ige in inde] AMRO-BANK beveiligingen gaat nu herzien Belgische loodsen in uniformstaking s-Heerenhoeks burgemeester tegen kleine w.w.-woningen "1 iw staat wachten Ï-SS36» Zestig bejaardenhuizen voor Middelburg Onmiddellijk sluiten na de bankuren Ideeënbus propaganda bij 28.000 werknemers BASISPLAN WATER NIET ALLEEN VOOR RANDSTAD Goed alarmeringssysteem is nog niet uitgevonden Nog erger Verleiding Kapelle DROSTE pastilles altijd welkom! Sj Snelrecht mschakeling mstige ligging Souburg EXAMENS oogwater Vandaag Morgen Toch oliestook voor politie Zeeuwse bankdirecteur: B.B.-oefenkamp te Deurne in gebruik De „Adrianus voor herstel naar Terneuzen ilagbUa Be Mïetr Op eerste plaatjs Jaarverslag W.Z.B. Ontstemd over N.S. Vrijdagavond? DRQSTE pastilles altijd welkom!^ DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 OKTOBER 1965 dollar zal ontvangen uit hu Driëntatie- en Garantiefond, ïhoort het project tot het vier nder de uitbreiding van dé emarkt) dat is goedgekeurd ordt voor Nederland een h»' 75.000 dollar uitgetrokken van gen miljoen die ter beschik- ige werd aan het bedrijf in l. toegekend omdat het w0. invulling vormt op de maat zijn genomen om de econo" wikkeling van Zeeland te iti* )ersco»nferentie verklaarde de als een eer te beschouwen. Jeen bijdrage uit het *fondï •dt gegeven aan een gezond t de bij drage - als een sluit- ft te beschouwen. Al in 1963 Zeeuwse project op touw ge. 1964 werd de bijdrage aange- ar in augustus van dat zelfde men al met de bouw. eet houdt direct verband met teling bij het mechanisch oog. naai-dorsmachines, die op <Je in een zeer snel tempo heeft Lden. Daaraan moet ook de smethoden voor het zaai- jepast worden. Omdat de ge- oogst in de maand augustuj rderijen afgevoerd wordt naar dngsbedrijven, heeft een zaai- •ijf een veel grotere capaciteit vroeger. Om aan die eisen e komen werd in Kapelle een uwe zaaigranenproject opge- ij gebruik werd gemaakt van rvaringen. ijf bestaat uit vijf onderdelen: hal, waarin de stontputten zijn oht om het zaaigraan, gestort te ontvangen; de laagbouw ïen centrale bedieningskamer •onisch systeem) en werkplaat- ►gbouw met voorreiniging, dro- netting e.d.: de silobouw met )'s en tenslotte een opslagma- arin 2000 kisten kunnen wor- atst met een inhoud van elk 2000 kilo zaaigraan. >roject dat in totaal een inves- twee miljoen gulden vergde, and in de voorste gelederen /G-landen. Vooral de verbete- ie produktie-structuur spreekt grote rol. heeft ten opzichte van de an- ncies klimatologisch een gun ing voor de zaaigranen teelt, omdat ten opzichte van het e oogst hier ruim tien dagen st. I --«3m he gevolgen van het project nnenlandse markt zijn, dat het aaigraan in de toekomst in Ne- n afzet van betekenis zal blüp »n en dat de zaaigranentelew ouwmechanisatie aan de eisen inpassen, omdat met dit pro* tomatische bewerking mogelijk rordt. ject leidt tot verbetering van merzyds en besparing op kos- beid anderzijds. De opvangca- n het nieuwe bedryf is zoda- 0 ton per dag van de 4000 ton van dit project kan worden De zaaigranenteler behoeft goede weersomstandigheden) rden afgeremd by de oogst. de persconferentie werd door uiteen gezet dat het projec; ot een verbetering van de ren- an de toeleverende landbouw- Op deze wijze wordt een har- aanpassing van de landbouw de versnelde economische ont van Zeeland bevorderd, rderd. Voorts noemde hij de naffle „harde werkers", die Mj ubgebouw bewoonbaar heboe oals de heer en mevrouw n. beter bekend als ome JJ oos, en de heren J- Eggerm on Paul, E. van Reenen en s. ÏT Aan de RijksdnWer* ror semi-arts C. G. Rams EN - Aan de Kath. Univ^ le voor het doctoraal ex J. M. P. C. Voeten (Stampers Voor het door de Va^sf appersbedrijf te Breda a««> en vestigingsdiplomak ^"R^rSuTT&e». woensdag 20 oktober: r _eU. rt 11.00 en 23.53 uur. Teg^ - uur Onder piratenvlag. »1' 5RUG ad Kermisschieting- Leeszaal 20 uur olsbergen. ,,or.