking van Keulen vindt de ideeënrijk dom van de politie in hun stad geweldig. „In bijna alle gevallen", zo vertelt Baum, ..hebben de bewoners van de huizen een huurprijs voor onze spionnenkamers van de hand gewezen". Amerikaanse tieners: dertien jaar en midden in het leven, vaste ver kering en volwassen allures. De ouders willen deze kinderen terug houden van het „too much too soon" en alle gevolgen vandien dat het kind van nu noodzakelijkerwijs meer van de wereld weet dan zijn ou ders vroeger. Maar dat hóeft niet ver keerd te zijn, als de grenzen maar in het oog gehouden wordeh. De grenzen die de Amerikaanse tie ner binnen de perken moeten houden, worden zwart op wit door hun opvoe ders vastgelegd, en het is de bedoeling dat de ouders er stevig de hand aan houden. Maar er is in de loop der jaren zoveel „gewoon" geworden wat eigen lijk ongewoon zou moeten zijn, dat de weg terug niet meevalt. (Advertentie) SANTO DOMINGO (UPI) Voorlopig president Hector Garcia Godoy van de Dominicaanse Republiek heeft een beroep gedaan op alle burgers, bgj wijze van verzoening, hun wapens in te leveren bjj de regering. Ih een toespraak voor de televisie ver oordeelde het staatshoofd het geweld van de afgelopen vier dagen, waarbij vijf per sonen werden gedood en zeven anderen gewond. Garcia Godoy zei, dat bij de inlevering van de wapens der burgerbevolking geen militairen zullen worden ingeschakeld om verdere geweldpleging te voorkomen. De taak wordt inplaats daarvan opge dragen aan een speciale politiemacht on der bevel van de minister van justitie. Volgens zegslieden zijn de besprekin gen tussen de regering en het leger vast gelopen op de eisen van de militairen de voormalige rebellenwijk uit te kammen op zoek naar verborgen wapens. UTRECHT (ANP) De politie is gis teren gestart met een actie.tegen speel goed-pistolen en -revolvers, die als twee druppels water lijken op echte wapens. De pistolen zijn van Japanse en Italiaan se makelij. De afdeling bijzondere wetten van de Utrechtse politie houdt zich met deze zaken bezig. Vele van al dan niet ge kleurde imitatie-wapens vallen onder de vuurwapenwet, althans naar het oordeel van de justitie. In een enkel geval is al proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de vuurwapenwet. De politie gaat allereerst een kijkje nemen bij wa renhuizen en winkeliers, die deze speel goed-pistolen kunnen verkopen. Maar zij wijst er de Utrechtse bevolking met nadruk op, dat het ook verboden is thuis dergelijke imitatie-wapens voorhanden te hebben. I (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting door de commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Ka mer heeft mr. Geertsema (WD) ern stig bezwaar gemaakt tegen de benoe ming van een staatssecretaris op dit departement. Hij sprak opnieuw, zoals hij ook reeds tijdens de algemene po litieke beschouwingen had gedaan, over een „politieke benoeming". Het salaris van deze staatssecretaris, in totaal groot 63.200 is de eerste post, die ik aan minister Vondeling in het kader van zijn bezuinigingsactie zal doorgeven", aldus mr. Geertsema. Waarschijnlijk be tekent dit, dat de WD op een later tijd stip een stemming over deze begrotings post zal uitlokken. KARLSTAD (ANP) De 17-jarige matroos Th. A. Groot Jebbink uit Lo ch em is in de haven van Karlstad in Zweden verdronken. Hij behoorde tot de bemanning van de Nederlandse kustvaar der „Audrey Johanna" uit Groningen, die in Karlstad lag om een lading hout op te halen. De jongen raakte te water, nadat hij aan boord van een Zweeds schip was geweesit. Volgens de Zweedse politie is er geen sprake van misdrijf. NEW YORK (AFP) De begrotings commissie van de algemene vergade ring van de VN heeft enkele besluiten genomen ter beperking van de uitgaven. Zo zullen de vijf lieden van elke nationale le afvaardiging, die tot dusver een re tour eerste klasse per vliegtuig van hun