Politie-alarm over hele land eist te veel tijd TIJD IS GELD (TILBURG WEET HET) Breskense raad akkoord met 80 ratiowoningen Veel te forse prijsstijgingen bij bijstandsinrichtingen Niet overal telex Starfighters aan de grond Kerkdieven jaar gevangenis Ex-premier van Rhodesië krijgt één jaar huisarrest Oud-nazi's verdacht van moordpartij Nieuwe waterleiding Gronings vlees nu zonder luchtje sig^fLtijk uitzied! Geen fijner, geen nobeler geschenk dan de nieuwe, zilve :n Sovjet-geleerde loopt over Routine-kwestie In West-Duitsland: Spoor door Brabant De contacten? KVP-kamerlid Zwanikken KROESTJEV JAAR DE LAAN UIT Kapitalisme Partijcongres Welvaart Diplomaat zoek DOOR MIGNON G. EBERHART. faZ4e7oXht!"dat j€ Wint' Het is de DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 OKTOBER 1965 (Van onze verslaggevers) BREDA Is het alarmerings systeem van de Nederlandse politie wel juist? Tot deze vraag, die alarmerende antwoorden op roept, komen wq, naar aanlei ding van de recente gebeurte nissen bij de bankoverval te Til burg. Laten we in dit verband even nagaan, hoe de gang van zaken was, vrijdag jl., met het telexbericht over de diefstal van de twee Citroëns in Rotterdam, die bij de overval werden ge bruikt. Om half zeven vrijdagmorgen waar schuwde de firma Torenvlied te Rotter dam aan de gemeentepolitie aldaar dat een van haar wagens, een Citroën, was gestolen. Onmiddellijk gaf de Rotter damse gemeentepolitie dit bericht door aan de patrouillerende wagens. Men had een autonummer, maar omdat de eige naar van die wagen zijn papieren in de auto had laten liggen, beschikte men over onvolledige gegevens. Motornum mer, chassisnummer, enz. ontbraken. Dit soort diefstallen pleegt dagelijks te gebeuren. Het is voor de politie een routine, kwestie. Waarom zou men met spoed juist deze diefstal 'op de telex zetten? Diezelfde morgen, na half tien hoe laat precies is niet bekend volgde aangifte van diefstal van een tweede auto, de Citroën van de heer H. Blietz. Ook hier waren de papieren in de auto blijven liggen. Er kwam na enige tijd een bericht dat deze laatste wagen ge vonden zou zijn. Achteraf bleek dit be richt vals te zijn. maar weer was enige tijd verstreken om een en ander te verifiëren. Toen de verschillende dealers en autoverkopers met hun gegevens over de beide wagens kwamen motor nummer, chassisnummer, speciale ken tekenen enz., was al heel wat tijd ver streken. In de loop van de middag werd het bericht doorgegeven naar de centrale in Utrecht. Volgens onze gegevens was dit om 16.30 uur, maar de politie wei gert dit tijdstip bekend te maken. „Het HAMBURG (UPI) De Westduitse luchtmacht heeft een vliegverbod uitge vaardigd voor de gehele F-104 „Star- fighter"-vloot. Deze tijdelijke maatregel is getroffen nadait in één van de toestellen een be langrijke veiligheidssluiting blijkt te zijn verdwenen. De 100 toestellen zullen aan de grond blijven totdat een onderzoek heeft uitge wezen dat heit vitale onderdeel niet ont breekt in andere vliegtuigen. Men verwacht dat het verbod binnen enkele dagen weer zal worden opgehe ven. is een dienstgegeven, waar niemand iets mee te maken heeft", zo werd ons min of meer te verstaan gegeven. Informatie bij politieposten leverde hieromtrent geen verder resultaat op. Vanuit Utrecht is dit bericht, dat on der de normale routinekwesties gerang schikt werd - men wist immers niet dat de Citroëns voor een overval ge bruikt zouden worden op de telex gezet. Hoe laat dit gebeurd is blijft in het vage. De Tilburgse politie vertelde op de persconferentie van vrijdag jl. dat zij de autonummers nog niet had, toen de roof plaatsvond. De gemeentepolitie in Nederland kent het alarmeringssysteem per telex. Hier op is ook aangesloten de Kon. Mare chaussee, echter niet de Rijkspolitie en de douane De normale procedure schetsten wij hierboven terloops: een bericht