«de" *»°r ode 20 uur „Shehereza" uwengilde. eater 20 uur Goudr°vtI^ ton, 14 _j. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/EINDHOVEN De raad van bestuur van de Amro-bank gaat opnieuw bekij ken met welke middelen zijn gebouwen het best beveiligd kunnen worden. In verband met de fusie is men enige maanden geleden al begonnen, in nauwe samenwerking met een politie deskundige, aan een onderzoek van het geheel der veiligheids maatregelen. Daarin zullen nu ook de mogelijkheden van een grootscheepse bankoverval be trokken worden. Het Amro-kantoor te Tilburg is een van de ruim 200 filialen van deze bank die geen alarmsysteem hebben. De bank heeft ruim 500 kantoren in ons land. Het publiek vraagt zich na de gebeur tenissen van vrydag niet alleen verbijs terd af of de Nederlandse politie wel in staat is om snel te reageren om gangster technieken als in Tilburg gebruikt zijn, maar ook of bankgebouwen niet voor- Wat zou op de Amro-bank in Tilburg gebeurd zijn als de deuren middels te, z^n van een feiU(>os en een beveiligingssysteem gesloten waren toen de rovers binnen stonden? doeltreffend alarmsysteem. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De raadsleden heb- I ben hun goedkeuring gehecht aan het be stemmingsplan Bastion dat voorziet in een complex van zestig bejaardenwonin gen met een openbaar wandelpark. Aan de bouw van de huizen, die bestemd zul- I len zijn voor valide bejaarden die zich zelf kunnen verzorgen, zal mogelijk vol gend jaar worden begonnen. Een echtpaar zal worden aangetrok ken om ter plaatse een eenvoudig dien- I stencentrum te behartigen. De raad droeg in de vergadering van I maandagmiddag het politiekorps een J warmhart toe en voteerde nu wel de I gelden voor de aanschaf van een auto matische oliestookinstallatie ten behoeve I van het huidige politiebureau dat binnen vijf jaar vervangen zal zijn door nieuw- I bouw. Na een hartverwarmend pleidooi van burgemeester mr. J. Drijber kon het col- lege de nieuwe oliestookinstallatie uit het vuur slepen. Zoals bekend werd in de vorige vergadering op aandrang van de raad het betrokken voorstel teruggeno men. Men wilde een goedkopere oplos- I sing in de vorm van een persoon die de [huidige kolenstook kon bedienen. Door leen misverstand in het ambtenarenkorps Iwerd echter de kolenkachel al verwij- Iderd. De raad stond nu voor een vol- I dongen feit. De mededeling dat de olie stookinstallatie toch de goedkoopste op- I lossing is was een pleister op de wonde. De gang van zaken werd terecht be- 1 treurd. De nog jonge ontwikkeling van de I schouwburg werd door de raad verheu- I gend genoemd. Het bestuur heeft een Ipost van f 4500 uitgetrokken voor actief I cultureel beleid. Het is een experiment I dat- voorzie in het zelf organiseren van J voorstellingen teneinde de marktmoge- Ilijkheden af te tasten en mede bij te dra gen aan de verbetering van een cultu reel pakket in de provincie. Het betreft elf voorstellingen waarvoor de gemeen te ongeveer f 4800 aan vermakelijkheids belasting incasseert. De heer J. van Bennekom (AR) vroeg waarborgen dat het beleid inderdaad cul tureel is. Hij zei huiverig te zijn dat stukken gebracht gaan worden die aanstootgevend zijn voor een groot deel van de Zeeuwse bevolking. Wethouder M. Hubregtse kon hem in deze gerust stellen. De raad ging er mee akkoord dat een waarnemend hoofdleidster aan de vier leerlingen tellende openbare kleuter school in de Magistraatwijk werd be noemd. De heer A. Adriaansen (KVP) vroeg, zich af of er misschien met twee maten wordt gemeten, omdat in 1961 het college medewerking onthield aan een katholieke kleuterschool met 28 leerlin gen in de Stromenwijk. Wethouder J. Hoek deelde mee dat in 1961 het wettelijk standpunt is ingenomen maar dat sinds dien de betrokken jurisprudentie een meer redelijke basis heeft gekregen. Hij was ervan overtuigd dat een beslissing- over deze kwestie anno 1965 anders zou zijn