man house of enqiand KOFFIE HUE BRYLCREEM K.K.K.-LEDEN DE CEL IN .voor haar Kloof tussen welvaart drinkt u al Koffie Hag? HOUSE OF ENGLAND'S Stripes Stars Sanatogen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en^ geest van jong en oud. 'ML Herstel Johnson duurt langer Genie-opleidingen alle naar Vunht Bejaarde vrouw slachtoffer van kolendamp Borrel, benzine en aulo's in België duurder? Mislukte aanslag op Belgische burgemeester 8.60 ier liter l&Éi Vieux j^Rj KONINKLIJK JUBILEUM IN DE CEU (Advertentie) PARIJS (AFP) In een hotel in Pa rijs is een monteur uit Ronn, de 28-jarige Dieter Goetze, aangehouden in verband mest de moorden op enige prostituees, die de laatste tijd in de Franse hoofdstad zijn gepleegd. In zijn bagage worden voor werpen gevonden, die op zijn schuld zou den wijzen. Goetze heeft al bekend vorige week maandag Aline Gaines te hebben ge wurgd, wier stoffelijk overschot in het ..Hotel des deux gares'* werd gevonden. Daarna zijn nog twee publieke vrouwen gewurgd. Ook deze heeft Goetze toegege ven. Drie sterren voor dit V.S.OP. (very'superior onberispelijk pak), dat Uw grote favoriet zal zijn vanaf het moment dat U het koopt. Want of U nu slank of gezet bent, lang of kort, deze naalddunne streep staat U perfect. Daarover is geen discussie mogelijk. Daarom, als onze grote kollectie ruiten en stre ef pen in alle kleuren Uw &AS keus mocht bemoeilijk- jfR? en-hak dan de knoop >j door en koop dit pak. ff Ook met vestl Advertentie) liteit. De realiteit van een groei naar de volwassenheid, waarop niemand in de westerse wereld zich blind mag sta ren. De man in het ontwikkelingsland kent zijn status evengoed als wij. En bij hem is het misschien alleen een groei, meer niet. Erger is dat 2 of. 1,5 miljard mensen honger blijven lijden. We kunnen er hele parlementaire jaren over discussië ren, maar de debatten nemen de hon ger waarschijnlijk maar voor een deel van de miljarden mensen weg. De hon ger beheerst namelijk nog steeds de we reld, door welke maatschappelijke, so ciale of politieke oorzaken ook. „Waarom zou onze naastenliefde moe ten ophouden bij één, twee of drie pro cent van ons nationaal inkomen?" Zij houdt daarbij ook niet op, want over de gehele wereld zijn acties gaande tegen het geldgebrek, de honger en de ziekte. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Dezer dagen zei een oud-minister-president: „De Ne derlander moest eens weten, hoe veel ellende schuil gaat achter zijn twee cent goedkoper pakje margari ne. Hij zou, als hij het wist, voorlo pig geen hap meer door zijn keel kunnen krijgen". Bittere woorden in een welvaartsstaat, die Nederland begint te worden. Maar ook bittere waarheid, want goedkope grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt maken de armoede voor twee mil jard mensen in de ontwikkelingslan den alleen maar groter. Iemand heeft wel eens de gedachte geuit, om iedere cent, die een pakje margarine, een pond rijst, suiker, thee of koffie goedkoper worden, te bestem men voor het land van herkomst. Zoiets is namelijk politiek onverkoopbaar, omdat geen Nederlander erin gelooft. Eén of twee of drie procent van het na tionaal inkomen ligt ons beter: zoiets raakt onze eigen portemonnee niet rechtstreeks. „Maar moet onze naastenliefde met één, twee of drie procent ophouden", vraagt minister Bot van ontwikkelings hulp zich terecht af. De Nederlandse mgr. Heygen, missie bisschop van het Afrikaanse Kameroen is dan wel verrukt over ieder dubbel tje, dat hij extra krijgt, maar wat doen zijn mensen met een spoorlijn als er geen technici