ke Frankrijk vol Algerijnen Prins Charles naar school voor snobs Eerste mensen 50.000 jaar terug in ons land Zand verschil i vin g veroorzaakte lek v OP GROND VAN AKKOORDEN TRIMESTER IN RIMBOE DRENTSE VONDST BEWIJST 20 ct ALGERIJNEN IN HEI NIEUWS Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Controle op N.-Ajrikanen zeer moeilijk Fransman Illegaal Arrogant Wisselen De Gaulle's NAVO-plan BINNENHOF^ BOCHT d om erde ijke" itige ver- Elke iuwd inici BUITENLANDSE ARBEIDERS HEBBEN MEER KANS OP TB C. Hongaar krijgt asiel in Y.S. hi Rotterdamse metrotunnel STRIJDBIJL Australië biij met komst rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle eriergiedrank r Notitiesv ROND |f|| HET DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 3 biedt -59- 17.30 alen: 3888 5432 Door dc grote bankroof in Tilburg zijn ,.de Algerijnen" in het nieuws. In België waren ze dat al geruime tjjd omdat daar „de Algerijnen" er van worden verdacht verantwoorde lijk te zijn voor een lange reeks bankovervallen naar het model-Til- burg. In Frankrijk woont naar schat ting een half miljoen Algerijnen Feiten en achtergronden over deze grote groep mensoü verstrekt Lucas Kleyn, onze correspondent in Parijs, in nevenstaande beschouwing. DEN HAAG (ANP) De koninklijke Nederlandse centrale vereniging tot be strijding der tuberculose in Den Haag meent, dat de buitenlandse arbeiders door hun vaak moeilijke sociale en maat schappelijke omstandigheden een groep met een verhoogd tbc-risico vormen. Tuberculose en buitenlandse arbeiders, zo meent deze organisatie, is onder een voorwaarde geen probleem, namelijk in dien deze arbeiders driemaal per jaar röntgen ologisch worden gecontroleerd. Bij interviews met deskundigen op het gebied van de tuberculosebestrijding is gebleken, dat deze deskundigen niet be vreesd zijn voor een massale infectie, om dat het apparaat van de Nederlandse tu berculosebestrijding goed functioneert. De vereniging is van oordeel, dat Ne derland zijn „gastarbeiders" moet helpen. De werkgevers zouden elke arbeider voor hij in dienst treedt moeten laten keuren. De tuberculosesituatie in Nederland is gunstig en daarom behoeven Nederlan ders slechts eenmaal per jaar of per twee jaar te worden onderzocht. Over de tuberculose-situatie in de we reld meent de vereniging dat de tubercu lose in Europa en Noord-Amerika duide lijk afneemt, maar daarentegen toeneemt in Afrika en misschien ook in enkele Aziatische landen. Binnen Europa ver loopt deze afname echter niet overal gelijk. In Nederland met name gaat het afnemen sneller dan in de omringende landen. (Adveirtenitiie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn peumatische pijnen, spit, zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijii dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diép op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtcsensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren, tot iii de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat li thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het is niet gemakkelijk om tan de weet te komen hoeveel Algerijnen er in Frankrijk zijn. Zij vallen onder drie ministeries, nl. het ministerie voor Algerijnse zaken, .liet ministerie van bin nenlandse zaken en het ministerie van arbeid. Het aantal in Frankrijk wonende Algerijnen word! geschat op 500.000. van wié 300 tot 325.000 actief werkzaam zijn. Precieze cijfers ontbreken en wel om de volgende redenen: Voor de Algerijnse onafhankelijkheid was Algerije een Franse provincie. Alge rijnen waren derhalve Fransen. Zij kon den Frankrijk binnenkomen zonder pas poort. Na de onafhankelijkheid, dus na de akkoorden van Evian. werd tussen Frankrijk en Algerije vrijheid van circu latie overeengekomen, d.w.z.: Fransen, konden zonder paspoort naar Algerije en Algerijnen konden