Aanwinst voor de sport, _ak» commenéaaZ Knock out veroorzaakt onherstelbaar letsel" Drie jaar na de brand heeft Gent weer 'n baan Middelink coach a LOUIS SUAREZ DROOMT VAN iOUDEN MEDAILLE HAAST EN KARSTENS KREGEN AANBIEDING Profc 55 René Pijnen tweede essor dr. J. A. Biersteker Finn Seemann naar Dundee Trainen op grote hoogten zeer nuttig Contracten bij 9. ielevizier gewijzigd Fortuna gelijk tegen Lugano Valerie Brumel zal weer kunnen springen W ielercomité's gaan vergaderen Grote Prijs van 't Volk: Mensonwaardig Schade Voor het eerst: F rans-Belgische etappe in de Tour de France Beloningen van seizoen Prijsuitreiking stijl nieuwe Engels elftal verliest Twee interlands van de NKGB IT DAGBL \D DE STEM VAN DONDERDAG 21 OKTOBER 196$ IT dr. p. van dijk ...dan toejuichen... K. PELLENAARS ..goed voor de jongens.. j. van de vijver ...met genoegen... rr 1 55 (Van onze sportredacteur) BREDA Voqr het komend seizoen worden de contracten van de Televizier- renners gewijzigd. Kees Pellenaars heeft w overleg met zijn directie besloten de overeenkomsten aan te passen aan de internationaal geldende. „We zijn altijd soepeler geweest dan overal gebruikelijk is. We willen in de toekmost ook voor het Buitenland sterk staan en daarom corri geren we ons standpunt" aldus Pellenaars «rote consequenties voor de coureurs neeft dat overigens niet. Een van de pun- paFh -nu in§elast worden: het contract rf.1!101 meer voor de duur van twaalf, oen tien maanden. Financieel maakt het geen verschil. (Van onze sportredacteur) BREDA Het bericht dal er in Nederland een tweede prof-wielerploeg op komst is, heeft „men" gunstig ontvan gen. De commentaren van en kele bekende figuren uit de wielersport waren overigens niet diepgaand, omdat nog te weinig bekend is van de totale opzet. DR. P. VAN DIJK (voorzitter Konink lijke Nederlandse Wielren Unie)„Het is nu voor het eerst dat ik van die ploeg hoor. Zo ver ik weet heeft er geen ge sprek met de KNWU plaatsgevonden, maar het is mogelijk dat de heren het via de sportcommissie hebben bespro ken. Hoe dan ook, als er een tweede team komt, kan ik dat alleen maar toe juichen". K. PELLENAARS 'ploegleider „Tele- vizier")„Ik kan er niet veel op zeggen. Het hele programma zou eerst bekend moeten zijn. In ieder geval betekent het een uitkomst voor renners die anders in dividueel hadden moeten koersen". J. J. VAN DE VIJVER (lid van de sportcommissie der Koninklijke Neder landse Wielren Unie): „Ik heb met ge noegen gelezen dat er gewerkt wordt aan een nieuw prof-team. Voor de verschil lende renners die nog zonder fabriek zit ten is het beslist een uitkomst. Wanneer de ploeg bekwaam en vakkundig geleid wordt, -hoop ik dat het werk ten goede zal komen aan de wedstrijden". J. MIDDELINK (coach der Koninklijke Nederlandse Wielren Unie): „De jongens die in de ploeg komen, zitten niet slecht. Dat vind ik eigenlijk het belangrijkste van alles wanneer de leiding zich gaat bepalen tot Nederlandse wedstrijden. Ik geloof dat* het voor de wielersport pas zin heeft als men ook deelneemt aan de grootste koersen over de grenzen". J. JANSSEN (wielrenner): „Volgens mij wordt het niks. Er zijn in Nederland weinig goede coureurs over. De ploeg start dus met derde en vierde rangs ren ners. Daar kim je geen geweldenaars van maken. Misschien dat er een of twee vedetten in het team komen, maar meer verwacht ik er niet in. Neen, ik geef ze weinig kans van slagen". A. SEELEN (voorzitter profcomité's Brabant): „Met mindere goden beginnen heeft voor de nieuwe ploeg geen zin. Evenmin zal het rijden in een reclame shirt waarvoor een geringe vergoeding gegeven wordt, weinig effect sorteren. Maar ik weet niet hoe ze