zijn. En wat beginnen zijn technici, wanneer ze niet voldoende loon ontvangen? En wat moet de rege ring zonder geld om hen te betalen? Dit alles speelt in Afrika, in Azië, in Latijns-Amerika, in het Midden-Oosten. Anderhalf of twee miljard mensen, die te weinig voedsel hebben. Wat doet het cijfer ertoe: „De armoede is er, als een naakte waarheid. Miljoenen in deze wereld zijn nog verstoken van het meest elementaire dat een mens kan eisen: brood om van te leven", heeft prins Bernhard eens gezegd. Ministers uit Vietnam, Chili, India, Ceylon Pakistan en Argentinië reizen intussen de wereld af en bedelen links en rechts om hulp. Hun mensen zijn ziek en hebben te weinig artsen en ge neesmiddelen, hun kinderen sterven van van de honger. Er moet geld komen, technische bijstand, import, een betere landbouw, betere industrie, een betere administratie. Nodig zijn: meer vak manschap. meer kennis, meer intellec tuele en hand-kracht Foto onder: Gezamenlijke krachtsinspan ning, ook met handkracht, om uit de kringloop van moeilijkheden te geraken Foto boven: De ouders hebben het lachen al lang verleerdDe jeugd leeft nog plezierig van de ene hap in de andere. WASHINGTON (UPI) President Johnson heeft voor het eerst sinds zijn operatie een wandeling van een half uur gemaakt. Hij heeft echter nog pijn en voelt zich nog zwak. Zijn herstel zal lan ger duren dan verwacht was. Op de wandeling van ongeveer ander halve kilometer werd Johnson vergezeld door zijn vrouw en een aantal verslagge vers. De president is sinds zijn opname in het Bethesda marinehospitaal 15 pond afgevallen. Hij weegt n<u nog iets min der dan 200 pond. Van de twee miljard mensen zijn er 10 miljoen op Ceylon, waarvoor de No- vib een actie wil ontketenen. Dit eiland in de Indische Oceaan, dat 'tweemaal zo groot is als Nederland, heeft een te kort aan geschoolde krachten voor de landbouw en het onderwijs, aan medi sche hulp, aan technici, aan zakenlie den, aan een redelijke export. De tien miljoen Ceylonezen leven in een kring loop van problemen. Want waar de landbouw en de industrie op een te laag peil staan waar het onderwijs nog on toereikend is, blijft het geld weg, dat dringend nodig is voor het doodgewone leven van alledag. Ceylon en Nederland hebben al oude banden. In de zestiende eeuw voeren de Nederlanders erheen, om de bewoners te helpen tegen aanvallende overheer sers. In de tweede wereldoorlog, tussen 1942 en 1945 landden opnieuw Neder landers op Ceylon. Zij vestigden zich op de befaamde China Bay met hun Cafa- lina-vliegboten en hun Liberators en startten vandaar voor hun oorlogsop drachten. Praktisch ieder lid van de marineluchtvaartdienst, toen dienend in het 321ste squadron, heeft goede herin neringen aan het eiland, aan de Cey lonezen, de Tamils en Singalezen, waar van er velen bij het squadron hebben gewerkt als chauffeur of bediende. De Novib, Nederlandse organisatie voor internationale bijstand, heeft dus terecht een bijzondere belangstelling voor Ceylon. Zij wil de Ceylonezen, die zelf al enorm veel doen aan hun ont wikkeling, bijstaan bij het herstel en de aanvulling van de vissersvloot, bij het bouwen van watermolens voor de waterhuishouding, bij het onderwijs bij voedselbewerkingen, bij medisch-hygië- nische projecten en bij de gemeenschap pelijke ontwikkeling. De Novib, een be roep doende op iedere Nederlander, werkt daarbij samen met het Unesco- centrum Nederland en het Nederlandse comité van Uni-cef, in de anti-honger actie 1965, die tot 24 oktober gevoerd wondt. Nederland geeft volgend jaar aan alle vormen van