Herindeling Walcheren akkoord Tien procent van achterhaalde buit Vrijgekomen kraker steekt baby van vroegere vrouw dood artola INGREEP WERD VOORZIEN KOMEET OP DAG J E ZIEN Kritiek op kerk onduldbaar TWEE KINDEREN GERED BELONING VOOR TIPS ÏTLRURGSE OVERVAL: boos om Mendes winst Mishandelde vlucht uit ziekbed Verblindend licht DODE MATERIE ER DOORHEEN NIEUW! DAGBLAD VOOR ZEELAND Weinig bewolking Strauss verliest Uniepartijen VERGISSING ANDAAG IN WEINIG GOEDS ZWAKKE PUNTEN Wraak op straat RIVAAL Jezu ietengencraa l Afwachten artola ©- UW t* matras 105a JAARGANG No. 25026 A109 Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vodtriand WOENS D A G 20 QkTOtttrK 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van èuitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOUBURG VLISSINGS (Van onze redactie binnenland) OISTERWIJK/BREDA Commen taar' van voorzitter" G. Sliepen van de stichting behendigheidsspelen op het justitiële bevel de casino's zonder meer te sluiten: „Er moet maar eens paal en perk worden gesteld aan deze wilde zaak. Ik ben het met de maatregel van justitie eens. Overigens is wel dui delijk geworden dat Nederland niet als uitzondering kan blijven funge ren". r Directeur C. Ossse vhn de „Jupiter"- casino's Best, Zevenaar en Olden- zaal: „Dit was te verwachten. Het werd te chaotisch. Ik sluit dit week einde alle speelzaken". Directeur Visser van de Brabantse Sociëteit in Vught: „Ik zal sluiten als ik daartoe opdracht krijg, maar ik had het bevel niet verwacht. We overwegen of- we iets tegen het be sluit kunnen ondernemen". Fortuna-casino Klein Speyck Oister- wijk: „We wachten op juridisch ad vies. De maatregel werd verwacht, maar we zijn het er niet mee eens. Tot heden was er min of meer stil zwijgende toestemming". Manager Melkman van „Delphi": „De overheid wist vanaf het begin dat „Delphi" in Nederland werd ge speeld. Nu er een organisatie is op gebouwd komt de maatregel wel bij zonder ongelegen". (Zie voor justitiële maatregelen pagi na 5). (Van een onzer verslaggevers) BREDA/TILBURG Tien pro cent beloning heeft de verzeke ringsmij. Lloyds te Londen uit geloofd voor degene, die in de Tilburgse bankroof-affaire een tip geeft waardoor het geld ach terhaald wordt. Dit verklaarde gisteren de directie van de Am- Ro-bank Tilburg, die voor cala miteiten als deze via het Brus selse kantoor van Lloyds bij deze maatschappij is verzekerd. Tot nog toe ziet het er overigens niet naar uit dat er iemand is die de uit geloofde som zal kunnen incasseren. Het regent bij de Tilburgse politie wel iswaar nog steeds tips van mensen die menen iets te kunnen vertellen over de rovers, maar vooralsnog zijn er geen aanwijzingen die hoop geven op een spoedige arrestatie van de daders. In het onderzoek is momenteel ook betrokken het bekijken van de honder den foto'ss. w.o. wellicht die van de roofovervallerss. Ze zitten in een al bum, dat mr. G. J. M. Temmink, offi cier van justitie bij de rechtbank te Breda, van zijn bezoek aan Brussel heeft meegebracht. Mede door het voor Erich Mende winnaar Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog weer en overwegend Wei- n>? bewolkt. Matige en in de na middag vrij krachtige oostenwind, tuur 8 veranf*er*nK *n tempera- Van daag: zon onder 17.36 uur. Maan onder 16.36 uur. Morgen: zon op 7.15 uur. Maan op ^■38 uur. (Van onze correspondent) BONN In de C.D.U.-C.S.U-fractie is de beslissing van professor Erhard om in de nieuwe coalitieregering de portefeuille voor Duitse zaken toch weer aan de F.D.P.