het aanpakken, hopelijk anders dan waar ik op doel. Mocht de 'opzet goed zijn, dan is het ge heel beslist bevorderlijk voor onze wed strijden". A. GIJSEL (voorzitter wielercomité Eede) ,,Hoe meer zielen hoe meer vreugd, zou ik zegen. Het gaat er toch naar toe dat wij als inrichters met complete ploe gen moeten werken. En vergeet niet dat het voor de organisatie stukken gemak kelijker werken is. Wij hier in Zeeuwsch- Vlaanderen, staan voor een bijna hope loze opgave als we renners individueel moeten contracteren. Wat ik ook belang rijk vind: de wedstrijden zullen aan kracht winnen". Aanwinst voor de sport, als.... Of de nieuwe prof ploeg (Verenigde Reclame Pers) het succes zal boeken waar men op rekent en de kracht kan opbrengen om mét Televizier de wielersport nog meer leven in te blazen, zal afhangen van de leiders die men kiest. Hun op treden gaat bepalend worden. De plan nen zijn nog met een waas van geheim zinnigheid omgeven. Wie als coach gaat optreden is niet bekendwelke ren ners een plaats in de formatie krijgen behoort eveneens tot de serie vraagte kens. Dat het team niet uit pure uit blinkers wordt samengesteld is wel een duidelijke zaak. Kees Pellenaars heeft immers de meeste begaafden die ,vrijzijn onder contract. Dat de samenstelling uit minder spectaculaire coureurs gaat bestaan zegt niets. Er zijn evengoed resultaten mee te boeken. Dan ook werpt zich de vraag weer op.' wie gaat het team lei den? Belangrijk ook, eigenlijk de meest elementaire basis voor succes, is het punt van de zakelijke overeenkomsten. Het idee om met toerbeurt reclame te rijden voor verschillende grote bedrij ven, vinden we geen gelukkige vondst. Als er tenminste tevoren niet duidelijk wordt afgesproken wie in welke wed strijden. En dat lijkt ons een moeilijke aangelegenheid. Wanneer de zakelijke pzet van het plan aan alle eisen voldoet, start het team in gunstige positie. Dan speelt het feit dat men zich nog niet aan grote buitenlandse avonturen waagt en min der klasse-rijders heeft dan een an dere ploeg, amper een rol. De wil is dan immers goed. Daarom zijn we zeer benieuwd naar wat straks uitde bus komt. Helemaal definitief is de komst van de ploeg niet. Alle contracten met de renners moeten nog getekend wor den. Dat zal voor 1 november gebeu ren. En dan is Nederland een tweede ploeg van beroepsrenners rijker. Ho pelijk écht rijker. J>® HAAG fANP) De sporttoto van h.L "c'°Pcn weekeinde heeft tal van ™ei5ers..ni®t veel moeilijkheden be- f er voor de eerste prijs van 'J78—niet minder dan 31 gegadig- dle sik bruto f 6057 zullen ontvan- ooi kandidaten voor de tweede vS. lvtn v^e -®r'G niet twee en een met t in,,2.0-'^men' delen een bedrag van f is. T, en toucheren per kolom de derde prijs van f 51.212,25 7 ^en 14o8 meldingen binnen, van wie mm u e.' en twee met drie kolom- •wdraagt f |?wonnen bedrag per kolom de totG werd door 344.262 personen h,®_genomen. Aan prijzen was beschik bar een bedrag van f 341.415.-. cr«hvEEN 'ANP> De Nederlandse weoivis'evereniging Fortuna '54 heeft in p-ai m voor toeschouwers met 11 eanu uPee^ tegen het Zwitserse Lu het t .was de eerste wedstrijd in zet noo| om de Rappan-beker, de in- *an de intertotocompetitie. Het score- tet,,^p: 1 Pu,lica 0—1, Gerards 1—1. De ni wordt op 3 november gespeeld MOSKOU (UPI) De wereldkam pioen, Valeri Brumel, zal volgens zjjn artsen in de toekomst weer kunnen hoog springen. Brumel, die tevens olympische kam pioen hoogspringen is, is in een zieken huis te Moskou herstellende van de been breuken die hü bfj een verkeersongeluk heeft opgelopen. De artsen zeggen dat hij over ongeveer een jaar weer in staat zal zijn te sprin gen. Brumel zelf