hoofdstad naar New York kregen, voort aan genoegen moeten nemen met de „economy - klasse". Dit betekent een jaarlijkse besparing van 173.500 dollar. Bepaalde Afrikaanse vertegenwoordigers lieten weten, dat deze bezuinigingsmaat regel discriminatie in de hand werkt, omdat de „rijke" landen hun afgevaar digden toch eerste klasse kunnen laten reizen, terwijl de „arme staten zich dat niet kunnen veroorloven. De commissie heeft ook besloten dat alle leden van het secretariaat voort aan, ongeacht hun rang, in de „econo my - klasse" moeten reizen. Dit geldt niet voor secretaris-generaal Oe Thant en zijn gevolg. De VS en Senegal heb ben de commissie verzocht, in tweede lezing van de begroting van dit besluit terug te komen. 3) Dat kan niemand, meende Giovan ni. Dat was onmogelijk, 'n Patrijs was op de markt niet onder de drie honderd lire te krijgen. „Dat is juist", sputterde de stem aan de telefoon. „Je hebt volkomen gelijk. Maar 't zijn geen eerlijke res taurateurs. Ze denken niet aan de maag van hun gasten. Ze koken het eten in grote tanks. Dat is een schan de!" Dat is misdadig, dacht Giovanni. „Zoals ik al zei, het is een schan de. Maar nog erger is hun gebrek aan zakelijk eergevoel. Ze kiezen een nieuw werkterrein uit en leveren de maaltijden voor belachelijke prijzen afbraakprijzen, waarop ze dik toe leggen dat houden ze een paar maanden vol, tot iedere eerlijke res taurateur binnen 'n kring van vijf honderd meter om hen heen zijn zaak heeft moeten sluiten on dan brengt de Iniro zijn prijzen natuurlijk weer op hot normale niveau." De vriend sloot met een paar hart grondige vervloekingen, wenste Gio- Vanni een gezellige dag en hing op. Gedurende de maand maart zelfs op regenachtige dagen, ging Giovanni geregeld naar het plein aan hot eind van de straat om de voortgang van de verbouwing gade te slaan. Na een tijdje maakte zijn oorspronkelijke schrik plaats voor een zekere gerust stelling. In de eerste plaats gingen de zaken in de Trattoria Di Giovanni steeds beter en aan de andere kant was hij tot de conclusie gekomen dat zijn toekomstige concurrent van de oude apotheek slechts oen betrekke lijk klein restaurant zou kunnen ma ken, omdat het achterste deel van het gebouw bestond uit een groot aan tal donkere bergruimten. In april bemerkte hij tot zijn schrik dat de werklieden dynamiet gebruik ten om de dikke muren achter in het pand op te ruimen. Hij hield zich als een nieuwsgierige voorbijganger, kwam dichterbij en raakte in ge sprek met een van de werklui. Voor een sigaret kreeg hij de gewenste inlichtingen. „De keuken?" vroeg de werkman. „Nee, die komt beneden. Het eten gaat met een lift omhoog. Op die ma nier winnen ze ruimte voor meer dan veertig tafeltjes. Een goed idee, hè?" De volgende dag belde Giovanni een schilder op. Die avond, voor het eerst in vele jaren, straalde het licht uit de Trattoria Di Giovanni en waren de ramen extra gezeemd. Boven de deur hing Giovanni persoonlijk een nieuw reclamebord op: Qui si mangi bene DOOR HOWARD SHAW e si beve meglio (Hier eet men goed en drinkt men beter). Vier dagen later zag hij tot zijn schrik, dat de Iniro een groter en opvallender bord tegen de steigers had laten spijkeren en daarop las hij: Qui si magnera e si bera meglio da Giovanni (Hier zal men beter eten en drinken van bij Giovanni). ,n Paar dagen bleef Giovanni in z'n trattoria en probeerde hij 'n waar dig antwoord op deze uitdaging te bedenken. Eindelijk ging hij met zijn probleem naar de boekhandelaar, die een ontwikkeld on belezen man was. De boekhandelaar ging rechtop in bed zitten hij had een aanval van astma en van jicht en luisterde aandachtig. Hij was oprecht onder de indruk. Zijn vriendschap voor Gio vanni was diepgevoeld en hij herin nerde zich nog heel goed hoe zijn vriend met groot gevaar voor zichzelf zijn leven had gered. De boekhande laar richtte de volle kracht van zijn geest op het