wordt doorgegeven naar de centrale van het politie-telexverbindingsnet in Utrecht, waar dat bericht op de telex wordt ge zet. De gemeentekorpsen en de mare chaussee-afdelingen, die aangesloten zijn, ontvangen het aldus en wanneer het bericht belangrijk genoeg geoor deeld wordt geeft de gemeentepolitie het door aan het district van de rijks politie. Vandaar worden de verschil lende posten telefonisch gewaarschuwd. De gemeentepolitie belt ook naar de grensposten. De marechaussee belt het bericht door aan de niet op de telex aangesloten marechausseeposten, die van belang kunnen zijn voor dat be paalde bericht. Met dit alles gaat na tuurlijk enorm veel tijd verlor ven. Op deze manier is vrijdag het bericht *ran de autodiefstal doorgegeven. De rijkspolitie beschikt voor haar verbindingen niet over een telex. Wan neer zy gebruik wil maken van de politietelex, moet zy zich in verbinding (Van een onzer verslaggevers) BREDA Twee Hagenaars zijn gis teren voor de Bredase rechtbank ieder tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. De 27-jarige bankwerker J. P. en de 36-jarige kelner E. B. hadden in de nacht van 20 op 21 april in Roo sendaal in een kerk ingebroken. Beide verdachten werden er ook van verdacht kerkinbraken in Breda en Bergen op Zoom te hebben gepleegd. Sinds hun arrestatie is er een einde ge komen aan de kerkdiefstallen in Noord- Brabant in de afgelopen vier jaren. SALISBURY (UPI) Aan de voor malige premier van Rhodesië, sir Gar field Todd, is gisteren huisarrest opge legd voor de duur van één jaar. „Inliohtingein verkregen van veilig heidskanalen" zouden hiertoe hebben ge leid. De voormalige minister zal de ko mende 12 maanden zijn boerderij „Hoko- auiranch" in het district Belingwe niet mogen verlaten. Het huisarrest is opgelegd kort voor dat Todd zou deelnemen aan een „teach- in" t.v.-programma in de universiteit van Edinburgh. BRESKENS Breskens krygt tachtig ratiowoningen. Hiertoe heeft de gemeente raad tydens een vergadering die nog geen uur in beslag nam besloten. In feite is het een voorstel van b. en w. tot de goed keuring van de bouwplannen van deze woningen het enige punt van daadwerke lijke bespreking geweest: ruim drie kwar tier heeft de raad de voor- en nadelen tegen elkaar afgewogen. Bezwaren waren er vooral van de zijde van de Gemeentebelangen-fractie, die de prijs te hoog vond en zich afvroeg of het ut het door de N.V. Grondboorbedryf J. Mos naar aanleiding van een ter plaatse ingesteld bodemonderzoek opgesteld rap port noodzakelijk geachte heien van een aantal heipalen ter lengte van maar liefst zeventig meter. Het heien van deze palen is noodzakelijk nu bij Sonderingen gebleken is, dat de grond niet stevig genoeg is om er wo ningen op te plaatsen. Op een vraag waar om eerzijds dit heien bij eerder gebouw de w.w.-woningen achterwege gebleven is en anderzijds bij deze woningen wei noodzakelijk is antwoordde wethouder k 6jS' die een benauwd half uurtje heeft gehad, dat hem bij navraag gebleken was, dat de grond in en om Breskens toch niet zo stevig is als men altijd heeft verondersteld. Een voorstel van de heer A. Leenhouts om houten palen te gebrui ken i.p.v. de in het voorstel genoemde betonnen, vond bij wethouder Zegers geen weerklank. In prijs ontlopen deze soorten elkaar nauwelijks, aldus de heer Zegers. Het be langrijkste bezwaar van het merendeel der raad bestond in de vraag of het wel verantwoord was een zo groot bedrag, dat beduidend hoger is uitgevallen dan men aanvankelijk had begroot, uit te ge ven voor deze woningen. Burgemeester J. A. Eekhout terzijde ge staan door wethouder W. van der Hooft, achtte de voordelen van de ratiobouw van veel meer gewicht dqn de bezwaren, die er tegen in waren gebracht. Het belang rijkste voordeel is, dat Breskens door de mogelijkheden die door toepassing van ratiobouw worden geschapen, binnen af