zonder paspoort naar Frankrijk. Aan de grenzen behoefden zij geen enkel papier te laten zien. In ver band met de slechte economische toe stand van Algerije stroomden tienduizen den Algerijnen naar Frankrijk om daar werk te zoeken. Om. die stroom te stuiten in het belang van beide landen werd in april 1964 tus sen de Franse en de Algerijnse regering een overeenkomst gesloten. Voortaan moest iedere Algerijnse arbeider, die werk kwam zoeken in Frankrijk, een vergunning overlegigen van een Algerijn se organisatie, het Office National Algé- rien de la main d'oeuvre, een soort van arbeidsbureau, afgekort ONA. Aan de ONA is een Franse medische dienst ver bonden. De Algerijn vraagt bij de ONA een werkkaart aan en als hij die krijgt moet hij zich bij de Franse medische dienst laten keuren. Valt die keuring goed uit, dan mag hij vrij naar Frankrijk. Dit aantal vergunningen is gecontingen- teerd, omstreeks drie- tot vierduizend Al gerijnse arbeiders per drie maanden. Een maal in Frankrijk mag de Algerijn er met zijn werkkaart en medisch attest zo lang blijven als hij wil. Zij hebben met de Fransen gelijke rechten en plichten. Zij vallen onder dezelfde sociale wet geving. In vele gevallen is de praktyk, dat de Algerijnen het vuile werk doen, waar voor de Fransen niet te vinden zijn. Dat houdt verband met de ontwikkeling van vele Algerijnen, die naar Frankrijk ko men als ongeschoolde arbeider. Menig maal zonder schoolopleiding. Om geld te verdienen pakken zij van alles aan, ook al wordt hun het vuilste graafwerk aan geboden. De gelegenheid is er echter cm op de maatschappelijke ladder omhoog te klimmen, wat bijvoorbeeld de ervaring is in de automobielfabrieken van Re nault. Daar werken Algerijnen in gespe cialiseerde afdelingen, wier gemiddeld loon niet lager is dan het gemiddelde loon van een Fransman. junctuur een schreeuwend tekort krijgen" aan arbeiders. Bepaald werd dat een Al gerijnse toerist naar Frankrijk moet kun nen aantonen dat hij werk had in Alge rije en dat derhalve van hem werd ver wacht dat hij na drie maanden naar Al gerije zou terugkeren. Op die ma-nier heeft men van bei-de kanten getracht het aantal clandestien in Frankrijk -wonen-de Algerijnen te beperken. De bepalingen werken, maar zij zijn allesbehalve wa terdicht. In Haarlem is gisteren het onderzoek in de zaak Chapman voortgezet. De Engelsman directeur van de Lotus- fabrieken die verdacht wordt van mis handeling van een politieman op het circuit van Zandvoort was niet ver schenen. De rechter-coanmisaris ver hoorde een aantal getuigen, onder wie de heer S. Willemsen, die op een zelf gemaakte maquette de situatie heeft weergegeven. Dit mo-ge verklaren waarom het zo moeilijk is te schatten hoeveel Algerijnen er in Frankrijk wonen. Het cijfer van 500.000 is een grove schatting. Enigszins gebaseerd op cijfers van het ministerie van arbeid, waar Algerijnse arbeiders, die o-nder de sociale verzekering vallen, staan ingeschreven. Het verschil tussen de 500.000 en 300 tot 325.000 zit in de naar Frankrijk overgekomen familieleden, vrouwen ên kinderen. Als regel wonen de Algerijnen i-n Frankrijk bijzonder slecht, maar dat lot hebben zij gemeen met de tienduizenden Spanjaarden, Por tugezen en donkere Afrikanen, die in Frankrijk werken of er werk zoeken. Be rucht zijn de bidonvilles aan de rand van Parijs (bijv. Nanterre) waar een Fransman zijn varken of hond niet in zou willen laten huizen. I>n barre winter maanden zijn d-aar de toestanden onbe schrijfelijk. Even berucht zijn de zoge naamd gemeubileerde kamers i<n hotels, die of door Fransen, of door Algerijnen zelf worden geëxploiteerd. En waar de bewoners, vaak 5 tot 10 op een kamer, als beesten liggen. Dagpioegen slapen in de bedden van de nachtploegen en omge keerd. Een aide-sooial doet wat zij kan, maar de woningnood houdt een