Justitie gaat over tot forse maatregelen HUNTER echt een lekkere Amerikaan Vraagstuk van de ongeorganiseerden de oplossing nabij G. Sliepen: stichting ondervangt bezwaren steeds vrij Opstand in Boeroendi onderdrukt Fabiola's broer als fraudeur gevonnist Twintig mille verduisterd in Eindhoven NOG GEEN BESLISSING RHODESIE Paus Paulus wil vasten drastisch verminderen Cubaans exodus eist doden RUSSISCHE AUTEURS IN ARREST Zeldzame kat IN DE GREEP y VAN W DE GRIEP? Sikorsky helikopters lijdelijk aan de grond Uitkering uit contributie bij pensionering ,bij ons heb je plezier in ie werk" Onmiddellijk Geen gegok WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! LECER MELDT: HOg Vrijdagavond? DROSTE pasti "es altijd welkom! Erich Rajakowits] (als vrij man) nog steeds in Wenen Goedkeuringswet 10 november in Tweede Kamer Alternatief CHU: Om zei belasting op raffineren van aardolie Boekhouder verdacht llsworlh Bunker: Zondagochtend? DROSTE pastilles altijd welkom Politie gaat tegen ondeugdelijke lesauto's optreden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 ALLE CASINO'S DICHT (Advertentie) In onze electro montage-afdeling hebben wij aantrekkelijk werk voor moderne meisjes. prettige werkomgeving, waarvoor wij jonge mensen zoeken met jeugdig enthousiasme. goed loon. winstdelingsregellng. kom 'ns kijken, het is beslist iets voor jou! AVIOLANDA MAATSCHAPPIJ VOOR VLIEGTUIGBOUW N.V. BEDRIJF WOENSDRECHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op last van mi nister Samkalden van Justitie moeten volgende week alle open- hare en besloten casino's in Ne derland gesloten worden. Ge beurt dit niet vrijwillig, dan zal de politie tot handelen overgaan. De eigenaren van de niet geslo ten speelgelegenheden krijgen dan een proces-verbaal, terwijl bovendien roulettetafels en bij behorende uitrusting in beslag genomen wordt. De politie zal dit de eigenaren van de naar schatting ongeveer 25 casino's nog deze week meedelen. De minister van Justitie heeft boven dien Jast gegeven nauwlettend toe te zien op het eventueel heropenen van de speelgelegenheden of het openen van nieuwe casino's. Tegen de eigenaren van deze gelegen heden moet zmider meer proces-verbaal opgemaakt worden, terwijl de politie eveneens de apparatuur in beslag moet nemen. Minister Samkalden heeft de procu reurs-generaal voor de keuze gesteld direct handelend te laten optreden, of de eigenaren door middel van een aan zegging zelf te laten beslissen. De mi nister zelf' geeft de voorkeur aan een onmiddellijk optreden met het in be slag nemen van de speelapparatuur. Een en ander zal volgens prof. Sam kalden opnieuw recht doen aan de wet op de kansspelen. De wet heeft nooit de bedoeling gehad een ruimere gele genheid aan kansspelen te geven, dan voordat deze wet tot stand kwam. De uitspraak van het Amsterdamse ge rechtshof over het Saturne-spel heeft deze opvatting eveneens onderstreept. Direct na de order van het ministerie van Justitie liet de stichting behendig heidsspelen weten, dat het volgende maand minister Samkalden van Justi tie, de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam, mr. M. H. Ge- link. en anderen een rapport zal aan bieden. Conclusie daaruit: de stichting kan een behendigheidsspel brengen dat tegemoet komt aan de bezwaren van Justitie tegen wat thans aan roulette achtige spelen op de markt is. Het- T.N.O. heeft het spel onder han den voor een uitgebreid onderzoek. Dit onderzoek levert volgens stichtings voorzitter G. Sliepen uit Breda, alle gegevens van het spel op. Deze gege vens zijn wetenschappelijk vastgesteld Zij zullen, naar de heer Sliepen ver wacht, aantonen dat het spel van de stichting een behendigheidsspel is, wel ke kwalificatie het spel ook van de Ne derlandse Octrooiraad heeft meegekre gen. Het spel moet bovendien worden ge speeld als een behendigheidsspel, aldus de heer Sliepen. Als de justitiële auto riteiten het spel en de mogelijkheden hebben bestudeerd, verwacht de heer Sliepen, dat de stichting van deze auto riteiten de goedkeuring krijgt te gaan spelen. Het stichtingsbestuur denkt daarmee in het voorjaar van 1966 op drie of vier plaatsen tegelijk te kunnen