nieuw d-c-fix GRATIS Tamara Joefa goed sluitende SIERDEKSEL bij uw FAVORIETE AARDBEIENJAM Een Karelisch meisje droomt en schildert van Finse helden Ambtenaren krijgen nieuwe iektekosten verzekering AEG Favorit-R Slingpump houdt standi s'lr/p Wat gebeurde er na het vijfhonderdste? 50 cent Johnson moet lang rusten Bevolking VS. 194 miljoen Echt leer is echt mode Huidproef kan ernst kanker vaststellen i De vaatwasmachine wordt onder Uw handen weer met zelfklevend TIJDELIJK huishoud jam,1** Voor dagelijkse variatie Hero Extra jam in handige één-persoons verpakking Samen een sterk, tapijt zelf knopen Toen kwam het blote ko kertje te voorschijn. Toen pas! Na welgeteld 500 van die hele zachte velletjes op de enorme EDET King Size rol van Tja, en daarna... kwam er opnieuw zo'n grote vijfhon- derdveller waar EDET King Size op stond. In '65 is im mers dat stugge, grauwe closetpapier al tijden nit den bozeZeker nu EDET gelijkwaardig in prijs is! EDET toiletpapier is zacht en hygiënisch. EDET geeft méér zachtheid per velletje. En méér velletjes per rol. EDET toiletpapier is op en top modern toiletpapier; in rose, groen, geel en wit verkrijgbaar. Zacht en hééêél veel papier. 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 OKTOBER 196S 15 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp ziekte kostenvoorziening ambtenaren ingediend met een regeling voor het ryks- en on derwijspersoneel en de als zodanig gepen sioneerden en op wachtgeld gestelden. In grote lijnen komt de ontworpen voorzie ning overeen met de regelingen, die al jaren voor het personeel van de politie, de provincies en het merendeel van de gemeenten gelden. Vergoedingen of tegemoetkomingen zullen worden verleend in de ziektekos ten van de deelnemers en hun gezinsle den. Daarin zullen in elk geval worden betrokken kosten van geneeskundige hulp, verleend door huisartsen, specia listen. tandheelkundige hulp, verloskun dige hulp. verpleging en behandeling in ziekenhuizen, sanatoria en verpleegin richtingen, genees- en verbandmiddelen en zieken ver voer. De deelnemer draagt zelf voor de vol doening van zijn rekeningen, behalve bij verpleging en behandeling in een zie kenhuis. sanatorium of een inrichting voor zenuw- en geesteszieken. In die gevallen doet het rijk rechtstreeks beta lingen. De hoogte van de vergoedingen en tegemoetkomingen moet in het georga niseerd overleg nog wordern vastgesteld. Voorlopig wordt gedacht aan volledige vergoeding voor verpleging en klinische behandeling in ziekenhuizen (in de laag ste klasse) en sanatoria en aan vergoe ding van 87 pet. der kosten voor hulp van huisarts, specialist of apotheker. In de tandheelkundige sector zullen vaste bedragen per verrichting worden ver goed. De kosten zullen volgens het wetsont werp worden gedekt door gelijke bij dragen van het rijk en van de deelne mers. Het bijdrage-percentage zal waar schijnlijk 4,6 pet. van het salaris bedra gen ivoor gepensioneerden 4,6 pet. van 70 pet. van de pensioengrondslag). Hier van zal dus de helft (2,3 pet.), op de deel nemer worden verhaald. Het maximum bedrag, waarover de premie wordt bere kend, is gelijk aan het maximum-salaris van e^en hoofdcommies (thans circa t 16.000). Aangezien de vergoeding van de kos ten van verpleging in ziekenhuizen, sa natoria en verpleeginrichtingen slechts geldt voor de laagste klasse, kan voor iedere deelnemer, die verpleging in een hogere klasse wenst, een aanvullende voorziening worden getroffen. Ook de hiervoor op kostenbasis vast te stellen bijdrage worden door het rijk en de deel nemer ieder voor. de helft gedragen. Als sluitstuk op de ontworpen rege ling wenst de regering de bestaande zgn. 5 pet.