-chef dr. Mende te geven, geenszins gunstig ontvangen. Oud-kanselier dr. Adenauer noemde het gesloten compromis zelfs „denkbaar ongunstig" en liet weten dat hierover in de fractie het laatste woord nog niet is gezegd. Ook de C.S.U. is ontevreden, nu dui delijk is gebleken dat haar voorzitter Franz Joseph Strausss vrijwel niets heeft bereikt: noch de verwijdering van de minister van buitenlandse zaken, dr. Schroder, noch die van dr. Mende uit de nieuwe regering. Strauss kreeg wel een soort rehabilitatie, waaruit moet blijken dat hij ook voor de liberalen als minister acceptabel zou zijn. Dit zou komen te staan in het gemeenschappe lijke communiqué over de onderhande lingen, teneinde de Strauss-rehabilita- tie publiek te maken, maar het commu niqué is merkwaardigerwijze gisteren niet uitgegeven. Bovendien hebben de liberalen ei niet bij gezegd dat zij in de regering zullen blijven wanneer het prof. Erhard zou behagen om Strauss toch in zijn kabinet op te nemen, nu of over enige tljIn ieder geval is, nu de F.D.P. de por tefeuilles van justitie, financien en Duit- se zaken en nog een departement krijgt, in de CD.U.-C.S.U. de strijd om de res terende zeventien ministeries losge- brand. Strauss belaagde gistel middag en -avond bondskanselier prof. Eihaid met de kabinetswensen van zijn partij. leggen van deze foto's aan het perso neel van de beroofde bank en aan alle andere eventuele getuigen, hopen poli tie en justitie een nauwkeuriger beeld te krijgen van wat zich heeft afge speeld. „Pas daarna", aldus mr. G. Temmink, „kunnen we overgaan tot het opstellen van een plan de campagne". De Bredase officier van justitie voeg de hieraan toe. dat uit het gebeurde „van alle kanten lering getrokken moet worden". Intussen is gebleken dat het bericht over de overval de Geelse politie pre cies zes minuten na doorkomst van de rovers heeft bereikt. De Brusselse po litie was al 3 uur vóór de overvallers daar arriveerden op de hoogte gesteld van het gebeurde. Intussen heeft de Tilburgse bankroof de (Belgische voetballer Van Ammel uit Wortel ook al parten gespeeld. Van Ammel moest zondagmorgen met zijn club gaan spelen in Lentezon Beerse. Toen de bus op het punt van vertrek ken stond kwam Van Ammel niet op dagen. waarop men besloot toch maar te vertrekken. De doelman voegde zich later gelukkig met zijn eigen auto bij het elftal. Omdat men echter al ver over tijd was, werd besloten dat de doelman zich even in de bus zou ver kleden. Hij liep daarom in onderbroek en hemd van het ene voertuig naar het andere, in de hoop dat niet te veel mensen hem zouden zien. Hij had ech ter misgerekend, want er waren wel degelijk toeschouwers. Die verkeerden echter in de veronderstelling dat ze ge tuige waren van de vlucht pan een van de Tilburgse overvallers en belden der halve meteen de politie. Die zette on middellijk de achtervolging in. Het spoor leidde naar het voetbalveld, waar Van Ammel zijn onschuld al gauw had bewezen. De eerste aflevering van ons nieu we feuilleton: „De misdaad van Giovanni Venturi" van Howard Shaw, vindt u vandaag in de krant. Het is een komische thriller, een geestig en scherpzinnig verhaal. Pag. 13. In de berichten over de Tilburgse bankoverval is meerdere malen sprake geweest van Algerijnen. Besstaat er een misdaadprobleem onder de in Frankrijk wonende Algerijnen? Pag. 7. Voor onze radio- en t.v.-mede- werker is de KRO vooralsnog de kampioen van hef jonge derde net. Pag. 9. Een uitkering van een Rink be- drag op de 65e verjaardag: wordt dat de oplossing van het probleem georganiseerden-on- georganiseerden? »e studie commissie is bijna met haar werk gereed. Pag. 5. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Ka nier heeft gistermiddag met 79 tegen 37 stemmen besloten de gemeente Oost- en Wesl-Sóuburg bij Vlissingen te voegen. De Kamer verwierp met 66 tegen 52 stemmen de gedachte om de ge meente Serooskerke te voegen bij de combinatie Mariekerke in plaats van b(j het duo Veere- Vrouwenpolder. De stemmingen hadden betrekking op even zo veel amendementen van de heer Scheps (PvdA) op het wets ontwerp voor de herindeling der gemeenten op Walcheren. Voor het overige- ging de kamer akkoord met het wetsontwerp; niet om dat de kamer zo enthousiast was voor het plan. maar omdat het langer uit stellen van een beslissing eenvoudig onverantwoord werd geacht. Alleen