zienbare tijd uit de woningnood kan red den, en dat zelfs de noodwoningen kun nen worden opgeruimd. Toepassing van dit bouwsysteem bete kent bovendien een verruiming van het bouwvolume van 55 naar 80 eenheden. De andere agendapunten werden vlot en zonde.r bespreking goedgekeurd. NEW YORK (A.F.P.) - Op een on- bebouwd terrein in New York is de Amerikaanse negerzanger Paul Robe- s<pn gewond aangetroffen. Robeson kon zich niet herinneren wat er met hem gebeurd was. De thans 67-jarige zon- 2er, die lang in Rusland heeft gewoond, werd daar beschouwd als een van de woordvoerders van de Amerikaanse negers. (Advertentie) stellen met de gemeentepolitie, voor zo ver die althans op het politie-telexnet is aangesloten. Wel heeft een districtsbureau van de rijkspolitie de beschikking over een mobiiifooninstallatie. Wannéér een groepscommandant melding maakt van een ongeval of een misdaad, kan het districtsbureau, al naar gelang de be hoefte daartoe zou blijken, via de mobi lofooninstallatie de op pad zijnde poli tieauto's waarschuwen om uit te zien en in te grijpen. Bijzonder goede re sultaten boekt men in gevallen als deze met de patrouillerende witte Porsches van de rijkspolitie op de grote rijkswe gen, die echter tot dusver nog alleen op de wegen boven de grote rivieren patrouilleren. Voor alle overige zaken is de rijks politie op de telefoon aangewezen. Dat houdt overigens wel de mogelijkheid in om, zoals in het geval van Tilburg, de buitenposten en met name allereerst de groepen in het grensgebied te waar schuwen, alsmede de marechaussee, die feitelijk met de grensbewaking is be last. Een systematisch contact met een centraal punt van de gemeentepolitie of met de marechaussee is er echter niet OLDENBURG (U.P.I.) Ex-S.S.- officier Fritz Manthei lachte „als een duivel" toen hij zag hoe ongeveer 300 uitgehongerde joden elkaar te lijf gin gen om twee uien en een stukje brood. Dit getuigde voor het Oldenburgse hof Michal Bebczuk, een 41-jarige elektri cien uit Haifa. De 67 jaar oude Manthei wordt be schuldigd van de moord op 65 gevan genen en medeplichtigheid aan moord op ongeveer 11.000 mensen. Samen met Manthei staat de 52-jarige Erich Kassner terecht. Tijdens de oor log was hij nazi-commissaris van de stad Mowe in de Oekraïne, waar de misdaden zijn gepleegd. Eerder deze week is het proces ge staakt wegens ziekte van de hoofdver dachte. GRONINGEN (A.N.P.) Schimmel in het water van twee van de tien lei dingen in de runderhal van het open baar slachthuis in Groningen is de oor zaak gebleken van het mysterieuze muffe luchtje dat om een deel van het rundvlees hing, dat uit dit slachthuis kwam. Dit heeft de directeur van het slachthuis, de heer L. J. Haks, gisteren meegedeeld. De stank is intussen door nieuwe leiding verholpen. Toen de muffe lucht ontdekt werd zijn er prompt allerlei onderzoekingen gedaan en maatregelen getroffen. Door een tip van een grossier ontdekte men dat de koeien die om zeven uur 's mor gens werden geslacht muf roken. Er werd dan water gebruikt dat de hele nacht in de leidingen stilgestaan had. Gebleken is dat de muffe lucht het sterkst was bij de halzen en voorste delen van het geslachte rund, dus die delen die naar beneden hangen. De bestaande leiding, die overigens nog maar vier jaar oud is, zal worden afgebroken en grondig worden onder zocht. Het openbaar slachthuis in Groningen heeft wel schade ondervonden van dit raadsel. Niet alleen kwam er een partij vlees terug, maar ook gingen grossiers naar andere slachthuizen, onder meer in Hoogezand-Sappemeer. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) Arnhem In een rede te Arnhem h~eft het KVP Tweede-Kamerlid Zwa nikken o.m. gezegd, dat sinds het in wer king treden van de algemene bijstands wet verschillende internaten, verpleegin richtingen en bejaardenoorden hun prij zen met honderd of meer procent heb ben verhoogd. Het Kamerlid noemde een internaat, dat 1750 gulden per jaar vroeg als de ouders zelf de oosten betaalden, maar liefst 4300 gulden als deze door gemeen ten of hulpverlenende instellingen wer den voldaan. Een instituut voor leerlin gen met opvoedingsmoeilijkheden ver hoogde de internaafcprijs, zodra de AB-wet in werking trad, van 4500 tot 8250, een ander van 4800 tot 7350. De heer Zwanikken pleitte voor een onderzoek naar deze drasitische prijsverhogingen. Hij constateerde voorts, dat de ver- (Van eeen onzer redacteuren) jaar geleden ging 70 toen reeds Nikita Een Kroestjev - hoewel de gepasseerd - ongewild met pensioen. Sedertdien bevindt de man die tien jaar lang de alleenheerser was over 's werelds 2de grote mogendheid zich nu eens in zyn Moskouse flat. dan weer op zijn buitenverblijf „ergens buiten Moskou", waar hij de spieren in beweging houdt door af en toe op jacht te gaan met zijn eveneens in ongenade gevallen schoonzoon en oud-hoofdredacteur van het rege ringsblad Iswestia Alexei Aöjoebei. Nog maar nauwelijks was het nieuws over de machtswisseling in het Kremlin vorig jaar oktober be kend of politieke waarnemers en commentatoren spraken als hun ver wachting uit dat het nieuwe leidende duo, premier Kosigin en partijleider Breznjev het niet langer dan enkele maanden zouden uithouden om op hun beurt plaats te maken voor een nieuwe sterke man- Wie dat moest worden wist men toen evenwel nog niet te zeggen. Een jaar later blijkt nu dat er van onrust in het Kremlin nog geen sprake is. Tot de buitenwe reld is hiervan tenminste niets dooor- gedrongen of het zou opgemaakt moe ten worden uit enkele berichten van deze strekking in een handjevol voor namelijk Duitse sensatiebladen een maand of vier geleden- De nieuwe leiders van de Sovjet unie hebben een goed jaar achter de rug wat betreft de consolidatie en versteviging van hun macht en aan zien. Zij kunnen op enkele opmerke lijke resultaten terugwijzen. Premier Kosigin en partijleider Breznjev heb ben iedereen deel van deze resulta ten bereikt. De meest spectaculaire verandering in de Sovjet Unie zelf is de omschakeling van de Russische industrie op het winstprincipe, daar bij weer het accent leggend op de concurrentie om de produktie niet al leen te vergroten maar ook te ver beteren. Weliswaar heeft er een eco nomische centralisatie in Moskou plaats gevonden maar de fabrikan ten genieten nu meer vrijheid bij het uitstippelen van hun beleid dan zij ooit onder Kroestjev hebben ge had. Voor de arbeiders is er de aar digheid bijgekomen premies te kun nen verdienen Kortom: ondanks de tegenbeweringen van Kosigin zelf heeft het kapitalistisch systeem al is het nog magertjes zijn intrede ge daan in de sovjet-economie- gemakkelijker te verkrijgen. Maar er zijn ook schaduwzijden. Met de Russische landbouw gaat het nog steeds slecht- Nog steeds gaan kost bare hoeveelheden goud het land uit om in het buitenland graanaankopen te doen. Reden van de malaise in de landbouw wordt genoemd het slech te weer van de afgelopen zomer. An derzijds mag men niet vergeten dat de corruptie ook al klinkt dat vreemd voor een communistisch land nog tamelijk groot is. De andere helft van het duo, par tyleider Breznev, heeft ongeveer op hetzelfde tydstip als zyn coUega-lei- der dat deed een grote rede gehou den over de Russische buitenlandse politiek. Als zijn grote verdienste wordt aangemerkt, dat hy tot nog toe heeft kunnen verhinderen, dat het met China nog niet tot een offi ciële breuk is gekomen. En dat de verhouding tussen zijn land en Frank rjjk „niet slecht" wordt genoemd. Ook schryft men het aan Brezjnev toe, dat de samenstelling van de sovjetregering en van het hoogste partijlichaam in het afgelopen jaar stabiel is gebleven. Nu is het moeilijk te achterhalen wat er zich achter de dikke muren van het Kremlin allemaal precies voordoet. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden mag err{ worden gerekend, dat het duo Brezjnev-Kosi- gin nog zeker tot het komend voor jaar in het zadel zal kunnen blijven. Op 29 maart van het volgend jaar begint dan het 23-ste partijcongres. Zowel Kosigin als Brezjnev zullen dan een belangrijke redevoering hou den zo is van Russische zijde aange kondigd Wat er uit de bus gaat ko men is nog- moeilijk te voorspellen. Wordt er in de Sovjet-Unie zowel bij de samenstelling van de regering als van de partijleiding naar een ver jonging gestreefd dan zijn er drie kandidaten die door hun recente pro moties kans maken een beslissende rol te gaan spelen. Van hen is Alex ander Sjelepin, die zowel in de rege ring als in de partij hoog te paard zit, kanshebber nummer een. Parker 75 Subtiele élégance, rustige distinctie en technische perfectie, alles in één hand: de Parker 75 van sterling zilver, „en relief" gegraveerd door een kunstzinnige Londense zilversmid. Een volmaakt schrijf-instrument, waarin alles wat Parker reeds in zovele andere pennen zorgvuldig heeft getest is samen gebracht Een verstelbare penpunt maakt het u mogelijk de pen precies naar uw hand te zetten. De uitgebalanceerde vingergreep geeft u een licht, ontspannen schrift. En wat het vullen betreft, kunt u kiezen uit twee systemen. Een fan tastisch geschenk (ook voor uzelf!) is dit nieuwste voorbeeld van Parker's toonaangevend leiderschap op vulpengebied. Parker 75, van sterling zilver 165.- PRODUKTEN VAN DE 4= PARKER PEN COMPANY, FABRIKANT VAN 'S WERELDS MEEST GEVRAAGDE VULPENNEN, dj.IMPORTEUR: PARKER SERVICE N.V. - BEURS - DAMRAK - AMSTERDAM. De gemiddelde R heeft het be ter dan onder Kroestjev. De aanschaf van een ijskast of een wasmachine is weliswaar nog moeilijk maar niet meer zo onbereikgaar als ten tijde van de ex-premier. Ook wordt er meer gebouwd dan een jaar geleden. Duurzame consumptiegoederen ^ijn wachtingen van de AB-wet destijds te hoog gespannen zijn geweest. Deze klacht hoort men overal in kringen van ge meentelijke diensten. Er zijn namelijk veel meer aanvragen op grond van de nieuwe regeling dan vroeger onder de z.g. Armenwet. Dè heer Zwanikken he kelde de aarzelende houding, die sommige gemeentelijke diensten aannemen bij een aanvraag om bijstand. „Zij kunnen er kennelijk nog niet aan wennen, dat men niet meer te doen heeft met „armlasti gen", maar met „rechthebbenden", constateerde het Kamerlid. Gevraagd naar hun ervaringen hebben diverse gemeenten geklaagd over de enorme hoeveelheid administratief werk, die de AB-wet met zich meebrengt. „Maar de zorgvuldigheid wordt soms sterk over dreven", constateerde de heer Zwanik ken. „Voor één aanvraag om bijstand moeten soms 17 formulieren ingevuld worden". Hij bepleitte een sterke ver eenvoudiging van deze papieren romp slomp. Zoals gisteren al gemeld pleitte de heer Zwanikken eveneens voor een zodanige naamsverandering van het ministerie van Maatschappelijk Werk. dat daaruit de modernere taak duidelijk naar voren komt. Ook hekelde hij de geheimzinnig heid, die de overheid t.a.v. aanvragen om byistand aan de dag legt. i LONDEN (UPXJ De Britse autori teiten houden zich bezig met een verzoek om asiel dat van een Russische deskun- dige op het gebied van de radio-activiteit is ontvangen en er is hun verzocht te zoeken naar een vermiste Hongaarse di plomaat. Het gaat om: de 30-jarige Wladimir Geroseev, die maandag een Russische on- derzoekingsschip verliet in Gibraltar en die sedertdien naar Engeland is overge bracht, waar hem tijdelijk asiel is ver leend. Laszlo Szabo, tweede-secretaris van de Hongaarse ambassade in Londen wiens vermissing nu ook de Hongaarse ambas- sade officieel heeft gemeld, wordt door Scotland Yard gezocht. Het Brite ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondagavond bekendgemaakt dat de Russische