probleem, maar ondanks zijn ontwikkeling, zijn ervaring en scherpe geest kwam hij niet verder dan enkele algemene opmerkingen: „Trek je van hun opschepperij niets aan, Giovanni," zei hij. „Jij hebt altijd een prima keuken gehad, jij hebt het koken tot een kunst verhe^ ven. Je oude klanten wéten dat. Zij zullen je niet in de steek laten". Hij was er zelf helemaal niet tevreden mee. Het klonk geruststellend, maar hij zag dat zijn vriend niet voldaan was. Giovanni Venturi ging door met het plaatsen van borden met uitdagende teksten op de gevel van zijn trattoria. Deze werden regelmatig beantwoord met overeenkomstige teksten tegen de steigers voor het Iniro-gebouw. Eindelijk in bet begin van de maand mei hing Giovanni zijn laatste bord op: Qui sono. qui rimango (Hier ben ik, hier blijf ik). Hierna ging hy niet meer- naar het plein om te zien hoe de werklieden de vesting van zijn vijand opbouwden. Toch bereikten hem voortdurend be, richten over het naderende onheil. Drie van zijn collega's restaura teurs uit de naaste omgeving, die hij al vijftien jaar kende en respecteer* de sloten hun zaken en vertrokken naar elders, terwijl de verbouwing nog niet eens voltooid was. Op een dag kwam een oude kennis uit Toscane op bezoek en bezorgde hij Giovanni een geweldige schrik. Hij had die man gekend als de vrolijke-, welgedane eigenaar van een prachti ge trattoria in Florence en nu zag hij hem terug als een geslagen en ver armd man. „Zij hebben mij gebroken," zei hij met hese stem, terwijl hij naar het einde van de straat wees. „Twee maanden nadat zij zich in Florence vestigden, was het met mij gedaan. Maar ik was niet verstandig genoeg om het teken op de wand te zien. Je kunt niet tegen de Iniro vechten, Gio-i vanni. Neem de' raad van een oude' vriend aan en verdwijn, nu je het nog zonder schade kunt doen." Toen had de directie van de Iniro; de brutaliteit om hem een persoon- lijke uitnodiging te zenden voor de„ opening van het nieuwe restaurant op de eerste juni. Het ronde gezicht van Giovanni werd vuurrood van er- gernis toen hij (Jit teken van onibe-« schaamdheid aan de boekhandelaar-' toonde. 4 ,,'t Zijn beesten," stootte hij woedend-.'! uit. „Ze zijn niet waard mensen ge- - J noemd te worden! Dieren zijn het! En dit is nog niet alles! Die monsters*.^ sturen me ook nog een exemplaar 4 van hun menu!" Hij smeet het op deJ tafel. PARIJS (RTR) Frankrijk zal vol gend jaar meer besteden aan bewape ning dan aan het onderhoud van de strijdkrachten. Volgend jaar zullen 50 atoombommenwerpers beschikbaar zijn en zullen de eerste strategische ballis tische grondraketten worden beproefd. Voor 1966 is 11.269 miljoen frank uitge trokken voor bewapening (ongeveer 8,1 miljard). Voor onderhoud der strijd krachten is 10.745 miljoen frank (onge veer 7,7 miljard) begroot. Frankrijk heeft besloten in januari met de bouw van een tweede atooomonderzeeër te be ginnen. AMSTERDAM (ANP) Het gerechts- hof te Amsterdam heeft de voormalige rector van het stedelyk gymnasium in Haarlem, dr. K. H., wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De rechtbank te Haarlem had hem na een eis van twee jaar van de officier van justitie tot de zelfde straf veroordeeld. Dr. H.. had van 1959 tot en met 1963 tientallen mensen, in hoofdzaak ouders van zijn leerlingen, opgelicht voor be trekkelijk kleine bedragen. De rector leende van de ouders met o.m. het ver haal dat hij het geld nodig had om een in financiële moeilijkheden verkerende collega te helpen. De schuld aan zijn geldschieters bedroeg na het afsluiten van het proces-verbaal ca. f 125.000. (Advertentie) Ejke OLVEH polis is winstdelend LONDEN (UPI) De Verenigde Staten en Engeland willen een plan uit voeren voor de oprichting van een NA- VO-,,brandweerstrydmacht" voor optre den by conflicten van beperkte omvang aan de fronten van het westelijk bond genootschap. Het plan voorziet in de