starten. Het oordeelt dat in ons land voor een goe de exploitatie het spel op maximaal ne gen plaatsen in toeristische gebieden kan worden gespeeld. Mevrouw M. Falkema-Roehrle uit Arnhem toont hier een kat, „die niet bestaat" althans een unieke kruising, waarvoor biologen grote interesse en bewondering hebben. Het dier is een kruising van een Abessijn.se poes en een Oncilla-ka- ter en heeft nog drie broers en zusters, die echter te wild zijn om op de arm te nemen. De stamva der van deze familie kreeg me vrouw Falkema van de heer Ve- rolme, die hem in de wildernis van Brazilië liet vangen. (Advertentie) (Advertentie) (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Het Indonesische le ger heeft gisteren gemeld dat de leider van de communistische partij Aidit nog op vrije voeten is. Aidit heeft thans zijn hoofdkwartier te Wonogiri in Oost- Java en dat hij van daaruit naar diverse dorpen trekt om steun voor de commu nistische rebellen te verwerven. Radio Djakarta meldde dat commu nisten bezig zijn zich te reorganiseren tot illegale groepen, elk van bataljons sterkte, nabij een dorp in West-Java, en dat zij trachten in die streek een ohaos te veroorzaken. Het persbureau Antara meldt dat in Medan. op Sumatra, een kantoor>der communisten in brand is gestoken. De militaire leiding schijnt vastbeslo ten te zijn de P.K.I. niet meer tot de politiek toe te laten, zo menen politie ke waarnemers in Djakarta. President Soekarno kan zich tegen over het leger onder de nieuwe bevel hebber, Soeharto, niet meer laten gel den. zeggen zij. Hij krijgt van het leger steeds nieuwe bewijzen voorgelegd, dat decommunisten hem ten val wilden brengen. De politiek van vriendschap tussen Soekarno en Peking wankelt. (Advertentie) (Van onze redactie buitenland) LEOPOLDSTAD Koningsgezinde 'roepen in Boeroendi hebben gisteren een opstand onderdrukt, nadat de pré- wier levensgevaarlijk gewond en de ko Bing naar Oost-Kongo gevlucht was. In de eerste uren van de opstand werd het koninklijk paleis en een deel van het legerkampement in de hoofd stad door rebellen bezet. De opstand brak uit enkele uren voor middernacht. Veertien personen zouden om het leven ZlJn gekomen. Verscheidene personen werden gewond. Gisteravond werd de toestand weer normaal genoemd. De oorzaak van de opstand schijnt te zijn de rivaliteit tussen de verschillen ds stammen. Ook zou de koning zich vijanden hebbe;. gemaakt in kringen, die voorstanders zijn van communis tisch China, toen hij in hel begin van dit jaar opdracht gaf tot sluiting van de Uunese ambassade in de hoofdstad Eoejoem-boera. De revolte in Boeroendi zou zijn ge leid door officieren van de gendarme rie die tot de Bahoetoestam behoren, die overwegend uit boeren bestaat. De Bahoetoes zijn aartsvijanden van de aristocratische Watoetsi's waartoe ook de koning behoort. pEN HAAG (ANP) De marinehe- 7Mi? rs..van het lype Sikorsky S.H. 34 J. „tijdelijk niet vlieggereed" zijn. Ze "weten allen een intensieve, tussentijdse ontrole ondergaan. Een voorlopig on- ui inzalce enige ongevallen met de- i helikopters heeft dit, volgens de htmachtvoorlichtingsdienst. uitgewe ken. WENEN (U.P.I.) Adolf Eichmans medewerker Erich Rajakovitsj, die j.l. zondag uit de gevangenis ontslagen is. bevindt zich naar alle waarschijnlijk heid nog in Wenen. Een aantal landen, met name Italië, West-Duitsland, Zwit serland en Frankrijk heeft Rajakovitsj verboden over de grens te komen. On der deze omstandigheden wordt ver wacht. dat Rajakovitsj naar het Nabije Oosten of Zuid-Amerika zal emigreren. ROTTERDAM (A.N.P.) Wegens een poging tot zware mishandeling heeft de Rotterdamse rechtbank de 20- jarige magazijnbediende Jan C. H. ver oordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. De jongen was 's ochtends vroeg nog al aangeschoten thuisgekomen en had oen met zijn moeder ruzie gekregen. Toen de vrouw naar het op tien meter hoogte gelegen balkon liep. ging hij haar achterna, greep haai vast en poog de haai over de houten balustrade te werken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De 'goedkeuringswet voor het huwelijk van prinses Beatrix, met de heer Claus von Amsberg zal waarschijnlijk