uitgevallen. Het bouwterrein blijkt nog steeds gereserveerd. Burgemeester Drijber noemde een ge sprek tussen b. en w. en schoolbestuur mogelijk om een beleidslijn uit te stip pelen die wel tot succes kan leiden. Wan neer ehhter het schoolbestuur het initia tief niet neemt zal er niets kunnen ge beuren. Men heeft daar de zaak dus nu in eigen hand. In de uitbreidingsplannen Griffioen en Breeweg wordt een systeembouwschool voor lager onderwijs gebouwd. Het colle ge is optimistisch dat deze serie met een derde gebouw kan worden uitgebreid. De scholen worden gesitueerd in de nabij heid van terreinen die bestemd zijn voor een sportveldencomplex. De twee fabrieksschoorstenen aan de Schoorsteenvegerssingel zullen onder slo pershanden vallen. Met de bijkomennde werken komt dit te staan op ruim 26 mille, welk bedrag de raad voteerde. Veel banken hebben een alarmerings- installatie, waarbij bellen beginnen te rinkelen en sirenes gaan loeien, zodra er iets aan de hand is. Deze „politie-wek- kers" blijken echter in de praktijk niet best te voldoen, onder meer niet omdat zij nogal eens bij vergissing worden inge schakeld. In een bankgebouw in het hartje van een Brabantse stad drukte enkele maan den- geleden een inspecteur op de rode knop. Per ongeluk. De op het dak ge plaatste sirene begon onmiddellijk te gillen. Om eens te kijken wat er zou ge beuren liet de inspecteur de sirene door- loeien. Er gebeurde helemaal niets! Na drie minuten heeft hij de „politie-wek- ker" toch maar tot zwijgen gebracht. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De heer R. de Bruyne, directeur-kassier van de Aar- denburgse Boerenleenbank die wft als bankdirecteur om zyn mening hebben gevraagd, is van oordeel dat de belangrijkste fout, die bij de Am- robank te 'Tilburg is gemaakt, het niet onmiddellijk sluiten na de kas- uren was. „Niet dat zoiets nergens anders gebeurt: dat komt by iedere bank voor. Maar het gaf de rovers de kans binnen te dringen zonder dat zy gebruik moesten maken van alarme rende middelen of pistolen etc." Hy is er van overtuigd, dat de bende een bijzonder „kiene" leider moet heb ben, die volkomen op de hoogte is van de situatie by de Tilburgse bank. „We kunnen wel zeggen dat een groep Algerynen aan het werk is geweest, maar die moet toch onder leiding hebben gestaan van een ter plaatse goed bekende figuur". Overigens ge looft de heer De Bruyne wel, dat de Tilburgse overval een positief resul taat heeft opgeleverd. In ieder geval, zo meent hy, zal er overal in Neder land scherper worden gecontroleerd. Of het echter leidt tot het in gebruik nemen, resp. verbeteren van alarm- apparatuur, betwijfelt hij sterk. „In de meeste gevallen staan we toch machteloos, als we een goed georga- seerde bende die bovendien nog ge- wape nd is, tegenover ons krijgen. Onze preventieve maatregelen kun nen nooit volmaakt zijn en bovendien zou de aanschaf van automatische alarmapparatuur de kleinere kanto ren voor onbeschrijflijk hoge onkosten stellen". De heer De Bruyne gelooft er on voorwaardelijk in, dat de daders en het geld terecht zullen komen. Zoals hij ook gelooft dat de maatregelen die de politie neemt ter opsporing en bestraffing van dergelijke misdaden veel meer effect zullen sorteren dan een verbetering van allerlei dure alarmsystemen. (Advertentie) I (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Gedurende tien maanden zullen 28.000 werknemers van tot dusver 22 ondernemingen in Brabant, Zeeland, Limburg, Gelderland en Noord-Holland, door middel van affiches en tekeningen van Wim Boost, met hun neus worden gedrukt op de waarde van ideeën voor het werk van alledag. Deze ideeën-propagandacampagne is een idee van de heer H. A. Kagie in Den Bosch, die zich „ideeënpromotor" noemt, een woord dat hij zelf ook al heeft uitgedacht, maar hij is dan ook niet voor niets bestuurslid van het Nivé-Ideeëncentrum en voorzitter van