stevige grendel op de deur. I-n de overeenkomst van april 1964 is een bepaling opgenomen dat Algerijnen pas dan hun familieleden mogen laten overkomen wanneer zij kun nen aantonen over een behoorlijke wo nin-g te beschikken. Behoorlijk is echte: in Frankrijk een rekbaar begrip. Resumerend mag men zeggen, dat de Algerijnse arbeider in Frankrijk er voor zijn doen betrekkelijk goed aan toe is, maar zijn familie leeft menigmaal in mensonterende toestanden. Daar komt nog bij dat een Algerijnse arbeider zich alle luxe ontzegt. Van zijn loon houdt hij zoveel mogelijk over om daarmee nog in Algerije vertoevende familieleden te on- deriiouden. De term minimumlijder is voor heim niet teveel gezegd. Is onder hen de misdadigheid groter dan onder de Fransen? De autoriteiten, die daarover kunnen oordelen, ontkennen dat. Slechte woningtoestanden werken de criminaliteit in de hand, maar niet alleen veel Algerijnen, ook veel Fransen wonen slecht. De Algerijnse oorlog heeft geweld en misdaad aangewakkerd. Maar ook dat geldt voor Fransen en Algerijnen. De F.L.N. heeft sporen nagelaten bij de Al gerijnen. De O.A.S. bij de Fransen. De misdadigheid is b-ij. de Algerijnen niet veel groter dan bij de Fransen. Dat de Franse regering maatregelen zou overwegen om Algerijnen in Frank rijk te beletten zich te vestigen in Duits land, Italië, Zwitserland, België of Ne derland, is ondenkbaar. Algerijnen in Frankrijk hebben gelijke rechten en plichten als de Fransen en mogen zich derhalve vrij bewegen. Een bij de ge- me ensohappelijke markt geassocieerd Al gerije zou een beperkte circulatie boven dien volstrekt uitsluiten. Het bovenstaande geldt voor de Alge rijnse arbeiders, d.w.z. voor hen, die in Frankrijk regelmatig werken. Maar ook liet-arbeiders kunnen uit Algerije naar •'rankrijk komen, bijv. als toerist. Een 'ergunning va-n ONA hebben zij niet no- lig. Bijgevolg zat in de regeling van april 1964 een groot gat. Door dit gat stroomden duizenden Algerijnen Frank rijk illegaal binnen. Om dit lek te stoppen, is bepaald dat iedere Algerijn, die buiten de ONA Frankrijk binnen komt, een be drag bij zich moet hebben van minstens 500 Franse francs per persoon. In begin sel mag hij in dat geval niet langer dan drie maanden blijven. Ook van haar kant nam de Algerijnse regering maatregelen om het lek te stoppen, want zonder maatregelen kon Algerije bij betere con- LONDEN (AFP) Lazlo Szabo, twee de secretaris aan de Hongaarse ambassa de in Londen, heeft politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd en gekregen, zo deelt het Britse ministerie van bui tenlandse zaken mee. Hij is inmiddels naar Amerika vertrokken. Szabo, naar verluidt een economisch deskundige, was nog maar vijf weken ge leden in Engeland aangekomen. Hij ver dween zaterdag, nadat hij zijn vrouw had gezegd dat hij even de deur uitging. Zijn auto werd maandag in een Londen - 9e straat teruggevonden. (Van onze correspondent) ASSEN Door de vondst van de 37- jarige amateur-archeoloog Tj. Verma ning uit Hijkersmilde. bewijst dat er al 50.000 jaar geleden mensen in ons land woonden. Rondom de steunzender Smil- de trof hij jtenen voorwerpen aan, die volgens prof. dr. H. T. Waterbolk van de Groningse universiteit afkomstig zijn van de Neanderthaler. De Neanderthaler wordt geacht onze directe voorouders te zijn. TJit recon structies kan men zich een idee vor- nien hoe de Neanderthaler er tijdens zijn leven 50 000 jaar geleden moet hebben uitgezien: een gedrongen gestalte met vooruitspringende wenk brauwen, terugwijkende kin en een «vaal achterhoofd. De hersenpan had een grotere inhoud dan de onze. maar wijst niet op een hoger intelligentiepeil omdat het voorhoofd zeer vlak is. De Neanderthaler heeft zijn naam tr danken aan een dal bij Dusseldorp waar in de zeventiende eeuw de kluize naar Joachim Neander