oprichting van een doeltreffende, uiterst mobiele strijdmacht, waarvan de verschillende eenheden in de verschillende NAVO-lan- den in staat van paraatheid moet wor den gehouden. De strijdmacht zal onder gezamelijk opperbevel moeten staan. Het plan, dat nu informeel wordt be sproken, zou ter sprake moeten komen op de volgende bijeenkomst van de NA- VO-ministerraad in december in Parijs. De kern van een dergelijke strijdmacht bestaat reeds in de vorm van een vier bataljons sterke mobiele strijdmacht, welke elk moment gereed staat voor in zet. Deze strijdmacht zal van 3 tot 15 november oefeningen houden in Turkije. Elk NAVO-lid zal gevraagd worden wel ke eenheden het wenst af te staan aan de mobiele brandweerstrijdmacht' Vermoedelijk zal de strijdmacht ook komen te beschikken over luchttrans port voor een snel verplaatsen naar el ke plaats waar de inzet van de strijd macht vereist wordt. Het plan past vol ledig in de huidige NAVO - strategie, waarbij men niet direkt gebruik wil ma ken van kernwapens indien een vijande lijke mogendheid een aanval onderneemt oij een NAVObondgenoot. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) HILVERSUM Onze vaderlandse kinderkleding-industrie zit niet stil. Na tuurlijk, er verlaten bergen kindergoed de fabrieken. Maar er gebeurt meer. Tot nu toe hebben wü ons moeten be helpen met een nogal verwarrend sys teem van maataanduiding, waarbij eigenlijk niemand (ook niet de fabri kant of de detaillist) wist wat ermee werd bedoeld. Dit probleem nu - dat in ternationaal speelde - is men te lijf ge gaan. Met het resultaat dat de detail handel zich op het ogenblik bezighoudt met de invoering van een nieuw uni form systeem. Dit systeem is geba seerd op de totale lengte van het kind. De nieuwe maataanduiding is logischer, het brengt eenheid in de vele maatsys- temen en is bovendien internationaal te vergelijken. Zo kan een Duitse toerist, die in Zandvoort winkelt, daar dezelfde maten aantreffen als in Duitsland, om maar een voorbeeld te noemen, aldus de heer F. Horsman algemeen secre taris van de Nevec Nederlandse econo mische vereniging voor de confectie-in- dustrie). Hij zei dit bij gelegenheid van de tiende Nederlandse baby- en kleuter- beurs te Hilversum. De Nevec is initia tiefneemster van deze beurs, die vijf jaar geleden voor het eerst werd gehou den. De industrie realiseert zich, aldus de heer Horsman, dat als de maataandui ding geüniformeerd is, men eigenlijk pas halverwege is. „Dan zal er namelijk ook nog een eenheid moeten worden ge bracht in de lichaamsmaten, waarop de individuele fabrikanten hun patronen baseren, m-a.w-: dan zal men maat- normalisatie ter hand moeten gaan ne men". Hij liet doorschemeren dat aan deze maatnormalisatie achter de scher men momenteel hard wordt gewerkt. Wat de vakbeurs voor het kind in Hil versum betreft, deze staat geheel in het teken van de kindermode. Ook rond de modetendensen is er wat gaan de. Kort geleden zag een internationaal kindermodeinstituut het levenslicht, met de bedoeling confectionairs, detaillisten en de stoffenproducenten voor te lich ten over het verloop en de ontwikkeling van de mode. Tijdens de vergaderingen van deze instituten worden de meningen van de afzonderlijke landen betreffend de verwachte ontwikkeling van de k de verwachte ontwikkeling van de kleu ren, de lijningen en de stoffen uitge wisseld. waarna er een internationale prognose tot stand komt. En omdat ook Nederland zijn woordje moet en wil doen, zal er hier een Nederlands insti tuut voor de kindermode moeten komen. Een instituut, zo zegt de heer Horsman, waarin een uitwisseling kan plaatsheb ben van de meningen van de detailhan del, de confectie- en de weefindustrie en wellicht ook van de modepers. De voorbereidingen voor de oprich ting van dit instituut zijn al getroffen en men hoopt spoedig met de werkzaamhe den te kunnen beginnen Het ligt in de bedoeling