gelooft dat het wel een beetje vroeger zal zijn. De grote gebeurtenis van het volgende seizoen zijn de Europ. kampioenschappen die in begin september te Boedapest ge houden zullen worden. VALERI BRUMEL (Van onze sportredacteur) BREDA Kees Pellenaars heeft van de grote Franse wielermanager Daniël Dousset twee interessante contracten aangeboden gekregen. Het betreft hier JUD BROOYMANS uit Hooger- heide is momenteel in militaire dienst. Hij won als nieuweling dit seizoen te Zundert en was 4 maal winnaar van een home trainerwedstrijd. Van de 32 koer sen die hij als nieuweling reed, kwam hij vijftien maal tussen de eerste 15 terecht. Als amateur reed hij slechts 5 koersen en werd hij tweemaal zestiende. GERBEN KARSTENS is in het klassement om de Super Pres tige Pernod op een gedeelde achtste plaats gekomen, gelijk met Rik van Looy. Jacques An- quetil werd vonr de de derde quetil werd voor de derde maal winnaar, Tom Simpson eindigde als tweede. WILLY BOCKLANT, Walter Bouquet, Noël van Clooster en nog een viertal coureurs zijn na de verdwijning van Flandria- Romeo, overgestapt naar de ploeg dr. Mann waarvan Jos. Huysmans kopman is. FELICE GIMONDI, sinds 28 augustus op non-actief, zal op 30 oktober te Miramont de Guyenne zijn heroptreden doen. ARIE DEN HARTOG is druk be zig een huis te kopen in Ossen- dreclit. Naast Jan Janssen krijgt dit grensdorp dus waarschijnlijk een tweede wielercrack. JAN JANSSEN wordt volgende week dinsdag opgenomen in het ziekenhuis van Heemskerk. Hij heeft de laatste tijd veel last van zijn amandelen. (Van onze sportredacteur) BREDA Vrijdagavond om acht uur zullen in Rijen de Brabantse wieüercomi- té's die hun wedstrijd mee lieten tellen voor het Breda Bier profklassement, in vergadering bijeenkomen. Voornaamste pimt van bespreking is de vraag of men al dan niet doorgaat met de competitie die als inzet een sportwagen heeft. Dit punt dan even los van de mening die de brouwerij heeft. Het belooft een bijzon der levendige discussie te worden, want de meningen over het succes van het af gelopen jaar zijn verdeeld. Verder wordt een communiqué verwacht naar aanlei ding van uitspraken; die Kees Pellenaars deed en waarover we eerder schreven. aanbiedingen voor Gerben Karstens en Cees Ilaast. Dousset garandeerd het duo dertig koersen in het buitenland, wan neer in 1966 een goede Tour de France wordt gereden. J (Van onze sportredacteur) BREDA In wielerkringen houdt men rekening, met de mogelijk heid dat Joop Middelink zal bedan ken als coach van de KNWU. Een nieuwe opzet van de „Vredestein"- ploeg zou daar verhand mee hou den. Deze firma, bij wie Middelink in dienst is, adopteerde al geruime tijd' amateur-wielrenners doch het team opereerde niet permanent. „Vredestein'' schijnt nu van plan te zijn de zaak forser aan te pak ken. Het krijgt volgend jaar de beschikking over bijzonder sterke rijders als Wim Dubois, Pierre Pel lenaars, René Pijnen, Rini Wagt- mans en Eddy Beugels die dus niet over gaat. Het spreekt voor zich dat de functies van coach en druk bezet ploegleider moeilijk te combineren vallen. Middelink zou het meest voelen voor „Vredestein". Com mentaar wlide de coach van de na tionale teams niet geven. „Och...." sprak hij eenvoudig. GOES Op 12 november 1962 hield wielerminnend Vlaanderen even de adem in. Dat gebeurde toen pers en radio het bericht brachten dat tijdens de voorbije nacht „het Gents Kuipje" door brand met de grond gelijk werd gemaakt. Honderden belangstellenden spron gen op de fiets of in de wagen om zich. ter plaatse van het onheil te vergewissen. Het was een trooste loos gezicht: enkele zwart gebla kerde muren, verwrongen ijzer, nog nasmeulende