Nivé-Ideeëncentrum Kring Zuid, al moet daar direct worden bijverteld, dat hy zyn campagne privé voert, dus los van de activiteiten, die het Nivé op het gebied van ideeën bussen voert. Een woordvoerder vain de Amrobank te Amsterdam zei ons gisteren dat er ook perfecter installaties leverbaar zijn. Er zijn apparaten, die niet alleen een sirene in werking stellen, maar tegelijkertijd alle deuren hermetisch sluiten. „Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn, als er in Tilburg zon installatie aanwezig was", zei hij. „Deze desperado's zouden niet geaarzeld hebben te schieten. Er waren dan misschien do den gevallen!" Zij schoten al, toen één der directeuren, Y. v.d. Vleugel, op het toneel verscheen, nadat hij door één van de employé's behoedzaam gewaarschuwd was via de huistelefoon. De directie van de Amrobank vindt dat het personeel zich dapper gedragen heeft. Evenals de directie van de Centrale Co- operatieve Boerenleenbank verbiedt die van de Amrobank haar personeel om zijn leven in de waagschaal te stellen. De woordvoerder van de Amrobank zei giste ren: „Onze cliënten lijden uiteraard geen enkele schade. Wij zijn verzekerd". In verschillende steden, bijvoorbeeld in Eindhoven, bestaan ook zogenaamde stil le alarmsystemen. Vanuit de gebouwen die op dit systeem zijn aangesloten kan men door een simpele druk op de knop het politiebureau alarmeren zonder dat in het gebouw zelf alarmbellen of sire nes in werking komen. Dit alarmsysteem lijkt nog de beste beveiliging te bieden. In Tilburg functioneert het echter niet. Naar verluidt zou de politie enige tijd geleden een enquête ingesteld hebben, waaruit bleek dat slechts één bedrijf be langstelling voor een dergelijk alarme- rïngsstelsel had. Een woordvoerder van de Centrale Coöperatieve Boerenleen bank te Eindhoven, waarbij vrijwel alle plaatselijke boerenleenbanken in het zui den aangesloten zijn, wees er echter op dat een stil alarmsysteem alleen in gro tere steden mogelijk is. DE HEER KAGIE heeft zich öe laatste tien jaar bijzonder gespecia liseerd in de ideeënbus-gedachte. Het laatst bij de N.V. Lips in Drunen, waar hij de ideeënbus aan records hielp. „Het is mijn vaste overtuiging", aldus de heer Kagie, „dat de ideeën bus voor ons bedrijfsleven van veel meer waarde kan zijn dan tot dus ver het geval is. Maar de gedachte daaraan leeft nog lang niet voldoen de. Met name niet onder de werk nemers, die onvoldoende beseffen, dat het meedenken in het bedrijf van gro te betekenis kan zijn voor de ver sterking van de economische positie van het bedrijf, en dat laatste kunnen JY® in het kader van de groeiende EEG voor het Nederlandse bedrijfs leven uitstekend gebruiken. In Ame rika is de waarde van de ideeënbus al heel lang duidelijk. In 1880 kende men daar in diverse bedrijven de ideeënbus al. In 1904 werd de eerste ideeënbus geplaatst bij Stork N.V. in Hengelo. Met de campagne, die we nu gaan voeren, willen we het potentieel, dat m het Nederlandse bedrijfsleven aan wezig is, versterken. DE WERKNEMERS moeten gaan beseffen, dat we het bereiken van meer efficiency, produktiviteitsbevor- dering, niet alleen aan de onderne mers kunnen overlaten. Ook sociaal is dat van belang, want het denken en ontwikkelen van ideeën voor het bedrijf zal zonder twijfel de belang stelling verdiepen voor hetgeen men dagelijks in het werk doet. Dat er wat te bereiken is door ideeën mag bijv. blijken uit het feit, dat in 1962 en 1963 voor rond 10 miljoen aan besparingen kon plaatsvinden. Dat wil zeggen, dat dit cijfer alleen nog maar betrekking heeft op die bedrij ven, die destijds op de gehouden en quête hebben gereageerd. In werke lijkheid liggen de besparingen onge twijfeld belangrijk hoger. TOT DUSVER heeft het ideeënbus- werk altijd te weinig aandacht ge kregen. Door bepaalde stunts werd de ideeënbus van tijd tot tijd wat nieuw leven ingeblazen, maar door deze unieke campagne gaan we de