leefde. Deze kluizenaar verwierf bekendheid dooi zijn gezangen, die nog gebruikt worden door de reformatorische christenheid. In dit „Neanderthal" werden in 1856 oeenderen opgegraven, die veel stof de den opwaaien in de wetenschappelijke wereld van toen. Latere vondsten var oeenderen, o.a. in Frankrijk, boden d' Mogelijkheid tot reconstructie. De overgelukkige vinder, van beroep j grasmachinemonteur, is op het spooi gezet door een opgegraven strijdbijl in net Friese Wijnjeterp. Hij ging verder zoeken in grond van gelijke samenstel ling. Enkele werktuigen kwamen wel ie voorschijn, maar overtuigende be wijsstukken waren het niet. Toeval heeft de vasthoudende ama teur geholpen. Door het diep doorploe- f«n Vi3n een stu^ grond, dat toebehoort Pr!1* landbouwer W. Vos. kwam een ,e hoeveelheid prehistorische voor open aan de oppervlakte. Men vond nog meer werktuigen en de grond ter plaatse bleek te dateren uit de voorlaatste ijstijd. In het begin van de laatste ijstijd hebben mammoetjagers stenen voorwerpen achtergelaten op hun tocht naar het warme zuiden. Door vorstwerking zijn de stenen 50 cm diep weggezakt en bewaard geble ven, omdat de bodem niet door erosie is aangetasst. De vondsten bestaan uit vuistbijlen handspitsen, schrabbers en schaven. ROTTERDAM (ANP). Ir. Plantema, onder wiens'leiding de metrowerken in Rotterdam worden uitgevoerd, heeft gis teren als voorlopige verklaring voor het ontstaan van een lek in eeb tunnel onder de Maas de veronderstelling uitgesproken dat de trillingen, opgewekt om de sta len damwand op de zuidelijke oever te kunnen trekken, een zandverschuiving hebben veroorzaakt. Daardoor werd het half in en half boven het water liggeilde tiende tunnelsegment 35 centimeter om- hooggedrukt èn de voeg tussen dit en het 9e segment, dat onder water ligt, gedeformeerd, met de lek als gevolg. Wethouder Bavink van Rotterdam noemde het gebeurde een zeer naar in cident, waarvan de consequenties op dit moment nog niet te overzien zijn. Hij meende echter, dat het woord „ramp" misplaatst is en de technici geloven, dat wanneer de voorlopige veronderstelling juist is, het éuvel wel te verhelpen is, zij het dan, dat met name het zeer moei lijke technische probleem om tunnclstuk 10 weer netjes op zijn plaats te krijgen wel enige hoofdbrekens zal kosten. Het ongeluk bij de tunnelbouw kan precies dezelfde oorzaak hebben als vele jaren geleden het vreselijke spoorwegongeluk bij Weesp. Wanneer nat zand aan trillin gen wordt blootgesteld kan het zich van het ene op het andere moment tot een lopende brij omvormen. Het feit, dat het 90 meter lange tunnelstuk uit 6 sectoren bestaat en dus in zekere mate elastisch is, voorkwam, dat er scheuren optraden De lekkage deed zich dan ook grotent deels aan de onderkant voor, terwijl van boven een dikke regen naar beneden kwam. Inmiddels schijnt het samenge perste zand een prop in het lek te heb ben gevormd, waardoor het water zj langzaam binnenstroomt, dat het met een voudig pompen op peil kan worden gé- houden. Voorlopige peilingen en waterpassin gen hebben vastgesteld, dat tunnelstuk negen en de overige stukken, die onder de Maas doorlopen, keurig op hun plaats liggen. Ook de voegen tussen de andere stukken, die grotendeels nog pas e c rt zekering hebben, vertonen nergens af wijkingen. In het diepste deel van de tunnel 'staat nu anderhalve meter water en dit peil stijgt niet meer. Aanvankelijk steeg het water 4 cm in de vijf minuten, een flinke lekkage dus. Het tiende tunnelstuk ligt in een sleuf, die ten. dele in de rivier, ten dele in de Wilhelminakade is gegraven. Nu het tun nelstuk op zijn plaats is en is afgemaakt wilde men de kostbare stalen dam- wanden, op de vast wal aangebracht om de sleuf droog te houden, verwijderen. Dat gebeurt door trilling op te wekken, waardoor de wrijving tussen staal en