de Boerenpartij en de S.G.P. lieten aan tekenen tégen het wetsontwerp te zijn Er zijn eigenlijk heel weinig goede woorden over hel wetsontwerp gezegd. Men had ook niet anders verwacht. De herindelingsprocedure voor -Walcheren heeft nl. achttien jaar geduurd en dc inzichten over de herindeling voor dit gebied zijn, vooral de laatste jaren, sterk gewijzigd. Zo is het bekend dat drs. Westerhout (P.v.d.A.). de huidige staatssecretaris van Binnenlandse Za ken. die speciaal belast is met de her indelingsaangelegenheden, voorstander is van de vorming van één gemeente op Walcheren. Weliswaar is dit idee in de gegeven omstandigheden niet uitvoer baar, het tekent toch in ieder geval dui delijk hoe pover de in het wetsontwerp getrokken lijnen voor velen zijn gewor den. Drs. Westerhout zat gisteren trou wens niet achter de regeringstafel om het wetsontwerp te verdedigen. Minis ter Smallenbroek (A.R.) had deze taak zelf op zich genomen omdat drs. Wes terhout als oud-wethouder van Middel burg te zeer bij de herindeling van Walcheren betrokken is geweest. De heer Scheps zag twee zwakke punten in het ontwerp: op de eerste plaats het zelfstandig blijven van Sou burg en daarnaast de indeling van Se rooskerke bij Vrouwenpolder en Vecrre. Vandaar zijn amendementen om Sou burg bij Vlissingen en Serooskerke bij de nieuw te vormen gemeente Marie kerke te voegen. Het al dan niet zelfstandig laten van Oost- en West-Souburg, op vier na de grootste gemeente van Zeeland, is al tijd al de twistappel van deze herinde ling geweest. In het eerste ontwerp van G.S. was Oost- en West-Souburg bij Vlissingen ingedeeld. De vroegere mi nister van Binnenlandse Zaken, mr Toxopeus (V.V.D.). heeft Oost- en Wes't-Souburg echter altijd zelfstandig willen laten. De huidige minister vnn Binnenlandse Zaken, de heer Smallen broek, heeft zich aan dit standpunt ge conformeerd. Ook gisteren hield hij aan Souburgs zelfstandigheid vast. Al bleek al gauw dat hij er niet zo zwaar aan zal tillen als zijn voorganger. Nadat hij de kamerleder, in eerste instontie had gehoord, deed hij niet veel meer dan nog eens het bekende standpunt herhalen dat de zelfstandigheid van Souburg de ontwikkeling van Vlissin gen niet in de weg behoeft te staan. Overigens liet hij het oordeel gaarne aan de kamer over. Mocht de kamer anders over Souburgs lot beslissen, dan zou hij zich daartegen niet verzetten (ZIE VERDER PAGINA 3) (Van onze correspondent) NIJMEGEN Uit vrees voor wraak zuchtige vechtersbazen is te Nijmegen een mishandelde betonwerker uit zijn ziekbed de straat op gevlucht. Hij had zo'n grote haast dat hq zich in een on derbroek gehuld hals over kop uit zijn huis spoedde. Later heeft hij zich in de stad van een broek en een jas weten te voorzien, maar op weg naar huis ontmoette hij andermaal zijn kwelgeesten. De beton werker is toen zijn beide achtervolgers met een stuk hout te lijf gegaan, zodat een van hen een schedel- en een kaak- fractuur opliep. Zaterdagavond was de betonwerker bij een ruzie tijdens het kaartspel al ernstig mishandeld door een schoenma ker en een koopman, zodat hij het bed moest houden. Kennelijk vonden beiden dat hun slachtoffer nog niet voldoende was afgetuigd en gingen andermaal op het oorlogspad. Eind van het lied is nu dat de politie hen alle drie heeft ingerekend, de koopman na hevig ver zet en de schoenmaker na een vlucht poging. die hem in het ziekenhuis deed belanden. (Van een onzer redacteuren) BREDA Wie deze week en vooral donderdagmorgen vroeg op wil staan, kan getuige zqn van een hemclfenomcen dat in deze eeuw zijn weerga nog niet heeft. De ,,Ikeya-Seki"-komeet, zo genoemd naar de twee Japanse astronomen die hem ontdekten, nadert de aarde. Donderdag zal liet fel lichtende hemellichaam zo goed zichtbaar zijn dat het zelfs overdag te zien is. De komeet be vindt zich dan echter in de direc te nabijheid van de zon, zodat men wel op moet passen voor de ogen. Geweldige kometen