ideeënbus en de waarde daarvan voor onderneming en werknemer, uit eco nomisch en sociaal oogpunt, tien maanden lang onder de aandacht brengen van de werknemers. We hebben daar juist de komende maan den voor gekozen, omdat er juist nu het grootste rendement van de cam pagne kan worden verwacht. Er doen tot dusver 21 ondernemingen aan mee en als men de gemeente Nijme gen, die zich zojuist heeft aangemeld, wil meetellen als onderneming, 22 in totaal. Ze hebben elkaar in één activi teit, zonder overigens zakelijke bin dingen te zijn aangegaan of een over eenkomst, gevonden: de ideeënpropa- ganda. Ik geloof dat dat al een groot winstpunt is. Het ideeënbuswerk heeft er grond mee onder de voeten f*kregen", aldus de heer Kagie. Ook de boerenleenbank hecht weinig waarde aan geluidsalarm. Men zoekt het daar voor de nachit meer in kluizen met tijdsloten, die na kantoortijd gesloten worden en voor de volgende morgen door niemand geopend kunnen worden, zelfs niet al zou hij de cijfercombinatie ken nen. Zelfs met modern inbrekersgereed schap kunnen deze kluizen slechts ui terst moeilijk geforceerd worden. Overdag is de beveiliging veel moei lijker. Op de boerenleenbanken probeert men de verleiding zo klein mogelijk te maken door het geld uit het oog van het publiek te houden, door grote hoeveel heden onmiddellijk in de kluis op te ber gen en door een minimale hoeveelheid baar geld in voorraad te hebben. „Maar als er een geroutineerde, koel bloedige bende komt, zoals afgelopen vrijdag in Tilburg, sta je machteloos", zei ons de woordvoerder van de centrale bank te Eindhoven. „Tegen psychopaten kun je je ook niet beschermen. Zij moe ten bij voorbaat worden afgeschrikt door de aanwezigheid van een goed toegerust, hypermodern politie-apparaat"! DEN HAAG, (ANP) Gisteren is in de gemeente Deurne het tweede van een drietal oefenkampen in gebruik genomen, waarin het departement van binnen landse zaken, hoofdafdeling organisatie Bescherming Bevolking, faciliteiten ver leent voor oefeningen door noodwachters, die bij de BB-reddingsdiensten van de kringen en gemeenten zijn ingedeeld. Dit kamp is bestemd voor de 3 zuide lijke provincies Noord-Brabant, Lim burg en Zeeland, alsmede delen van de provincies Gelderland en Zuid-Holland en zal worden aangeduid met de naam „Oefenkamp zuid". De indienststeling werd verricht door de plv. chef van de hoofdafdeling organisatie Bescherming Bevolking, de heer J. Chr. de Lussanet de la Sablonière. 55 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Binnenkort zal het binnenschip „Adrianus", dat op woens dagmorgen 6 oktober zonk voor de rede van Terneuzen en vorige week werd gelicht, van Hansweert naar Terneuzen worden gesleept, om daar te worden hersteld op de werven van de n.v. Ter- neuzensche Scheepsbouw Maatschappij. In Hansweert zullen provisorische repa raties worden verricht. De „Adrianus" (1183 ton) zonk, na in aanvaring te zijn geweest met het Duit se vrachtschip „Tunis". Het binnenschip van de heer A. van Denderen uit Hulst is nagenoeg doormidden gevaren. Het schip is, dat heeft een onzerzoek in Hansweert uitgewezen, echter niet on herstelbaar vefnield, hoewel het herstel wel enige tijd in beslag zall nemen, zo als ons van de zijde van de directie van de T.S.M. werd medegedeeld. Zondagochtend? -V:-' ("Van onze correspondent) VLISSINGEN Door het Belgi sche loodswezeyi in Vlissingen is maandag een uniformstaking geor ganiseerd. De boten werden dan ook de hele dag bemand door man nen in burgerpakjes. De reden van de staking is, dat de toelage, die de Belgische regering voor de zo mer- en winterkleding van het loodswezen verstrekt, te laag is. Verscheidene keren is hiertegen al geprotesteerd. Daarom werd zater dag besloten een tiniformstaking te houden. Deze staking zal doorgaan tot de Belgische regering een bete re regeling voor de uniformtoelage zal treffen. Op de foto: Belgische loodsen in