puinhopen en ginder in de hoek, waar eens het renners kwartier wasde schamele maar nog rechtopstaande resten van wat eens evenveel handelsmotoren wa ren geweest. Pijnlijke resten van dertig jaar wielerbaangeschiede nis in de sportieve Arteveldestad. Baanbestuurder Oscar Daemers was niet alleen radeloos, hij was gedurende meerdere dagen zo ziek dat hij het bed moest houden. Was dat verwonderlijk van iemand die in de lange jaren alles in dat oude sympathieke „Kuipje" meemaakte? Hij had er, vóór een zwaar on geval in de zesdaagse van Saint- Etienne hem dwong de racefiets aan de legendarische spijker te hangen, zijn naam als knap baan renner opgebouwd. Als nog be trekkelijk jonge man bleef hij ech ter met beide voeten „in de wiel rennerij staan", want hij werkte zich op als een knap en zeer ge waardeerd soigneur om tenslotte na de dood van Berten Carlier, diens functie als baanbestuurder over te nemen. Oscar Daemers ging niet zelf voldaan in de „hoge zetel" zitten. Rusteloos en dynamisch als hij is, sloofde Oscar zich niet alleen uit om de v&rwende en veeleisende bezoekers van het Gentse „Kuipje" het neusje van de zalm te bieden, maar tevens speurde hij onver poosd tussen de vele jongeren die drie a vier dagen in de week de pistelatten deden daveren. Zijn grote genoegdoening was het elementen als b.v. Patrick Sercu en Romain Deloof zodanig te kun nen ontbolsteren dat zij het tot wereldkampioen bij de liefhebbers schopten, terwijl ook zoveel ande re jongeren, inmiddels tot „be hoorlijke" profs uitgegroeid, dank baar zijn dat zij een leermeester en steun als Oscar Daemers achter de rug hadden. De brand in de nacht van 11 op 12 november waarvan men in middels nog de ware oorzaak kon ontdekken was des te catastro- faler omdat niet alleen een abrupt einde aan drukke bedrijvigheid kwam, maar vooral omdat niemand en zeker de baanbestuurder niet, geloofde dat Gent nog ooit een nieuwe wielerbaan zou krijgen. Zeker, er werd spoedig over een nieuw sportpaleis gepraat. De pers mensen waren immers van oordeel dat een stad als Gent, jaren en ja renlang het middelpunt van beide Vlaanderen voor wat de baanbe- drijvigheid betrof, het eenvoudig niet zonder piste kon doen. In de gemeenteraad dacht men er aanvankelijk anders over. Daar speelde men niet zo gemakkelijk met de financiën als de persmen sen met woorden. En toch ging de zon weer schijnen over de zwart geblakerde resten van het „Kuip je". Het aan de stad behorende ge bouwencomplex in het Park, waar jaarlijks tientallen grote tentoon stellingen worden gehouden, had een nieuwe hal nodig om te kunnen voldoen aan de vele vragen en aan de nog bestaande verbintenissen. Van daar tot het aanleggen van een nieuwe wielerbaan in de al even nieuwe hal was maar een stap. De nieuwe hal staat er inmid dels, ongeveer drie jaar na de ca tastrofe, en op Allerheiligen, maan dag 1 november, opent een zielsge lukkige baanbestuurder Oscar Dae mers de poorten voor de eerste meeting. De poorten van een ha gelnieuwe en utra-moderne instel ling die fier de naam Gents Sport paleis draagt, gebouwd op de grondvesten wat eens 't „Kuipje" was! Er zal op de bewuste dag geen te kort aan belangstelling zijn. De zaak is al praktisch uitverkocht want wielerminnend Vlaanderen wil er op 1 november bij zijn. Bij de triomfantelijke terugkeer na drie lange jaren. Ook Nederland is bij die ope ningsmeeting betrokken. Oscar Daemers heeft immers Jo de Roo, de tweevoudige nationale weg- kampioen en uitblinker in zoveel klassiekers, en de jonge crack Ger ben Karstens, winnaar van Parijs- Tours en briljante twee in de Ron de van Lombardije, aangeworven voor een der hoofdnummers van het