hulpverlening aan ontwik kelingsgebieden 375 miljoen gulden uit de schatkist. Een aanzienlijk bedrag. DEN HAAG (ANP) Opnieuw is de landmacht aan het schuiven gegaan met enkele onderdelen: ditmaal om een con centratie der genie-opleidingen te be werkstelligen. De genieopleidingen zul len worden samengebracht in Vught. Tot nu toe waren ze verspreid over 's-Her- togenbosch, Gorinchem en Soesterberg. Evenals de reeds eerder aangekondigde concentraties van de opleidingen van de infanetrie en de intendance heeft deze concentratie van genie-opleidingen tot doel te komen tot een doelmatiger inzet van het instructiepersoneel en een effi ciënter gebruik van materieel en lege ringsruimte. De verplaatsingen zullen in twee fases wor'den uitgevoerd, samenvallend met de binnenkomst van nieuwe rekruten en cur sisten in het depot en op de scholen. De eerste fase valt omstreeks 1 februari 1966, de tweede in elk geval voor 1 augustus 1966. (Advertentie) En de welvarende mensen, een mil jard in getal, buigen zich over hun hulpprogramma's, een miljoentje zus, een miljoentje zo, epn paar honderd duizend hier en nog wat duizendjes daar. „Het zou een cabaretprogramma kunnen zijn" zei een doodvermoeide missionaris vorige maand op thuisreis naar het rijke Nederland. „Maar ik kan er alleen niet om lachen zich als leken- of religieuzen missiona ris in de ontwikkelingslanden vestigt. Alle vormen van ontwikkelingshulp zijn denkbaar, ook die van de Novib, waaraan iedere thuisblijvende Neder lander kan ^neewerken. Misschien krijgt minister Bot van ontwikkelingshulp dan ongelijk met zijn opmerkingen, dat de kloof tusen arme en rijke landen steeds groter wordt. Hij wil zelf niet liever dan zijn ongelijk zo snel mogelijk er kennen als daar aanleiding voor is. Maar er zijin aanzienlijk meer moeilijk heden onder de rond twee miljard mensen, die de Nederlandse schatkist onmogelijk kan oplossen. Dat is wel mo gelijk door de gezamenlijke westerse landen, die een ereplicht hebben tegen over de vele andere gebieden en voor wie het in feite ook een kwestie van zelfbehoud is zich ervoor iin te spannen. Dit geldt evengoed voor de persoon lijke inspanning van iedere individuele Nederlander, die als jongere vrijwilli ger erop uittrekt, die onder auspiciën van de actie „Wij en zij" van het N.K.V. naar zuid, west of oost reist, die als on dernemer probeert door middel van za kelijke relaties hulp te bieden, of die A&O gratis een volle kipspaar- n ca.800 gram. jratis kipzegels jratis kipzegels jratis kipzegels gratis kipzegels 3ratis kipzegels .gratis kipzegels al aanbiedingen In augustus zette de „Nationale raad van advies inzake hulpverlening aan minder ontwikkelde landen" zwart op wit: .,De in 1965 vervallende verplichtin gen voor rente en aflossing op uitstaan de schulden in Argentinië, Brazilië en Chili ziyn meer dan twee keer zo hoog als de thans beschikbare hulp. Boven dien moet dan nog het negatieve saldo op tie lopende rekening van de beta lingsbalans gedekt worden". En voor wat India betreft schrijft de raad: „Bij een voortzetting van de hui dige vorm van financiële hulp aan In dia moet deze hulp in 1975 geheel be steed worden aan de betaling van rente en aflossing van aangegane schulden". Dut is een realiteit voor de ontwikke lingslanden, die even bitter is als de schommelende wereldprijzen van de grondstoffen, waardoor bijvoorbeeld ons Pakje margarine een of twee centen goedkoper kan worden. De dure auto's, gouden bedden en nyper-luxe hotels in een aantal ont wikkelingslanden vormen ook een rea- DEN HAAG (ANP). De Haagse