als de Ikeya- Seki zijn deze eeuw zeer zeldzaam gebleken, in tegenstelling tot de vorige eeuw, toen er verschillende zijn geweest. Beroemd is de Hal- ley-komeet, die in 1910 zijn staart als het ware over de aarde zwiep te, waardoor deze voor het oog het hele hemelruim leek te omspan nen. Een komeet is een enorme klomp dode materie, die door ijs bijeen gehouden wordt. De staart bestaat uit een onvoorstelbaar lichte ma terie en zo ijl dat de wereld er niets van merkte toen de aardbol in 1910 dwars door de staart van de Halley-komeet wentelde. De atoomdeeltjes, waaruit de staart bestaat, zijn onderhevig aan de stralingsdruk van de zon, zodat de staart altijd van de zon staat afgekeerd. Sovjet-geleerden zijn van me ning dat de Ikeya-Seki nooit meer zal terugkeren, in tegenstelling tot de Halley, die om de 76 jaar in de huurt van dc aarde komt, maar sinds enige tijd spoorloos is. De Russen zijn van mening dat de komeet zal opgaan in de zon. Ame rikaanse geleerden zijn minder „pessimistisch". Zij rekenen op een rakelingse passage (altijd nog 200.000 km). De Septemberkomeet van 1882 maakte ook zo'n rake lingse passage en ontwikkelde zich daardoor tot een ongekend fasci nerend schouwspel, want de kop brak in vijf stukken. Twee daar van vormden ieder een eigen staart. In vroeger jaren werden kome ten beschouwd als onheilhrengers. Als zodanig hebben zij zich nooit gedragen, maar het is begrijpelijk dat hun machtige en toen nog niet te verklaren verschijning indruk op de mensheid maakte. In feite is een komeet slechts een nietig hemellichaam. Het oefent in het geheel geen invloed uit op de ma nenstelsels, waar ze soms dwars doorheen „vliegen". Kometen „verslijten" en men heeft geconstateerd dat periodieke kometen (zoals de Halley) telkens als ze terugkwamen iets van hun materie verloren hadden. Maar er komen steeds nieuwe ons zonne stelsel binnen. De laatste komeet, die hier gezien is, was de Arend- Roland in 1957. Een weinig specta culair verschijnsel. Het beroemd ste is de Halley van 1910 gewor den. Volgens de sterrenwacht in Uk- kel zal de nieuwste staartster (de Duitsers zeggen Haarstern en het Griekse kmètès betekent langha rig) donderdag honderd maal ster ker zijn dan dc Avondster. Wie het merkwaardige hemellichaam goed wil zien moet ongeveer een half uur voor zonsopkomst (7.15) pre sent zjjn. De komeet verschijnt schuin rechts boven de plaats waar de zon moet opkomen. Het moet natuurlijk wel helder weer zijn. Donderdag is de komeet de hele dag met het blote oog zichtbaar. De komeet van Halley (I91i) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Zeven uur lang heeft de krankzinnig geworden onder wereldfiguur J. P. B. een broodmes tus sen de schouderbladen van zijn zesja rige dochtertje Vera gericht gehouden, door het open raam naar beneden schreeuwend, dat hij haar en haar vierjarige zusje Bianca zou neersteken, als zijn ex-vrouw Joyce niet met hem wilde praten. Kletterend viel het broodmes toen neer op de keien van het schamele Dapperplein en B. begon gelaten de barricade op te ruimen, waarmee hij zich een nacht lang de politie, zijn vrienden, de spychiater en zelfs zijn moeder van het lijf gehouden had. De twee kinderen waren gered. Maar in middels had het drama al uren ^geleden een slachtoffer geëist. In zijn eerste woedevlaag had B. de drie maanden oude baby Gino, kind van zijn vrouw en een taxichauffeur in zijn wieg in de sjofele voLkswoning neergestoken.. Het lijkje werd op aanwijzing van de dader zelf door twee vrienden gevonden op een wasmachine in het trapportaal. In aller ijl bracht de politie het naar het Binnengasthuis, maar daar bleken de levensresten van het in een deken ge wikkelde, helemaal leeg gebloede kind reeds geweken. De kiem voor het drama, dat onge twijfeld meer slachtoffers zou hebben geëist, wanneer hoofdinspecteur A. Koppejan zijn popelende ondergeschik ten niet belet had. te schieten, werd al een jaar geleden