programma. Jo en Gerben nemen het op Al lerheiligen in omnium op tegen de jonge en veelbelovende Belgen Walter Godefroot (Belgisch weg- kampioen) en Eddy Merckx. Andere kasstukken" zijn inter nationale sprintwedstrijden met Patrick Sercu, Joop Captein, Ser gio Bianchetto, Roger Gaignard, Jos De Bakker en Valeer Frennet, terwijl zoals vroeger gebruike lijk de voornaamste Belgische wegrenners voor de klassieke Tro fee strijden. (Van onze sportredactie) BREDA René Pijnen uit Woens- drecht is tweede geworden in de grote prijs van 't Volk. Het ging hier om een regelmatigheidscriterium, waarin alle wielercoursen in België werden betrok ken. Pijnen heeft ongeveer vier weken geleden een zware val gemaakt en kon zodoende niet aan de laatste wedstrijden van het seizoen deelnemen. Het gehele jaar heeft hjj aan de leiding van dit re gelmatigheidscriterium gestaan. Hij won in het afgelopen seizoen 17 coursen w.o. de Acht van Chaam en de grote prys van Stan Ockers te Borgerhout in België. Hij werd tien maal tweede, zat 13 maal bij de eerste vijf en 19 maal bij de eerste 15. In totaal kwam hij in 70 wedstrijden uit. In november zal hij door zijn supporters worden gehuldigd. AMSTERDAM (ANP) -— „By onder zoekingen in alle gevallen, waarin een bokser na een knock out tegen het hoofd overleed, is gebleken, dat deze k.o. ern stig en onherstelbaar hersenletsel veroor zaakt". Dit zei dr. J. A. Biersteker, lector in de fysiologie aan de universiteit van Amsterdam en lid van de medische sport commissie van de NSF, als eerste inlei der op een maandag in Amsterdam ter gelegenheid van de viering van het acht ste lustrum van de academie voor licha melijke opvoeding begonnen tweedaags congres. Hoofdthema van het congres ls „mens waardige sportbeoefening" maar zowel in de inleiding van dr. Biersteker als later op de dag bij de sociologische benadering van het thema door prof. dr. Sj. Groen man, hoogleraar in de sociologie te Utrecht, werd meer over het „menson waardige" in de sport, gesproken. Deze term bezigde dr. Biersteker onder meer ten aanzien van de k.o. in de boks- sport, de „overtraining" (enkele oorza ken: onvoldoende nachtrust, ongunstige voeding en psychologische factoren), de „uitputting" (een ziekelijke toestand) en .doping". Wat dit laatste betreft maakte hij on derscheid tussen het gebruik van stoffen die fysiologisch wel en niet in het li chaam aanwezig zijn. Ten aanzien van de laatste groep was hij onverbiddelijk: „volstrekt mensonwaardig". Maar ook te genover enkele middelen uit de eerste groep stond hij niet welwillend: „het ge bruik van hormonen met het doel tot een betere prestatie te komen is volstrekt ontoelaatbaar. Elke verandering in de hormonenibalans is namelijk een patholo gische verandering" en „het toedienen van zuurstof doet geen goed en kan op de duur zelfs schadelijk worden". Over schade aan het lichaam door de sport gaf hij nog enkele voorbeelden. On der meer „het aantal rugaandoeningen bij volleyballers is veel lioger dan bij ver gelijkbare groepen personen" en „elke voetballer van 45 jaar heeft blyvend schade aan de kniegewrichten". En toch is dr. Biersteker niet tegen sport en top sport, mits er een goede medische hege leiding komt. „Er is dan een toppresta tie mogelijk zonder dat er schade op treedt". Vandaar ook zyn woorden ten 1968 in Mexico: „Ik wil niet zeggen dat olympische spelen op die hoogte niet mo gelijk zijn maar men zal wel bij de uit zending strenger (medisch) moeten se lecteren". Ook prof. Groenman kwam mi et tot een definitie van „menswaardige sportbeoefe. ning". Hij zei da/t de- sport mensonwaar dig* wordt op het momenit dat men niet meer „met" maar „tegen" de