woensdag 10 november in de Tweede Kamer openbaar worden behandeld. Tegelijkertijd bespreekt de kamer het wetsontwerp tot naturalisa tie van de heer Von Amsberg. De Tweede Kamer heeft bovendien besloten de huurwet op dinsdag 26 ok tober en dinsdag 2 november te be spreken; op 9 en 10 november komen de nieuwe pensioenwetten aan de orde en op 21 en 23 november de belasting- ontwerpen. Op verzoek van mr. W. Geertsema (V.V.D.) zal de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. F. van Thiel. de rege ring vragen zo spoedig mogelijk de ka mer in te lichten over haar nader be raad over de begroting. Zoals bekend heeft premier Cals vorige week don derdag toegezegd de vergadering van de ministerraad van vrijdag aan het nader bezien van de hoogte der uitga ven en omvang der belastingverhogin gen te besteden. Mr. Geertsema vond dat de kamer snel van het resultaat van dat beraad op de hoogte moet wor den gebracht, zodat zij er bij de be handeling van de afzonderlijke begro tingshoofdstukken reeds rekening mee kan houden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Als de regering de invoering van de omzetbelasting op textiel en schoenen zou willen laten vervallen kan daarvoor in de 'plaats komen een omzetbelasting op het raffi neren van aardolie. Een dergelijke be lasting zal enkele tientallen miljoenen guldens opbrengen. Dit voorstel deed mr. W. Scholten, lid van de Tweede Kamer, dinsdagavond tijdens een radio praatje in de aan de C.H.U. beschik baar gestelde zendtijd. Mr. Scholten wees er op, dat de vrijstelling van om zetbelasting Voor de raffinage van aard olie niet strookt met het E.E.G.-verdrag. Het C.H.U.-kamerlid keerde zich tegen ie uitlating van minister Vondeling tij dens de algemene financiële beschou wingen gedaan, dat de wens van de C.H.U. tot vergroting van de uitgaven een bewijs van onoprechtheid zou zijn. Mr. Scholten weet deze opmerking van de minister aan „oververmoeidheid". De C.H.U. wil een andere prioriteiten keuze dan die van het kabinet. Daarop kan men ons nooit van kwade trouw in de politiek beschuldigen, aLdus de heer Scholten. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad der Nederlanden heeft dinsdag het ar rest van het gerechtshof in Den Haag vernietigd, waarbij de dertigjarige zee man H. W. P. te Rotterdam tot twaalf jaar gevangenisstraf zonder aftrek was veroordeeld wegens moord op een vrouw in Schotland, en de zaak verwe zen naar het gerechtshof te Amsterdam. MADRID (U.P.I.) De broer van tie Belgische koningin Fabiola, Don Jaime de Mora y Aragoii, is gisteren by ver stek veroordeeld door een Italiaans ge rechtshof tot twee en een half jaar ge vangenisstraf op beschuldiging van fraude. „Dit is absurd", zo verklaarde Don Jaime na afloop. De aanklacht was ingediend door de voormalige administrateur van Jaime, Giovanni Mastrocco. die beweerde dat zijn vroegere werkgever zich weder rechtelijk cheques ter waarcfe van 48.000 dollar had cfoen toekomen „Ik zal contact opnemen met mijn advocaat en een aanklacht wegens las ter tegen Mastrocco in laten dienen", aldus Don Jaime, „Ik ben er wel bang voor dat ik Ita lië van mijn reisplannen moet schrap pen", voegde hij eraan toe. Over het gebeurde verklaarde hij: „Ik had destijds (in 1961) een speelschuld van 117.000 dollar, die ik niet onmid dellijk kon betalen. Mastrocco beloofde toen de schuldeisers te sussen terwijl ik pogingen deed om aan het geld te komen". „Maar tegen de tijd dat ik Rome ver liet in 1962, had ik de meesste van mijn schulden afgelost. Mastrocco was geen hulp gebleken. Voor ik wegging heb ik hem maar een keer of zes gezien en het zou me niets verbazen als nu zou blijken dat hij een strafregister had' besloot Don Jaime. AMSTERDAM (A.N.P.) „Om hart ziekten te bestrijden moet het fietsen worden bevorderd". Dit was een reso lutie die op het tweede nationale con gres ter bestrijding van hartziekten in Washington werd aangenomen. Tijdens het congres dat door meer dan 600 vak artsen werd bijgewoond werd het ver band tussen fietsen en gezondheid ver schillende malen onderstreept. EINDHOVEN (A.N.P.) De Eind- iiovense politie heelt de 42-jarige Eind- dovenaar H. de