po litie heeft de 76-jarige weduwe K. H. C. SmitsBronsveld dood aangetroffen in haar woning. Buren, die de vrouw mis ten, hadden de politie gewaarschuwd. Zij is slachtoffer geworden van kolendamp. (Advertentie) REGEREN (ln herenmode) IS VOORUITZIEN! Neem de proef! Koffie HAG (coffeïnevrij) is voortreffelijk van smaak en aroma veilig voor hart, zenuwen, bloedsomloop, maag, lever en gal BRUSSEL (ANP). Op de woning van d-e burgemeester van La Louvrière in Bel gië is een, overigens mislukte, bomaan slag gepleegd. Een politieagent vond te gen de gevel een doos mt 1,25 kg ontplof baar poeder. De springstof was door een draad verbonden met een wekker, die af had moeten lopen. Blijkbaar als gevolg van een slecht contact ontplofte de in houd van de doos niet. BRUSSEL (ANP) De Belgisch» re gering overweegt de verhoging van een aantal belastingen, waardoor vooral ben zine, dieselolie, auto's en alcohol duurder zullen worden. In overleg met de tweë regeringspartijen de katholieke en de socialistische partij moet nog een definitieve beslissing genomen worden. Ook zou de omzetbelasting in het alge meen met één procent worden verhoogd tot 7 procent. De benzine zou 7.2 cent per liter duurder worden, terwijl diesel olie zou worden belast met een extra belasting van 4'/2 procent. De weeldebe lasting op auto's, die thans 16 procent be draagt, zou voor sommige prijsklassen stijgen tot 21 procent. Ondanks een officiële tegenspraak blij ven ook geruchten de ronde doen, dat de kijk- en luistergelden worden verhoogd van 960 tot 1200 frank per jaar, ruim 90 gulden. De totale opbrengst van de nieuwe be lastingen moet ongeveer 15 miljard frank (108 miljoen gulden) bedragen. De regering zou er voorts naar streven het eindbedrag van de begroting voor 1966 te beperken tot 200 miljard frank (bijna 15 miljard gulden). Dit is ruim 30 miljard frank meer dan in 1965. Ondervoeding is nog stêeds de ergste kwaal in vele ontwikke lingslanden. WENEN (UPI) Hedwig. de 80- jarige koningin van de Weense zakkenrollers, zal binnenkort haar gouden jubileum vieren achter ijzeren tralies. Het tengere wezentje begon haar carrière in de misdaad op 16-jarige leeftijd. Sindsdien heeft zij meer tijd in de gevangenis doorgebracht dan erbuiten. Haar laatste periode van vrijheid 17 maanden is inmiddels voorbij. Zij werd betrapt bij het stelen van een portemonnee met 5 schilling, voor de rechter geleid en veroordeeld. Hedwig trachtte met tranen de rechter te beroeren, maar de wet staat boven vorstelijke personen, zelfs die van de onderwereld. CRAWFORDVILLE (UPI) Zeven le den van een gewapende Ku Klux Klan- groep zijn dezer dagen gearresteerd, on der wie twee, die reeds er rder zijn vrij gesproken van moord op een neger. De mannen hadden de boer George Turner, een neger, met hun auto van de weg gedrukt, getracht hem af te ran selen en hem met vuurwapens bedreigd. Vorige week raakten beide mannen opnieuw in conflict met de politie, omdat zij tijdens een integratiebetoging voor een „blanke" school een negerfotograaf hadden afgetuigd. De agent was gealarmeerd door de slagzinnen, die op de muren van de bur gemeesterswoning waren geklad en waarin werd geprotesteerd tegen de sluiting van ondernemingen in de om geving van La Louvrière. Er waren ook initialen op de muren geschilderd van de „Waalse Beweging"'. Volgens politiedeskundigen zou een ontploffing aanzienlijke schade aan de woning hebben kunnen veroorzaken. SYNweAte (Advertentie) Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar i The perfect hairdressing /Jt

de Stem | 1965 | | pagina 17