tegenstander speelt, als de tegenstander „vijand" wordt. Mensonwaardig noemde hij het ook wanneer de factor sport in een men senleven gaat overheersen (daarbij doel de hij niet op de professionals), wanneer alles opzij wordt gezet, zodat het even wicht wordt verstoord. „Het gepraat dan over zogenaamd „nationaal belang" is kletskoek". Hij besloot. „Wij boanen in onze dagen onder de indruk van de reserve aan be- wegingsdrift, die bij de teenager is los gebarsten. Als de sipont van deze vroeger latente en nu manifest geworden drift een flink gedeelte zou opvangen en al tientallen jaren zou hebben opgevangen dan is zij daarmee alleen al functioneel een waardevol element in de samenle ving". Dinsdag zal het thema benaderd wor- rv7 den door de psycholoog prof. dr. N. Beets aanzien van de olympische spelen van en door de pedagoog dr. T. T. ten Have. PARIJS (ANP) De franse dagbladen „l'Equipe" en „Parisien Liberé' hebben de eerste twee etappes bekendgemaakt van de ronde van Frankrijk 1966. De startplaats is Nancy, waarvandaan de ren ners op 21 of 22 juni (afhankelijk van het besluit van het kalendercongres van de UCI) vertrekken naar Charleville, dat als eerste etappeplaats fungeert. Het doel van de tweede dag is Doornik. De Frans- Belgische etappe Charleville-Doornik wordt voor het eerst opgenomen in het routeschema van de ronde van Frankryk. (Van onze sportredacteur) BREDA De uitreiking van de prijzen die „Breda Bier" jaarlijks beschikbaar stelt voor wielerwedstrijden, zal dit jaar grootser opgezet worden dan voorheen: Op vrijdag 14 november, kunnen zeven honderd genodigden in de Bredase Stads schouwburg getuigen zyn van de bijeen komst nieuwe stijl. Het feest wordt georganiseerd in sa menwerking met de KRO die afgelopen seizoen bekers beschikbaar stelde voor criteriums en nu een grote, bokaal (Han- nie Lips doet dat) gaat overhandigen aan Bas van de Bom, nummer één in het Bre da Bier-klessement. Verder komen de winnaars van het zilveren stuur (klas siekers) en sportauto (profrondes) aan de beurt. Het feest dat vroeger een be sloten karakter had. wordt opgeluisterd ioor vreschillende artiesten. LONDEN (ANP) Het Engelse voet bal heeft opnieuw een zware slag moe ten incasseren. In de uitgebreide reeks oefenwedstrijden, die coach Alf Ramsey voor zijn ploeg heeft vastgesteld, verlo ren de Engelsen in het eigen „heilige' Wembleystadion met 3—2 van Ooste-rijk, dat al uitgeschakeld is voor het eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap. Bij de rust had Engeland, dat tien dagen ge leden in Cardiff Wales een 0—0 gelijkspel moest toestaan, nog een voorsprong: 1—0 DEN HAAG Zaterdag 23 oktober 1965 organiseert de Nederlandse Katho lieke Gymnastiek Bond in de „Stadsge hoorzaal" te leiden de interlandwedstrijd Nederland-België keurturnen. Aan dze interlandwedstrijd nemen zowel de he ren als de dameskeurploegen van de twee gymnastiekbonden uit genoemde landen deel. Op zaterdag 6 november vindt in „Musis Sacrum' te Arnhem de interland NederlandFrankryk keurturnen voor dames plaats. MILAAN De Spanjaard Louis Suarez van Inter Milaan is nog steeds oen der beste spiers in het Europese voetbal. Als er in de sportwereld rangen zouden bestaan, zou Louis, die zo arrogant is als een matador en die de gratie bezit van 'n balletdanser de graad hebben van professor in de voetbalkunde. Deze wat jongensach tige figuur zorgde in 1961 voor een der kostbaarste transfers in de voet balgeschiedenis, toen hij voor ander half miljoen gulden van Barcelona naar Inter ging. Omdat hij zo goed is, heeft hy m vrijwel elke wedstrijd de meest woeste pogingen te doorstaan om ge tackeld of uitgeschakeld te worden. Toch