zand verdwijnt en men de stalen plaat met een hijskraan uit de grond kan trekken, Deze zware trillingen zouden het zand in beweging hebben gebracht. Men over weegt nu de damwand rustig te laten zit ten. Noodzakelijk is het verwijderen niet. De tunnelsegmenten rusten op hei palen en de ruimte eronder is niet nood zakelijkerwijs met zand opgevuld. Daar door kreeg de zandbrei kans onder het tunnelstuk te dringen-, en een opwaartse druk uit te oefenen. Dit zand weer te verwijderen, waardoor de tunnel weer op de palen komt te rusten is een pro bleem, dat misschien pas na weken op te lossen is, is de voorlopige veronderstel ling van de ingenieur. Juist dan is er ten eerste geen kans op herhaling, omdat men de damwand laat zitten en dus geen heftige trillingen meer optreden en ten tweede is er dan geen enkel gevaar voor de andere tunnelsegmenten. (Van onze Londense correspondent) Kroonprins Charles van Groot- Brittannië, die in november 17 jaar wordt, zal, zoals wij eerder meldden, in het voorjaar van 1966 naar school gaan in de Australische rimboe. Hij zal er het trimester doorbrengen dat in februari begint en ruim drie maanden duurt. Buckingham Palace deelde giste ren mee, dat koningin Elizabeth en prins Philip besloten hadden hun oudste zoon naar „Geelong", een middelbare school van de kerk van Engeland, te sturen. Het is een be faamde onderwijsinstelling die als het Eton van Australië beschouwd wordt. „Geelong" telt vier afdelingen. Kroonprins Charles zial opgenomen worden in de afdeling „Timbertop". Ze bestaat uit barakken (waarvan de slaapkamers geen ramen hebben om zoveel mogelijk frisse buitenlucht binnen te laten) in de rijk beboste heuvels aan de voet van de Great Dividing Range, op 160 km ten noord oosten van Melbourne en tussen Mansfield, centrum van de schapen teelt, en de berg Ruller. In „Timbertop" streven de leer krachten hoofdzakelijk naar ontwik keling van het eigen initiatief van hun studenten, die zich in alle omstan digheden zelf moeten leren behelpen en hun plan trekken. Prins Charles zal er zijn beurt krijgen om de tien leraren en de 135 medeleerlingen aan tafel te helpen bedienen en daarna mee de vaat te doen. De leerlingen van deze school bren gen zoveel mogelijk tijd door in de openlucht. Ze maken trektochten te paard en te voet in de onherbergzame rim boe, waar ze zelf naar eten moeten zoeken. Ze werken in de moestuin van de school en helpen zorg dragen voor het rundvee en de schapen. Het pros pectus van de school maakt gewag van het uithoudingsvermogen van de studenten, dat moet getraind wor den. Bovendien ligt het in de bedoe ling hun onafhankelijkheidsgevoel en karakter te versterken. Elk jaar moeten de jongens een wedloop doen over een afstand van 24 km om hun energie op de proef te stellen. Het schoolgeld bedraagt 1800 per trimester. „Geelong" heeft veel aantrekkingskracht op snobs en al de rijke Australiërs zenden er hun zonen heen. Oud-leerlingen van „Gee long" hebben de naam van zeer arro gant te zijn. Ze doen erg opvallend en niemand schijnt hen graag te mo gen. Een oud-leerling van „Geelong" verklaarde gisteren in Londen: „Er zijn twee soorten jongens op die school: de „squattocracy", de zonen van de grote grondeigenaars en de zo nen van de industriëlen. De zonen van de grondeigenaars zijn allemaal gek en de industriëlen zijn uitgesla pen. Al de ouders moeten schatrijk zijn om hun kinderen naar „Geelong" te kunnen sturen." De leerlingen krijgen er een zeer algemene opvoeding. Ze leren er al- (Advertembie) Hardrenners en roeiers, hoogspringers, hordenlo pers en gewichtheffers, verbazen ons door kracht prestaties en uithoudings vermogen. Maar wie niet; van ijzer is? neemt - verstandig - "vóór het eten en vóór het slapen gaan een glas versterkende wijn. Maar dan het merk van „goeden bloede" met de zo bekend-vertrouwde