-regeling te handhaven. Dit bete kent in de nieuwe constellatie, dat aan de in actieve dienst zijnde deelnemer wordt vergoed, hetgeen hij in een tijd vak van twaalf maanden zelf aan kosten, verband houdende met ziekte (daarin be grepen het te zijnen laste komende deel van de bijdrage) meer uitgeeft dan 5 pet. van zijn salaris. Volgens het wetsontwerp zullen parti culiere ziektekostenverzekeringen van de deelnemer vervallen zodra hij aan de ver zekeraar mededeling doet van zijn deel- nemersohap, waarna de vooruitbetaalde premie hem onder aftrek van de admini stratiekosten wordt terugbetaald. De regeling zal niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, op 1 januari 1966 in werking kunnen treden. Pas zodra de wetgever een beslissing over het wets ontwerp heeft genomen zal de ingangs datum kunnen worden bepaald. (Advertentie) (Advertentie) Prijs met ingebouwde ontharder: f 1298,- - eenmaal thuis - WASHINGTON (UPI) President Johnson zal nog deze week het zieken huis verlaten, maar het regeringswerk in de komende zes weken of langer tot een minimum moeten beperken. Na zijn ontslag uit het Bethesda-ma- rinehospitaal zal Johnson eerst voor een korte periode naar het Witte Huis terug keren, alvorens voor een aanzienlijke her stelperiode naar zijn boerderij in Texas te vertrekken. Johnsons perschef heeft gisteren ge zegd, dat het presidentsambt van bijna twee jaar Johnson meer uitgeput had dan hl] verwacht had. „Zijn lichaam schreeuwde gewoon naar rust en herstel, welke ironisch genoeg verschaft werden door de genezingsperio- üe na de operatie", aldus de preschef. bij 2 meter gratis speldje! WASHINGTON (UPI) De> totale be-| volking van de Verenigde Staten, met uit zondering van de strijdkrachten in het buitenland, bedroeg op 3 september van dit jaar ongeveer 194.223.000 zielen, aldus het Amerikaanse bureau voor bevolkings statistieken. Sinds 1 april 1960 is de Amerikaanse bevolking met 8,3 procent ofwel 14,9 mil joen toegenomen, terwijl er 2.346.000 men sen méér waren dan bij de telling een| jaar tevoren. Advertentie) TILBURG, donderdag (LCN) Het is een voldongen feit, dat de open I hiel stand houdt. Na haar zomerse succes aarzelt ze - met haar zwierige vorm de herfst binnen. Alleen hebben de vrolijke kleurtjes I plaats gemaakt Voor najaarstinten als zwart en donkerbruin in suède, chevreau boxcalf en lakleer. Uw schoenhandelaar laat u graag iets uit zijn kollektie zien. (Advertentie) ATLANTIC CITY (UPI) Twee Ame rikaanse artsen hebben een eenvoudige huidproef bedacht om de ernst van kan ker in een patiënt te kunnen vaststellen. De proef is gebaseerd op de huidreac ties van kankerpatiënten op allergie op wekkende stoffen. Volgens de artsen kan de proef geneesheren in staat stellen kan kergezwellen te ontdekken voordat deze zich te ver ontwikkelen. Hoe heviger de reactie van de huid, hoe minder kans op verspreiding van de aangetaste cellen, aldus dr. Alex Solowey en dr. Felix Rapaport, beiden verbonden aan de medische faculteit van de uni versiteit van New York. Dr. Solowey verklaarde, dat zij tot hun bevindingen waren gekomen na ob servatie van 95 kankerpatiënten. Volgens hem hadden van de 47 patiënten, die sinds het begin van het onderzoek waren gestorven, 43 geen reacties op de huid proef getoond. AARDBEIEN A.F.P. Het waren vloer- en wandkleden, die in lang vervlogen tijden in de paleizen der farao's en in de kasteelzalen der Mid deleeuwse ridders de gerieflijkheid binnen brachten! Vooral in bet noorden van Europa, i toen het glas nog door de kruisvaarders moest worden geïmporteerd, sloten dikke wandtapij ten de luchtgaten in de muren af en kon het vertrek door een mach tig houtvuur heerlijk warm worden gestookt. Aan deze handgeknoopte ta pijten was de uiterste zorg besteed. De handwerkster fantaseerde het patroon tijdens het knopen van het tapijt, waarbij slechts een ruwe schets het uitgangs punt was. Dikwijls ging er met het maken van één enkel tapijt jaren heen. Nadat de techniek het leven comfortabeler had gemaakt, waren in de luchtopeningen en kijkgaten ramen aange bracht en tegen de muren schilderijen gehangen. Het wandtapijt werd meer en meer als* vloerkleed ge bruikt. Het is tot op heden een sieraad gebleven! In deze moderne tijd, waar de beeldende kunst steeds meer de aandacht krijgt die hij verdient wordt ook het handgeknoopte tapijt in ere hersteld. Het wordt een be geerlijk bezit om een vloer, kleed van deze tijd te bezit ten. En terechtVan alle dingen in het huis is de vloerbedekking de blikvanger. Er wordt het eerst bij binnenkomen naar gekeken. Er wordt de gehele dag op gelopen, met schoenen en pantoffels. Er wordt het meest van gevergd, meer dan van enig ander stuk huisraad. Het kan bij de inrichting één van de duurste on derdelen zijn, maar zonder kan het beslist niet! De