gelegd. De 30-jarige B. zat toen een straf van 27 maanden uit wegens een serie inbraken. Zijn 25- jarige vrouw Joyce, knap, donker, van Indische afkomst, bij wie hij twee dochtertjes had, maar met wie hij al lang in gespannen sfeer leefde, besloot, de gelegenheid te gebruiken om officieel te scheiden. Zij had de 30-jarige taxi chauffeur Leo B. ontmoet. De scheiding ging door en in juli werd Gino geboren. Vorige week donderdag kwam Cob B. eindelijk vrij. Hij had onmiddellijk een gesprek met zijn ex-vrouw en haar minnaar. Het leverde geen moeilijkhe*- den op. Zondagavond laat beide de in breker echter opnieuw zijn gewezen echtgenote op en eiste weer een onder houd. Joyce weigerde, maar B. kwam toch, trapte de deur in en verscheen in de woonkamer met een 23 cm lang broodmes. De minnaar vluchtte in pa- MADRID (K.N.P.) Jezuïeten-gene raal pater Pedro Arrupe, heeft in het katholieke dagblad Ya van Madrid ver klaard dat openbare kritiek op de Kerk volkomen ontoelaatbaar is, ook al richt die kritiek zich op bestaande gebreken. Hij verklarde letterlijk: „Ik ben een fel tegenstander van iedere kritiek op de Kerk. Indien er hervormingen nodig zijn, dan moeten die doorgevoerd wor den door de hiërarchie Het is on toelaatbaar dat een of andere fout in de Kerk, hoe reëel ook, openlijk door individuelen of groepen besproken wordt, ongeacht hun goede bedoelingen. Indien de persoon, die kritiek heeft, intelligent is, dan zal hij begrijpen en inzien dat de beste oplossing is om stil zwijgend af te wachten of in nederig heid de gebreken ter kennis te bren gen van het competente gezag. Met goedkope borreltafelkritiek bereikt men niets. De Kerk zal voorzien op een manier en een tijdsstip, dat zij goed acht. Men moet nooit op eigen houtje met kritiek beginnen. Het enige resul taat van kritiek is, dat men een klimaat schept van verwarring, van obstructie of zelfs de Kerk verlamt in haar werk voor allen". In zijn verklaring in Ya merkt pater Arrupe verder op, dat de paus aan de jezuïeten bijzonder heeft opgedragen het atheïsme te doen verdwijnen. Een andere opmerking had betrekking op de waarde van de verschillende cultu ren. Hij zei hierover: „De niet-christe- lijke culturen hebben ongetwijfeld zeer prijzenswaardige waarden, maar zonder kleineren, moet gezegd worden dat de de andere culturen ook maar iets te totale som van waarden der christelijke wereld superieur is". De verklaring van pater Arrupe de nieuwe géneraal der jezuïeten komt ons onvoorstelbaar voorzelfs voor een Spaans gehoor. Indien de ze verklaring in alle opzichten en met alle nuances juist zou zijn weergegeven heeft deze generaal 'c strijd tegen het atheïsme bij oorbaat verloren. (Redactie). niek en ook Joyce zelf raakte zo over stuur, dat zij een smoes verzon o>m weg te komen en onderdook bij de buren. B. merkte al snel, dat zij hem voor gelogen had en raakte buiten ziohzelf. In blinde razernij rende hij naar de slaapkamer, doorstak verschillende ma len de rustig slapende Gino. Daarna schoof hij het dressoir, de tafel en en kele sitoelen voor de deur van de etage woning', haalde zijn zesjarige slaap dronken dochtertje Vera uit bed en posteerde zich met haar voor het geopende raam. Op dat moment passeerden toevallig twee van zijn vrienden, de 32-jarige chauffeur Willem Jansen en de 21-jari- ge betonivlechter Max Beek. De moor denaar zag hen en schreeuwde: „Er is er al een aan gegaan. Kom maar kijken Ik zal hem op de wasmachine leggen". De mannen gingen niet gelovend naar boven en vonden inderdaad het lijkje van Gino op de aangegeven plaats. Om drie uur gaf Joyce eindelijk ge hoor aan de eis van haar man, om op het plein te verschijnen. Maar toen zij hoorde, dat Gino doodgestoken was, viel zij flauw. Advertenties de nieuwe aluminium kooksel zit vol met nieuws: 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgasl) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen

de Stem | 1965 | | pagina 1