burgerkleding verlaten de loods boot. Wrouwe Justitia is geblinddoekt. Wal Breda betreft is het te hopen, dat zij ook doof is. Weinig verheffend im mers en strijdig met de hoogheid van het Recht is het openbaar geruzie in de Baroniestad tussen politierechter en Openbaar Ministerie over de toe passing van snelrecht. De zaak waar het om gaat is belang rijk genoeg voor een juridisch steek spel op niveau. Ons bezwaar gaat dan ook niet tegen de discussie op zichzelf maar tegen het feit, dat het menings verschil ter zitting over de hoofden van de verdachten heen wordt uit gevochten. Snelrecht heeft verscheidene kanten. Het kan bijvoorbeeld een doeltreffend, passend middel zijn om paal en perk te stellen aan nozemrelletjes. Al te snel gehanteerd kan snelrecht echter ook de rechtszekerheid en de rechtsgelijk heid aantasten. Van de zijde van de reclassering is hierop onlangs nog ge attendeerd. Het komt ons voor, dat de problema tiek van het snelrecht in Breda nog niet volledig is' doordacht. Het is te wensen, dat dit alsnog gebeurt. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat een recht zaak het beoogde effect heeft als een verdachte het gevoel mee naar huis (of naar de cel) zou kunnen nemen, dat een proceduregeschil belangrijker is geweest, dan de mens, die terecht heeft gestaan. LJet KVP-kamerlid Zwanikken heeft voor een gehoor van NKV-leden zeer behartenswaardige opmerkingen gemaakt over de toepassing van de Al gemene Bijstandswet. Deze wet heeft een einde gemaakt aan de armenzorg van vroeger en daarvoor in de plaats een recht op hulpverlening gesteld. In de praktijk blijkt van dit recht echter nog weinig gerealiseerd te zijn. Enkele maancfen geleden heeft Dag blad De Stem ook reeds duidelijke twijfel laten blijken over de juiste toe passing van de Algemene Bijstandswet en de controle op deze toepassing. Ook toen was het duidelijk, dat vele ge meentebesturen in hun mentaliteit ten opzichte van de hulp aan behoeftigen nog niet „meegegroeid" waren. Blijkens de ervaringen van de heer Zwanikken is dit groeiproces bij lange na nog niet voltooid. Wij verwachten van minister Vrolijk op korte termijn het bewijs, dat de naamsverandering van zijn ministerie Maatschappelijk Werk en Culture, Recreatie en Maat schappelijk Werk niet betekent, dat de zorg voor de behoeftigen op zijn de partement op de derde plaats is geko men maar integendeel op de eerste plaats is gebleven. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK Burgemeester R. Waelput hees gistermiddag de zwart- geql-witte gemeentevlag boven de 22 laatste van de 66 grote woningwetwo ningen, die resp. in Heinkenszand, Bors- sele en 's-Heerenhoek konden worden gebouwd door de N.V. Bouwbedrijf Delta uit Middelburg. De burgemeester hield bij deze plechtigheid waarbij o a. ge meentebestuurders uit Heinkenszand en Borssele aanwezig waren een toe spraak, waarin hy zijn spyt en verwon dering uitsprak, dat met deze 22 een einde moet komen aan het bouwen van grote woningen. „We zijn blij met deze woningen", al dus de burgemeester. „Het zijn ideale huizen, waarin een gezin van tien per sonen goed gehuisvest kan worden. Het is een felicitatie waard zo'n huis te mo gen betrekken. Jonge gezinnen kunnen hierin beginnen en groot worden als ze willen, zonder dat ze aan de doorstro ming hoeven mee te doen." Maar de keerzijde van de medaille: „We zyn teleurgesteld, dat deze uiterst ratio nele bouw geen erkenning kon krygen. We zyn teleurgesteld, dat dit hoogtepunt tevens het einde is. De woningbouw meenden we altijd als een nationaal be lang te mogen zien, maar hieraan leve ren wij blijkbaar geen bijdrage. Daarom hebben we niet de nationale maar de gemeentevlag gehesen," De -burgemeester vroeg zich af, wat aan de gemeente nu verder ce doen staat. Er zijn nog 77 woningzoekenden in 's-Heerenhoek. De 77 woningen, die nog nodig zijn, betekenen twintig procent van de gehele woningvoorraad