levensduur van een machinaal gefabriceerd vloerkleed van bijvoorbeeld 2x3 meter is re delijk beperkt, maar altijd nog kort genoeg om na een jaar of zeven voor de aankoop van een nieuw vloerkleed te staan en de beslissing v/at het moet worden. Tenzij u durf heeft....! In deze nieuwe tijd van snelheid en en duizenden beeldindrukken, die. de mens dagelijks krijgt te verwerken, verlangt hij op gezette tijden naar rust. Ook de televisie is vaak te IN-span- nend en geeft niet de gevraagde ONT-spanning! Toch willen de handen bezig zijn; men kan niet stil zitten. En het is opmerkelijk dat de nieuwste en ontspannendste hobby van het zelf-knopen van kleden er steeds meer inkomt. ■yyist u dat bijna 50% van de zelf-knopers nit mannen bestaat en toch is het geen uitge sproken mannenwerk, maar ook geen exclusief werkje voor vrouwen. Men krygt echter voort durend meer oog voor de ontspanning en de rust, die van dit soort handenarbeid uitgaat en voor de kostenbesparing. Want een hand geknoopt tapijt gaat zeker viermaal langer mee dan een machinaal gemaakt en is daz«rom alleen al maar liefst ca. 70% goedkoper! Bo vendien is het kleed geheel eigen keus; de maker heeft zelf grotendeels de kleuren be paald. Bij navraag bij de' Leidse Wolspinnerij Neve- da zagen we dgt zij het de klant nog gemakke lijker heeft gemaakt en gezocht naar een een voudiger en goedkopere handelwijze. De draad van de d' Orient Smyrna tapijtwol, die is sa mengesteld uit 100% zuivere scheerwol, wordt gesponnen volgens het „High schoolsystem"', waardoor de draad niet meer uit elkaar kan draaien en du,s ook niet meer is te splitsen. Het tapijt, wordt, als het eenmaal klaar is, niet open gelopen Er is een aanmerkelijk grotere slijtvastheid bereikt. Dit vergroot de levens duur van uw vloerbedekking aanzienlijk en nog afgezien van het betere materiaal waarmee wordt gewerkt, is dit alleen al een belangrijke kosten, besparende factor, die niet is te verwaarlozen. gr wordt niet van de streng met een lange draad gewerkt, waarvan later f de lussen moeten worden doorgeknipt, maar geknoopt met een spe ciaal geconstrueerde haakpen en draden van 5,5 cm. lengte. Dit houdt in dat de draden, nadat zij door middel van een maathoutje en een snij- apparaatje meteen op de juiste maat zijn gebracht, niets meer aan lengte verliezen! De pool van het tapijt is direct bepaald. Bij sommige oude precédés ontstaat verlies door scheren. Door de nieu we werkwijze, waar geen kracht hij te pas komt, worden de kosten met ca. 10% teruggebracht. Een ander nieuw voordeel is, dat het gaas of stramien, zoals het meestal wordt genoemd, in kleur is voorgeschilderd. Dit smyrna stramien wordt ook blank in allerlei grootten geleverd, maar de voorbeschildering werkt makkelijker. In de wol zijn pachtige kleuren, 60 verschillende, waarvan de ontwerpers in het voorbeschilderen van het stramien op moderne en klassieke wijze gebruik hebben gemaakt. Juist in deze gejaagde tijd brengt het zelf- tapijt-knopen velen de ontspanning die zij nodig hebben en het resultaat is een sieraad voor het huis. Bovendien een staaltje van eigen kunnen. Droomt in onze streken een enkel ro mantisch meisje van voor in de tie nerjaren nog van T.V.-ridders als Ivanhoe en Lancelot, Tamara Joefa zal het ongetwijfeld gedaan hebben van Vainamöinen, Ilmarinen en Lem- minkainen, de helden, die volgens de oude Karelische sagen Kalevala (Fin land) verdedigden tegen Pohjola ft land van de Lappen). Tamara is die periode nooit helemaal te boven gekomen. Ze is nog steeds onder de indruk van deze Finse „rid ders", maar het is niet bij dromen ge bleven: ze schildert haar helden nu en met succes. Het museum van de stad waar ze woont, Petrozavodsk heeft haar Kalevala»-illustraties ge kocht en stelt ze tentoon. Petrozavodsk is de hoofdstad van Ka- relië (Karelo-Finland), een Sovjetrus- sische republiek, die grenst aan het Scandinavische Finland, een land van hemelsblauwe en smaragdgroene me ren. De knappe Tamara Joefa in haar atelier in Petrozavodsk waar ze stukjes vervaagde histo rie op haar wijze aan de vergetel heid ontrukt. De heldLem- minkainendie Finland in het mistige verleden van dit noordse land verdedigde tegen de Lappen .(Ad/verfcenitie) ezzzD

de Stem | 1965 | | pagina 15