Pleegzuster. Pleegzuster bloedwijn pleit voor uw lichamelijk welzijn! Alleen verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Reconstruct ie van de Neander- •thaler-kop. Deze vondsten, in het voorjaar 1965, wekten de belangstelling op van het biologisch archeologisch instituut van de universiteit van Groningen. Dit instituut stelde onder leiding van dr. J. D. van der Waals, hoofdmedewerker en conservator van de oudheidkundige afdeling van het Provinciaal Museum van Drente, een onderzoek in. De stich ting voor bodemkartering en de geo grafische dienst gaven ook hun mede werking. President De Gaulle van Frankrijk heeft via het Gaullistische orgaan „Politique étrangère", zijn nieuwe plannen voor de NAVO bekendge maakt. Volgens deze plannen moet het Europese gedeelte van de NAVO onder bescherming van de force de frappe worden gesteld, terwijl de Amerikaanse atoomparaplu het ge hele gebied van de verdragsorgani satie onder zijn baleinen zou moeten krijgen. Ten gunste van de Franse nucleaire „macht" zou de Ameri kaanse overheersing in de NAVO doorbroken moeten worden. Volgens De Gaulle houdt dit tevens het voor deel in dat de bondsrepubliek geen enkele zeggingskracht over het atoomwapen zou krijgen. Parijs wil ook borg staan voor de Duitse vrij heid. De NAVO-plannen van De Gaulle zijn niet opzienbarend. Hij heeft al tijd een Franse overheersing in Euro- pa gewild. Dat hij nu met een plan komt dat de Europese bondgenoten onder Franse overheersing in een nieuwe structuur samen moet bren- DE GAULLE weinig kans gen is dan ook niet zo verwonder lijk. Natuurlijk heeft het Franse NAVO- plan geen enkele kans door welke partij dan ook te worden aanvaard. Dat heeft De Gaulle, beter dan wie ook, begrepen. Dat op dit tijdstip niettemin toch via de Gaullistische pers de Gaullistische NAVO-plannen onder de aandacht zijn gebracht vindt zijn oorzaak in de komende 5e december, de dag der Franse presi dentsverkiezingen. De Gaulle is nog steeds bezig de Franse politieke hemel op(' te fleuren mot politieke proefballonnetjes. De president wil even weten hoe het pu bliek reageert op zijn zienswijzen. De generaal wil vaststellen welke plan nen eventueel kunnen worden door gevoerd als hij geen president meer zal zijn. Wil hij de grenzen bepalen dan moet hij met een ruime marge begin nen, een marge die hem nu tevens het voordeel biedt gelijk met het of ficiële mislukken van de MLF de Amerikanen dwars te zitten. Het ne geren van de Engelse atoommacht, die heel wat bruikbaarder is dan de Franse, is voorts een belediging van de Britten, die niet licht verge ten zal worden '.Politiqu' ^re" heeft nog iets ges'- 'e^ns dit blad is het officieel helemaal nog niet zo zeker dat De Gaulle wederom presi dent van Frankrijk wil worden. Er wórdt gesuggereerd dat de openba ring der Gaullistische bladen, 14 da gen geleden, volgens welke De Gaulle wederom presidentskandidaat was, voor rekening der betrokken hoofd redacties was. De Gaulle heeft dus alleen willen bereiken dat Antoine Pinay niet op de kandidatenlijst zou worden ingeschreven. Pinay was niet bereid tegenover De Gaulle in het strijdperk te treden. Tegenover Pom pidou zou hij een kans hebben ge had, tegenover De Gaulle niet. Nu de inschrijvingstermijn voor presidents kandidaten is verstreken, kan des noods Pompidou als Gaullistische lijsttrekker gaan fungeren. Want de limiet geldt natuurlijk niet voor de generaal. Monsieur le président zal de ko mende weken nog wel meer proef ballonnetjes oplaten. Veel mensen zullen er niet van onder de indruk raken. Hoe de momenten waarop de plannen wereldkundig worden ge maakt ook zijn gekozen. H.K. PRINS CHARLES de rimboe in vast dat het leven niet altijd gemak kelijk is. Zo i-s het gebeurd, dat de studenten tweeduizend jonge bomen geplant hadden, die daarna allemaal opgegeten