ambassade in Londen is verwittigd van het verzoek van Gero seev om asiel in Engeland. In berichten uit Gibraltar en te Londen is Geroseev beschreven als een de. ge leerden aan boord van het onderzoekings- schip Mikhail Lomonosov. Op dai scnip van 4.636 ton, dat jl. maandag Gibraltar aanliep, is plaats voor 65 geleerden. Een aantal van hen houdt zich- bezig met be studering v^n radio-activiteit in het wa ter en de dampkring. Geroseev stapte in hemdsmouwen het politiebureau van Gibraltar binnen. Hij had al zijn bezittingen op het schip ach tergelaten. De vermiste Hongaarse diplomaat was zaterdagavond voor het laatst gezien, toen hy zyn vrouw meedeelde dat hij een half uurtje uitging. Toen hij wegbleef lichtte zijn vrouw de Hongaarse ambassade in. den W3S ongeveer epn maanH in Lon-I 71) Martha zei: „Ik begrijp het wel". Ze zweeg. Ze zou Lem wel. maar niemand anders vertellen wat Dilly gezegd had. Ze zei alleen: ,',Het was een schok voor Dilly toen we Sykes von den, een vreselijke schok, dieriff, ik geloof niet dat zij hem doodgeschoten heeft." De sheriff zei: ,,Nee, dat heeft ze niet gedaan. Brown heeft Sykes vermoord" Lem keek de sheriff strak aan. „Maar op dit ogenblik hoeft Brown alleen maar te zeggen: bewijs het. Dat kunnen wij niet.'' „Nou, Lem," zei de "sheriff. „Denk nog eens na. Je bent een goed advocaat. Je zou zelfs gou verneur hebben kunnen zijn als dit niet gebeurd was. Ik ben een oude sheriff, maar ik zal je eens wat ver tellen. Brown heeft er een reden voor dat hij niet wil dat we die regenjas te pakken krijgen, en die is dat er een kogelgat in de rug ervan zit. Hij heeft de regenjas wel gebruikt om mee te dreigen, misschien is hij van plan ge weest de afdrukken van de banden er af te knippen of zoiets. Maar geloof me, hij heeft de jas vastgehouden en er zit een kogelgat in. Hij ligt niet in het meer. Hij heeft hem ergens moe ten verstoppen vanwege de afdrukken van de banden, en we zullen hem vin den. Hij zal het zwaar te verduren krijgen als hij moet verklaren hoe hij de regenjas gekregen heeft nadat er een kogelgat in gekomen was o. ja. Neem van me aan, Lem, Brown is nu zo goed als schuldig bevonden Er is ook een motief. Misschien heef Brown Sykes alleen maar doodgescho ten om hem kwijt te raken en alk geld zelf op te strijken Maar hij iï beslist te ver gegaan door mrs. Dow nes erin te betrekken. Het komt mt voor dat hij twee vliegen in een klaj heeft willen vangen. Zich ontdoen var. Sykes en mrs. Downes beschuldigen er haar voor de rest van haar leven.uit zuigen. Ze was alleen zo dapper er mee op te houden. Zelfs als dat be- tekend zou hebben dat ze haar plan Mansour vrij te krijgen moest later varen. En Mansour zelf moest opge ven." Hij zuchtte. „Ik kan er niets aan doen, maar ik heb medelijden met mrs. Downes Hel ziet er naar uit of ze al gestraft is Maar we moeten haar terughalen tenzij Brown sterft natuurlijk. Hij ziel er slecht uit." Hij zuchtte weer. „Maar zelfs als hy sterft, Lem, dan moeten we deze hele geschiedenis in de kran ten publiceren, zodat iedereen precies weet wat er gebeurd is en hoe. Ik wou dat het gisteren had kunnen uitkomen, voor de mensen naar de stembus gin gen." „Dank je sheriff Lem stak zijn hand uit en de sheriff drukte die ste vig. Hij knikte naar mrs. Bascom en naar Martha en zei toen: „Het is een valstrik geweest, dat is een uitge maakte zaak. Ik denk niet dat er ie mand is die een beschuldiging van doorrijden na een aanrijding zal wil len doordrijven. Maar ga een volgende keer tbr eet naar de politie." „Er zal geen volgende keer zijn," zei Lem. De sheriff knikte weer ernstig en ging weg. Somber zei mrs. Bascom: „Zo is het dus gebeurd. Dilly!" Ze draaide haar geschrokken, bleke gezioht naar Lem. „Neem het niet zo zwaar op. U weet dat Dilly zich nooit van iemand iets aantrok. Haar eigen gang ging. „Dat weet ik. Ja, dat weet