dat er in het instituut wordt bepaald of en waar er een scheiding komt tussen de jongens- en meisjeskle- ding en ook tot welke leeftijd de kinder mode loopt en waar deze overgaat in tiener mode. De tiende baby. en kleuterbeurs in de Expohall te Hilversum, waar we hebben kunnen kennismaken mét een nieuwe maataanduiding, bood weinig „nieuws". Diverse fabrikanten in de kinderwagen en meubelsector hebben vorig jaar be sloten niet meer te exposeren. Hierdoor heeft men meer plaats kunnen inruimen voor de confectieindustrde, zodat het ac cent op de kleding kwam te liggen. Bij zonder uitgebreid was de nieuwe collec tie mutsen voor deze winter. Ook de kleintjes hullen het hoofd in astronau ten"-mutsen, heerlijk warm en gemaakt van zachte wol. Op de beurs zag men ook fraaie Italiaanse en Engelse kinder wagens, hoge modellen inl elegante uit voering. Moderne kinderkleding, straks keurig „in de maat". Meulenhoffs kunstgeschiedenis is thans compleet; zo juist ontvingen wij de laat ste twee deeltjes. Het zijn de „vroeg christelijke schilderkunst" en de „Byzan tijnse en middeleeuwse schilderkunst, die de prachtige serie van twaalf stuks compleet maken. Men is erdoor verrijkt met een uitste kend stuk kunsthistorie, dat waardig is uitgegeven. De tekst, ook van deze laat ste twee delen is weer zeer ter zake en uitmuntend verzorgd en bovendien is zij uitvoerig. Maar belangrijker nog achten wij (zeker voor de leek) de overvloedi ge illustratie, die, deels in kleuren, op nadrukkelijke maar beschaafde, wijze toont, waar het om gaat. De uitgever vestigt er terecht de aan dacht op dat de publikatie van deze laat ste delen in feite een unicum betekent. Zeker is in ieder geval dat literatuur op dit gebied tamelijk zeldzaam en daar door kostbaar is, zodat beide kunst pockets een leemte opvullen. Bovendien wint het fotomateriaal aan belang als men weet dat het Vaticaan toestemming verleende tot fotograferen in de catacom be^ terwijl voor de Byzantijnse kunst gefotografeerd mocht worden op de we reldtentoonstelling van de Byzantijnse kunst, in 1964 in Athene gehouden. Men was zodoende in beide gevallen in de ge legenheid zeldzame opnamen te maken, die de beide boekjes hoge waarde verle nen. De thans complete serie van twaalf stuks behandelt de schilderkunst vanaf de Grieken tot en met deze eeuw. Zij vor men een rijk bezit. De vakman zal het materiaal uitstekend kunnen inpassen voor de leek is deze serie een veilige gids. JULIO RAMÓN RUBEYRO, VER SLAG VAN EEN ZOMER (H. Nelissen— Bilthoven). Een weliswaar niet buiten gewoon knap, maar toch boeiend ge schreven roman. De vele, zeer uiteen lopende karakters, die in dit boek op treden, zijn afspiegelingen van de ge compliceerde samenleving, die de hele wereld eigenlijk is. Het verhaal speelt zich af op een grote haciënda, een farm, achter de pampas, dicht bij de tropische zone in Peru. De ik-persoon, tevens hoofdfiguur, dwaalt tussen de conflicten, de geweldi ge dynamiek en de hartstochten, die de onderlinge verhoudingen sterk beïn vloeden, door. Hij stuit telkens weer op geheimzinnige gebeurtenissen en reac ties. De zomer op de haciënda eindigt op tragische wijze. De hele sfeer in het boek, geladen met een zekere schoon heid, maar tegelijk wreedheid, drijft on herroepelijk naar vernietiging en nostal gie. Een literaire schat uit het land der Inca's. PIANO SPELEN (Leo Hoost), uitgave Elsevier pockets voor vrije-tijdsbesteding. Wie een goede achtergrond wil hebben voor zijn pianostudie, heeft wellicht steun aan deze pocket, waarin de theorie van het pianospel uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. Tal van onderwerpen die op het pianospel betrekking hebben, worden erin behandeld. Dat gebeurt op heldere manier en we kunnen ons voor stellen, dat menigeen deze aanvulling op zijn studie wil benutten. Ook leraren zij het boekje aanbevolen.

de Stem | 1965 | | pagina 19