werden door kangoeroes. De jongens moesten weer van voor af aan beginnen. Prins Charles zal naar „Geelong" gaan op basis van uitwisseling met een Australische student, die gedu rende hetzelfde trimester de plaats van de prins van Wales zal innemen in diens Schotse kostschool „Gordon- stoun". Na afloop van het trimester keert Charles terug naar „Gordon- stoun", waar hij studeert sedert mei 1962. Zijn vader, prins Philip, is een oud-leerling van deze door een Duit ser gestichte school. Eersteminister Menzies van Australië is bijzonder in zijn nopjes met de komst van kroonprins Char les. „Het is. een -praktische stap die getuigt van veel werkelijkheidszin", verklaarde hij in Canberra. (Van onze parlementaire redacteur P. van de Sanden) DEN HAAG Prof. mr. IV. F. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Ka mer voor de A.R., enkele malen kan didaat-minister, tweemaal kabinets formateur of informateur, is een man, die binnen zijn partij onvoldoende aan zijn trekken is gekomen. Hij heeft uit de doeken gedaan hoe dat kon gebeu ren. In een interview met een mede werker van het A.R. partijblad Ne derlandse Gedachten heeft prof. de Gaay Fortman verklaard, dat het de vroegere A.R.-leider Jan Schouten is geweest, die hem uit het minister schap heeft gehouden. En voegt hij er aan toe: „De politiek is een exclusieve club. Ze hebben niet graag dat een buitenstaander zich er mee bemoeit". Daarmee is de cirkelredenering na tuurlijk rond: De Gaay was buiten staander en mocht dus niet slagen in zijn formatiepoging van 1956. Aan de andere kant: hij was buitenstaander geworden omdat Schouten hem niet in een kabinet wenste. Ofschoon prof. de Gaay het niet met evenveel woor den zegt is toch uit het gesprek heel duidelijk geworden, waar de contro verse lag: Schouten wilde niet met de socialisten in een kabinet. De Gaay wel, hij noemt zichzelf „sociaal links". Dat de anti's tenslotte, ook onder Schouten, wel met de PvdA aan een regeringscombinatie hebben deelgeno men komt omdat Schouten zich heeft moeten neerleggen bij de meerderheid van zijn fractie. Het zijn natuurlijk geen grote op zienbarende geheimen, die prof. de Gaay Fortman heeft onthuld, maar belangtvekkend zijn zij wel. Zij maken duidelijk, dat de „grote" politieke lei ders (die wij thans in de kamer zo zeggen te missenook hun fouten en gebreken hadden. Zij wensten de dienst uit te maken, zolang dat vol te houden was. In tijden van nood moch ten dan de anderen, de buitenstaan ders, zich er mee bemoeien, zoals in 1956, toen prof. de Gaay moest probe ren de knoop van een der allermoei lijkste formaties uit de parlementaire geschiedenis te ontwarren. En in 1960 toen de anti's de grootste ruzie in eigen gelederen hadden: de AR-frac- tie stond tegenover de AR-ministers. AR-voorzitter Berghuis heeft enke le jaren geleden gezegd, dat zijn par tij bezig is ,,de bocht te nemen", met andere woorden: zij is zich opnieuw aan het formeren: het optreden van de AR-fractie in de Nieuw-Guinea- kwestie is daarvan een eerste voor beeld geweest, het samengaan van de AR met de KVP en PvdA in het hui- •dige kabinet een tweede. Maar duide lijk is ook thans nog, dat de anti's de bocht niet volledig hebben genomen. De beweging is nog niet tot rust geko men. Prof. de Gaay Fortman beveelt twee zaken aan: verander de naam van de partij, omdat de strijd tegen de Franse revolutie van 1795 nu langza merhand toch echt wel uitgestreden is, en: maak van de AR een echte volkspartij, waarin naast de boeren, middenstanders en beambten ook dé arbeiders en intellectuelen zich thuis voelen. Ook de conclusie van het gesprek met prof. de Gaay Fortman willen wij en met instemming citeren: „Op een figuur als hij moet de A.R. Partij zuinig zijn. Je weet nooit hoe hard je se by tijd en wijle nodig hebt".

de Stem | 1965 | | pagina 7