K. aangehouden ver dacht van verduistering van ongeveer- twintigduizend gulden. De man die zich boekhouder en accountant noemde, heeft zich in enkele jaren dit geld toe- gecingend door valsheid in geschrifte en verduistering, ten nadele van drie van zijn klanten. De man liet zich onder meer door het plaatsen van valse hand tekeningen de gerestitueerde te veel betaalde belastinggelden uitbetalen De man is ingesloten en zal donderdag voor de officier van justitie te Den Bosoh voorgeleid worden. SALISBURY (UPI) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de beslissing over de eenzijdige onafhankelijkheid van zijn Land opnieuw uitgesteld. De algemene verwachting is dat een defini tief besluit uiterlijk morgen zal vallen VATICAANSTAD (K.N.P.) Paus Paulus zal morgen overleg plegen met de voorzitters van de nationale bis schoppenconferenties over een aposto lische constitutie, welke hij wil publi ceren ter aankondiging van een verdere herziening van de vasten- en onthou- iingswet. De paus zou namelijk het aantal vasten- en onthoudingsdagen drastisch willen verminderen ten be hoeve van de leken en de parochie priesters. Naar men meent wil hij de vasten- en onthoudingswet voor allen alleen handhaven op Aswoensdag, Goede Vrijdag en de vigilie van Kerstmis. De /rijdag blijft onthoudingsdag in de vas' entijd. WASHINGTON (UPI) Tenminste twee boten, die met vluchtelingen aan boord op weg waren van Cuba naar de Verenigde Staten, zijn vergaan, waarbij mogelijk slachtoffers zyn gevallen, zo zegt Ellsworth Bunker, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) De Amerikaanse kustwacht zou de schipbreuken tijdens het weekeinde heb ben gemeld. Tot dusverre is nog geen de finitief akkoord bereikt, maar dit weer houdt vele Cubanen er niet van al vast de overtocht te aanvaarden. Toen het maandag donker begon, te worden bleken in een periode van 18 uur weer ongeveer 125 nieuwe vluchtelingen in Key West, Florida, te zijn aangeko men Hierbij bevonden zich 50 kleine kinderen. In de afgelopen 12 dagen zijn met 30 boten in totaal 616 Cubanen naar de Verenigde Staten uitgeweken. l l i i i i i i i i U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op! Hunter is een koninklijk genoegen in een koninklijk formaat. KING S1ÜLE f. 1.25 X I I I I I I I I I I I I I I 14424 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In welingelichte krin gen wordt verwacht, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich binnen kort weer zal gaan bezighouden met het vraagstuk georganiseerden ongeorgani seerden en de daarmee verband houden de fondsenvorming. Het zal dit doen aan de hand van een rapport, dat een spe ciaal voor dit onderwerp ingestelde com missie heeft opgesteld. Hieruit leidt men af. dat deze com missie haar werk vrijwel heeft voltooid en dat zij tot een conceptie is gekomen, waarmede zowel de vakcentrales als de werkgeversorganisaties zich kunnen ver enigen. Dan zal de vorming van fondsen bij de ondernemingen ten voordele van aangeslotenen bij een vakorganisatie bij de aanstaande loononderhandelingen weer een belangrijk element gaan vor men. Tot voor kort laaiden rond de fond senvorming de emoties nog hoog op. Maar men raakte uit de impasse door het vraagstuk te verwijzen naar een studie commissie, die nu al enkele maanden gewerkt heeft. De commissie heeft geen bezwaar tegen het vormen van fondsen. Een deel van de jaarlijks door een on derneming beschikbaar te stellen gel den zou moeten worden gebruikt voor het vorm ings- en scholingswerk van de vakbeweging, voor de steun aan vakan tiehuizen van de organisatie^ e.d maar dan steeds' ten behoeve van georganiseer den. Het andere deel van de fondsen zou dan meer rechtstreeks ten goede moeten komen van de vakbondsleden. Wat dit laatste betreft heeft men gedacht aan verschillende mogelijkheden. De gedachte is geopperd om voor vakbondsleden een spaarrekening te openen met blokkering tot de pensionering van de betrokkene Verder is gedacht aan het creëren va: een aanvullende pensioenverzekering voor georganiseerden. Een andere mo gelijkheid zou zijn. alle werknemers recht te geven op een aantal onbetaalde vakantiedagen uiteraard