ik wel. Maar Dilly." Mrs. Bascom sloeg haar handen voor haar gezicht „Stel dat ze haar terughalen. Stel dat ze moet terecht staan." Op gevoelige toon zei Lem: „Dat zal toch moeten gebeuren ma." „Arme Dilly." Mrs. Bascom droog de haar ogen en snoot haar neus. „Nu, gedane zaken nemen geen keer. Ik vraag me af waar ze heengegaan is." Ze veegde haa rogen weer af met een kanten zakdoekje en gaf zichzelf ant woord. „Naar een land dat ze al in gedachten had voor het geval de zaak zou mislopen. Ze heeft gezegd dat ze er al geld heen gestuurd had." Ze keek Lem scherp aan. „O, ik ga er niet over zitten piekeren. Dilly nee ilc ga er niet over tobben.'" Ze stond op, stak haar kin in de lucht en lachte hen plotseling door haar tranen been stralend toe. „En let op mijn woorden ik kan niet geloven dat Dill} zich aat terughalen En bovendien weet ik heel zeker dat ze, waar ze ook heengegaan is, er binnen een paar jaar aan de politieke touwtjes trekt. Ik ga kijken hoeveel stemmen er ai zyn uitgebracht." Lem schudde zijn hoofd, maar hij zei mets en zijn moeder bleef glimlachen ot ze by de deur gekomen was en die achter zich gesloten had. Lem zei: Ma weet wei beter, maar ze wilde hoe dan ook haar gezicht niet verlie- I£-p6kere zin spijt he' mij ook voor Dilly, maar ze is met open «S.Ü w zaak begonnen. Ik souf'-k een vent aLs Man' „Dilly kon het niet helpen," zei Mar tha, „ze hield van hem." Lem keek haar langdurig aan. ,,Ze heeft jouw leven op het spel gezet." „Dat heeft ze niet geweten." ,,Als ik niet om je was gaan zoeken, als die heel bijzondere kater niet zo om me heen gedraaid had, angstig en nieuwsgierig als het Brown gelukt was zijn rare plan te volvoeren." ,,Dat is hem niet gelukt.Ik was ja loers op Dilly. Ik wist het niet. ver moedde het niet." Lem staarde haar aan. „Jaloers!" Maar ze had toch nog iets van Dilly kunnen leren. Ze sloeg haar armen om Lem heen en hij drukte haar on middellijk stevig en dicht tegen zich aan. „Mrs. Sohultz". „Niets zeggen," fluisterde ze tegen zijn lippen In de verte, ergens in het huis, schreeuwde iemand, vreemd juichend. Het leek of het geluid van ver kwam, zelfs toen de deur opengesmeten werd bleef Lem Martha nog omhelzen. Jim riep luid: „Lem Lem! Ze komen eraan!" Langzaam liet Lem Martha los. Jim w'as rood van opwinding. ,,Ik zeg dat ze eraan komen. En de journalis ten zijn buiten. En de televisiecame ra's en de fotografen en - kom mee." ,,Jim Bedoel je Lem keek op eens begrijpend en verwonderd. „Hebben ze het je dan niet verteld?" riep Jim. „Het is bijna afgelopen. Ze denken dat Henty in het komende uur verslagen zal worden! Waar heb je ge zeten? De uitslagen worden hoe langer hoe gunstiger" Hij sprong op Lem af en gaf hem een mep op zijn schouder ,je bent zo goed als gekozen. Het kan ieder ogenblik beslist worden Kom mee jullie beiden." Hij duwde ze voor zich uit de bibliotheek door naar een hotel van heftige verwarring Iedereen praatte en schreeuwde en lachte en allen drongen op naar Lem en Martha. Jim Stenson riep uit: ..Laat ze naar het bordes gaan laat ze door mensen." Ze liepen de deur uit en stonden op het bordes Verblindende lampen be schenen hen. Er ging een gejuich op. £ïli??,g1llnI van autolai^Pen, rokende takkels. lantaarns en alle mogelijke andere soorten verlichting golfde over de weg. .Ze wachten niet langer!" riep Jim. Iemand had Lem een papier in de StnndeTSdU,WdvVïUg Ias hWat er°I> U. Wn keek hlJ naar de zee van toezichten rondom het bordes. Hij stak sti? °P en onmiddelli-jk werd het Lem glimlachte stralend, maar tege- lijk ook ernstig. „Er komt nu geen ver- ïlarJng™De eind«itslag is nog niet be kend. Maar mijn vrienden en buren zyn in aantocht. Mijn vrouw en ik willen hen bedanken." Hij trok Martha's arm door de zijne en hield die stevig tegen zich aan. Het lint van lichtjes golfde naderbij EINDE.

de Stem | 1965 | | pagina 5