is het opmerkelijk dat hij nooit ernstig gewond raakt. Ook wordthij de door deze constante bedreiging zelden vervelend en fysiek doet het hem heel weinig. Om al zijn medailles en onder scheidingen te kunnen dragen, zou hij een brede boksersborst moeten hebben. De glimmende rij van gou den en zilveren medailles is nage noeg compleet. Iedere onderschei ding die er in de voetbalwereld te verdienen is, kan men bij hem vin den. Medailles van wereldkampioen schappen, Europacup-overwinningen, Spaanse en Italiaanse overwinnings onderscheidingen on vele anderen. Br mankeert er slechts één aan. Louis Suarez is stevig van plan om het komende jaar zijn verzameling compleet te maken met de overwin naarsmedaille van de wereldkam pioenschappen. Alles hiervoor is gepland, bere kend en doorgepraat. Suarez zal voor Spanje uitkomen, dat in een paar jaar tijd met jonge spelers als Aman- cio, Marcellino, Iribar en Ufarti een goede kans maakt om zich te kwali ficeren voor de eindronde. ,,Mijn probleem is een plaats tus sen de jongeren te verdienen", zegt Suarez. ,,De strijd om de wereldbe ker 1966 zal een van de fijnste com petities worden. Ik vermoed dat Bra zilië favoriet zal zijn, maar ook Hon garije en Italië hebben heel goede teams en onderschat Engeland ook niet." We vroegen Suarez of hij Engeland gelijkstelde met Brazilië en Spanje, „Doordat ze op eigen grond spelen, moet ik dat wel wel." meende In- ter's voetbalidool. Het schijnt dat men ten aanzien van Engeland's kan sen wat pessimistisch is. Maar vraag aan iedereen die ooit in Wembley gespeeld heeft wat hij er van denkt en men zal een bemoedigend ant woord krijgen. De verdedigende tactiek wordt er op het ogenblik nog verder doorge voerd dan in Italië. Toch blijft de aanval nog steeds de beste verdedi ging, al heb je soms het gevoel dat je door een stenen muur heen moet. Als je nu maar lang genoeg op zo'n bouwwerk blijft hameren, brokkelt het wel af. We vroegen Suarez nog wat voor plannen hij had voor de tijd dat hij met voetballen zou moeten ophouden. Zowel bij een gesprek als bij het voetballen toont hij een zekere on verstoorbaarheid en lacht maar zel den. Doch grijnsde hij en hij zei: „Ik zou het voetbal niet helemaal vaarwel willen zeggenmisschien als coach. Nee, geen beroeps. In Barcelona heb ik een fabriek die overhemden en wollen vesten maakt, zodat er geen financiële pro blemen zijn. Ais jongeling in La Coruna droomde ik al van voetbal Op mijn 18e jaar speelde ik in de Spaanse le divisie en nog voor ik 19 was kocht Barcelona me. LOUIS SUAREZ OSLO (UPI) De 21-jarige Noorse in ternational, Finn Seemann, zal aanstaan de zondag een contract aangaan bij de Schotse voetbalclub Dundee. De voorzit ter van Dundee zal dan naar Oslo ko men om het contract te laten onderteke nen. Verwacht wordt dat Seemann zijn eerste wedstrijd bij Dundee op 30 oktober tegen Glasgow Rangers zal spelen. Seemann speelt op het ogenblik bij de Noorse club Lyn. Bij Dundee volgt hij de Deense speler Mogens Berg op, dde rugklachten heeft. PARIJS (UPI) Kolonel Marceau Crespin, een gedelegeerde van het Fran se ministerie van sport, die de Franse ploeg naar de recente „kleine olympische spelen" in Mexico heeft vergezeld, heeft verklaard, dat liet nog maanden zal du ren voor een mening over liet succes van die toetswedstrijd kan worden gegeven. „Het staat echter wel voor mij vast dat de training op grote hoogte die een aan tal van onze mensen hebben gehad te Fon-Romeu in de Pyreneeën nuttig is ge weest. Tussen nu en de olympische spe len zulen we alle mogelijk olympische kandidaten regelmatig laten trainen op grote hoogte", aldus Crespin.

de Stem | 1965 | | pagina 17