naast de ge bruikelijke, betaalde vakantie waarbij de georganiseerden betaling zouden kun nen krijigen uit het fonds. En tenslotte is gedacht aan de moge- lykheid om georganiseerden op hun 65e verjaardag, dus by het uittreden uit het arbeidsproces, een uitkering te verstrek ken, waarvan de hoogte afhankeiyk is van het aantal jaren dat men lid is ge weest van een vakbond. Het heeft er de scliyn van, dat laatst genoemde mogelijkheid voor de vakbe weging de meest attractieve is en dat de werkgevers er geen bezwaren tegen zullen hebben. Zij is daarom zo aantrekkelijk, omdat iemand, die bijvoorbeeld het volgende jaar reeds met pensioen gaat, reeds het volle profijt zou hebben, in tegenstelling tot b.v. een spaarrekening of een aanvul lende pensioenvoorziening die van jaar tot jaar nog opgebouwd zou moeten wor den. Bovendien mag men van zo'n rege ling een stopzetting van het afvloeien van leden verwachten, terwijl het zich aanmelden als vakbondslid een extra- glanspunt krijgt omdat de contributiebe- taling materieel geredeneerd mede een vorm van sparen betékent. In dit verband moet men zich realiseren, dat bij een levenslang lidmaatschap de uit eindelijke uitkering met vier cijfers kan worden geschreven. Wanneer de studiecommissie be staande uit 5 werkgevers en 5 vakbonds mensen overeenkomstig de verwach tingen aan het einde van deze maand haar werk afrondt en het bestuur van de Stichting van de Arbeid de conclusies daarna snel overneemt, za" de fondsvor ming in de komende twee maanden bij onderhandelingen over nieuwe arbeids voorwaarden reeds een rol kunnen spe len. (Advertentie) MOSKOU (A.F.P.) Twee Russi- che schrijvers, André Sinjawski en een ckere Daniël, zijn door de Russische eiligheidsdienst aangehouden en ge- angen gezet, zo is van betrouwbare ijde in Moskou vernomen. Zij hebben arenlang manuscripten naar het Wes- en gezonden en worden van anti-Russi- che propaganda beschuldigd. Zij zul- en binnenkort worden berecht. Het jroces zal openbaar zijn. Sinjawski. letterkundig medewerker /an het tijdschrift Novy Mir, heeft on der het pseudoniem Abram Tertz in het Westen voornamelijk Parijs en Londen werken laten uitgeven, waar onder „Heren, het hof", „De ijsschots" en „Het socialistische realisme". Hij is zeer bevriend geweest met de Russi sche auteur Boris Pasternak, die zijn laatste werken van een voorw oord heeft voorzien. Daniël is verbonden aan een literair instituut in Moskou. DEN HAAG (ANP) Tegen rijscho len die gebruik maken van inferieur maleriaal, kan sinds korte tijd effectiever worden opgetreden doordat de politie de bevoegdheden heeft verkregen van mo torrijtuigen, die niet voldoen aap de wet telijk gestelde eisen, de kentekenbewij zen in te vorderen. Eerst na afdoende reparatie worden de kentekenbewijzen teruggegeven. Een preventieve controle op de onderhoudstoestand van lesauto's laat zich slechts verwezenlijken in het kader van een periodieke keuring van al le motorrijtuigen, waarover de Commis sie Veiligheid Wegverkeer zich nog be raadt. Dit zegt de heer Suurhoff, minister van Verkeer en Waterstaat, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid. de heer Van der Peijl (CHU) over het autorijschoolwezen in Neder land. In afwachting van het advies van deze commisie wordt getracht voor auto's, die zonder chauffeur worden verhuurd, een periodieke keuring op vrijwillige basis tot stand te brengen. Onderzocht zal worden, of een dergelij ke voorlopige regeling ook voor lesauto's mogelijk is, aldus de minister. Daargelaten of de in Amsterdam ge houden controle daarvoor voldoende aan leiding vormt is de minister van mening, dat voor het nemen van maatregelen te gen onbevoegde krachten waarmede naar de minister meent te mogen aan nemen niet-bekwame rij-instructeurs worden bedoeld aanleiding bestaat. Ter voorkoming van misverstand moge in dit verband echter worden opgemerkt, dat alle rij-instructeurs, die niet in het bezit zijn van een VAMOR-diploma of een ANWB-diploma. dan wel niet bij een bond zijn aangesloten, die aan .zijn leden eisen van vakbekwaamheid stelt niet be kwaam zouden zijn tot het geven van rij- onderricht.

de Stem | 1965 | | pagina 5