van de gemeente. Die wordt nu met 22 vermin derd, maar1 wat dan? „Moeten we ons nu voor de 55 overi ge woningzoekenden aansluiten bij de bouwstroom, die even dure, maar veel kleinere woningen aflevert?' Gaan we niet te ver, als we omwille van het aan tal krotwoningen gaan bouwen? Is het scheppen van levensvreugde wel moge lijk met te kleine, te koude en te gehori ge woningen? Wij hebben in Nederland over het algemeen maar enkele dagen iets aan zomerwoningen, die trillen bij elke aanraking. Het is een sombere zaak", aldus de burgemeester. De woningen, die in bovengenoemde gemeenten worden gebouwd, zijn bere kend op tien personen, met boven vier slaapkamers plus een stenen zolder en beneden een kamer, die nog als slaap kamer kan worden ingericht. De huur prijs is ƒ22, ongeveer dezelfde prijs als van de ratio-woningen van de bouw stroom, die tijdelijk van Oost- naar West- Beveland zal worden verplaatst en waar bij ook in de gemeente 's-Heerenhoek zal worden gebouwd. (Van onze verslaggever) GOES Het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening is, in opdracht van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, bezig met het opstellen van een basisplan voor de toekomstige watervoorziening, waarbij het zwaarte punt op de randstad zal moeten liggen. In het jaarverslag 1964 van de N.V. Wa terleidingmaatschappij Zuid-Beveland wordt aangedrongen op uitbreiding van het onderzoek in de richting van zuid west Nederland. Volgens het jaarverslag bestaan er zeer nauwe bindingen tussen de watervoorziening van de Randstad en van die van west-Brabant, vooral op het terrein van het toekomstig gebruik van oppervlaktewater. Wat de reorganisatie van de waterlei dingbedrijven in midden-Zeeland betreft, wordt herinnerd aan de overname van het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Borssele, aan de personele unie met de N.V. waterleidingmaatschappij Tholen en aan de vergevorderde besprekingen over fusie tussen de waterleidingmaatschap pijen Zuid-Beveland en Midden-Zeeland. De toekomstige ontwikkeling van de recreatie, met name op Noord-Be veland, heeft geleid tot het ontwer pen van een plan, dat zal kunnen voorzien in de waterbehoefte voor de recreatie op Noord-Beveland rond 1980. De aanzienlijke investeringen, die daarvoor nodig zijn hebben ech ter de vraag doen rijzen of de finan ciële risico's wel alleen doop de N.V. gedragen moeten worden. Hierover is nog overleg gaande. Het leidingennet is aan urgente vervan gingen toe. Wegens de hoge rentevoet is een minimum-programma opgesteld dat voor 1965 tot en niet 1975 voorziet in ge leidelijke vervangingen. In het jaarverslag wordt met ontstem ming melding gemaakt van de manier waarop de Nederlandse Spoorwegen heb ben gemeend de lopende vergunningen te moeten vervangen en de tarieven daarbij aan te passen. De maatschappij zou acht maal zoveel aan jaarlijkse vergoedingen moeten betalen voor de aanwezigheid van bnizen in N.S.-terrein. Landelijk overleg heeft weinig mogen baten, ook al werd de jaarlijkse vergoeding teruggebracht tot het zesvoud van de oorspronkelijke en al werd de verhoging door de N.S. getemporiseerd. Van één gemeente is in het vorig jaar ^„vVerZK-kJbmne'? .6ekomen samen te wei ken bij de exploitatie van de afval- zuivenngsmstallatie. Dit verzoek is afge- wezen. s Het verzoek van een gemeente-aandeel- houdster om fluoridering van het drink water te bevorderen werd aangehouden Wanneer het pompstation Huybergen volledig in exploitatie zal zijn, zal de maatschappij waarschijnlijk over in totaal 1. 'T1.1,1, m3 grondwater kunnen be schikken. Het eigen verbruik van Midden- Zeeland wordt voor 1980 op 20 en voor het jaar 2000 op 33 miljoen m3 geschat. De totale jaarproductie van Ossendrecht en Huybergen bedroeg 5.997.815 m3 Het eigen verbruik was 2.906.918 m3 lie?evamnaf Sffil 1660 1964 ver" (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 3